Gemengd Nieuws. Financieële Berichten. De avonturen van een verkeersagentje. geen ontBlag volgt, bij gebleken geschikt heid vast wordt aangesteld. B. en W. kunnen echter dien termjjn met ten hoog ste één jaar verlengen. De S. D. A. P. stelt voor de woorden „wanneer geen ontslag volgt" weg te laten. De heer Je- rcnimus, wil lezen, dat een tijdelijk amb tenaar vast „kan" worden aangesteld en do licor v. d. Feltz, dat de beslissing over al of niet vaste aanstelling go- Bcliiedt door het college, dat bonoemdo, en dat ook den termijn van een jaar kan verlengen. Art. 5 schrijft o.a. voor, dat eene ge neeskundige keuring achterweg© blijft bij vaste aanstelling, als zij reeds bij tijde lijke aanstelling heeft plaats gehad. De heer Jeremonius wil lezen, dat de keuring achterwege „kan" blijven, de V.D. meent, dat met het oog op de belangen der gemeente en van het pensioenfonds herkeuring bjj vaste aanstelling zeer ge- wenscht is. De S. D. A. P. wil achter art. 7 een nieuw artikel inlasschen, waarin gezegd wordt, dat in vacatures zoo mogelijk wordt voorzien door benoeming van personen, die reeds als ambtenaar in dienst der gemeente zijn en wel bij voorkeur die, bij den dienst, waarbij de vacature ont staat werkzaam zijn, en dit met voor rang voor de ouderen in dienst of h«j gelijken diensttijd als regel van de oude ren in leeftijd, zulks bij ongeveer gelijke geschiktheid. Art. 10 houdt in, dat de verplichting van geheimhouding niet bestaat tegenover het scheidsgerecht. De S. D. A. P. wil ook lezen tegenover het georganiseerd overleg en de heer v. d. Feltz, ook tegen over B. en W. Art. 11 bepaalt, dat de ambtenaar niét verplicht is de werkzaamheden te vervul len van een werknemer, die afwezig is wegens een door een landelijke vakver- eeniging geproclameerde werkstaking, of een werknemer, die arbeid verricht, ter wijl voor zijn bedrijf een werkstaking zoo als hiervoren bedoeld, geproclameerd is, behulpzaam te zijn. De heer Jeronimus wil dit schrappen, de V. D. wil er bij voegen een werknemer in particulieren dienst, omdat zij het recht ontkent voor personeel in overheidsdienst om te staken. Nog wordt in sub 3 van art. 11 bepaald, dat het vorige niet van toepassing is als het naar het oordeel van B. en W. in het belang van de openbare veiligheid of ge zondheid of in andere gevallen van ge meentebelang noodzakelijk is dezen ar beid op te vatten. De S. D. A. P. wil toevoegen: „echter wordt zoo spoedig mogelijk daarna over leg gepleegd met de betrokken vakvereeni- gingen". De V.D. „Echter wordt zoo spoe dig mogelijk aan de betrokken vakver- eenigingen kennis gegeven van de opvat ting van dezen arbeid en de motieven daartoe". Art. 14 verbiedt o.a. ambtenaren om nering te drijven of door hun huisgenoo- ten te doen drijven. De S. D. A. P. stelt voor „door huisgenooten te doen drijven" te doen vervallen, terwijl de heer Jero nimus het geheele verbod wil schrappen. Laatstgenoemde wil ook art. 18 schrap pen. .dat bepaalt, dat na aanvrage het hcold van dienst gelegenheid moet geven, mondelinge mededeeling of verzoeken te doen, welke de ambtenaren in het belang van den dienst of van hen. zelf noodig achten. Art. 19 schrjjft voor, dat het hoofd van den dienst het werkrooster vast stelt in overleg met de ambtenaren, die zijn georganiseerd in organisaties, ver tegenwoordigd in de commissie van over leg. De S. D. A. P. wil inlasschen de dienstcommissie. De heer Jeronimus wil overleg met de ambtenaren zonder ver dere aanduiding en dit wil ook de V. D. Art. 20 bepaalt, dat de arbeidstijd is 48 uur per week of ten hoogste 814 uur per dag. De heer Jeronimus wil hier aan toevoegen „in den regel". Art. 26 bevat de regeling der vergoe ding voor waarneming van hooger bezol digde betrekkingen en bepaalt, dat 'bij meer dan een maand daarvoor extra wordt betaald met verwaarloozing van gedeelten van een maand. De S. D. A. P. wil lezen een week; de V.D. wil gedeelten van een maand niet verwaarloozen. Art. 27 bevat de bepaling, dat voor het eerste uur overwerk 25 pet. meer wordt betaald, voor de volgende uren 50 pet. en voor nachtwerk en voor werk op Zon- en feestdagen 100 pet. De heer Jeronimus wil 25 pet. tot des avonds 8 uur; de heer v. d. Feltz wil algemeene en christelijke feestdagen schrappen of anders den Dinsdag na Pinksteren er aar. toevoegen. Art. 28 schrijft voor, dat voor werk op Zon- en feestdagen ook 100 pet. wordt betaald voor uren, die in het werkroos ter zijn opgenomen. De heer Jeronimus wil dit doen vervallen. Art. 29 schrijft voor, dat een ambte naar, die wegens straf wordt terugge bracht in een lager bezoldigde betrekking zijn belooning blijft genieten. De V. D. wil dit ook hij terugzetting om redenen van gebleken ongeschiktheid. Art. 31 bepaalt, dat bij 25-jarigen dienst zij, die zich gunstig onderscheiden heb ben, een gratificatie krijgen van ten min ste f 25. Dhr Jeronimus wil dit schrap pen, de V. D. wil lezen in plaats van „zich gunstig hebben onderscheiden", „tot tevredenheid van het hoofd van den dienst of van B. en W. hebben gewerkt. Art. 32, sub 1 schrijft een verlof van ten minste 12 dagen voor, de S. D. A. P. wil voor continu bedrijven dit brengen op 14 dagen. Sub 2 bepaalt, dat, indien verlof in 'n bepaald jaar niet kon worden verleend, dit in het volgende jaar zal worden geno ten en kan het dan ook niet, zal wor den vergoed met dubbel loon over het niet genoten aantal dagen. De V. D. wil dit laatste laten vallen, omdat h.i. te weinig verlof niet met geld te vergoeden is. Art. 34 bevat de regeling van buiten gewoon verlof. Dhr v. d. Foltz wil dit niet toestaan voor ernstige ziekte van familie leden of huisgenooten. Dhr Jeronimus wil geen loon of salaris uitbetalen als het buitengewoon verlof wordt gegeven voor het bijwonen van een jaarvergadering of een hoofdbestuursvergadering eener or ganisatie en wil ook schrappen, dat het verlof kan worden gegeven voor de begra fenis van een bestuurslid der organisa tie. Art. 26 bepaalt, dat aan een in dienst zijnde gehuwde vrouwelijke ambtenaar, die zwanger is, blijkens verklaring van den controleerenden geneesheer door B. en W. een verlof verleend kan worden met behoud van belooning van ten hoog ste twee maanden voor den tijd, waarop de bevalling wordt verwacht tot ten hoog ste twee maanden na de bevalling. De S. D. A. P. wil het woord gehuwde laten vervallen en drie maanden verlee- nen voor de bevalling. De heer J •animus wil geen loon of saPris in dP U u_. xeeren. De V. D. wil ook het woord gehuwde laten vervallen en acht zes weken na de bevalling voldoende. Dhr V. d. Feltz wil dit artikel overbrengen naar de over langs- en slotbepalingen. Do Bonden willen ook gehuwde laten vervallen. Art. 39 bepaalt, dat bij ziekte één jaar vol loon, dan 6 maanden Yt en dan nog 6 maanden 34 wordt betaald, een en an der als de ambtenaar minstens één jaar in dienst is. De V. D. wil twee jaar vol loon uitkee- ren; dhr v. d. Feltz wil hen, die minder dan een jaar in dienst zijn over eenzelfde tijdvak vol loon betalen; en aan hen, die een jaar in dienst zijn gedurende één jaar vol loon en dan gedurende 6 maan den de helft. De Bonden vragen twee jaar vol loon en dan nog een jaar Yi. Art. 47 bepaalt, dat bij het opkomen voor herhalingsoefeningen verlof met be houd van belooning wordt verleend. Dhr Vertregt wil lezen, dat zulk verlof kan worden verleend. Art. 51 en de volgende handelen over het scheidsgerecht, dhr Jeronimus wil daarvoor lezen „Commissie van Advies". Art. 52 sub 2 bepaalt, dat twee leden van het scheidsgerecht en hun plaatsver vangers worden benoemd door B. en W., twee door de vaste ambtenaren en het vijfde lid en plaatsvervanger door den raad. De S. D. A. P. wil, dat het vijfde lid en zijn plaatsvervanger worden benoemd door de vier anderen en alleen als deze niet tot overeenstemming komen, door den raad. Dhr v. d. Feltz wil voor het woord „meerderjarig" als voorwaarde voor de benoeming lezen „minstens 30 jaar oud". In art. 54 wil de V. D. schrappen, dat het scheidsgerecht uitspraak doet in hoogste ressort, omdat de ambtenaren wet 1929 beroep van de beslissing van 't scheidsgerecht toe laat op den Centralen raad van beroep te Utrecht. Tenslotte willen de S. D. A. P., de V. D, en de Bonden uit art. 56 schrappen de bepaling, dat de dienstbetrekking ein digt door huwelijk van een vrouwelijke ambtenaar. Waterleiding. Voor bad en waschtafels: J. M. Polderman, Goes. Tel. No. 129 Adv. Tot directeur van het post- en tele graafkantoor te Geldermalsen is benoemd de heer A. J. van de Velde, referendaris te Eindhoven, vroeger te Middelburg. Ierseke. Dinsdagavond vergaderde de raad. Afwezig met kennisgeving dhr G. de Jager. Deze vergadering was speciaal bij eengeroepen om te beslissen omtrent de aanbesteding vernieuwing havendam. De aannemingssom overschreed de begroo ting, waarom de raad de nog meerdere gelden moest toestaan. De voorzitter stelt voor f 2000 alsnog beschikbaar te stel len. Bovendien zal nog daaruit kunnen bestreden worden de kosten tot uitmodde- ring oftewel verdieping van den Haven- dam. Dhr Cornelisse vraagt of het voet pad nog zal worden verbeterd. Ook dit zal gebeuren zegt de voorzitter. Aangenomen mot algemeene stemmen. Waarna de voorzitter do vergadoring met gebed sluit. Krabbendijke. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot directeur van het Post- en Telegraafkantoor alhier, dhr F. A. Post- ma uit Oldenzaal. De opbrengst van de Emmabloem alhier bedraagt f69.05. Zoutelande. Dinsdagvoormiddag verga derde de gemeenteraad om de verordening op de hefling van slachtrechten eenigszins te wijzigen. Deze wijziging geschiedde op verzoek van den Alinister van Binnenl. Zaken. Arnemuiden. Vrijdagmiddag werd alhier de bazaar geopend, waarvan, het doel reeds eerder vermeld werd in dit blad. Door den heer J. J. van Doeselaar werd namens het Groene Kruis een openings rede uitgesproken. Spr. verwelkomde in het bijzonder Dr v. d. Bijl en mevr. Ver burg, enquetrioe. Oi ze -vij.'-vr zuster v. d. Kloo ,i - .ie, altlus Spr., uit hopfde van haar beroep ook geregeld met de t.b.c.-lijders in aan raking komt, liep al eenige jaren rond met het plan te trachten in Arnemuiden een hoogtezon te verkrijgen, een voornaam middel bij de bestrijding der Tuberculosa Zij stuitte daarbij echter op 2 groote bezwaren, n.l. geen geld en geen electri- citeit. Toen in Dec. 1929 ook Arnemuiden van jelectriciteit werd voorzien, was het laatste bezwaar opgeheven. De zuster achtte nu den tijd gekomen, de zaak krachtig aan te pakken. Het be stuur van het Groene Kruis sympathi seerde volkomen met het doel en be loofde zijn volle medewerking. En wat do zuster nu in korten tijd tot stand gebracht en verzameld heeft, is boven verwachting. Alles wat ge in de verschillende zalen ziet, is zeker voor negen tiende of nog meer door haai" zelf bijeengebracht. Het bestuur gevoelt zich dan ook gedrongen de zuster zijn bijzonderen dank le be tuigen voor wat ze gepresteerd heeft. Hierbij bood Spr. haar bloemen aan. Ook alle geefsters en gevers bracht spr. dank. Eveneens aan den raad der gemeente, die de school heeft afgestaan, en aan de P.Z.E.M. voor de royale verlichting, waar door de lokalen des .avonds in een zee van licht herschapen zijn. Spr. gaf daarna een korte opsomming van wat er op den bazar te zien is en hoopt dat er veel gekocht zal worden, en het doel moge bereikt worden. Mede waren aanwezig de burgemeester, weth. Franse, dhr Ssiooves, directeur P.Z. E.M, dhr de. Regt, ingenieur P. Z. E. M. alsmede een groot aantal inwoners. Door de P. Z. E. M. was de aanleg en de electrische stroom gratis beschik baar gesteld. Gedemonstreerd werd met een hcogtezon-kachel, afgestaan door de firma Philips, ventilator-komfoor en di verse lampen, terwijl door de firma van 't Westeinde uit Middelburg een radio toestel was geplaatst. De belangstelling was alle drie dagen zeer grcot, zoo groot zelfs, dat de drie school lokalen alle kijkers nauwelijks konden be vatten. De voorzitter, dhr J. J. van Doeselaar, sprak dan ook bij het sluiten van den bazaar er zijn voldoening over uit, dat zij meer dan bijzonder geslaagd mocht heeten, tevens een woord van dank rich tend tot degenen, die hieraan hebben medegewerkt. Axel, Vrijdag had onder groote be langstelling de begrafenis plaats van wij len den heer Ph. J. van Dixhoorn. Vele bloemen dekten de baar. Aanwezig waren o.m. het dagelijksch bestuur en raadsleden van de gemeente Axel, leden der. Prov. Staten, hoofdbe stuursleden der Z. L. M., bestuursleden van de afd. Axel van de Z. L. M., van de Prov. Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij, en tal van andere vereeni- gingan, eon afgevaardigde van het H, B. van den Vrijheidsbond, enz. Bij de groeve heeft een tiental spre kers hot woord gevoerd, waarvan in 't bijzonder genoemd kunnen worden ds Ruysch van Dugteron, Ned. Herv. Pre dikant, de burgemeester van Axel, de heer F. Blok, de heer jhr R, R. L. de Muralt, oud-lid der Eerste Kamer, de heer inr. P. Dieleman, als voorzitter der Z. L. M., de heer F. C. Zonnevijlle, namens de Prov. Reg. Commissie. De oudste zoon dankte. Schore. In de gisterenavond gehouden vergadering van het zieken- en ondersteu ningsfonds „Onderlinge Hulp" alhier werd met groote meerderheid van stemmen be sloten, over te gaan tot ontbinding. Aan den secretaris werd een aandenken ge schonken voor zijn administratieve dien sten. De in kas zijnde gelden zullen gelijkelijk onder de leden worden ver deeld. Brutale diefstal door een dienstbode en haar verloof- d e. Toen de bewoners van een huis aan den Nieuwe Weg to Amsterdam na den Zaterdagavond in de stad te hebben door- gcbraclii thuis kwamen, ontdekten zij dat de 19-jarige Duitsche dienstbode L. O., die een zestal weken bij het gezin, bestaande uit een echtpaar en een dochter in betrekking was, het huis had verlaten. Deze ontdekking werd gevolgd door een van nog veel onaangenamer aard, want met de dienstbode bleek een bedrag aan geld en een aantal sieraden verdwenen te zijn. Dadelijk werd de politie gewaar schuwd en toen de verhitte gemoederen der drie bewoners eenigszins tot kalmte waren gekomen, kwam vast te staan, dat aan geld voor ongeveer 700 vermist werd, terwijl vrijwel alles, wat zich aan waar- devoorwerpen bevond in het huis, bleek te zijn meegenomen èvenals eenige lijf goederen. Een en ander was de dienst bode gemakkelijk gemaakt, doordat geen enkele least gesloten was. Voor de poli tie staat het vast, dat de dienstbode bij haar „werkzaamheden" geholpen is door haar verloofde, den 30-jarigen koopman H. K., een Duitscher, die sinds eenige weken in Amsterdam woonachtig is. De kans is groot dat het tweetal gelegen heid heeft gehad over de grens de vlucht te nemen. R ijwieldieven gesnapt. De po litie te Hilversum heeft gisteren twee rij- wieldieven gesnapt, die gedurende de Paasch- dagen niet minder dan vijf rijwielen hadden ontvreemd. Twee rijwielen werden ontdekt in een Bank van Leening te Utrecht en één is door de politie te Bussum in beslag genomen, om dat één der daders er op reed zonder lan taarn en zonder in het bezit te zijn van een rijwielplaatje. Een der daders heeft bekend. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Motor over den kop. Maandag middag geraakte op den straatweg nabij Sant poort, de motorrijder van der A. genaamd, wonende te Amstelveen, toen hij met een zeer groote snelheid rijdende voor een auto bus moest uitwijken het stuur kwijt. De motor sloeg eenige malen over den kop en de bestuurder kwam zoodanig terecht, dat hij bewusteloos werd opgenomen. In zorgwekkenden toestand werd hij na voorloops verbonden te ^jjn per ziekenauto naar het ziekenhuis te IJmuiden overgebracht, waar werd geconstateerd dat zijn beide armen en een zijner beenen waren gebroken. Bo vendien 'bleek hij een ernstige hersenschud ding en een sleutelbeenfractuur te hebben opgeloopen. Bosch- en heidebrand. Op den tweeden Paaschdag heeft nabij het Witte Huis, onder de gemeente Terheyden een groote bosch- en heidebrand gewoed langs het Ooster- houtsch Kanaal. Een 100 H.A. bosch en heide werden door den brand vernield. Storing aan de centrale te Tilburg. Gisterenmiddag, omstreeks twaalf uur werd de stroomlevering van de electri- eche centrale le Tilburg plotseling afgebroken, doordat door tot nog toe onbekende oorzaak do generator van de 8000 K.Wi. machine op de gemeentelijke electriciteitsfabriekon in brand was geraakt. De generator verbrandde. Door het in working stellen van eenresorvoma- chine, kon reeds na zes minuten bot euvel teniet worden gedaan. l>e capacitoit van de reservemachino is groot genoeg om hot ge heele not te kunnen voeden. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk; zo wordt door verzekering gedekt Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Dronken chauffeur. Op den2den Paaschdag, des avonds te half zeven, reed in de richting Zandvoort, einde Zeeweg, een beschonken chauffeur met zijn auto in groote vaart tegen een daar aan den kant van den weg stilstaanden auto, waarin de heer H. met zijn kinderen gezeten was. De schok was zoo hevig, dat alle kinderen ernstig 'werden gewond. Een Jjreeg een arm- en een been breuk, de anderen bekwamen snij wonden aan gezicht en handen. Met een auto werden zij naar het ziekenhuis te Haarlem, overge bracht. De beschonken bestuurder, een zeke re Wi„ uit Utrecht, kreeg een diepe snij wonde aan zijn lippen. Hij is op het politiebureau te Overveen verbonden en in bewaring ge- - steld. De auto's werden zwaar beschadigd. Brutale overval ineen pasto- r i e. Den eersten Paaschdag hebben drie ge maskerde bandieten een roofoverval gepleegd op de R. K. pastorie te Altendorf aan de Roer. Door middel van een ladder waren de roovers in de kelderverdieping afgedaald. Door het gestommel werden de pastoor en de huis houdster wakker en gingen jiaar beneden. Toen de pastoor in de heerenkamer wilde gaan, werd plotseling de deur van de aan grenzende kamer geopend en de drie ban dieten wierpen zich onder het geroep van „hands up" op den pastoor. Tegelijkertijd hielden zij den pastoor een vuurwapen voor. Deze probeerde daarop de straatdeur te be reiken om te ontsnappen. Deaanvoerder der bende haalde .hem even wel in en een bloedige worsteling ontspon zich tusschen beiden, waarhij de pastoor, die hevigen tegenstand bood, gewond werd aan het hoofd en de rechterhand. De beide andere roovers richtten hun vuur wapenen op den pastoor. Deze wejd ten slotte gekneveld. De aanvoerder zeide hierop tot den geeste lijke, dat deze zich gelukkig kon achten, dat zijn vuurwapen niet in orde was, omdat hij anders al koud gemaakt zou zijn. Hierna sommeerden de boeven den pastoor zijn brandkast te openen. Hij weigerde en nadat de roover hadden beloofd, de kerksie raden te zullen laten liggen, werd de brand kast door den daartoe van zijn touwen be vrijden pastoor geopend. De roovers vonden slechts weinig van hun gading. De pastoor werd daarom opnieuw ge bonden en met zijn huishoudster in den kelder opgesloten, terwijl de roovers in den tusschen- tijd een goed heenkomen zochten. Eerst later slaagden de gevangenen er in, een klein keldervenster te openen en een voor bijganger te hulp te roepen, die hen bevrijdde. Bank voor Zeeland te Goes. Aan het verslag over 1929 het tiende boekjaar dezer bank ontleenen we het volgende Tot ons genoegen kunnen wij u mede- deelen, dat ook in het afgeloopen jaar het tiende boekjaar onzer Instelling, we derom gunstige resultaten werden bereikt. Voor den landbouw is het jaar 1929 in het algemeen ongunstig geweest. Ook de fruitcultuur was over het algemeen niet bijzonder bevredigend, met uitzon dering van aardbeien, welke in onze om geving een belangrijke bron van inkom sten vormen. Wat de oesterteelt betreft, ook hier had men rekening te houden met dalende prijzen en, hoewel sommige kweekers bij hun export naar Engeland de noteerin gen nog eenigszins konden handhaven, zagen anderen zich gedwongen nieuw af zetgebied te zoeken en met de dalende marktprijzen mede te gaan. De hierboven vermelde teleurstellende resultaten, ofschoon nog zonder invloed op de inkomsten onzer "Vennootschap in het afgeloopen 'jaar, zullen niet nalaten ongunstig te werken -op ons bedrijf in 1930. Aangezien ^onze Vennootschap zich echter nog steeds mag verheugen in een toenemen van het aantal harer relaties, zijn wij ten .opzichte van do verdere ont wikkeling hoopvol gestemd. Voor verliezen bleef onze Vennootschap gelukkig .gespaard en, in aanmerking ne mende de voorzichtige wijze, waarop gel den worden verstrekt, meonen wij te mo gen veronderstellen, dat wij zonder na- deelen de economische crisis zullen door komen. Aan baten hebben wij in het boekjaar 1929 kunnen boeken f 62.521.02, waarop aan onkosten f30.716.17 in mindering worden gebracht. Het Voordeelig saldo is dus f 31.804.85. Nadat primair dividend, tantièmes, divi dend en tantième-belasting enz. in min dering zijn gebracht, blijft er ter beschik king van aandeelhouders over een be drag, van f 10.713.26, waarbij het onver deeld' saldo van *1928 wordt toegevoegd zijnde f563.16, zoodat in totaal nog ter beschikking van aandeelhouders is een som van f 11.276.42. Voorgesteld wordt hiervan ten behoeve van de extra reserve aan te wenden een bedrag van f2500 en op de gewone aan- deelen een extra dividend uit Je keerem van 2 pCt. zijnde f4000; Nadat ook de hierop verschuldigde be lasting is afgetrokken, resteert er een onverdeeld saldo van 'f 4414.42, hetwelk voorgesteld wordt op nieuwe rekening ever te brengen. 101. „Doch toen drie groote menschen me zagen, terwijl ik mijn gewone plaats wilde innemen, sprongen allen verschrikt op. De koning nam het tafellaken met alles wat er op stond mede en alles viel in scherven op den grond. Ik wilde op de tafel klimmen en ik piepte, alsof ik wilde zeggen: „Ik ben Uw kind, Uw dochtertje". Doch het was aan doovemans' ooren ge klopt". 102. Mijn moeder, de koningin, klom in haar angst boven op het buffet. Ik wilde haar achterna loopen om haar te vertellen, wie ik was, doch daardoor werd ze nog veel angstiger. Ikraakte van d© wal in de s 1 o o t".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6