Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw Leestafel. Telegrammen. Zoeklïchtjes. brieven van het bondsbesluur te ontvan gen en den wensch openbaart, dat de sy node op deze weigering zal terugkomen en met het bondsbestuur zal samenwer ken om den raad van beheer in den rechten en gereglementeerden weg te doen wandelen. Na eenige bespreking besloot de ver gadering op voorstel van den voorzitter te verklaren, dat zij de motie van ds Nier- strasz met waardeering heeft ontvangen en dat zij het optreden van de synode in dezen op zijn zachtst uitgedrukt on tactisch vindt. Over het uittreden van de Rotterdam- sche predikanten werd scherpe afkeuring uitgesproken. De vergadering achtte dit uittreden ongemotiveerd. Ten opzichte van het groote stadspro- bleem, verklaarde Dr ,M. J. A. de Vrijer het onvoldoende te achten, dat het hoofdbestuur inzake het groote-stads- probleem zijn onvermogen om invloed uit te oefenen heeft uitgesproken. Ook in dezen moet er van den bond leiding uitgaan. Wij moeten niet alleen een mini mum tractement, maar ook een minimum- arbeid voor de predikanten vaststellen. Het arbeidsterrein is thans zeer chaotisch georganiseerd en onvoldoende begrensd, de arbeid zelf volmaakt ongecontroleerd. De een werkt zich dood en de ander ver schuilt zijn luierend bestaan achter „ont zettende drukte". Er moet een instructie komen met een minimum-prestatie, waar boven men natuurlijk als ijverig dienaar mag uitgaan. De voorzitter herinnerde er aan, dat de bondsvergadering twee jaar geleden deze materie heeft overgelaten aan de daarvoor ingestelde synodale commissie. Inmiddels wil 't hoofdbestuur thans gaar ne het door dr De Vrijer gesprokene in overweging hemen. Op voorstel van het bestuur werd voorts besloten, een overgangsfonds voor emeriti-predikanten en predikantswedu wen in 't leven te roepen en dit te stellen onder beheer van een afzonderlijke com missie. Het betreft hier een regeling be treffende de gelden uit de Omdejaars- avondcollecte. Tot lid van het Hoofdbestuur werd ge kozen Ds M. v. d. Voet te Lemmer en tot lid van het dagel. bestuur Ds A. O. de Regt te Groningen. Ouders waakt over uw kin deren. jHet 8-jarig dochtertje en het 9-jarig zoontje van P. v. G. te Gilze- Rijen waren Zaterdag in de nabijheid der ouderlijke woning bezig met gras- snijden, toen een man met een rijwiel bij hen kwam en een praatje met hen maakte. Onder voorwendsel, dat hij zijn weggeloopen hondje zocht, trachtte hij het meisje mee te lokken. Het kind wei gerde echter doch het 9-jarig broertje wilde wel een eindje meerijden en werd achterop de fiets meegenomen. De man reed naar een afgelegen plek en pleeg de daar niet nader te noemen hande lingen. Daarna bracht het individu het ventje weder een eind weegs naar huis terug. De veldwachter en de marechaus see werden van het gebeurde op de hoogte gesteld. Een tweetal getuigen, die den man en het jongetje hadden gezien konden een vrij nauwkeurig signalement opgeven. In samenwerking met de recher che te Tilburg werd aldaar een zekere 0. v. d. H. aangehouden, die ter con frontatie naar Giize is overgebracht. Gevaarlek brandstichter gearresteerd. In het dorp Sielow, dat eenige maanden geleden door tal rijke op brandstichting wijzende branden geteisterd werd, brak in den nacht van Zaterdag op Zondag weer een brand uit. De schuur van den spoorwegarbeider Lehmann ging tegen twee uur des nachts in vlammen op. Een bewoner van een bijl de schuur fcehcorende huurwoning, die van een brui loft terugkwam, werd door het blaffen van een waakhond op een man opmerkzaam gemaakt, die drie brandende lucifers na elkaar door een luik in de schuur wierp. Hij achtervolgde den dader, maar moest de achtervolging opgeven, om de brand weer te alarmeeren. Zondagmorgen gelukte het den veld wachter'. pp grond van een signalement, den brandstichter, in den persoon van den' 40-jarigen werkloozen los-arbeider M. te arresteeren, die naar da gevangenis in Kottbus vervoerd werd. Bij zijn arrestatie gaf hij tob, den brand gesticht "te hebben en voegde er aan toe, dat hij pog veel meer wilde zien branden. M. werd er reeds .lang van verdacht verschillende branden gesticht te hebben, en bevond zich ook al eens in voorarrest, maar moest toen wegens gebrek aan be- wijs weer vrijgelaten worden. Brug te Breda ingestort. Te Breda is gisternamiddag, juist op het oogen- blik, toen de gemeentelijke autobus gepas seerd was, de Willemsbrug, die verbinding geeft met de Stationsstraat, het Valkenberg en den Singel,, ingestort, waarschijnlijk tenge volge eener grondverzakking. Z u i d-N e d e r 1. R a d i o-d i s t r i - b u t i e-M ij. De president van do recht bank te Middelburg hoeft gisteren in kort geding beslist, dat de heer P. G. Oor schot tijdelijk onbevoegd is verklaard om als directeur der Zuid-Nedorlandsche Ra dio Distributie-Mij op te trodeni, zulks in afwachting van de beslissing der recht bank over de al of niet wettigheid van de vergadering van aandeelhouders, waar in werd fet si» Keer Oorschot als directeur vervangen is door don heer A. M. van Beers. Alle stukken betreffende de Zuid-Neder- landsche Radio-Distributie-Mij moeten dus voorloopig geteekend worden door den nieuw benoemden directeur, den heer A. M. van Beers. De nieuwe zeesluis te IJmuiden. Wij geven hier nog enkele bijzonder heden omtrent de nieuwe zeesluis te IJmuiden. In 1909 werd een commissie benoemd om het sluisvraagstuk te bestudeeren, welke in 1911 rapport uitbracht en daar bij voorstelde, een nieuwe sluis te bou wen met een lengte van 360 M., een breed te van 40 M. en een diepte van 14 M. N.A.P. Voornamelijk ten gevolge van den oorlog duurde het nog zes jaar voor dat de wet, waarbij tot den bouw van de sluis werd besloten, aangenomen werd. Ondertusschen werden daarbij de af metingen nog wat grooter gekozen, t.w. 400X50X15 M. De kolk is zoo groot, dat er twee „v. Oldenbarnevelts" achter el kaar in kunnen en misschien ook wel twee naast elkaar! De sluis overtreft zoo doende in grootte die van het Panama kanaal (305X33.50X13 M.) en die van het Kaiser Wilhelmkanaal (330X45X13.77 M.) Het geheele bouwwerk is in drie dee- len uitgevoerd, nl. het Binnenhoofd, het Buitenhoofd en de schutkolkmuren. Elk deel is opgetrokken in gewapend beton en rust op een fundeering van ge wapend betonpalen en damplanken. De drie deelen te zamen omvatten 225.000 kub. M. gewapend beton en rusten op 15.500 stuks palen en 3500 stuks dam planken. De sluishoofden worden afgesloten door roldeuren, welke om de doorvaart van de sluis vrij te geven, in de deurkassen kun nen worden geschoven. Men heeft hier dus niet de tegen elkaar sluitende twee deuren. Het binnenhoofd is voorzien van één, het buitenhoofd van twee deurkassen elk met één deur. Zij zijn er op berekend, naar beide zij den water te kunnen koeren en zijn daar toe voorzien van een dubbele beplating. Elke deur rust met vier rollen op twee wagentjes, welke op in den sluismuur bevestigde rails loopen. Het gewicht van een deur bedraagt 1184 ton, terwijl de inhoud van de drijfkist 1400 M.3 is. De drijfkist bestaat uit 16 comparti menten, uit elk waarvan met behulp van samengeperste lucht bet water kan wor den verwijderd. Bij normale omstandig heden zal door bet opdrijvend vermogen van de slechts gedeeltelijk met water gevul de drijfkist, het gewicht van de deur, in bet water omstreeks 120 ton bedragen. Zijn alle compartimenten ledig, dan drijft de deur met een diepgang van 12 M. Daar er in de nabijheid van de sluis geen droogdokken met een dergelijken diepgang bereikbaar zijn, werden de deur kassen van de sluis als droogdok gebouwd. Elke deurlcas kan daartoe met behulp van een ijzeren afsluitcaisson worden af gesloten en vervolgens worden droogge- pompt Doordat er in bet buitenhoofd twee deurkassen zijn, kan één er van als droogdok dienst doen, zonder dat de sluis daartoe buiten dienst behoeft te worden gesteld. De vulling en lediging van de schut- kolk zal bij deze sluis geschieden door kanalen, z.g. riolen, welke alleen in de hoofden voorkomen. Bij den hoogst te verwachten zeestand, waar bij het verval van de sluis 4 M. zal bedragen en voor een kolkvulling 80.000 M.3 water noodig zal zijn, zal de ze boeveelheid in rond 12 minuten door de riolen kunnen worden doorgelaten. Onder normale omstandigheden zal de vulling van de kolk minder dan 7 mi nuten vorderen. De riolen worden afgesloten door vlakke schuiven, welke evenals de deu ren, electrisch zullen worden bewogen. De geheele bediening geschiedt van uit een centrale bedieningsruimte, welke geplaatst is naar de zijde van de Veiser- brug. Dit betonnen gebouw, evenals het nieuwe havenkantoor, is ontworpen door den architect Emmen van den Rijksge bouwendienst. Aardig is nog te vermelden, dat voor de ontgraving van den sluisput en de aansluitende kanalen, welke de sluis eenerzijds met het Noordzeekanaal, ander zijds met de buitenhaven verbinden, in totaal omstreeks 20.000.000 M3. grond zijn verzet. Alle werken zijn door Hollandsche aan nemers en fabrieken uitgevoerd en de totale kosten hebben ongeveer 19i/a mil- lioen gulden bedragen. Behoudens eenig oponthoud ten ge volge van afscbuiving aan de Noord zijde, is alles programmassig verloopen. In de toekomst zal bet door middel van dagseinen, welke bij bet fort en de semaphore komen, zoo te regelen zijn, dat een groot schip vooruit weet, welke sluis het kan binnenvaren, want tus- sehen de pieren gekomen, moet bet kie zen tusschen de toegangskanalen. Het nieuwste gaat benoorden het fort, dat nu op een eilandje ligt. Tot dusver kun nen schepen daar nog niet vastmaken, daar de meerstoelen nog geplaatst moe ten worden. Later wordt benoorden de nieuwe schutsluis nog een nieuwe spuisluis ge graven, noodig in verband met de Zui derzeewerken. Zoo heeft dan een klein land de groot ste sluis voltooid, berekend voor sche pen van 100.000 ton, terwijl het grootste schip der wereld, dat thans op stapel gtsaL te eet' «Kurawiai—»nm'—a" «v» .as Dnllschland en Nederland. De secretaris der Holl. Mij. van Landbouw, de heer T. P. Huisman, heeft in "het orgaan zijner mij. uitgerekend, dat in 1929 door ons land werd uitgevoerd f 1989 mill.; waarvan naar Duitschland 22.9 oja, f 456 mill. waarvan weer aan bodemprod. DJ1/? o/o f 250 mill. Voorts toont hij aan, dat van de totale uitgevoerde hoeveelheden der verschillende producten naar Duitschland gaat (berekend naar cje uitvoerwaarde): boter 77.3 0/0 kaas 45.1 0/0 eieren 67.4 0/0 hoenders 86 o/o versche groenten 62.6 0/0 bollen en heesters 20.3 0/0 rund- en kalfsvleesch 85.7 o/o aardappelen 30.7 0/0 versch fruit 41.4 0/0 Hoe men dus ook bekijkt, Duitschland is een zéér en zéér belangrijke afnemer voor onze bodemproductie I Omgekeerd heeft Huisman ook berekend, dat Nederland in 1929 had een totalen invoer van f 2752 mill. waarvan uit Duitschland 301/2 °/o f 842 mill. Ergo staat tegenover den invoer uit Duitsch land ad f 842 mill, slechts een uitvoer naar dat land van f 456 millioen of in pro centen uitgedrukt Wjj voeren 23 o/0 van ons totaal"" naar Duitschland 10 0/0 van zijn totaal naar ons. Men kan dus zeggen, dat deze twee landen wederzijds zéér belang rijke afzetgebieden voor elkaar zijn. E.en be lemmering van het handelsverkeer tusschen beide zal dus steeds werken als een twee- snjjdend zwaard. De stand der wintergewassen. Blijkens bericht van de directie v. d. Land bouw was de hoeveelheid neerslag in Maart gemiddeld 29 mm tegen 46 normaal. Het aan tal uren zonneschijn bedroeg 136 tegen 103 normaal en in de periode 1 tot 23 April 72 tegen 113 normaal. De wintergewassen hebben zich in 't alge meen uitstekend ontwikkeld (op sommige plaat sen is de stand iets te dicht). De stand van de tarwe is goed tot zeer goed, van de gerst is de stand goed, In de veenkoloniën komt in de rogge sporadisch beschadiging door de smalle graanvlieg voor; ondanks het zachte weer wordt slechts weinig onkruid op de akkers aangetroffen. De stand is goed. Ook het koolzaad vertoont een goeden stand; in Zuid-Holland kiemde het echter slecht ten gevolge van de droogte. De overige karwij heeft in Groningen in het algemeen een minder goeden stand dan de jonge. In Zuid-Holland leed het gewas door de droogte, hetgeen de zware dekvrucht nog verergerde. De gras- en Haverlanden liggen er in het algemeen goed bij. Aanvankelijk was er in vele streken behoefte aan yocht, doch de regenval van de laatste dagen heeft daarin voorzien, zoodat er ruim gras in de weiden is. Het vee kon den stal veelal aanzienlijk vroeger verlaten dan de laatste jaren het geval was geweest. Samenvatting. Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtneming fier beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgend resultaat, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers den stand op 23 April 1929 aangegeven. Tarwe 80 (57) Rogge 71 (64) Gerst 72 (54) Koolzaad 70 (51) Karwij 68 (59) Klavers 73 (48) Grasland 74 (47) 100 is uitmuntend, 90 is best, 80 is zeer goed, 70 is _goed, 60 is vrij goed, 50 is ma tig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht en 10 is mislukt. Uitvoerprljs van akkerbouwproducten. Uit de statistiek van den in- en uit voer over Maart blijkt, dat 20 millioen K.G. plantaardige voortbrengselen meer zijn uitgevoerd dan in Maart 1929. De waarde van den uitvoer dezer producten is echter gedaald van f 22,8 millioen tot f 13.1 millioen, of van f140 per ton tot f 100 per ton. De prijsdaling, die het scherpst is bij d,e landbouwproducten, komt ook in de in- en uitvoercijfers van andere artikelen tot uitdrukking. Buiten de groepen mineralen, metalen, goud en zilver daalde in Maart 1930 ver geleken bij Maart 1929 de waarde van den invoer van f266 tot f219 per ton en de waarde van den uitvoer van f 356 tot f282. Naar de hoeveelheid nam de uitvoer toe van 446 tot 489 millioen K.G.; naar de waarde daalde hij van f 159 millioen tot f 138 millioen. De gemiddelde mtvoerprijs is 20 pet. lager dan 'in 1929; 'de uitvoerprijs van akkerbouwproducten is 30 pet. lager. Lentenummer „Timotheus". De uitgevers van „Timotheus" hebben de abonné's met een prachtig lente-num mer verrast. Dit nummer, waarvan de omslag in twee kleuren is uitgevoerd, heeft den vol genden inhoud: Hoofdartikel„Vele gewisse kenteeke- nen".; Indrukken Hoofdredacteur: Saey- tijdt. Jonge toewijding, door zijne Exoell. cud-Minister Idenburg; Kamermuziek (ill.) Moeder en Dochter (Nieuwe foto van Ko ningin en Prinses); Zoo'n Huisje, bij de plaat, door van Hulzen; Joke, geïll. ver baal uit het moderne meisjesleven, door mevr. Norel-Straatsma; Vlaamsche gaaien naar een kleurenlitho van 'Ghr. Ie Roy; De Jeugd in Actie (ill.); „Bruidsluiers". Gedicht met ill.; Lenteleven; Brieven uit bet wonderland (geïll.) door A. Lukkien; Juliana van Stolberg, schets bij illustratie van bet nieuwe monument; Geschiedenis van den Dag: In Zorg en Druk. Boekbe- cordeeling. Vervolgverhaal: Sporus de Edelknaap. Verder bevat dit nummer nog een mooie kunstbijlage in duplex. Opnieuw blijkt hieruit, dat door uitge vers en redactie alles wordt gedaan om dit echt Christelijke weekblad zoowel wat inhoud als qjtvoering betreft, aantrekke lijk te maken. DE OPENING VAN DE SLUIS TE IJMUIDEN. Rede van H. M. de Koningin. Nadat de Minister van Waterstaat zijn rede had uitgesproken en H. M. rle Ko ningin verzocht had de sluis te openen, sprak H. M. de Koningin de volgende rede uit: Het is mij aangenaam gevolg te geven aan het verzoek deze sluis voor het we reldverkeer open te stellen. Gaarne breng ik hulde aan de be kwaamheid en het vernuft van de In genieurs en allen, die aan dit grootsche werk hebben gearbeid en er toe hebben bijgedragen onzen ouden roem op water staatkundig gebied opnieuw hoog te hou den. Dank zij de samenwerking van regee ring en Staten-Generaal, het Prov. Be stuur van Noord-Holland en het Gemeen tebestuur van Amsterdam en dank zij het doorzettingsvermogen van alle be trokken autoriteiten en colleges is een waarlijk nationaal werk tot stand ge bracht, dat van een vooruitzienden en breeden blik op onze toekomst getuigt. Van nu af aan zal de grootste sluis ter wereld toegang geven tot Amsterdam en zal binnenkort na de voltooiing van de verbreeding en verdieping van den wa terweg Neerlands hoofdstad over een weg naar zee beschikken, die voor geen en kele ter wereld onder doet. Dan zal zij in staat zijn nog meer dan voorheen deel te nemen aan den vreedzamen wedijver Naar aanleiding van de vragen door het Kamerlid van der Heide gesteld over het verstrekken van lectuur met anti-so- cialistische tendenzen aan gedetineerden in de strafgevangenis ten Den Bosch, meende de „Goesche Crt." de volgende „aardigheden" te moeten lanceeren: Aangenomen, dat dit juist is, dan krij gen we binnenkort de poppen hier te lande weer eens aan het dansen, „Want in tendentieuse opvoeding van gevangenen zal het Nederlandsche volk evenmin willen berusten als in neutrale opvoeding van de jeugd. Als het Bossche zaakje aan het rollen gaat kunnen de architecten en aannemers zich in de han den wrijven. Er zal dan n.l. gebouwd wor den. Aan bijzondere gevangenissen. A. R. onmaatschappelijken zullen een eigen, door A. R. arbeiders gemetseld home krij gen met een A. R. directeur en met A. R. bewakers; katholieken idem, liberalen ook zoo, S. D. A. P.-ers niet minder... enz. enz. Van de bijzondere school naar de bij zondere gevangenisis maar een sprongetje. Eigenlijk wel jammer, dat de oude strafgevangenis in Goes al voor de H. B. S.-ers bestemd is. 'tZou een schat van een bijzondere nor geweest zijn." Natuurlijk ga ik op dergelijke vuil schrijverij hier niet in. Ik zet dit zaakje hier alleen even on der de lamp om te laten zien waartoe een zich neutraal noemend blad zooal in staat is als het er om gaat de opvat tingen van politieke tegenstanders bespot telijk te maken. OPMERKER. van het economisch leven der Noordzee havens, die geen samenwerking behoeft uit te sluiten. Dan zal zij met vertrouwen het toene mend verkeer, dat de naties dichter tot elkaar brengt, kunnen tegemoet zien. De jongste en schoonste aanwinst der Amsterdamsche vloot, waarop wij ons thans bevinden en waarop reeders en bouwmeesters gelijkelijk trotsch kunnen zijn, zal naar verre stranden metterdaad de tijding brengen, dat ook de allergroot ste zeeschepen onze hoofdstad zonder be zwaar of oponthoud kunnen bereiken. Moge het openen der deuren, waartoe ik thans overga, voor Amsterdam betee- kenen een nieuw tijdperk van bloei en welvaart. Onderscheidingen, DEN HAAG. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe sluizen te IJmuiden zijn de volgende onderscheidingen ver leend; Benoemd tot Ridder in de orde van den Nederl. Leeuw: Ir. J. A. Ringers te 's Gravenhage, oud-hoofdinspecteur van den R.W., in het district Sluisbouw en D. Kooiman te Haarlem, lid van Ged. Staten van N.-Holland. Tot Ridder in ,de orde van Oranje- Nassau: E. J. Abrahams, wethouder van Amsterdam, Ir. O. T. C. Heining te IJmuiden en J. G. Dunnebier, wethouder van Velsen. Tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden, Kapt. ter Zee Bi. Kruys, te Amsterdam, directeur van het Loodswezen, enz. Verder werd verleend: de eere-medaille van de Orde van Oranje-Nassau: in goud aan P. G. Koops te IJmui den b.g. opzichter van den Rijkswater staat, A. P. Roza te IJmuiden, tijdel. bureauchef van den Rijkswaterstaat en R. Willems, binnenloods te Amsterdam; in zilver aan J. v. d. Plas te IJmui den, waker bij den Rijkswaterstaat, H. Jongsma te IJmuiden, ploegbaas idem en J. Grolle te IJmuiden, lichtwachter; in brons aan J. Kolmer en J. Been tjes, beiden te Amsterdam, haven- en telefoonbedienden bij den havendienst al daar. SLIFDRECHT. Op 72-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. V 01 k e r A z., in leven aannemer van waterbouwkun dige werken. D0FTINCHEM. Bjj het gemeentebestuur van Doetinchem is bericht ingekomen, dat het raadsbesluit van 20 Sept. 1929, strekkende om den heer Pieterse, dir. van het gasbedrijf en den opzichter Post- ma wegens in het rapport der raads commissie genoemde malversaties op staanden voet te ontslaan en den heer Pieterse op nader vast te stellen voor waarden te benoemen tot hoofdopzich ter en den heer Postma tot fitter,, welk besluit ter vernietiging was voorgedra gen, door de Kroon is vernietigd. BUSSUM. Hedenmorgen is het 10-jarig dochtertje van den heer Nieuwenhuizen onder een vrachtauto geraakt. Het kind werd door een der voorwielen overreden. Het is aan de gevolgen bezweken. N NEW YORK. Het kostbaar ingerichte particuliere jacht van den millionair Corn, v. d. Bilt, dat in de haven geankerd lag, is tengevolge van de ontploffing van een gasoline-tank uit elkaar geslagen. Vele ruiten van nabij de haven staande hui zen werden vernield. Als door een won der zijn de 23 leden van de bemanning die zich op ljet voordek bevonden, gered. LONDEN. Uit Buenos Aires wordt ge meld, dat het de politie gelukt is, in de provincie Mendoza een samenzwering te gen het leven van den president van Brazilië op het spoor te komen. Vier ar restaties hadden plaats. Zaterdag 26 April j.l. verliet de Graf Zeppelin zjjn hangar te Friedrichshafen voor een reis naar Londen. Wij geven hierbij een foto van deze jongste tocht oe 4<§ rosta bom TrocftfSaro ia Pwjjs, geriep van onder dsn Eiffeitoren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2