Gemengd Nieuws. De avonturen van een verkeersagentje. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg 1928 tot uitbreiding der kantoor-inrichting -aangekochte panden werd in 1929 vol tooid. Op het emplacement bij de nieuwe aanlegplaats te Breskens werd een pomp- installatie geplaatst, terwijl te Retranche- ment, op het nieuw aangelegde emplace ment, ten behoeve van den doorgaanden dienst op Knocke een douanekantoor met bergplaats werd gebouwd. De werken voor de nieuwe lyn BreskensGroedeSluis met zijlijnen kunnen thans geacht worden geheel te zyn voltooid. Te Maldeghem werd een perceel grond aangekocht voor een los- en laadplaats, in verband met de zich zeer ontwikkelen de vlasindustrie. Te Eede noopte het ver keer tot aankoop van grond voor een laad- en losplaats, en de in 1925 aange vraagde onteigening van een perceel bouwland te Draaibrug kwam tot stand, waardoor het opstapelen van bieten niet meer op den Rijksweg behoeft te gebeu ren. Door dit alles mag de oude lijn als voldoende voorzien van laad- en los plaatsen worden beschouwd. De ontvangsten wegens vervoer etc. wa ren per saldo in 1929 ruim f5000 la ger dan in 1923. Daarentegen waren de exploitatiekosten (inclusief rente) c.a. f 38.000 hooger dan in het voorgaande boekjaar. Deze stijging wordt veroorzaakt door de uitbreiding, die het bedrijf in de laatste jaren heeft «pndergaan. In voor gaande jaren kon een gedeelte dezer kos ten ten laste der Bouwrekening Breskens GroedeSluis worden geboekt, hetgeen thans niet meer het geval was. Tegen over de hoogere exploitatiekosten zijn de vervoercijfers niet in voldoende mate ge stegen. De directie vertrouwt, dat hierin geleidelijk verbetering zal intreden. Het maatschappelijk kapitaal bleef on veranderd. De reserves bedragen thans f 199.179.34. De winst bedroeg f21.521.58. Warmwater. Aanleg centrale ver warming en warmwater: J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. Adv. Goedkoope treinen. Met in gang van 16 Mei a.s. zullen op het baan vak GoesVlissingen kaarten voor buurt verkeer verkrijgbaar worden gesteld. Naar wij vernemen zal de prijs van derde klasse plaatsbewijzen (retourtjes) voor de buurttreinen bedragen: Goes's Heer Arendskerke f0.25, Noord-Kraaijert f0.40, Arnemuiden f 0.65, Middelburg f 0.80 en Vlissingen f 1.05. Dit beteekent dus een niet onbelangrijke verlaging. Autobus-concessie. Gedep. Staten van Zeeland, beschikkende op de verzoeken van G. de Waal en J. J. van Zweden te Zierikzee en van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij te Rotterdam, om vergunning tot het in wer king brengen van een dagelijkschen auto busdienst, met uitzondering van den Zon dag, van Brouwershaven over Zonne- m'aire, Noordgouwe en Schuddebeurs (ge meente Noordgouwe) naar Zierikzee, en omgekeerd; gezien de overgelegde, toe lichtende bescheiden; overwegende: dat voor het oogenblik op het traject Brou wershavenZierikzee voldoend even wicht bestaat tusschen verkeersbehoefte en verkeersgelegenheid en mitsdien voor het scheppen van een of meer nieuwe verkeersgelegenheden naar het oordeel van Gedep. Staten geen aanleiding be staat; besluiten: af te wijzen bovenbedoelde verzoeken van G. de Waal en J. J. van Zweden te Zierikzee en van de N. V. Rot terdamsche Tramweg Mij. te Rotterdam. Goes. De beide demonstratiedagen van de Goessche Padvindersgroepen werden Donderdag door den heer A. L. van Melle Wethouder van Goes, geopend. De bur gemeester was door uistedigheid verhin derd. Dhr van Melle wees op het belang van de Padvinderstraining voor de ka raktervorming en voor het vormen van flinke, goede burgers, die paraat zijn om anderen en zichzelf te helpen nu en later in de maatschappij. Ook wees hij op de noodzakelijke financieele baten, welke de dagen moeten opleveren, voor den bouw van een nieuw troepenhuis, daar door nieüwe terreineigenaars geëischt wordt, dat het oude lokaal in de „Poel" wordt afgebroken en dit troepenhuis toch ook te klein is geworden voor de twee groepen met Voortrekkers, Verkenners en Wel pen. Nadat het Eere-comité en de genoodig- den de patrouillekampen in den tuin had den bezichtigd, werd het publiek in den mooien tuin van het „Schuttershof" toe gelaten. Achterin waren twee patrouille- kampen opgesteld; één shelterkamp (kleine tenten) en één kamp met een groote patrouilletent. Bij beide kampen •waren verder de volledig ingerichte kampkeukens, provisietent e.a. te bezich tigen. In het midden van de beide kam pen woei de nationale vlag met de beide troepenvlaggen onder naast den vlagge- mast. Tenslotte moeten de noodzakelijke inrichtingen als latrines, afvalputten enz. niet vergeten worden. Inmiddels werd een touw'brug over den vijver opgeslagen, waarvan de overtocht door de meeste bezoekers wat gevaarlijk werd geoordeeld. Een kampvuurnummer van de juniorespatrouilles van de beide troepen leverde een eenigszins onver wachte ontknooping, doordat een doode, die begraven werd, niet in zijn graf wou blijven. Tenslotte gaf een Welpenorkest eenige muzieknummers en acteerde met zang. In den gang bij den ingang van de groote zaal, bevond zich nog een stand van de „Scout Shop", waar veel lectuur, platen en materiaal van de Padvinders te vinden was. Op Vrijdagmiddag werden de demon straties voortgezet. Nu werd ook een Eerste Hulp bij Ongelukkendienst inge richt, die vele gevalletjes, gelukkig geen echte, had op te knappen. De tuow- brug werd opnieuw gebouwd. De pa trouillekampen toonden zich, evenals den vorigen dag, in volle bedrijvigheid. In de eene kampkeuken werd consumptie voor het publiek gereed gemaakt; in de an dere een maaltijd voor de patrouille zelf. Tenslotte werden lantaarnplaten van de „World Jamboree 1929" in de zaal vertoond en toegelicht. De Vrijdagavond bracht de groote uit voering. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter van het Afdeelings- bestuur, Ds J. J. Homburg, die de hoop uitsprak, dat de avond ertoe zou bijdra gen, dat velen het doel en de werkwijze van de padvinders beter zullen gaan be grijpen en steunen. De uitvoering werd opgeluisterd door de medewerking van een padvindersorkest uit Middelburg, on der leiding van Hopman Meyboom. Vopr de pauze werd een film: „Nieu weling Tim" vertoond, welke een indruk gaf van het troepenwerk. Na de pauze kwamen eerst vele spelen van Welpen en Verkenners. Een van de typeerende din gen van het Hordewerk, de Rimboedans en een dans van de Verkenners. De avond werd besloten met een kampvuur. Een echt kampvuurnummer „Wassenbeelden spel", wat muziek én een verhaal en de sluiting met het Wilhelmus en gebed maakte een einde aan deze Padvinders demonstraties. Kloetinge. Naar men ons meldt zal de begrafenis van jhr J. E, Lewe van Nijenstein, oud-secretaris en ontvanger de zer gemeente, te Groningen plaats heb ben op Maandag a.s. des namiddags twee uur. Het lijk zal Zondagmorgen pl.m. 8 uur vanaf het sterfhuis naar Gronin gen vervoerd worden. Het nieuwe gemeentehuis te Wol- phaartsdijk, dat binnenkort in gebruik wordt genomen. Krabbendijke. Onder voorzitterschap van den heer Welleman hield de Ver. tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders al hier, haar algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Elenbaas, bleek, dat in het afgeloopen jaar zes plaatsjes in gebruik zijn geno men. De bouw van de plaatsjes is aan besteed voor f13.100. Door het rijk werd een voorschot verleend van f21.600, ter wijl de bewoners uit eigen middelen heb ben gestort f2400. Thans zijn weer vier plaatsjes in aanbouw. Daarna heeft de administrateur dhr A. Tollenaar, rekening en verantwoording gedaan. Aan pacht werd ontvangen f5183, rente van het belegde geld f261,14 en andere ontvangsten f 47.75. Afgelost werd f 10.211. De balans sloot met een debetsaldo van f980, welke bij de reser ve werd gevoegd, zoodat deze thans be draagt f6.863. Met algemeene stemmen werd daarna de balans en verlies- en winstrekening vastgesteld. Besloten werd aan den secretaris en administrateur een billijke vergoeding te geven voor de ver richte werkzaamheden, Tot bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer G. P. Vogelaar. Colijnsplaat. In de Woensdag alhier gehouden vergadering van den gemeen teraad waren alle leden tegenwoordig. Het nieuw benoemde lid, de heer M. J. Contant, legde de vereischte eeden af en nam zitting. De rekening van hot Burg. Armbestuur 1929 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 1309.16. Het voorstel van den heer J. van Dis, om bij de Kroon in hooger beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeuring van de wijziging der gemeentebegrooting, waarin verhoogd pensioenverhaal tot uiting is gebracht, over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen staakten, werd thans aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Besloten werd om met de rioleerings- werken 'te wachten tot het aanstaande jaar. Tevens werd besloten te trachten een goede tweedehands brandkast aan te schaffen, waarvoor aan B. en W. een blanco crediet werd verleend. Ten slotte deelde de burgemeester mede, dat bij zijn laatste bezoek de Commissaris der Koningin had meege deeld, dat hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar electrische stroom zal worden ge leverd. Schenking Ford-Autospuit. B. en W. leggen den raad over het schrijven van het Comité yan bewind voerders over de gelden van het Brand- weerfcnds 7 December 1929, dateerend van 11 Januari en .een nader schrijven van 11 April j.L, waarbij het comité po sitief ter kennis brengt, dat het uitslui tend wenscht aan te bieden een 40 H. P. Ford-automobielbrandspuit met capaciteit van 1000 liter per minuut bij 80 meter opvoerhoogte. Hadden B. en W. oorspronkelijk, na het eerste aanbod van het Comité, gemeend eene beslissing daarover te kunnen aan houden tot zij, na ontvangst en bestu deering van het complete rapport der Commissie uit de Kon. Ned. Brandweer- vereeniging, gelijktijdig een voorstel tot volledige reorganisatie zouden kunnen doen, thans meenen zij, dat, waar Tiet Comité zulks bepaaldelijk wenscht, niet langer met een beslissing over het aanbod mag worden gewacht. Destijds vroegen B. en W. reeds het oordeel der Commissie uit de K. N. B. V. omtrent dat aanbod, en deze antwoordde, dat als het Comité bezwaar had het geld, dat meer noodig is om een groote spuit aan te schaffen uit de gemeentekas te cntvangen, een autospuit als door het comité bedoeld alleen aanvaard kan wor den. indien de gemeente daarbij een auto spuit in haar organisatie opnam van ten minste 1800 liter wateropbrengst per mi nuut bij een opvoerhoogte van 80 M. en plm. 1200 liter bij 100 M. Ook B. en W. meenen, dat zulk een grootere autospuit zal moeten worden aan geschaft en dat de commissie dan met het aanbod accoord gaat. In aansluiting hiermede deelen B. en W. nog mede, dat op 'Dinsdag 15 April j.l. in de Abdij en op de Balans, in tegen woordigheid van hun college, een demon stratie met een zelfde spuit als de aan- bodene is gehouden. Die demonstratie is tot tevredenheid van B. en W., het be stuur over de brandweer en van verschil lende deskundigen afgeloopen en heeft duidelijk bewezen, dat de beproefde spuit zeker uitstekende diensten zal kunnen bewijzen in elke organisatie. B. en W. meenen voorts, dat ook de voorwaarden welke door de N. V. „The Vitrite Works" en de N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn en Co zijn verbonden aan hunne schenking ten behoeve van het Brand weerfonds geen bezwaar opleveren voor aanvaarding van het aanbod en dat fl© gemeente kan toezeggen die voorwaar den bij de reorganisatie te zullen in ver vulling brengen. Zwaar, zeer zwaar werd de gemeente dcor den noodlottigen brand van 7 De cember 1929 getroffen. Maar een pleister op de toen geslagen wonden was het, dat zeer kort nadien onder de burgerij spon taan het verlangen opkwam om door een daad te toonen, hoezeer men de ern stige ramp betreurde en mede >venschte te helpen om te trachten u©n herhaling te voorkomen. Voor deze daad, een treffend getuige- genis van edelen burgerzin, zijn B. en W. allen, die financieel aan Tiet Brandweer fonds steun hebben gegeven, ten zeerste erkentelijk en gaarne doen zij het voorstel het aanbod te aanvaarden, onder zeer bij zonderen dank aan allooi, die er aan heb ben medegewerkt. Subsidie Konlnginnefeest. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" om eene gemeentelijke subsidie ad f3500 als bijdrage in de kosten van de feestelijkheden ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de Koningin, geeft de meerderheid van B. en W. volgaarne in overweging om het door adressanten genomen initiatief tot luisterrijke viering van het bijzondere kroonjaar van het Hoofd van den Staat financiëel van ge meentewege met een ruim subsidie te steunen. Intusschen acht de meerderheid het geven van een afzonderlijk kinder feest, voor hetwelk op de overgelegde begrooting een som van f1000 is uitge trokken, niet bepaald noodig, vooreerst niet, omdat verschillende van de andere ontworpen feestelijkheden zeer zeker ook aan kinderen genoegen en vermaak zullen verschaffen, en voorts, omdat haar is be kend geworden, dat ongeveer terzelfder tijd door de N.V. „PZEM" ten minste 3 (wellicht 4) lichtreclame-dagen zullen worden gehouden, die èn door jong èn door oud kunnen worden meegemaakt. Verder wil de meerderheid ook gun stig beschikken op het verzoek om ont heffing te verleenen van de betaling van verschuldigde rechten, die zouden moeten betaald worden voor opbreken der be strating in verband met de plaatsing van palen en dergelijke ter gelegenheid van de Koninginne-feesten. De meerderheid stelt daarom voor een subsidie te verleenen van f2500 en bo vendien machtiging te geven voor de vorenvermelde ontheffing. De minderheid verklaart zich om principiëele redenen tegen inwilliging der beide verzoeken. Benoeming onderwijzers. Daar het aantal sollicitanten voor de vervulling van de aan school K ontstane vacature van onderwijzer met hoofdakte, ook na een herhaalden oproep zeer ge ring (4) is, stellen B. en W. op advies van den inspecteur en in overleg met de betrokken hoofden voor den onderwijzer W. H. Hardon over te plaatsen van school C naar school K en hem daar aan te wij zen als plaatsvervangend hoofd en bie den zij voor de dan ontstane vacature aan school C een aanbeveling aan, be staande uit de heeren P. A. Vermeulen te Rhenen en A. Kramer te Kats, beiden in het bezit der bevoegdheid tot het ge ven van onderwijs in handenarbeid. Gemeenterekening 1928. In verband met de opgaven, ingezonden ter uitvoering van de wet, houdende wij ziging van de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, en naar aan leiding waarvan Ged. Staten den uitga- venfactor moeten vaststellen voor de net to-uitgaven van politie, lager onde.rwijs en armenzorg, met inbegrip van de kos ten van werkverschaffing over de jaren 1926 tot en met 1928, acht dit College een wijziging der rekening 1928 gewenscht. In deze rekening toch is onder de ont vangsten opgenomen het van het Rijk ontvangen subsidie in de kosten van werkverschaffing aan de Oranjezon, ten bedrage van f51334.32, terwijl in uitgaaf is gebracht een z.g. administratief man daat van f25.862.62, zijnde het over 1928 nog op den post, werkverschaffing be schikbare bedrag, dat werd overgeboekt naar 1929. Dit bedrag was beschikbaar gebleven, omdat de kosten der verbeteringswerken aan de Oranjezon geheel door het Water leidingbedrijf werden voorgeschoten. Na afloop dier werkzaamheden dient een splitsing plaats te vinden, waarbij wordt vastgelegd welk deel als gewoon uitbreidingswerk ten laste van het be drijf blijft en welk deel door de gemeen te wegens meerdere kosten door de uit voering in werkverschaffing moet wor den bijgepast. Indien nu het bovenvermeld subsidie geheel in de rekening 1928 blijft opge nomen, komt het volledig in mindering bij de bepaling van den uitgavenfactor. B. en W. hadden in de eerstbedoelde op gaven wel een boekingswijze toegepast, waardoor dit nadeel voor een groot deel werd ondervangen, doch de kans is #root dat deze boekingswijze in hoogste instan tie niet wordt goedgekeurd. Aangezien laatstgenoemd nadeel wordt opgeheven door te handelen ln den geest als door Ged. Staten aangegeven, stollen B, en W. voor de vorenbedoelde bedragen van f51.344.32 en f 25862.62 van de reke ning 1928 af te voeren, eerstgenoemd be drag over te boeken naar de kapitaalreke ning 1928 van het Waterleidingbedrijf en de gemeente-rekening 1928 opnieuw voor- loopig vast te stellen als volgt: gewone dienst ontvangsten f 1.550.302.81%, uitga ven f 1.436.310.70%, batig slot f 113.992.02; kapitaaldienst ontvangsten f 656.710.78%, uitgaven f 757.938.16, nadeelig slot f 101.227.37%. De commissie van financiën vereeaigt zich met dit voorstel. Geweldige brand te Doesburg. Een brand van geweldigen omvang is (iste- renavond tegen zeven jiur te Doesburg afge broken. Door onbekende oorzaak is brand ontsaan in de groote kaliloodsen van de firma Eg- gink aldaar. Beide loodsen, ongeveer nar schatting 50 bij 30 Meter en 50 bij 35 Mr.er, werden een prooi der vlammen. De lalste loods was vorig jaar gebouwd. Belangrijke kalivoorraden gingen verloen. Persoonlijke ongelukken hadden niet pl^ts. De vuurzee was overal op grooten afstnd zichtbaar. De vlammen grepen zoo snel om zich han, dat het kantoorpersoneel zich nauwelijks bn redden en de laatste employé's zich alleenin veiligheid konden brengen door van een t(p te springen. Binnen tien minuten was het geheele cA- plex ter oppervlakte van 4000 vierk. M. ei vuurzee. Een goederentrein der 'Geldersche Tram kl nog tijdig uit de loodsen worden gerede; met uitzondering van drie goederenwagen! die verloren gingen. Niet alleen dat de eenvoudige brandwea tegen de vuurzee niet was opgewassen, maaj ook werd het blusschingswerk nog bemoeilijk: doordat de voorraden chili niet met watel bespoten mochten worden wegens hot daaraan verbonden ontploffingsgevaar. De waarde der gebouwen bedroeg ruim één ton, terwijl do verloren gegane voorraden op circa één mlllioen wordt geschat. Verzekering dekt in beide gevallen de schade. Bliksem ingeslagen. Gedurende een zwaar onweer dat gisteren van twee tot vier boven do stad en de provincie Gro ningen woedde, sloeg de bliksem in de boer derij van den heer J. Veldma Jansen te On- nen (gem. Haren) in. Dertig voer hooi gin gen verloren, evenals vele landbouwwerktui gen, waaronder een nieuwe maaimachine. Het vee werd met veel moeite gered. De Gro- ningsche brandweer verleende hulp. Verzeke ring dekt de schade. Door een sneltrein gegrepen. Gisterenmiddag te omstreeks half vijf is de ruim 60-jarige gepensionneerde C. J. K. uit Nijmegen die zonder verlof over de spoorbrug over de W.aal van Nijmegen naar Lent wilde gaan door een sneltrein uit Arnhem gegre pen. De man werd ernstig aan hoofd en borst verwond en overleed korten tijd later. Inbraak in een kerk. Onbekende inbrekers hebben zich door uitboring van een slot toegang weten te verschaffen tot de kerkeraadskamer in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden. De buit was evenwel niet groot, want alleen een bus met ongeveer vijftien gulden viel in bun banden. Ook de kasten van eenige vereenigingen werden in de leer kamer opengebroken, doch bier viel niets te vinden. I Inbreker uitgebroken. De 'in breker R. uit Geleen, die Zondag ""te Beek bfj Maastricht bij een inbraak op heeter- daad betrapt werd, is in den nacht van Woensdag op Donderdag uit de gevangenis van de marechaussee-kazerne aldaar gebro ken. Hij is nog steeds voortvluchtig. De Betuwe in duisternis. Ver moedelijk tengevolge van een onweersbui ont stond Donderdagavond te ruim half 6 stoor nis in den electrischen kabel der P.G.E.M. welke de Betuwe van stroom voorziet. De stoornis duurde een half uur. Tegen 7 uur 's avonds ontstond er weder om een defect, en was bet grootste deel der Betuwe andermaal verstoken van alle electrische ,energie. Het duurde toen twee volle uren vooraleer het euvel was hersteld. Daad van een waanzinnige. Gistermorgen is de caféhouder S. te Lutte- rade in een vlaag van krankzinnigheid van het dak van zijn woning gesprongen. Hij kwam op een betonnen vloer terecht en was op slag dood. Ernstige treinvertraging op de lijnSchieda mR otterdam. Gis teravond om half tien zijn drie goederen wagens van een convooi op weg naar 'het Btation D.P. te Rotterdam bij den Essenbur- gersingel aldaar op tot nu toe onverklaarbare wijze ontspoord en omgeslagen. De whgens kwamen dwars over de rails te liggen, waar door beide jsporen werden versperd. Oogenblikkeiijk vertrok spoorwegpersoneel naar de plaats van de ontsporing dat er na een half uur in slaagde de lijn Rotterdam Schiedam vrij te maken. Het reizigersvervoer naar Rotterdam liep geheel spaak daar de treinen niet verder dan Schiedam reden. Terstond werden maatregelen genomen om de reizigers voor Rotterdam en verder per tram van Schiedam naar Rotterdam te vervoe ren, waarvoor verschillende extra-trams moes ten worden ingelegd. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. 103. „Mijn broer, ch prins, gooide me, zijn kleine zusje, van wie hij1 zoov hield, een bord met broo oh- terna. Gelukkig raakte nij mij niet. Het bord viel in stukken en de boterhammen rolden over den vloer. Nou, dacht ik al vluchtende, die bakt ook geen zoete broodjes tegen zijn zusje. 104. „Ik vluchtte voor mijn broer en ontmoette mijn drie vriendinnetjes. Ik riep haar bij hun namen, doch ze zetten het op een loopen voor de kleine muis. De moed van mijn drie vriendinnen is haar ook in de schoenen gezakt, terwijl ik een goed heenkomen zocht".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 12