No. 178 Donderdag i Mei 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Cos Bank N.V. Goes FIRMA WAIERLAKDER DE ST0FPE1AAR EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Gemeenteraad van Middelburg. Het groote 4^ oogenblikl Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 14455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. De Zeeuw VERSGHÏJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per pest, Ï3„— Losse nummerstMH Prijs der Advertentiens 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. De Indische tragedie. Het is niet -onaardig en leerzaam tevens, kennis te nemen van wat het Socialisti sche hoofdorgaan schrijft over wat het noemt de Indische tragedie. De Engelsche regeering zit met die In dische historie in een moeilijk parket en de S. D. A. P. ten onzent niet m inn er. Volgens de theorieën door de Socia listen in ons land verkondigd, zou de Engelsche Labour-regeering eigenlijk den bevrijdingsstiijd van Gandhi en de zijnen moeten goedkeuren en aanmoedigen. De Indiërs hebben immers onvoorwaardelijk recht op onafhankelijkheid? Maar de Engelsche JRegeering, die wat anders te doen heeft dan partij-belangen in het oog te "houden en de meer revo lutionair getinte partijgenooten naar de c-ogen te zien, denkt daar anders over. Zij schijnt niet voornemens, het roer uit hande-n te geven. En wat schrijft nu „Het Volk"? Dit: „De ijzeren logica van het regeeren dwingt de Arbeiderspartij, de wet te hand haven. Zij mag van oordeel zijn, dat de wet in haar oorsprong onrecht is, dat zij een verhouding schoort, die berust op geweld, uitbuiting, onderdrukking, zij moet een van beide doen: de wet handhaven of aftreden. Indien zij aftreedt, maakt zij het voor de Indiërs niet beter. De politiek van Wedgwood Benn moet op de heele wereld den indruk maken van bewonderenswaar dige matiging. Tot zulk een politiek is alleen een regeering in staat, die een in nige sympathie heeft met het volk van Indië, en met zijn begeerte naar vrijheid. Het is geen planterspolitiek. Elk ander bewind dan dit zou voor de Indiërs erger zijn. De proefsteen voor de wijsheid van de leiders der vrijheidsbeweging zal zijn, of zij de Arbeidersregeering dwingen, zich aan de verantwoordelijkheid te onttrek ken. Want haar aftreden moge de Indiërs niet helpen, wij kunnen ons niet voorstel len, dat een socialistische arbeidersregee ring de schuld op zich zou willen laden van de massale, bloedige onderdrukking van den opstand van een .koloniaal volk, dat vecht voor zijn vrijheid. Men mag den meest gerechtvaardigden twij' 'el koesteren aan de mogelijkheid van slagen, aan de bekwaamheid van het onderdrukte volk om zichzelf te regeeren indien de In diërs hun leven veil hebben voor hun vrijheid, kan het niet de taak van een arbeidersregeering zijn, hun vrijheid en leven beide te benemen." Met andere woorden: als het daar in Indië al te warm wordt, dan moet de Regeering zich aan hare verantwoorde^ delijkheid onttrekken en aftreden. Zij maakt het er dan voor de Indiërs niet beter op, zij helpt dan mee de In dische bevolking naar den ondergang te voeren, zij is dan oorzaak, dat in Britsch- Indië de burgerkrijg ontbrandt en dat in het beste geval de gruwelijke leer van bet Boedbisme met zijn kastegeest en kinder huwelijken en doodeao-ffers weer toepas sing kan vinden, maar dat is in de oogefn van „Het Volk" alles beter dan dat de beweging schade zou lijdern „De Indische tragedie" stond er boven het artikel. Beter was het echter hier te spreken van de „Socialistische tragedie". 1 Mei. De Fransche regeering heeft de onmid dellijke uitwijzing gelast .van 22 buiten landers, die propaganda voor de „1 Mei viering" voerden. Zij zijn reeds over de grens gezet. Wegens het aanplakken van biljetten met ophitsenden inhoud in verband met 1 Mei zijn gisternacht te Parijs 18 per sonen, waarbij een Spanjaard, gearres teerd. In Roemenië zijn alle straatbetoogingen voor den eersten Mei verboden. Vergade ringen mogen slechts in gesloten lokalen worden gehouden. De Roemeensche soci aaldemocraten hebben in alle groote ste-- den des lands vergaderingen aangekon digd. Het noodweer boven Frankrijk. Het hevige onweer, dat Dinsdag boven verscheidene Fransche provincies woed de, had in {je omgeving van Tours zelfs het karakter van een ramp. Zes uur lang vielen hagelsteenen neer, ter grootte van duiveneieren. Hoewel de bliksem verschei dene malen in de elektrische leidingen van het station te Tours en in 4-e tram leidingen sloeg, kwamen persoonlijke on gevallen gelukkig niet voor. De verbinding tusschen de provincie hoofdstad en .de omgeving is geheel ver stoord. Het spoorwegverkeer moest wegens on- derspoeling van den dijk gedurende eeni- gen tijd stopgezet worden. Oostenrijksche landarbeiders naar Frankrijk. Gelijk gemeld, is er tusschen £e Oos tenrijksche regeering en het bureau voor emigratie te Parijs een overeenkomst ge troffen, waardoor .15.000 Oostenrijksche landarbeiders vergunning krijgen om in Frankrjjk te werken. De overeenkomst geldt voor een pe riode van drie jaar en de immigranten zullen voornamelijk te werk worden ge steld in de Oostelijke provincies, het vroe gere oorlogsterrein. De reis naar Frankrijk wordt betaald door de .Oostenrijksche regeering en. zal gedeeltelijk gedragen worden door de werkloosheidsverzekeringskas sen. Onderhandelingen zijn nog gaande, om ook werklooze mijnwerkers, metaal- en bouwarbeiders naar Frankrijk te doen emigreeren. Men hoopt "te bereiken, <Jat men voor- lcopig 300 man per maand uit deze branches naar Frankrijk mag sturen. Waarschijnlijk aangemoedigd door dit resultaat, stelt ook Hongarije pogingen in het werk, om op deze wijze de werk loosheid te verminderen. De landbouwkamer te Boedapest heeft een vertegenwoordiging naar Parijs gezon den. Men hoopt te bereiken, dat ongeveer 40.000 landarbeiders kunnen emigreeren naar Frankrijk. Groote overstroomingen in Spanje. Naar gemeld wordt, is de Spaansche provincie Logrono grootendeels over stroomd. Volgens de eerste berichten staan verschillende steden geheel en al onder water, eveneens zijn op het platte land groote verwoestingen aangericht. Een brug over de rivier de Leza werd door het water meegesleurd. Bij Catchorra is de Ebro buiten haar oevers getreden. Korte Berichten. Het .Engelsche lagerhuis heeft .in eerste lezing een wetsontwerp aangeno men tot-oprichting van een verbruiksraad waardoor het tevens mogelijk wordt ge maakt voor bet departement van handel om den prigs van sommige eetwaren te regelen evenals de kosten door den ver koop veroorzaakt. De raad van Italiaansohe ministers heeft bet vlootprogram voor het loopende jaar aangenomen. Het bevat 1 kruiser van 10.000 ton, 2 verkenningsschepen van 5100 ton elk. Jl torpedojagers van 1240 ton en 22 duikbooten. Gedurende de laatste dagen werden te Kofno en in de provincie meer dan 200 personen, die van communistische propaganda verdacht worden, gearresteerd De reis van de „Graf Zeppelin" naar Zwitserland, die wegens het ongun stige w&er reeds enkele malen uitgesteld en thans op Vrijdag vastgesteld was, is opnieuw verschoven, thans tot de vol gende week, daar de weerberichten uit Zwitserland nog geen verbetering van het weer doen verwachten en de zware be wolking nog steeds voortduurt. NederL Christelijk Persbureau. Hedenmiddag werd in een der zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht het Nederlandsch Ghr. Persbureau, waarvan Dr H. W. van der Vaart Smit te Groote Lindt als leider is benoemd, officiëel ge opend. Het woord werd o.a. gevoerd door Prof. Dr A. van Veldhuizen van Groningen, en door Prof. Hinderer, voorheen predi kant te Berlgn, thans leider van het Duit- sche en Internationale Christelijke pers bureau te Berlgn. Besmettelijke ziekten. In Staatscourant no. 183 wordt mede gedeeld een opgave van het aantal aan gegeven 'gevallen van 'besmettelijke ziek ten, over de week van 20 tot en met .26 April 1930. Aangegeven werden 4 geval len van buiktyphus, 1 geval van dysen- teria bacillam, 272 roodvonk- en 114 diptheritis-gevallen, 4 gevallen van me ningitis cerebrospinalis epidemica en 1 geval van piliomyclitis anterior acuta. Geen gevallen van encephalitis na in enting werden ter kennis van het staats toezicht op de volksgezondheid gebracht. Werkverschaffing in Friesland. Het hoofdbestuur van den Ned. Land- arbeidersbond heeft de aandacht van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gevestigd op de verminderde vraag naar arbeidskrachten in de z.g. vrije bedrijven in Friesland en daarbui ten, vooral van landbouw en veehouderij, en daarom den minister verzocht, de voor genomen inkrimping van 't getal tewerk- gestelden in de werkverschaffingen in langzamer tempo te doen geschieden en in geen geval de stopzetting van de werk verschaffingen vroeger te doen plaats vinden dan begin Juni. Aan al de betrok ken gemeentebesturen, een 14-tal, heeft het bestuur der voornoemde landarbei- dersorganisatie verzocht, zich eveneens met dergelijke verzoeken tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw te wenden. Vreemdelingen op Curasao. De heer IJzerman heeft aan den mi nister van Koloniën de volgende vragen gesteld: le. Is het waar, dat door den procu reur-generaal in Curasao op 1 Maart '30 een bekendmaking is afgekondigd, blij kens welke door hem bepaald is, dat zoo wel de op Curasao gevestigde als de al daar vertoevende vreemdelingen verplicht zijn te allen tijde 'bij zich te dragen be scheiden of stukken, waarmede zij zich wettelijk kunnen legimiteeren? 2e. Indien vorenstaande vraag beves tigend moet worden beantwoord, is dan de minister niet van meening, dat die ri- goreuze bepaling, vooral ten aanzien van de talrijke op Curasao gevestigde vreem delingen tot vele moeilijkheden aanleiding kan geven en een oorzaak van ernstige ontevredenheid kan worden, zoodat de handhaving van dit voorschrift waar schijnlijk meer nadeelige, dan gunstige resultaten zal opleveren, en zoo ja, is de minister dan 'bereid, deze zijn meening ter kennis van het bestuur van Curasao te brengen. (Vervolg van het Tweede Blad.) In de avondvergadering kwam aan de orde het hoofdstuk „wenschen en bezwa- ren Dhr Jeronimus had voorgesteld art. 18 te schrappen, waarin o.a. wordt bepaald, dat na schriftelijke aanvrage de hoofden van dienst de organisaties moe ten ontvangen. Spr. heeft hier tegen prin- cipieele bezwaren, omdat de medezeg gingschap om de deur komt loeren. Dhr Paul wijst er op, dat de amb tenarenwet dit ook voorschrijft. Het voorstel om art. 18 sub 2 te schrappen wordt verworpen met 13 te gen 3 stemmen. Vóór de heeren Naezer, Jeronimus en Hondius. Het amendement-v.-d. om te schrappen, dat alleen zij, die georganiseerd zijn ge hoord kunnen worden, gaf de heer J e- ro nimus aanleiding zijn eigen amen dement van denzelfden geest in te trek ken. Hij en mevr. de Graaf achten het onbillijk, dat de ongeorganiseerden niet kunnen worden gehoord. Dhr Paul meent, dat men den di recteur niet kan verplichten met ieder ambtenaar te overleggen over het werk- rooster. Dhr Onderdijk zegt, dat ieder een organisatie zijner richting kan vinden, en bijv. bij de reiniging zijn 30 werk lieden. Dhr Streefkerk meent, dat men nog bepaalde bonden uitsluit van het G. O. Dhr Jeronimus wijst er op, dat er niet gesproken wordt van het hooren van organisaties, maar alleen van geor- ganiseerden. Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. Dhr v. d. Feltz meent, dat dit on logisch is. Mevr. W e g 1 zegt, dat men "het scheidsgerecht toch ook door allen laat kiezen. Dit kan hier ook. Dhr de Veer zegt, dat men er de ambtenaren geen goed mede doet door dit te wijzigen. Dhr Onderdijk meent, dat men de verantwoordelijkheid ook in deze voor het G. O. moet hoog houden. De onge organiseerden missen allen gemeen schapszin. Dhr Hondiu s meent, dat er prin- ctpieele tegenstanders van organisatie zijn, wat spr. betreurt, maar men moet er rekening mede houden. Er zou een redactie moeten worden gevonden, dat allen worden geholpen. Mevrouw W e ij 1 ontkent, dat het gaat om de ongeorganiseerden maar om hen, die zijn in een bond niet toegelaten tot het G. O. De voorzitter wil lezen: de amb tenaren of hun vertegenwoordigers geko zen volgens regelen door B. en W. be paald. Dhr de Veer meent, dat de ongeorga niseerden dan toch nog buiten de ver tegenwoordiging zullen blijven. Het amendement der V.-D. wordt ver worpen met 9 tegen 7 stemmen. Voor de V.-D., de C.-H. en de heeren Hondius, Nae zer en Jeronimus. Dhr Jeronimus trekt zijn amende ment inzake de arbeidstijd, n.l. „in den regel" in. Zulks omdat er voor bijzondere werk zaamheden in een later art. is voorzien. Bij de kwestie der ambtenaren, die uit sluitend met markt- en straatdiensten en soortgelijke werkzaamheden zijn belast, had de heer Vertregt voorgesteld hen niet onder den algemeenen arbeidstijd te laten vallen. B. en W. maken alleen uitzondering op den regel. Dhr De Veer meent, dat de heer Ver tregt niet aangeeft hoe deze menschen dan wel zullen werken. Het amendement werd verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor de heeren Nae zer, Jeronimus, Hondius, Vertregt en Streefkerk. Over het amendement, dat de Commis sie van G. O. moet worden gehoord, sta ken de stemmen. Voor de S. D. A. P.-ers, de V.-D. en de heer den Hollander. De heer Mes vraagt hoe B. en W. staan tegenover hen, die Zaterdag als rustdag beschouwen. De voorzitter en alle leden zijn het er mede eens, dat met die godsdienstige overtuiging rekening moet worden ge houden. Aan de orde was daarop de kwestie van het medetellen van den tijd elders in gelijke betrekking doorgebracht. Dhr Cornelisse verdedigde dit na mens de S. D. A. P. De voorzitter zegt, dat men toch di rect periodieke verhoogingen kan toe kennen volgens de salarisverordening. Dhr de Veer geeft een voorbeeld van iemand, die Va meer kreeg en dan zou men hem nog meer hebben moeten geven. Mevrouw de Graaf wijst op onbillijk heid tegen iemand, die in particulieren dienst is geweest. Dhr Onderdijk meent, dat men door het doen medetellen hetere krachten zal krijgen. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Bijzonderheden over den moedermoord te Soest. Gasvergiftiging in een fabriek te Hel mond. Twee dooden. Zeeuwsch Genootschap van Wetenschap pen. Het nieuwe Raadhuis te Wolphaartsdijk in gebruik genomen. Buitenland. De 1 Mei-viering. Noodweer in Frankrijk. Emigratie van Oostenrijkers naar Frank rijk. Overstroomingen ïn Spanje. Engeland én Britsch-Indië. Een krachti ger optreden? Het amendement krijgt alleen de stem men van de S.D.A.P. Bij het waarnemen van een hoogere betrekking stelden B. ,en W. voor na een maand het hoogere loon uit te keeren, de S.D.A.P. na een week; de V.-D. na meer dan een maand vervanging te be talen. Na eenige discussies wordt dat van de S.D.A.P. verworpen met alleen hun stem men voor. Het voorstel van de V. D. wordt aan genomen met 9 tegen 7 stemmen, tegen de S.D.A.P., dhr den Hollander en Naezer. Bij het voorstel inzake het overwerk wordt door den heer Jeronimus zijn amendement om tot 8 uur maar 25 pCt toeslag te geven, ingetrokken omdat het een verslechtering in den bestaanden toe stand zou brengen. De kwestie of men Goeden Vrijdag of den Dinsdag na Pinksteren moet rekenen bij de Christelijke feestdagen, gaf aan leiding tot debatten omdat in art. 23 wel de Dinsdag na Pinksteren is genoemd, doch niet de Goede Vrijdag. Dhr v. d. Feltz had een amendement ingediend om dat ook vast te leggen in art. 27. Dit wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen, die der heeren Streefkerk, de Veer, Jeronimus en Vertregt. Dhr Jeronimus trok een amende ment in om art. 28 te schrappen, daar bleek, dat men 300 pCt. wilde uitkeeren, terwijl de bedoeling was 200 pCt. van de werklieden in continu-bedrijven voor werk op de feestdagen. Inzake het verlof, waren nog adressen ingekomen van ambtenaren en van de bodes, waarop de voorzitter zeide,dat duidelijk was neergeschreven een mini mum van 12 dagen. B. en W. zullen na der een regeling ontwerpen voor iedere categorie. Dhr Cornelisse verdedigde het amendement om voor continu-bedrijven minstens 14 dagen te bepalen. Dit is ook bij de Provincie voor alle ambtenaren. Spr. noemt voorbeelden van andere plaatsen waar de continu-arbeiders langer verlof hebben. De voorzitter wijst hierbijerop, dat bepaald wordt tenminste; B. en W. zullen nagaan of ze werkelijk meer willen. Mevrouw de Graaf wijst er op, dat de S.D.A.P. in ieder geval 2 dagen meer wil. Het wordt aangenomen met 9 tegen 7 stemmen, voor de S.D.A.P., de V. D. en de heeren Mes en den Hollander. (De heer Hondius was vertrokken). Bij de kwestie van 't verlof in een an der jaar willen de V.D. het niet genoten verlof nimmer in geld omzetten. Dhr Onderdijk zegt, dat dit nimmer of hoogst zelden voorkomt. De V.D. trekken daarop hun amende menten in. Bij "t doorbetalen bij extra ver lof had de heer Jeronimus voorgesteld voor het bijwonen van bondsvergaderin gen geen loon uit te betalen. Spr. zeide niet tegen het verlof te zgu maar do loonderving moet de organisa tie betalen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1