No. 179 vrijdag 2 Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. %alleóianclen, inhwws hander BURGGRAAF N.V. Zuid Ned. Slgarenhandel, v/b J. J. LAGAAY - Vllsslngen. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Binnenland Belangrijkste Nieuws. Ik <?asd O aan Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Gom. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L, Burg. TeL No. 258. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, i 3. Losse nummers f A03 Prijs der AdrertentlBn: 14 regels 1.20, elke regel meer 30 et BE abonnement belangrijke korting. Christelijk Persbureau. De Woensdag door een vergissing on der Binnenland opgenomen verklaring ten opzichte van onze houding tegenover het Christelijk Persbureau, verdient mis schien nog eenige nadere toelichting. Het maakl toch een eehigszins eigen- aardigen indruk als daar een. Christelijk persbureau wordt opgericht, en meerdere Christelijke dagbladen want ons blad staat in 'dit opzicht niet alleen ver klaren daartegenover een afwijzende hou ding aan te nemen. Daarom willen wij er hier nog wel iets van zeggen. Het persbureau dat thans is opgericht, is feitelijk uit het buitenland geïmpor teerd. Wat echter in het buitenland met zijn geheel andere verhoudingen ge- wenscht is en zelfs noodzakelijk kan zijn omdat men daar niet als hier een positief Christelijke pers kent althans niet in die mate is voor ons land niet n o o- <1 ig en zelfs niet ongevaarlijk, om dat zooals gisteren reeds werd opgemerkt, slappe Christenen, die gaarne een voor wendsel hebben waarmee ze hun niet steunen van de eigen pers kunnen verde digen, daarin een reden kunnen vinden de vrijzinnige bladen ..te blijven lezen en zoo den strijd van de Christelijke pers te verzwaren. Dien kant moet het niet uit. Wij zijn niet tevreden en mogen niet tevreden zijn met een openbare school die een Christelijk tintje vertoont, maar wij verlangen voor onze kinderen een school op positief Christelijiken grondslag. Welnu, hetzelfde .geldt ook van de pers. En als wij dat standpunt verlaten, dan zal dat zijn tot nadeel van de beleving en de propageiering van onze 'beginselen. Wat wij noodig hebben is niet in de eerste plaats, dat de vrijzinnige en de z.g. neutrale pers, die in ons land nog veel te veel invloed heeft, wat meer aan dacht schenkt aan wat er op Christelijk terrein voorvalt, maar wel, dat de eigen pers wordt uitgebouwd en aan invloed wint. Dat is één van de redenen, waarom wij meenen het thans opgerichte persbu reau niet te moeten steunen. Maa,r daarom niet alleen. In dit. pers-bureau werken samen per sonen van verschillende .richtingen. In het bestuur zitten mannen Van posi tief Christelijke beginselen, maar een an der deel van het. bestuur .stelt zich niet minder positief jegenover den Christus zooals die Zich in Gods Woord geopen baard heeft. Als zij den naam van Chris tus noemen, dan bedoelen zij daarmede niet den Zoon van God. Zij, plaatsen zich op vrijzinnig standpunt. Het behoeft geen nader betoog, dat zulk een combinatie onmogelijk de gewenschte leiding kan geven. Er is één argument dat voor eeta pers bureau als waarmee we hier te doen hebben schijnt te .pleiten en dat we dan ook reeds gebruikt zagen, n.1. het: zaait aan alle wateren. Maar om te beginnen ligt dat niet in de bedoeling van het bureau. Propa ganda voor eenigerlei beschouwing te mar ken acht het niet op zijn weg te liggen. En dan, om te zaaien, is eenheid van levensbeschouwing wel een allereerste eisch. En die eenheid ontbreekt hier. Men zal het dan ook verstaan, dat dit persbureau bij onze Chr. dagbladpers in 't algemeen geen warm onthaal vindt. Nederland gaat voorop. Bp de opening van het Christelijk Pers bureau hield Prof. Hindeier van Berlijn een rede, waarin hij blijk gaf de verhou dingen in ons land niet te kennen. Hij sprak er zijn „blijdschap over uit, dat hij er bij mag zijn, nu Christenen handelen. In Oostenrijk, Zwitserland, Pelen, ja zelfs in Joeigo-SLavië werd "dit werk, dat in Duitschland reeds sterk in geburgerd is, overal aangevat; thans volgt ook Nederland met zjjni riyk refcrmatoriale verleden." Dit lezende, zou men den indruk krjj- gen. dat er tot nu toe in ons land, wat de pers betreft, niet gehandeld is en dat nu eindelijk door een combinatie, waarin ook volbloed modernen zitting hebben, de motor in beweging werd ge bracht „Zóó staan de zaken echter en dat is gelukkig I niet. Er is hier reeds lang gehandeld. De Christelijke pers is nog niet waar zit wezen moet, zij heeft nog niet de plaats gekregen, die zij in ons volks leven behoort in fe nemen, maar dat neemt niet weg, dat hier toch van een rijke ontwikkeling mag worden gesproken. Het is dan ook niet zoo, dat Nederland thans volgt, neen, ons land is ook op dit gebied evenals op dat van de school voorgegaan. Als wij in ons land wat de pers be treft, het door Duitschland gegeven voor beeld zouden vólgen, dan. zou dat een nietonbedenkelijke terugkeer bette kenen. En we flioeten juist vooruit. Pierre Quesnay. Zooals bekend is onlangs tot Directeur van de Bank voor Internationale Betalin gen benoemd de chef van de economische afdeeling van de Bank van Frankrijk, de heer Pierre Quesnay. Hoewel de heer Quesnay nog jong is, n.1. 35 jaar, heeft hij toch reeds een uitmuntenden staat van dienst achter zich. Na den wereld oorlog, waarin hjj als Fransch reserve officier der .artillerie deelnam, werd hij benoemd tot lid der Oostenrijiksche sectie in de commissie voor de herstelbetalingen in welke functie hp samenwerkte met den heer Zimmerman, die toen commissaris van den Volkenbond voor Oostenrijk was. Ook aan de werkzaamheden tot stabilisa tie van den franc heeft de heer Quesnay deelgenomen, daar hij in 1926 werd be noemd tot chef yan de economische af deeling van de Bank van Frankrijk. Ook heeft hp „deel uitgemaakt van de commis sie-Young en Owen "Young schreef aan Poincaré, dat Quesnay een dergenen was, die het meest tot het vervaardigen van het plan hadden bijgedragen. Daar ook Nederland is uitgenoodigd om met kapitaal in de bank deel fe nemen, zal ook een Nederlander zitting nemen in den Baad van Bestuur. De 1 Mei-viering. Te Parijs was bet aantal stakers min der groot dan het vorige jaar. Alleen in de bouwvakken en in bet taxibedrijf was de staking algemeen. Verscheidene arrestaties zijn gedaan: 41 personen in St Denis en 17 te Bou logne. In totaal hebben van de te Parijs 587.460 geregistreerde arbeiders 112.951 gestaakt. In den loop van den ochtend werden 223 personen gearresteerd, waar onder 43 buitenlanders. Het Kamerlid Doriot behoort tot de gearresteerden. Tegen het middaguur werden drie po gingen ondernomen om op straat te ma nifesteeren. Overal werden de manifes tanten snel uiteengejaagd. In de provincie was het aantal arbei ders, dat het werk neerlegde niet zeer groot. Gevolgd door politie te paard en te voet zijn „hongeroptochten", waarvan de deelnemers veelal uit alle deelen van het land waren komen loopen, met vlaggen door de straten van Londen getrokken van de kaden van de Theems naar Hyde- Park, waar redevoeringen zijn gehouden en een motie werd aangenomen welke de kapitalisten, de arbeiderspartij en de re geering veroordeelt en een beroep doet op de arbeiders van de wereld om in op stand te komen tegen de kapitalisten. Te Luik heeft een groep van drie- tot vierhonderd communisten gepoogd zich in de richting der gevangenis te begeven teneinde de invrijheidstelling van eender hunnen te eischien. Een aanzienlijke po litiemacht versperde hun echter den weg. Er ontstond een botsing, waarbij ver scheidene betoogers werden gewond en eenige werden gearresteerd. Verder is de dag in België kalm ver- loopen. In alle groote steden van het Duitsche rijk en in de meeste kleinere plaatsen hebben de sociaal-democraten en commu nisten betoogingen gehouden. In vele plaatsen verliepen deze zonder inciden ten, in enkele hadden kloppartijen van weinig belang plaats. Wat de deelneming aan de betoogin gen betreft, in het Ruhrgebied was deze niet zeer talrijk: van de 165.000 mijnwer kers hebben er ca. 20.000 den dag ge vierd, dus slechts ongeveer 13 pet. Te Es sen staakte ruim 5 pet van het personeel van Krupp. Te Warschau kwam het lot een botsing tusschen betoogende communisten en de politie, die 30 demonstranten aanhielden talrijke vaandels met opruiende opschrif ten in beslag nam. Op vele punten der stad werd de politie met steenen beko geld, zoodat eenige agenten en inspec teurs werden gewond. Ook werden revol verschoten op de politie gelost. Gisteren zijn omstreeks 300 communis ten in de nabijheid van de Sovjetrussi- sche grens gearresteerd, die uit Moskou gekomen waren om de betoogingen in Polen te leiden. Naar uit Moskou wordt gemeld, is daar ter gelegenheid van de 1 Mei-viering naar gewoonte een parade gehouden. Een verbruikersraad. Do „Daily Herald" meldt, dat in den loop der volgende week in het Engel- sche Lagerhuis de tweede lezing zal plaats hebben van het wetsontwerp tot instelling van een verbruikersraad. De bestaande leven smiddel enraad zal door dezen nieuwen raad worden vervangen, die klein in getal zal zijn, maar een vertegenwoordigend karakter zal dra gen en volledige bevoegdheid zal ver krijgen zich inlichtingen te verschaffen ten aanzien der prijzen van levensbe- noodigdheden in alle stadia van de grond stof tot aan het artikel, .zooals het in den kleinhandel wordt verkocht. Het wetsontwerp zal niet alleen be trekking hebben op levensmiddelen, maar ook op kleeding en brandstof. Het ministerie van handel zal bevoegd heid krijgen om maximumprijzen vast te stellen, behoudens goedkeuring door het parlement. De aldus vastgestelde prij zen zullen bindend zijn voor het be trokken beroep of bedrijf. Het zal straf baar worden gesteld hoogere prijzen te vragen. IJ J.W Verhooging der Inkomstenbelasting In Engeland. Hot Lagerhuis heeft gisteravond het voorstel tot verhooging der inkomstenbe lasting tot 6 stuivers in het pond, behan deld. Er was een conservatief amende ment om de belasting op 4 stuivers in het pond te handhaven, omdat de verhooging slechte uitwerking zou hebben op de industrie, en de werkloosheid zou bevorderen. Na een bestrijding van het amendement door minister Snowüen en een betoog van Churchill, dat de verhoo ging althans dit jaar nog niet noodig was geweest en "dat Snowdens politiek de inleiding was van den financieelen klassestrijd, werd het conservatieve amen dement met 255 tegen 139 st. verworpen. Alle liberalen stemden met de regeering mee. Het artikel werd z.b.st. aangenomen. Kcrte Berichten. De Engelsche minister van Binnen- landsche Zaken heeft gisteren in het La gerhuis medegedeeld, dat hjj geweigerd heeft visa te verleenen voor een Russisch voetbalelftal, dat een tournóe door Enge land zou maken, daar er niet voldoende bewijzen waren, dat de tournée een zui ver sportief karakter zou hebben. Op het traject LondenStratford werd in een le klascoupé een spoorweg ambtenaar overvallen. J>e aanrander maakte zich meester van een ijzeren kas- sette, waarin zich een bedrag bevond van 6000 p.st. voor uitbetaling der loonen aan verschillende stations. De beambte werd bewusteloos aangetroffen. Men had hem een slag met een zwaar voorwerp op het hoofd toegebracht. Van den dader ontbreekt elk spoor. Op de Hermannsplatz te Berlijn reed gistermorgen een motor met zjjspan in de Untergrundbahn. Beide inzittenden, een jonge man en een jonge vrouw, vielen van de trappen en waren op slag dood. Naar de Popoio di Roma uit Niareg- gio (Italië) verneemt is de rivier de Ca- morre ten gevolge van stortregens uit haar bedding getreden en heeft alle oever dorpen onder water gezet, de akkers verwoestend. Tal van huizen zijn inge stort. Een groote hoeveelheid vee is om gekomen. De schade is zeer groot. De Koningin. De Koningin is gistermiddag halfvier van bet Jandhuis de Ruygenhoek naar het paleis der Koningin-Moeder gereden en na bij haar met prins Hendrik en prin ses Juliana de thee te hebben gebruikt, te halfvijf per auto naar Het Loo vertrokken voor het gewone zomerverblijf. H. M. werd omstreeks acht uur aldaar verwacht. Zooals gemeld is, vertrekken de prins en de prinses onderscheidenlijk den 7en en den 3en dezer naar Het Loo. De commissie voor de tentoonstelling te .Antwerpen. Bij Kon. besluit van 23 April 1930 nr 30 zijn benoemd tot leden van de bij besluit van 23 Aug. 1929 nr. 23 ingestelde Centrale Commissie voor deelneming van Nederland aan de in 1930 te Antwerpen te houden Wereldtentoonstelling voor ko loniën, 'Zeevaart en Vlaamsche Kunst, de heeren: P. C. Adrian, direct, van de Nederl. Stoomvaart-Mij. „Oceaan", te Amsterdam; J. J. C. Ament, ondervoorzitter van den Alg. Nederl. Zuivelbond (F.N.Z.) te Roer mond; D. Ankersmit, bloemist, te Melle (Bel gië); prof. mr. P. A. Diepenhorst, voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, te Amsterdam; J. L. Nijsingh, voorzitter van het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, te de Wijk; Jac. Smits, voorz. van den Nederl. Tuinbouwraad, te Naarden mr M, P. L. Steenberghe, directeur van Binnenland. Het fabrieksongeluk te Helmond. De verdeeling van 'den radio-zendtijd. Buitenland. De 1 Mei-viering. Hoogere belasting in Engeland. M de N.V. H. v. Puyenbroek's Textiel-Mijj., te Goirle, en J. Th. Verheggen, voorzitter van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, te Bruggenum. (St.ct.) Landverhuizing. Blijkens haar jaarverslag telde de Ne derl. vereen. Landverhuizing ulto 1929 292 leden. In het verslag wordt geklaagd, dat de vereen, zoo weinig steun onder vindt van provincies en gemeenten. Een groot aantal inlichtingen werd verstrekt over de Vereen. Staten, Canada, Zuid- Afrika, de Zuid- en Centraal-Amerikaan- sche landen, Australië en Nieuw-Zeeland, Nederl. Oost- en West-Indië enz. Boven dien werden 5000 stuks drukwerk aan personen, die inlichtingen hadden ge vraagd, verzonden en aan 521 personen brochures en boekwerken uit de gegevens en de studiebibliotheek van de vereeni- ging uitgeleend. Van de in 1923 door de regeering verleende voorschotten aan '44 emigranten werd in 1929 f 192.91 terug betaald, zoodat thans f 3192.36 is afgelost, d.w.z. ruim 23 pet. van het totaal voor geschoten bedrag ad f 13.739.40. De ver- eeniging meent vooralsnog vestiging van Nederlandsche Landbouwers in Nieuw- Guinea te moeten ontraden. Uit het boekbindersbedrijf. Gisteren heeft de Nederl. bond van boekbinderspatroons te Amsterdam verga derd en zijn goedkeuring gehecht aan de voorstellen inzake 'de collectieve arbeids overeenkomst, zooals de onderhandelings commissie op 15 April bad vastgesteld. De leden van de vier werknemersorga nisaties hadden deze voorstellen reeds aanvaard. De collectieve arbeidsovereen komst is thans voor een jaar verlengd. De groepsverschuiving hebben de werkge vers aanvaard, onder voorbehoud, "dat indien de boekdrukkerjbedrijven deze verschuiving niet aanvaarden, deze beslis sing ook voor de boekbinderij vervalt. Over de geheele linie wordt thans 1 cent loonsverhooging gegeven, verband hou dende met bovengenoemde groepsver schuiving. Indien deze in het najaar door de drukkerijbonden wordt aanvaardt, zoo wordt met 1 Jan. weer 1 cent loons verhooging gegeven. Wordt deze niet of slechts gedeeltelijk aanvaard, zoo worclt het loon weer op den ouden voet terug gebracht. De Luchtpost-Zomerdienst. Met ingang van 1 Mei 1930 treedt een nieuwe reigeling van de luchtpost in wer king. De voornaamste wijzigingen betref fen de volgende diensten: op de lijn Amsterdam—RotterdamLonden wordt tot 15 Mei a.s. gebruik gemaakt van de diens ten, welke van Schiphol vertrekken 9 uur en 14.45 uur, daarna 9 en 18 uur. Voor den dienst op Parijs wordt gebruik ge maakt van feet, vliegtuig, dat va» Schiphol

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1