KO Groote Sorteering Ml Boasson&Zonen M. H. Boasson&Zonen Algemeene Opneming D.DEJABERJr's Ijzerhandel M. H. BOASSON ZONEN Hypotheken en Credieten Ml Boasson&Zonen M.D. Boasson&Zonen laddert niet. Advertentiën. Markt, bij de Gortstraat Middelburg. wordt nog steeds onder garantie verkocht. In moderne kleuren Markt, bij de Gortstraat Middelburg. OPRUIMING: Oost- en West-Souburg. van de Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Puin en blokken Graniet voor het weghalen. een flinke Dienstbode Markt bij de Gortstraat - Middelburg. KOOPJE: Hofstede te Tholen. Uit de hand te koop: JtFBRAAKVEILIHGEII OP WALCHEREN deze week Zaterdag Nieuwste tinten Markt, bij de Gortstraat Middelburg. Markt, bij de Gortstraat Middelburg. na de onlusten op Walcheren ln 1572 en volgende jaren? Te Vrouwenpolder schijnt nog het verhaal te loopen, dat het door monniken in een onderaardsche bewaar plaats werd gebracht, die later niet meer is teruggevonden. Het beeld zou dus al tijd nog kunnen worden opgegraven. Twee elementen van dwaling zijn in dit verhaal te onderkennen. Vooreerst de monniken. Inderdaad is in 1452 een klooster van Reguliere Kan- nunniken uit Arnemuiden naar Vrouwen polder overgebracht. In 1532 waren nog slechts drie geestelijken over, die toen een kleine lijfrente ontvingen van Maximi- liaan van Bourgondië, heer van Veere, ter wijl het gebouw werd besteed ad alias pias causas. Daarna kwam het achtereen volgens in handen van Philips van Bour gondië, baljuw van Veere, en Jeronimus de Rollé, die hetzelfde ambt bekleedde tijdens den overgang van Veere aan den Prins van Oranje in 1572. Geestelijken woonden er toen dus reeds lang niet meer in en het huis werd met de kerk door de Geuzen geplunderd en verbrand. Dat het genoemde verhaal spreekt van een „beeld", dat nog wel eens uit den grond te voorschijn zou kunnen komen, hangt wel samen met het feit, dat de berichten steeds gewagen van een „Maria- b e e 1 d". Doch het woord heeft hier den zin van Bchilderij. Voor de hand ligt het te mee- nen, dat het schilderstuk mede in de al- gemeene verwoesting onderging. Doch dit is niet geschied. Gargon vertelt in zijne „Walchersche Arkadia", waarvan deel II in 1717 werd gedrukt, dat het schilderij tje destijds toebehoorde aan den baljuw van Veere, den heer de Coninck. Van elders is bekend, dat diens broe der Samuel, gedeputeerde in de Staten- Generaal, eigenaar is geweest van den grond, waarop het klooster te Vrouwen polder had gestaan. Verdere berichten ontbraken volkomen, totdat den secreta ris een stel gegevens bekend werd, dat voorzoover hij weet nog nimmer werd gepubliceerd en dat hij met volle in stemming van de betrokken families en personen gaarne wil mededeelen. Het bekende Brugsche regeeringsge- slacht De Grosser de Berges bezat om streeks het midden der vorige eeuw een huis in de Gouden-Handstraat te Brugge. Na het overlijden van den Burggraaf De Croeser verkochten de erfgenamen het huis aan de stad Brugge, die het later op hare beurt weder verkocht. De dochter van den heer De Croeser ontving uit de nalatenschap een schilderijtje van de Heilige Maagd, dat zij steeds in ver band bracht met een acte, waarbij het schilderij werd afgestaan „aan den heer Van Borssele". Die acte was door den vader tijdens zijn leven herhaaldelijk ver toond en voorgelezen, maar zij werd niet in den boedel aangetroffen. In 1864 of 1865 kwam de burggraaf de Béthume het schilderij ten huize van den heer A. baron Van Caloen de Basseghem, met wien freule de Croeser gehuwd was, bezichtigen, vergezeld door de heeren W. H. James Weale en Karei Verschelde. De heer Weale was bibliothecaris van de National Art Library te Londen en de heer Verschelde was in de tweede helft der 19e eeuw te Brugge een bekend ar chitect en oudheidkundige. Tijdens het bezoek deed de heer Verschelde eene be langrijke mededeeling. Toen hij het ver haal van de verloren acte had vernomen, zeide hij in het bezit van een afschrift te zijn. Het oorspronkelijke stuk op perka ment had hij gevonden in het oude huis der familie de Croeser en wel in eene nis van het groote salon, waar men het behangsel had verwijderd. Daar de in houd hem merkwaardig voor kwam, had hij de acte thuis gecopiëerd en haar daarna teruggezet op de plaats, waar zij was aangetroffen. De heer Van Caloen de Basseghem deed een afschrift van de copie nemen door zijn zoon, die het heeft bewaard en thans ook het schilderij onder zijn berusting heeft. Dank zij de welwillendheid van den tegenwoordigen bezitter, den heer J. ba ron Van Caloen de Basseghem, en van den heer Alb. baron van Zuylen van Nyevelt te Brugge is het den secretaris mogelijk den inhoud der geheimzinnige acte voor te lezen. Zij is verleden den 31 Maart 1662 voor den notaris Pieter Crabbe te Middelburg, die naar bij on derzoek bleek, in genoemd jaar te Mid delburg het notarisambt uitoefende, maar zijn archief is helaas verloren gegaan. Na herstel van eenige kennelijke verkeer de lezingen, krijgt men het volgende te hooren. Het opschrift luidt: .Attestatie (van) den heer Panneel en de La Palma voor jonckheer Pieter van Borssele van der Hooghe nopende se- ker miraculeus Mariabeeldeken". Op verzoek van den heer Van Borssele van der Hooge getuigen Mr Daniël Pan neel, doctor juris te Utrecht, en de heer Marcus de la Palma, griffier van de klei ne zaken te Middelburg, dat zij weten hoe mejuffrouw Johanna Hacco, vroe ger woonachtig te Vrouwenpolder, groot moeder van Panneel's vrouw, tijdens haar leven een „Marybeeldeken" heeft beze ten, dat Panneel uit den boedel heeft ge kocht. Daarna heeft Panneel het stukje verkocht aan Ferdinandus Riemelant, wo nende te Veere, als lasthebber van den presenten heer van Borssele. De beide getuigen herinneren zich van oude parochianen te Vrouwenpolder en andere bejaarde personen te hebben ge hoord, dat het schilderijtje eertijds heeft gehangen in de kerk te Vrouwenpolder, doch daar in den tijd van den Beelden storm uitgeraakt is en terug gevonden werd op het kerkhof te Vrouwenpolder. Daarna heeft een zekere Parduyn, groot vader van de reeds genoemde mejuffrouw Hacco het schilderij van de vinders in ruil ontvangen tegen een koppel schapen. t Het is vervolgens tot den dood van me- juffrouw Hacco in hare familie gebleven. Men kan dus de lotgevallen van het schilderij volgen tot eene eeuw na den Beeldenstorm, n.l. van 1566 tot 1662, het jaar van de acte. Verder heeft de secre taris gevonden, dat de geslachten Van Borssele en de Coninck verwant waren. Het lijkt dus wel zeer waarschijnlijk, dat de Coninck het stuk overnam van de familie Van Borssele en dat deze het vooraf tot Cargon's tijd voortdurend in haar bezit heeft gehad. Er blijft nu nog een hiaat over van 1750 tot 1850. Het schilderij is in die periode naar Vlaanderen gegaan. Het mooiste zou zijn, dat de afbeelding bij Cargon geheel overeenstemde met de Madonna der familie Van Caloen de Bas seghem. Door bemiddeling van den heer Van Zuylen van Nytfvelt is spr. zoo ge lukkig een photo van dat stuk te kunnen vertoonen. Het is geschilderd op een eikenhouten paneel. De maten zijn 345 X 470mM. Vol gens den stijl dateert het schilderij z.i. ongeveer uit het laatste kwart der 15e eeuw. Zonder andere gegevens is er geen re den om de authenticiteit van dit schilderij te betwijfelen. Het is toe te juichen, dat het door de familie de Croeser en Van Caloen steeds met den grootsten eerbied werd en wordt bewaard. Zeeland mag dankbaar zijn voor de zorg, gewijd aan een zijner oudste en beroemdste cultuur schatten. Het genootschap verloor door den dood 2 directeuren en 15 leden, in de alge meens vergadering van 1929 werden 31 nieuwe leden gekozen, van wie 29 de be noeming aanvaardden. Het genootschap bestaat thans uit 2 eereleden. 52 directeuren en 619 leden, van wie 108 te Middelburg wonen. Het aantal betalende bezoekers van het museum bedroeg 3942, van wie 35 toe gang kregen tegen verminderd tarief. De cijfers voor 1928 waren 3786 en 41. Na den brand te Middelburg van 7 December heef het bestuur advies ge vraagd over de beveiliging van het mu seum tegen brandgevaar aan de Kon. Ne- derl. Brandweervereeniging. Een commis sie heeft daarop het museum bezocht en aangeraden de waterleiding naar de eer ste verdieping te doen doorstrekken en brandslangen aan te schaffen. Dit is ge schied. De conservator van de zgn. Steenka mer, de heer P. J. v. d. Feen Jr. meldt, dat de verzameling aardewerk uit om streeks 1500 werd uitgebreid met eenige belangrijke voorwerpen in verschillende technieken. De conservatrice van de ouderwetsche kamer en de Zeeuwsche KleedercLrachten mej. P. van den Hoek, kan in haar eer ste jaarverslag melding maken van ver schillende aanwinsten, waarvan een vol ledig costuum uit hot land van Hulst, dat sedert 1890 ongeveer niet meer wordt gedragen, wel het voornaamste is. De conservatrice voor de schilderijen enz., mej. R. M. Wichers Wierdsma, meent aan de munten- en schilderijenkamer een hernieuwd waardiger aanzien te hebben gegeven. De conservatrice van de afdeeling pen ningen en munten, mej. M. G. A. de Man, doet mededeeling van de aanwinst van 5 penningen en 32 munten, onder de laat ste alleen 28 gouden, die zij met toestem ming van den heer mr J. Loeff, zocht uit het groot aantal munten, dat onder Zoutelande is gevonden. De conservator van het kabinet van na tuurlijke historie, de heer P. J. v. d. Feen, herdenkt gevoelvolle woorden wijlen den heer dr J. G. de Man, die van 1909 tot 1918 conservator was en ook vóór en na dien tijd telkens belangrijke zoölogische objecten aan de verzameling schon*. Ten slotte het jaarverslag van de Com missie voor de Zeeuwsche Folklore, die als aanwinst meldt een karnton, een kortmolen en een Zuid-Bevelandschen menwagen, alle uit de tweede helft der 19e eeuw, die bij de andere grootere stuk ken in de Kloostergang van de Abdijge bouwen zijn ondergebracht en een zilve ren truffel waarmede de eerste steen in 1856 is gelegd voor het Huis van Jhr C. van Citters te Heinkenszand, welke in het museum is geplaatst. In de vergadering werd mededeeling gedaan van de volgende aanwinsten: De heer J. L. Richel te Borssele heeft aan het genootschap gelegateerd de z.g. „bergweide" te Borssele. Op deze weide staat een gave vluchtberg en eertijds ver hief er zich ook het kasteel der heeren Van Borssele. Het legaat is dankbaar aan vaard. Een legaat van vrouwe F. A. de Vriese, douairière jhr J. W. Paspoort van Grijps- kerke te 's-Gravenhage, bestaande uit drie geschilderde familieportreten (Schorer en Paspoort), waarvan één geschilderd door Van Mieris, was eveneens zeer welkom. Hetzelfde geldt van een gift, groot f1000, aan het genootschap geschonken door twee stadgenooten, die onbekend wenschen te blijven. Voorts zijn ingekomen 4 stuks tinnen kinderspeelgoed, geschonken door mevr. Van Voorthuijsen—Von Stein Callenfels te Domburg; 2 zilveren knoopen, een zilve ren bril, 2 ziften van 1734 en 1752, een portret van den fotograaf J. D. Kiek te Leiden 1881, naar wien de „kiekjes" zijn genoemd, geschonken door mr J. Loeff te La Manzie; eenige ouderwetsche winkel zakken uit tabakswinkels, geschonken door den heer G. van Nederveen te Mid delburg; een portret van wijlen dr J. G. de Man, geschonken door de dames A. M. en M. G. A. de Man. De heer mr R. M. van Dusseldorp werd tot bestuurslid gekozen in de plaats van den heer mr G. F. Baron thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar was. De heer C. Barentsen hield eenige be schouwingen over Zeeuwsche baksteenen (moppen) toegelicht met een situatietee- kening der terreinen, ingenomen door de gebouwen van de firma de Jager aan de Langedelft te Middelburg vóór den brand van 7 Dec. Tot leden van Jiet Zeeuwsch Genoot schap der W etenschappen werden be- ■noemd: in Nederland: R. H. Arntzenius, directeur van het loodswezen te Vlissingen; D. E. Berael- mans, majoor-dirigeerend paardenarts te 's Gravenhage; Ir H. J. Boetje, chef van den technischem dienst der telegrafie en telefonie te 's Gravenhage; Ir A. A. Bre vet. civiel ingenieur te Middelburg; Mr Dr H. Schmidt—Degener, leeraar H.B.S. A„ te "Middelburg; P. C. de Gelleke, voorzitter van de vereeniging „De Beve- landen" te Goes; Dr V. Gravestein, me disch adviseur der 'Rijksverzekeringsbank te Amsterdam; C. van der Harst, arts te Oostkapelle; M. J. Harts, voorzitter van den Raad van Arbeid te Vlissingen; Dr B. Iiavinga, zoöloog te Amsterdam; H. J. Kastein, predikant te Middelburg; Dr Ir N. Koomans, hoofdingenieur der telegrafie expert voor den Volkenbond te 's Gra venhage. G. J. Lambrechtsen, direct, der landb.- onderneming „Cleefswit" te Beek en Donk. Dr W. C. de Leeuw, scheikundige en botanicus, te Bilthoven. A B. Neu- jean, kapt. der infanterie, te Middelburg. Dr H. v. Oyen, pred. der Ned. Herv. Gem., te Ritthem. Mr J. A. A. Fransen van de Putte, direct, der Rotterd. Bank- vereen., kantoor Goes, te Goes. G. W. 0. D. Baron Thoe Schwartzenberg en Ho henlansberg, burgemeester van N. en St. Joosiand, te N. en St. Joosland. J. Sloo- ves, directeur der P.Z.E.M., te Vlissingen. P. A. Ter weer, leeraar R.H.Bi.S., te Mid delburg. P. J. F. van Voorst Vader, pred. der Ned. Herv. Gem., te Middelburg. In het buitenland: Ir. J. P. Bi. Berdenis van Berlekom, te Parijs. Ir. J. van der Harst, te Barcelona. De Heere verblijdde ons zeer met de geboorte van onze ESTHER. Ds en Mevr. VAN STRIEN. Veere, 29 April 1930. Maandag 5 Mei a.s. hopen D.V. onze lieve Ouders EVERT TANGE en JOHANNA MARIA DAV'IDSE hun 25-jqrige Echtvereeniging te gedenken. Hun dankbare Kinderen en Verloofden. Rilland-Bath, 1 Mei 1930. Zoo de Heere wil en zij leven hopen op Maandag den 5 Mei a.s., onze geliefde Ouders ANTHEUNIS MAAS en CATHARINA R0ELSE hun 25-jarige Echtvereeniging te gedenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen en Verloofde. Koudekerke, 1 Mei 1930. Heden overleed in den ouderdom van ruim 73 jaar, de heer ADRIAAN K0ETZE, in leven Secretaris-Ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur te Oudelande, welk ambt hij bijna 25 jaar bekleedde. Namens het Burgerl. Armbest., J. KORSTANJE, Voorzitter. Oudelande, 30 April 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder PIETERNELLA KOSTER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: J. CORNELISSE. Arnemuiden, 1 Mei 1930. Voor de vele blijken van belang stelling, ons betoond bij onze vijftig jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. W. DAVIDSE. M. DAVIDSEKwekkeboom. St. Laurens, 1 Mei 1930. M. Bij dezen deel ik U mede dat met ingang van 1 Mel a. 8. mijn zaak verder zal worden voortgezet door mijn zoons JOH. en NIC. FELIUS. Tevens betuig ik mijn hartelijken dank voor het genoten vertrouwen en beveel mijn opvolgers in Uwe gunst aan. Hoogachtend, G. FELIUS. Wemeldinge, 29 April 1930. M. In aansluiting met bovenstaand, deelen wij U beleefd mede. de zaak van G. FELIUS te hebben over genomen en deze zaak voort te zetten onder: Firma G. FELIUS. Ons steeds bij U aanbevelend en hopend, U naar genoegen te kunnen dienen, teekenen wij Hoogachtend, Uw dw. dnrs. JOH. FELIUS. NIC. FELIUS. Wemeldinge, 29 April 1930. Jongmensch zoekt in Goes kost en inwoning, liefst in klein gezin. Brieven onder letter G, Boekhandel D'HUIJ, Middelburg. 4 Nieuwe Radlo-Toeatellen, compleet, tegen fabrieksprijzen. C. VAN BOVEN Jz., Krabbendljke Telef. 32—69. Aanvangende 15 Mei 1930. MIDDELBURG. Pand Lange Delft. Tegen 15 Juli gevraagd, door Mevrouw PILAAR, Kapelle bij Goes. Aanbiedingen vóór 10 Mei. KOUSEN Essex Coach, geheel compleet. Prima banden van Augustus 1925. Proefrit en deskundig onderzoek toegestaan. Prijs f 450.—. C. VAN BOVEN Jz., Krabbendijke - Telef. 32—59. de in de onmiddellijke nabijheid van aangeboden. Credieten voor particulieren en zaken le en 2e Hypotheken aangeboden vanaf 41/3 °/0. Eventueel een agentschap beschik baar. Brieven om inlichtingen onder No. 12, Bureau van dit Blad te Goes. Gapinge 10 uur voormiddag. Domburg 1 uur namiddag. Daar komen nog 20 groote koopen Brandhout bij w.o. nog veel gerief. Aagtekerke geen verkooping was abuis. HOORNICK ZOON. Tholen gelegen 99 99 I toebehoorende aan- en bewoond door den heer L. J. MOL, bestaande uit zeer ruim gebouwd en in goeden staat zijnd Woonhuis (Villa) met Schuren en verdere Gebouwen, 3 Knechtswoningen, best Bouw- en Wei land, rondom de hofstede gelegen, groot 52 Hectaren 13 Aren 50 Cen tiaren (132 Gemeten 258 Roeden BI. maat). Gelegenheid ook tot aankoop van de hofstede met 40 Heet. 23 Aren 88 Centiaren en van 1 woonhuis met 5 Heet. 50 Aren 75 Centiaren en 1 woonhuis met 6 Heet. 38 Aren 87 Centiaren Bouwland. Te aanvaarden: het bouwland oogst 193u, het weiland 1 Dec. 1930 en de gebouwen 1 Maart 1931. Inlichtingen ten kantore van Notaris D. VAN DE VELDE te Tholen, alwaar verkrijgbaar kaarten en voor waarden, en bij den eigenaar. Aanwijzing door den eigenaar op 2 dagen tevoren gedaan verzoek.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 4