No. 177 Woensdag 30 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank K.V. Goes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na M459. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUII, I* Burg. TeL Na 269. VERSCHIJNT BLSSN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franca per pest, 13.— I«oese muasnevg 10.05 PrQs derAdvastenfiBni 1—4 regels 11.20, elke regel meer 80 eL Bij abonnement belangrijke koiHs» Het oude liedje. Toen wijlen D'r H. Pierson in de vo rige eeuw zijn grooten strijd tegen de gereglementeerde prostitutie streed, werd hij vooral bestookt met dit „argument" dat ingrijpen van de Overheid bet kwaad slechts zou verergeren. Hetzelfde „argument" wordt nog steeds gebruikt als van de Overheid maatrege len worden gevraagd om de verspreiding van onzedelijke lectuur tegen te gaan. Door de ontucht te verbieden, het drankmisbruik met wettelijke maatregelen te beperken, vuile boeken en platen van de publieke markt te weren, zoo heet het dan, prikkelt men juist de be geerte naar de verboden zaken. En niet hij die zich aan deze dingen te buiten gaat is dus de schuldige, maar de Overheid die door hare beperkende bepalingen het kwaad als 't ware uit lokt. 'tls dit oude liedje dat ook weer ge zongen wordt, nu er sprake is van het uitrusten van een „pleizierschip", dat van Zaterdag tot Maandag vanuit Schevenin- gen voor de Hollandsche kust zal krui sen en dat volop gelegenheid zal bieden voor allerlei „amusement" dat aan den vasten wal niet getolereerd zou worden. Op ,dat jileizierschip zullen de lief hebbers gelegenheid krijgen zich eens echt uit te leven en naar hartelust de zonde te dienen. Men is daar volkomen vrij, heeft geen hinder van bepalingen omtrent sluitings uur enz., maar kan zonder eenig be zwaar de grofste nachtbraker jen op het program zetten. Onwillekeurig is men geneigd te den ken dat dergelijke schandelijke practijken in de Nederlandsche pers zonder meer afkeuring zullen vinden. Toch is dat niet het geval. Zelfs „De Vrijzinnig-Democraat", het or gaan van de partj van wie men op dit gebied iets anders zou mogen ver wachten, deed nog een poging om deze onverdedigbare practijken goed te pra ten door te schrijven: Ook wj hebben geen bewondering voor het „ingenieuse" idee, om 's lands wetten te ontduiken. Maar men vergete niet, dat die ont duiking bet gevolg is van de vexatoire maatregelen, die men in ons goede landje tegen de pret in al hare vor men neemt. „Gestolen wateren sma ken zoet". Wie tot geheel-onthouding dwingt, lokt drinkgewoonten uit. Eu wie uit ons land alle spel en wedding schap verjaagt, mag zich er niet over verbazen, datarmoede list zoekt. 'tls dus weer het oude liedje. De ware schuldige is hier... de Over heid die als dienaresse Gods maatrege len neemt om het kwaad te weren en de doorwerking van de zonde te stuiten. Do toestand ln Britsch-IndlB. „Ik hoop, dat de tijd van |amme on derwerping aan de dictatuur van onze Britsche regeerders voor altijd voorbj is", verklaarde Gandhi in een uitlating over het nieuwe persdecreet Gandhi drong er bij de uitgevers op aan, dat zij de gevraagde borgsom zou den weigeren te betalen en tevens de publicatie te staken of de autoriteiten hit te dagen om in beslag te nemen, wat zj willen. Zij zijn toch niet in staat de gedachte van de natie in beslag te nemen. Tengevolgo van den eisch van depo neering eener borgsom van 3750 krach tens het nieuwe persdecreet hebben ver schillende Indische bladen besloten de publicatie te staken en enkel een kort gemeenschappelijk bulletin uit te geven. Het decreet waarbij de onder-koning van Britsch-Indië de in 1922 ingetrok ken wet op de drukpers weer van kracht verklaart, wordt als volgt door de „Daily Herald" beoordeeld en veroordeeld: „Stap voor stap gaat de Indische re geering den gemakkeljken, bekenden en altijd rampspoedigen weg, die naar dwang leidt De onder-koning handelt als een autocraat De onder-koning kan een krant ver bieden wanneer een rechter een artikel er in als ophitsing beschouwt Wanneer zal de regeering iets leeren? 50 jaar geleden zou Balfour met dezelfde metho de de Iersche kwestie oplossen. Gelijk Cromwell zou hj de wet doen eerbie digen. Het klonk zoo prachtig, doch het eindigde met de Paaschweek en de Ier sche revolutie. Er is slechts één middel 1 Durf zonder dralen de beloften uitvoeren die worden gedaan maar niet werden volbracht" Weer gevangenlsonlusten te Columbus. Toen de militiesoldaten in de gevan genis te Columbus (Am.) begonnen met de bezetting der binnenplaats, ten einde de opstandige gedetineerden te bewaken, ietdat de honderden beschadigde sloten der cellen zouden zjn hersteld, deden een aantal gevangenen een poging om uit te breken. De bewaarders openden het geweervuur en dreven de gestraf ten van de naar den hoofdingang lei dende deuren terug. Er werden onge veer 20O schoten gelost, die etteljke ge vangenen kwetsten en talrjke ruiten ver- brjzelden. De muiters hielden gedurende eenigen tjd een aantal bewaarders vast, maar lieten ze weer vrj, toen de offi cieren der militie dreigden hen met ge weld te zullen bevrjden. Bjna alle gedetineerden zijn naar hun cellen teruggekeerd, waarop, de rust te rugkeerde. De te hulp geroepen brandweer kreeg opdracht gaten to boren in de celmuren, om er bij een herhaling van het op roer bommen met tranenverwekkend gas door te werpen. Politieke crisis ln Zweden. De Zweedsche Tweede Kamer heeft een voornameljk tegen den minister van Buitonlandsche Zaken gerichte motie van wantrouwen, ingediend door de grond wettelijke commissie van het huis, aan genomen met 114 stemmen van de vrij zinnigen, sociaal-democraten en commu nisten, tegen 90 stemmen van de rech- terzjde en boerenbond. De regeering heeft echter nog niet gedemissioneerd; ze wenscht eerst af "te wachten wat met haar landbouwwet zal geschieden. De Zeppelin-reis naar Znld-Amerika. Dr Hugo Eckener heeft te Friedrichsha- fen met de persvertegenwoordigers een onderhoud gehad, waarin hj het volgen de mededeelde: De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Zuid-A merika, welke ongeveer drie weken zal duren, zal definitief op „18 Mei be gonnen worden. Deze tocht zal dan over BazelDijon gaan naar de Spaansche en en de Portugeesche Westkust. Te Sevilla wordt geland, teneinde post en passagiers uit te laten en in te nemen. De „Lufthansa" zal met een vliegtuig do post voor Zuid-Amerika uit Eerlijn brengen. Na dit korte oponthoud te Sevilla wordt de tocht naar Pernambuco over de Gana- rische en de Kaapverdische eilanden voortgezet. Langs deze route zal het luchtschip den equator passeeren. Te Per nambuco bljft het luchtschip ongeveer twee dagen om gas in te nemen en post en passagiers te wisselen. Tijdens dit oponthoud wordt het luchtschip aan den ankermast gemeerd. Van een landing te Rio de Janeiro, al dus dr Eckener, moeten wj daarom af zien, omdat daar geen gunstige landings plaats te vinden is en de meteorologische omstandigheden niet voldoende bekend zijn. De volgende étappe gaat over Kaap San Roca naar Ciuba, waar bij gunstige weersomstandigheden te Havanna even eens een tusschenlanding zal worden ge maakt. Van Havanna gaat de reis over Florida naar Lakehurst, waar men eveneens twee dagen zal blijven. Op de terugreis naar Friedrichshafen wordt weer te Sevilla een tusschenlanding gemaakt. De totale afstand van dezen tocht be draagt circa 27.000 K.M., terwijl de totale totale afstand van de wereldvlucht van verleden jaax ongeveer 30.000 K.M. be droeg. I 1 I Communisten-agitatie. Het Fransche departement van binnen landsche zaken heeft, in overleg met de prefectuur van politie, de volgende maatregelen voor 1 Mei getroffen: Alle optochten op den openbaren weg J zjn verboden. Elke betooging, elke daad van sabota ge, elke belemmering van den arbeid en elke gewelddaad zullen met de grootste gestrengheid worden onderdrukt Overtre ders zullen tefstond ter beschikking van de justitie worden gesteld. Buitenlanders, die aan een of andere betooging deelnemen, zullen onverwjld uit het land worden gezet. De politiemacht wordt versterkt door de republikeinsche garde uit Parjs en de provincie. Bovendien wordt het garnizoen te Parjs versterkt met troepen uit de provincie. Volgens een "telegram uit Shanghai is daar en in de naaste omgeving der stad de staat van beleg afgekondigd. In ver band met de communistische agitatie wer den 150 personen gearresteerd. Volgens een bericht uit Athene heeft de politie aldaar 122 communisten gear resteerd. Z j overvielen een geheime ver gadering der communisten, waarin be sluiten over de viering van 1 Mei geno men zouden worden. Incident te Boekarest. Voor het departement van financiën te Boekarest heeft een opzienbarend incident plaats gehad. Daar men, in verband met het congres van wjnbouwers, dat te Boekarest wordt gehouden, betoogingen vreesde, werd het departement van financiën bewaakt door gendarmen, die iedereen den toegang ver boden. Toen de wachtpost ook den heer Roma- nescou, afdeelingschef van het departe ment en regeeringscommissaris bj de na tionale bank, toegang weigerde, ontstond tusschen hem en den majoor, onder wiens bevel de troepen stonden, een opgewon den woordenwisseling, waarbj de majoor den afdeelingschef in het openbaar een oorvjg toediende en hem arresteerde. Hoe de Amorkaansche vlootdelegatle te New-York ontvangen is. De Amerikaansche delegatie ter Lon- densche Vlootconferentie, die gisteren in de Vereen. Staten 'teruggekeerd is, werd te New York op enthousiaste wijze ont vangen. Alle in de haven liggende sche pen zetten hun sirenes in werking, terwjl er een salvo van 19 begroetingsschoten werd afgevuurd. De delegatie werd bege leid door politie, mariniers en militairen, door de geheel met publiek gevulde stra ten naar het Stadhuis gevoerd, waar een officieele ontvangst plaats had. Daar na zette zj de reis voort naar Washing ton, waar Stimson vandaag door den President der Republiek, Hoover, zal wor den ontvangen. Korte Berichten. Bij de aankomst van de Leviathan met de Amerikaansche delegatie die van de vlootconferentie terugkeerde, aan boord in de haven van New York, vloog hét Amerikaansche luchtschip Los Angeles boven het stoomschip en liet een welkomst-groet aan Stimson vallen, waarvan deze de goede ontvangst per radio meedeelde. Volgens een bericht uit Moskou zijn bij den brandspiritustrust in verband met de ontdekking van verduisteringen, 969 ontrouwe ambtenaren op staanden voet ontslagen. Er is een onderzoek ingesteld. De Belgische Senaat heeft Dinsdag middag de begrooting van Buitenland- sche Zaken aangenomen met 69 tegen 44 stemmen. De tegenstemmers waren allen sociaal-democraten en Vlaamscbe nationalisten. Door den Vlaamschen Oudstrijders- bond is besloten 25 Mei a.s., in massa, in de hoofdstad te betoogen. Deze de monstratie, welko hoofdzakeljk uit een grooten optocht en een paar volksver gaderingen zal bestaan, geschiedt onder drie motieven: Vlaamsch rechtsherstel, wereldvrede en behartiging der stoffe lijke belangen der oud-strijders, oorlogs invaliden, weduwen en weezen. Verwacht wordt, dat ongeveer 20.000 oud-strijders aan deze betooging zullen deelnemen. Het Kamerlid Dr Xffoller. Zaterdagmorgen heeft het Tweede Ka merlid dr H. W. E„ Moller in het St Elizabethziekenhuis te Tilburg een maag operatie ondergaan. Die operatie is goed geslaagd. De toestand van den patiënt is gunstig. Notariaat Met ingang van 30 April ïs op verzoek eervol ontslagen A. Bertling als notaris te Haarlem. Als dat maar goed afloopt Ondanks het besluit van de Soc.-Dem. Kamerfractie om de opening der Kamers door de Koningin niet meer bj te wonen en van de Amsterdamsche roode raads fractie om de tocht naar IJmuiden niet mee te maken, heeft toch de heer Ger hard, Soc. Dem. lid van de Tweede Ka mer en lid van Ged. Staten van Noord- Holland het .gewaagd de opening van de sluis te IJmuiden aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" mee te ma ken. Als dkt maar goed afloopt I Aardbeving in Oost-IndlB. Het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Observatorium te Weltevreden registreer de Zondagmiddag 6.17 gedurende veertig minuten een zware aardbeving uit het Zuid-Westen, op een afstand van 90 K, M., zoodat de beving emaneerde uit do Wjnkoopsbaai. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich ernstige aardschokken voor gedaan in Zuid-Bali, waardoor vele ge bouwen zjn gescheurd. Zoo werd o.a. het nieuwe gedeelte van het kantoor der K.P.M. te Benoa zwaar beschadigd. Inenting tegen pokken in het eerste levensjaar. De hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr J. Th. Terburgh, heeft een rondschrijven gericht aan de practiseeren- de geneeskundigen in Nederland betref fende de inenting tegen pokken in het eerste levensjaar. Daarbj wordt op grond van de statistiek aangenomen, dat het gevaar voor encephalitis geringer "is bij de inenting met koepokstof van kinderen in het eerste levensjaar dan bj oudere kinderen. De aandacht der geneeskundi gen wordt in verband daarmede gevestigd op het grootere gevaar, dat de kinderen dreigt, indien zj niet in het eerste levens jaar worden ingeënt, doch met vacci natie gewacht wordt tot dat men daartoe gedwongen wordt door het waarnemen van pokkengevallen in ons land. "Tevens wordt opgemerkt, dat de vaccinatie in het eerste levensjaar een milder verloop heeft dan op ouderen leeftijd. Voorts wordt opgemerkt, dat het Staats toezicht op de Volksgezondheid niet ver der kan gaan dan de wenscheljkheid betoogen van de inenting in het eerste levensjaar, doch dat de beslissing over al of niet laten inenten dient overgelaten te worden aan de ouders na voorlichting door den huisarts. In verband daarmede worden aan de geneeskundigen enkele wenken gegeven waarvan de voornaamste zijn, dat er geen enkele reden is om andere koepokstof voor de inentingen te gebruiken dan door de Nederlandsche Koepokinrichtingen wordt verstrekt, en dat voorloopig als de gunstigste maanden voor de vaccinatie te beschouwen zjn Mei en December. Ge waarschuwd wordt tegen het inenten van kinderen, die voor korten tjd aan een be smettelijke ziekte hebben geleden of wan neer in de omgeving zulke ziekten in bjzondere mate voorkomen. Constitutie- afwijkingen kunnen aanleiding geven voorloopig van de inenting af te zien. Aangezien de huisarts vau al deze omstandigheden op de hoogte kan zijn, wordt de individueele inenting door den huisarts aanbevolen. Den geneeskundigen wordt verzocht van deze individueele inenting van kin deren in het eerste levensjaar mededee- ling te doen aan den Hoofdinspecteur door middel vau een bj iedere vaccine verstrekking te voegen formulier. Aldus zal een "betrouwbaar overzicht worden verkregen van de resultaten mét deze inenting van jeugdige kinderen verkregen. Ten slotte wordt de medewerking der geneeskundigen ingeroepen om 'te trach ten op deze wijze er naar te streven de Nederlandsche bevolking te behoeden voor een ernstige pokken-epidemie met gelijktijdige beperking van het encepha- litis-gevaar. Crisiscommissie voor den landbouw. Naar het orgaan van den R. K. Landar- beidersbond meedeelt, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw tot voorzitter van de commissie, welke maatregelen zal beramen teneinde de ge volgen van de heerschende crisis in de akkerbouwbedrijven zooveel mogelijk te verzachten, aangezocht den heer dr H. J. Lovink, lid der Tweede Kamer, te Al phen aan den Rjn, en verder als leden: de heerea J. LNjsiag in D# Wjk (Dr.), Binnenland. De verjaardag van Prinses Juliana. Een rondschrjven over da inenting te gen pokken. Aardbeving in Oost-Indië. Een crisiscommissie voor den landbouw. Buitenland. De toestand in Britsch-Indië. Weer gevangenisonlusten te Columbus. De Zeppelinreis naar Zuid-Amerika. prof. mr. P. A. Diepenhorst te Amster dam, J. Th. Verheggen te Buggenum, dr F. E. Posthuma te 's Gravenhage, F. v. Valstar, te 's Gravenhage, A. N. Fleskens te Geldrop, F. A. R. A. baron van Itter- sum te Utrecht, P, Hiemstra te Riltho- ven, A. J. Loerakker te Haarlem en Ft Siemons te Utrecht. Als secretaris zal aan de commissie worden toegevoegd de heer mr D. G. W. Spitzen, referendaris van de directie van den landbouw. Chr.-Hist. jongerengroepen. Zaterdag 3 Mei te 2 u. 30 zal de Fede ratie van christeljk-historische Jongeren groepen haar jaarljksche algemeene ver gadering houden te 's Gravenhage. Na de huishoudeljke vergadering zal de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer een referaat houden over „De waarde van het parlementaire stelsel". Des avonds organiseert de Haagsche Jon gerengroep een propaganda-kunstavond in de Oranje-Sociëteit, alwaar prof. dr J, R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van arbeid, een rede zal houden over „Karakter en taak der Jongeren". Muzikale medewerking verleenen mej. Constance Gispen, sopraan en de heer Hendrik We- gerif, begeleiding. De houding van ons dagblad tegenover het Christelijk Persbureau. Morgen zal het nieuwe zoogenaamd Christelijk Persbureau in werking worden gesteld. Het bestuur wordt gevormd door de heeren Prof. Dr A. van Veldhuyzen, Prof. Dr F. W. Grosheide, C. R. Sjs- ling, Ds S. H. N. Gorter, C. A. Keu- ning, Ds J. J. Meyer, Dr O. Norel Jz., J. A, v. Sijn, Dr W. H. v. d. Vaart Smit. Bj den opzet van dit Bureau, hetwelk al te zeer een buitenlandsch stempel draagt, is, naar onze meening, niet vol doende rekening gehouden met de wijze waarop het Christeljk leven in Neder land zich ontwikkeld heeft. Het Bestuur van het Bureau, hoewel samengesteld uit hoogstaande mannen, bestaat uit te heterogene bestanddeelen, om vruchtbaar werk te kunneu leveren. Een gedeelte van het Bestuur staat op den grondslag van den Bjbel als Gods onfeilbaar Woord, waarop alle positieve Christelijke actie in Nederland is opge bouwd, doch een ander deel beljdt de vrjzinnige beginselen. De Christeljke dagbladen moeten hun vasten grond in gevaar zien komen, als voor hun rubrieken van de meest pri maire orde een op dusdanige hetero gene wjze samengesteld Bureau een deel van het werk op zich zou nemeu, terwjl tot dusver de redactie van deze rubrie ken met de meest mogelijke waarborgen werd gevoerd door personen, vplkomen instemmend met bet positief Christelijk beginsel, hetwelk het kenmerk onzer dag bladen is.. Wat bj andere rubrieken, liggend in de zoogenaamde neutrale zone, mogelijk is, kan hier eenvoudig niet toe gelaten worden. In onderscheiding met andere landen, is in Nederland een eigen Christeljke pers tot stand gekomen, naast de Chris teljke School, de Christeljke Radio, de Christeljk sociale beweging en het veelzijdig vertakt Christeljk ver eeni- gingsleven. Al deze deelen van de rjke Christeljke actie, zonder eenige uit zondering, hebben de consequenties te trekken, welke hieruit voortvloeien. Pat hel Cfcsisteljjk Perabumu dit nil

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1