No. 174 Zaterdag 26 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BANK VOOR ZEELAND NI Depositorente: HeÉikse&Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Belgisch geld Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Buitenland. GOES 1 maand opzegging 3% 3 maanden 31/2% 6 4% 12 4Ya Voor gelden op vasten termijn geplaatst 74 lagere rente Rekening Courant2ya% Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VBESCJSI-ÏNT WE5EDA«*, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, fesnes p?r post, !3.— summers C.05 Prijs der Advertent 18n: 1i regels f 1.20, elke regel meer 30 of. Bij abonnement belangrijke korting. Menschelijke wijsheid. De mensch kan veel en hij weet veel, maar telkens blijkt toch ook weer dat wat bij de menschen als hoogste wijs heid geldt, dwaasheid blijkt te zijn en niets anders. Wat het eene oogenblik door de we tenschap als vaststaand wordt jeleerd, zoodat er niet aan te tornen valt, blijkt l^ter allen wetenschappelijken grond te missen en met fantastische beschouwin gen op eene lijn te staan. Er is een tijd geweest, dat op weten schappelijke gronden voor het gevaar der overbevolking gevreesd werd. Mensche lijke wijsheid had uitgemaakt, dat de aarde niet in staat zou zijn de steeds toenemende bevolking te voeden, waar om dan ook op maatregelen tegen dit dreigende gevaar werd aangedrongen. Be naam van Malthus en meer nog de verderfelijke theoriën die op zijn voorspellingen werden gegrond zegt ons in dit opzicht genoeg. De practijk heeft echter de Malthu- siaansche voorspellingen gelogenstraft. In zijn groote rede op het congres der S.D.A.P. gehouden, werd hieromtrent door den heer Albarda het volgende op gemerkt: In het begin der vorige eeuw be twijfelden de economen of de aarde wel bij machte zou zijn, de mensch- heid te blijven voeden. Beperking van bevolking leek onverbiddelijk. Een eeuw later staan wij voor een geheel ander aspect. Europa werd in de 19e eeuw twee-en-een-half maal zoo talrijk aan inwoners. De aarde verdrievoudigde haar bevolking. Toch hoeven wij geen voedselgebrek te vreezen. De mogelijk heden om voedsel te verstrekken ne men sneller toe dan de bevolking. Malthus' sombere voorspellingen be hoeven niet in vervulling te gaan. De nieuwe techniek en wetenschap ver- hoogen steeds meer de productiviteit. Thans reeds nemen de tarwe-oogsten aanmerkelijk sneller toe dan de be volking. Wat hier van Socialistische zijde werd opgemerkt was ook reeds door anderen geconstateerd. Er valt geen voedselgebrek te vreezen. D© aarde is gul genoeg, of beter: God is machtig om de menschheid het voed sel te verstrekken dat zij noodig heeft. Ingrijpen van den mensch is hier niet noodig. De Heere zal het voorzien. Als de menschen leven in gehoorzaam heid aan het gebod Gods, dan behoeft men voor broodsgebrek niet bevreesd te zijn. D© menschelijke wijsheid en de hoog geroemde „wetenschap" is ook hier dwaasheid gebleken. SCHOOL EN BIJBEL. In de algemeene vergadering van den Schoolraad heeft De J. L. Pierson, de on vermoeide strijder voor de vrije school, een warm pleidooi gehouden voor het be houd van den naam „School met den Bijbel". In verband hiermede werd er door hem op gewezen hoe noodzakelijk het is dat de school den Biijbel tot de kin deren laat spreken, ook afgezien van alle hoogere motieven. „Die Bijbel, aldus Ds Pierson, heeft, afgezien van zijn hoogeren invloed, on berekenbare waarde. Hij Is, voor wie zich geheel aan hem gaf, altijd een leermeester geweest voor taal en voor ontwikkeling van het denkvermogen, evengoed als tot opwekking van al de wondere vermogens der ziel. Laat vooral de school dit nooit ver geten. Men klaagt in onze dagen steen en been over den achteruitgang van taalkennis, blijkend uit de resultaten van hen, die zich voor het onderwijzers examen aanmelden. ik weet niet bf deze klacht ook geldt voor onze onderwijzers/Is het zoo, dan hebben zij het zich sterker nog aan te trekken. Zij toch hebben den wonderen Leermeester, die boven allen uit, hun kan leeren wat taal is, in haar schoonheid, rijkdom, kracht van uitbeelding en zoo veel meer, den Meester, dien zij eiken dag tot zich moeten en mogen laten spre ken, zij hebben onze gedegen Sta tenvertaling, vergeleken bij welken, alle andere, verkorte of verlengde verta lingen zijn als bleek maanlicht tegenover de glorie der zon. Leermeester voor taal. Ik zou den Bij bel als leesboek in onze scholen de eereplaats willen geven. Laat de school onze kinderen dompelen in de taaiatmosfeer van onze Statenver taling. Geen boek heeft zoo de gave der vi- sueele vertelkunst als Genesis. De zuiverste lyriek bieden ons de won dere Psalmen en zij doen ons verstaan hoe de ziel het woord maakt tot het instrument, dat teer en krachtig al haar aandoeningen uitzingt. Wilt gij het rijke grair.ma van onze wonderheerlijke moedertaal leeren ken nen, hoe zij zich leent tot het uitdrukken van de diepste gevoelens der ziel in snelle opéénvolging, bestudeer dan maar Jesaja 40, dat met zijn Troost, troost mijn volk, het lied opent, dat tot aan het einde blijft zingen. Ik wil deze waarde van den Bijbel nog nader accentueeren met voorbeelden. Dirie namen wil ik noemen van man nen, die alles wat zij waren aan den Bij bel hebben te danken gehad langs alle school heen. Het zijn namen, die nooit zullen sterven. le. Dan te, de wondere Dichter van de Divina Commoedia. 2e. "Bunyan, de schrijver van de Pelgrimsreize. Autodidact, maar die, dank zij den Bijbel, die zjjn eenige leermeester was, een taal heeft geschapen, door Ma- cauley genoemd het meest zuivere en rijkste proza in de Engelsche litteratuur. 3e. Onze grootmeester der schilderkunst Rembrandt. Het is de Bijbel geweest, die, hem bezielend, hem tot het hoogste ophief. De Bijbel heeft hem ontdekt de ge heimen van het z i e 1 e 1 e v e n. Hij ziet de ziel in haar schroomvallige verborgen heid, eii roept haar te voorschijn. Hij is het, die het durft alle uitwendige schoon heid te verachten, om ons de innerlijke heerlijkheid van eene menschenziel te openbaren zooals de Bijbel dit altijd doet. Geef alleen een mond aan den Bijbel en hij zorgt voor het voornaamste. Hij roept de ziel wakker en deze wekt op haax beurt het verstand uit zijn slaap." De Communisten en 1 Mei. De politieprefect te München heeft de door de plaatselijke groep München van de communistische partij Duitschland en hare hulporganisaties per 1 Mei georga niseerde demonstraties in de openlucht en in besloten localiteiten verboden. Het verbod wordt gemotiveerd met de overweging, dat de Meifeesten beschouwd worden als een inleiding tot de dictatuur van het proletariaat. Op grond van dit verbod eischt het orgaan der communisten in Beieren, dat op 1 Mei gestaakt zal worden. De Nationalisten-onlusten in Britsch- Indië. Tot nader order is allen Europeanen de toegang tot de stad Pesjawar ont zegd, daar weer onlusten gevreesd wor den. Het aantal der bij de tuchtiging van Chittagong gedöode kinderen bedraagt tot dusverre 14. De bedrijven in het mijngebied blijven gesloten. Omtrent de onlusten te Peshawar wordt nog gemeld, dat stammen in Noord-Indië die Engeland vijandig gezin zijn, het plan hadden ontworpen, om een aanval op de stad te doen. Daarop werden vliegtuigen en gepant serde auto's naar de stad gezonden om den aanval af te slaan. De troepen hebben echter geen spoor van den vijand ontdekt. Wel waren in de omgeving van Peshawar op verschil lende plaatsen de telegraaflijnen stuk gesneden en bruggen verbarricadeerd. Complot in Peru. Eerst nu publiceeren de bladen in de Peruaansche hoofdstad Lima het bericht dat eenige weken geleden een complot op president Leguia op touw was gezet. De regeering heeft den staat van beleg in sommige departementen afgekondigd. Rentevergoeding In* gaande 1 Mei a.s. Het voormalige parlementslid dr Ma nuel Urbina, wordt de aanstichter ge noemd. Hij is tezamen met negen andere personen gearresteerd. Een groote hoeveelheid bommen en handgranaten is in beslag genomen. Het misdadigerswezen te Chicago. Uit Chicago wordt gemeld, dat de over heid scherpe maatregelen treft om het misdadigerswezen in deze stad te onder drukken. Het hoofd der politie heeft 28 der ge vaarlijkste misdadigers tot vijanden van de openbare orde verklaard en een bij zondere afdeeling der politie opdracht gegeven, deze misdadigers uit de stad te verwijderen. Voorts kondigde hij aan, dat alle mid delen zullen worden gebruikt om de stad eindelijk van de misdadigers te bevrij den. Het Zeppelin-bezoek aan Engeland. Kapitein Lehmann heeft in een persge- sprek medegedeeld, dat de „Graf Zep pelin" vanochtend om zes uur de reis naar Engeland zou aanvaarden. De route ging over Bazel en Besanpon naar Parjjs, waar post uitgeworpen zou worden. Daarna wordt over het Kanaal regel recht naar Londen gevlogen. Het lucht schip wordt daar vanmiddag tusschen 3 en 4 uur verwacht. Na eenig kruisen bo ven de stad gaat men naar de ongeveer zestig K.M. van Londen gelegen landings plaats Gardington, waar het lichtschip tusschen vijf en zes uur wordt verwacht. Vóór het vallen van den avond, onge veer tegen acht uur, wordt de terugtocht aanvaard. Waarschijnlijk neemt men de zelfde route als op de heenreis. Zondagmorgen waarschijnlijk tusschen 7 en .8 uur wordt de landing te Fried- richshafen verwacht. I Bolschewistïsche agitatie. De politie te Athene heeft een groot aantal goudstukken in beslag genomen, die door sovjetagenten onder Grieksche arbeiders zouden zijn verdeeld .ter pro pageering der bolsjewistische ideeën. De politie heeft uitgebreide maatrege len genomen, ten einde te voorkomen, dat den eersten Mei onregelmatigheden kun nen plaats hebben. Korte Berichten. In North Staffordshire zullen de steenkoolmijnen gesloten worden, omdat zij niet rendabel zijn. Hierdoor zullen op nieuw 3000 mijnwerkers werkloos wor den. Naar gemeld wordt, is de vischkotter Astor uit Gravarne met de geheele uit 6 koppen bestaande bemanning in de Noordzee vergaan. In de koninklijke porseleinfabriek te Kopenhagen, waar in het begin van deze maand door brand een schade van plm. 150.000 kronen is aangericht, heeft gis teren wederom een brand gewoed. Ook ditmaal werd de z.g. oude fabriek het slachtoffer van het vuur, dat thans de eerste verdieping vernielde. Na twee uren hard werken 'slaagde de brandweer erin het vuur tot den haard te localiseeren. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er sprake is van brandstichting. Staatk, Gerat Partij. In de Donderdag gehouden algemeene vergadering der S.G.P. werd de heer D. Kodde als bestuurslid herkozen, terwijl gekozen werd in de vacature-Kuijk, die zich niet meer herkiesbaar stelde, Ds H. A. Leenmans. Bij de verdere behandeling der agen da kwam aan de orde een voorstel Driebergen om een petitionnement te houden in verband met het 7e leer jaar, daar dit voor het platteland .groote bezwaren meebrengt. Bussum diende naar aanleiding hier van een motie in, waarin de afgevaar digden naar de Tweede Kamer werden uitgenoodigd om in 't parlement met ver dubbelde kracht de bezwaren tegen het verplichte 7e leerjaar naar voren te bren gen, gelijk reeds meermalen is gedaan. Op voorstel van den voorzitter kon de vergadering zich met deze motie vereeni gen, met dien verstande evenwel, dat daarin ook wordt opgenomen het prin- cipieele bezwaar tegen den leerdwang. Hiermede was dus het petitionnement vervallen. Capejle a. d. IJssel wenschte een actie tegen de ziektewet op touw te zetten. De voorzitter lichtte het praeadvies van het Hoofdbestuur toe. Afgeraden werd een petitionnement te houden en geadviseerd, deze zaak aan de afgevaar digden naar de Tweede Kamer over te geven. Aldus werd besloten. Giessendam zou in het beginsel program opgenomen willen zien, dat de gang van de vrouw naar de stembus in strijd is met de roeping der vrouw. Hoewel met beslistheid afkeurend, dat de vrouw zich aan de stembus zou ver- toonen, oordeelde de vergadering een parig dat in een program slechts de groote lijnen moeten worden aangege ven, zoodat een aanvulling van het be ginselprogram overbodig werd geacht. Barneveld stelde voor een petition nement te houden om op wederinvoe ring der doodstraf aan te dringen. Algemeen vond deze gedachte instem ming. De vergadering vereenigde zich ech ter met het voorstel van den voorzit ter, dat het Hoofdbestuur deze zaak in ernstige overweging zal nemen. Nat. Chr. Onderofficieren-Vereen. De algemeene vergadering van de Nat. Chr. Onderofficieren Vereen, wordt dit jaar gehouden op Donderdag 15 Mei a.s. in het tehuis voor militairen te Utrecht. De morgenvergadering is gewijd aan de behandeling van huishoudelijke zaken. Behalve de verkiezing van eenige leden voor het hoofdbestuur en een lid voor de ondersteuningscommissie, vermeldt de agenda de behandeling van het voorstel betreffende het ziekenfonds. In de middagvergadering refereert de heer H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, over: „Algemeene vereeniging of Vakvereeniging". Financiëele toestand van Ned.-Indië. Omtrent den financiëelen toestand wordt in de Memorie van Antwoord op het V. V. der Eerste Kamer over de In dische begrooting o.m. meegedeeld ten aanzien van het denkbeeld van beperking van de tinproductie, dat de Indische re geering bij brief van 8 Maart j.l. aan den Volksraad heeft doen meedeelen, dat zij, bij den lagen prijsstand besloten heeft de productie Banka niet uit te breiden en voor het loopende jaar te bepalen op ten hoogste 22.000 ton, wanneer blijkt, dat de aangenomen gedragslijn, mede beoogt een bescherming van de geldelijke be langen van het Land welke juist door een niet met de consumptie rekening houdende uitbreiding der productie sou worden bedreigd. Binnenland. Hevige brand te Doesburg. Gemeenteraad van Vlissingen. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Middelburg. Treinvertraging tusschen Rotterdam en Schiedam. Da Stoomtram-Mij. BreskensMaldegem. Buitenland. Bolsjewistische actie in Griekenland. Zeppelinbezoek aan Engeland. De onlusten in Britsch-indië. Tegenover de zienswijze der voormelde leden dat er een streven zou zijn om den toestand ongunstiger voor te stellen dan deze is, om zoodoende sterker te staan tegenover den aandrang tot uitgaven van algemeen nut, stelt de Minister de zijne, dat zoolang de vereischte sanee ring van den buitengewonen dienst niet is doorgevoerd, de toestand van den ge wonen dienst in werkelijkheid veel on gunstiger is dan hij wel schijnt. Van een toestand der Indische geld middelen die uiterst of „abnormaal" ge zond zou zijn, is geen sprake. Zonder dat de staat van zaken zorgelijk mag hee- ten, staat het voor den Minister vast, dat de huidige financiëele toestand van In- dië groote behoedzaamheid eischt. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 0 Mei a.s. des avonds te 8.30 uur. Mr Dr D. Fock. Op 21 Mei a.s. zal het vijftig jaren ge leden zijn, dat mr dr D. Fock, oud-gou verneur-generaal van Nederlandsch-In- dië, aan de universiteit te Leiden in de rechten promoveerde op stellingen en tot doctor in de staatswetenschappen. Het onderwijs In NecL-ïndië. Volgens de,. Memorie van Antwoord op het V. V. der' Eerste Kamer over de In dische begrooting moet met betrekking tot het onderwijs in Indië nog zeer veel 'worden gedaan, doch op dit gebied wordt reeds krachtig en met belangrijke resul taten gewerkt Zoo is het aantal leerlin gen der Inlandsche volksscholen van ruim 536.000 in 1920 gestegen tot 1.018.000 in 1927. Voor de standaardschol en bedroegen deze aantallen respectievelijk ruim. 241.000 en ruim 361.000, voor de Hollandsch-In- landsche (inclusief schakel-)scholen ruim 37.000 en bijna 64.000. Terwijl de bevol king van Ned.-Indië van 1920 tot 1927 toenam naar reden van 100: 105, steeg de schoolbevolking in dat tijdvak naar reden van 100:173. Eind 1927 waren er in Indië 172 openbare en 114 bijzondere Holl. Inlandsche scholen. Bond tegen het vloeken. Onder voorzitterschap van ds H. Jans sen van den Haag, vergaderde gistermid dag te Utrecht de Bond tegen het schen den door het Vloeken van Gods heili gen Naam. Die voorz. opende de vergade ring door te lezen Psalm 90 en voor te gaan in gebed. In zijn openingswoord wees hij er op, dat het vloeken tegen woordig anders "door bet publiek be schouwd wordt dan vroeger. Vroeger lette men er niet op als iemand zat te vloe ken, tegenwoordig trekt een vloeker in den trein b.v., de aandacht. De order van den Minister van Defensie inzake het vloeken, heeft sterk de aandacht getrok ken en het werk van den B,ond weer naar voren gebracht. Het bestuur heeft tot bestuurslid benoemd Mr J. W. Noteboom, die als rechtskundig adviseur kan optre den in de plaats van wijlen den burge meester van Zwijndrecht, den lieer van Doorn. De vergadering moet die benoe ming nog bekrachtigen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer B. de Jager, van Utrecht gewaagde van veel resultaat. De Bond kan thans, ua de reorganisatie, op. veile kracht wei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1