Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Radio-nieuws Rechtzaken De avonturen van een verkeersagenfje. de tb.e.-beetrflding alsmede mevr. Pilaar, presidente van de vorige bazar voor dit zelfde doel gehouden. Om de t.b.c. te bestrijden heeft 3it dames-comité zich opgemaakt. Het tracht dit te bereiken door goede voeding te verstrekken aan patiënten, woningen 'te verbeteren enz. Aan huurders van wonin gen wordt voor betere huisvesting van de t.b.c.-lyders duurtetoeslag gegeven. Eigenaars van woningen ontvangen wo ningverbetering voor hulpbehoevende lij ders. Voor huurwoningen kan dit niet gedaan worden, want dan zou de verhuurder re venuen hiervan trekken. S-pr. wijst op de verschillende dingen rondom haar, zooals do ververschingstent, schiettent, grabbelton, enz. enz. te veel om op te noemen, waar men zijn geld nuttig kan besteden. Alles wat men besteedt wordt in eigen gemeente benut. De hoop uitsprekende dat deze bazaar, welke duurt tot 3 Mei, een genoegelijk verloop moge hebben, -wordt deze voor geopend verklaard. De zangvereen. „de Lofstem" alhier, dir. dhr A. de Jager, zong op verdienste lijke wijze verschillende nummers welke met een dankbaar applaus werden be loond. Verder heerschte .er een gezellige drukte. We twijfelen er niet .aan of in de komende dagen zal het bezoek van den eersten avond nog overtroffen worden. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Lein Provoost, B 92 van Westkapelle. Vertrokken: Stefanus Kesteloo en gezin, A 4, naar Koudekerke; Wed. Joh. Klaas- sen en kind, A 62, naar Helmond; Johan nes Geschiere en gezin, B 15 naar Se- rooskerke; Johanna Matthijsse, B 4, naar Meliskerke; Johannes Marinus Cevaal, A 29, naar Ritthem. Serooskerke (W.) Woensdagavond j.l. hield de A. R. Propagandaolub: Dr A. Kuyper, alhier haar laatste vergadering van de wintercampagne. De heer P. Dreg- mans leverde een jnleiding over: „Die Vaccinatie", terwijl vervolgens dhr J. de- Wolf het onderwerp behandelde: „Chris tus en de Vrouw". Wissenkerke. Loop der bevolking over maand April: Ingekomen: Marinus Ringelberg en gezin, schaapherder, uit Brouwershaven; Albrina Hollestelle, z. b., uit Colijns- plaat; Pieter Sandee, molenaarsknecht, uit N.- en St.-Joosland. Vertrokken: Dirk Flipse, Slagersknecht naar 's-Gravenpolder, Schoolstr. A 51; Anna Wilhelmina Sturm, dienstbode, Sta tionsstraat Goes; Pieter Jan Lamain, On derwijzer naar Zoutelande; Sara Mag- dalena Cornelia Schippers, z. b., naar Zaamslag. Cornelis Izak Flipse, Tim- mersmansknecht, naar Arnemuiden, Langstraat B 7. Zaamslag. De jaarlijksche diaconale conferentie van de Geref. Kerken in de classis Axel wordt ditmaal alhier gehou den, D. V. op Dinsdag 20 Mei a.s. Op deze conferentie hoopt Ds J. S. Post van Axel een referaat te leveren over: „De verhouding tussc'hen de Amb ten in -de Kerk van Christus". Als advi seurs hopen op te treden Ds S. Groene- veld van Terneuzen en Ds J. S. Post van Axel. Bijbelverspreiding. De Ver- eeniging tot verspreiding der Heilige Schrift mocht voor haar arbeid -een gift van vijfhonderd gulden ontvangen, welk bedrag aan Dr W. Nawijn Ezn. te Kam pen door N. N. (niet te Kampen woon achtig) werd ter hand gesteld. Nieuws van het Zendingsveld. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Reeds meer dan eens hebben wij den laatsten tijd berichten over Nieuw-Gui- nee gepubliceerd, welke een indruk trachtten te geven van de groote vlucht, welke op verschillende plaatsen in dat gebied de beweging naar het Christen dom neemt. En ook op de laatstgehouden Conferentie, waarvan de berichten ons nu hebben bereikt is geconstateerd, dat deze beweging aanhoudt. Maar al deze vooruitgang wordt niet gekocht zonder offers. Als er over deze gesproken wordt, denkt men meestal in de eerste plaats of uitsluitend aan de offers gebracht door de Zendelingen en hum vrouwen en kinderen en inderdaad bevat de geschiedenis der Nieuw-Guinee- Zending vele bladzijden, gevuld met ver halen over deze offers. Maar ditmaal denken wij aan de in- heemsche mede-arbeiders, aan de goe roes en hun vrouwen, meest nog Ambon- neezen, leden van dat volk, waaruit reeds zoo tallooze pioniers voor de Zen ding zijn voortgekomen. Onder hen val len vele slachtoffers. Alleen op het eiland Jappen zijn in de laatste zes ja ren zeventien graven gedolven voor le den van goeroegezinnen en daaronder verscheidene van goeroevrouwen, die door gebrek aan doeltreffende medische hulp gestorven zijn bij de geboorte van een kind. En uit het laatste Jaarverslag over Soe- piori, een van de Schouteneilanden, blijkt, dat op dat betrekkelijk kleine ge bied dit jaar vier goeroe vrouwen ten offer zijn gevallen, terwijl een ander goe- roepaar, man en vrouw beiden, krank zinnig werden. Merkwaardig was de houding der be volking tegenover deze gebeurtenissen. Hoewel dergelijke aanvankelijke Chris tenen dikwijls geneigd zijn zulke droeve sterfgevallen als een wraak der geesten op te vatten, die hen noopt tot het hei dendom terug te keeren, kwamen zij in dit geval tot den Zendeling om bij monde van hun aanvoerder te zeggen: Mijn heer, wij weten, dat het heel moeilijk voor U is, maar wij zijn gekomen om tot U te zeggen: Laat den moed niet zak ken. Wij hebben begrepen, dat het een list van den Booze is om U en de goeroes moedeloos te maken. Maar sta p 1, wij staan achter U. Het is een heugelijk gebeuren, dat nu een, zij het bescheiden aanvang ge maakt zal worden met betere medische verzorging, ook der goeroegezinnen. Be gin Mei zal Zr. Glastra, gediplomeerd vroedvrouw en verpleegster, zich naar Seroei op Jappen begeven om aldaar een werk aan te vangen aan het hulp ziekenhuis, dat van buitengewone be- teekenis kan worden. In de laatste Hoofdbestuursvergadering der Utr. Zend. Ver., Vrijdag 25 April j.l. is zij tot haar werk afgevaardigd. Moge dit het begin zijn van medische Zending op meerdere plaatsen op het groote Nieuw-Guinee, ook door Zende ling-artsen. Het fabrieks ongeluk te Hel mond. Hieromtrent meldt de Telegr. neg: Het ongeluk heeft zich als volgt toe gedragen: Gisternacht zou de heer Neles eenige nieuwe proeven ne-men tot het winnen van cacao-boter, waarvoor wordt gebruik gemaakt van tri-chloor-aethyleen- gas. Kwart voor twee ging de heer Ne les naar huis, na zich eerst no-g overtuigd te hebben, dat alles naar we-nsch ging. Twee uur later werd hij opgebeld door een van de knechts, die hem vroeg spoe dig naar de fabriek te komen, aange zien er iets niet in o-rde- was. „Ik kleedde mq aldus de heer Neles snel en bij mjjn aankomst zag en rook ik direct, wat er gebeurd was Zware tri-chloor-aethyleengassen vulden de ge- heele fabriek, evenals mijn kantoor. De ze zijn vermoedelijk ontstaan doordat de kraan in de toevo-erle-iding van den gas houder is stuk geslagen. De vloeistof drupte dan ook floor het plafond heen. Ik vroeg naar de andere werklieden en hoorde, dat dezen nog in de .fabriek waren .Ik gaf order den stoomketel af te sluiten en de politie te alarmeeren, waarna ik mij in de fabriek begaf om mijn menschen er uit te halen. Ik weet nog dat ik bij hen kwam maar had niet meer de macht .om hen te red den. Verder weet ik niets meer, dan dat ik later in het gasthuis ontwaakte". De politie heeft, nadat zij was ge waarschuwd, pogingen in het werk ge steld om de menschen te- redden, doch zij meest zich terugtrekken, nadat een agent zelf reeds bewusteloos was ge worden. Te Helmond h-eerscht groote verslagen heid. Hartverscheurende too-neelen speel den zich af, vooral in het gezin Van Duynhoven te Stiphout. De verongelukte jongeman was de eenige zoon der fa milie Van Duynhoven. Later wordt gemeld: In de fabriek werden de door de cacaofabrieken ont vette boonen, die tot koeken zijn ver werkt, nogmaals aan een ontvettingspro- ces onderworpen, omdat de koeken nog tot 20 pet. vet bevatten. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van Jri-chloor-aethyleen, dat onder stoomdruk de koeken geheel ontvet. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat "een afvoerpijp, welke ver bonden is aan den ketel, welke een in houd van 6000 liter heeft, bij' d_ kraan verstopt was. De eerste werk1- pro- teerde dit euvel te verhelpen door de kraan uit de huls te trekken, "hetgeen hij op deze wijze, ofschoon dit niet ge oorloofd is, wel meer deed. Hij1 kon de kraan er echter niet meer in krijgen en kreeg de vloeistof over het lichaam. De Bennekomsche moord zaak. Naar „De Tijd" verneemt, wordt Jan Hoek, den verdachte in de Benne komsche moordzaak, voorloopig alleen moord ten laste gelegd. Eerst later zal hjj voor do inbraken, waarvan hjj verdacht wordt, terecht staan. De verdachte bljjft nog steeds alle schuld ontkennen. Hy verklaart geen dolk mes in zijn bezit te hebben gehad, maar verschillende personen, w.o. een familie lid van den verdachte, verklaren perti nent dat hij/een dolkmes in zyn bezit heeft gehad. Jan Hoek heeft er tegen geprotesteerd, dat men hem gevangen hield en hij to mde zich ze verwonderd toen do ofacier van justitie hem er op wees, dat hij naar alle waarschijnlijkheid het er niet levend zou afbrengen, indien hij zich op straat vertoonde. De verdachte blijft voortgaan, met nog steeds getuigen a décharge op te geven, teneinde zich een alibi te verschaffen. Als deze personen dan worden ge hoord, blijkt, dat ze niets kunnen ver klaren. Warmoezerij gewassen onder glas. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der warmoe-zerijge-wassen on der glas op .26 April 1930 is, onder mede werking der Rijkstuinbouwconsulenten, sa mengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. Doordat het weer gedurende bijna het geheele voorjaar zeer zacht geweest is, hebben enkele gewassen, met name aard beien en bloemkool, in de kassen het wat te warm gehad. Daartegenover staat, dat gedurende do korte betrekkelijk koude pe riode vóór Paschen de jonge ko-mko-m- merplanten vrij veel geleden hebben van te lage temperatuur. De aardbeien hebben een goeden stand. Tomaten en komkommers staan er even eens in de voornaamste cultuurgebieden goed voor. Hetzelfde geldt voor de bloemkool. Door te hooge temperaturen traden in sommige gevallen vroege „hoorders'1 op. De stand van de wortelen en van de sla is goed tot vrij goed. De kropsla is wel goed gegroeid, doch op verschil lende plaatsen .komen bladluizen voor, terwijl ook hier en daar „randerigheid" wordt waargenomen. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw houdt op Woensdag 21 Mei een algemeen© vergadering, waarin de moei lijke omstandigheden in den landbouw zullen worden besproken. Het Hoofdbestuur is tot dö conclusie gekomen, dat naar vervulling van de vol gende wenschen met kracht dient te wor den gestreefd, -en hét verzoekt, aan de algemeen© vergadering, zich hierover uit te spreken. A. Wenschen, waarvan de vervulling di rect nut zal kunnen opleveren: 1. Maatregelen tegen de gevolgen van dumping. 2. Herziening van ons tarief van in voerrechten; 3. De suikerbietenteelt dient te worden gesteund. 4. De opcenten op de grondbelasting dienen te worden afgeschaft. 5. De slacbtaccijns dient tö worden af geschaft. 6. De spoorvrachttarieven op land- en tuinbouwproducten dienen te worden ver laagd. 7. Onderzocht dient .to worden, of het nuttig en mogelijk zal zijn, dat de regee ring de credietverleening door de Coöp. Boerenleenbanken verruimt door zich in bepaalde gevallen borg te stellen. 8. Waterschappen, die het onderhoud van wegen moet bekostigen, welke voor d( ergaand verkeer gebruikt worden, dié nen geldelijk te worden gesteund. 9. De druk der so-ciale lasten op het landbouwbedrijf dient aanmerkelijk ver licht te worden. 10. De lo-onen bij werkverschaffing en de uitke-eringe-n aan de werklo-o-zen dienen zoo-danig te zijn, dat een prikkel aan wezig blijft, arbeid in het vrije bedrijf, ook in het landbouwbedrijf, te zooken. B. Wenschen, waarvan de vervulling van indirect nut zal zijn. (Overheids-be- moeiing). 1. Renoeming van een directeur-gene raal van den landbouw met zoodanige bevoegdheden, dat een centrale leiding aan de Directie van den Landbouw ont staat. 2. Instelling van een afzonderlijk mini sterie van landbouw. 3. Uitbreiding van het personeel van de Directie van den Landbouw, zoodat in zonderheid de economische positie van den landbouw grondig en bij voortduring kan wordybestudeerd en onderzocht. 4. Bevordering van de stichting van lagere landbouwscholen. 5. Bevordering van den afzet door in tensiever voorlichting, krachtigen finan- ciëelen steun bij het zoeken van nieuwe afzetgebieden en toepassing van de Land- bo uw uitvoerwet. 6. Bevordering van het gebruik van Nederlandsche land- en tuinbouwproduc ten bij -overheidsbedrijven en instellin gen. Chilisalpeter. Het was gisteren juist honderd jaar gele den, dat voor het eerst Chilisalpeter in ons land werd ingevoerd. In het jaar 1821 wer den de uitgestrekte lagen Chilisalpeter (na tronsalpeter) aan de grens van Chili en Peru ontdekt in de regenarme gebieden. De Chilisalpeter is het voornaamste bestanddeel van de salpeteraarde, Galicht genaamd, welke van 1565 pet. natriumnitraat bevat en ver. der o.a. keukenzout en jodiumverbindingen. De salpeter, welke hier is ontstaan, dankt vermoedelijk zijn bestaan aan de omzetting van zeeplanten en vogelmest door middel van salpeterbacteriën, en vindt men hier in uitgestrekte lagen, tot vier meter dik. Een deel van de Chilisalpeter wordt ruw uitge voerd het grootste deel echter wint men hier door uitloogen en kristaliseeren der ruwe sajpeter van een gehalte van ongeveer 95,pct. aan natriumnitraat. Zooals men weet, heeft de Chilisalpeter een groote concurrent ge kregen in de kunstmatige stikstofverbindin gen, o.a. volgens het proces van Eyde en Birkeland het eerst toegepast in Notodden in Zweden en Innsbruck in Tirol, waarbij uit door een electrischen iflamboog gevoerde lucht, salpeter ontstond. Verder wijzen wij op het proces van Haber, waarbij de luchtstikstof met waterstof wordt omgezet in ammoniak. Ten slotte willen wij de twee groote Nederlandsche stikstof-fabrie ken noemen, bij de hoogovenbedrijven in Vel- sen en bij de mijn Maurits in Limburg. Programma van Zaterdag 3 Mei HUIZEN, 1875 M. Uitsl. KRO.-uitz. 8.15 9.30 Gramofoon. 12.151.15 Con cert. 1.502.00 Gramofoon. .200 3.15 Kinderuurtje. 4.005.00 Gramo foon. 5.005.20 Debutanten-Jongens- Harmonie. 5.20—6.00 Gramofoon. 6.006.15 Reiscauserie. 6.156.55 Jongensharmonie. 6.557.45 Journa listiek Weekoverzicht. 8.00 Radio-re vue „Naar de Maan". HILVERSUM. Na 1 uur 1071 M. 10.00— 10.15 Morgenwijding. 12.002.00 Con cert. 2.30—4.00 Aansluiting van het Tusschinski-Theater te Amsterdam. 4,004.30 Modepraatje door Mevr. de Leeuw-v. Rees. 4.30—5.00 Sportpraatje 5.005.30 Gezondheidshalfuurtje. 5.306.00 Duitsch :Ge vorderden en con versatie. 6.00 C-oncert door het Om roeporkest. 8 u. soc.-dem. uitz. D-AVENTRY, 1554.4 M. 9.35 Morgenwij ding. 12.201.20 Ö-rkestconcert. 2.50 Concert. Kwintet. Sopraan. 4.05 Orgelconcert. 6.05 Viool en piano sonates. 6.50 Concert. O-rkest en tenor.. PARIJS „Radio-Paris." 1725 M. 11.50 1.20 Gramofoonplaten. 8.05 Concert. Zang en Kamermuziek. LANGENBERG. 473 M. 6.25—6.50 Gra mofoonplaten £.507.50 Orkestcon- cert. 9.3510.35 en 11.30 Gramo foonplaten. 12.251.50 Orkestcon cert m. m. v. bas. 4.505.50 Concert. Luit en dubbel kwartet. 7.20 Vroolijke avond. BRUSSEL, 508.5 M. 9.20 Opening van de Internationale Tentoonstelling te Luik. 4.20 Gramofoonplatfin. f5.50 Trio-con cert, 7.35 Concert, Programma van Zondag 4 Mei. HUIZEN. 1875 M. 10.20 NCRV. Kerk dienst. vanuit de Evang. Luth. Kerk (Oude Kerk) te Amsterdam. 12.80—1.30 Con- eert. 2.00—2.30 Verzen van Guido Gezelle. 2.30—4,00 Concert door het Muziekkorps van de Staatsmijn „Maurits". 6.00 NCRV. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Oosterkerk) te ,'s Gravenhage-Oost. S.ip1.1.00 Concert. Gezamenlijke R.K. Kerkzangers. HILVERSUM, 1071 M. 10.30 Vriiz. Kerk- uitz. uit Rellevue te Amsterdam. Spr,: Ds B. J. Aris. 12.402.00 Concert. 7.308.00 Piano-Recital. 8.16 Concert DAVENTRY, 1554.4 M. 9.10 Kerkdienst voor Militairen 2.20 Kerk-cantate nr 104 van Bach. 3.35 Concert. 5.20 5.35 Bijbellezing 7.20 Kerkdienst. 8.25 Concert. De verdeeling van den radio-zendtijd. Het „Hbld" meldt: De beslissing van den minister van Waterstaat in deze aangelegenheid is op zéér korten termijn te verwachten. Deze beslissing zal inhouden: elk der groote omroepvereenigingen (A.V.R:0., N.C.R.V., K.R.O. en V.A.R.A.) krijgt één vierde gedeelte van den zendtijd. Voorts zal een alge meen programma worden ingevoerd. Dit programma zal door -deze vier omroep vereenigingen bij toerbeurt moeten worden verzorgd, dus b.v. Maandag de A.V.R.O., Dinsdag de V.A.R.A, Woensdag de N.G.R.V., Donderdag -de K.R.O. en dan weer in genoemde volgorde. Verder vernamen wij nog, dat -de da tum, waarop één en ander in werking zal treden, niet eerder dan 1 Juli, misschien zelfs niet eerder dan 1 Augustus a.s. zal zijn. Men 'heeft dit o.m. gedaan, om de V.A.R.A., die nu beschikking krijgt over een grooteren zendtijd, gelegenheid te ge ven, haar programma's nader samen te stellen. Uit -deze beslissing, die dus afwijkt van het advies van den Radio-raad, zou du3 volgen, dat de „kleinere" omroepvereeni gingen „achter het net moeten visschen". Ten slotte vernam het „Hbld", dat het zoo -goed als zeker is, dat er in de Twee de Kamer geïnterpelleerd zal worden, als de minister zijn beslissing „officiéél" me degedeeld heeft. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Het gedurende den schooltijd een leer plichtig kind laten werken: J. D. V., Kortgene, f 10 of 10 d. h., M. d. D., Nisse, fÓ.50 of 1 d. h. Overtreding Ketenbesluit: L. R., Slie- drecht, vrijgesproken. Eieren van waterwild zoeken: P. J. d. P., Goes, f5 of 5 d. h. Straatschenderij: L. M., Wemeldinge, f 10 of 10 d. h., A. J. M,, aldaar, f 10 of 2 w. tsch., J. S., Ierseke, f 15 of 15 d. h. In de bebouwde kom te Goes met een wagen op vaste assen anders dan stapvoets rijden: C. M. v. d. S., Wol- phaartsdijk, f2 of 1 w. tsch. Verordening 'sHeerenhoek Zaterdags ,na twaalf uur mest vervoeren: P. R., 'sHeerenhoek, f3 of 3d. h. zonder vergunning kreukels rapen aan een zeedijk: P. v. H., Goes, f3 of 3 d. h. Als schipper een rijkskanaal bevarende geen reglementen aan boord hebben: J. J. D., Stekene (B.), 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h. Alsvoren zijn naam niet op zijn schip hebben: H. M., Groningen, f5 of 5 d. h., S. K., den Bommel, f5 of 5 d. h. Venten op het kanaal door Zuid-Be veland zonder te voldoen aan de voor schriften: P. W., Hansweert, flO of 2 w. tsch. Fietsen door Papegaaistraatje: G. d. J., Wolphaartsdijk, f2 of 1 w. t3ch. Met auto geen richting aangeven: O. K. G. K., Middelburg, f25 of 25 d. h. Auto laten staan met inwerking zijnden motor: H. B., Goes, flO of 10 d. h. Met auto geen signaal geven als de vei ligheid van het verkeer zulks vordert: J. A. H., Groesbeek, fö of 5 d. h. Met auto rijden zonder rijbewijs: H. d. P., Goes, f3 of 3d. h., J. M. v. L., Oud-Vossemeer, fö of 5 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: J. V., Goes, W. B., Ierseke, A. P., aldaar, f6 of 5 d. h. Alsvoren en zonder reflector: C. A. T., Kloetinge, f2 en f 1 of 2 maal 1 w. tsch. Met auto niet behoorlijk uitwijken: S. D., 's Gravenhage, f20' of 20 d. h. Met een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: S. J. H., Kloetinge, f 3 of 3 d. h. Zijn boomgaard niet van rupsennesten zuiveren: P. O., Q. T., M. R., C. K., A. M. K., M. d. H., A. W., A. H., B. v. F., W. v. d. W., W. F., D'. W., A. v. F., C. v. W., allen vrijgesproken. DronkenschapH. J. V., Kloetinge, f 15 of 15 d. h., D. d. K., Goes, f 10 of 10 d. h. Buiten noodzaak de geneeskunst uit oefenen: N. K., 's Gravenhage, 2 maal f300 of 2 maal 30 d. h. Hooger beroep is aangeteekend door W. F. M. te Vlissingen, veroordeeld tot 10 maal f 100 of 10 maal 6 d. h. we gens het zonder daartoe bevoegd te zyn de geneeskunst uitoefenen. 107. Vermoeid was ik tegen een hoogen boom gaan zitten, terwijl ik mijn tranen -den vrijen loop liet Ik was wanhopig, want ik wist niet, of ik ooit weer een'prinses zou worden. En terwijl ik daar zoo zat, zag ik achter de boomen het magere gezicht van -de -heks verschijnen, „Nou, dat doet de deur toe" piepte ik om me zelf moed in te spreken. 108. En toen ze me zag, kwam de heks haastig op me af. Haar groote -bezem had zij in de hand en ze keek me kwaad aan. Het scheen, dat ze me kwaad wilde -doen. Ik ging op mijn achterste pootjes staan en smeekte haar me niet te slaan. „Waar was je, leelijk beest", gromde ze. „Ik heb je gezocht.... Denk er om, je blijft bij me, anders: Wie niet hooren wil, moet voelen".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6