Uit de Provincie. Begrafenisbezoek is een daad van pië teit en dan mag dat niet op kosten van de gemeente gebeuren. Do voorzitter zegt, dat men ten deze met, zijn tijd mede moet gaan; als Spr. iemand in dienst had, die om zoo'n reden, weg moest, zou hij er niet. aan den ken gold in. te houden. De heer Onderdjjk zegt, dat men on billijkheid schept tusschen ambtenaren en werklieden. Hel amendement Jeronimus krijgt alleen de stemmen van hem en den heer Nae- zer (de heer Hondius was weg). Aan de orde komt nu de kwestie van het verlof bij geboorte van een kind. De heer Paul bespreekt het amende ment, om het woord „gehuwde" te doen vervangen door „vrouwelijke ambtenaar". Spr. wijst op de behandeling in de Kamer van de Ziektewet, en wel speciaal in verband met de verzekering der onge huwde moeder en wel o.a. wat ds Ling- beek zcide over een amendement-Aal- berse, om de ongehuwde moeder buiten te sluiten. Spr. is ook tegen het uitsluiten der ongehuwde moeder. Spr. verdedigt ook uitkeering tijdens 3 inplaats van 2 maan den. Dhr v. d. F e 11 z wil een ongehuwde, die zwanger is, ontslaan. Dhr M e s wil de ongehuwde moeder niet aan haar lot overlaten, maar is tegen een premie voor haar. Dhr Den H oil an der meent, dat Ziektewet en dit reglement niet hetzelfde zijn. De heer Lingbeek is overal tegen waar een ander voor is, en als de heer Jeronimus dit als motief aanneemt, is hij als altijd ook in de contramine. Als men het onzedelijk acht, moet men tegen het amendement stemmen; al helpt ook de Christ, philantropie de ongehuwde moeder. De ongehuwde vrouw heeft te waken, dat zij haar werk als ambtenaar verrich ten kan, anders is zij als de man, die zich bedrinkt, en die oo£ geen loon zal krij gen. Spr. kan dit art 3ö niet los maken van art. 56, dat net ontslag o.a. bij huwelijk van de vrouwelijke ambtenaar regelt. Spr. meent, dat men een buitengewoon royaal standpunt inneemt tegenover de ongehuwde moeder door den langen ter mijn van doorbetaling. Dhr Vertregt zegt, dat de ongehuw de moeder in het algemeen iets anders is, dan de ongehuwde ambtenares, die moeder wordt. Mevr. W e ij 1 erkent het verband met art. 56. De V.D. heeft zich op het stand punt van de Ziektewet geplaatst. Het komt haar voor, dat het een onrecht is de ongehuwde uit te schakelen; zij ont kent, dat het de onzedelijkheid in de hand werkt. Er zijn genoeg ongehuwde moe ders, die daarom nog geen onzedelijke vrouwen zijn. De vrouw heeft dan nog ,meer de betrekking noodig. Hoeveel mak kelijker hebben de mannen het, die oor zaak van den misstap zijn. Men zal de abortus in de hand wer ken, wat voor de vrouwen levensgevaar lijk is. De heer Paul meent, dat wel degelijk principieel hetzelfde aan de orde is als bij de Ziektewet. Dhr v. d. Feltz bespreekt de Ziekte wet; men wilde die kwestie rekenen bij de moederschapszorg. Dat kan men hier niet doen. Spr. wil de ongehuwde wel uitkeeren, maar haar daarna ontslaan. Dhr De Veer meent, dat men recht vraagt voor de ambtenaren, maar de werkgever moet niet zorgen voor de on gehuwde moeder. Vau de gehuwde weet men dat het risico bestaat van zwanger schap, bij een ongehuwde niet. Hierna werd tot stemming overgegaan over het amendement om het woord „ge huwde" te schrappen. Met 9 tegen 6 stemmen, zuiver links tegen rechts, werd dit voorstel aangeno men. Hierna werd deze vergadering te kwart voor elf gesloten en zal de behandeling van de artikelen van het reglement a.s. Maandag to 2 uur worden voortgezet. De afdeeling Zeeland van den Ne- derl. Banketbakkersbond behaalde op de Internationale Banketbakkerstentoonstel ling den vierden prijs in de afd. collec tieve inzendingen. Middelburg. Door den brand van 7 Dec. 1.1. ging o.a. verloren de bekende lunch room Oosterhuis in de Lange Delft, die zooals bekend, niet meer zal worden her bouwd op dezelfde plaats. Thans vernemen wij, dat de heer R. Oosterhuis, wonende te Vlissingen, het pand heeft gekocht, waar tot voor kort de fa. Boone in de Lange Delft haar horlogehandel had en dat hij dit in enkele weken tot een lunchroom hoopt te laten verbouwen. Goes. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana gaf het Chr. Muziekgezelschap „Hosanna" gisteren een uitvoering op de Markt waarnaar door velen met belangstelling geluisterd werd. Ook het muziekcorps van het Leger des Heils liet zich gisteravond op verschil lende punten in de stad hooren. 'tZand. Hedenmorgen heeft alhier een vrij ernstige schoorsteenbrand gewoed ten huize van L. Door het vlug optreden der heide brandmeesters konden deze dep Brand met een minimax blusschen. Veer®. Woensdag vergaderde de ge meenteraad. Tot ambtenaar ter secretarie werd Benoemd de heer Dahiëlse. Inge komen van Ged. Staten de goedkeuring om het legaat te aanvaarden van wijlen den heer J. L. Richel, burgemeester van Borssele. Een schrjjven van Ged. Staten naar aanleiding van den vroegeren onderw. C. J. Holthuizen wordt aangehouden. Afwij zend wordt beschikt op een verzoek vap hot comité inzake bestrijding Iepenziekte om een bijdrage ter bestrijding daarvan. De Commissie Veerscheweg deelt een scluijven van Ged. Staten mede, alsmede de rekening en begrooting 1929 en '30. Voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van Dhr Gastel om aan de Commissie een verzoek te richten om de putten in dien weg te vereffenen wordt met algem. st. aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van den postdirecteur of er be lang bij den Raad bestaat om veran dering te brengen in het openstellen van den Post- en Telegraafdienst, wordt beslo ten te verzoeken van 12 tot 1 uur hel kantoor open te stellen voor de post. Op verzoek van den Raad van Grijps- kerke willen Bi. en W. een kringvergade ring beleggen om gezamenlijk met andere gemeenten een bespreking te houden die kan leiden tot zuiniger beheer van den vleeschkeuringsdienst. Alzoo besloten. Ook stellen R. en W. voor dhr J. Maas, oud-ontvanger, daar de rekeningen der gemeente over de laatste jaren zijn vastgesteld, te ontslaan van de waarborg som. Met alg. st. besloten. Een schrijven is ingekomen van *t be stuur van 't Godshuis, om Joh. Gidionse onder zekere voorwaarden op te nemen in het Godshuis. Wordt met alg. st. toege staan. Ingevolge een schrijven van 'den pen sioenraad wordt de pensioensgrondslag van den vorigen burgemeester gewijzigd en gebracht op f 1400. Bi. en W. stellen voor om over te gaan tot aankoop van effecten tot een bedrag van ongeveer f 1700 bij de Nederl. Hy potheekbank. Wordt aangenomen. B. en en W. stellen voor om het vermenigvul- digingscijfer niet te wijzigen en te laten op het bedrag van 4 pet. Alzoo besloten. Een wijziging Bouwverordening wordt aangenomen volgens welke aan alle be woonde gebouwen een brievengleuf zal moeten worden aangebracht. Jj2 st. tegen.) Een verzoek van den heer Stokviscb om een opstaand kelderluik te mogen aanbrengen in zijn nieuw te bouwen wo ning, wordt toegestaan. De commissie tot nazien van de reke ningen der Bijz. school brengt rapport uit. Ze worden goedgekeurd. Bij de rondvraag informeert dhr J. v. Bieveren hoe het staat met het in orde brengen van de straat op de Markt, aan gezien daartoe besloten was. De voorz. dient hem van antwoord en licht 'dit nader toe. B. en W. stellen voor een leening aan te gaan groot f 4500, tot restauratie wo ning burgemeester. Aldus besloten. OPENING NIEUW RAADHUIS TE WOLPHAARTSDIJK. Gisteren heeft de officiëele opening van het nieuwe gemeentehuis te Wolfaarts- dijk plaats gehad. Lang voor drieën, het uur voor de opening vastgesteld, kwamen reeds vele belangstellenden samen bij het gemeentehuis, waar zich voor het bor des de schoolkinderen opstelden, onder leiding der onderwijzers. Waar de inge bruikneming van het nieuwe gemeente huis samenviel met den jaardag van Prin ses Juliana, waren de kinderen rijkelijk met oranje en nationale kleuren getooid, terwijl vele vlaggetjes werden meege voerd. Bij aankomst van den heer Com missaris der Koningin in Zeeland zongen de schoolkinderen twee coupletten van het Wilhelmus en verder nog eenige lie deren en 'het Zeeuwsche Volkslied. De raadsleden hadden zich verzameld in de Burgemeesterskamer, waar zij aan den commissaris werden voorgesteld. Daarna werd de eerste openbare vergadering van den gemeenteraad in de nieuwe raadzaal, waar zich vele genoodigden reeds bevon den, gehouden. De burgemeester sprak daarbij een re de uit, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Namens het Gemeentebestuur van Wol- phaartsdijk heet ik u allen hartelijk wel kom. In het bijzonder stelt Spr. op hoogen prijs de tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin en van den Grif fier der Staten. De Raad waardeert het in hooge mate, dat de vertegenwoordiger van Hare Ma jesteit de Koningin, met zijn persoonlijk heid luister heeft willen bijzetten aan deze plechtigheid. Ymjts v8ïw®ïkomde spr. ia h«t bijzon der zijn anibtgenooten der aangrenzende gemeenten, den predikant der Ned. Herv. Gemeente, alsmede de afgevaardigden der Geref. Kerk en der Geref. Gemeente alhier en de pers. Dez9 dag is voor onze gemeente een dag van groote beteekenis. De inkt is nog versch op het papier, waarop geboek staafd is het afscheid van het oude ge meentehuis. Het is niet slechts een eisch van den laatsten tijd geweest, die den Raad in beginsel deed besluiten tot dezen nieuw bouw, aangezien in 1919 en later in 1923 reeds de behoefte werd gevoeld aan een waardiger en beter geoutilleerd Raadhuis. Helaas is het nimmer voorbeen tot da den gekomen en is bet altijd bij plannen gebleven. Het schenkt Spr. voldoening, dat hij nog binnen een half jaar na zijn ambts aanvaarding, den Raad heeft mogen over tuigen, dat een nieuw raadhuis voor de ze gemeente geen overbodige luxe zou zijn, zoodat in de vergadering van 15 Februari 1929 tot den bouw van dit ge meentehuis is besloten Het is Spr. niet mogelijk, door het ont breken der juiste gegevens in een histo risch overzich uit te stippelen, hoe het vroeger met de buisvesting van ons ge meentebestuur is geweest. Tot voor 70 a 75 jaren werden de raadsvergaderingen gehouden in de toenmalige dorpsherberg, terwijl de gemeente-administratie, des tijds nog niet omvangrijk zijnde, ten 'hui ze van een zijner voorgangers, Burge meester Lenshoek, was ondergebracht. Bij notarieele akte, dato 1 November 1869 werd het woonhuis van dezen Bur gemeester overgedragen aan het bestuur der gemeente om tot het raadhuis te bestemmen, wat tot en met gisteren zoo gebleven is. Bij besluit van den Raad, dato 31 Ja nuari 1930 werd Jot den verkoop van het oude gemeentehuis besloten, welk ge bouw op 28 Maart j.l. in handen van de Geref. Kerk is overgegaan. Dit gebouw voldeed ter nauwernood aan de meest bescheiden eischen voor de huisvesting der gemeente-administra tie. De berging der archieven was ten eenenmale Onvoldoende, omdat niet alles brandvrij kon worden opgeborgen. Een rustige manier van werken was uitgesloten. Ji,en afzonderlijke spreekka mer ontbrak, terwijl de raadzaal, tevens trouwzaal en burgemeesterskamer, aan alle doeneinden werd dienstbaar gemaakt waarmede de gemeentelijke huishouding ook maar eenigszins verbonden was. De overgang naar dit ruimer gebouw zal dus een ware verademing zijn. Immers de gemeenteadministratie beeft zich sedert de laatste 15 jaren ontzagge lijk uitgebreid en nog steeds houdt de wassende stroom aan. Dit gebouw leent zich tot gestadigen groei onzer gemeente en tot de uitbreiding der administratieve werkzaamheden hieraan verhonden. Ook voor het z.g. oud-archief der 15 Polderbesturen binnen deze gemeente is in dit raadhuis een speciaal daarvoor ge bouwde kluis ter beschikking gesteld, waardoor betreffende bet opbergen der archiefstukken aan de laatste wenschen van het Provinciaal bestuur is voldaan. 'Zooals de meeste aanwezigen wel be kend zal zijn, is de gemeente Wolfaarts- dijk vroeger een afzonderlijk eiland ge weest. Het was verdeeld in verschillende ambachtsheerlijkheden, waarvan de over blijfselen in den vorm van de familiewa pens der Ambachtsheeren nog hierboven in den schouw der raadzaal aanwezig zijn. In het jaar 1809 werd door inpoldering de scheiding bedijkt, zoodat het sinds dien een geheel met Zuid-Beveland is geworden. Een van de vele goede besluiten, die in 'het oude raadhuis genomen werden, is zeker dat tot aanleg van een geheel on- dergrondsch kabelnet voor de electrifica- tie der huis- en straatverlichting, waar door deze gemeente gelukkig behoed is voor de ontsierende palen, zoodat de ge varen voor storing en ongelukken tot 'n minimum beperkt zijn. Voor de voorbereiding en uitwerking van de bouwplannen hebben wij den heer A. H. Pothoven, architect te Amersfoort uitgenoodigd. Naar Sprekers meening heeft de heer Pothoven met dit werk ge toond een bekwaam bouwkundige te zijn en mag hij bij deze zijn lauweren oogsten, omdat 'hij hiermede één der mooiste ge meentehuizen van den laatsten tijd op Zuid-Beveland heeft doen verrijzen, waarop deze gemeente met recht trotsch kan zijn. In één adem wil Spr. hiermede noemen de Firma M. J. Schrijver, aannemers te Goes, door wie de bouw is verricht. Met onverdroten ijver en toewijding en eco nomische arbeidsverdeeling hebben de aannemers zich van bun veel-omvatten- de taak gekweten. Spr. dankt ook den heer Den Herder voor zijn deskundig toezicht op den bouw. Tenslotte wenscht Spr. niet te vergeten alle leveranciers der gemeente, die met het hunne hebben bijgedragen tot de doelmatige en toch eenvoudige meubilee ring en stoffeering van ons Raadhuis, en de fa Can Uriel, welke de electrische installatie heeft aangebracht. Het is geen louter toeval, dat wij voor deze plechtigheid juist op 30 April 1930 hier vereenigd zijn, nu het ook een feest dag voor ons dierbaar Oranjehuis is. Daar de Zeeuwen dus ook de Wol- phaartsdykers echte „Oranje-klanten" zijn, zoo meende Spr. tegenover ons Vor stenhuis en in het bijzonder H. K. IL Fra&ë» ïvüiana, ontt Kroonprinses, Haar feestdag ook tot de onze te mogen ma ken. Juist hierdoor is de meerderjarigheid van onze Kroonprinses onafscheidelijk met den openingsdatum van ons nieuw gemeentehuis tot in lengte van jaren voor ons nageslacht verbonden. Moge dan dit nieuwe gemeentehuis een reeks van jaren een sieraad wezen voor onze gemeente en volkomen aan zijn doel beantwoorden. Moge het bij voort during onder Gods onmisbaren zegen het symbool blijven van een eendrachtige sa menwerking, welke leiden zal tot ver meerdering van welvaart en bloei onzer gemeente. Spr. verzoekt den Commissaris der Ko ningin tot de opening te willen over gaan en straks met dezen nieuwen voor zittershamer welke een geschenk is van Spr.'s vader aan het gemeentebe stuur het gebouw voor geopend te willen verklaren. De Comm. der Koningin, hierna het woord verkrijgend, dankt voor de uit- noodiging tot opening van dit nieuwe raadhuis. Spr. ziet daarin een streven naar een aangename en goede samen werking met het provinciaal bestuur. In de opening op den verjaardag van H. IC. II. Prinses Juliana ziet Spr. een bewijs van den hechten band, wélke er tussohen deze gemeente en ons dierbaar Forstenhuis bestaat en van harte hoopt Spr., dat nog tal van jaren op dezen dag onze vaderiandsche driekleur op dit ge bouw zal mogen wapperen. De bouw van een nieuw raadhuis is voor iedere gemeente een feit van be teekenis. Zeer zeker geldt dit ook voor deze gemeente die, ondanks de tijds omstandigheden, welke voor velen niet rooskleurig zijn, toch den moed heeft gehad als zetel voor haar bestuur en hare huishouding een gebouw te stichten, hetwelk haar veelbewogen historie alle eer aandoet. 1 Wolphaartsdijk, aldus Spr., is een der oudste bedijkte en bewoonde gedeelten van Zeeland, het wordt röeds in een keizerlijk charter van 13 Juni 976 aan geduid als te liggen ten Zuiden van Zuidvliet, tussclien Goes en Kampen. Met name wordt „Wolfarsdike" genoemd in een charter van Floris V van 26 Mej 1270, terwijl een ridder Gisebertus de Wolfgersdike in 1105 een uitspraak van den bisschop van Utrecht bevestigde. Destijds was Wolphaartsdijk een afzon derlijk eiland, begrensd door Zuidvliet, Sloe, Schenge en Wijdvliet en bestaande uit drie ambachten, n.l. Wolphaartsdijk, Sabbinge en Westkerke. Wolphaartsdijk werd later Oostkerk genoemd. Intusschen is van het oorspronkelijke eiland weinig meer overgebleven tenge volge van verschillende watervloeden. Bij den St. Clemensvloed van 23 Nov. 1334 verdwenen Oostkerke en Hongers- dijk; als gevolg van den vloed van 16 November 1377 verdwenen Westkerke eD het slot te Muiden; als gevolg van den St. Pontiaensvloed van 14 Januari 1551 werd het in 1370 als Oosterlandpolder herbedijkte Hongersdijk opnieuw door de zee verzwolgen. Het tegenwoordige ge hucht Oud-Sabbinge, waarvan de kerk eerst in 1306 is afgebroken, schijnt het eenige gedeelte van het oorspronkelijke eiland te zijn, dat nimmer in de golven is verdwenen en waarom heen zich de nieuwe landaanwinningen hebben gegroe peerd. De eerste jaren van den tachtigjarigen oorlog en vooral de periode, dat de Span jaarden nog niet voor goed uit Zeeland verdreven waren, kwamen aan de land aanwinning en zelfs aan het behoud van hetgeen reeds gewonnen was, uit den aard der zaak niet ten goede. Nadat bij de Allerheiligenvloed van 1 op 2 Novem ber 1570 een storm uit het N.W. geheel Zeeland had geteisterd, waarbij op Wol phaartsdijk de Westerlandsche polder voor de vierde maal een prooi van de golven werd, werden in de daarop vol gende jaren, toen het ging om het bezit van 'Middelburg en Goes, dijken doorge stoken en dorpen afgebrand, als het. krijgsbelang dit noodig maakte. Als gevolg van een en ander omvatte bet eiland Wolphaartsdijk omstreeks 1577 slechts ruim 1613 gemeten, waarvan ruim 1585 gemeten schotbaar land. Dat het eiland in dien toestand niet geacht kon worden zich zelf te helpen, blijkt wel uit het feit, dat de Staten van Zeeland bij besluit van 14 Dec. 1577 aan de bewoners op hun verzoek toestanden de heffing van 2 grooten per gemet over het geheele ge west, terwijl hen bij een later besluit de helft der inkomsten van de gemeene mid delen tot onderhoud der dijkagie werd toegestaan. Naar aanleiding hiervan ver- eenigden zich de polders tot het thans nog bestaande waterschap Oi^d-Wol- phaartsdijk, welk waterschap als wapen aannam het wapen, hetwelk thans nog door de gemeente wordt gevoerd en waar in, evenals in het wapen der Provincie zelve, de strijd tegen het water is ge symboliseerd. Sindsdien gaat de lijn in opwaartsche richting, zij het dan niet zonder onder brekingen. Van hooge vloeden kreeg Wol phaartsdijk ook later nog zijn deel, zoo goed als^ van misgewas en veeziekten. Door Inpolderingen en verlandingen breidde het gebied zich gestadig uit en iD 1309 werd door de indijking van den Lo- dewijkpolder, later Wilhelminapolder ge noemd, Wolphaartsdijk vereenigd met Zuid-Beveland. Deze bedijking heeft onge veer f500.000 gekost en leverde ruim 1662 bunders grond op, waarvan ruim 232 bunders aan het eiland Wolphaarts dijk werden toegevoegd. De afdamming van de Schenge, die voor 'deze bedijking noodig was, had tengevolge, dat landza- merhand de geheele Schenge werd inge polderd. Daarmede heeft Welphaarisdjjk zgn karakter van eiland geheel verloren. Officieel wordt de gemeente Wol phaartsdijk voor het eerst genoemd in het Reglement van Bestuur ten platten lande van de provincie Zeeland, vastge steld bjj Koninklijk besluit van 21 Juli 1816. Sindsdien bleef de gemeente voor ern stige rampen, gelijk vroegere eeuwen die gekend hadden, gespaard en ontwikkelde zij zich meer en meer. De toestanden op allerlei gebied verbeterden, het zal thans niet meer voorkomen, dat, als in 1829, de Gouverneur der Provincie, bjj het brengen van een ambtelijk bezoek aan de gemeente, onderweg moest uitstappen, om niet het gevaar te loopen, met rij tuig en al om te vallen. Spr. biedt nu in de eerste plaats den burgemeester zijn hartelijke ge uki\ en- schen aan Eveneens aan Wethouders en Raadsleden. De vorige zetel van het Gemeentebe stuur was gevestigd in een gebouw, dat niet meer aan de eischpn van den te- genwoordigen tijd voldeed en waaraan de tand des tijds ernstig had geknaagd. Misschien zal toch voor meerderen het scheiden van dat vroegere raadhuis moei lijk zijn geweest. Vele en wijze besluiten zijn daarin genomen, maar een wijs be sluit was het ook om daarvan afscheid te nemen en om tot den bouw van een nieuw raadhuis over te gaan. Ook wenscht Spr. geluk den secretaris en den ontvanger en het eventueel ver dere personeel, hetwelk hier werkzaam zal zijn. De eerste indruk, welken men van dit gebouw ontvangt, is zeer gunstig. Bij aankomst en binnentreden was Spr. ver rast door uiterlijke schoonheid en inwen dige degelijkheid. Een woord van hulde aan den architect en den aannemer is dan ook hier zeer zeker op zijn plaats. En tenslotte biedt Spr. zijn hartelijke gelukwenschen aan de gemeente Wol phaartsdijk in haar geheel aan met haar raadhuis, pen sieraad voor deze land streek. Mogen eendracht, goede samenwerking en waardeering van eikaars inzichten de Raadsleden in wijs beleid de gemeente lijke belangen doen behartigen. Met den wensch, dat Gods onmisbare zegen zal rusten op dit gebouw en op al deu arbeji, welke daarin wordt ver richt. verkmart Spr. het raadhuis van Wolphaartsdijk voor geopend. Hierna doet de Comm. der Koningin het voorstel om het eerste besluit hetwelk hier genomen wordt te doen zijn, het zen den van een telegram aan H. K. H. Prin ses Juliana, ter gelegenheid van haar jaardag. Aldus besloten. Hierna spreekt de oudste wethouder, dhr N. Valkier een woord van geluk- wensch met de ingebruikneming van dit nieuwe gemeentehuis. Spr. stelt de tegen woordigheid van den heer Commissaris op hoogen prijs en hoopt, dat God hem nog vele jaren moge geven om ook deze gemeente te komen bezoeken. Voor den burgemeester is dit gemeentehuis een succes. Dit fraaie gebouw, op een zeer geschikte plaats gebouwd, is een sieraad voor de gemeente. Thans behoeft nie mand meer te vragen: „Waar is het ge meentehuis" zooals het den burgemees ter verging bij zijn komst ,te Wolphaarts dijk. Spr. wil echter ook met een enkel woord het oude gemeentehuis herden ken, waar zoovele jaren is vergaderd en gewerkt. Doch wat oud geworden is en verouderd is nabij de verdwijning. Spr. hoopt, dat onder Gods zegen vanuit dit nieuwe raadhuis, de burgemeester een lange reeks van jaren de gemeente moge besturen en ook de secretaris, die bijna 20 jaar in 'het oude gemeentehuis zijn werk verrichtte, een groot tijdvak hier in dit gebouw zal mogen werkzaam zijn. Thans spreekt als oudste raadslid dhr J. L i n d e n b e r g h, welke zich de tolk weet van den geheelen Raad en de ge meente, als hij een woord van geluk- wensch spreekt op dezen gansch bijzon- deren dag in de geschiedenis van Wol phaartsdijk. Er is een gebouw verrezen, de gemeente waardig, wij leden van den raad zijn trotsch op dit gebouw en bren gen gaarne een woord van hulde aan architect en aannemers. Het geeft ons een gevoel van voldoening en voor U, burgemeester, is één uwer idealen ver wezenlijkt. Het nageslacht zal er ons dankbaar voor zijn en wij hopen op ge lukkige jaren van samenwerking. De gemeentesecretaris, dhr J. G o e t- h e e r, ontvangt hierop het woord en spreekt allereerst over de berging van 't gemeente-archief. Het oude gemeentehuis voldeed in dezen niet aan redelijke eischen. De ruimte was ten eenenmale onvoldoende. De overzichtelijkheid was zoek. Thans in dit gebouw, naar de eischen van den egenwoordigen tijd inge richt, is het mogelijk in een vochtvrije en brandvrije ruimte het archief onder te brengen. Vervolgens wil spr. namens het geheele gemeentepersoneel nog een enkel woord zeggen. Aan het oude gebouw zijn tal van herinneringen verbonden, hoewel er niet met weemoed van gesproken wordt. We denken aan de jaren der mo bilisatie en distributie, aan den velen ar beid daar verricht, de verhouding tus- scben raad en wethouders en met ver schillende voorzitters. Den laatsten tijd is met verlangen naar de voltooiing uit gezien van dit gebouw, naar de inge bruikneming van de lichte, luchtige ka mer voor het secretarie-personeel. Tenslotte wenscht spr. Voorzitter en Raad geluk met de ingebruikneming van het gemeentehuis en hoopt, dat zij nog lange jaren in dit gebouw tot heil van de ingezetenen zullen werkzaam zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2