Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig oen pot Uit de Provincie. Gemengd Nieuws. Rechtzaken SprilfoL Bij alle Drogisten. De voorzitter: dit iB toch buiten de orde. Weth. Onderdak: ik meen dit toch te moeten zeggen. Dhr Cornelisse: tegenover ons is alles geoorloofd. Dhr Onderdijk zegt verder te er kennen een zelf gekozen gezag. Gezag en leiding zijn nu eenmaal noodig in het leven. Vóór 1920 ging er bijna geen Raadszit ting voorbij of er werd over het salaris van dezen of genen ambtenaar gesproken Dat was niet in orde. Dergelijke dingen hooren in de conferentiekamer thuis. Spr. erkent het recht van den Raad om amendementen in te dienen op het voor stel der commissie voor georganiseerd overleg. Maar men moet zich beperken. De commissie van georganiseerd overleg heeft, er den geheelen winter aan gewerkt. Tegenover den heer v. d. Feltz zegt spr., dat ook te Amsterdam de Raad nog het recht van eindbeslissing heeft over voorstellen van georganiseerd overleg. De kwestie van de gehuwde ambtenares is in de commissie onbeslist gelaten. Dit is eenvoudig een kwestie tusschen rechts en links. Voor de gehouden propaganda-vergade- ring draagt Spr.'s fractie geen verant woordelijkheid. Dhr Jeronimus zegt, dat er een be hoorlijk ambtenaren-reglement moet zijn. Spr. draagt het personeel in gemeente dienst een even goed en geen slechter en geen beter hart toe dan dat in par ticulieren dienst. Maar men moet voor het eerste geen positie scheppen, die aanmerkelijk gunsti ger is dan voor het laatste. Zij, die in de commissie voor geor ganiseerd overleg zitting hadden en ston den op den bodem der soc.-dem. begin selen hebben getracht zooveel mogelijk hun ideeën in het reglement in te bren gen. Daartegen zal Spr. zich verzetten. Hier en daar is te ver gegaan in een richting, die Spr. verkeerd vindt. De voorzitter zegt den heer Paul toe, dat hij de positie van het politie personeel op dezelfde basis zal brengen als nu in het ambtenaren-reglement wordt vastgelegd. Het georganiseerd overleg is niet meer dan een advies-commissie. Ze kan zelfs alleen adviseeren als B. en W. het vra gen. (Dhr. Paul interrumpeert ontken nend.) Dit staat nadrukkelijk in de ver ordening. Bi. en W. dragen de verant woordelijkheid voor hun voorstellen. Spr. heeft groote bewondering voor den arbeid van het georganiseerd over lag, maar de commissie moet begrij pen, dat er in B. en W. en den Raad menschen zitten met een eigen opinie. Spr. huldigt nog eens de commissie en speciaal den heer Onderdijk voor den verrichten arbeid. Nu volgt artikelsgewijze b e - ha n d e 1 i n g. Artikel 1. Dhr Jeronimus wil dit niet toepassen op diegenen, welke in gemeentedienst op arbeidsèontract zijn of zullen worden aangenomen. Do voorzitter antwoordt, dat dit contract-personeel geen aanstelling krijgt, dus buiten het reglement valt. Dienstcommissies achten B. en W. geheel overbodig voor Middelburg. Als het noodig is, kunnen zij ze altijd nog instellen. Dhr v. d. Weel, s.-d., zoekt hierin vrees voor de nieuwe gedachte. In vele andere plaatsen kent men deze commis sies. Spr. stelt alsnog opneming voor. Dhr v. d. Feltz, C.H., begrijpt niet, waarom men van zekere zijde zoo ge brand is op deze commissies. In groote steden kunnen ze op haar plaats zijn. Hier zijn ze niet noodig. We zouden er slechts strubbelingen door krijgen. Dhr den Hollander, A.R., kauzich voorstellen dat in een groot particulier bedrijf en in groote steden dergelijke commissies noodig zijn. Maar hier wer ken in eiken tak van bedrijf slechts en kele menschen. Dhr Streefkerk, C.H., vraagt na dere inlichtingen omtrent die dienstcom missies. Weth. Onderdijk verstrekt deze. Spr. weet ook niet, of deze commissies hier noodig zijn. Laat men alleen de m o g e 1 ij k h e i d tot invoering der com missies instellen. Dhr Streefkerk gelooft, dat een goed bedrijfsdirecteur toch reeds voeling houdt met de hoofden van de takken van dienst. Dhr Cornelisse, s.-d.,maar ook met een arbeider? Spr. begrijpt niet, wat er toch tegen de commissies is. Weth. de Veer, A.R., acht het ge- heele voorstel overbodig. Het is nu niet de tijd, om het nut van deze commis sies te bespreken. Over het voorstel tot invoering der dienstcommissies slaken de stemmen (88). Voor dhr Mes, en de vrijzinnig en sociaal-democraten. Dhr Jeronimus deelt mede, dat hij zijn voorstel inzake verhand tusschen sa laris en index-cijfers later afzonderlijk zal indienen. B. en W. stellen in art. 4 voor: Een tijdelijk ambtenaar, die een jaar onafgebroken in dienst van de gemeente is geweest, wordt „wanneer geen ontslag volgt, bij gebleken geschikt heid vast aangesteld. De S.D.A.P. wil het gespatieerde doen vervallen. De voo rzitter verzet zich daarlegen ten sterkste. Het soc.-dem. amendement wordt daarop ingetrokken. B(j art. 5 bepleit mevr. W e ij 1 een tweede keuring voor hen, die reeds een jaar in tjjdelijken dienst waren, vóór zjj een vaste aanstelling kragen. Weth. Onderdfjk bepleit de onhil- ltjkheid daarvan voor de betrokkenen. Men ondermijnt daardoor hun positie. Liever dan twee keuringen zag Spr. nog liever één keuring en wel bij de vaste aanstelling. Dhr den Hollander onderschrijft dit laatste. De v o o r z i 11 er wijst op gevallen,, dat iemand, die een vaste positie el ders heeft, gedupeerd kan worden, als hij jiier een jaar tijdelijk wordt aan gesteld en hij wordt in dat j 1 ziek. Dhr Vertregt gelooft i. dal iemand met een vaste aanstelling naar een tijdelijke betrekking zal solliciteeren. Dit wordt weer door andere leden te gengesproken. Met 9 tegen 7 st. wordt een amen- dement-v. d. Feltz verworpen, zoodat een hernieuwde keuring achterwege blijft, in dien reeds keuring bij een tijdelijke aan stelling is voorafgegaan. Bij art. 7 heelt de S.D.A.P. voorge steld: „In vacatures wordt zoo mogelijk voorzien door benoeming van personen, die reeds als ambtenaar in dienst der gemeente zijn"enz. Dhr W ondergem verdedigt dit. De voorzitter zegt, dat in de meeste gevallen een ambtenaar promotie maakt. Maar B. en W. en de hoofden van bedrijven moeten vrij blijven. Dhr v. d. Feltz is voor nieuw frisch bloed. De voorzitter geeft de voorkeur aan eigen personeel, dat goed is. Het voorstel der S.D.A.P. wordt met 106 st. verworpen (de S.D.A.P. en dhr uen Hollander). Bij art. 10 wil de S.D.A.P. .vastleg gen, dat de verplichting tot geheimhou ding, voor de ambtenaren ook niet be staat tegenover hel georganiseerd over leg. De voorzitter zegt, dat B. en W. daartegen zijn. Het amendement wordt verworpen met de stemmen van 4 S.D.A.P.'ers voor. (Weth Onderdijk zei: „ik ben er niet",) Art. 11 (volgens hetwelk ambtenaren niet verplicht zijn werk te verrichten van 'n werknemer, die in staking is) wil dhr Jeronimus schrappen. Weth. Onderdijk zegt, dat de be doeling is, dat de gemeente zich niet mengt in een staking bij uitvoering van gemeentewerken, indien dit door parti culieren gedaan wordt, mits de open bare veiligheid er niet onder lijdt. Het voorstel-Jeronimus wordt ingetrok ken. De S.D.A.P. stelt voor: „zoo spoedig mogelijk overleg in zulk een geval met de betrokken vakvereeniging". B. en W. nemen dit niet over. Dhr Cornelisse, s.d., verdedigt het voorstel der S.D'.A.P. Dhr v. d. Feltz wijst op het gevaar van zich mengen in een conflict. Weth. Onderdijk voelt meer voor het amendement der vrijz.-dem.„ken nis geven aan de vakvereeniging. Het amendement der S.D'.A.P. wordt verworpen met 4 stemmen voor. (Dhr Onderdijk stemde met de meerderheid tegen). Het amendement der vrijz.-dem. wordt verworpen met 9 tegen 7 st. (s.d.a.p. en v.d.) B. en W. hebben in art. 14 verboden, dat ambtenaren en hun huisgenooten handel drijven. De S.D.A.P. wil dit niet voor de huis genooten verbieden. Dhr Jeronimus wil de geheele be paling schrappen. Spr. meent, dat ze geen effect zal sorteeren en toch ontdoken zal worden. De voorzitter wijst op de groote preventieve kracht van dit verbod. Dhr II o n d i u s, A.R., begrijpt den heer Jeronimus niet. Hij vertegen^oor1 "gt toch ook den middenstand? Dhr Jeronimus trekt zijn amen dement in. De middenstand is overigens met een verbod, dat niet is te hand haven, niet gebaat. Dhr W ondergem begrijpt niet, wat de gemeente over de huisgenooten der ambtenaren te zeggen heeft. Bovendien mogen ze wel andere bijverdienste heb ben. In sommige gevallen is die zelfs noodig. En waarom dan geen handel? De voorzitter: een dergelijke bepa ling is werkelijk noodig, omdat anders binnengehaa d wordt de gedwongen win kelnering, waarover Spr. veel zou kun nen zeggen. Mevr. de Graaf: er wordt altijd ge ijverd voor den achlurendag. Maar als nu een ambtenaar of zijn huisgenooten een nering gaan drijven, gaat de amb tenaar zeker meer dan 8 uur werken. Dhr H o n d i u s wijst op de onderwijs wet, waarin een dergelijke bepaling ook voorkomt. Bovendien ondervindt de mid denstand van zulke concurrenten veel nadeel. Dhr Cornelisse ziet dat gevaar voor den middenstand niet in. Het ge vaar van gedwongen winkelnering even min. Dhr v. d. Weel wijst er op, dat er aan hoogere gemeente ambtenaren ook wel ander werk wordt toegestaan. Dhr den Hollander sluit zich hier- hij aan. Spr, meent echter, dat de be paling, door B. en W. voorgesteld, zeker noodig is, op grond van hetgeen Spr. vroeger wel heeft waargenomen. Het voorstel S.D.A.P. (huisgenooten niet verbieden) wordt verworpen met 4 stemmen voor (S.D'.A.P., behalve dhr On derdijk., die weer weg was). Hiermede waren 16 artikelen afgehan deld. Te zes uur werd de vergadering ver daagd tot des avonds acht uur. (Zie voor vervolg Eerste Blad.) 11 - jD n w e e r. Aanleg en beproeven van bliksem-afleiders. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Vlissingen. Gisteravond hield de Vlis- singsche Oranjebond een bijeenkomst in de Groote Kerk, ter gelegenheid van den jaardag van onze Prinses. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd ingeluid door het zingen van de twee bekende coupletten van het geliefde „Wilhelmus", door de Christ, zangver- eeniging „Looft den Heer", welke onder plechtige stilte door de aanwezigen wer den aangehoord. Ds J. S. Hartjes opende met gebed. Door de saamgekomenen werd nu ge zongen Psalm 72 1 (gewijzigd), waarna Ds Hartjes sprak over: „Het leven van onze Prinses". In 't bijzonder heette spr. welkom den burgemeester en den commandant der Marine met hun echtgenooten en bracht dank aan den Oranjebond voor het ini tiatief tot dezen avond, en de zangvere nigingen en den organist, den heer Varel, voor hun medewerking. Met ontroering hebben wij steeds ga degeslagen het ontluikend leven van on ze eerste jonkvrouwe des lands. Het is, alsof God telkens aan Neder land heeft willen inprenten, dat de regee ring der Oranje's over ons land een zeer bijzondere is. Telkens dreigde ons Vor stenhuis uit te sterven. Zoo was hec bij het sterven van Prins Willem I, van Prins Willem II en ook bij den grooten stadhouder Koning Willem III; Spr. her innerde aan „Marijke Meue", aan onze Koningin Wilhelmina, en de nu jarige Prinses. De voorbereiding van onze Prinses ligt achter haar, de toekomst roept. Wat is de Prinses in het midden van ons volk kostelijk opgegroeid. Zij heeft een oer-Nederlandsche opvoeding geiiad Zoo echt midden onder het volk is Ju liana opgegroeid tot een met veel gaven toegeruste Jonkvrouwe. De opvoeding, die de Koningin aan on ze Prinses heeft gegeven, is echt gods dienstig. De zonnige jeugd van de Prinses en de opvoeding door haar Koninklijke Ouders geven goede verwachtingen voor de toekomst. Spr. wees vervolgens op eenige hoog tepunten in het leven der jonge Prinses: de grootsche huldebetooging in Nov. '18 op het Malieveld té 's Gravenhage; het bevestigen tot lidmaat der Ned. Herv. Kerk en nu pas het ontvangen van den doctorsbul aan de Leidsche Universiteit. Bloesem zal vrucht voortbrengen en vertrouwend bidden wij., dat God deze vrucht in de Prinses zal laten zien tot heil van ons volk en vaderland, dat wij allen hartelijk liefhebben. „Looft den Heer" zong nu: „Wilt he den nu treden" van Valerius, waarna Ds D. Ringnalda, Geref. predikant te Mid delburg sprak over: De invloed van ons Vorstenhuis op ons Nationaal leven". Spr. wees er op, dat het heerlijk is te zien, dat ons trouwe Nederland zich nog schaart om den troon van Oranje. Wat is toch de oorzaak van de groote liefde van ons volk ook voor Prinses Ju liana? Daartoe behoort ook het feit, dat wij de Prinses zien in den luister van haar voorgeslacht. Veel is er in de 21 jaar van haar lo\ n a de wereld veranderd, doch de troon der Oranje's staat nog vastgeworteld in ons volk. Het is het symbool van de na tionale eenheid van ons volk, dat in vele opzichten anders helaas zoo verdeeld is. Spr. bracht daarna in herinnering de edele gestalte van haar stammoeder, Ju liana van Stolberg, die zulke groote of fers bracht voor het heil der Nederlan den. Die den Vader des Vaderlands als een echte Christin heeft gesteund met haar gebed. Deze vrouw is van onberekenbaren in vloed geweest op de toekomst van ons vaderland. Ook onze Koningin is een biddende Vorstin en met de Koningin-Moeder, die zoo'n groote plaats in het hart van ons volk inneemt, mogen wij vol vertrouwen zijn voor Prinses Juliana. Kloek en beslist is de regeering van Koningin Wilhelmina. Spr. wees o.a. op het zenden van de „Gelderland" om Paul Kruger te 'halen en de kloeke getuigenis van de Koningin in het wereldsche Pa rijs, waar zij haar Calvinistisch geloof voor de grooten der aarde beleed. Wij weten wel, dat er soms wat broeit in het nationale leven en dat er zijn, die de verhoudingen willen omkeeren, doch wij zullen trouw blijven aan den troon der Orane's: „Oranje en Zeeland", dat blijve de leus. De zangvereeniging zong daarna: „0 Heer, die daar des hemels tente spreidt" van Valerius, waarna gezamenlijk werd gezongen Gezang 96 (gewijzigd) en Ds Ringnalda met dankgebed eindigde. Door de aanwezigen werd daarna nog staande het Wilhelmus gezongen. Kapelle. De afdeeling Kapelle der ver- eeniging tot Chr. verzorging van Krank zinnigen in Zeeland, kwam in jaarverga dering bijeen onder voorzitterschap van dhr Jb. Zegers. De penningmeester, dhr J. v. Wingen, deed rekening en verantwoording. Ont vangen was f 103,40, uitgegeven f 101,65, batig saldo f 1,85. De aftredende bestuursleden Ds. A. Schoele en P. Vermaire werden herkozen. Als afgevaardigden naar de te houdon algomeene ledenvergadering werden ge kozen de heeren Jb, Zegers, J, van Win- gen en P. Vermaire; als secundus de heeren A. de Groene, J. Ganseman Sr en Jozs de Jager Az. Besloten werd om binnenkort een spre ker te doen optreden in bet belang der stichting „Vrederust"; ook werd besloten een bijdrage te schenken voor het houden van het Kerstfeest in 1930, Ellewoutsdijk. Gisteren vergaderde de raad met 6 leden, daar dhr M. Verheyke bericht zond, voor het lidmaatschap te bedanken. Na lezing der notulen en be handeling der ingekomen stukken, wer den verschillende rekeningen en heg roo tingen goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting van den vleeschkeu- ringsdienst voor 1931 werd besloten te trachten het daarheen te leiden, dat het hoofd van den Keuringsdienst zelf zijn pensioenpremie betale. Besloten werd met 5 tegen 1 stem, het percentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting 1930 '31 op 4.5 te stellen. Het schijnt, dat er hier een verordening (of overeenkomst?) van 1802 bestaat, waarin bepaald wordt, dat vergaderingen en publieke verkoopingen uitsluitend in twee bepaalde perceelen mogen gehou den worden, wier eigenaren tot nu toe daar trouw ieder jaar voor betaalden. Daar nu een der eigenaren voor zijn recht opkwam, besloot de raad die veror dening in te trekken, in de hoop, dat die belasting bij verordening is vastgesteld. Op voorstel van dhr Meulenberg wordt besloten het voormalig telefoonkantoor publiek te verkoopen. Tot leden der com missie voor toezicht op bet correspon dentschap der arbeidsbemiddeling wor den benoemd de werkgevers M. Meulen berg en D. Zoeter en de werknemers P. Spruit en J. Smallegange. Aan den ha venmeester, J. v. Doorn, werd op zijn verzoek met ingang van 1 Aug. eervol ontslag verleend.Een bijdrage van f 10 zal in bet algemoene fonds gestort worden voor de bestrijding van den bastaard- satijnvlinder. Bij voorkomende zaken vraagt dhr Meulenberg, of er al iets bekend is om trent de electrificatie. Tevens verzoekt hij B. en W. er bij den eigenaar.op aan te dringen, een drietal omgevallen steenen pilasters en het daarbij behoorende hek, die sinds een jaar de straat ontsieren, op te ruimen en de afsluiting in orde te brengen. Dhr Klooster vraagt naar een verslag van de commissie voor werkver schaffing en om een soepele toepassing van de bouwverordening. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Wemeldinge. Woensdagavond maakte het muziekgezelschap O. K. K. een muzi kale wandeling door het dorp ter gelegen heid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Tholen. Dinsdag werd de Jaarvergade ring der school van Hand- en Bouwkun dig teekenen gehouden. De voorzitter, dhr W. Moedker, opent de vergadering, waarna de penningmeester verslag uitbrengt. De inkomsten over '29 bedragen f 2 42.51, de uitgaven f2542.15 De school is bezocht door 37 leerlingen, n.l.12 timmerlieden, 6 metselaars, 12 schilders, 2 scheepsmakers, 2 meubelma kers, 1 smid, 1 gasfitter, en 1 boek drukker. Aan 4 leerlingen kon een ge tuigschrift worden uitgereikt. De begrootingvoor 1931 werd vastge steld op een ontvangst en uitgaaf van f 2685.-. Tot bestuursleden werden gekozen, de h.h. S. Guliker en J. "B. Dekker. Plannen werdon besproken, uit te zien naar geschikter localiteiten, daar de be staande niet doelmatig meer zijn. Hierna sluiting. Door de firma Wakest alhier is aan gekocht het pand Vischmarkt 30, ten einde de mosselinmakorij, welke thans gevestigd is aan de Eendracht alhier, een grootere uitbreiding te geven. Waar er plannen bestonden bij deze firma, den zeer antieken voorgevel van dit pand te sloopen, is bereids door hen een accoord gesloten met Monumentenzorg, zoodat deze fraaie oude gevel intact zal blijven en tevens zal, worden gerestaureerd. Tien mille aan geld in een geheime lade. De heer K. Bonnema die een meubelmagazijn te Franeker hooft kocht onlangs een oude kast, die te oud bleek, om nog eens opgemaakt te worden en daarom besloot hij dit oude meubel maar te sloopen, waartoe Hezer dagen werd overgegaan. Bij jclit werk werd een geheime lade in het oude meubel ontdekt, en toen men die opende, kwam er een groot bedrag aan geldswaarde te voor schijn. Hoewel de heer Bonnema zich niet ever het juiste bedrag heeft uitgelaten, moet dit, naar .ons werd medegedeeld, toch minstens f 10.000 hebben bedragen. De heer B. is toen naar den vorigen eigenaar gegaan, wien hij den gevonden schat ter hand stelde. Deze was begrijpe lijk zeer verrast, maar tevens zoo vol bewondering over de .groote eerlijkheid van den heer B., dat hij' hem een ruime belooning ter hand stelde. Een testament vervalscht? De Berlijnsche juwelier Loeske, die het vorige jaar is overleden, had zijn geheele vermo gen, dal eenige mil'ioenen marlt bednugl, vermaakt aan de menschen bij wie hij de laatste jaren had gewoond. Tegen deze be schikking zijn do erfgenamen opgokomon en nu heeft het Pruisische Instituut voor foren sische geneeskunde bij vergelijking van het schrift van den erflater met dat van hot testament uitgemaakt dat het testament zoor waarschijnlijk vervalscht is. De wettige erfgenamen hebben zich thans tot de justitie gewend met het verzoek schrift-proeven van hon, Je wier bate hot testament is gosleld, te laten nomen. Vreeselijke moord te Soest. Zooals reeds gemeld, heeft te Soest een 17-jarig jongmensch zijn moeder met een bijl van het leven beroofd. De dader hooft aan vankelijk ontkend, doch, toon men hem do met bloed besmeurde bijl liet zien, legde hij een volledige bekentenis af. Het lijk van do vermoorde vrouw is in beslag genomen en zou ter schouwing naar Utrecht worden gezonden. Haar echtgenoot, de heer J. H. was juist voor eenige dagen naar België vertrokken. Omtrent het gebeurde ver namen wij nog, dat de moeder overvallen is op het moment, dat zij een middagdutje deed. Zij was niet onmiddellijk dood. Een twee jaar oudere zoon vond haar badend in haar bloed, toen hij thuis kwam. Hij rieo er direct een geneesheer bij, die op zijn beurt de politie van het geval in kennis stelde. Bij zijn verhoor kon de jongen geen redenen voor zijn treurige daad opgeven. Vermoed wordt, .dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. Hierbij neemt men i$ aanmerking, dat hij den laatsten tijd gewoon was sensationeele boeken te lezen, die hem wellicht in een overspannen toestand hebben .gebracht. Geringe buit. Te Nistelrode werd 's nachts bij den alleenwonenden landbouwer J. van Grinsven, ingebroken. De dieven, vier in getal, braken een groot gat in den ach termuur en slopen door den kelder binnen. Daarna overrompelden ze den bewoner, dien ze dwongen de brandkast te openen. De buit was echter niet groot. Met medeneming van 'n kleine f 20 aan geld, eenig spek en wat eieren, vertrokken de ongenoode gasten, na alles overhoop te hebben gehaald. De be woner kwam er zonder letsel af. Inbrekerswoning belegerd. De inbreker P. S. to Don Helder is op hee- terdaad betrapt, toen hij zijn slag wilde slaan in een rijwielzaak in de Emmnstraat aldaar. S. wist echter te ontkomen en ging naar zijn woning die dicht bij de plaats der in braak is gelegen. Het huis werd omsingeld totdat de politie bevel kreeg om de woning binnen te dringen. Daar S. de deur gesloten hield, werd er op geschoten. Toen verscheen S. voor het raam, waarna ook daar de vuurwapenen op gericht worden. Ten einde raad liet S. zich arresteeren en werd naar het politiebureau overgebracht. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot. Vrachtauto door een trein aangereden. Op den spoorweg Farmsum Meedhuizen is op den onbewaakten overweg de vrachtauto van H. Kugel te Meedhuizen door den trein aangereden. De auto werd vernield en kwam in den sloot terecht. De drie inzittenden kwamen er goed af; alleen de jongen liep lichte hoofd verwondingen op. De trein werd eenigszins beschadigd. Aan encephalitis gestorven. Na inenting is een 5-jarig kind van de wed. Luit, onder Odoorn, aan encephalitis gestor ven. Heidebrand. Dinsdagmiddag brak al weer een ernstige heidebrand uit, ditmaal tusschen het vliegkamp Soesterberg en den Dolder. Met man en macht werd het omvang rijke vuur, dat door den sterken wind werd aangewakkerd, bestreden door de brandweer uit Zeist, Bosch en Duin, den Dolder, Soest en het Vliegkamp, terwijl tenslotte ook~nog hulp uit Baarn kwam opdagen. Na een groot uur hard werken, werd men het vuur meester. Vliegongeval op Wiaalhaven. Gisterenmiddag tegen 5 uur is een Pander vliegtuig, bestuurd door den heer van Tol, waarin een Haagsche journalist als passa gier meevloog, ^plotseling op Waalhaven te Rotterdam naar benederi gestort, doordat de schroefnaaf defect geraakte met het gevolg dat de schroef van het vliegtuig afviel. Het vliegtuig vloog vrij laag langs den grond en daardoor vond de vliegenier geen gelegenheid om het in een rechtstandige po sitie op den grond te brengen. Eerst sloeg een vleugel tegen den grond, waarna de neus van het toestel zich in den grond boorde. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Van het vliegtuig werden vleugels en romp ernstig beschadigd. Over een opgetrokken brug gevlogen. Dinsdagavond reed de heer E. Vos uit Roozendaal de brug over het Wil- helminakanaal tusschen Oosterhout en Den Hout in snelle vaart met zijn motorrijwiel op, toen de ophaalbrug reeds eenige meters was opgetrokken. Door de vaart vloog hij met zijn motorrijwiel aan den anderen kant op den wal waar hij bewusteloos bleef liggen. Do man is in ernstigen toestand in het zie kenhuis opgenomen. Ontrouw rentmeester. Voor de Arnhemsche Rechtbank stond terecht de 45- jarige B. J. V., wonende te Doetinchem, ter zake van verduistering van ongeveer f 2000 ten nadeele van het Gasthuisfonds te Doe tinchem, van welk fonds hij gedurende de jaren 19241930 secretaris-rentmeester was. Verdachter bekende het hem ten laste ge legde. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6