No. 182 Dinsdag 6 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co s Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco oer post, 13.— Losse nummers10.05 Prijs der Advertent 16 n: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et. B4 abonnement belangrijke korting. Ongeloof en revolutie. Groen van Prinsterer heeft in zijn .On geloof en Revolutie" een uitvoerig en ge documenteerd historisch betoog geleverd om te bewijzen, dat er natuurlijk en noodwendig verband bestaat tusschen on geloof en revolutie. Dat hij daarbij goed zag bewijst ook de historie van dezen tijd. Zoo werd er dezer dagen in het „Va derland" op gewezen, dat de vrijdenkers beweging in Duitschland, die voor den oorlog een speciaal doel had,n.l. de lijk verbranding, in 1918 nog slechts 3000 le den telde. „In de laatste jaren echter is de vereeni- ging meer den nadruk gaan leggen op de wereldbeschouwing dan op de propa ganda voor de lijkverbranding. Men be gon te ijveren voor het verlaten der kerk, door allerlei soort van propaganda trachtte men het geloof te vervangen door een zuiver atheïstische wereldbe schouwing. Het aantal leden der vrijden- kersvereenigingen nam toe. Het „Ver band" telt op dit oogenblik 2000 groepen met meer dan 600.000 leden, waarvan 230.000 in Berlijn." Een zeer sterke toename dus. Welnu deze vrijdenkersorganisatie komt er rond voor uit, dat zij de socia listische partij met hart en ziel liefheeft niet alleen, maar dat zij door het socia lisme nieuwe werfkracht heeft gekregen. En een der inleiders op het congres ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan der vereeniging Otto Jenszen, uit Gera, ver klaarde: „Het zuiver negatieve doel van het burgerlijke anti-clericalisme (n.l. 't„weg met den godsdienst") dat men ook den vrijdenkers wel voor de voeten werpt, is vervangen door den positieven eisch van de nieuwe maatschappij. Eerst dit doel gaf aan de vr ij denker ij werfkracht bij het proletari aat. Het doel der vrijdenkersbeweging is geen bijzondere vrijdenkerscultuur, maar socialistische cultuur." Omgekeerd begroette het socialistisch hoofdorgaan Vorwarts het atheïstisch congres met er op te wijzen, dat de so cialistische partij den plicht heeft „nieu we denkbeelden als die van de vrijden kers een weg te helpen banen" en sprak het den wensch uit, dat de vrijdenkers beweging zich steeds als propageerend en dienend lid der heele socialistische beweging zal blijven beschouwen. Terecht kan het „Vaderland", een en ander samenvattend dan ook concludee- ren, dat „de vrijdenkers in Duitschland sterk» in aantal toenemen, dat zij voor het over- groote deel socialisten zijn, dat zij hun organisatie met hart en ziel dienstbaar maken aan de doeleinden van de socia listische partij en dat deze partij van haar kant de vrijdenkersbeweging met de grootst mogelijke belangstelling en sympathie gadeslaat" venschijf van z'n radiokastje wel een roo- den streep, als op een manometer, zetten, dewelke beduidt: blijf uit de buurt van dezen golfband." Nietwaar; dót is ontzaglijk liberaal I Al les wat niet denkt en doet als wij, ver wezen naar de Mookerhei. Als de politieke hoofdredacteur van het liberale „Vaderland" deze van onver draagzaamheid en partijdigheid druipen de beschouwingen las, zou hij ongetwij feld herhalen wat hij dezer dagen in ander verband opmerkte; n.l. „dat men zich slechts kan verbazen dat een der gelijke stem uit het oud-liberale knekel huis nog in 1930 tot ons komt." Naar de Hookerheide! Als er op de bierkaai gevochten wordt, dan komt het voor, dat de tegenstanders elkaar, nu juist niet met vriendelijke bedoelingen, naar de Mookerheide wen- schen. In ander gezelschap worden dergelijke uitdrukkingen bij voorkeur niet gebruikt. Temeer valt het daarom op, dat de „Middelb. Crt" voor het radio-vraagstuk de volgende oplossing aan de hand doet: „Wel, het is heel eenvoudig: de A.V.R. O., die nu reeds is een volledig neutra le zender, doch die desgewenscht met nóg veel meer waarborgen voor absolu te neutraliteit te omgeven is, moet de algemeene 'Nederlandsche radio- omroep worden voor kunsten en weten schappen. Alle andere politieke, godsdienstige en staatkundige groepen dienen, naar het gala-stelsel der evenredige vertegen woordiging, hun zendtijd toegemeten te krijgen op een op de Mookerheide te bou wen nieuwen zender, die liefst gericht zendt zóó, dat-ie buiten onze landsgren zen niet hoorbaar zij. En daarop zaaie men dan naar harte lust tweedracht onder onze bevolking uit het meerendeel daarvan zal op de gol- Troebelen in Fransch-Kongo. De „Temps" publiceert een brief van zijn correspondent te Brazzaville, waarin nieuwe bizonderheden worden medege deeld omtrent de incidenten in Kongo in het begin der vorige maand, tengevolge van een vonnis van de rechtbank, waar bij een aantal inlanders werden veroor deeld. Ongeveer 1000 kleurlingen hielden voor het paleis van justitie een heftige protestbetooging, die uitliep op een gere geld gevecht. De troepen namen 350 op standelingen gevangen. Het aantal ge wonden kan op ca. 200 worden geschat. De boschbranden In Amerika. Uit New-York worden omtrent de bosch branden nadere bijzonderheden gemeld, volgens welke de staat New-York thans wordt geteisterd door een reusachtigen brand, die zich over een gebied van dui zend hectaren uitstrekt. Het vuur, dat men niet vermocht te stuiten, bewoog zich snel in de richting van de overbe volkte buitenwijken van New-York, zoo dat de hoofdstad zelf gevaar liep door een gordel van vlammen te worden om ringd. De brand zou het gevolg zijn van onvoorzichtige personen, die brandende lucifers in het licht ontvlambare gras zouden hebben geworpen. Tien personen werden gewond, veertien huizen stortten in. Toen de brandweer arriveerde was reeds 10.000 acres vruchtbaar land ver nield en hadden de vlammen de eerste huizen van de buitenwijken reeds bereikt. De geheele politie en alle troepen te New- York werden in allerijl naar het tooneel van den brand gezonden. Den geheelen nacht hebben duizenden inwoners tegen de ramp geworsteld. Tenslotte draaide de wind. Men rekent thans dat New-York veilig is. Een nader telegram meldt nog, dat hon derden personen dakloos zijn. Het ergste heeft de brand te Nashua in New Hamp shire gewoed, waar meer dan tweehon derd gebouwen zijn verwoest. In Zuid New Jersey zijn duizenden acres (e acre 2/5 ha) bosch verbrand en een twintigtal houtvesterswoningen afgebrand. De schade wordt hier op 1 k 2 millioen dollar geraamd. De toestand In Britsch-IndiB. Het regeeringscommuniqué, waarin de arrestatie van Gandhi wordt medegedeeld, zegt dat „de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid in breeden kring schending van wet en orde tot gevolg heeft gehad, zoomede ernstige verstoring van de openbare rust 'in alle deelen van Indië. Ofschoon Gandhi deze uitbarstin gen van geweld is blijven betreuren, is zijn protest tegen het gedrag van zijn op standige volgelingen toch hoe langer hoe zwakker geworden, en het is duidelijk, dat hjj niet langer bij machte is, ze in de hand te houden. Vanzelf zijn in Goedjerat, waar zijn invloed het grootst is, en dat het gebied is waar hij doorheen trok, van Ahmedabad tot Dandi, de gevolgen van zijn campagne het meest voelbaar. In dit gebied hebben zjjn volgelingen een ern- stigen vorm van socialen boycot inge steld, vergezeld gaande van dreigementen tot uitstooting uit de kasten, van beleedi- ging en zelfs van berooving van voedsel en water, waarbij zij een zeer aanzienlijk aantal patels dorpshoofden hebben bewogen tot aftreden, aldus ernstige on gelegenheid berokkenend aan het bestuur. In latere stadia, toen Gandhi bespeur de dat noch inbreuk op de zoutwetten, noch het posten van drankwinkels en de boycot van buitenlandsche kleeding het gewenschte resultaat hadden, ruide hij de niet le gvuvuuvure uauuou, x uuxg xxy UC landbouwers op, de grondbelasting niet te betalen. Nog zeer onlangs verklaarde hij, dat, hq het voornemen koesterde naar de zoutfabrieken van Dharasana of Char- wara te marcheeren en bezit te nemen van het op deze plaatsen verzamelde j zout. Do regeering heeft voortdurend de uiterste lankmoedigheid betracht. "Zjj schikte er zich in de beschuldiging van zwakheid te wagen in de vaste over tuiging, dat de aanval op de zoutwetten^ indien daarbij geen geweld werd gebruikt, eerlang, op vreedzame wijze zijn einde moest vinden. De gebeurtenissen hebben doen zien, dat de wetten der natuur onverbiddelijk zijn, en daJt de geschie denis der vroegere non-coöperatie-bewe ging, die met het vergieten van bloed en brandstichting gepaard ging, zich zou her halen, indien werd toegelaten dat de campagne van Gandhi ongehinderd voort gang had." In deze omstandigheden heeft de re geering van Bombay tot zijn aanhouding besloten. De winkels der Hindoes evenals het meerendeel der winkels van de Moham medanen te Bombay zijn gesloten. De beurzen hebben hun zaken opgeschort. Troepen zijn geposteerd in het gebied der katoenfabrieken en in het hoofd bureau van politie. In een interview zeide mevrouw Gandhi te hopen dat Indië een passend antwoord zou geven op de naar zij zei- de ongemotiveerde daad der regeering. In een boodschap, vóór zijn arrestatie gedicteerd, beveelt Gandhi zijn, medewer kers dringend aan den strijd voort te zetten omdat het onmogelijk is onafhan kelijkheid te verwerven zonder offers te brengen. Te Karatsji heerscht een gespannen toestand. De voornaamste gebouwen en de hoofdverkeerswegen worden bewaakt door Europeesche en Indische soldaten en politiemannen, die op strategische punten zijn geposteerd met mitrailleurs. Abda Tyabji, die door Gandhi was aan gewezen om zich, voor het geval hij ge arresteerd werd aan het hoofd van zijn vrijwilligers te stellen, heeft zjjn functie aanvaard. Uit Lahore wordt gemeld, dat zoodra het bericht van de arrestatie van Gandhi bekend werd, er een „hartal" (rouw dag) werd afgekondigd. Alle scholen wer den gesloten. Gisteravond werd te Bombay een groote vergadering gehouden, welke door 100.000 menschen werd bijgewoond. De sprekers drongen er bij hun gehoor op aan de politiek van geen geweld te blijven volgen en den strijd voort te blijven zet ten en wenschten Gandhi geluk met zijn arrestatie. Korte Berichten. De bekende Antwerpsche uitgever Lodewijk Opdebeek, die tevens een zeer verdienstelijk schrijver was en een strij der voor de Vlaamsche beweging, is he dennacht, nauwelijks 63 jaar oud, plot seling overleden. Maandagvoormiddag is brand uitge broken in een oude loods naast het Ne- derlandsche Paviljoen der Antwerpsche tentoonstelling. Een brandende kachel had het vuur veroorzaakt. Dadelijk was de brandweer der tentoonstelling ter plaatse. Na eenige minuten was de brand totaal bedwongen, zonder dat ook maar een enkel oogenblik gevaar had gedreigd voor het Nederlandsche paviljoen. Volgens de „Daily Express" is het onder de 300 werkloozen, die na den hongermarsch van 1 Mei te Londen zijn gebleven, tot zulke ernstige botsingen gekomen, dat in het tehuis, waar zij zijn ondergebracht, een extra politiewacht ge vestigd is. Mr J. A. de Wilde. Naar do „Nederlander" verneemt, -heeft mr J. A. de Wilde het vaste voornemen zich in 1931, na de gemeenteraadsver kiezingen, niet meer beschikbaar te stel len voor de functie van wethouder van Financiën der gemeente 's-Gravenhage. Bevolkingsboekhouding. In een nota van wijziging van hoofd stuk V der Rijksbegrooting voor 1930 wordt f30.000 aangevraagd voor eeny proefneming met het gezins-persoonskaar- tenstelsel voor de bevolkingsboekhouding der gemeenten. Het vraagstuk a.L, hoe de bevolkings- boekhouding der gemeenten zal moeten worden ingericht, zal opnieuw, met in achtneming van al hetgeen daarover ge sproken en geschreven is, door de com missie voor de bevolkingsboekhouding in studie worden genomen. Van veel nut zou daarbij zijn, indien men over gege vens kon beschikken, met betrekking tot de werking in de practijk van het door die commissie voorgestelde gezinsper- soonskaartenstelsel. Vergelijking is dan veel beter mogelijk en bij de beslissing over het eventueel toestaan van het voor invoering van dat stelsel benoodigde be drag zou niet alleen met theoretische beschouwingen rekening behoeven te worden gehouden. Door vóór- en tegen standers van het nieuwe systeem is daar om het denkbeeld van een proef met dat nieuwe stelsel aanbevolen. Wijst een proef uit, dat invoering niet geraden is, dan is met het aan de proefneming ten koste gelegd bedrag dit resultaat niet te duur gekocht. Nachtposttrelnen. Met ingang van 1 October zullen nacht posttreinen worden ingevoerd naar en van het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. Van de invoering van nacht- postautoritten is in verband daarmee af gezien. Geloofsvervolging ln Rusland. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer De Visser over de op 2 April te 's-Gravenhage gehouden protestverga dering tegen de z.g. „geloofsvervolging" in de Unie der Socialistische Sovjet Re publieken, onder voorzitterschap van Dr L. Grondijs, heeft de minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw geantwoord, dat het de Regeering „bekend" is, dat aan deze vergadering ook deelnamen niet al leen hij zelf doch ook andere ministers, die tevens hun instemming hebben be tuigd met de op die vergadering aange nomen, tegen de Unie der Socialistische Sovjet Republieken gerichte motie. Het was de Regeering niet bekend, dat dr Grondijs op 9 April 1930 in een door contra-revolutionaire Russische emigran ten te Parijs uitgegeven blad, genaamd „Wozrosjdenie", een artikel heeft geschre ven. Noch de Regeering noch één of meer leden der Regeering, dan wel namens haar optredende ambtenaren hebben on derhandelingen of besprekingen gevoerd met dr Grondijs of met andere „vijanden" van de U. S. S. R. Zij heeft hun daarbij geenerlei toezegging gedaan of laten doen. Automobiel tegen een boom. Gistermiddag moest nabij Axel, op den straatweg naar Hulst, een auto uit Ter- neuzen uitwijken voor een kinderwagen. Daardoor reed de auto met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom. De wagen werd totaal vernield. De be stuurder werd zeer ernstig gewond op genomen en naar het ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. Zijn toestand is hope loos. Diefstalmetbraak. Dezer da gen is tijdens de afwezigheid der bewo ners, inbraak gepleegd in de woning van den werkman de G. te Aardenburg. De inbraak werd bij thuiskomst der bewo ners ontdekt en vermist wordt een por- temonnaie met f150 en een kinderspaar pot met ongeveer f20, welke in een ka- merkast verborgen waren onder kleeding- stukken. De dief is blijkbaar door een open raampje aan de achterzijde van de woning binnengekomen en heeft de gan- sche woning doorzocht. Uit de keuken heeft hij nog een stuk spek en een tar webrood meegenomen, welke eetwaren werden teruggevonden aan een berm van den weg in de nabijheid der woning. Aldaar hadden inwoners van Aarden- burg een man zien zitten, die dus blijk baar de inbreker is geweest Ook is ge bleken, dat een persoon van datzelfde Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Mr P. S. Gerbrandy tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit benoemd. Afscheid van Jhr Van Teijlingen als bur gemeester van Serooskerke (W.) De Johan van Oldenbarnevelt in aanva ring. Buitenland. De toestand in Spanje. Boschbranden in Amerika. De toestand in Britsch-Indië. wik ma.& U aan. om er ezn gewoonte van te maken een dageHjksch middel ter opwekking en verfrloscking te ge» brutken, hetwelk Uw •temming verbetert. Uw gezondheid bevordert en door den heerlijken •snaak Uw behoefte naar een versnapering ten volle bevredigt. Dat middel is signalement op het dorp zijn fiets heeft laten repareeren en een café heeft be zocht waarbij was opgevallen, dat hij vrij goed in zijn Hollandsch bankpapier zat, doch daarmede niet erg over den weg kon. Hij maakte den indruk een Belg te zijn. Ook het ontvreemde geld bestond in hoofdzaak uit bankpapier. Uit een door de politie ingesteld onderzoek moet zijn gebleken, dat de vermoedelijke dader reeds de grens naar België is gepasseerd. Een lafhartige streek. De zer dagen ontdekte de landbouwer D. te Colijnsplaat dat een van zijn op .stal staande paarden aan den poot verwond was. Bjj nadero beschouwing bleek het dier een 10 c.M. diepe vleeschwonde aan den poot te hebben, welke wond met een scherp voorwerp moet zjjn toegebracht. Omtrent den bedrijver van deze lafhartige streek tast men in het duister. Eenige jaren geleden werd bjj dienzelfden land bouwer een paard een dergelijke wonde toegebracht welk dier toen moest worden afgemaakt. Middelburg. Alhier heeft gistermiddag in de centrale slachtplaats een zeer droe vig ongeluk plaats gehad. De 49-iarige H. G. N. was gereed om een koe dood te schieten, toen het dier hem een duw met de hoorns gaf, waardoor het pistool op den grond viel, afging en N. in den buik trof. D© ongelukkige was onmid- delijk dood. Gisteravond heeft het Ciomité voor Wandelconcerten vergaderd met vertegen woordigers van muziekgezelschappen, padvindersgroepen, sport- en turnvereeni- gingen, en werd van verschillende zijden medewerking toegezegd, o.a. door de bei de padvinderstroepen om ook dit jaar aan die wandelconcerten deel te nemen. Het eerste dier concerten werd bepaald op jsaterdag 17 Mei. Op de route, die nader bekend wordt gemaakt, zullen zoo mo gelijk voorkomen Nieuw Middelburg, het Tehuis voor Ouden van dagen op het Noord Bolwerk, het paviljoen van het gasthuis aldaar en het Oude Mannen- en vrouwenhuis. Als secretaris van het co mité is opgetreden de heer Pl do Vos, Seissingel R 227. Daar de werkzaamheden aan. de nieuwe bestrating van een deel dsr Mar Set s sar good opschieten, wordt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1