No. 172 Donderdag 24 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Dendrikse Go's Sank N.V. Ooes Belgisch geld Niet door eigen kracht Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag»contröle FEU I LLETON. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: Ra ZUJDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie Na. II. Postrekening No. 4M55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 350. ve Zeeuw VBRSGKXTNT ELREH AbonnomenSsprijs: Por 3 maanden, Szwnsss per post, 23.— Losse numz&ers 20.83 Prijs der AdvertentiSn: il regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Het Congres van de S. D. A. P. Het overigens weinig belangrijke con gres van de S. D. A. P. is toch ook voor buitenstaanders niet geheel zonder be- teekenis. Wanneer men wil zien in welke rich ting een partij zich ontwikkelt en wat van haar in de toekomst is te verwach ten, dan is het vooral noodig, acht te geven op de leiding. Welnu, bij de S. D. A. P. schijnt het thans zoover gekomen, dat niet de aan gewezen leiders het roer in handen hou den en den toon aangeven, maar dat zij zich laten leiden en drijven in een richting, die zij toch eigenlijk zei f onge- wenscht achten. Schijnbaar was het anders. Meerdere voorstellen der afdeelingen werden toch zonder veel omhaal naar den doofpot verwezen of op de lange baan geschoven, terwijl de oppositie vrij gemakkelijk tot zwijgen werd gebracht. Maar wie wat verder ziet, dan de op pervlakte, die bemerkt toch al heel spoe dig, dat op zeer belangrijke punten de leiding het roer finaal uit handen had gegeven. Wij denken hierbij aan de houding van de Kamerfracties tegenover de Kroon. Partijleiding en Kamerfracties zijn sinds jaren overtuigd, dat het toch niet aangaat, dat zij zich bij de opening van de Kamerzitting door H. M. de Koningin afzijdig houden, een overtuiging, die meer dan eens met kracht en klem werd ver dedigd. Maar nu komt daartegen van den lin kervleugel oppositie, en nog voor het con gres gelegenheid heeft zich hierover uit te spreken, wordt de vlag gestreken en de belofte afgelegd, dat men voortaan de openingsvergadering niet meer zal bijwonen. Ten opzichte van het Indische vraag stuk viel iets soortgelijks waar te nemen. De leiding van de partij is overtuigd, dat verbreking van den band tusschen Nederland en Indië voor beide deeien van het Rijk en in 't bijzonder voor de Indische bevolking en de Nederlandsche arbeidersklasse een schier onherstelbare ramp zou zijn. Maar de oppositie zet een grooten mond op en de Communisten dreigen en ziedaar, de leiding 'berust in een resolu tie, waarin het nationale recht op onaf hankelijkheid onvoorwaardelijk wordt erkend en het Nederlandsche ge zag als het vreemde gezag wordt aan geduid. Er is in de S. D. A. P. een niet al te groote, maar toch 'krachtige linksche op positie, die de partij in communistische richting tracht te drijven. De leideT van deze oppositie, de heer Schmidt, werd candidaat gesteld voor bet partijbestuur enwat nog nooit gebeurde had nu plaats: de candidatuur van dezen oppo sitieman werd officieel aanbevolen. Ver moedelijk met de bedoeling om hem in bet bestuur te temmen, maar ook al neemt men dit in aanmerking, dan blijkt er uit, dat niet bet eigen inzicht, maar vrees hier de leidsvrouwe was. door Annie Lucas. 60) o— Die ontdekking verbande den slaap voor goed uit Margaret's oogen, hoewel zij ze vast gesloten hield, om de bran dende tranen, die ze vulden, terug te drin gen. Haar hart bloedde over Allan; nu eerst begreep zij recht duidelijk wat hij geleden had, en thans lijden moest, en met angst dacht zij aan hetgeen hem te wachten stond, bij een gedurig samen treffen hetwelk niet te vermijden was met de schoone innemende Averil. Men behoefde haar slechts te zien om haar lief te krijgen, en het was maar al te duidelijk, dat een krachtige, standvas tige natuur als van Allan slechts een maal kon beminnen, doch dan ook voor altoos. Zij zag wel in, dat de maatschap pelijke kloof, die hen scheidde, niet door hun wederzij dsche liefde gedempt zou kunnen worden. Minder dan ooit zou Allan thans trachten haar te winnen, en het was niet waarschijnlijk, dat Ave ril ongevraagd haar hart zou schenken aan iemand, voor wien zij, wat er in het Er zouden meer voorbeelden zijn aan te halen, maar wij laten het hierbij. En waarom dit nu voor buitenstaan ders van beteekenis ia? Wel om de heel eenvoudige reden, dat het gevaar, dat van de zijde der S. D. A. P. dreigt veel grooter Is dan het tot nu toe was, dat we, om met Dr Schokking te spreken, voor een in revolutio nairen zin verscherpte con stellatie staan. Dat is de les en het ia te hopen, dat deze les ter harte wordt genomen die het jongste congreB der S. D. A. P. ons leert. Treinbotsing te Parijs. Gistermorgen is een trein van de me tro te Parijs, doordien een signaal niet werkte, op het Noord-Zuid-traject op een stilstaanden trein gereden. De botsing was zoo hevig, dat 30 per sonen gewond werden, van wie er 8 in levensgevaar verkeeren. De materieele schade is vrij belangrijk. De twee eerste rijtuigen zijn geheel onbruikbaar geworden. De banken zijn versplinterd en het duurde ruim een half uur, voordat de reizigers uit bun benar den toestand konden worden verlost. Het aantal gewonden, dat oorspronke lijk op 30 geschat werd, blijkt achteraf ongeveer 100 te bedragen, van wie een 16-tal ernstig. De machinist van den rij denden trein verklaarde, dat hij de lich ten van den anderen trein zeer goed ge zien had, doch dat het hem niet mogelijk was tijdig te remmen. Omstreeks 70 per sonen, die door glasscherven of houtsplin ters gewond waren of andere kwetsuren hadden bekomen, konden na voorloopig verbonden te zijn naar huis terugkeeren. De oorzaak van het ongeluk schijnt gezocht te moeten worden in het weige ren der lichtsignalen. Gemeld wordt, dat 40 gewonden ver pleegd worden in de ziekenhuizen. Vele anderen hebben zich laten verbinden in apotheken. Men schat, dat ongeveer 70 licht gewonden zich aar huis of naar hun werk hebben kunnen begeven. Twee der in een ziekenhuis opgenomen gewon den zijn buiten kennis. Bloedig Paaschfeest te Warschau. De Paaschdagen hebben te Warschau een buitengewoon bloedig verloop gehad, wat o.a. zijn oorzaak vond in overmatig gebruik van sterken drank, met name on der de bewoners der voorsteden. Naar thans bekend wordt, moesten de eerste-bulp-organisaties alleen reeds te Warschau en in de omgeving in 320 gevallen assistentie verleenen. In de voorstad Mokotow ontstond tij dens een drinkgelag een bloedige twist, waarbij een vader zijn zoon met een bijl doodsloeg, nadat de jongen eerst vier andere personen met messteken had ge wond. Engeland en Egypte. Dinsdagavond is te Gairo een Egypti sche koerier met een vliegtuig uit LondeD verleden ook mocht gebeurd zijn, thans slechts de genegenheid van een ouden vriend scheen te gevoelen. 'tGaf Margaret een gevoel van verlich ting toen de bel voor het tweede ontbijt luidde. Zij verzekerde, dat zij zich beter gevoel de, en geheel uitgerust was. Dit was in derdaad het geval, wat haar lichamelijke toestand betrof, maar haar vochtige oogen en gloeiende wangen verrieden haar in nerlijke ontroering. Dit ontging Mevrouw Selwijn en Averil niet, maar zij schre ven deze aandoening toe aan de herinne ring van haar droevig verlies, die door Allan's woorden opgewekt was geworden. Beiden hadden innig medelijden met het arme meisje, en zij deden haar best om een andere wending aan haar treurige gedachten te geven. Onder aangenaam en opgewekt ge praat ging het maal voorbij. Mevrouw Selwijn had Margaret allerlei vragen te doen, omtrent de armen in den omtrek en'zij geraakte geheel in vuur toen deze haar vertelde van de armoede en de onwetendheid en de dronkenschap, die er te Wylverton, een naburig gehucht heerschten, en van de werkloosheid, die de armen te Hadford-Leigh drukte door het sluiten van de eene en 't afbranden van een andere fabriek, waardoor tal gearriveerd, om een memorandum over te brengen van de Egyptische delegatie over de tegenwoordige moeilijkheden in do Engelsch-Egvptische onderhandelingen. De ministers hebben het verslag, bespro ken tot 2 uur gisterochtend en zouden later gisteren weer bijeenkomen. Volgens het blad Mokattan wordt de houding van He delegatie ten aanzien van den "Soedan door de Egyptische openbare meening goedgekeurd. Welken goeden wil Henderson overigens aan den dag moge leggen, de delegatie kan de wet tige rechten van Egypte op den Soedan niet opgeven. Korte Berichten. Poincaré zal binnenkort weer deel nemen aan het politieke leven. "Op 3 Mei zal hij te Straatsburg een politieke rede houden en op 5 Mei zal hij in de vergade ring der provinciale staten van Lotha ringen, waarvan hij voorzitter is, een groote politieke redevoering uitspreken, Naar de Fransche bladen melden, zullen de groote herfstmanoeuvres, welke dit jaar in Lotharingen worden gehouden en waaraan een groot aantal troepen zal deelnemen, vooral t«n doel hebben na te gaan, hoe het terrein tusschen Metz en Verdun het best tegen vlieger-aanvallen verdedigd kan worden. Het telegraaf-agentschap „Nippon Dempo" te Tokio publiceert een bericht volgens hetwelk een uit 5000 man be staande bende Chineesche communisten de provincie Hoe-Pei is binnengedrongen en de stad Han-Jang bezet beeft. Volgens een bericht uit Moskou moeten in Oostelijk Siberië belangrijke* goudvelden zijn ontdekt door een Rus sisch geoloog. Uit Cairo wordt gemeld dat het vliegtuig, waarmede de Prins van Wales van Kartoem naar Egypte is gereisd, gis termorgen bij Heliopolis is gevallen. De beide militaire vliegers werden gedood. In de week van 7 tot 14 April is het aantal werkloozen 'in Engeland voor het eerst sedert eenige maanden, met 16.147 verminderd. Naar gemeld wordt, zijn in den Pi raeus drie Italianen aangekomen, die ver klaarden de eenige overlevenden te zijn van de equipage van 23 koppen van het Italiaansche s.s. „Frederico Carolo", dat tengevolge van een ketelontploffing ver gaan is. Een groot aantal arbeiders der bloemkweekerijen te Gent en omstreken hebben onverwachts tiet werk gestaakt. Zij eiscben verhooging van de loonen met 50 centimes per uur. van gezinnen zonder verdiensten waren. Voordat men van tafel opstond, had de goede, voortvarende vrouw allerlei plan nen gemaakt. Averil zeide niet veel, maar Mevrouw Selwijn beschouwde hare me dewerking als iets, dat van zelf sprak. Het eenige wat Margaret niet weinig in verlegenheid bracht, was dat zoowel Mevrouw Selwijn als Averil niet anders schenen te verwachten, dan dat de be woners van Ravenscraig en van Crow- hurst in het vervolg een drukken en ver- trouwelijken omgang met elkander zou den hebben. En inderdaad, niets zou haar liever geweest zijn, want zulk een om gang lachte haar buitengewoon toe, maar de gedachte aan Allan verlamde hare tong, en maakte haar angstig." „Nu laat ik u alleen meisjes", zeide Mevrouw Selwijn, toen men de eetkamer verliet, „om vrienden te worden" zooals de kinderen zeggen. Tegen hoe laat wilt gij het rijtuig hebben, Juffrouw May- burn? Het is den geheelen dag tot uwe beschikking, maar hoe langer gij blijft des te liever zal het ons zijn. Kunt gij er den avond niet bij aanknoopen?" „O neen, dank u vriendelijk", riep Mar garet verschrikt. „Gaat gij dan 's avonds nooit uit?" vraagde Mevrouw Selwijn met een glim lach. Onze landbouw op de tentoonstelling te Antwerpen. Ingediend is een wetsontweip tot wij ziging van hoofdstuk V der Rrjksbegroo- ting voor 1930. Nadat tot deelneming van Nederland aan do in 1930 te Antwerpen te houden Wereldtentoonstelling voor" Koloniëij, Zee vaart en Vlaamsche Kunst was beslo ten en gelden daartoe door de Staten- Generaal waren gevoteerd, werd bekend, dat aan die tentoonstelling een afdee- ling „Landbouw" zou worden toege voegd. Blijkens inmiddels ontvangen be richten is deelneming van den landbouw uit een aantal landen aan die tentoon stelling toegezegd en in kringen van Ne derlandsche land- en tuinbouworganisa ties is het belang betoogd, dat ook de Nederlandsche land- en tuinbouw aan die tentoonstelling zal deelnemen. Op Regee- ringssteun ter tegemoetkoming in de kos ten is door die organisaties aangedron gen. De ter beschikking van de bij K. B. van 23 Aug. 1929 ingestelde „Centrale Commissie voor de deelneming van Ne derland aan de in 1930 te houden We reldtentoonstelling voor Koloniën, Zee vaart en Vlaamsche Kunst" gestelde gel den laten echter niet toe, daaruit een deelneming van den land- en tuinbouw te subsidieeren. Het thans aangevraagde bedrag van f25.000, ter beschikking te stellen van de Centrale Commissie voor noemd, heeft tot doel de deelneming van den Nederlandschen land- en tuinbouw te steunen. Burgemeesters. Op 66-jarigen leeftijd is te Grootegast overleden de heer W. Bonmema, burge meester dier gemeente. De heeï Bonnema behoorde tot die A.R. partij. Notarissen. Bij Kon. besluit van 22 April zijn be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment: Rotterdam, ter standplaats Ouderkerk aan den IJssel: A. T. van der Leed en, candidaat-notaris te Ouderkerk aam den IJssel; Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, A. van der Leeden, candidaat-notaris en inspecteur der registratie en domeinen te Rotterdam. Leeuwarden, ter standplaats Wolvega, gemeente Weststellingwerf: L. Ppman, candidaat-notaris te Lunterem; De Rechtsche Zender te Huizen. Naar wjj vernemen heeft het Direc- „Heel zelden. Bijna nooit, sedert Lucy getrouwd is. Ik zou graag thuis zijn voor dat de jongens van school komen, als 't u blieft, Mevrouw Selwijn." „Dan zal ik het rijtuig tegen vier uur bestellen. Is dat goed?" „Dank u zeer. Het spijt mij dat ik u die moeite geef." „Integendeel, 'tis mij een genoegen, en ik hoop zeer, het heel dikwijls te mogen doen. Ik ben zeker, dat gij en Averil het goed samen zult kunnen vinden." „Dat denk ik ook", zeide Margaret ter wijl Averil hare hand door haar arm stak. „Indien zulks maar niet al te zeer het geval met Allan was", zeide zij al zuch tend in zichzelf. Averil bracht haar naar boven naar een keurig ingerichte kamer. „Dit is mijn eigendom", zeide zij. „Kijk, door deze deur komt men in mijne slaap kamer. Toch ben ik hier niet veel, dat kunt gij aan het bijna uitgedoofde vuur zien. Tante zit niet graag alleen, maar van middag wacht zij iemand, dus kun nen wij een rustig praatuurtje hebben. Wilt gij in dezen stoel gaan zitten, of zal ik de sopha bijschuiven?" „O neen, dank u, zoo zit ik heel goed, juffrouw Muir." „Zooals gij wilt, maar noem mij toch niet juffrouw Muir, Gij weet, wij moe- Binnenland. Jaarvergadering van den Schoolraad. De Nederlandsche Landbouw op de Ant- werpsche tentoonstelling. Jaarvergadering der Chr.-Hist. Unie. De waterleiding op Schouwen-Duiveland. Buitenland. Treinbotsing bij Parijs. Paasch-relletjes te Warschau. Onlusten in Britsch-Indië. Engeland en Egypte. Hongersnood in China. torium van de Naamlooze Vennootschap: Do Nederlandsche Draadlooze Omroep, welke den rechtschen radio-zender te Huizen exploiteert, in principe besloten over te gaan tot aanzienlijke verbetering en uitbreiding van dit station. De mas ten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en door verbetering der modulatie en bijvoeging van nieuwe lampen zal de capaciteit worden opgevoerd. Als resul taat daarvan zal volgens technici de sterkte eenige tientallen malen grooter kunnen worden. Mocht door den Minister van Water staat ook -in de toekomst ruiling van golflengten worden bevolen, dan zal te vens een installatie worden aangebracht voor het zenden op de golf van 298 M., zoodat dan het ruilen van stations tot het verleden zal behooren. Met de werkzaamheden zal zoo spoe dig mogelijk worden begonnen. Dreigend ontslag te Breda. Naar „Het Volk" verneemt, zal bij het uitblijven der grondstoffen einde Mei aan ruim 350 arbeiders, werkzaam in de raf finaderij der suikerfabriek „Wittouck" te Breda, ontslag worden aangezegd. CHRISTELIJK-HISTORISGHE UNIE. In de gisterenmiddag voortgezette ver gadering van de Chr.-Hist. Unie kwam o.a. aan de orde een voorstel van de afd. N a a r d e n om in de statuten te bepa len, dat het lidmaatschap der St.-Gen. onvereenigbaar zal zijn met het stem hebbend lidmaatschap van het hoofd bestuur der Unie en een voorstel van de afd. Amersfoort, die hetzelfde wilde met ingang van 1 Juli 1930 en dan te vens voorstelt, dat de voorzitter der Tweede-Kamerfractie, als zoodanig, eere voorzitter der Unie zal zijn. Dit voorstel werd o.a. hiermee gemo tiveerd, dat wederzijdsche controle van hoofdbestuur en Kamerfractie anders on mogelijk is. Prof. dr Slotemaker de Bruine verklaar de zich in principevoorstander van ten vrienden worden. Willen wij dus maar Margaret en Averil zeggen?" „Zeker, als gij dat wenscht." „Natuurlijk wemsch ik dat", en terwijl zij zich vooroverboog om het vuur op te rakelen, vroeg zij op eens: „Gelooft gij aan aantrekkingskracht, Margaret?" Bedoelt gij daarmee de sympathie, die twee menschen op eens gelijktijdig voor elkaar opvatten?" Averil bouwde eerst het vuur op, en nam toen plaats op een laag stoeltje te genover hare bezoekster voordat zij ant woordde. „Dat is de eigenlijke beteekenis van het woord, maar ik 'bedoel: gelooft gij dat er zulk een volkomen overeenstemming bestaat, of laat ik liever zeggen, zulk een sympathie wat smaak, opvatting, over tuiging en denkbeelden aangaat, dat wan neer twee zulke menschen elkaar voor het eerst ontmoeten, zij dadelijk een gevoel krijgen, alsof zij elkaar reeds 'lang ge kend hebben, ja reeds lang vrienden zijn geweest?" „Ik geloof wel dat zoo iet® mogelijk is, maar ik heb daar nog nooit over nage dacht", antwoordde Margaret I (Wordt vervolgd.) i Liu^a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1