v Canada en Amerika HOLLAND'AMERIKA'LIJN Voor Emigratie naar Laatste Berichten. Telegrammen. Ingezonden stukken Financieële Berichten. Marktberichten. Afloop, Verkoopingen, Aanbestedingen, en? Burgerlijke Stand. Scheepstijdingen. Advertentlën. tijdelijke Onderwijzeres VERSTANDIG Winkel geheel van Ratten Bevrijd. N.V. DE LANDBOUWBANK TE UTRECHT Wilhelminakade - Rotterdam Eenige directe Verbinding. dan men haar beeft voorgesteld. Er was juist ^eu groentenveiling in het groote gebouw van de Coöp. Ver. „Kenne- merland". Karren met honderd en meer kis ten spinazie van uitstekende qualiteit reden de veilinghal binnen. Maar er was heel wei nig belangstelling bij de koopers. De eersten slaagden er nog wel in hun aanvoer te verkoopen voor 10 cent per kist, dat is 8 tot 10 K.G. Zij kregen althans de kosten van het rijden naar de veiling en de kisthuur vergoed. Maar later komenden kon den zelfs dien prjjs niet maken. Zij reden rechtstreeks door naar de vuilnisbelt, waar de lading werd uitgestort. En dat zijn dan de voorraden, waarvan men ziet, dat ze worden weggeworpen. Groo- tere hoeveelheden dan op de veiling worden aangevoerd, worden op het land weggeschof- feld, omdat de spinazie het snijden en ver voeren naar de markt niet waard is. Eenige tuinders, op 'de veiling, verklaar den dat zij op zijn best f 150 tot f 200 per bunder spinazie hadden .gemaakt, terwijl een zelfde hoeveelheid enkele jaren geleden f 800 tot zelfs f 1200 opbracht. Om te beginnen moet er toch in een stuk grond van die groote voor een f 400 mest worden gestoken; dus als men dan op de veiling nog niet eens zekerheid heeft het snij- en vervoerloon er uit te halen, kan de groente beter dadelijk op het land op de mesthoop sjorden gegooid. Het blad heeft den directeur van de vei ling „Kennemerland" de vraag gesteld, waar aan die overvloed van spinazie is toe te schrijven. Staat er te veel op het land? Er staat niet veel meer, was het ant- word, dan in andere jaren. Maar er is geen vraag. D'e handel begeeft er zich niet in en ook de conserven-fabrieken zijn niet vlot met koopen. De kostende prijs van een kist spinazie is gewoonlijk 60 tot 80 cent; als dan voor de eerste kisten f 2 tot f3 wordt gemaakt, kunnen de volgende minder opbrengen, zon der dat de tuinder schade lijdt. Maar als de eerste kisten al niet hooger komen dan 10 cent, is er van handel geen sprake meer. Zóó als de toestand nu is, heeft men het in deze streek nooit gekend. Ook de kas-spinazie, die een maand eer der komt dan die uit den kouden grond en die veel meer kosten moet is onder den kostenden prijs verkocht. Maar het is niet alleen de spinazie, die zoo slecht ontvangen wordt; ook naar an dere groenten is geen vraag. Gelukkig is spinazie niet een hoofdteelt; ze is hoofdzakelijk vóór-teelt. Daarna komt de rabarber. Dan verschijnen de kas-aard- beien en de kas-bloemkool en wat later de aardbeien van den kouden grond en de bloemkool. Voor de tuinders is het te hopen, dat jle andere teelt goed maakt, ,wat met de vóórteelt verloren is. Boot het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is beroepbaar verklaard in de Ned. Herv. Kerk de beer J. D. Kleijne te Bodegraven. Vereeniging „Eigen Erf". Onder voorzitterschap van den beer Ir. Const. Stevens, Rijkelandbouwconsulent te Goes, werd in de Prins van Oranje te Goes de algemeene vergadering dezer ver eeniging gehouden. Het jaarverslag, alsmede de balans en winst- en verliesrekening werden onver anderd vastgesteld. Door den voorzitter werd hierbij gewezen op de zeer weinige medewerking, welke de vereeniging on dervond van bet gemeentebestuur van Kapelle, in tegenstelling met de zeer wel willende houding door gemeentebesturen van andere gemeenten steeds aangeno men. Tot bestuursleden werden herkozen de beeren Ir C. Stevens te Goes, J. Wester- weele te 's Heerenboek en P. Dekker te Borssele, terwijl in de vacature, ontstaan door bet bedanken van den heer W. de Jager te Oudelande, gekozen werd dhr G. Remijnse, aldaar. Aan bet jaarverslag wordt nog het vol gende ontleend: Op 31 December van bet verslagjaar telde de Vereeniging 56 aandeelhouders en 84 contribueerende leden. In dit verslagjaar zijn bij bet Bestuur ingekomen: 10 aanvragen ex art. 13; 1 aanvrage ex art. 17. In 1929 werden de volgende plaatsjes gesticht: 1. in de gemeente Wolf aartsdijk twee plaatsjes ten behoeve van M. Verstelle en W. Verschuure. 2. in de gemeente 's Gravenpolder één plaatsje ten behoeve van L. van Liere; 3. in de gemeente Wemeldinge 'drie plaatsjes ten behoeve van Joh. Louwe- rens, Jac. Vermaire en Jan Weststrate; 4. Op een perceel grond onder de ge meente Kloetinge, eigendom van het Bur gerlijk Armbestuur aldaar, werd een plaatsje gesticht ten behoeve van J. -Schipper aldaar; 5. In de gemeente Wofaartsdijk werd een plaatsje gesticht ten behoeve van J. A. Butijn aldaar, op een perceel grond in eigendom der Vereeniging. 6. In de gemeente Borssele werd een plaatsje gesticht ten behoeve van P. Tim merman. In de gemeente Kloetinge werd met goedkeuring van B. en W. dier gemeen te aangekocht een perceeltje grond van het Burgerlijk Armbestuur aldaar, ten einde daarop een plaatsje te stichten ten behoeve van C. A. Toorenaar aldaar. In de gemeente Ovezand deed zich het g«vai voor, dat een bezitter van een plaatsje, J. Moison, onverwachts ging verhuizen. Met toestemming van B. en W. dier gemeente is dit plaatsje overge daan aan L. Steenbakker. Schade heeft de vereeniging hierbij niet geleden. Te Oudelande heeft J. Schouwenaar zijn plaatsje overgedaan aan G. Remijn se. Ook hierbij werd geen schade geleden. Betreffende de onteigenings-procedure waarvan gesproken werd in het jaarver slag 1928 zij medegedeeld, dat door Ged. Staten van Zeeland, bij besluit van 11 Ja nuari 1929 is beslist, dat voor onteige ning van genoemd perceel geen termen aanwezig waren. Aan B. en W. van Kapelle werd bij schrijven van 8 April 1929 goedkeuring gevraagd voor den voorloopigen aankoop van een perceel grond in die gemeente in eigendom bij het Burgerlijk Armbestuur te Wemeldinge, teneinde daarop een 5- tal plaatsjes te stichten Bij schrijven van 17 April 1929 werd door genoemd College bericht, dat het zich met den aankoop van genoemd per ceel niet kon vereenigen, omdat naar zijn meening de vraagprijs van f 6000 per H. A. te hoog was. Bij schrijven van 23 April 1929 werd door het Bestuur tegen deze beslissing j beroep aangeteekend bij Ged. Staten. Op de zitting van laatstgenoemd College werd de veronderstelling geopperd, dat het schrijven van B. en W. van Kapelle voor meer dan één uitlegging vatbaar bleek. Aan B. en W. werd verzocht een duide lijke en niet voor meerdere uitlegging vat bare beslissing te geven. Door B. en W. werd daarop opnieuw een afwijzende beslissing genomen, waar tegen door het Bestuur bij schrijven van 3 Sept. 1929, nadat door ons nogmaals pogingen waren aangewend om andere grond te koopen, welke pogingen mislukt waren, opnieuw beroep werd aangetee kend bij Ged. Staten. Bij schrijven van 15 November 1929 berichtte dit College dat tegen de onderhavige beschikking van B. en W. van Kapelle geen beroep open stond op Ged. Staten. Deze beslissing is zeer merkwaardig te noemen, daar Ged. Staten bij besluit van 12 October 1928 in een soortgelijke kwes tie wel een beslissing hadden genomen. Thans is een aanvrage ingediend bij den Raad der gemeente Kapelle om een voorschot, groot f 6608 voor den aankoop van hetzelfde perceel. Door bemiddeling der Vereeniging zijn thans gesticht 48 plaatsjes en is als los pand in gebruik 10.66.06 H.A., verdeeld onder 43 pachters. Jhr A. W. van Riemsdijk, f HAARLEM. Hedenmorgen is alhier op 51-jarigen leeftijd overleden de heer Jhr. A. W. van Riemsdijk, Directeur-Hoofdre dacteur van de „Oprechte Haarlemmer Courant", Kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. AMSTERDAM. Hedenmiddag 2 uur is op de Amstelkade een tragisch ongeluk gebeurd. De 19-jarige L. S. en zijn 20- jarige neef v. V. waren met een kano aan het spelevaren, toen plotseling het bootje omsloeg en beiden onder de brug te water geraakten. De 20-jarige v. V. werd door voorbijgangers gered. De 19- jarige S. was onmiddellijk gezonken. Na zeven minuten werd hij opgehaald. Hij bleek echter te zijn overleden. DEN HAAG. De Hooge Raad verwierp het cassatie-beroep van de reserve-offi cier Langenbach tegen het arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbij zijn vordering, om de periodieke verhoogin gen van de officieren ook aan de reserve- officieren toe te kennen, werd ontzegd. HELMOND, Omtrent de ontploffing die hier heeft plaats gehad wordt nog gemeld, dat de oorzaak niet. kon worden vastge steld. De ware toedracht zal, daar de betrokken personen zijn omgekomen, wel nooit zijn te achterhalen. TUBBERGEN. Gisteravond is het 12- jarig dochtertje uit het gezin van O. S. terwijl het de woning in de Oranjestraat verliet, onder een passeerende luxe auto geraakt. Het kind was op slag dood. Naar vernomen wordt, treft tien chauffeur geen schuld. HOOGEVEEN. Hedenmorgen is een schoorsteenmetselaar, een zekere Steirl, afkomstig uit Rotterdam, die werkzaam was bij den bouw van een hoogen fa brieksschoorsteen, naar beneden gestort. Hij was onmiddellijk dood. PR1NSENHAGE. Door vonken uit de locomotief van een passeerenden perso nentrein zijn de woning en de stallen van den landbouwer Matthijsen in brand geraakt, en geheel verwoest. NEW-YORK. In de Vereen. Staten had de 1 Mei-dag een rustig verloop. Bij een botsing te Oakland werden 4 Communis- tep gewond. Te New-Nork werden 50 communisten gearresteerd. PARIJS. Blijkens berichten in de Fran- sche ochtendbladen is de 1 Mei-dag in Frankrijk rustig verloopen. Noch te Parjj? noch in de voorsteden hebben zich noe menswaardige incidenten voorgedaan. In totaal werden 890 personen gearresteerd, waarvan 107 vreemdelingen. Het vorig jaar was het aantal arrestaties 3400. Van de gearresteerden werden 37 in voorloó- pige hechtenis gesteld. 70 vreemdelingen werden over de grem gezet. (Buiten' verantwoordelijkheid der Redaotiai. Hooggeachte Redactie, Voor opname van het onderstaande bij voorbaat dank. Zaterdag 3 Mei a.s. wordt al'hier de be kende Emmabloem-collecte gehouden. Op vele plaatsen was het bedrag beduidend hooger dan vorige jaren. Moeders van Westkapelle, dat kan ook hierl Hebt ge verleden jaar een dubbeltje gegeven, kom, nu 151 of 2 maal dat bedrag. Het inge zamelde komt geheel ten goede aan de T. B. C.-patiënten hier ter plaatse. Komt stelt nu niet te leur en het is tevens be moedigend voor de meisjes, welke zich voor dezen arbeid geheel belangloos ge ven. B. P. BAAIJ. Westkapelle, 1 Mei 1930. N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. In de vergadering van aandoolhouders der bovengenoemde N. V. werd het jaar verslag en de balans- en verliesrekening heden goedgekeurd en het dividend be paald op 20 pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 2 Mei, 2.30 u. Brussel 34.37—34.33 Berlijn 59.32—59.33 Parijs 9.759.76 Londen 12.08—12.08i/s New York 2.435/82.483A MIDDELBURG, 1 Mei 1930. Aanvoer 70.269 eieren. Prijzen; Kipeieren '50—S2 K.G. 3.84, 52 -54 K.G. 4.04, 64—56 K.G. 4.19, 56—58 K.G. 4.35—4.88, 58—60 K.G, 4.45—4.51, 60 —62 K.G. 4.63—4.67, 62—64 K.G, 4.81, 64 66 K.G. 5.71, Bruine kipeieren 60—62 K.G, 4.77, 62—64 K.G. 5.00, 64—66 K.G. 5.17, 7072 K.G. 5.42, Eendeieren 4.53, Ganseieren 9.00, Kalkoeneieren 5.00. Middelburg. Door notaris Hioolen is gisteren publiek verkocht: le. een huis en erf met tuin aan de Heerengracht M 46, groot 2 A. 55 c.A. aan dhr L. Janse, alhier, voor f6782; 2e. een huis en erf met tuin aan de Heerengracht M 45, groot 2 A. 40' c.A., aan dhr A. de Poorte alhier voor f6900; en 3e. een huis en erf met tuin en afzonderlijke bovenwoning aan de Heerengracht M 36b groot 2 A. 80 c.A. aan dhr S. Adriaan- I se alhier voor f8100. MIDDELBURG, Ondertrouwd: J. C. Polder man 28 j. en M. J. Becks 25 j.H. de Zeeuw 22 j. en M. J. Lokerse 21 j.; J. J. de Landmeter 30 j. en A. A. Westenberg 24 jaar. Getrouwd: H. H. Lighaam 25 j. en P. M. Hamelink 25 j. Bevallen: J. Boone, geb. Keur, d. Overleden: J. Worrell, 69 j., geh, met J. J. van Boven; E. Moes, 5 j., dochter van W. J. MoesSoeratinah; C. Louwerse, 78 j., weduwn. van E. Stofregen. GOES. Geboren: Elisabeth Suzanna, d. v. Jan Rottier en Adriana D'ronkers; Anna Ja- coba, d. v. Jacobus Franciscus van Hese en Martina van Bremen. Van 24 April tot 1 Mei. VLJSSINGEN. Ondertrouwd: J. P. van Gelderen 23 j. en J. Kempe 23 j.; P. J. de Nooijer 23 j. en J. Puijpe 23 j.M. P, den Outer 20 j. en C. de Nooijer 21 j.; J. de Ridder 27 j. en E. van Bieusichem 21 j.; P. J. Roosenbeek 28 j. en A. E. Florusse 22 j. n Getrouwd: A. de Kat 29 j. en J. van der Hejjdt 28 j.; A. P. Stouthart 32 j. en C. Plompen 29 j.; I. A. Risseeuw 27 j. en A. Huson 25 j.; J. Bakker 36 j. en E. Jansen 31 j.; P. J. Roosenbeek 28 j. en A. E, Florusse 22 j. Bevallen: S. van der Valk, geb. Knuijt, z.: J. C. Naaktgeboren, gob. Arnoldus, G. Meulmeester, geb. de Nooijer, d.; M. A. de Nooijer, geb. Jilleba, d.; A. A. de Vries, geb. den Adel, S. C. de Haze, geb. Leen- dertse, d. Overleden: W. Maas, man van M. Bienou 51 j.; S. F. J. Joukes, man van E. L. Dezitter 76 j.; J. Melis, wed. van H. Kerkhove 91 j.; H. M. Verweij, jd. 35 j.; L. Wj. Stroo, jm. 22 j. (Vliss. Crt.). Van 24 April tot 1 Mei. SOUBURG. Ondertrouwd: C:;melis Man- naart 25 j. en Maatje Roelse 25 j.; Wil lem Koole 25 j. en Christiana de Visser 20 jaar. Overleden: Jan Cevaal, 84 j., vreduwn. van Cornelia van den Rroeke. Van 24 April tot 1 Mei. KRUININGEN, Geboren: Jan, z. v. Lauw- rens Sinke en van Jacoba Nieuwenhuijse. Van 25 April tot 2 Mei. IERSEKE. Getrouwd: Pieter Johannes Oele 31 j. jm. en Janna Leuntje Soeters 24 j. jd. Geboren: Jannetje Laurina, d. v. Meeuwis Minnaard en Maatje Johanna Zujjdwegt; Hendrik, z. v. Stoffel Jacob Blakker en Tan netje Slabbekoorn. Over de maand April. OVEZAND. Geboren: 6, Maria, d. v. M. L. Rentmeester en M. Priem; 19, Jacobus, z. v. L. Boonman en M. Ver- mue; 27, Elisabeth, d. v. L. de Jonge en A. A. S. Imbens; 26, Sebastiaan An- tonius, z. v. L. de Jonge en J. M. Stokx. Gehuwd: 18, Jan Kopmels, 40 j. en Maria Goljon, 26 j. Overleden: 23, Machiel van Gessel, 9'2 j.22 Jacobus Boonman, 3 dagen. DRIEWEGEN. Geboren: 5, Jan, z. v. L. Goense en J. van Stee. Overleden: 1, Tannetje Nijsse, 21 j.; 23, Cornelia Willemina Dane, 82 j. ST. LAURENS. Ondertrouwd: P. J. Wisse, 27 j. en M. Brasser, 27 j.; J. Marinissen, 23 j. en J. Dekker, 22 j. Getrouwd: P. Wisse, 27 j. en J. Pie- terse, 27 j.; A. de Jager, 21 j. en M. A. van Dijke, 19 j. Geboren: Jacobus, z. v. M. Gilde en J. Hollebrandse; Zoetje, d. v. J. Jobse en L. van Slooten; Jacomina, d. v. P. Hoefkens en P. Spruijt; Janna Neeltje, d.. v. P. Francke én J. Louwerse; Ma ria Tannetje, d. v. M. Kwekkeboom en P. J. Coppoolse. Overleden: Ca. Boogwd, echtgenoote von A, Butje, ,60 j. Stoomvaart Mij Nederland. ROTÏI, 1 v. Amst. n. Hamburg. Eon. Ned. Stoomb. Maatschappij. JASON, 1 v. Ainst. n. W.-Indië. PROTEUS, 1 v. Amst. n. Dantzig. Rotterdamsche Lloyd, SIBAJAK, thuisr., 1 v. Ciolombo. TARANAN, thuisr., wordt 2 Mei 9 u. v.m, te Marseille verwacht. TAPANOELI, thuisr., 1 te Marseille. TJERIMAI, uitr., 1 te Southampton. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 3 Mei Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot 'half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets "koeler des nachts, overdag zachter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 763. Licht op voor fietsers: Zaterdag 7 u. 43. Maandag 5 Mei hopen onze Oom en Tante LEENDERT ADRiAANSE en ELIZABETH BOONE, te herdenken dat zij vóór 50 jaar in den echt zijn verbonden. Hunne dankbare Familie. Serooskerke, 3 Mel 1S30. Voor de vele blijken van belang stelling, zoo van hier als eiders ons betoond bij onze 25-jarige Echtver- eeniging betuigen wij onzen hartelijken dank. M. C. MARINISSEN C. MARINISSEN-Wijkhuijs. St. Laurens, 2 Mei 1930. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den heer BARTHOLOMEUS LEIJNSE Sr., ge woond hebbende aan het Noord- bolwerk te Middelburg, en overleden aldaar den 26 Februari 1930, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Nota ris W. HIOOLEN te Middelburg, vóór of op den 10 Mei 1930. Aan de School met den Bijbel te O. en W. Souburg wordt ge vraagd een voorloopig tot 1 Juli. Brieven zoo spoedig mogelijk aan het Hoofd der School J. K. VOOGD, Oranjeplein 165, Souburg. Eenv. beschaafde Juffrouw, van chr. beginselen, zag zich gaarne tegen Juni of later geplaatst in net klein gezin, eveneens van chr. be ginselen, voor 't bestuur of hulp in de huishouding, met hulp voor ruw werk. Liefst bij heer of dame alleen, met huiselijk verkeer. Er zal meer op vriendelijk tehuis dan op hoog salaris gejet worden. Brieven onder no. 4 Bureau „De Zeeuw" te Goes. tabriek te den hulst vbdedemsvaart vbaa£t geïllustreerde prijscourant Uit principe brengen wij onze producten zoo fc! lijk mogelijk aan de markt, rr wij vragen ons wei eens s at dit is, want soms weigert men ons Schoencream „GLIM", alleen omdat het zoo goedkoop is. Een Groningsche kruidenier had zeer veel last van ratten In zijn winkel. Hij beproefde vele middelen, maar alle zonder resultaat van beteekenis. Einde lijk werd hem aanbevolen Rodent te gebruiken. Hij kocht een doosje en legde er de helft van uit. 's Morgens vend hi; acht doode ratten en hij had daarna niet den minsten last meer van het on gedierte. De raiten brachten hem veel schade toe, ze maakten gaten in de balen suiker, zoodat de inhoud over den grond liep. Dank zij Rodent is hij thans alle ratten kwijt Rodent werkt onfeilbaar en snel, het roeit ratten en muizen bij heele zwermen uit. Koop nog heden een doosje van 50 ct of/l.- bij Uw drogist. - Importeurs: Firma B, Meindersma - Den Haag. E34 verleent op korten termijn crediet aan Landbouwers en Industrieelen onder borgstelling en hypothecair verband. Vertegenwoordigd voor Zuid- en Noord-Beveland door DE KANTER HORDUK'S BANK N.V. GOES. De Directie: J. B. DE BEAUFORT, N. C. DE RUIJTER. wende men zich tot de of tot hare Agenten L. C. VAN VIJVEN, Goes; G. HEIJBOER, Kortgene; P. en A. RIBBENS, Zierikzee; L. K, KRAMER, IJerseke; P. A. VAN BOVEN. Rilland-Bath; O. E. DE VRIES, Noordstraat 18, Terneuzenj J. J. CONTANT Gzn., Oostburg; G. J. VAN DER WEEL, Lange Gort straat K 28, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3