DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Pers. Uit de Provincie. FEUILLETON Niet door eigen kracht VAN VRIJDAG 2 MEI 1930. No. 179. De landbouwcrisis en de nieuwe staats commissie. Hierover schreef de „Standaard": Het aangekondigde voornemen van Min. Ruys om een Staatscommissie te benoe men, die inzake de landbouwcrisis raad zal verschaffen, vindt geen gunstige pers. Ook wij kunnen tot ons leedwezen er weinig goeds van zeggen. Aan de uitstekende bedoeling valt niet te twijfelen en de booze veronderstelling, hier en daar in de pers geuit alsof met haar instelling de Regeering zich aan de verantwoordelijkheid zocht te onttrekken en die op een ongrijpbaar college over te dragen, moet met beslistheid worden verworpen. Maar al is de bedoeling goed, toch schijnt ons het plan verkeerd. Overbodig achten wij de vorming van een nieuw college. Ruim een jaar terug werd onder voor zitterschap van den tegenwoordigen Mi nister van Defensie, ur Deckers, een Staatscommissie ingesteld, belast met dit onderzoek: le of, en zoo ja, in hoeverre en door welke oorzaken in den land- en tuinbouw een wanverhouding bestaat tus schen de bodemprijzen en productiekos ten "eenerzijds en de opbrengst der pro ducten anderzijds, en 2e of, en zoo ja, in hoeverre het mogelijk is, in die ver houding een verbetering te brengen. Wordt met deze vragen reeds tot het wezen der crisis doorgedrongen, een aparte subcommissie van de Staatscom missie, die thans onder presidium van den heer Ebels staat, houdt zich nog nader bezig met de acute malaise, welke thans den akkerbouw drukt. Overbodig is het hiernaast .weer een nieuw orgaan in het leven te roepen. Van dit overbodige kan werkelijk niet worden gezegd, dat het niet schaadt. Dergelijke vee hoo dige commissies, waarin allerhande richtingen en schakee ringen ver.egenwoordigd zijn, werken langzaam, kosten veel moeite en romps lomp 1 Waarom nu weer alles overhoop ge haald en onnoodige energie verspild, door naast de Staatscommissie Ebels een nieuwe instantie te scheppen? De centrale landbouworganisaties zijn druk in de weer, en hebben over een paar weken haar adviezen gereed. Via de Staatscommissie Ebels, of di reet aan de Regeering kunnen zij die adviezen uitbrengen. Over gebrek aan voorlichting heeft de Regeering niet te klagen. Op haar rust nu de plicht tot be slissen en doortasten. Heeft zij voor de vruchtdragendheid van haar handelen versterking van lei dende krachten ten Geparlemente noo- dig geweigerd zullen die haar niet worden. De instelling van een Staatscommissie evenwel zal het energiek ingrijpen der Regeering niet bevorderen, veeleer naar wij vreezen belemmeren. Vuile handen. Vloeibare zeep en zeep-automaten zijn voordeelig in ge bruik. J. M. Polderman, Goes. Adv. middelburg. Bij den gisteren gehouden 1 Mei optocht werd o.a. een wagen mee gevoerd met een groot bord, waarop een gebroken geweer was geteokend, waar ender stond „Makkers laat ons de ka zernes sloopen". Dit opschrift werd door de politie verboden. In de gehouden feostvergadering werd dit door voorzitter en feestredenaar af gekeurd. door Annie Lucas G6) o Er ontstond weldra een groote vertrou welijkheid tusschen beide gezinnen. Ave ril wist haar plan door te zetten om Mar garet een paar dagen mee naar Ravens- craig te nemen, ten einde daar eens vol komen uit te rusten. Dit bezoek bewees, dat beider vriendschap niet op losse gron den rustte. Beider karakter was won derlijk geschikt om elkander wederzijds te helpen en aan te vullen. Averil's vrien delijke opgewekte natuur, haar vlugge be vatting, haar helder verstand, haar lief derijk gemoed, en vooral haar blijmoedig en eenvoudig geloof, maakten haar tot een bij uitnemendheid geschikt gezel schap voor de ernstige, beschroomde, ver- vermoeide en bezwaarde Margaret, wier ondervinding en praktische zin van groot nut waren voor het onervaren, maar een voudig kind der weelde. Averil was weldra geheel thuis op Crowhorst, er in- en uitgaande als een vriendelijke zonnestraal. Zij deelde in al ler dagelijksche plannen en genoegens, TUssingen. Donderdagavond hield het Greene Kruis zjjh jaariyksche leden-ver gadering. Aan het verslag van den secre taris is het volgende ontleend: Het ledental der vereeniging bedroeg op 31 December '1929: 2069 tegen 2025 op 31 Dec. 1928. De Wijkverpleging geschiedde door de zusters Algra en De Goeijer. In totaal werden 7786 ziekenbezoeken afgelegd tegen 7858 in 1928. Verplegings-artikelen werden 1461 maal in bruikleen gegeven, tegen 1307 maal in 1928. In het magazijn is steeds ijs voor radig en verkrijgbaar, voor dnngeüde ge vallen ook des nachts. In het afgeloopen jaar werd 187 maal ijs verstrekt. Doordat de uitgifte van verplegings-arti kelen nu volgens kaartsysteem woidt ge administreerd is het overzicht over den voorraad zoomede over de artikelen aan de leden in bruikleen gegeven, belangrjjk duidelijker geworden. Evenals andere jaren werden ook in het afgeloopen jaar wederom verschillende nieuwe verplegings-artikelen .aangeschaft De Vlissingsche moeders gaan steeds meer en meer waardeeren het goede werk hetwelk door de Groene Kruis-bakers wordt verricht. Waren er in 1928 89 kraamveipiegmgen door de bakers uitge voerd, in 1929 bedroeg dit aantal 148 waarvan 6 in verschillende andere p.aat- sen der provincie. Het aantal geboorten over het afgeloo pen jaar in Vlissingen bedroeg 336, zoo dat voor bijna de helft van dit aantal moeder en kind door een Groene Kruis- baker zijn geholpen. Maar het moet zoover komen, dat bij iedere geboorte een Groene Kruis-baker klaar staat om haar hulp te verleienen. Dank zjj de gemeente,jj ;e subsidie zijn we in staat ook on- en minvermogenden van kraamhulp te voorzien tegen een zeer geringe vergoeding, of waar noodig, zelfs gratis. Gedurende het afgeloopen jaar waren er vijf Groene Kruis-bakers in dienst Met de oommissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland is langdurig onder handeld over het plan te Vlissingen een provinciale bakercursus op te richten. Het resultaat hiervan is echler niet gunstig geweest, aangez'en bedoelde com missie om financieel© redenen van het plan heeft moeten afzien. Aan de afdeeling kraamverpleging en zuigelingenzorg is verbonden het consul tatiebureau voor zuigelingen, onder lei ding van den districts-kinderarts dr J. van Maren Bentz van den Berg. Jammer, dat de jonge moeders nog niet voldoende beseffen het vele goede hetwelk van dit bureau uitgaat, waarvan zij voor zich zelf en hun kind met weinig cf geen opoffering kunnen genieten. In het afgeloopen jaar bedroeg het aan tal nieuw ingeschreven kinderen 97, het geen veel fe gering is in verhouding tot het totaal aantal geboorten. Men be denke wel, dat het ook zijn nut heeft met gezende zuigelingen het consultatiebureau te bezoeken. Het aantal verleende consul ten bedroeg 837. In opdracht van de provinciale vereeni ging „Het. Groene Kruis" zorgt de vereeni ging voor den oijtsmettingsdienst. Niet alleen voor Vlissingen, doch ook voor verschillende andere plaatsen in Zeeland, werden ontsmeitingen uitgevoerd, in tolaal 54 oven-ontsmettingen en 15 huis-ont smettingen. Over 1929 bedroegen de totale ontvang sten der vereeniging f 8143.51 en de uit gaven f8011.23. Hoewel de taak van het Groene Kruis te werken in het belang der volksgezond heid reeds zeer ja uitgebreid, heeft heit Be stuur gemeend aan het navolgend belang rijk vraagstuk aandacht te moeten beste den. Zooals bekend, wordt hier ter stede reeds langen tijd de behoefte govoe'd aan een inrichting waar men in de gelegen heid is zich op een behoorlijke wijze te reinigen door het nemen van kuip- of douche-baden. Deze aangelegenheid is in het bestuur ter sprake gebracht. Waar aan jte volks gezondheid volkshygrne voorafgaat, heeft het gedacht, dat het bevorderen van de oprichting ©ener badinrichting zeer zeker cok op den jveg van 'Het Groene Kruis ligt. Het heeft dan ook deze zaak in studie genomen. Het resultaat daarvan 'is vastgelegd in en scheen op een ieder een opwekken- den invloed uit te oefenen, vanaf den klei nen Willie tot den knorrigen, ouden tuin man toe. Niemand kon zooveel gedaan krijgen van de eigenzinnige, onvergenoeg de Ella als zij, en voor de anderen was zij „precies een goede fee", zooals Emme- line het uitdrukte, altijd op de hoogte van ieders wenschen en neigingen, en daar bij steeds den indruk makende alsof zij de gene was, aan wie men een gunst be toonde. Voor Margaret scheen het alsof er een nieuw tijdperk aangebroken was met de komst van Averil Muir op Ravenscraig. De zomer bracht de vervulling van ver schillende verwachtingen en wenschen, en het scheen wel alsof Averil met die alle niets te maken had. Zij stond er op, dat de teere Emmeline haar vergezellen zou op een uitstapje naar de zeekust, en wist op het laatste oogenblik gedaan te krij gen, dat haar bijzondere gunsteling, Ber tie, die was blijven sukkelen na een langdurige ongesteldheid, ook mee mocht gaan, daarmee de stoutste droomen van het ventje verwezenlijkende. Op deze manier werd het Margaret mo gelijk, Allan, die er buitengewoon slecht uitzag tengevolge van groote drukte, zooals hij beweerde over te halen' om inplaats van het gewone familie-uitstapje te maken, er eens alleen op uit te gaan een uitvoerig rapport Aan de hand van dat rapport zal zoo spoedig mogelyk een voorstel bij B. en W. worde® ingediend over de wjjze waarop een badinrichting tot stand kan komen. Kloetinge. Donderdag vergaderde de Raad dezer gemeente voltallig. Na opening memoreert de Voorzitter het plotseling overlijden van dén oud-se cretaris en ontvanger dezer gemeente, Jhr J. E. Lewe van Nijenstein en spreekt enkele woorden tot zijne nagedachtenis, die de Raad staande aanhoorde. Ingekomen zijn o.a.: Verslag van den toestand der gemeente over 1929. Ver slag van de commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs in deze ge meente over 1929. Verslag over 1929 van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch. Verslag van de Gezondheidscommissie over 1929. Rekening 1929 en begrooting 1930 der Gezondheidscommissie, welke beide worden goedgekeurd. Voorts deelt de voorzitter mede, dat het herleggen van enkele straten in deze ge meente is opgedragen aan Gebr. Knuist te Goes voor f 1170, welke herbestrating bereids is uitgevoerd. Het bouwen van een muziektent is op gedragen aan Gebr. Beenhakker voor de som van f 835, het schilderwerk aan Fa. P. A. Trimpe Zoon voor f 64,80. Met de kosten van toezicht zal dus uitgegeven worden f 945, er blijft dus nog f 5 over. De verlichting van de tent moet ook nog aangelegd worden. De voorzitter hoopt, dat de Raad hiervoor alsnog een bedrag zal uittrekken. De heer Eversdijk zegt, dat het bedrag dat op het spaarbankboekje van de in dertijd ingestelde muziektent-commissie nog mee valt, dus dat niet zoo veel boven de begrooting zal moeten worden uitge geven. De heer Rijk zegt, dat een tent zonder verlichting niet af is, en hij hoopt, dat de raad nog een bedrag zal uittrekken. De heer Strauh zegt, dat het indertijd voor den bouw uitgetrokken bedrag ad f 950 z.i. voldoende was. Nü bij opdra gen van het werk is gebleken, dat dit be drag wel wat laag is geweest, hadden B. en W. den Raad hierin moeten kennen en niet het werk moeten opdragen. De heer Buitenhuis stelt voor om nog een bedrag van f 70 uit te trekken voor verlichting der tent, hetwelk wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen (de hee- ren Straub en Zweedijk). De aanleg van electrische installatie in de woning van den heer G. Houteka mer is opgedragen aan de Fa van Driel voor f 120. De Voorzitter deelt nog mede, dat een Prov. Brandweerbond is opgericht en 'n onderafdeeling Noord- en Zuid-Beveland. Voorts geeft hij een kort verslag van het verhandelde op de vergadering van de N. V. Waterleiding-Mij. Zuid-Beveland te Goes. Betreffende het verstrekken van war men drank aan de kinderen der '0. L. school, die tusschen den middag in de bewaarschool hun boterham opeten, deelt de voorzitter mede, dat de kosten van eer ste inrichting ongeveer f 70 zullen be dragen. Hierbij komen dan nog de kos ten der warme drank en eventueele meer dere bezoldiging van de helpster. Hij vraagt de leden of zij daarvoor iets voe len. De heer Hoogstraate vraagt of niet te veel ruimte in de bewaarschool wordt in genomen en of niet op een gemakkelijker manier hierin kan worden voorzien, b.v. door in de gemeentekamer warme drank te verstrekken. De heer Buitenhuis voelt er wel iets voor, doch wil dit niet te uitgebeid op zetten. Dan moet niet alleen toezicht van de helpster bij het eten zijn, doch ook van het personeel der O. L. school. Ook de heer Straub is er voor het niet te uit gebreid op te zetten. Besloten wordt, deze zaak in een vol gende vergadering nog eens te bespreken De beer De Rijk verlaat de vergadering. De voorzitter deelt mede, dat hij met den Inspecteur van het L. 0. de gemeen tekamer heeft bezichtigd. Deze acht dat lokaal wel geschikt om les in lichamelijke oefeningen te geven. Hij begaf zich naar Schotland, terwijl een kennis van Mevrouw Selwijn zoolang zijn plaats innam. Daarop volgde een bezoek van Owen, en hoewel bet slechts kort kon duren met het oog op de gzondheid van ztjn oom, was het toch een bron van ge not voor Margaret. Zijn trouwe, stand vastige liefde en zijn onwankelbaar be sluit om op haar te wachten, desnoods tot het laatste nestkieken zou uitgevlogen zijn, maakten haar onuitsprekelijk geluk kig. En, dank zij Averils tact en voor komendheid, kon zij menig uur onge stoord met hem doorbrengen. Owen genoot thans een goede gezond heid, en al dacht hij soms met een wee moedig verlangen terug aan den werk kring, dien hij had opgegeven, toch was hij tevreden met de verandering in zijn lot. Hij had overvloed van werk gevonden in den dienst van zijn Heere en Meester, niet alleen door de uitoefening zijner praktijk ten bate van de mijnwerkers en hunne gezinnen en van de armen uit den omtrek, maar meer nog door de beharti ging van de zedelijke en godsdienstige nooden en behoeften dergenen, om wier geestelijk welzijn tot nog toe niemand zich had bekommerd. Het was in den beginne een moeilijk werk geweest; de ruwe mijnwerkers wan trouwden zijn bedoelingen, en wilden van zqn bemoeiingen niets weten, terwijl hij Spr. deelt mede, dat de post uitgetrok ken op de begrooting voor 1930 voor on derhoud van wegen wel wat te laag is. De Raad verleent machtiging om de voor genomen werken toch te doen uitvoeren. Op voorstel van B. en W. wordt de dag van ingang der benoeming van den onderwijzer J. A. Rijnberg nader bepaald op 1 Mei 1930. Op voorstel van B. en W. wordt aan Mej. J. J. Bak eervol ontslag verleend als onderwijzers aan de 0. L. school al hier wegens benoeming te Amsterdam op een door B. en W. te bepalen datum. Vastgesteld wordt een verordening tot heffing van besmettelijke ziektengelden. be besmettelijke ziektengelden bedragen f 7,50 per peisoon en per etmaal gedu rende hetwelk verpleging van een lijder aan een besmettelijke ziekte in een daar voor bestemde inrichting plaats vindt., ben gedeelte van een etmaal wordt be rekend voor vol. Van de bovengenoemde bedragen is erschuldigd door belastingplichtigen, wier inkomen bedraagt: f 1500 tot en met f 2000 20 pet; f2001 tot en met f 3000 40 pet; f 3t)01 tot en met f 4000 60 pet; f 4001 tot en met f 5000 80 pet; f 5001 en meer 100 pet. Voor een tweeden lijder uit hetzelfde gezin is#de helft van genoemde precen- tages verschuldigd en vóór inkomens bo ven f 5000 tot en met 10000 de helft van f 7.50. On- en minvermogenden zijn van be taling vrijgesteld. Als grondslag voor de bepaling van 't belastbaar inkomen wordt genomen de belastbare som, genoemd in art. 37 der wet Inkomstenbelasting niet verminderd met kinderaftrek. Op voorste] van B. en W. wordt be sloten een jaarlijksche bijdrage van f 5 te verleenen aan bet comité inzake be studeering en bestrijding van de iepen ziekte. Eveneens wordt aangenomen het voor stel om aan H. M. de Koningin te ver zoeken het maximum der vergunningen voor den verkoop van sterken drank in het klein te verlagen tot 3. Eveneens wordt bepaald, dat B. en W. aan den Heernisseweg geen vergunningen mogen verleenen en dat het aantal vergunningen in de Groe en aan den 's Gravenpolder- schen weg ten hoogste 2 mag zijn Aangenomen wordt het voorstel cm de gemeente voor de heffing der personuele belasting te classificeeren in de zevende klasse. De gevolgen van die classificatie zijn: a. dat vanaf 1 Januari 1931 alle per- ceelen met een huurwaarde van f 100 en minder buiten de belasting vallen. b. dat van alle andere perceelen f 2,80 in de hoofdsom minder wordt geheven; c. dat de meubilair-belasting van alle perceelen met 'n huurwaarde boven f 100 tot en met f 130 niet wordt geheven. d. vrijkomen ongeveer 56 perceelen. De vermindering van de opbrengst kan worden teruggevonden door verhooging van het tarief voor andere grondslagen o.a. meubilair. Aangenomen wordt het voorstel om het heffingspercentage der plaatselijke in komstenbelasting voor het jaar 1930 1931 vast te stellen op 0.3 (verleden jaar 0.8). Het belastbaar inkomen wordt ge raamd op f 650.000, de belasting-op brengst f 1950. De voorzitter deelt mede, dat deze vermindering kan geschieden, omdat het dienstjaar 1929 een aanmerke lijk goed slot zal aanwijzen. De begrootingen 1929 en 1930 worden eenigszins gewijzigd, evenals de begïoo- tin 1929 van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de rondvraag vraagt dhr Straub, of het niet mogelijk is, dat het straatje tuschen den Achterweg en de Kerkstraat ook nog \erlegd wordt, aangezien dit zeer noodig is. De voorzitter zegt, dat B. en W. zullen trachten ook dit straatje nog te doen herstraten. De heer Zweedijk klaagt over den slechten toestand van de sloot aan het Vogelzangsche pad en vraagt verbetering. Jje voorzitter zegt, dat de Breede Wate ring hiervoor moet zorgen, hij zelf is gis- tgren nog bij die sloot geweest en vindt, dat die er goed bijligt. Hierna sluiting. Kruiningen. Dhr A. Dek Jacz., oud-Krui- ninger, thans agent van politie te Was senaar, is met ingang van 1 Mei benoemd tot hoofdagent aldaar. Op de verjaardag van Prinses Juli ana werd van de openbare gebouwen en scholen gevlagd, terwijl des avonds door het muziekgezelschap E.M.M. onder lei ding van zijn nieuwen directeur dhr Krijnssen een concert werd gegeven op de Markt, wat door velen ondanks de koude werd bijgewoond. Kapelle. Donderdagavond werd de ba zar ten bate van de t.b.c. bestrijding in het Veilingsgebouw geopend door de pre sidente van het damescomité, mevr. A. G. v. d. HaveLucieër. Allereerst richtte zij het woord lot Bur gemeester Bierens, dank brengende voor de ondervonden medewerking, inzonder heid tot het bestuur der veiling dat be reidwillig dit gebouw afstond. Geroemd werd de vele hulp door den Directeur der veiling verleend en de buitengewone ijver var het personeel. Ook werden verwel komd do eerevoorzitter dr Pfeiffer en het bestuur van de vereen, 'ten bate van De opening der sluis te IJmuiden. De Johan v, Oldenbarnevelt, aan boord waarvan de Koninklijke familie, stoomt de sluis binnen. zich aan den anderen kant de boosheid van zijn oom op den 'hals haalde, die zijn handelwijze openlijk afkeurde, en hem op alle mogelijke manieren tegen werkte. Maar zjjn geloof en liefde en ge duld hadden meermalen wonderen ver richt. Het hart van de ruwe, onwetende men- schen werd gewonnen dat van den eigenzinnigen, ongeloovigen, ouden man verzacht. Hij dreigde, en pruttelde, en spotte nog steeds, maar hij legde Owen niet langer hinderpalen in den weg. Wat daarentegen diens houding jegens zjjn oom betrof, deze liet niets te wen schen over. Hij betoonde hem den mees ten eerbied, schonk hem een warme ge negenheid, en omringde den zieken man met de hartelijkste zorgen. Richart Dene ging hard achteruit naar het lichaam, maar Owen begon eenige hoop te koesteren omtrent den toestand zijner ziel. Hij luisterde thans eerbiedig, ja zelfs met belangstelling naar het hoofd stuk uit Gods Woord dat Owen hem se dert eenigen tijd des avonds mocht voor lezen. In den beginne had hij om deze voorlezing gelachen, en er den draak mee gestoken, maar Owen was er desniette min mee voortgegaan, Overtuigd dat het Woord zjjn eigen werk zou doen in de lange uren van den slapeloozen nacht. En hoewel hij soms nog kon spotten en lachen, toch was het op den duur dui delijk te zien, dat zyn stemming geheel en al veranderde. Zijn genegenheid voor Owen, en het vertrouwen dat hy in zijn neef stelde, waren inderdaad grenzeloos, en het was slechts met moeite, dat deze eenige dagen verlof kon krijgen om het lang beloofde bezoek aan de familie Mayburn te bren gen. Die korte tijd vloog voorbij, maar toen Owen afscheid nam, verkeerde hij in een hoopvolle stemming, welke echter niet door Margaret gedeeld werd. „Ik weet niet, hoe het komt," zeide hjj. „maar ik heb een gevoel alsof wij niet zoolang zullen moeten wachten,-als wij gevreesd hebben. Misschien wensch ik het zóózeer, dat mijn verlangen in geloof is veranderd. Maar hoe het zij, laat ons vertrouwen op God, en op elkanders liefde en blijmoedig en geduldig voort gaan het werk te doen, dat God ons op het ocgenblik gegeven heeft en de toe komst geloovig in Zijn hand stellen, we tende, dat Hij zal geven de begeerten huns harten dengenen, die zich in Hem verlustigen! en dat Hij het goede zal doen zien aan hen, die op Hem ver trouwen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5