Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken Laatste Berichten. Telegrammen. Marktberichten. Scheepstijdingen. Advertentiën. Ingezonden stukken Burgerlijke Stand. Radio-nieuws i Verhuring Kerkelanden. Bij de verhuring der Kerkelanden te Oosterlittens (Fr.) bedroegen de prijzen nog geen 52 pet. van die van het vorige jaar. Een oneerlijke hulppostbode. Gisteren is ter beschikking van 'de justitie te Leeuwarden gos'.eld een 89-jarige hulppost bode uit Surhulstorveea. Hij wordt verdacht gelden, welke hjj van ingezetenen had ont vangen om deze te storten voor belastingen enz.j te eigen bate te hebben gebruikt. Bo vendien wordt hij verdacht van valschheid in geschrifte. Be aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd. Een bom bij de Maasbrug te Maastricht. Bij de baggerwerken, die thans in de Maas te Maastricht, in verband met den bouw van de nieuwe brug worden uitgevoerd, werd een moderne Engelsche bom uit de rivier gehaald. Het bleek een projectiel afkomstig uit een vliegtuig te we zen. De plaats, waar deze werd opgehaald moet een paar honderd meter ten Noorden van de oude brug zijn geweest. Men vermoedt te doen te hebben met de resten van een mislukten aanslag op de oude Maasbrug. In het begin van den oor log immers heeft een Engelsche vliegmachi ne een bom laten vallen op de stad; ze kwam terecht op de binnenplaats van een huis aan de Brusselsche straat en richtte gelukkig weinig onheil aan. Er bestaat re uen om aan te nemen, dat de gevonden bom uit hetzelfde vliegtuig afkomstig is. De Engelschman heeft toen Maastricht aangezien voor een Belgische stad, wellicht Namen, dat een soortgelijke situatie heeft en een even eens zeer oude Romaansche brug van een zelfde type. Het gedemonteerde projectiel is thans in particulier bezit, doch zal wellicht aan het plaatselijk museum afgestaan worden. Fabrieksbrand. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in eenige kisten afval in de celluloidfabriek van d. G. aan de Kerklaan te Rijswijk (Z.-H.) W,eldra stond de geheele fabriek in lichte laaie. Het vuur deelde zich ook mee aan een gedeelte van de werkplaats van den wagenmaker y. K. en de ijzerconstructiefabriek van Z. De brandweer heeft deze gebouwen kunnen behouden: De fabriek is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Communisten aan het werk. In den nacht van Paaschzaterdag op Eer sten Paaschdag hebben tot nu toe onbekende personen, klaarblijke ijk aanhangers van Mos kou, de lalfe aardigheid gehad de R. K. kerk in de Hobbemastraat te Den Haag, door mid del van roode verf piet diverse godslasterlijke opschriften te voorzien. De sikkel met den hamer en de dreigende zinsnede: „Blijf .met je handen van Rus land af", bewezen duidelijk, in welke richting de daders gezocht moeten worden. Boven dien had men zich niet ontzien het voor plein der kerk als het ware te bezaaien met aan flarden gescheurde kerkboeken en Rü- belsche geschiedenisboeken. Landerijen, die niet verkocht kunnen worden. Dezer dagen zou onder Rijperkerk de finale verkooping plaats vinden van een stuk weiland, de z.g. „13 Mad", liggende hij Ouddeel, groot 8.99.30 H.A. Dooh wegens te laag bod, dat natuur lijk toegeschreven moet worden aan de sleöhte tijden op landbouwgebied, moes ten de perceelen worden ingehouden. De boeren durfden niet koopen. Zoodat het unieke feit voorkwam, dat de landerijen niet werden toegewezen. Gaat men de groente vernietigen? In een vergadering der Goöp. tuinders- vereeniging „Kennemerland" is besloten, om de spinazie, indien deze geen 10 cent per kist van 10 K.G. kan opbrengen, op te houden en te laten vernietigen. De andere veiling-organisaties moeten over deze zeer belangrijke kwestie nog vergaderen. Mond- en klauwzeer. De directeur van het veeartsenijkundig staatstoezicht vestigt de aandacht van vee houders en veehandelaren op verschillende gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich de laatste dagen, vermoedelijk door de vee markten, op verschillende bedrijven hebben voorgedaan. Voor zooveel noodig wordt belanghebben den nogmaals op het hart gedrukt, de meest nauwkeurige voorzorgen te nemen tegen ver breiding van de ziekte en bij verdenking of constateeren van mond- en klauwzeer on verwijld aangifte te doen en in dit geval vooral niet met vee ter markt te gaan. Overigens is het voor een ieder, 3ie vee wensc.ht te markten, van het grootste belang, tevoren zijn geheele veestapel nauwkeurig op verschijnselen, wijzende op mond- en klauw zeer te onderzoeken en bij twijfel geen vee te vervoeren. Ter burgerlijke zitting van de recht bank te Middelburg is heden beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand te Ritthem dhr J. Meliefste aldaar. Door N. K., wonderdokter te Den Haag, is cassatie aangeteekend tegen 3 vonnissen der Arr. rechtbank te M'burg, waarbij hij in hooger beroep wegens onbe voegd uitoefenen van de geneeskunst is veroordeeld tot 6 geldboeten van f50 of 6 maal 50 d. h. Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit is bevorderd tot technisch-hoofd- ambtenaar van den Rijkswaterstaat, te rekenen van 1 Januari 1930, de tech- nisch-ambtenaar P. Mulder te Goes. Burgemeester van Cauwe- laert op de Zeejiwsche wate ren, Dezer dagen is te Dordrecht aan gekomen „de Antwerpen", het onlangs voor rekening der Scheldestad gebouwde schip. Ook is gisteravond aangekomen Dr F. van Gauwelaert, burgemeester van Antwerpen, in gezelschap van den gou verneur van Antwerpen, de wethouders en verschillende raadsleden. Hedenmorgen om half zeven zou men via de Zuid-Hollandsche en Zeeuw- schte wateren met de Antwerpen weer naar de Scheldestad terug varen. Algemeene Vergadering der Chr.-Hist. Unie. AMSTERDAM. Na de rede van Mr Schokking werd op voorstel van het Be stuur en onder krachtig applaus besloten een telegram van buide te zenden aan H. M. de Koningin, waarin tevens uiting werd gegeven aan de vreugde over de onthulling van het gedenkteeken voor Ju liana van Stolberg. Staande werd hierop een couplet van het Wilhelmus gezongen. Onder applaus werd voorts besloten een telegram te zenden aan gen. Weber als voorzitter van het comité van het Juliana van Stolberg-gedenkteeken en aan Mr Verkouteren, die door ernstige ongesteldheid verhinderd was de vergade ring bij te wonen. Het financieel verslag, uitgebracht door Dr J. W. H. Rutgers van Rozenburg werd hierna goedgekeurd. Hieruit bleek, dat over 1929 de ontvangsten bedroegen f29.670.53 en dat het voordeelig saldo bedraagt f 1178.82. Hierna werd overgegaan tot de behan deling van de voorstellen der afdeelin- gen. De afgevaardigde uit Nootdorp be pleitte uitvoerig een voorstel tot wijziging van Artikel 2 van het Program van Be ginselen. Dit voorstel werd bestreden door Prof. Lohman, die er op wees, dat de vergade ring op zulk een belangrijk punt niet is voorbereid en door den voorzitter, die liet uitkomen, dat in het P. v. B. geen wijziging dient te worden gebracht, ten zij de noodzakelijkheid daarvan zich op dringt aan allen, wat thans niet het ge val is. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat tot leden van het Hoofdbe stuur zijn herkozen de heeren J. R. Snoeck Henkemans met 631 en H. W. Tilanus met 653 stemmen, terwijl geko zen was in de vacature-dr J. Tb. de Visser de heer dr J. R. Slotemaker de Bruine. Van de Ministers de Geer en Beelaerts van Blokland waren telegrammen inge komen, inhoudende de beste wenschen voor het welslagen der vergadering. Onthulling van het gedenkteeken van Juliana van Stolberg. D:EN HAAG. Heden- Woensdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prinses Juliana en alle genoodigden, de plechtige onthulling plaats gehad van het gedenk teeken, dat door een zich voor dit doel gevormd hebbend Nationaal Comité is op gericht voor Juliana van Stolberg. Tot de genoodigden tot bijwoning van deze plechtigheid behoorden onder meer alle ministers, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de vice-pre sident van den Raad van State, de oud opperbevelhebber generaal Snijders en verschillende andere autoriteiten. Verder de leden van het eere-comité, waarvan oud-ministar H. Coljja voorzitter is. Nadat ongeveer te half 2 de Koninklijke Familie (gelijk bekend kon Prins Hendrik wegens verblijf in het buitenland niet aan wezig zijn) op het terrein was aange'ko- men, hield de voorzitter van het Comité generaal Ph. Weber de inleidende toe spraak, waarin hij een beeld gaf van de wijze waarop het monument is tot stand gekomen Na deze rede had de plechtige onthul ling plaats. Dit geschiedde door H. IC. H. Prinses Juliana, onder het spelen van het Wilhelmus door de Kon. Mil. Kapel. Na de onthulling werd het monument in oogenschouw genomen, waarbij de Prinses een krans neerlegde met lint, waarop de woorden: „Van de nakomelin gen" en de initialen W. E. H. en J. Vervolgens had ook een kranslegging plaats namens het Dagel. Bestuur der Re sidentie, waarna oud-minister Dr J. Th. de Visser een rede hield. Spr. gaf daarin een schets van de grootsche historische beteekenis van de stammoeder der Oran jes. Nadat Dr de Visser zijn rede beëin digd had,'sprak H. M. de Koningin een kort woord, daarbij uiting gevende aan de vreugde over de onthulling van dit monument, waarbij de overtuiging werd uitgesproken, dat de nagedachtenis van Juliana van Stolberg zegenend en vor mend kan werken, ook in onze dagen. De gedachtenis aan deze vrouw kan ons meer zijn, dan een schoone herinnering. Zij kan ons een kracht zijn in het heden en den weg wijzen in de toekomst. De Koningin hoopte, dat in dezen zin een inspireerende en verheffende invloed van dit monument kan uitgaan en wekte op het lichtende voorbeeld van Juliana van Stolberg te volgen. De voorzitter van het Nat. Comité sprak hierna een kort dankwoord, waarna de overdracht van het gedenkteeken aan het gemeentebestuur plaats had. Het opschrift op het gedenkteeken luidt: Juliana van Stolberg, stammoeder van het Huis van Oranje, geboren 1506, overleden 1580. OUDE PEKELA. Hedenmorgen Is een stroovoorraad van 4 5 millioen K.G. en toebehoorende aan de •stroocarton- labrlek v.h. E. Free en Co. door brand vernield. DEN HAAG. Het Haagsche Gerechtshof heeft heden overeenkomstig den eisch van den Procureur-generaal, tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld den 35-ja- rigen A. K. uit Waddinxveen terzake van moord op zijn buurman. Hij was door de Rotteidamsche rechtbank veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. Vliegtuig verongelukt. KOPENHAGEN. Het Deensche water vliegtuig, bestuurd door kapitein Jensen, dat gisteravond uit Warnemünde naar Ko penhagen vertrok is hedenmorgen als een wrak drijvende gevonden. De bemanning, bestaande uit kapitein Jensen pn een boord-mecano is waarschijnlijk verdronken Do gevangenlsbiand to Columbus. NEW-YORK. Uit Columbus wordt ge>- meld, dat de Gouverneur een onderzoek heeft doen instellen naar de gebeurtenis sen tijdens den brand in eb strafgevange nis. De onderzoek-commissie heeft ge constateerd, dat het groot aantal slacht offers geweten moet worden -aan de schuld der cipiers, die weigerden de sleutels van de cellen af te geven. Voorts is gebleken, dat het gevangenis-personeel geenerlei instructie had omtrent maatrege len bij brand. NEW-YORK. President Hoovecr heeft in het Congres tot de uiterste spaarzaamheid aangemaand daar op de komende be grooting een tekort van 30 millioen dollar verwacht kan worden. AMSTERDAM. Naar wij vernemen is thans het geschil Clausing—Typografen bond bij de rechtbank aanhangig ge maakt, in hoofdzaak. Er wordt dus nu geen voorloopige beslissing gevraagd, doch de Rechtbank zal moeten uitma ken de beteekenis van Art. 35 van de Statuten van den A.N.T.B. VLAARDINGEN. Hedenmorgen brak brand uit in de banketbakkerij „Modern". De heer Broek, die boven de zaak woont, wist zich met moeite met vrouw en kin deren in veiligheid te stellen. BEVERWIJK. Gisteravond is de spoor wegarbeider W. afkomstig uit Gronin gen en werkzaam bij de electrificatie van het baanvak VelsenUitgeest door een voorbijrijdenden trein gegrepen. Beide beenen werden den man afgereden. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 April 2.30 uur. Brussel 34.6834.70. Berlijn 59.31—59.32. Parijs 9.74—9.751/2. Londen 12.087a—12.083/B. New-York 2A83/a—2.485/8. (Buiten verantwoordelijkheid der Redaotiey. Geachte Redactie, Mag ik nog even gebruik maken van Uw gastvrijheid? Ds Wartena in zijn in gezonden stuk schrijft, dat Uw leading artikel en mijn „ingezonden" allen na druk vrijwel leggen op de gehoorzaam heid aan de Overheid. Zeker, maar ik heb ook aangetoond, dat noch volgens 'tOude, noen naar het Nieuwe Testament oorlog op zich zelf, en in elk geval onrechtvaardig en on geoorloofd ia, 4 En of er dan geen grenzen zijn voor bovenbedoelde gehoorzaamheid? Gewis; die vinden we in de ordeningen des Hee ren. Gesteld een Overheid zocht het le ven, het levensrecht van 'nvolk te ver nietigen, dan ligt in het leven van dat volk het recht, onder biddend opzien tot God, den drager van 't gezag te vervan gen; maar ook dan alleen. Immers: Christus boog zich onder de macht, welke Rome's stadhouder van bo ven over Hem ontving; de geloovigen in Rome en ook Paulus hebben tot in den dood zich gebukt onder de van God gestelde macht. Gehoorzaamheid is noodzakelijk, tenzjj de opvolging van de bevelen van 't ge zag in strijd zou wezen met een stel lig gebod Gods. En dat juist is, zooals ik in mijn vorig ingezonden stuk aantoonde, hier ,niet het geval. Want zij, de overheden, zoo lezen wij, zijn dienaars Gods, in ditzelve gestadig bezig zijnde. Zoo geeft dan een iegelijk, wat gij schuldig zijt, schatting, wien gij de schatting; tol, wien gij den tol; vree- ze, wien gij de vreeze; eer, wien gij de e e r e schuldig zijt. Neen, nogmaals, wie met Gods Woord rekent, weet, dat de oorlog een onvermij delijk gevolg is der zonde, en alleen in zondigen toestand denkbaar. Dit gege ven zijnde, is oorlog enkel gerechtvaar digd in geval van noodweer of bij executie van recht. Het is m.i. valsch pacifisme, zich in te beelden, in de toekomst den oorlog te kunnen vermijden; immers men rekent niet mot de zondige werkelijkheid. Herha len zich niet telkens weer, trots alle nationale rechtsorde, burgeroorlog en re volutie? Ik wil hiermede niet zeggen, dat dit alles ons ontheft vm den duren plicht, om daartegen alle maatregelen te nemen, binnen menschelijk bereik, zoolang ze niet ingaan tegen 's Heeren ordinantiën. In het nationale leven is ons de over heid gegeven, opdat de doorwerking der zonde worde bestreden, en zóó dient er ook in het internationale leven gewerkt aan den opbouw eener behoorlijke rechts- bedeeling, opdat machts misbruik wor de geweerd. Vrees bekruipt mij, dat „Kerk en Vre de" bezig is, het overheidsgezag te on dermijnen en het Christelijke en maat schappelijke leven dermate te verlammen, dat dit een gemakkelijke prooi wordt van de wereldrevolutie. Wil het niet, onder schoonen schijn, de fundamenten van het staatsleven ondergraven? H. SCHUITMAKER. Goes, 16 April 1930. Middelburg. Door den Rijkswaterstaat werd heden aanbesteed: A. het leveren en aanbrengen van span- werken, op de hoofdliggers van de draai brug over de binnenkeer- en schutsluis te Vlissingen met bijkomende werken. Ra ming f 7900. Inschrijvers: fa. Penn en Bauduin, Dor drecht f9100fN.V. Rotterdamsche Machi nefabriek Rraat te Rotterdam f 8550; H. Zeijger, Vlissingen f 8260; N.V. Swart- touw's machinefabriek en constructie werkplaats, Schiedam f 7700; N.V. F. ICloos Zoon's werkplaatsen, Kinderdijk f6999; N.V. Aannemersbedrijf v.h. T den Rree- jen van der Bout, Berg en Dal, gemeente Groesbeek f5985. B het leveren en plaatsen van gewa pend betonpalen in de paalrijen vóór den zeemuur te Vlissingen, behoorende tot de kustverdediging in Zeeland. Raming 5Ö0 stuks. Inschrijvers P. Dekker, 'Veere 406 stuks, J. J. Jansen, Middelburg 419 stuks en J. N. D. Bijl, Vlissingen 430 stuks. GOES. Veiling van 22 April. Exportvei ling: kropsla f2.90f5.20 p. 100 stuks. Kleine veilingBloemkool f 14f 28, groene komkommers f 16, kropsla f 1.80 f6, kipeieren f4.10f4.70, alles per 100 stuks. Postelein 35, spinazie 3, witlof 8, schorseneeren 1 gld. p. 100 K.G., wortelen 317, rabarber 45.40, selderie 0.50 1.90, prei 911 gld., alles per 100 bos. OOSTBURG. Tarwe 10.00—10.40, Gerst Chevalier 7.257.75, Haver 7.007.50, Kroon- erwten 10.2510.50, Bruine boonen 13.00 —14.00. ROTTERDAM. Op de gisteren in het vei lingslokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed: Kipeieren 4.155.80, Eendeieren 4.605.05. Aanvoer 200.000 eieren. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. H. Duime- ring 25 j. en K. Cyvat 27 j. Bevallen: A. Pitlo, geb. Van Schagen, d.; M. C. Schotman, geb. Valk, d.; C. van Moolenbroek, geb. Vermeulen, z.; J. Wi. Roth, geb. Van Meerendonk, z.; N. Kasse, geb. de Nood, z. Overleden: H. L. Dormaar 89 j. weduwn. van W|. J. Vermeijle Broeder; J. C. Eggel 82 j. weduwn. H. M. Janssen; L. J. Bosdijk 90 j. weduwn. van M. Vreke; T. van der Bliek 46 j. geb. met J. C. Hondsmerk. GOES. Ondertrouwd: Johannes Frederik Otto Huese 38 j. en Annet van Poelgeest 23 j. jd. Geboren: Johanna Catharina, d. v. Marinus Harinck en Jannetje Adriana Catharina van Sparrentak. Programma van Donderdag 24 April. HILVERSUM, 298 M. (Na 6 uur 1071M.) 12—2 Concert. 2—3 en 8.304 Gramofoon- platen. 5.806.30 Concert. 6,306.45 Gra mofoonplaten. 6.45—8 Concert. 8.15 Aan sluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw-orkest o.l.v. dr Willem Mengelberg. HUIZEN, 1875 M. 8.15—9.30 Concert. ÏO —10.30 Zang door dameskoortje. 10.30 Zie- kendienst door ds J. L. de Vries te Bus- sum. 11 Lezen Chr. Lectuur. 11.30 uurtje voor de Landbouwers. 12.30—2 Concert, (viool), (orgel). 2—2.45 Gramofoonplaten. 4 Ziekenuurtje door ds J. v. d. Meulen te Soest. 55.30 Gramofoonplaten. 5.306.30 Orgelconcert. 77.15 Gramofoonplaten. 8 10.20 Uitzending vanuit het „Schutters hof", Goes. Sprekers. Muzikale medewer king door Chr. Muziekgezelschap „Ho sanna", Chr. Gem. koor te Goes. DAVENTRY, 1554,4 M. 11.20 Concert 12.20 Orgelbespeling. 1,201.50 Gramofoon platen. 3.05 Concert. Strijkkwartet (fluit), (sopraan). 6 Piano-recital. 7.05 Concert Orkest (tenor). BRUSSEL, 508.5 M. 4.20 Trio-concert. 5.55 Gramofoonplaten. 7.35 Concert. Or kesten zang. Stoomvaart Mij Nederland. CHR. HUYGENS, uitr., 22 v. Amsterdam. RADJA, uitr., p. 19 Perim. Kon, Ned. Stoomb. Mij. MEDEA, 20 v. W, Indië te New York. PERSEUS, 22 v. Tarragona te Valencia. Rotterdamsche Lloyd. BALOERAN, uitr., p. 21 K. Roca. BLITAR, uitr., 21 te Genua. GAROET, thuisr., 21 te Suez. GORONTAIX1, Oraiw,, p. 90 Sasree. INSULïNDE, uitr., p. 20 Perim. KOTA INTEN, uitr., 21 te Sabang. MERAUKE, uitr., 31 te Belawan. SLAMAT, thuisr... 23 3 u. nam. te Cowe* es 24 vm. 8 u. te Rotterdam verwacht. TAPANOELI, thuisr,, p. 81 Perim. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 24 April; Matige Oostelijke tot Zuidelijke of Zuid* Westelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, later iets koeler. Stand van hedenmiddag 3 uuz: Stand van gistermiddig 761. Licht op voor fietsen: Donderdag 7 u. 29. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders C0RNELIS MELIS en HENDRIKA SANDERSE den 2Sen April, hunne 25-jarige Eohtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hunne dankbare Kinderen en Verloofde. Serooskerke (W.), 23 April '30. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders PIETER DE POTTER en CATHARINA REIJNIERSE op Zaterdag 26 April hunne 35-Jarige Eohtvereeniging te her denken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijvf- fs de wensch van hunne 6 c'.iare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Koudeketkc, April 1930. Op Vrijdag 25 April hoopt de Heer C. H00GSTRATE, zijn 50sten geboortedag te ber denken. Dat hij nog lang gespaard moge blijven is de wensch van EENIGE VRIENDEN. Hij heeft als Oud-Strijder op Java veel roem verworven. Malang, Java, Pasaroean. Hoedekenskerke, 23 April '30, Voor de vele blijken van deel neming. ondervonden bil het over lijden van onzen lieven Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader PIETER JOHANNES VISSER, betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Mede namens de Familie, Wed. P. J. VISSER. Tm N«uxea, 23 April 1930.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3