No. m w Vrydag 25 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Kendrikss Co's Bank N.V. Soes BATTERU AMSTEL- EERSTE BLAD. Belgisch geld Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland tegen voordeelige koersen Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Adv. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goee. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4(55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DRUIJ, L. Burg. TeL No. 259. DeZeeute v r—^TTV*.r>, Abeaac-aeaisprSsi Pes: 3 mmn&sn, fesnco sas Bost, IS.— Losse smxasaoiBi P.C3 Prijs der Advertentie it: 1regels 11.20, elke regel meer 30 cL B4 abonnement belangrijke korting. DB LANDBOUWCRISIS. „De Standaard" gaf een drietal artike len o-ver de landbouwcrisis, waarin werd aangetoond, dat althans onze akkerbouw in een onhoudbare positie verkeert en dat voor den tuinbouw de vooruitzichten ook ver van gunstig zijn. Bij de behandeling van de vraag, hoe hierin verbetering kan worden gebracht, wordt op den voorgrond gesteld, dat een politiek van bescherming als systeem geen uitkomst kan brengen. De ervaring in andere landen heeft dit afdoende ge leerd. En dan vervolgt het blad: „Wij meenen, dat als algemeene gedragslijn moet worden aanvaard, dat de landbouw in de eerste plaats op eigen kracht is aangewezen. Dat moge nu op het oogenblik voor de tobbers en zwoegers, die worstelen om het hoofd boven water te houden, wat bard klinken, maar dat is bet toch niet. Er is metterdaad nog veel te verbete ren, waartoe Regeeringshulp niet noodig is. Er moet, bij behoorlijke organisatie, toch iets te -doen zijn in de richting van beter geregelde afzetmogelijkheden. Waarom zijn b.v. de Denen ons zoo ver vooruit in de organisatie van den afzet van zuivelproducten Waarom heeft de landbouw inzake de wijze van verkoopen al niet lang het voorbeeld van onzen eigen tuinbouw ge volgd? Dit alles zijn dingen, waarbij de Over heid maar weinig helpen kan. Daar moet de actie van onze boeren zelf uitgaan. En datzelfde geldt evenzeer van den reeds eerder door' ons genoemden eisch, dat de Nederlandsche landbouw zich moet inspannen om kwaliteits-producten te leveren; producten, welke die van an dere landen in hoedanigheid overtreffen. De ervaring leert immers, dat men die producten óók kwijt kan in landen, d.e hooge beschermende rechten heffen". HEEFT DE REGEERING HIER EEN TAAK? Deze vraag wordt door „De Standaard" bevestigend beantwoord. „Juist de algemeene aard van de landbouwcrisis, haar te verwachten lan ge duur, brengen mee, dat van regeerings wege krachtige steun worde geboden. Wij sommen enkele van de daartoe noo- dige maatregelen op, waarbij we opmer ken, dat de volgorde, waarin wij ze noe men, geen rangorde beteekent en dat we allerminst de pretentie hebben, de moge lijkheden van doeltreffende Staatshulp daarmee te hebben uitgeput. a. Betere buitenlandsche landbouw- voorlicbtingsdienst. Onze boeren moeten in begrijpelijken vorm geregeld en snel worden ingelicht over wat in het buitenland op landbouw gebied omgaat en welke producten (in welke verpakking enz.) goede kans op af zet vinden. b. Uitbreiding vooral van het lager landbouwonderwijs. Waaraan is het toe te schrijven, dat de eene boer, op een boerderij van gelij ke kwaliteit en met even grooten veesta pel, 50 pet meer melk produceert dan 'n ander bedrijfsgenoót? Waaraan ligt het, dat, op gelijksoor tige ak'kerbouwgronden, het rendement toch dikwerf en doorloopend zoover uit een ligt? Moet dit niet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat lang niet iede re boer nog staat op het peil waarop hij als bedrijfsleider behoQrt te staan? Is dat juist, dan vólgt daaruit ook, dat de regeering door haar landbouwonderwijs bier baat kan brengen. In hoeverre nog andere maatregelen van gelijksoortige strekking aan' de verheffing van het peil der bedrijfsleiders dienstbaar kunnen ge maakt worden, laten we liever aan de technici ter beoordeeling over. c. Meer steun voor doeltreffende ont watering. Het is van algemeene bekendheid, dat goede ontwatering van den bodem aan de productie ten goede komt. En al is het, dat we, naar onze gebruiken, hier te doen hebben met aangelegenheden, die van huis uit tot de locale zorg behooren, bij een spanningstoestand als er nu bestaat, moet voor de grondgebruikers die last thans van Rijkswege worden verlicht. d. Vergemakkelijking van het verkeer en dus van de distributie der producten. e. Onthouding voorloopig van het op leggen van lasten, die bij den huidigen toestand niet door het bedrijf kunnen worden gedragen. f. Invoering eener behoorlijke pacht wet. Zooals we reeds eerder ie kennen heb ben gegeven, is er een wanverhouding ontstaan tusschen de waar vein de bo demopbrengst en de koop- en pachtprij zen van den grond. Voor een deel zijn de boeren zelf daar aan de schuld. Tot voor kort waren zij zelf het, die de pachtprijzen opdreven, doordat met alle geweld getracht werd, een te huur komende boerderij te bemach tigen. Er was grondgebrek en zoo bood de een tegen den ander op. Hier wreek te zich de sterk individueel?, geest onder onze boeren en het gemis eener goede or ganisatie. En al is het nu wel te verwach ten, dat men door schade en schande ook hier geleerd heeft, toch achten we, dat de Regeering met een goede pachtwet, de helpende hand zal kunnen bieden. In het bovenstaande.deden we enkele middelen aan de hand, die, naar het ons voorkomt, genomen kunnen worden, om ons over den critieken toestand in den landbouw heen te helpen. Het zijn echter alle maatregelen, waar van geen onmiddellijk succes valt te ver wachten. Het zijn middelen, die eerst op den duur vruchten afwerpen. Ze zijn daarom niet minder noodzakelijk. Inte gendeel, ze zijn onmisbaar, wil men niet vervallen in het euvel, dat andere lan den, zonder resultaat nochtans, hebben aangegrepen. We herhalen het nog eens: we zijn een land, dat het van den uitvoer hebben moet. Daarom kan bescherming van den invoer ons geen baat brengen. Behal ve dan hij een enkel onderdeel van het landbouwbedrijf: verbouw van brood graan, waarbij het op andere bezwaren afstuit. Schade aan den wijnoogst Het heele wijnbouwgebied tusschen Dijon en Sanfenay-les-Bains heeft ernstig van de vorst te lijden gehad. "De ra ming der schade varieert, al naar de plaats, van '50 tot 90 pet. Te Marsannay is de oogst nagenoeg geheel vernield. Te Gevry-Chambertin zal de oogst 1930 slechts een vierde zijn van den gemiddel den oogst. In Champagne hebben de wijngaarden eveneens van de vorst te lijden gehad. Ammoniakgas-ontploffing te Luik. Zeven dooden, vele gewonden en bedwelmden. In de nieuwe stikstofafdeeling der Usi- nes d'Ougrée Marihaye te Renory bij Luik heeft zich Donderdagmiddag een ge weldige ontploffing voorgedaan. Een der drie reservoirs, 50 kub. M. ammoniak on der een druk van 10 atmosfeeren bevat tend, vloog onverwachts met een ontzet- tenden knal in de lucht. Groote stukken, duizenden k.g. wegend, werden op groo ten afstand weggeslingerd, een paar mu ren stortten in en overal in den omtrek werden de ruiten verbrijzeld. Het ammo niakgas verspreidde zich in de fabrieken en ook in het dorp en veroorzaakte een radelooze panieL Iedereen vluchtte weg, ten einde aan het verstikkende gas te ontkomen. Toen het gevaar eenigszins geweken was, constateerde men, 'dat zes arbeiders door de ontploffing gedood wa ren, terwijl vijf anderen zeer zware ver wondingen hadden opgeloopen. Een ma chinist bleek spoorloos verdwenen te zijn en 70 arbeiders en inwoners van Renory zijn door gas vergiftigd en moesten naar verschillende ziekenhuizen worden over gebracht. Twee uur na de ramp kon men de reservoirs nog niet naderen en werd het gas nog op een kilometer afstand waargenomen. Een tweede reservoir bljjkt ten gevolge van de ontploffing gescheurd te zijn. Omtrent de oorzaak van de ramp is nog niets met zekerheid bekend. Vol gens een later bericht is het aantal doo den tot 7 gestegen. Tot dusver zijn echter slechts 3 lijken geïdentificeerd. Volgens een ander bericht uit Luik zijn 100 menschen door ammoniakgas be dwelmd. Communisten-arrestaties in Riga. In Riga en omgeving zijn talrijke op zienbarende communisten-arrestaties ver dicht. Onder de gearresteerden' bevinden zich 4 communisten, die met bijzondere op drachten van de hoogeschool te "Moskou voor communistische propaganda naar Letland zijn gekomen. Zij weigeren hun namen te noemen. Het staat vast, dat zij uit Letland af komstig zijn en eerst voor ©enige jaren naar Moskou zijn gegaan om daar syste matisch het voeren van communistische propaganda te leeren. Na voltooiing van hun' „studie" zijn zij weer naar Letland teruggekeerd, om het geleerde in practijk te brengen, tot zjj in handen der politie zijn gevallen. Korte Berichten. Gedurende de Paaschdagen is inge broken bij den Engelschen minister Tho mas te Dulwich. Er zijn juweelen ter waarde van 70 pntvreemd. De inbraak werd pas Donderdag ontdekt, toen mi nister Thomas met zjjn zoon naar huis terug keerde. De hoele Oostkust van Amerika heeft gister met 0 graden de laagste tem peratuur opgeteekend, die sinds het be staan van den meteorlogischen dienst in dezen tijd is waargenomen. Te New-York heeft het gistermorgen gesneeuwd. Ver der het laad in mist het. De Graf Zeppelin stijgt Zaterdag reeds om 5 uur 's ochtends op voor den tocht naar Engeland. Er hebben zich al 20 passagiers aangemeld. Een groote zwerm sprinkhanen, die Noordelijk Marokko reeds eenige dagen geteisterd had, is gisteren de Straat van Gibsieten overgevlogen en neergestreken in de streek tusschen Algeciras en Gi braltar (Spanje). Engelsche soldaten zijn reeds begonnen met de verdelging. De Wieringermeerpolder. Op de vraag van het Eerste-Kamerlid den heer Westerdijk betreffende de op richting van een dienst voor de voor bereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder droog gevallen gronden, heeft de minister van Waterstaat medegedeeld, met de inge nieurs Smeding, Mesu en Roebroek tot overeenstemming te zijn gekomen betref fende de oprichting van een dienst voor de voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden tot het in cultuur bren gen van de in den Wieringermeerpol der drooggevallen gronden. Hoe dé minister zich in hoofdlijnen de inrichting van dezen dienst heeft ge dacht, zal kunnen blijken uit de me morie van toelichting van een weldra in te dienen wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor 1930. Staking te Alphen aan den Rijn. Te Alphen aan den Rijn zijn hedenmor gen de ruim 200 arbeiders van de Beton en Dakpannenfabriek van Oosthoek en Zomens Industrie- en Handelsmaatscihappiji in staking gegaan. De stakeirs, die geor ganiseerd zijn in de Clhr. en de R.-K. bonden eischen gemiddeld 6 pCt. loons- verhooging. Nederlandsche kolen voor Duitschland. Te bevoegder plaatse, zegt het EDbld., hebben wij nader geïnformeerd naar de overeenkomst, welke tusschen de Duit- sche en Nederlandsche regeeringen zou zijn tot stand gekomen betreffende het in voercontingent van Nederlan>dsche kolen in Duitschland, waarover onze Berlijn- sche correspondent dezer dagen bericht te. Onze Haagsche correspondent ver neemt nu, dat bij de desbetreffende auto riteiten te Den Haag omtrent een over eenkomst niets officieels bekend is. Se- bij dert eenige maanden duiken over deze aangelegenheid vrij regelmatig berichten op, die steeds blijken min of meer voor barig te zijn. Patrimonium. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. Werkliedenverbond „Pa trimonium" zal dit jaar op 6 en 7 Octo ber te Arnhem worden gehouden. Onderzoek van het Notariaat. De Nederl. Bond van Huis- en Grond eigenaren en 'bouwondernemers heeft een adres gericht aan den minister van Jus titie, naar aanleiding van het verslag der commissie van onderzoek van het notariaat. Adressant wijst er op, dat de leden van den bond er belang bij hebben om kennis te dragen van doorhalingen van hypotheken. Wanneer door het ken- nisgeven van overschrijvingen of inschrij vingen van hypotheken de werkzaamhe den voor de hypotheekkantoren te zeer zouden toenemen, "dan geeft de bond den minister in overweging den notarissen dwingend voor te schrijven om hun cli ënten bij aangeteekenden brief kennis te geven van het feit, dat zij voor de overschrijving van acten betreffende on roerende zaken en van inschrijving en doorhaling "hebben zorg gedragen, 'met vermelding van dag en uur, waarop zij de stukken ten hypotheekkantore hebben overgegeven. Werkverschaffing. In de centrale werkverschaffing te Wit- teveen (Dr.) zjjn sedert langen tijd ook ook een 40 k 50 z.g. Diuitsch-NeSerlanders tewerk gesteld. De gezinnen der betrokken arbeiders, die werkloos zijn, zijn in Duitschland, meest in het Roergebied, woonachtig. Deze tewerkgestelden hebben nu van onze regeering aanzegging gekre gen, dat met ingang van 1 Mei a.s. de 'werkverschaffing voor hen wordt stop gezet. Evenals de plattelandsarbeiders zul len zjj werk moeten zoeken in het vrije bedrijf. 1 Met ingang van de week van 26 April zal het getal tewerkgestelde arbeiders in de Friesche werkverschaffingen geleidelijk worden ingekrompen, met voor de ver schillende gemeenten zoo mogelijke stop zetting na een week drie weken. Het getal tewerkgestelden bedraagt thans nog meer dan 1000. In verband met den minder gunstigen toestand in den landbouw en de vee houderij wordt in arbeiderskringen ge vreesd, dat dit jaar het vinden van werk in het vrije bedrijf voor alle tewerkgestel den heel bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk zal zijn. t Bescherming van zangvogels. Het comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw: Comité tot opheffing vangst van be schermde inlandsche vogels wijst nog maals op gestadige vermindering vogel stand en klachten van land- en tuinbouw over massavangst van nuttige vogels. Her innert aan algemeene ontstemming bij pers en publiek over deze vangst en pro testen in Eerste en Tweede Kamer en constateert met teleurstelling het uitblij ven van afdoende maatregelen. Verzoekt dringend zoodanige tijdige maatregelen, dat massavangst en uitvoer volgend sei zoen voorkomen worden. NEDERLAND RN BELGIE. Belgische dwangmaatregelen. Wat zich de vorige week in den Bel gischen Senaat heeft afgespeeld is van groote beteekenis voor de verhouding van België en Nederland. Daar is, zegt de r.k. „Gelderlander", de kwestie zeer scherp gezet. r Het geschiedde onder leiding van "Sen Antwerpschen senator Segers. Van dezen, die in 1919 behoorde tot de Belgische de legatie te Versailles, waar een stuk van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen geëischt Binnenland. Belgische dwangmaatregelen; tegenover Nederland. Werkverschaffingen stopgezet. „De Standaard" over de landbouwcrisis. Buitenland. Ammoniakgas-ontploffing te Luik. Prijs per stak 25 ct .oveixdwckzij^bmie. tLY.Sebr. 'Peters frinsenqrachtiïC/%4 AMSTERDAM TEL.48882 werd, is het slagwoord: werp de Maas in de Schelde. Men weet, zegt „Die Gelderlander", dat het „Grand Canal" dat doen moet. De Maas stroomt door België en mondt uit in Nederland; de mond wordt ver legd naar Antwerpen. Vóór de Maas in Nederland komt, zal zjj haar water heb ben afgestaan aan het „Grand Canal" en in Nederland zal de rivier droog liggen. Natuurlijk is dat slechts gedeeltelijk waar, want al het Maaswater kan door het Grand Canal niet worden weggeleid. Maar de Belgen rekenen er toch op, dat in het droge jaargetijde de Maas en dus ook het Julianakanaal onbevaarbaar zullen zijn en dat wjj derhalve de kost bare kanaalwerken voor niets zullen heb ben aangelegd. Het is nog zoo ver niet, maar dat verandert niets aan den opzet. De opzet is deze, dat Belgfé onze Maas wil droogleggen en daardoor ons dwingen om het Moerdijk-kanaal te ge ven. _De Maas geworpen in de Schelde en de Rijn omgebogen naar dezelfde rivier. Maas, Rjjn en Schelde, alles voor Ant werpen. i En het overschot, de kruimels, voor een ander. Kortgezegd, is dat de strekking van het rapport Segers, dat deze schriftelijk bij den Senaat heeft ingediend en waarop hij dan thans de goedkeuring van alle partijen heeft verworven. De leider der socialisten en die der liberalen feliciteer den den heer Segers met zijn rapport en praatten er verder nog wat omheen, zon der echter de beteekenis ervan ook maar in het minst te verzwakken. Er is een eenheidsfront gevormd op het rapport Segers, daar wees ook de Minister van Blinnenl. Zaken, de heer Paul Hymans, de medeplichtige van den heer Segers in 1919, met klem op. Er is een eenheidsfront en "de Blelgen heb ben den tijd. Het is beter wat langer te wachten, dan een halfbakken Verdrag. Het Moerdijkkanaal, niets meer en niets minder blijft de eisch, ofschoon de Eer ste Kamer het uitdrukkelijk heeft verwor pen. Toch een Moerdijkkanaal. En ge dwongen. Anders wordt de Maas droog gelegd. i Terwijl de leiders der katholieke poli tiek in België zich opmaken om met de Duitsche geloofsgenooten te gaan confe- reeren, om de onderlinge verhouding te verbeteren, wordt onder leiding der katho lieke partij in den Senaat de verhouding tot Nederland scherp gezet. Het is in hooge mate betreurens waardig. Doch de oogen sluiten voor deze droe ve feiten mogen wij niet. Koude voeten Dan Hrewgt em kwik-badmat, een électrische voetmat of bedkruik uitkomst J. M. Polderman, Goes. Kind verdronken. Eergister is een kind uit het gezin R. te Retranche- ment; dat met eenige andere "kinderen spelende was op het erf van de ouder lijke woning, in een achter op Jmt erf liggend waterputje gevallen en verdron ken. Toen de moeder het kind vond, leef de het nog, doch het overleed eenige oogentükken. nadien. O

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1