No. 176 Dinsdag 29 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Boes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag*contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. H. K. H. PRINSES JULIANA. Buitenland. Binnenland ALLE per 1 Mei vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. ve Zeeuw BLSEN WSPEBAi** Aboanonienisursjs: Per 3 mssp.des». francs vex post, fS, Losse nummers fp.03 Prijs der Advertentien: 1i regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Prinses Juliana hoopt morgen Haar ■21stem verjaardag te vieren. Wat schijnt het nog kort geleden, dat door heel het land de vreugde- klokkeh werden geluid, omdat een nieuwe loot uit den alouden .Oranje stam ontsproten was. En toch, het kleine Prinsesje Is opgegroeid, tot een Jonkvrouwe, die morgen den leeftijd zal hiebben be reikt, die gewoonlijk de jeugdperiode afsluit. Prinses Juliana ónze Prinses heeft een veelszins gelukkige en zon nige jeugd gehad. De zorgen, waaronder hare Konink lijke Moeder reeds zoo vroegtijdig ge bukt ging, hieven Haar vreemd. Zij behoefde niet het rouwkleed te dragen. De zware last van de regeering drukt nog niet op haar schouders. Zij mag zich nog verheugen in. het gelukkig bezit van hare Ouders, en van haar 'Grootmoeder Koningin Em ma, de in alle opzichten edele E'd'el- vrouwe, die ook haar Kleinkind zulk een verheven voorbeeld van Gods vrucht en trouwe phchtsbetrachting heeft gegeven. Met grooten ijver heeft Zij zich voor bereid voor de zware taak, die Haar eenmaal zij' het eerst na vele ja ren! wacht, zoo zelfs, 'dat hare studiën met een. eere-doetoraat werden bekroond. De wijze waarop deze „Hoop der toekomst" hare jeugdjaren doorbracht, geeft inderdaad hoop voor de toe komst. Prinses Juliana verjaart. Er is hoe kan het anders op den dag van morgen blijdschap en dankbaarheid in het Koninklijk 'gezin. Er is blijdschap ook bij ons volk. Blijdschap ook bij de vele trouwe Oranjeklanten, die onze Provincie telt. En gaarne sluiten wij ons op1 dezen dag aan bij wat Staatsraad Idenburg in het lentenummer van „Timotheus" schreef „Op den komenden 'feestdag willen wij met onze Prinses God danken voor het gespaarde en verlengde le ven, en Haar in 'oprechte li'efde voor den Troon der genade gedenken. Wij' willen bidden, dat van Haar naar waarheid moge kunnen worden gezegd, datgene wat de inhoud en de strekking is van het getuigenis om trent den voor Israël bestemden Ko ning, en dat samenvloeit in en tevens jverklaard wordt door het woord:„De Heere was met Hem". Wees Heere onze God, met onze geliefde Prinses; behoed Haar en be kwaam Haar tot datgene, waartoe Gij reeds thans Haar roept; bewaar voor Haar de liefde van ons volk; en geef Haar U lief te hebben hoven alles en U te dienen met een volkomen hart!" Ben schip vergaan. Het rivierstoomschip „Condor'* zou tij dens een cycloon op de rivier de Ja- moea in het Oosten van Bengalen zijn gezonken. [Men rekent dat totnogtoe slechts twintig passagiers van (ie driehonderd, die zich inscheepten, veilig en wel zijn. Men ge looft dat het meerendeel der anderen is omgekomen. De actie in Britsch-IndiB wordt ernstiger. Die Engelsche Minister-president Mac Donald is uit Schotland naar Londen teruggekeerd. Het feit, dat de minister-president zijn vacantie onderbroken heeft, nadat hij slechts enkele dagen in Schotland heeft vertoefd, terwijl hij na den inspannen- den arbeid van de laatste maanden toch dringend vacantie noodig had, trekt in politieke kringen zeer de aandacht. Men neemt aan, dat de ernstige ont wikkeling van den toestand in Indië aan leiding tot dit onderbreken van zijn va cantie is geweest. „Wij zijn een oorlog van waarheid en vrede begonnen voor ons dierbaar moederland. Die dapperen moeten den strijd ingaan vol geestdrift en hun leven geven met opgewektheid. De lafhartigen moeten vluchten, indien zij den dood vreezen." Onder het zingen van strijd liederen in dezen trant zijn mevrouw Gandhi en een aantal vrouwelijke vrijwil ligers gistermorgen uit het kamp van Ja- balpur vertrokken naar Onjar om de cam pagne tegen het drankgebruik voort te zetten. Uit Surat wordt gemeld, dat Gandhi machtiging heeft gegeven om in het district Broach te weigeren de belastingen op de grondrente te betalen. De onlusten te Madras droegen een ern stig karakter. Vele personen (ook de mi litairen) werden ernstig gewond. Belangrijke uitvinding ter voorkoming van treinderaillementen en botsingen. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Op het traject RomeNapels zal den 25sten April een interessante proef geno men worden op het gedeelte van de spoorbaan, dat geëlectrificeerd is. Het geldt hier een nieuwe uitvinding, waardoor het mogelijk zijn zou, alle trein botsingen en ontsporingen te voorkomen. Door een speciaal apparaat wordt de electxische kortsluiting benut, om alle hindernissen, die zich eventueel op de spoorbaan bevinden, tijdig aan te geven. Het toestel wordt op de locomotief gemonteerd. Ook zou door middel van dit toestel voorkomen kunnen worden, dat de wissels verkeerd worden gesteld. Door geluidssignalen kunnen alle voer tuigen, die zich voor een onbewaakten overweg bevinden, tijdig van het nade ren van den trein in kennis gesteld wor den. Verder wordt iedere locomotief van een telefoonapparaat voorzien, waardoor de machinist tijdig nadere instructies in ontvangst kan nemen. Men veronderstelt, dat da nieuwe uit vinding zeer veel voor veiligheid van treinen en reizigers zal bijdragen. Met tertijd zullen ook alle andere signalen, als schijven, enz. overbodig worden. Da uitvinder is een Napolitaan, inge nieur Matacena, die zijn uitvinding de vorige week aan den minister voor open bare werken heeft voorgelegd, waarna opdracht is gegeven, ze op het traject tusschen Rome en Napels toe te passen. De bomaanslag op de sovjet-ambassade te Warschau. De telegrammen uit Warschau bespre ken uitvoerig een poging om de sovjet ambassade te Warschau in de lucht te doen vliegen. De helsche machine, die tot dat doel voor het gebouw der ambassade was op gesteld, was ongeveer 75 c.M. lang en 8 c.M. breed en woog ruim 60 pond. De bom was in bet midden van het gebouw aan een draad opgehangen, welke correspondeerde met een aan een belen dend perceel vastgemaakt uurwerk. Deze draad werd toevalligerwijze opge merkt door een huisknecht, die onmid dellijk de politie waarschuwde. Die politie stelde zich in verbinding met het depar tement van buitenlandsche zaken, dat eenige deskundigen naar het gebouw zond. Toen de- experts de helsche ma chine wilden losmaken, viel zij plotseling naar beneden, gelukkig zonder te ont ploffen. De lading van de bom bleek sterk genoeg, om het geheele ambassa degebouw op te blazen. Het uurwerk was op 20 uur ingesteld. Op "dat oogenblik zou een conferentie plaats hebben in de vergaderzaal der am bassade. Volgens een bericht van het officieele sovjet-Russisch telegraafagentschap heeft de ontdekking van bommen op de sovjet- amibassade te Warschau in de Russische hoofdstad groote opwinding veroorzaakt. Men is er vast van overtuigd, dat een aanslag op den ambassadeur het doel is geweest. Met bijzonderen nadruk wordt er op gewezen, dat de helsche machine langs den schoorsteen van het belendend gebouw is neergelaten. In dit belendend gebouw bevindt zich o.a. de zetel van de Poolsche monarchistische club. Het orgaan der sovjet-regeering meent, dat regeering en openbare meening in Rusland gerechtigd zijn van de Poolsche regeering een spoedige opheldering van dezen misdadigen aanslag te eischen. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Russische regeering aan Polen de .volgende eischen gesteld: ontbinding van alle Witrussische en Oekrainsche organi saties, die het sovjetstelsel bestrijden!, verbanning van verscheidene Russische emigranten uit Polen, bestraffing der schuldigen en staking van de anti-sovjet campagne in de Poolsche bladen. Wolkbreuken. Het plaatsje Gross Hartmannsdorf bij Bunzlau is Zaterdagavond door een wolk breuk geteisterd, waardoor groote ver woestingen zjjn aangericht. In een oogenblik stond het dorp, dat 2500 inwoners telt, onder water. Het wa fer steeg meters hoog. Van een huis moesten de bewoners door het dak wor den gered. In een naburige steengroeve verdronk een arbeider, die de pompen wilde bedie nen. Zijn lijk is Zondag geborgen. In een andere steengroeve konden de arbei ders, die in een schacht hun toevlucht hadden gezocht, slechts met moeite langs een kabel worden gered. Tegen half twaalf begonnen de watermassa's weg te vloeien, waarbij metershooge bergen dlik achter bleven. De aangerichte schade wordt op 250.000 |Mk. geraamd. De stad Horback is door een hevig on- weder geteisterd, welke met een wolk breuk gepaard ging. Het water steeg in 3e straten zoo hoog, dat het verkeer nog slechts per postautobus mogelijk was. Ook de stad Hannover is Zaterdagnacht door 'n hevig onweder, dat met 'n wolk breuk gepaard ging, bezocht. De straten kwamen blank te staan en de brandweer moest in niet minder dan 400 gevallen hulp verleenen. Het duurde tot Zondag; avond, vbordat men met bet opruimings- werk klaar was. Aardbeving te Napels. Gisternacht tusschen 2 en 3 uur werd Napels door een hevige aardbeving ge teisterd, die groote schrik verwekte bij do bewoners, doch gelukkig geen onheilen aanrichtte. De aardbeving werd waargenomen in de geheele provincie Napels, verder te Salerno en andere plaatsen langs de kust. De aardbeving heeft meer schade ver oorzaakt, dan de eerste berichten deden verwachten. In verscheidene plaatsen hebben talrijke huizen scheuren bekomen en ook zijn enkele huizen ingestort. Korte Berichten. Volgens berichten in de Bierlijnsche bla den is een groote bende, die met haar bedriegerijen Berlijn en omgeving onveilig maakte, onschadelijk gemaakt. Tot dusver zijn 80 personen gearresteerd. Bij verschil lende firma's wisten zij 50 radio-toestel len, 150 heerencostuums en 40 stofzuigers buit te maken. Gisterenmorgen is het Belgische Ko ninklijke paar naar Luxemburg vertrok ken, voor een bezoek aan de grootherto gin van Luxemburg. Volgens de jongste bevolkingssta tistieken is het aantal kankergevallen in het Vlaamsche land en vooral in vde provincie Oost-Vlaanderen sedert een paar jaren ongeveer verdubbeld. Te Gent alleen constateerde men in 1927 197 gevallen met doodelijken af loop, in 1928 steeg dit cijfer reeds tot 247 en in 1929 bereikte men het ge tal 331. Nederland en België. Een medewerker van „Het Laatste Nieuws te Brussel heeft bij de opening van de tentoonstelling te Antwerpen den voorzitter van de Nederlandsche commis sie, dr Posthuma, gesproken: In den loop van het gesprek, zoo schrijft hij, wees de heer Posthuma ons op de bijzonder voorkomende wijze, waar- op men te Antwerpen jegens Nederland- optreedt. Bij eenige maaltijden van offi- cieelen aard, die de laatste dagen hebben plaats gevonden, was de Nederlandsche voorzitter buitengewoon eervol gezeten. En bij de regeling van de officieele plech tigheid werd er voor gezorgd dat bij de, begroeting van de Koninklijke familie door de vertegenwoordigers der verschil lende landen, Nederland onmiddellijk volgde na de drie groote mogendheden Engeland, Frankrijk en Italië. Kortom, voortdurend bemerk ik al dus nog "de heer Posthuma dat mén er op uit is Nederland met bijzondere on derscheiding te behandelen. Mij dunkt, dat het goed is, daarop eens de aandacht te vestigen. De voorzitter ,yan het Nederlandsche comité, die, naar hij ons nog zegde, uit sluitend Nederlandsch spreekt zoowel in gewone gesprekken als wanneer hij offi- ceel het woord moet voeren, was vol lof over de ontvangst aan zijn land te Antwerpen bereid. Gewetensgeld. De inspecteur der directe belastingen te Breda heeft onder de letter X een bedrag van f53.627.95 aan „gewetensgeld ontvan gen. De veemarkt te Sommelsdijk. De minister van .s'taat, minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de schorsing bevolen van de veemarkt te Sommelsdijk, welke bepaald was op 30 April 1930. Naar gemeld wordt, is deze schorsing gelast wegens mond- en klauwzeer. Arbeidsinspectie. Met ingang van 1 Mei 1930 is de In specteur van den Arbeid J. G. Kraft Jpe- balve in het 7de district der Arbeidsin spectie, waar bij werkzaam is, weder werkzaam is gesteld in het le district der arbeidsinspectie. Middelburg. Op bijna 70-jarigen leef tijd is alhier beden overleden de 'heer J. Worrell, die tal van jaren bestuurs lid en secretaris is geweest van de ver- eeniging „Uit het VolkVoor het Volk" en van de mede door hem opgerichte af- deeling van den Bond van Schilderspa troons; van beide dezer vereenigingen was de overledene thans eerelid. Het heengaan van den eenvoudigen, werkza- men stadgenoot zal zeker in breede krin gen met leedwezen worden vernomen. Goes. Met ingang van 1 Juni a.s. is benoemd tot Directeur van het kantoor Terneuzen van de Nederl. Middenstands- bank de heer B. J. van den Berg, thans Directeur van de Biank Associatie alhier. Kruiningen. Maandagavond vergaderde de Coöperatieve Boerenleenbank „Krui ningen". Deze vergadering welke een eenigszins feestelijk karakter had, door het feit, dat de Bank nu 25 jaar bestaat, werd door 229 leden bezocht, vertegen woordigende 275 leden. In het openings woord van den Voorzitter, dhr A. v. Hoo- tegem, werd het 25-jarig bestaan gememo reerd, alsmede het feit, dat dhr D. Lin- denbergh en dhr M. Kole vanaf de op richting lid van het bestuur zijn. De eer ste werd als blijk van waardeering voor het correcte waarnemen van het secreta riaat een vulpen aangeboden, terwijl dhr Kooiman, die vorig jaar wegens vertrek heeft bedankt, het eere-lidmaatsehap werd aangeboden; ook de vorige kassier, dhr J. J. v. Dijk, die 22 jaar kassier geweest is, werd gememoreerd. Burgemeester Elenbaas feliciteerde de Bank met dit jubileum en het behaalde succes, en wees op het nut van het Coö peratieve stelsel. Ook dhr D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke, voorzitter van den Ring Z.- en N.-Beveland van Coöp. Boerenleen banken, alsmede dhr Markusse, voorz. Binnenland. De groote sluis te IJmuiden geopend. Jaarverslag der Kon. Mij de Schelde te Vlissingen. Buitenland. Kunnen treinongelukken voortaan voor komen worden? De actie in Britsch-IndiS wordt ernstiger. Bomaanslag op de Sovjet-ambassade te Warschau. Aardbeving in Italië. der kassiersver. in Zeeland feliciteerden de jubileerende Bank met het behaalde succes. Het presentiegeld voor deze vergadering werd bepaald op fl. Herkozen als lid van het bestuur werd dhr M. Kole Jac.z. met 212 stemmen, ter wijl als lid van den Raad van Toezicht herkozen werd dhr P. Karelse met 253 stemmen. Uit het verslag van den kassier, dhr J. II. J. Poleij, bleek, dat het ledental be draagt 311, spaarboekjes in omloop 563, loopende rekeningboekjes 72. De rekening 1929 sluit met een winst van f 1510.88. Deze werd gevoegd bij het reservefonds, dat thans f20.000 bedraagt. Nadat ook dhr D. Lindenbergh en dhr Kooiman het woord gevoerd hadden, sprak dhr H. C. Baarends namens de leden der Bank woorden van dank aan het Bestuur en den Raad van Toezicht voor hun onvermoeid streven en werken. De verschillende sprekers werden alle door den Voorzitter dank gezegd voor Kunne woorden en wenschen. Aan elk lid werd een keurig gedenkboek met ver schillende fotografieën uitgereikt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherpenisse, E. van Asch te Arnemuiden. Bedankt voor Amsterdam, J. L. G. Gregory te Gorssel. Geref. Kerken. Tweetal te St. Pancras, R. Bakker, cand. te Kampen en M. Boukema, cand. te Aalsmeer. 'Beroepen te Kampen, G. C. Berkouwer te Oudehorne. Bedankt voor Helder (2e pr.pl.), G. W. Keur te Oudewater. Bond van Ned. Predikan ten. Te Utrecht geeft gisteren de Bond van Ned. Predikanten „zijn dertiende alge- meene jaarlijksche vergadering gehouden onder leiding van den bondsvoorzitter Ds. M. van 'Empel, diede bijeenkomst opende met een uitvoerige toespraak, waarin hij betoogde dat het optreden tegen den Raad van Beheer niet anders bedoelt dan de bevordering van de juiste uitvoering van het reglement op de pre- dikantstractementen. Bij de behandeling van het jaarverslag diende Ds Post te Rijswijk namens Ds Nierstrasz te 's Gravenhage een motie in, waarin de vergadering haar diepe verontwaardiging erover uitspreekt, dat de synode der Ned, Heiw.'EArk weigert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1