Regenmantels. Gemengd Nieuws. o X 11 lo 19 M Men heeft noodlg Model A 3.50, B. 3 M. Model A. U een recht model met plooi In den rug, welke halverwege vastgestikt wordt op 1V4 c.M. breedte en aan den onderkant uitspringt. Model B„ bet raglan-model, met de eigenaardige sakken, heeft ook een plooi ln den rug. De lap voor den zak wordt geknipt, aan den bovenkant afgewerkt met reep voering aan der binnenkant; dan wordt deze op den mantel ge regen, daarover heen de bles (volgens model ge knipt), welke aan belde kanten opgestikt wordt, dan pas wordt het klepje aangestlkt De hooge sluiting met riempje geeft ook Iets aardigs, bi) model A. kan de hals ook als boord gesloten worden, waarbij men natuurlijk ook d< zakken van model B. kan dragen. Deze moet men dan bestellen bij opgave patroon, Bewerking model A. De belegstukken zijn op het patroon Ineens aangeknipt; men rijgt deze dtu /f/TAAO-. om en werkt de bovenkant af tot teekenkraag, on derkant tegen elkaar Inslaan en vastzoomen. Wanneer men geboorde knoopsgaten neemt, dan eerst de knoopsgaten maken. De kraag Is een rechte reep, daarin wordt dan ook eerst een knoopsgat gemaakt. b. Schouders en zijnaden dichtstikken, afwerken door den rafel om te stikken, daarr openstrijken. a De kraag op den goeden kant nstikken, zij kanten dichtstikken, kraag omkeeren en aan den hals overzoomen, bij de revers onzichtbaar tegen elkaar naaien. d. Onderkant der rafel omstikken, zoom Inrijgen en luchtig vastzoomen. e. Mouwen. Nader dichtst,lkken, op de boven- mouw een pat maken van 4 c.M. br en 10 e.M. lang, welke uit de achternaad gezet wordt. Da mouw Inzetten, scbouderteeken op de schouder naad uit laten komen, aan den voorkant Inwerken, Ceintuur en opgestikte zakken van 14 bU 16 cJVL voltooien het kleedingstuk. Wanneer de stof wat dun is, kan de mouw en het bovenstuk gevoerd worden. Patroon f 0.80. Maten 42, 44, 46, 48, 50 en 52 Duidelijk opgeven welk patroon gewenscht wordt en welke zakken. sonen die dit nog niet deden. Rij de vaststelling van de werkzaam heden in 1930 werden de heeren Thie- lens, Julianus en Pieters bereid gevonden des morgens op de zwemschool les te geven in het reddend zwemmen, de heer Zandee zal dit doen "des middags en wel op Maandag en Donderdag, de heer v. d. Staal binnen de zwemschool en do heeren Jongepier en Geervliet aan de ge meentelijke zwemplaats op nader in over leg mot den directeur der gemeentewer ken to bepalen dagen. Voor les aan de dames werd mej.-Kampman bereid gevon den, gesteund door den heer v. d. Staal en zoo noodig vervangen door een der heeren-leiders. De heer v. d. Staal wilde, dat men aan de gemeentelijke zwemplaats geen les geeft aan personen, die lid zouden moe ten zijn van de zwemschool, en die men daardoor aan die instelling onttrekt, waar voor op die wijze groote kans, van ver dwijnen is. De voorzitter zegt dat die scheiding zeer moeilijk is. De heer v. d. Staal ziet op die wijze de school verdwijnen en dan zal een deeJ der bevolking, die niet gaat zwemmen op de gemeentelijke zwemplaats, van gele genheid verstoken zijn. De voorzitter kan niet gelooven, dat het zoo ver zou komen en sluit over dit onderwerp de discussie. De heer Jongepier vraagt om een pop bij de openbare zwemplaats. Dit zal aan het gemeentebestuur wor den verzocht. Toegezegd werd verder dat rekening zal worden gehouden met dén wenscli ver volgcursussen aan de gediplomeerden te geven, waartoe de heer Verhage zich bereid verklaard heeft. Eveneens zal dit gebeuren met een wenscb om het sei zoen te beginnen met een groote oefening b.v. vanaf de stationsbrug bij wijze van propaganda. Aan een drietal leden werd verzocht de reddingskastjes en reddingshaken binnen 14 dagen te controleeren. De hulp werd ingeroepen en toegezegd "bij de op 30 Augustus te houden gondelvaart. Het ter beschikking hebben van een zuurstofapparaat zal worden overwogen. Goes. Gisteravond hield de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond haar jaarvergadering, die een zeer gezellig ka rakter droeg en druk bezocht was. De vergadering werd geopend door de presidente mej. Donner, die na gebed en het lezen van een gedeelte uit Gods Woord een kort openingswoord sprak, waarin zii in 't bijzonder welkom heette de afgevaardigden van de afd. Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse waren in opgewekten toon gesteld. Er werden een zestal ledenvergaderin gen gehouden waarin verschillende onder werpen behandeld werden. Het ledental bleef stationnair; de re kening sloot met een batig saldo van f 21.281/j,. Verder werden verschillende voordrach ten gehouden, terwijl ter afwisseling en kele liederen werden gezongen. De ver gadering die een prettig verloop had. werd door Mevr. v. d. Vlugt van „Vrede rust' met dankzegging gesloten. Een commissie van voorbereiding had gezorgd dat de noodige bloemen ter ver siering aanwezig waren en dat ïn de pauzes versnaperingen konden worden aangeboden. Met voldoening kan de afdeeling, die een opgewekt vereenigingsjaar achter den rug heeft, op dezen mooi geslaagden avond terugzien. Driewegen. Maandagavond trad alhier in het belang van den Bijzonderen Vrij- willigen Landstorm op de beer P. G. Laernoes van Vlissingen tot het houden van een betoog, zooals op meerdere plaatsen reeds door hem is gedaan. Zijn opgewekte en onderhoudende rede sloeg bij de vergadering zeer in, met als gevolg, dat enkele nieuwe leden kon den worden geboekt en het doel van het Instituut weer helderder is gewor den. Aan het slot van de bijeenkomst be kwam de Burgemeester het woord om den spreker hartelijk te danken en een tot weerziens toe te roepen. Axel. Gisteren werd alhier onder voor zitterschap van Da J. S, Post een ver gadering gehouden, waarin besloten is om van 15 tot 25 Mei een Evangelisatie tent te plaatsen op Sluiskil, speciaal om te arbeiden onder de werklieden van de in aanbouw zijnde fabrieken. Deze actie wordt gevoerd in samen werking tusschen Hervormden en Gere formeerden. Verschillende predikanten zullen hun medewerking verleenen. Leider voor deze samenkomsten, die eiken avond worden gehouden is Ds J. S. Post, Geref. predikant te Axel, terwijl als plaatsvervanger optreden zal Ds Ruijs van Dugteren, Herv. predikant te Axel. Er wordt gezorgd voor veel afwisse ling wat de sprekers betreft, terwijl mu ziek en zang niet zal worden vergeten. De aanvaring van de Johan van Oldenbarnevelt. Omtrent de aanvaring tusschen het nieuwe s.s. van de Mij. „Nederland" de „Johan van Oldenbarnevelt" en het s.s. .„Reggestroom" van de Holl. Stoomboot Mij. in het Noord zeekanaal meldt men nog uit Amsterdam: De Oldenbarnevelt heeft een groot gat aan bakboord aan de voorzijde, ter hoogte van hel logies der bemanning en de etrijkerö. De Reggestroom is zwaar beschadigd aan de voorsteven, Daar de Oldenbarnevelt zwaar ge laden is heelt men besloten het schip te repareeren terwij! het gemeerd ligt aan de Jara-kado, De werkzaamheden zijn reeds m vollen gang en volgons voorloopigo bereke ning zullen de passagiers a.s. Vrijdag weer aan boord kunnen komen om de reis voort te zetten. De werkzaamheden zijn onmiddellijk begon nen. Nog voordat het schip geheel gemeerd lag en de passagiers van boord gingen la gen de lichters en ducdalven van de Am- sterdamsche Droogdok Mij. reeds langszij en waren de branders reeds bezig de koppen der oude spijkers af te branden om _het gat vrij te krijgen. Ook de timmerlieden gin gen onmiddellijk aan boord voor de repa raties aan het binnenwerk. De passagiers zijn allen van boord ge gaan en zullen voor Vrijdag niet meer hun hutten kunnen betreden. De zeepost blijft gedurende den tijd der herstellingswerkzaamheden aan boordom trent de maiiverzending naar Genua op Don derdag 15 dezer volgt nader bericht. Na de aanvaring spraken wij, aldus de Msb., nog met een passagier, die het on geluk heeft gade geslagen. Ik stond na de lunch aldus verhaalde deze ooggetuige aan bakboord, over de ree ling geleund. Het liep tegen twee uur en wij bevonden ons reeds een heel eind voor- bij de Hembrug. Op ruim 100 meter afstand zag ik de „Reggestroom", naderen die om ons te passeeren, zoover mogelijk stuurboord had uitgehaald. Eensklaps echter zag ik dat de „Reggestroom" weer naar het midden van het kanaal terugging en dezen koers bleef vervolgen. Daarna wierp de Reggestroom het bakboordanker uit en 'tegelijk zwaaide het achterschip om het anker om, zoodat de boot dwars over het kanaal kwam te lig gen, 't Had er allen schijn van dat de „Jo han van Oldenbarnevelt", die nu dicht gena derd was de „Reggestroom" midscheeps zou rammen. Maar inmiddels was ook de „Jo han van Oldenbarnevelt" aan het manoeu vreeren geraakt. Het schip werkte zooveel mogelijk met den achtersteven stuurboord naar wal. Een aanvaring kon echter niet meer worden voorkomen. Even later raakte de „Johan van Oldenbarnevelt" de „Regge stroom" aan den boeg. De botsing had met een zeer matige vaart plaats. Van een schok heeft niemand iets gemerkt. Veel passagiers zagen het ongeluk gebeuren, maar iedereen behield zijn kalmte. Nadat de schepen van elkaar waren .ge gaan is eerst de „Reggestroom" langs ons doorgevaren. Daarna is de „Johan van Oldenbarnevelt" achterwaarts getrokken en bij een zijkanaal omgezwaaid. Voor we Amsterdam bereikten ontvingen de passagiers van den gezagvoerder de schriftelijke mededeeling, dat zij onmid dellijk bij aankomst in Amsterdam zouden debarkeeren, waarna de Maatschappij hen zou waarschuwen wanneer het schip weer ver trok. De oorzaak van de aanvaring is vermoe delijk zuiging geweest. Het Hbld. meldt nog: Het oponthoud moest zoo kort mogelijk duren en reeds vóór het vaartuig vast lag, was de zolderschuit van de „Droogdok" langszij gekomen, ladders wa ren opgericht, de branders kwamen in actie en arbeiders waren bezig met de steekvlam men klinkgaten te maken. Toen de kabels vast lagen, was het her stellingswerk al een eind gevorderd. De toeschouwers stonden perplex van dit staaltje van snel werken. Vijf uur lag de „Johan" vast. Niemand mocht aan boord blijven; de bagage bleef evenwel achter in de hutten. Wiij kregen een 'tweede staaltje van snel werken te zien. De „Nederland" had er ook vlug voor gezorgd, dat er voldoende taxi's op de kade waren, om de passagiers weg te brengen. Uit de passagierslijst heeft men kunnen zien, dat de mailboöt zeer bezet was. Ook verscheidene buitenlanders, Duitschers en En- gelschen, voeren mee. Zeer veel vacantie- reizigers waren er aan boord, nl. 245 voor Genua, 8 voor Algiers en 28 voor Southamp- ton. Tot de laatsten behoorden directieleden en gasten van de „Nederland", die het schip hielpen inwijden. Zoo waren o.a. aan boord de heeren Tegelberg, Delprat en Van Hengel, directeuren van de „Nederland", D. Goedkoop Dzn., directeur van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij., de heer Galló, directeur van de filiaalinrichting van het Kon. Me teorologisch Instituut. Oude v e e t uitgevochten. Gisteravond ontstond te Ulft als gevolg van ©en oude veete ©en ernstig© vecht partij .tusschen Fr. en F. Laatstgenoemde heeft Fr. met een dolk verscheidene -ernstig© steken to-eig- b. acht, terwijl de getroffene zijn tegenstander een stuk uit de lip beet. Fr. is terstond naar jhet ziekenhuis overgebracht, ter wijl F. ter beschikking van de Justitie te Arnhem is gesteld. Vergiftiging in een inter naat. In een schoolinternaat te Mielec bij Krakau zijn 42 leerlingen e-n e-e-n zuster ernstig ziek geworden na bet nut tigen van vlee-sch, dat blijkbaar .in be derven toestand verkeerde. Reeds zijn twee leerlingen o-verleden, terwijl eenige anderen in levensgevaar verkeeren.. Bij onderzoek bleek, dat zoowel het vleesch als een deel van de overige voedselvoorraden niet meer in go-eden staat verkeerden, doch niettemin ,do-or het schoolbestuur nog voor de vo-eding der leerlingen werd gebruikt. Het bestuur der school zal strafrechtelijk worden ver volgd. Een beer op stap. De heer Linzen te Schinve-ld, die aldaar een zilver- vo-ssenfarm heeft, had voor kort een Was beer gekocht. Zondag is deze beer uit gebroken, hjj hordt zich nindsdict. ver scholen in de Rchinveldorbossohen. Alle pogingen, welke men tot heden heeft aangewend om dein vluchteling te van gen bleven vruchteloos. Het is te begrij pen dat te Schinveld en omgeving fan tastische verhalen gedaan worden, over sensationeele ontmoetingen op eenzame boschpaden. Paddenstoelvergiftiging. In het plaatsje Zienau (district Gardele gen) zijn twee gezinnen na hot eten van paddestoelen, ernstig ziek geworden. Het vijfjarig zoontje van een zekeren Schmidt is reeds aan da gevolgen der vergiftiging gestorven. Mevrouw Schmidt en haar twaalfjarig .zoontje V-orkcoren neg jn levensgevaar. Felle boerderijbrand Gister nacht om 2 uur brak brand uit in den stal van den heer A. S. te Voerendaal. Het vuur sloeg spoedig over op het woon huis, doch de bewoners konden zich bij tijds redden. D-e aangrenzende woning van de familie Smeets werd eveneens door het vuur aangetast. Bij de vlucht viel de oude vader van de trap en kreeg daarbij een wonde aan het hoofd. Huis met stallen en schuur van A. S. zijn bijna totaal afgebrand. Een veulen, een kalf en een zestal varkens kwam in de vlammen om. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Verzekering dekt de schade. De brandweer kon de wo ning van Smeets behouden. Deze bekwam evenwel veel brand- en waterschade. Fabrieksbrand in Amers foort. Gistermorgen om vier uur werd een-begin van brand ontdekt in de voor raadplaats van de N.V. Polak Frutal- works aan de Nijverheidstraat te Amers foort. De brandweer was spoedig ter plaatse en trad direct krachtig op. De vloeibare chemische producten brandden hevig en spoedig sloegen de vlammen uit. De bewoners van de huizen in de omgeving werden met het oog op moge lijke ontploffingen gewaarschuwd en hun werd aangeraden hun woningen te ver laten. Met kracht werd de brandende massa bespoten met schuim. Daar de eigenaar echter meende, dat meer hulp moest komen, werd om tien minuten over vijf de Amsterdamsche en de Utrechtsche brandweer opgebeld. Om acht minuten voor zes was de Utrecht sche reeds ter plaatse. Men was toen echter bet gevaar meester, zoodat Utrecht en Amsterdam, dat later verscheen, geen dienst meer behoefden te doen. Door het flinke optreden van de Amers- foortsche brandweer is het gelukt den brand te beperken tot de voorraadplaats. Het bedrijf wordt dus niet gestoord. Verzekering dekt de schade. De opgravingen te Zaandam. Het resultaat van Dinsdag, den dag die zoo hoopvol begon, is, dat er weer niets, totaal niets is gevonden. Of er dan nooit wat zal gevonden worden Er zijn er te Zaandam niet zoo heel veel meer, die hun geloof in dit opzicht be waard hebben. Thans is men ^pp een diep-te gekomen van twee meter beneden het maaiveld, maar mén dient tot drie meter vijftig te gaan. Gis teren is men begonnen te .boren, hedenochtend zouden de werkzaamheden worden voortgezet. Ook nu weer zou de politie gedurende den nacht de wacht houden. Op het terrein, dat aan de firma 'Ros heeft toebehoord, hebben de gravers op- dracht gekregen de voren weder dicht te maken. Aan vier arbeiders is ontslag ver leend. Het schijnt, dat men de werkzaamheden wil inkrimpen, niettegenstaande de verzeke ring is gegeven, dat ook op deze plaats goud in den grond zit. De Amsterdamsche correspondent van het Berliner Tageblatt, meldt aan zijn blad: „Nu is de verdenking gerezen, dat men bij deze zaak te doen heeft met een grootsch opgezet bedrog van een internationale bende oplichters, die de uitgravingen hebben ge- ensceneerd om lichtgeloovige geldschieters uit te knijpen. De Nederlandsche politie heèft zich reeds met de Duitsche politie in ver binding gesteld." Men vertelt, dat er aandeelen zijn te be komen, die recht geven op een verhoudings gewijs deel van de winst in de millioenen van de Zaandamsche schatgravers. Als dit zoo zou zijn, kan men zich verzekerd hou den, dat deze aandeelen gisteren geweldig zijn gedaald, veel meer dan zij eergisteren omhoog zijn gegaan, toen de vooruitzichten op het vinden van den schat zoo bijzonder gunstig schenen. De Zaandammers voelen hun geloof in do goede uitkomst wankelen en halen hun schouders op. Vliegongelukken. Het marine vliegtuig D 25 is gisterenmiddag bij Wil lemsoord van 100 meter hoogte in de vrille naar beneden gekomen. De sergeant Kerk hof heeft daarbij een been gebroken en mo gelijk nog andere kwetsuren opgeloopen. Het toestel F 9 Reeft een noodlanding ge- maakt bij Avenhorn. Het kreeg geen averij en persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gevaarlijke bewijsvoering. Door de Rechtbank te Arnhem werd gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen D. S. M., die een week geleden terecht had gestaan wegens diofstal van f 10, ten nadoel e van mevrouw K. R. te Oosterbeek. Hij werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Toen verdachte dit vonnis hoorde, slikte hij ach ter elkaar een aantal spelden door en zei: ,zoowaar als ik geen last van deze spel den zal ondervinden, zoowaar ben ik on schuldig. Verdachte werkte deze spelden zoo snel naar binnen, dat de veldwachters zijn daad niet konden verhinderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6