DE ZEEÜW en Lobelias TWEEDE BLAD ANBOD. rooken duur, dres voor BELEN. hine. oopt dan bij knecht echt as. ode, agd, agd, d. OFFICIEELE OPENING VAN DE N00RDSLUIS TE IJMUIDEN. FEUILLETON Niet door eigen kracht Uit de Provincie. uitsluitend AGS wordt omen kleine tens 5 regels betaling Vloerklee- aschechte epaste en Oostkapelle. i) Oostkapelle. Serooskerke. agd: o. 13, Boekh. n Groente ten Strand- Middelburg, n koopt Uw M an heeft U E. EAU een verhemd. N, foon 362. Linnenkast 6 mooie ahonle Tafel AN LOO, lburg. rken: er Kapelle. en nieuw otprijs). liddelburg. ~t. per kilo. per kilo. rte Noord- te partij genheid. Oostkapelle. oskerke. 75 ct. per Spek 80 MINK, 35 jaar, kt kennis- chter of J, Boekh. agd, P.G., bleken ge rieven met Bureau e bakkerij. M'burg. E, Krab- en Var- Bolwerk t estkapelle ggekerke. gtekerke. VAN DINSDAG 29 APRIL 1930. Nr 176. H. M. de Koningin verricht de plechtigheid aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt". Feit van groote beteekenis. Amsterdam en IJmuiden in feeststemming. De Noorderschutsluis te IJmuiden, de grootste sluis ter wereld, is heden door H. M. Koningin Wilhelmina officieel in gebruik gesteld. De totstandkoming van dit gigantische werk, waaraan een lange reeks van ja ren gestaag is gearbeid en dat in zijn geheel een product is van Nederlandsche aannemers en fabrieken en van Ne- derlandsch vernuft! is een gebeur tenis, waarop ons land terecht trotsch mag zijn, een gebeurtenis ook, die van groote beteekenis voor de hoofdstad mag heeten, wijl thans de grootste schepen ter wereld haar haven zullen kunnen bereiken I Groote drukte te IJmuiden. Reeds in de morgenuren heerschte er in en om IJmuiden een groote drukte en bedrijvigheid. De burgerij had door het uitsteken van de vlag blijk gegeven van haar medeleven met het grootsche gebeuren dat te wachten stond; ook van alle openbare gebouwen en fabrieken in den omtrek wapperde de driekleur, zoo dat de stad een bijzonder vroolijk en feestelijk aspect bood. Er waren tallooze belangstellenden van heinde en verre ge komen om de plechtigheid bij te wonen. Wat. de vervoermiddelen betreft, lieten vooral de fiets, het motorrijwiel en de auto zich in groote verscheidenheid zien: de openbare macht zag echter streng toe dat al deze vehikels het verkeer niet in gevaar brachten. Voor den grooten „aanvoer" van bui tenaf waren bij Velsen drie ponten in gebruik gesteld, een maatregel, die ze ker niet overbodig bleek te zijn. Vooral van dit punt af begaven talloozen zich, de gemeente mijdende, naar de Noord zijde van de nieuwe sluis. In de Amsterdamsche haven. Ook het havengebied van Amsterdam bood e^n fleurigen aanblik door de tal rijke, van particuliere en openbare gebou wen wapperende vlaggen en door de verschillende gepavoiseerde zeeschepen. Aan den oproep van het gemeentebestuur om in de stad zelf de driekleur uit to steken, was door velen gevolg gegeven. Ook hier bleek dat de Amsterdammers de beteekenis van 'dezen dag volkomen begrepen I Aan de Sumatrakade, grenzende aan het buiten IJ, lag het trotsche mailschip, het grootste in de vaart op Ned. Indië, de „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart-Mig. „Nederland" gemeerd, welk schip door deze maatschappij aan de regeering voor de plechtige opening van de sluis ter beschikking was gesteld. Te 3 uur 48 arriveerde een zeer groot aantal gasten, 'die aan boord de plech tigheid zouden meemaken, met een ex tra-trein aan het Centraal-Station. Door den Noordelijken uitgang begaven allen zich naar steiger 5 aan de De Ruyltler- kade, waar de stoombooten „Friesland" en „Zuiderzee" van de N.V. Koppe's Scheepsagentuur gereed lagen. Te ruim negen uur vertrokken deze beide booten, waarop zich ook in de hoofdstad woonachtige gasten bevonden, naar de „Johan van Oldenbarnevelt", waar kort daarop in de salons de meest vooraan staande figuren van geheel Nederland elkaar ontmoetten. De gasten. Hierbij werden o.m. opgemerkt: de Mi nisters van Staat H. Colijn, A. "W. F. Idenburg en D. Fock, Mgr Dr W. H. No- lens. Voorts verschillende ministers, de oud-ministers Mr H. van der Vegte en E. P. Westerveld, den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland Thr Mr Dr A, Roëll; talrijke Kamerleden, de Bur gemeesters van Amsterdam en Rotterdam, de heeren W. de Vlugt en Mr Droog- leever Fortuyn, den Burgemeester van Antwerpen, Van Cauwelaert, de Amster damsche Wethouders Douwes en Abra hams en den Gemeente-Secretaris den heer J. J. Roovers. Verder waren aan wezig Dr C. J. K. van Aalst, talrijke hoogleeraren, van wie wij afzonderlijk noemen Prof. Mr W. F. Treub en Prof. B. M. Taverne, de laatste als waarnemend Voorzitter van den Raad voor de Scheep vaart. Mede waren aanwezig de leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, verschillende Am sterdamsche Raadsleden, uitgezonderd die der Socialistische en Communistische fracties; de Consuls van bijkans alle lan den en verder tal van vooraanstaande figuren. y Aankomst der Kon. Familie. Terwijl allen aan boord waren, arri veerden per auto in de hoofdstad Hare Majesteit de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana, met groot gevolg. Dank zij de uitsteken de politiemaatregelen konden de auto's in snelle vaart naar de Piet Hein kade bij de Oosterdoksluis rijden, waar een extra pont gereed lag om de hooge Gas ten naar het mailschip te brengen. Er was vrij veel publiek, dat het oprijden der auto's op de pont met belangstelling ga desloeg. Aan boord van de „Johan van Olden barnevelt" werd de Koningin verwelkomd door den Minister van Waterstaat; voor de ontvangst van den Prins en de Prin ses waren o.m. aanwezig de heer Tegel berg. oudste directeur van de „Neder land", de kapitein van het schip, de heer Kruyt, en verschillende hoofdambtenaren van den Rijkswaterstaat. Voor het Koninklijk Gezin was aan boord de eerste klasse rooksalon en schrijfsalon gereserveerd; de Koningin had ook de beschikking over een luxe De wereldtentoonstelling te Antwerpen is Zaterdag geopend. De Belgische Ko ning spreekt de openingsrede uit. door Annie Lucas 64) Maar op eens scheen ,hjji zich te be zinnen, hjj streek zich met de hand langs de oogen, vroeg om nog een kop thee, ein verliet spoedig daarop de kamer, zeg gende, dat zijn patiënten hem wachtten. Het was dien avond inderdaad buiten gewoon druk. Margaret kwam hem toe vallig in de vestibule tegen, toen hij van een laat bezoek terugkeerde. Ziende, dat er iets haperde aan de sluiting van den mantel, diein hij op natte, stormachtige avonden droeg, ging zij naar hem toe om heim te helpen, en terwijl ze hiermee „bezig was, viel het haar op, hoe slecht hij' eir uit zag. „Allan, gij zijt doodmoe", zeide zij, „Er is een vuurtje in de studeerkamer. Ga daar wat stil zitten. Ik zal u iets te eten zenden, en Murray zal van avond wel lezen. Verg niette veel van u zelf" sprak zij op veel beteek enend en toon, daar zij een weigering op zijn gelaat meende te lezen. 'tZal niemand opvallen. Murray heeft reeds verteld, dat gij, zoo moe waart en ik kan dat maar al te zeer bevestigen." Hij zag haai" een oogenblik onderzoe kend aan. Haar vochtige oogen, en de deelnemende uitdrukking van haar ern stig gelaat zeiden hem, dat zij' alles be greep. Hij, deed dus niet langer zijn best om zich groot te houden. „Zeg hen goeden nacht van mij", ver zocht hij. „Stuur niemand bij mij', maar kom ^zelf na het lezen." Margaret verheugde zich in haar hart niet weinig over de inwilliging van haar verzoek, en vooral over dit blijk van ver trouwen, doch begrijpende, dat hij op het oogenblik aan mets meer behoefte had dan aan rust, bracht zij hem zijn pantoffels en zijn avondeten zonder een woord te zeggen, en verliet hem toen, na eerst een kus op zijn kloppende sla pen gedrukt te hebben. De rust had hem echter niet veel goed gedaan, te oordeelen naar zijn vermoeid gelaat, toen zij een poos later bij hem terugkeerde. Tot haar onuitsprekelijke verlichting deed hij geene moeite om zijn verdriet en de oorzaak daarvan voor haar te verbergen. „Ik zie, dat ik mij zelf verraden heb Margaret ten minste aan u", zeide bij. „Maar ook aan mij alleen daar ben ik zeker van", antwoordde zij. „Gij kreegt zoo spoedig uwe zelfbeheersching hut. Op het moment, dat de Kon. Fa milie zich op het schip Ijevond, werd de Koninklijke Standaard in top geheschen, temidden der vele andere vlaggen! De verbinding met de sleepbooten was inmid dels reeds tot stand gebracht, zoodat niets het vertrek meer in den weg stond. Wel dra bevond de trotsche m'ailstoomer zich dan ook in het midden van het vaarwater en ving de vaart naar IJmuiden aan. Een boot der Amsterdamsche Havenpo litie begeleidde het schip tot aan de grens der gemeente; daar nam Rijkswa terstaat het toezicht in handen. Zeer vele belangstellenden stonden op de De Ruijterkade en langs den anderen 1J- oever geschaard om den trotschen mail- stoomer met zijn kostbaren last te zien passeeren. Verschillende schepen, die ge passeerd werden, brachten het saluut mef de vlag. Aan boord van het mailschip werd tegen twaalf uur een „loopende" lunch aangeboden; de Koningin gebruikte het noenmaal met Gemaal en Dochter in de schrijfsalon. De aankomst te IJmuiden. Nog nimmer had de aankomst van 'n zeeschip in de haven van IJmuiden zulk een duizendvoudige belangstelling en zulk een enthousiasme ondervonden als thans het geval was met de „Johan van Oldenbarnevelt"! Toen het schip de nieu we sluis naderde, klonk uit de dichte me nigte op den wal herhaaldelijk gejuich en hoerageroep op! Lankzaam passeerde het gevaarte de geopende hinnensluisdeur en het was in deze oogenblikken, dat een koor van ongeveer duizend schoolkinde ren, dat op het steenen gedeelte aan den Zuidkant van de sluis was opgesteld, 't „Wilhelmus" aanhief. Helder en zuiver klonken de stemmen, begeleid door de muziek van het Christelijk Fanfarecorps „Wilhelmina". Onder leiding van den heer N. Gonlag werden twee coupletten gezongen; een manifestatie van de jeugd welke diepen indruk maakte! 'Onmiddellijk nadat de „Johan van Ol denbarnevelt" aan de Noordzijde van de sluis was gemeerd, werd de hinnensluis deur gesloten en werd het water in de schutkolk op hetzelfde peil gebracht als het water aan de keerzijde van de sluis. De opening van de sluis. Het plechtige moment van de opening was hiermede genaderd; een ceremonieel van historische beteekenis, hetwelk zich voltrok op de brug van het sc'hip. Het was op deze plaats, waar de Koninklijke Gasten waren 'bijeengekomen, dat de Mi nister van Waterstaat een "rede uitsprak, die, dank zij het aanbrengen van luid sprekerinstallaties door Philips te Eind hoven, zoowel voor de gasten op het schip als voor het publiek op het sluisterrein verstaanbaar was. Het feit, dat ook da A. V. R. O. de rede uitzond, maakte het mogelijk, 'dat duizenden in den lande di: deel der plechtigheid konden aanhooren. Nadat de Minister zijn toespraak had geëindigd, kwam 'het lang verbeide mo ment, dat Z. Exc.-aan de Koningin ver zocht, om door het overhalen van een handle het sein te geven tot het openen van de deur van het huitensluishoofd. Hare Majesteit gaf, na een enkel woord, aan dit verzoek gehoor en onmiddellijk daarop zagen duizenden paren oogen, dat de geweldige deur zijdelings in de deur- kas wegrolde. De plechtige opening was geschied, de doorvaart naar de Noord zee was vrijgegeven. Terwijl allerwegen gejuich opklonk was de verbinding van de „Johan van Oldenbarnevelt" met den wal losgemaakt en voer het mailschip langzaam de sluis uit. En weer klonken heldere tonen over het water; thans was het een gemengd koor van ongeveer 300 leden, dat onder leiding van den heer S. Ylessing het lied „Nederland aan de Zee" zong, met mu ziekbegeleiding van de Harmoniekapel „De Eendracht" en de Harmonievereeni- ging „Concordia". Het waren momenten van ontroerende plechtigheid. Statig voer het mailschip door het nieuwe buitentoe- leidingskanaal ten Noorden van het fort naar de buitenhaven; het eerste zeeschip ter wereld, dat' dit nieuwe kanaal mocht inwijden! Vooraf voer de gepavoiseerde motorboot „Insulinde" van de Noord-en Zuid-Hollandsohe Redding-Mij en toen het mailschip de buitenhaven bereikte, terug. O, Allan, wat is zij lief! wat is zij mooi!" Allan steunde. „En er was een tijd, Mag gie, toen ik meende, dat ik haar bijna gewonnen had." „Arme Allan, wat moet het u veel ge kost hebben!" „Ja, het was hard zulk een hoop te moeten opgeven. Maar het is nog harder, dat liefde, die ik dood waande plotseling weer ontwaakt is, en ik tot de ontdekking ben gekomen, dat al mijn lijden, al mijn strijden te vergeefs is geweest. Blijft zij nog lang te Ravenscraig, Margaret?" „Er blijven? Allan zij is de eigenlijke meesteres van Ravenscraig. Dit maakte ik op uit iets, dat zij zich liet ontvallen. Men zou het nooit gedacht hebben, te oordeelen naar hare verhouding met Me vrouw Selwijn." „Niemand schijnt daar eenig vermoeden van te hebben. Ik had gehoord, dat Me vrouw Selwijn een nichtje bij zich had, en pieende dat het Delia Selwijn zou zijn, die in Edinburg veel bij haar aan huis kwam, maar die is, naar het schijnt, thans getrouwd. Ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat het Averil zou kun nen wezen." Het was of het hem moeite kostte dien geliefden naam uit te spre ken. „Neen, ik zag, dat gjj geheel onvoor bereid waart." daverden, als militair saluut aan de Ko ningin, 35 schoten van den mijnenlegger „Medusa" over het water! B.uitengaats werd de „Johan yan Oldenbarnevelt" op gewacht door de torpedobooten Z 5 en Z 7; de tocht strekte zich uit tot drie mijlen uit de kust, waar, nadat het mail schip gedraaid was, de terugtocht werd aanvaard. Het was reeds namiddag, toen de „Johan van Oldenbarnevelt" bij den touristensteiger meerde. Het officiëele gedeelte van de plechtigheid was geëin digd. De ontvangst der Kon. Familie op den wal. Op den steiger waren ter ontvangst van de Koningin, den Prins en de Prin ses, die dadelijk met het gevolg debar- keerden, aanwezig de burgemeester van Velsen-IJmuiden, de heer J. G. Rijkens; ter plaatse waren eveneens en haie op gesteld de bemanningen van de reddings- booten, de bedieners van het reddings- materieel alsmede enkele oud-redders >an de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddings-Mij, stations (Noord, Midden en Zuid; IJmuiJen, metden schipper Pieter Kramer. Voorts bevonden zich hier de commissieleden dezer maatschap pij, de heeren S. Koster en Q. Oud, als ook de directeuren der koren, die bij de plechtigheid gezongen hadden, de heeren S. Vless.ng en H. Gonlag. Een dochtertje van wethouder J. G. Dunnebier bood de Koningin en een dochtertje van den wet houder K. H. Tusenius de Prinses bloemen aan. Na een kort oponthoud op den stei ger begaven zich de Vorstelijke Perso nen naar de wachtende auto's, die ver volgens in matig tempo door de Visse- ringstraat, de Kanaalstraat en de Oran jestraat reden. Een zeer talrijk publiek juichte het Koninklijk Gezin van achter de afzettingen enthousiast toe. De buurt- vereeniging „IJmuiden-Gentrum" had de Kanaalstraat en de Oranjestraat op een schitterende wijze met vlaggen en groen versierd. Langs de Oranjestraat ging de Konink lijke Stoet langs de Wilhelminakadeover de betonbrug langs honderden jui chende toeschouwersl linksaf naar de Julianakade, om ter hoogte van de Wil lem Barendszstraat halt te houden. 'Op dit punt was aanwezig het bestuur van de Oranjevereeniging „IJmuiden", voor zitter de heer P. Heere. Ook stonden hier opgesteld de leden van de Vereeniging van Ned. Christelijke Vrouwen. Langs de Julianakade, den Wijk aan Zeeërweg, de Trompstraat en de Wille- brordusstraat reden de auto's langs de dichte menschenhagen linksaf naar den Stationsweg om vervolgens onder de tun nels door in rechtgaande richting de Vel- serpont te bereiken. Op verschillende punten werden aan H. M. de Koningin en de Prinses bloemen aangeboden. Bij de pont nam de Koningin afscheid van den burgemeester van Velsen-IJmui- den, dien Zij dankte voor de grootsche hulde, welke haar in deze gemeente was gebracht. Spoedig daarna waren de auto's uit het gëzicht verdwenen en behoorde de geheele plechtigheid, waarvan de herin nering in de harten van duizenden be waard zal blijven, tot het verleden. Te IJmuiden bleef de feestelijke stem ming echter voortduren; zoo staan voor vanavond muziekfeesten op het program ma. Ook de hoofdstad zal niet in vreug de-uitingen achterblijven; daar zal de opening van de nieuwe sluis officiéél ge vierd worden met een diner in het Carl ton Hotel, dat door het gemeentebestuur van Amsterdam wordt aangeboden aan zeer vele genoodigden, terwijl de burge rij op muziekuitvoeringen op den Dam op verschillende pleinen en in de parken, alsmede op een klein vuurwerk, dat af gestoken wordt aan den overkant van het IJ, zal worden vergast! Schoonmaak. Electrolux stof zuigers en parketboenders {ook te huren) J. M. Polderman, Goes. Tel". 129. Adv. Bond van Waterbouwkun dige Ambtenaren in Zeeland. De Bond van Waterbouwkundige Amb tenaren in Zeeland hield op Vrijdag j.l. haar 68ste algemeene vergadering in het Hotel Centraal te Goes. Aanwezig waren 14 leden en 1 bij volmacht ver tegenwoordigd. De voorzitter de heer Z. v. d. Velde deelde mede, dat beide eereleden der groep, de oud-collega's Ferdinandusse te Biezelinge en J. v. d. Velde te Scherpe- nisse kort geleden zijn overleden; daar beiden nog steeds als penningmeester en voorzitter van het fonds ter ondersteu ning van weduwen fungeerden, werd be sloten deze functies onder te brengen bij het groepsbestuur. De aftredende voorzitter en penning meester werden opnieuw als zoodanig m. a. st. herkozen. Met het oog op een te houden excur sie werd als plaats voor de volgende vergadering aan het bestuur overgelaten Terneuzen of Bergen op Zoom. Bij de bespreking van den examenleef tijd werd besloten dezen te houden zooals deze twee jaar geleden is vastgesteld n.l. dat de candidaat in het jaar dat hij examen Joet, den leeftijd van 20 jaar moet bereiken. Aan de vijf nog in leven zijnde we duwen van oud-collega's zal getracht worden dit jaar nog eenzelfde bedrag uit te keeren als het afgeloopen jaar. Een vliegveld bij Haam- st e d e In een vergadering van de com binatie, die onder Haamstede een groot complex gronden aankocht, met de K.L.M. en de Kon. Ver. voor de Luchtvaart; is met algemeene stemmen de wenschelijk- heid uitgesproken om onder Haamstede een vliegveld te scheppen en dit zoo spoedig mogelijk in orde te maken, om het daarna de K.L.M. aan te bieden als noodlandingsterrein. Het ministerie van Waterstaat verleent zijn medewerking, doordat het ieder jaar een klein bedrag toezegde. Aan het mi nisterie van defensie zal gevraagd wor- 1 den de telefoonlijn voor de kustwacht, ter De bloembollen staan thans overal in vollen bloei. Bij vele hyacinthenkwee- kers worden echter de bloemen weggegooid, daar het voornamelijk om de bollen gaat. De bloemen worden afgeplukt en in een wagen naar de afval gereden. „Geheel en al. Ik ging er heen, Mar garet, ik wil het u nu wel bekennen, om iets van haar te weten te komen. Se dert wij te Edinburg afscheid namen ver nam ik niets meer van haar. Alleen zag ik in de couranten het overlijden van haar vader. En ik had mij voorbereid op a 11 es wat ik van haar zou kun nen hooren. Maar haar daar te zien geheel onverwacht haar te hooren spreken hare hand in de mijne te voelen, neen Margaret, dat was te veel." „Ja, dat was het Allan; en ik was zoo verlegen. Mevrouw Selwijn was zoo goed en zoo vriendelijk, en Averil zoo innemend en zoo hartelijk, en zij scheen er zoo op gesteld dat wij goede vrienden zouden worden. Ik wist niet wat ik doen moest." „Margaret gelooft gij, dat ik zoo wei nig karakter zou hebben, gesteld dat ik mij zulke dwaze illusies maakte, om nu nog naar hare hand te dingen?" „Juist, omdat ik wist, dat gij zoo iets niet zoudt willen of kunnen doen, daarom was ik zoo in verlegenheid. Hoe zoudt gij het kunnen dragen Averil gedurig te zien, en met haar omgaan op een voet van gewone vriendschap, zooals zij zich dat voorstellen?" „Ik zal u toonen, dat ik het kan", sprak hij met eene trotsche uitdrukking van Let bleeke jgelaat. „Maar het zal een marteling voor u wezen." „In den beginne misschien. Maar nie mand zal het merken. Na van avond hoop ik mijzelf weer te kunnen beheer- schen." „Daar twijfel ik niet aan, Allan. Maai wat zal het u kosten? En veronderstel eens ik geloof niet dat het zoo is maar veronderstel eens dat Averil zich het verleden ook nog herinnerde?" Hij schrok, alsof zij een gevoelige plek aangeraakt had, en zweeg eenige oogen blikken. „Neen," sprak hij eindelijk, „neen, dat kan niet Zij heeft zich niets te herinneren, Margaret. Ik heb nooit over liefde tot haar gesproken. Eens klaps, zonder opheldering, ja, naar het schijnen moest, op een onverklaarbare manier ben ik uit haar herinnering ver: dwenen." „Zij weet nu wat daar de oorzaak van geweest is, Allan." „Ja, door hetgeen ik dezen morgen heb gezegd, heb ik mij in haar oogen trachten te rechtvaardigen", antwoord de hij. (Wordt vervolgd.) i i i li

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5