Politie. Pijnloos Scheren PUROL Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Posterijen en Telegrafie Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. Marktberichten. Financieële Berichten. Scheepstijdingen. Advertentiën. Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 et. deze een beletsel is. Dit punt zal worden onderzocht en eventueel verbeterd. Aan dhr Leenhouts wordt geantwoord, dat nog geen definitieve plannen bestaan inzake demping slooten in de Kanaal straat. Dhr Leenhouts vraagt verder hoe hel staat met de politie-verordening en rechts positie ambtenaren. De voorz. zegt behandeling hiervan toe. Weth. de Priester antwoordt dhr Jans sen dat hem gevallen bekend zijn, van niet aansluiting waterleiding wegens on- eenigheid tusschen eigenaars en huurders. De bouwverordening zal z.i. wel spoedig worden gewijzigd waarbij dit dan zal kun nen worden voorkomen. Verder wenscht weth. de Priester aan het adres van een ingezonden stukken- schrijver, welke zoo om water schreeuw de, dit te antwoorden: De dag daarop is er een wagen met, water naar bedoelde straat geweest. Toen waren er slechts drie afnemers en beteekende dit dus een schadepost. Het is gewenscht dat alleen de werkelijk gebrekhebbenden bij de ge meente aankloppen. Hierna wordt de vergadering gesloten en wordt verder ïn comité vergaderd ter behandeling bezwaarschriften school geld. Arnemuiden. Bevolking. Ingekomen: uit Delft, Hendr. Vermeer, Bi 63; uit Rijswijk, Joh. de Troije, Di. 19; uit Middelburg^ Wa. Blaassen, E. 22. Vertrokken: naar Middelburg, H. 12, Ma. MarkusseWijkhuijs; naar Vlissingen Korenstr. 5, Ge. Marteijn; naar Middel burg A 61, Ja. Theune; Schore C 21, L. Cu v. Tiggelen; naar St. Laurens B 167 a, Pa. Ca. Snoep. Stavenisse. In de laatst gehouden ver gadering van Ingelanden van het Wa terschap „Stavenisse", werd met algemee- ne stemmen besloten tot den bouw van een nieuwe suatiesluis door den Zuid- Havendijk, ter plaatse van de tegenwoor dige sluis. De aanbesteding van dit werk zal plaats hebben op Zaterdag 10 Mei a.s. Voor de uitvoering van dit bouwwera zijn twee gebouwen, welke in den weg komen te staan en de benoodigde grond, onteigend. De verkeersweg zal tijdens de uitvoering geleid worden over een dam, welke daarvoor in de haven gelegd zal worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jaarsveld, E. V. J. Jap- chen te Maartensdijk. Bedankt voor Hoornaar en Den Bom mel, W. Rijnsburger te Polsbroek en Vlist. Geref. Kerken. Beroepen te Dwingeloo, R. Bakker, cand. té Enschedé. Geref. Gemeenten. Beroepen te Rotterdam-Zuid, J. Fraanje te Barneveld. Te Nieuwerkerk a. d. IJs- sel, J. R. van Oordt te Zeist. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Utrecht. L. Wijting, voorg. te Rijssen. Beroepbaar. Het provinciaal kerk bestuur van Zeeland heeft tot de Evange liebediening in de Nederlandsche Hervormde kerk toegelaten den heer J. Dl. Kleyne te Bodegraven. Het provinciaal kerkbestuur van Gro ningen heeft tot de Evangeliebediening toe gelaten den heer Bredius, candidaat te Lei den. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, nm. ds Steinz (H. Doop), av. ds v. d. Most v. Spijk te Kort- gene. Wiilheiminadorp, vm. geen dienst, nm. ds Homburg, av. 6 u. ds Enklaar. Zoutelande, vm. eh nm. ds v. Evert. N. en St. Joosland, vm. zendeling van Bon zei, nm. ds Burger (H. Doop). Kattendijke. Ds J. P. Enklaar alhier is ook dit jaar weer benoemd tot deskundige hij' de eindexamens H. B. S. (Rol due, Heerlen en Maastricht), voor wiskunde en 'handteekenen. Terneuzen. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school,Grenulaan (hoofd de heer H. Heerlema) is benoemd dhr J. Jansen, van Middelburg. Post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de tweede helft der maand April 1930. Brieven, binnenland: Nd. Holl. Le- vensverz. Mij., Sittard; G. v. Belzen, Vlis singen; West Baart Penny, Oudelande. Uitslaande brand te Ti 1 - b u4r g. Door onbekende oorzaak brak gis terenavond brand uit in de woning van den heer v. H. te Tilburg. Het snel om zich heen grijpende vuur had de bo venverdieping van het huis reeds in lich te laaie gezet, toen de brandweer met groot materiaal aanrukte en met het blusschingswerk kon aanvangen. Ofschoon van de woning van v. H. niet veel meer te redden viel, slaagde men er in, het vuur 'te bedwingen en daardoor het aan vankelijk dreigende gevaar voor de be lendende perceelen af te wenden. Van den inboedel van v. H. kon weinig wor den gered, de bewoners hadden zelfs alle kleeren en eenig geld moeten achterlaten in het brandende perceel. v. H. had zich kort geleden doen ver zekeren, doch de polis was nog niet in zijn bezit. Een huldiging vanDiet- s c h e r s. Gistermiddag heeft, heel onver wacht, een gezelschap van ongeveer 20 leden van het Nederl. Dietsch Verbond, een krans met oranje linten opgehangen aan het monument van generaal Ohassé,. voor het pleintje der Ned. Herv. Kerk te Ginneken, waar Chassé begraven ligt. Op de linten stond vermeld„Hulde aan de nagedachtenis van David Hendrik Chassé". „Van dankbaar Nederland". Dr August Borms sprak woorden ter nagedachtenis en deed een beroep op alle Groot-Nederlanders om de beweging te steunen. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Door den Kanton rechter te Middelburg is W. F. M., winke lier te Vlissingen, wegens overtreding van art. 436 Wetboek van Strafrecht (het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde 2 maal gepleegd) veroordeeld tot 2 geld boeten van f 150 elk, bij niet "betaling of verhaal te vervangen door een hech- tenisstraf van 2 maal 15 dagen. Verdachte, die ter zitting was versche nen, heeft onmiddellijk tegen bedoeld von nis appel aangeteekend, terwijl de Ambte naar Van het O'. M. eveneens van het vonnis appelleerde. De Landbouwcrisis. Het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, de instelling van de nieuwe staatscommissie besprekende, schrijft o.a.: „Het benoemen van een nieuwe com missie kan alleen maar vertraging ople veren van de maatregelen die eventueel genomen moeten worden. Deze vertraging is er feitelijk al, want naar wij vernemen heeft de sub-commissie 'der Cominissie- Ebels haar werk al opgeschort in ver band met de hangende plannen voor een nieuwe commissie." De uitzaai van bieten. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van het Internationaal Land- bouwinstituut te Rome, heeft de directie van den Landbouw tot de verschillende suikerfabrieken in Nederland het verzoek gericht, gegevens "te mogen ontvangen omtrent de te verwachten uitbreiding van de suikerbietenteelt in ons land, in ver gelijking met verleden jaar, dat een in krimping van die cultuur van 65.353 tot 55.000 H.A. te zien had gegeven. Uit de ontvangen berichten blijkt, dat over het geheele land de bezaaide op pervlakte thans riJim 15 pet. grooter is te schatten dan in 1929. Mond- en. Klauwzeer. De belangen van onze vee-export. De Minister van Binneciandsehe Zaken en 'Landbouw beeft een beroep gedaan op de medewerking "der Centrale landbouworganisa ties, teneinde haar leden op te wekken tot volledige medewerking bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Zijne Excellentie heeft daarbij de aandacht gevestigd op een communiqué van den Directeur van den Veeartsenjjkundigen dienst verstrekt aan de landbouwers waarin aan de hand van de, in de laatste dagen geconstateerde nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer, wordt aangetoond, dat deze uitbreiding der ziekte klaarblijkelijk op rekening dient te worden gesteld van stofverspreiding door mid del van veemarkten, tengevolge van aan voer van besmet vee. De gevolgtrekking, dat veehouders en veehandelaren in dezen na latig zijn geweest ligt voor de 'hand. Zelfs is in een bepaald geval bij te late aangifte besmet vee voor uitvoer aangebo den en bij ontbreken van uiterlijke kentee- kenen der ziekte, inderdaad uitgevoerd met het gevolg, dat bij aankomst in bet land van bestemming mond- en klauwzeer werd geconstateerd. Wlelke ernstige gevolgen der gelijke feiten voor onze vee-export kunnen hebben, behoeft 'niet nader te worden aan getoond. Algemeene volledige medewerking tot be strijding der ziekte is thans van het hoogste belang. De Belgische Aardappelcrisis. Hoe ernstig de crisis in den Belgischen aardappelhandel is, valt bijzonder op, als men bedenkt, dat de gemiddelde aardappel prijs, die in 1927 en 1928 nog 85 francs per 100 K.G. bedroeg, en in de eerste 10 maanden van het afgeloopen jaar 62 f., thans is gedaald tot 18—28 fr., al naar gelang van de soort. Vooral in de prov. Namen en Luxemburg zijn de prijzen laag, zelfs 12—15 fr. per 100 K.G. Door de invoerrechten (33 francs) ondervindt de export naar Duitschland groote belemme ring, terwijl Frankrijk (7 fr.) zélf een groot overschot heeft. Volgens consulent jhr Van Vredenburch was Nederland, dat groote hoeveelheden uit stekende aardappelen naar België zond, een ernstige .concurrent. Er wordt thans onderzocht, of het moge lijk is, één of meer aardappelmeelfabrieken op te richten b.v. in Luxemburg. In 1928 voerde België 10 millioen K.G. aardappel meel in voor een waarde van 26I/2 millioen fr. Men meent nu, dat men de aardappel- meelbereiding zélf best ter hand kan nemen (tot dusver bestaan er in België nog geen fabrieken van dat product). Soorten van broedmachines. Do broedmachine is feitelijk niets an ders dan een kast, waarin de broedeie- ren gedurende een bepaalden tijd op een bepaalde warmte gehouden kunnen wor den. Van dit grondidee uitgaande kunnen we nu allerlei bijbenoodigdheden beschou wen. Allereerst de kast zelf. Deze moet zoo veel mogelijk de warmte die er in ge voerd wordt vasthouden en de ruimte er binnen zoo weinig mogelijk afhankelijk maken van de buitentemperatuur. Dit wordt bereikt door de wanden der kast dik te maken of nog beter, ze dubbel te maken en dan de ruimte tusschen den dubbelen wand op te vullen met veel luchthoudend materiaal. Hieruit begrijpen we nu al direct, ligt een reuzen verschil bij een goedkoope en een duurdere ma chine, om nog maar niet eens van de kast zelf te spreken. De eene houtsoort iso leert veel beter dan de andere en is dus uit den aard der zaak veel beter. Verder is de machine steeds aan verschil len in vochtigheidsgraad en temperatuur onderworpen en zal de eene houtsoort veel meer werken en trekken dan de andere. De eene machine is na jaren nog precies zooals in het begin, de andere vertoont barsten, spleten, deurtjes die niet meer sluiten, enz. Men bedenke wel, dat het geen kunst is om op slecht hout een mooi verfje te smeren en zoo de ongerechtigheden te be dekken. Als regel neemt de goede fabri kant oud, uitgewerkt hout en men heeft mij wel eens verzekerd dat men daar voor doode hoornen uitzocht. In Amerika wordt veel het hart van de Galifornische ceders genomen, het z.g. rood-hout. Dit hout is licht en werkt niet. Moderne fabrieken hebben flinke drooginstallaties waar het hout eerst flink door en door gedroogd wordt. 1 In het buitenland zag ik harhaalde malen in de stands van machinefabrieken doorgezaagde machines, om den kooper een duidelijk beeld te geven hoe de wanden der machines opgebouwd zijn en hoe ze geïsoleerd zijn. Hebben we nu dus de eigenlijke kast bekeken, dan komt de tweede noodzake lijkheid, de warmtebron. Ik bespreek nu niet de groote broedcentrales die met kolen gestookt worden, maar de kleinere tot, 600 eieren. Deze worden verhit met petroleum, gas of electriciteit, maar de manier waarop ze verhit worden, ver schilt wel zeer sterk. Het eene systeem verhit n.J lucht en perst deze van boven naa.r onderen tus schen de eieren door, de z.g. heete- lucht-machine. Het andere systeem echter verhit eerst een hoeveelheid water en dit water straalt dan warmte af op de on derliggende eieren, de z.g. heet-water- machine. In opzet verschillen beide systemen dus enorm en ook in prijs, doch in resul taat komen ze vrijwel overeen in de han den van menschen, die er mee om kun nen gaan. De watermachine eischt een waterreservoir en nu begrijpt een ieder wel, dat als dit niet van roestvrij metaaj is gemaakt en zeer zorgvuldig gelascht, dan heeft men in tijd van een paar jaaj een reuzen-Iekkerij en komt er van de heele boel niets terecht. Het waterreser voir kan bestaan uit een groote bak bo ven in de machine of in pijpen die boven in de machine liggen, maar in beide gevallen is hoofdzaak het materiaal waar uit ze gemaakt zijn en de manier waarop de naden dichtgesoldeerd zijn. Daardoor wordt een goede warmwatermachine veel duurder dan een heete luchtmachine, doch heeft het voordeel, dat mocht de lamp eens uitgaan, de machine dan lang zoo gauw niet afkoelt. Dit afkoelen is echter lang niet zoo erg als de menschen denken, eieren kunnen aardig goed er tegen om een paar uren te laag in tem peratuur te zijn, doch te hooge tempera tuur nekt de kiemen heel gauw. De heete luchtmachine drukt de warme lucht boven in de machine en drukt de koudere er onder uit zooals ik de vorige keer beschreef. De electrische machine verwarmt met lampen of met ..weerstandsdraden. De lampverwarming met lichtgevende lampen acht ik om reeds genoemde redenen zeer gevaarlijk. DR. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen -door onze abonné's' worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96 a te Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Van 16 tot 30 April 1930. KOUDEKERKE. OndertrouwdJ. Marinis- sen jm. 23 j. en J. Dekker jd. 22 j.; P. Bostelaar jm. 22 j. en N. Kleinepier jd. 22 j. Getrouwd: P. J. Wisse jm. 27 j. en M. Brasser jd. 27 j.; J. I'imhove jm. 24 j. en P, Polderman "jd, 22 j. Bevallen: T. de Korte, geb. van der Wilt, d.; A. M. de Waal, geb. Jobse, d.j P, van der Horst, geb. Andriessen, z.; N. Meliefste, geb. Meijers, d. Over de maand April 1930. GRIJPSKERKE. Huw.-aangifte: 17, Ja cobus Louwerse, 23 j, jm. en Suzanna Hujjsman, 22 j. jd. Geboren: 5, Pieter, z. v. Jan Cevaal en Jakoba Jobse. Overleden: 8, Johanna Catharina Rie- mens, 75 j., wed. v. David Coppoolse. MELISKERKE. Gehuwd: 25, Adriaan Melse, 25 j. jm. en Catarina Louws, 21 j. jd.; 25, Jan de Korte, 23 j. jm. en Adriana Louws, 29 j. jd. BIGGEKERKE, Ondertrouwd: Izaak An- tonie de Moor, 24 j. jm. en Sara Geer- truida Noom, 23 j. jd.. Gehuwd: Adriaan Johannes Geschiere, 24 j. jm. en Magrita van Keulen, 22 j. jd. Geboren: Magdalena Johanna, d. v. Pie ter Schout en Johanna Harpe. Overleden: Johannes Simpelaar, 33 j., man van C. Cijvat. ARNEMUIDEN. Huw.-aangiften: 23, Jo- hannis Dingenis Kousemaker, 24 j. jm. en Maria Elizabeth Kroon, 26 j. jd. te Middelburg; 24, Robbert van Belzen, 19 j. jm. en Wilhelmina Blaassen, 18 j. jd. Geboren: 1, Maria, d. v. Lieven van de Ketterij en Jannetje v. d. Gruiter; 14, Pieter Theodoras, z. v. Izaak van Belzen en Jacoba Odding; 25, Jan, z. v. Jacob Meerman en Jannetje v. d. Ket terij; 29, Maatje Magdalena, d. v. Cor nells Louwerse en Jacoba Tange. Overleden: 3, Pieternella Koster, 70 j., vrouw van Jacobus Cornelisse; 5, te Bergen op Zoom, Jacob de Nooijer, 45 j. ongeh. VROUWEPOLDER. Getrouwd: L. Dinge- manse jm. 22 j. met M. Maas jd. 21 j. Bevallen: S. Besuijen, geb. de Voogd, z. Overleden: S. Janse, wed. P. Louwerse 73 j.; S. A. Louws, wed. J. Vermeulen 75j. AAGTEKERKE. Geboren: Jozina Pieternella, d. v. L. Bakker en Z. Jobse; Martina Tan netje, d. v. P. A. Visser en Z. Moens; Jan, z. van Sam. Verhage en Adr. de Visser; Neeltje Johanna, d. v. Adr. Louwerse èn Joh. M. Poorvliet; Pieternella Elizabeth, d. v. Wl. Sturm en M. Dekker. GOES, 2 Mei 1930. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling: Kropsla 1.60 —'6.70 per 100 stuks. Kleine veiling: St, Remy 19, Postelein 1723, Spinazie 1.20 7, Witlof 13, Wynpeën 0.400.50, Blauwe Aardappelen 2.90, alles per 100 K.G. Bloem kool 1015, Groene Komkommers 15, Krop sla 0.706.70, Aardbeien 1.803.40, alle3 per 100 stuks. Wortelen 37, Rabarber 1.40 3.40, Radfjs 1.703.10, Prei 6, Selderij 0.101.70, Rozen 39, Tulpen 15—20, alles per 100 bos. VLISSINGEN 2 Mei 1930. Spinazie Wijnpeën 1.52, Witlof 2022, Postelein 22 25, alles per K.G. Kipeieren 4145 per 10 stuks. Bloemkool 12—33, Sla 29, Aard- beien 7, alles per stuk. Radijs 22.6, Sel derie 1.5—2, "Prei 2.57, Uien 1.5, Peën. 15.517, Rabarber 1.52, Seringen 9, Tul pen 1230, Narcissen 1425, Flieren 2—6, alles per bos. Andijvie 104135, Zuring 8 17, alles per kist. KAPELLE-BIEZELINGE, 2 Mei 1930. Klei ne veiling. Spinazie 12, Postelein 20, Wit lof 11, alles per K.G. Bloemkool 515„ Tulpen 1, beiden per 1.00 stuks. Rabarber 13, Lathyrus 57, beiden per 100 bos. Kropsalade 1—6 per 100 kroc. tievoaöen ■Voorwerpen. In de maand April 1930 zijn. aan het bureau van politie te Goes, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te bekomen: Zeventien kwitantie's, twee handschoe nen, een gouden sierspeld, een heeren rijwiel, een autoband met velg, een rij- wielhandbesöhermer, een kist met blik ken, drié damestaschjes met inhoud, twee zakmessen, een rozekrans, een kwartje, een zilveren kokertje met zilveren siga rettenpijpje, twee zakjes, vier portenion- naie's met inhoud, een pla,muurmes, een modeblad, een hondenhalsband, een rij- wielbelastingmerk 1929'30, een dames hoed, een Bondsinsigne van een Motor club, een R. K. kerkboekje, een duiven- kooi, een gouden broche, een doosje met twee kwitanties en eenige stukjes goed, een gouden kettinkje, een padvindersta- bakzak, een defecte bril, een bouten ta bakspijp, een kindermuts, 'n padvinders- mes, een koperen broche, twee huissleu tels, een horstel, drie belastingbiljetten, een tang, een toilet-etui, een wintermuts, een sleuteltje, een damesbont en een pakje waschgoed. De Commissaris van Politie, E. G. WIERTS VAN C0EH00RN. Goes, 1 Mei 1930. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N. V. Zeeuwsche Hypotheekbank, werden de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd, zooals reeds gemeld, en werden tot commissarissen herkozen de heeren A. "W. F, Idebbuxg te Den Haag «n T. Maas te Laren. Voor wat de wijziging der statuten betreft, werd de vergadering ingevolge art. 46 der statuten verdaagd tot 22 Mei a.s. Stoomvaart Mij Nederland. KAMBANGAN, thuisr., 1 r. Port Said. MADOERA, thuisr., p. 1 Gibraltar. POELAU TELLO, thuisr., 2 v. Port Said. PRINSES JULIANA, thuisr. 3 vm. 10 uur te Amst. verwacht. ROEPAT, uitr., p. 1 Diungeness. SALABANGKA, 2 v. Batavia "te Amsterdam, Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. PERSEUS, Valencia n. Amst., p. 2 Gibraltar. STELLA, '2 v. Faro te Amst. VAN RENSSELAER, 2 v. Amst. n. Wj-Indië. Rotterdamsche Lloyd. KOTA BAROE, 2 v. Rott. n. Londen. Stand van hedenmorgen 10' uur. Stand van gistermiddag 761. Licht op voor fietsers: Zondag 7 u. 50. Maandag 7 u. 51. Verloofd J. KIELEN en P. ZEGERS Utrecht, Justus v. Effenstr. 29 Kapelle bij Goéé; 5 Mei *930, „Inter Nos" Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, ADRIAAN SLABBEKOORN en ADRIANA Kï STERMAN, op 7 Mei a.s. „unne 40-jarige Echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard f] mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen. Behuwd- en Kleinkinderen. (1 Nisse, 3 Mei 1930. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder DINA LUTEIJN geb. De Witte, In den ouderdom van 55 jaar. A. LUTEIJN. Pa. V. D. HEIJDEN— Luteijn. W. V. D. HEIJDEN. Koudekerke, 2 Mei 1930. Voor de talrijke bewijzen van be langstelling, ons betoond zoo van hier als elders ter gelegenheid van onze 50-jarige Echtvereeniging, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Ook het bestuur en leden van Lanbouw- en Veeteelt te Wol- phaartsdijk. REIJNHOUT Jz. J. REIJNHOUT-v. d. Kreeke. Wolphaartsdijk, O.S., 1 -5-1930. Namens de geheele Familie wordt, voor de vele en hartelijke deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, en Broeder EDUARD MARINUS VAN DER MAAS, hartelijk dank gezegd. Namens de geheele Familie, P. VAN DER MAAS. Wissekerke, 3 Mei 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom JAN ADRIAAN PRÜMERS, onzen hartelijken dank. Namens de Familie, D. P. PRÜMERS. 'a-Gravenpolder, 3 Mei 1930.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3