No. 180 Zaterdag 3 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sank N.V. Goes EERSTE BLAD. KLOKKEN PENDULES C. JOOSSE, St. Adriaanstraat, GOES Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. OUDEREN EN JONGEREN. Buitenland. - KLIERZIEKTE Binnenland J. GEENSE - GOES Belangrijkste Nieuws. Buitenland. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Bedaetie en Administratie Na 1L Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 239. ve Zeeuw VERS GEIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3^~ Losse nummers 10.0S Prös der AdvertentiBn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Geen onderwerp, dat in onzen tijd meer in trek is dan het vraagstuk der jongeren. We komen dat overal tegen, op kerke lijk zoowel als op politiek terrein. Heetten we enkele jaren geleden te le ven in de eeuw van het kind, thans zou men kunnen spreken van de eeuw van de jongeren. Bij den een openbaart zich de belang stelling in meer of minder scherpe cri- tiek op de jongeren en bij anderen zijn 't de ouderen die gecritiseerd worden, omdat zij niet verstaan de behoeften van de tegenwoordige jeugd. Deze belangstelling verdient zeker toe juiching. In de plaats der ouderen zullen de zo nen zijn. De plaatsen der oudere generatie zul len straks door de jongere moeten wor den ingenomen. Wij moeten hier echter ook weer niet overdrijven. 'Het gevaar bestaat toch, dat het jon gere geslacht, doordat er al te veel aan dacht aan geschonken wordt, over 't paard worden getild en van zichzelf een gedach te krijgt, die met de werkelijkheid niet geheel in overeenstemming is. Door voortdurend te spreken over het probleem der jongeren en de behoeften van de moderne jeugd; door voortdurend te confereeren en te refereeren over de jon geren en hunne verhouding tot dit en tot dat, wordt die jeugd onwillekeurig op een wel wat hoog voetstuk geplaatst. En het is misschien niet geheel toevallig, dat stemmen gehoord worden als op 't jong ste congres van de S. D. A. P., waar de oudere vertrouwensmannen een niet on duidelijke wenk kregen om nu eens op te stappen en plaats te maken voor jon gere krachten. Aan den anderen kant is er eveneens het gevaar, dat de jongeren wel wat al te veel becritiseerd worden. Sommige ouderen zijn daar sterk in. De tegenwoordige jeugd is ongetwijfeld anders dan een halve eeuw geleden en dat anders is volgens sommigen identiek met slechter. Dezer dagen lazen wij een heel zonden- register van de tegenwoordige jeugd. De spreker, het was op. een der in de Paasch- week gehouden congressen, 'betoogde dat de jeugd van thans zelfstandiger is, on- beheerschter, dat zij minder eerbied heeft en vrijer leeft, dan die van vroeger. De waarde van dit betoog behoeft niet geheel te worden ontkend, al moet aan den anderen kant ook niet worden ver geten, dat zij, die zoo van de jongeren spreken, zelf ook zijn veranderd en dat zij de jeugd met geheel andere oogen be zien, dan toen zij zelf nog tot de jonge ren gerekend werden. Toegegeven kan worden, dat het jeugd- type, zeg de laatste kwarteeuw, veranderd is, maar dan moet daaraan in één adem worden toegevoegd, dat heel het mensoh- type anders is geworden. Het is waar, de jonge menschen van -thans staan aan buitengewone- gevaren bloot; niet zonder huivering denkt men aan boeken en platen die zjj in handen en onder de oogen krijgen, op straat, en soms ook wel in huis. De ouders zullen goed doen, dat wél te bedenken en er voor te zorgen, dat zij niet allerlei z.g. „litteraire" producten in buis balen, die op den geest en het ge moed van de jeugd eenzelfde uitwerking hebben als arsenicum op het lichaam. Maar al is de jeugd anders dan vroe ger en al zijn de gevaren, waaraan de jongeren bloot staan van anderen aard geworden, dit behoeft nog geen reden te zijn om aan de toekomst te wanhopen. Er is aan deze zaak ook nog een an dere kant. Dr K. Dijk heeft daarop gewezen in de jaarvergadering van de Unie „Een school met den Bijbel". Hij wees er op, dat de wisseling der geslachten de harten der ouderen wee moedig kan stemmen en hen doen vra gen of de strijd, om de school met den Bijbel in de handen der jongeren ver trouwd is. „Laat ik", aldus Dr 'Dijk, „als antwoord op die vraag niet spreken over die jon geren, maar u herinneren aan het psalm woord, dat wij: zooeven lazen. In dien honderd en tweeden psalm wordt aan het slot gesproken van de verandering der aardsche dingen en gezongen van de on bestendigheid dezer bedeeling. Maar, en dat is de tegenstelling tegenover on ze ijdelheid en 'dat is d e troost in onze vergankelijkheid, Gij, o God, zijt De zelfde. Gij', o Koning, verandert niet, en Uwe jaren zullen niet geëindigd wor den. En omdat Hjj Dezelfde blijft en Zijn werk in stand houdt, zullen, zoo jubelt de dichter in het slotvers, de kinderen Uwer knechten wonen en hun zaad zal voor Uw aangezicht bevestigd worden". Het is zeker goed het vraagstuk der jongeren ook van dezen kant te bezien. Niet om dan voorts in onverschillig heid voor wat er verder met de jeugd ge beurt neer te zitten, maar om de vragen die zich hier voordoen in het rechte licht te zien en ze op hun juiste waarde te schatten. De jongeren stellen licht te leur. Zooals ook da ouderen dat deden en doen. Maar: God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig zijn verband ge denken. Aardstorting en Vloedgolf. Naar gemeld wordt heeft aan de Dron- theimer-Fjord een natuurramp plaatsge had. Een oppervlakte van ongeveer 15.000 vierk. M. grond van de Orklagroeve stort te plotseling in de fjord. De arbeiders, die er bezig waren, voelden eensklaps den grond onder zich wegzinken. Allen renden in doodsangst landwaarts en als door een wonder is er niemand ver ongelukt. Door deze aardverschuiving ontstond in de fjord een vloedgolf, die veel schade aanrichtte. Groote hoeveel heden visschen werden op het droge ge worpen en twee kaden van de stad Dron- theim werden vernield. De materiëele schade bedraagt ongeveer 3 millioen kro nen. Zooals nader wordt gemeld, is een geheel transformatorenstation in de diep te verdwenen. De „Graf Zeppelin" boven het Volken bondsgebouw. De „Graf Zeppelin" heeft gisteren een bezoek gebracht boven den zetel van den volkenbond. Met geringe snelheid vloog het lucht schip op betrekkelijk geringe hoogte bo ven den glazen koepel van het gebouw van den volkenbond, waar de volken bondscommissie voor veiligheid en arbi trage juist vergaderde. -Gedurende eenigen tijd was de aan dacht der commissieleden geconcen treerd op het luchtschip. Het geheele personeel van het secre tariaat van den volkenbond had zich tijdens het Zeppelin-bezoek op de ter rassen opgesteld. Na eenigen tijd boven de stad te heb ben gekruist, verdween de „Graf Zeppe lin" in de richting Lausanne. Hef sterfbed van Napoleon. Nog altijd is de strijd rondom de figuur van Napoleon niet uitgevochten. Thans heerscht er te Parijs groote ontstemming over het feit, dat het bed, waarop Napo leon) I op St. Helena overleed, zich in het. bezit van den antiquair Petavy bevindt, die het in opdracht van de eigenares is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen paiiënten, wordt II op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. Steeds 75 modellen voorradig. Uitsluitend Ie klas fabrikaat. Jarenlange garantie. Prijzen beneden alle concurrentie. Doet Uw voordeel I Koopt bij ons had willen verkoopen. Deze eigenares is gravin de la Pérouse, achterkleindoch ter van generaal de Montholon. Napoleon had het bed in zijn testament aan den generaal vermaakt. De gravin heeft den antiquair een .pro ces aangedaan omdat deze zich, naar zij beweert, op wederrechtelijke wijze in het bezit van het bed met den keizerlijken adelaar heeft gesteld en zij hem nooit verlof had gegeven het in veiling te bren gen. Men vermoedt echter dat het geheele geval in scène is gezet om de aandacht te vestigen op de mogelijkheid dat een zoo kostbaar historisch souvenir in de Ver. Staten zou kunnen belanden, „en de re geering te bewegen in te grijpen. In tegenstelling met tal van andere Fransche historische documenten zijn de Napoleontische reliqueën tot dusver nog vrij volledig voor Frankrijk behouden ge bleven. Korte Berichten. De Prins van Wales heeft het voor nemen te beamen gegeven den 17dm Juli een bezoek aan Antwerpen en aan de wereldtentoonstelling te brengen. Vier Britsche oorlogsschepen zullen hem ver gezellen. Het bezoek valt samen met de Britsche week, welke e" op de tentoonstel ling zal gehouden worden. Volgens de laatste berichten, die te Chicago ontvangen zijn, beloopt het aan tal slachtoffers van den wervelstorm in het Midden-Westen 23, onder wie acht vrouwen. De schade aangericht aan de huizen en door het verlies van vee, wordt op ongeveer 500.000 dollar geschat. Na een proces, dat drie dagen ge duurd heeft is Darwood, de eigenaar van de bioscoop te Paisley bij Glasgow, waar in December 70 kinderen verbrand zijn, vrijgesproken van de aanklacht van het veroorzaken van dood door schuld. In talrijke gevangenissen trachtten de communistische gedetineerden gisteren wanordelijkheden te veroorzaken. In de centrale gevangenis te Riga vernielden zij de meubelen en eenige vensters. Slechts met behulp van militairen slaag de men er in de onruststokers te over meesteren. In de gevangenissen van Li- bau, Mitau en Daugaopils hadden onge regeldheden van denzelfden aard plaats. DE ZOMERTIJD. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat de Zomertijd aanvangt den 15en Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer de middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de Zo mertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang naar den Zomertijd ge schiedt, m.a.w. dit jaar dus in den nacht van Woensdag 14 Mei op Donderdag 15 Mei ten 2 ure. „Dr De Visserhuis" te Lanteren. Gisteren is te Lunteren het Kinder herstellingsoord „Dr de Visserhuis", stich ting van den Cl??. Nat. Werkmansbond, officieel geopend. Het is genoemd naar den beschermheer van den Bond, dr J. Th. de Visser, die zooveel voor den Bond heeft gedaan, en speciaal in de totstandkoming van dit herstellingsoord zulk een groot aandeel genomen heeft Nationale Commissie tegen bet alcoholisme. De vorige week heeft te Utrecht de nationale oommissie tegen het alcoholis me vergaderd onder leiding van ds A. J. Montijn, daar de voorzitter, prof. Slote- maker de Bruine, buitenslands vertoefde. Zeer waardeerende woorden werden ge sproken ter nagedachtenis van den, den vcrigen dag overleden bekenden R.-K. drankbestrijder pater Ildephonsus. Verder herdacht de voorzitter in zijn openings rede het 25-jarig bestaan van de Drank- weerinspectie en bjj bracht dank aan 'den inspecteur den heer De Brerji voor den steun en de hulp, die hij steeds aan do drankbestrijding bewees. Omtrent den 'invoer van alcoholhou dende dranken in Afrika deed de heer P. van der Meulen ontstellende mededeelin- gen, waaruit bleek, welke groote hoeveel heden uit Nederland daarheen worden uit gevoerd. Nader overleg wordt gepleegd, wat hiertegen gedaan zou kunnen worden. De enquete naar het voorkomen van spaarkasjes in herbergen wordt nog voortgezet, nu reeds bleek, dat dit euvel zeer veel voorkomt. De pogingen, om door de radicale drankbestrijding ontspan- ningslokalen te doeln openen voor "de ar beiders aan bet te graven .proefvak van het Twente-R ijn-kanaal, zullen waarschijn lijk op financiëele bezwaren afstuiten. De oommissie voor alcoholcur sussen voor studenten hoopt een cursus over het alcoholvraagstuk te Amsterdam te orga- niseeren. De oommissie voor handhaving van de Drankwet heeft aan 900 gemeenten in ons land geadresseerd om te komen tot verlaging van het tegenwoordige maxi mum-aantal vergunningen, in verschillen de gevallen met succes. Op voorstel van het rei eend drankweer- museum is een kleine commissie be noemd, die zal trachten te komen tot een inzending op de van 3—13 October in Den Haag te houden tentoonstelling van H.E.R.O.C.A.F., waaruit zal blijken, hoe de drankbestrijding zich in de toekomst een alcoholvrije inrichting voor maat schappelijk verkeer denkt. Het notarlsvraagstah. Het Kon. Nederl. Landb.-comitê heeft omtrent het z.g. notarisvraagstuk een rap port samengesteld. Die slotconclusies daar van luiden: Blij de regeering er op aan te dringen, vast te stellen, dat alle kosten, vallende op een openbare verkooping, komen ten laste van den verkooper. Bij de regeering aan te dringen op het vaststellen van een maximum strijk geld van 1 pet. van den inzet, onder ver wijzing naar de sedert de wet van 1924 opgekomen misstanden, welke in strijd zijn met den geest van die wet. Bij de regeering aan te dringen op een wettelijk geregelde voortdurende finan- cieele controle en regeling van de gel delijke waarborgen van den notaris. Bij de Broederschap van notarissen er op aan te dringen te bevorderen, dat de notaristarieven worden verlaagd. Voor het geval de notarissen hun tarie ven niet vrijwillig wenschen te herzien, zal voor 'de betrokken landbouworgani saties de aangewezen weg zijn, deskuh- dige ambtenaren aan te stellen of in ver binding te treden met bonafide zaakwaar nemers, die bereid zijn zich onder con trole van de provinciale landbouwmaat- schappij te stellen. Herziening Gemeentewet De Nationale Vereeniging voor Vrou wenarbeid heeft een adres gericht aan _de leden van de Tweede Kamer, waarin er op wordt aangedrongen, dat een amen dement zal worden ingediend, om de benoembaarheid van de vrouw tot burge meester en gemeentesecretaris weer in het wetsontwerp tot herziening van de 'gemeentewet in te voegen en dat dit amendement door de meerderheid der Ka mer zal worden aangenomen. Voor U hebben wi] ook een Bril, So-Easy of Pince-Nez Vakkundige Bediening VLUGGE LEVERING Aanbevelend, Lange Vorststraat 49 Let op het juiste adres! Door gehoel Zeeland aan huis te ontbieden' Binnenland. Minister Ruys over de mond- en klauw- zeerbestrijding. De Koninginnefeesten te Middelburg. De landbouw en het notaris-vraagstuk. De uitzaai van suikerbieten. Aardstorting in Noorwegen, De Zeppelin boven Zwitserland. De aardappelcrisis in België. Dagelijks versche Asperges, Bergen op Zoomsche Nieuwe Aardappelen, Toma ten, Boontjes, Aardbeien enz. aan dag prijzen. TRIMPE, GOES. Tel. 113. Oesterverzending in April 1930: En geland 1.364.530, België 569.321, Duitsch- 196.010, Nederland 111.702, Frankrijk 14.175, samen 2,245.738. Vorig jaar in dezelfde maand 1.430.255. Stoornis voor de radio-ontvangst door aen electromotor. Door B. en W. van Ter Neuzen was aan de firma E. A. Ysebaert aldaar ver gunning verleend om op haar perceel sectie L no. 2118, een inrichting op te richten voor het bereiden van vleesoh- waxen. Aan deze vergunning was echter de voorwaarde verbonden, dat de apparaten voor de vleeschbereiding moesten worden voorzien van toestellen, die beletten, dat de stroomfrequenties dier apparaten hin derlijk zijn voor de radio-ontvangst. Tegen deze beslissing is de firma Yse baert in appèl gegaan bij de Kroon, daar bij aanvoerende, dat de opgelegde voor waarde geen steun vindt in de Hinderwet en zij heeft zich daarbij dapper geweerd. Luchtstoringen, zoo voerde appellante aan, veroorzaakt door het in werking brengen van een electro-motor, leveren noch gevaar, noch schade, noch hinder op van ernstigen aard. Bovendien is het op het oogenblik on mogelijk om aan de gestelde eischen te voldoen, daar nog geen toestellen in den handel zijn, die de storingen, veroorzaakt door electromotoren, afdoende wegnemen Zelfs had appellante als proef eenige Philips-condensatoren geplaatst op een electro-motor, zulks om te trachten be doelde storingen weg te nemen, evenwel met geen afdoend resultaat. In de uitspraak der Kroon in hooger beroep werd vooropgesteld, dat dergelijke stoornis inderdaad is aan te merken als „hinder van ernstigen aard" als bedoeld in art. 11 onder c der Hinderwet, zoo dat de opvatting van appellante, dat de aan de vergunning gebonden voorwaarde niet zou mogen worden gesteld, onjuist is. En al zou 'het nu werkelijk onmogelijk blijken, om aan de gestelde voorwaarde te voldoen, omdat nog geen toestellen in den handel zijn, welke de storingen af doende wegnemen, daarmede heeft appel lante nog geen recht op een^onvoorwaar- delijke vergunning. Toch is de Kroon in hare beschikking nog eenigszins aan de mogelijkheid van appellante tegemoet gekomen. De door B. en W. gestelde voorwaarde is in hooger beroep in zooverre gewij zigd, dat de firma Ysebaert nu tenminste precies weet wat zij heeft te doen. De voorwaarde luidt nu als volgt: „Ter voorkoming van storingen in de radio-telefoonontvangst door de stroom- frequenties van den electromotor moet de collector van dezen motor zijn over brugd door twee in serie geschakelde con densatoren met een aardverbinding tua- BcJten de fetich wsdsimtera®,"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1