BERiI!S„KÜNSM5!Er „BOHEMIA" Prijsverlaging ïBÊttïElSMaKUNSTTOB^L AMSTERDAM Voor THEE-, ONTBIJT- en EETSERVIEZEN in de betere kwaliteiten is HET ADRES Vraagt prijs nan Uw lev«'ancinr, w.:.a' nis: ver krijgbaar rro f 50 Kn, - ire-t r' 'aM l? f 8.50 en rr )t onderste» r'en vosdOfRk 9 9 -75 r ortw ami. Volledig dagrantsoen voor kuikens van 1-30 dagen oud, daarna uitsluitend „Kunstkoi'rel", vtr- kruimeld. Vakmenschen getuigen de groei is ongeëvenaard. Prijs 5 Ko, f 2.40, 10 Ko. f 3,90, 25 Ko. f7.90, 50 Ko. f 14.50; in iederen zak be vindt zich onderstaand kuiken droogvoederbakje. Wij maken speciaal opmerkzaam dat de Kunst korrel" niet enkel is een bloote samenvoeging van ochtendvoer en graan, maar een uitgebalancee d vitaminrijk voeder van grooter waarde, waai van het pluimvee 20°/o minder noodig heeft en 30° 0 méér en grooter eieren legt van den allerfijn— sten smaak, daar de „Kunstkorrel" alleen ideale grondstoffen en geen vischmeel bevat. Zoo gebruikten b.v. de kippen gedurende den 10en Nat. Legwedstrijd Rijksinstituut Beekber en 51.4 gram Standaard Ochtendvoer plus 63.3 gram graan; dus te samen 114.7 gr. per kip, per dag. De eierproductie was gemiddeld: Barnevelders 145-5 en W. Leghorns 198.3 per kip, per jaar. Daarentegen gebruiken de kippen gevoederd met uitsluitend „Kunstkorrel" gem. slechts 95 gr., m per dag en legden gem.: Barnevelders 227.3 en W. Leghorns 264 eieren per kip, per jaar. Dus bij 20°/o minder voedergebruik 81.8 'eieren méér bij Barnevelders en 65.7 eieren méér bij W. Leghorns of een meerwinst van gemiddeld f 4.80 per kip, per jaar. Khaki Campbell eenden legden gemiddeld 335.6 eieren per eend, per jaar en in 472 op eenvolgende dagen gem. 425 eieren per eend, bij een verbruik van gemiddeld 130 gram „Kunstkorrel" per dag, Let op ons Loodje, er zijn veel namaaksels I Octrooi reeds verkregen in België.Canada.Enqelana, Frankrijk, Italië, Hongarije. Polen.Spanje,Zuid-Afrika De honderdduizenden radiobezitters zullen er zich over verheugen dat door B. en W. van Ter Neuzen aan deze kat de bel is aangebonden. middelburg. Gisteravond had in het Schuttershof een bijeenkomst plaats van belangstellenden in den op 1 September te houden historischen optocht als onder deel van de feesten ter eere van den 50- sten verjaardag onzer Vorstin, De voorzitter van Uit heit VolkVoor het Volk, de heer W. de Graaf, heette allen welkom, in het bijzonder de aan wezige leden van den gemeenteraad en van het eere-comité, en herinnerde er aan dat op de eerste bijeenkomst siet de huurtcemmissies reeds werd besloten zoo mogelijk een historischen optocht te hou den. Men meende, dat het iets moest zijn, dat een episode uit het leven der Oranjes uitbeeldde en zoo mogelijk waar cok Middelburg bij betrokken was. Daar voor kwam in aanmerking het bezoek van Prins Willem V met zijn gezin en gevclg aan Zeeland, in "het bijzonder aan Middelburg in 1786. Het is wel niet de beste tijd uit de geschiedenis, maar het gold een bezoek aan Zeeland, waarbij verschillende Zeeuwen een belangrijke rol speelden. Men vond dr K. Huizenga be reid van voorlichting te dienen en ook thans het woord te voeren, waarvoor spr. hem gaarne gelegenheid gaf. De heer dr Huizinga begon met er cp te wijzen, welk een groot bezit wij in onze Koningin Wilheimina hebben, waarbij spr. speciaal wees ,op Haar op treden tijdens de mobilisatie en ook als moeder bij de opvoeding van Prinses Juliana. Men moet nu juist in dezen tijd met Haar mede den jaardag vieren, nu het als laagheid beschouwd wordt een verstenfeest te vieren. Maar het moot cok een Oranjefeest zijn, want Oranje heeft veel voor ons land gedaan, Spr. komt dan tot het leven van Wil lem V, die als stadhouder optrad in 1766 in een tijd van dreigenden oorlog tusschen Engeland en Frankrijk, toen men ook in ons land twee partijen had, de Stadhoudersgezinden, die aan 'de jijde van Engeland stonden, waarmede wij ver bonden waren en de patriotten, die aan de zijde van Frankrijk stonden. De vierde Engelsche oorlog kwam, die vcor de patriotten aanleiding was nog meer tegen de Oranjegezinden te ageeren. Zoo zelfs, dat de Prins tnet zijn familie Den Haag verliet ©n zwervend werd met Nijmegen als voornaamste verblijfplaats. Het was in dien tijd, dat ook het bezoek aan Middelburg viel. Er waren twee per sonen, die speciaal voor den 'Prins ijver den, en dat waren de Engelsche gezant Harrich en Üe raadpensionaris van Zee land mr Laurens Pieter v. d. Spiegel. Vooral de laatste was als man van ka rakter bij de patriotten gevreesd. De Oran je-partij derfde overigens echter niet krachtig door te tasten en het kwam zelis zoo ver, dat Utrecht twee staten vergaderingen had. In 1787 werd v. d, Spiegel raadpension- naris van Holland en Jhr W. van Citters, eek een Zes;iïw? secretaris van: den. stad houder. Met gepast zelfrespect mogen de Zeeuwen dus op dien tijd terugzien, Spr. wil Willem V niet schetsen als de man zonder vlek of rimpel, maar Groen vau Prinsterer schetst toch tal van goede eigenschappen van hem, waartegenover echter stonden zjjn besluiteloosheid en gebrek aan wilskracht om hetgeen hij gceu achtte, tot uiting te brengen. Het hoofdgebrek van den Prins was slapheid maar dat was een algemeen kenmerk van de 18e eeuw, in tegenstelling met de 17e. Daarbij vond de Prins weinig steun bij zijn vrienden in de regeering, die maar steeds uitstelde om behoorlijk op te treden. Bij zijn vertrek naar Engeland in 1795 erkende de Prins zelf als mensch deze vernedering te hebben verdiend, maar als stadhouder niets te hebben gedaan, dat daartoe aanleiding gaf. Er is dan zeker cok geen plaats voor minachting voor dezen Oranje. Er is alle reden om bezonnen geest- driitig feest te vieren in de overtuiging, dat Oranje ons volk steeds veel heeft ge geven. Wat de feiten betreft, wijst spr. er op, dat op 14 Juli vendels Zwitsers uit Vlissin- gen en Veere naar Middelburg kwamen om voor de stadsregeering den eed van trouw af te leggen, en door haar in dienst te worden genomen, voor de rust en orde tijdens het bezoek. Op 18 Juli kwam de 'Prinselijke familie met gevolg in 5 jachten des morgens te zes uur te Ranrmefcens aan en voer door naar Middelburg, waar zij om half negen aan 'de Maisbaai meerden. Direct weid naar de Abdij gereden, waar kamers voor de hooge bezoekers in gereedheid waren gebracht en om 9 uur ging men in de Nieuwe Kerk, het was Zondag, de godsdienstoefening onder leiding van den cudsten predikant ds 'sGravenzan.de, bij wonen. Reeds kort daarna kwam een deputatie uit de Staten van Zeeland vra gen wanneer de Prins in hun vergadering zou komen en dit werd bepaald op den volgenden dag, Maandag. In den loop van het verblijf kwamen verschillende deputaties den Prins bezoeken en dit deed ook de Bisschop van Gent. Het bezoek duurde tot 25 Juli. Op dien avond had het laatste van een groote rij feesten plaats. ook waren in die week verschillende buitens, en Vlissingen, Veere, Westkapel- schen dijk, Vrouwepolder en Goes be zocht en na afloop ging men direct naar boord en vertrokken de jachten weer via Rammekens naar buiten. Spr. geeft nu een opsomming van de personen, die aan den optocht zullen deelnemen, en die wij hier in het kort laten volgenDe Stadhouder Willem V, zijn Gemalin, hun zonen Willem Frede- rik (de latere koning Willem I), en .Wil lem George, later generaal; en hun doch ter Frederika Louisa Wilheimina, later met een Duitschen Prins gehuwd. Verder 17 dames en heeren van het ge volg, wier namen niet te vinden zijn; 7 gecommitteerde Raden voor de Staten van Zeeland met den Raadpensionnaris en den ontvanger-generaal; de beide regee- rende burgemeesters van Middelburg met den oudsten secretaris en 5 oud-burge meesters, den eersten pensionnaris en de 4 stadsboden, twee staten en twee breede geërfden namens de staten en gecommit teerden uit de Breede geërfden van het eiland Walcheren (Het huidige Polder bestuur) met den griffier; 4 leden van het Hof van Vlaanderen (rechtscollege); 5 vertegenwoordigers van de Oost-Indi sche en 4 van de West-Indische Compag nie; 9 predikanten namens de classis Walcheren en 4 predikanten, 2 ouderlin gen, 2 diakenen en den koster namens den Kerkeraad der Herv. Kerk; 1 pre dikant, 2 ouderlingen, 2 diakenen en den koster namens dien der Eng. gemeente, 2 predikanten, 2 ouderlingen, 2 diakenen en den koster namens dien van de Waal- sche gemeente; de Bisschop van Gent; een baljuw en twee burgemeesters van Domburg en ook van Westkapelle en 2 burgemeesters van Arnemuiden en ten slotte een 35-tal weezen,, die door de hoo ge bezoekers waren onthaald. De heer De Graaf bracht dank aan Dr Huizinga voor zijn uiteenzetting en hoop te, dat deze ook verder van advies zou willen blijven dienen. Spr. herinnerde er dan aan, dat het feest reeds op 29 Augustus zal beginnen met een kerkconcart door „Oefening en Uitspanning"; Zaterdag 30 Augustus kin derfeest en avondfeesten. Zondag alleen kerkelijke herdenking; terwijl voor Maan dagmiddag, behalve andere feesten op dien dag, de historische optocht het voor naamste punt is van het feestprogramma. De bedoeling is om ongeveer half twee de vendels, ieder groot 40 man, van den Ouden Vlissingschen en Veerschen weg de stad te doen intrekken naar het Stad huis, waar zij den eed van trouw zullen afleggen om zich dan aan te sluiten bij de autoriteiten en de genoemde deputa ties en te trekken naar de Rotterdam- scbe Kade. Daar zullen niet 5, doch 2 jachten aan komen en het comité, dat ook reeds een costumier heeft opgezocht en gevonden, en ook een model van een Zeeusch admi- raliteitsjacht vond, dank zij de mede werking van den directeur van 't scheep vaartmuseum te Rotterdam, zal twee schepen op zoo voordeelig mogelijke wij ze in dien geest doen veranderen. Deze jachten meeren dan aan de Rotterdam- sche Kade en wordt plaats genomen in de koetsen of op de paarden en gaat het eerst langs Dam, Langedelft en Burg naar de Abdij, waar voor den Commis saris der Koningin wordt gedefileerd. Dan wordt een tocht gemaakt door een deel der stad met het Stadhuis als eind punt en des avonds met begin op de Markt van 7 tot 8 uur weer door nog niet bezochte buurten. Dit is in grove trekken het voorloopige plan. Voor dit alles is veel geld noodig, maar spr wil nu niet bedelen, dat is al veel gedaan en zal nog wel worden gedaan. Wel hoopt spr., dat velen zich voor deelname zullen opgeven en van hen velen bereid zullen zijn de kosten van het costuum zelf te betalen. Maar in de eerste plaats zijn de personen noodig en reeds alleen 80 Zwit sers, maar dit zullen menschen moeten zijn, die met wapenen kunnen omgaan, en bovendien nog ongeveer 120 andere deel nemers. Spr. doet een beroep op aller Oranje gezindheid en medewerking. Na sluiting der vergadering werd ge legenheid gegeven zich voor deelname op te geven, waarvan reeds vele aanwezigen gebruik maakten. Voor hen, die niet kon den komen of gisteren nog niet konden besluiten, is er verder gelegenheid bij den secretaris van Uit het Volk, Voor het Volk, den heer J. A. Tavenier, school Bree, zich op te geven. Gisteravond werd door de politie ontdekt, dat de markies, neergelaten voor het pand in de Langedelft, waarin de Ladies Toiletclub is gevestigd, aan het smeulen was. Het begin van vuur, waar van de oorzaak niet bekend is, werd door de agenten met een minimax ge- bluscht en daardoor gelukkig een nieuwe brand in de Langedelft voorkomen. 0.- en W.-Souburg. Vrijdagmiddag kwam de Raad bijeen. Aanwezig de hee ren Lorier en Jobse, de eerste met ken nisgeving. De voorzitter deelt mede: le. dat de kas en de boeken der gemeente in orde zijn bevonden; 2e. de beslissing goedkeuring der begrooting door Ged. Staten tot 1 Juli is uitgesteld; 3e. aan de waterleiding zijn 300 aansluitingen genoteerd, bene vens de 52 perceelen in de Woningbouw en de 86 woningen in bet Tuindorp e.a. 4e. bet verslag van den toestand der ge meente zal den leden van den Raad wor den toegezonden. Een ingekomen adres van de heeren Mol en de Vriend wordt als niet gezegeld zijnde ter zijde gelegd. Als gemeentearts wordt voor 1930 be noemd dhr J. S. Bloos zulks met alge- meene stemmen. Aan arts J, J. G. Pronk zal een dank betuiging worden gezonden voor de be wezen diensten gedurende de laatste 18 jaren. Bij de behandeling van punt 5 (adres Kiesvereeniging), stellen B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te ne men. Dhr Janssen wil er echter over spre ken. Hij is er niet tegen om in andere gevallen een adres voor kennisgeving aan te nemen, maar dit adres blijkt geheel onjuist te zijn. Ruim 300 aansluitingen zijn reeds tot stand gekomen. Adressant zal zeker ook zelf moeten zeggen, dat het is visschen in troebel water. Het heeft den schijn of het wil zeggen tot de bur gerij: Sluit niet aan. Het is nog niet te zeggen wat het wor den zal, maar hij kan zijn voldoening er over uitspreken, dat er nu reeds 35 procent is aangegeven. Hij zou gaarne zien, dat adressant eens aantoonde, met cijfers, hoe het zou moe ten wezen, als er geen progressie in was opgenomen. Dan zouden er zeker groote tekorten te boeken zijn. Dhr Suurmond kan van het adres wel heel veel zeggen, doch zal dit niet doen. B. en W. spreken in de toelichting van onkunde, hij, dikt dit nog wat aan. Als men veel van het adres zegt, schiet er niets van over. Als de heeren wisten, wat de leden van den Raad weten, nu reeds twee jaar lang, dan hadden ook zij niets anders kunnen hesluiten dan nu is geschied. Weth. de Priester behoeft na de toe lichting weinig aan te vullen. Enkel dit: Dit adres heeft veel overeenkomst met een schrijven uit vroeger tijd. De heer Jaques ontpopte zich toen reeds als een tegenstander der waterleiding. Zijn kies vereeniging is op een vreemde manier op gericht en de bedoeling ervan is door zichtig. Besloten wordt het voor kennisgeving aan te nemen. Het kohier op de hondenbelasting wordt vastgesteld ad f 560, totaal 86 en 64 hon den le en 2e klasse. Dhr Janssen merkt op, dat zijns in ziens verschillende dieren in de verkeer de klasse zijn geplaatst. Gecontroleerd zal worden of -dit juist is. Dan kan dit als nog veranderd worden. Bij de behandeling van punt 7 (verbe tering speelplaats openbare school) wil dhr Cysouw wachten met uitvoering van het aanleggen van een tegelpad. Dit is niet noodig, een overdekte speelplaats was meer gewenscht daar het altijd koud is. De voorz. meent, dat B. en W. het pad kunnen leggen van den post, welke bij de begrooting is aangenomen. De speelplaats aldaar voldoet niet daar het er veel te nat is. Dhr Cijsouw acht een overdekte speel plaats noodig. Dhr Janssen is tegen het minderheids- voorstel, om uit te stellen en wenscht geheele belegging met tegels. Als van een der Bijzondere scholen zulk een aan vrage komt werd deze altijd toegestaan en is hij daar ook altijd voor. Nu wil hij de Openbare school niet laten wachten. Weth. de Priester zegt, dat B. en W. eenstemmigvan oordeel zijn, dat het noodig is, en het spijt hem, dat de meer derheid wil uitstellen. Hij raamt de kos ten van het minderheidsvoorstel op pl.m. f800. Laten wij dit aannemen, dan is de zaak afdoende verbeterd. Een overdekte speelplaats er bij, zal de zaak nog duur der maken. Als er betegeld wordt blijft er nog genoeg ruimte over om te spelen. Weth. Melis is er tegen om boven de begrooting uit te gaan. Er zal op dat plein ook nog gegraven moeten worden voor de waterleiding en de rioleering in dit jaar. Hij is voor aanneming van het meer- derheidsvoorstel. Dhr de Visser wil met het pad wach- ten tot na het aanleggen van de buizen. Dhr de Pagter is er tegen om f 100 bo ven de begrooting uit te gaan. Ook dhr Suurmond is voor uitstel, omdat hij niet boven de begrooting wil gaan. Daar het terrein evenwel erg nat is, acht hij het zeer goed, dat dit verbeterd wordt. Dhr Janssen is niet overtuigd gewor den door de meerderheid en vraagt wan neer dit karwei moet gebeuren. Als het graafwerk gebeurt voor de vacantie er is kunnen in de vacantie de tegels worden gelegd. Als er wordt uitgesteld is dit voor een vol jaar en worden de kinderen hiervan de dupe. Dhr Leenhouts is ook voor een over dekte speelplaats, maar deze zal waar schijnlijk het geheele terrein in beslag nemen, daar deze dan dient geplaatst te worden achter de school. Hij wil nu tegels en later de overdekking aanbren gen. Weth. de Priester herinnert er aan, dat dit punt reeds 2 jaar urgent is. Door spr. is nooit gedacht over een pad te leggen wel over geheele belegging. Enkel het pad alleen is lapwerk. Een overdekte speelplaats ziet hij nog niet komen. Dit kan een punt van overweging uitmaken bij B. en W. In het belang van de finan ciën en van het kind en de school pleit hij voor aanneming van het minderheids- voorstel. In stemming gebracht wordt dit ver worpen met 5 tegen 4 stemmen. De hee ren Goedbloed en socialisten voor. Het meerderheidsvoorstel wordt aan genomen met 2 st tegen, die der heeren Goedbloed en Leenhouts. Punt 8. De voorzitter stelt voor om aan te sluiten bij de algemeene bedrijfs- vereeniging voor ziekteverzekering te Am sterdam. Dhr Leenhouts meent, dat* het bij den Raad van Arbeid niets duurder is. De voorzitter wil het goedkoopste adres ne men. Dhr Leenhouts berekent, dat er weinig of geen verschil zal blijven be staan. Besloten wordt om B. en W. te machtigen naar bevind van zaken te han delen. Voorgesteld wordt om het aantal ver gunningen van 10 op 8 terug te bren gen. Hiertoe wordt besloten. Het voorstel om het plaatsen van. lan taarns aan te houden wordt aangenomen overeenkomstig do bedoeling van B. en W. Bij behandeling punt 1, aangaan geld- leening, vraagt dhr de Pagter waarom het noodig is f 5000 opnieuw te leenen. Weth. Melis geeft inlichtingen hoe deze behoefte is ontstaan. Het blijkt dat noo dig is om een voorschot bij de hand te hebben daar de rioleeringswerken nog al eens tegenvallen. Zuinigheid zal evenwel betracht worden. Hij is van meening, dat de indertijd gedane opgaaf van f 15000 wel toereikend zal zijn voor de geheele wijziging van het plan. Dhr Suurmond vraagt of de rioleering wel goed zal werken bij het nu voor gestelde plan, hij is daar niet erg ge rust op. Eerst het Oranjeplein en dan de Ritthemsche straat, hij had liever een ander plan gezien. Weth. Melis antwoordt, dat door den gemeente-opzichter dit is onderzocht en het mogelijk bleek. De voorz. zegt toe, den opzichter nog eens te zullen vragen te onderzoeken of het idee Suurmond misschien beter zou kunnen zijn. Weth. de Priester geeft als zijn mee ning te kennen, dat gezien het tot he den bereikte, het wel zal gaan zooals dhr Louwers heeft uitgewerkt. De geid- leening wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd om het bedrag per leerling der bijzondere scho len te bepalen op 'f 12.54 per kind, waar van 80 pet. voorschot zal worden uitge keerd. Bij de rondvraag verzoekt dhr Suur mond een andere regeling te treffen in zake het ophalen van vuilnis op West- Souburg. De voorz. zegt toe maatregelen te zullen treffen en de bakken niet voor den middag te laten plaatsen. Dhr Cijsouw vraagt waarom den Raad niet is medegedeeld dat het aanbod van Ritthem is afgewezen. De voorz. licht toe hoe de onderhandelingen zijn verloo- pen. Tusschen beide dagel. besturen was een voorloopige overeenstemming bereikt, maar deze werd weer verbroken. Weth. Melis zegt, niet van het besluit van den Raad te hebben willen afwijken, Ritthom evenwel wil het op een accoordje gooien. Hij wil er hier op wijzen, dat deze gemeente in de termen valt om den weg in orde te moeten maken. In ge heime zitting straks daarover meer. Dhr Jansen vraagt, of er onwillige huis eigenaars bekend zijn, welke weigeren om aan te sluiten bij de waterleiding. Hem zijn gevallen bekend van het een en ander waarbij bleek dat men wederzijds onwillig was. B. en W. zijn bereid be middelend op te treden, aldus de voor zitter. Verder vraagt dhr Jansen, wanneer de goot wordt gelegd op den ouden weg en verzoekt hieraan te beginnen al is de begrooting nog niet goedgekeurd. In verband met aansluitingen van de waterleiding op dien zelfden weg dient de rioleering daar gewjjzigd te worden, daar In de Chemische fabriek van den heer J. H. Neles aan den Havenweg te Helmond heeft een ernstig ongeval plaats grehad, dat twee personen het leven koste De plaat?! wm -het ongeluk. Het gebouw waar de ramjp geschiedde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2