Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs. zal naur list oorduvu van rapporteurs wel is waar het verderfelijke afbetalingssy- steeia niet uit de wereld zijn, doch er zou toch een belangrijke stap in de goede richting worden gedaan en vele uitwassen van het afbotalingssysteem zouden dan tot het verleden behcoraa. Het afbeta- ittigüsysteent sou dan nog, doolt dan zon der de érgste kwade gevolgen, aanvaard kunnen worden als een noodzakelijk kwaad. De vacature van hoofdinspecteur van Arbeid. Naar de „N. R. C." verneemt moet het thans in het voornemen liggen, den heer J. G. Kraft, inspecteur van den arbeid in de hoofdinspectie Arnhem, te belasten met de waarneming van de hoofdinspectie Maastricht, waar de hoofdinspecteursze tel weer was vrijgekomen door de intrek king van de overplaatsing van den Haag- schen hoofdinspecteur Huygens. Het volgens den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid voor een hoofdin specteur zoo moeilijke nijverheidsdistrict Maastricht, dat daarom voor den heer Fruytier minder geschikt was, zou dan nu, zegt het. H d b 1 d., op een oogenblik dat de arbeidsinspectie met zoovele nieu we bezigheden belast is, voorloopig wor den toevertrouwd aan de zorgen van een inspecteur, d.w.z. aan iemand van een lageren rang. Nederlandsche kolen voor Duitschland. Naar de Duitsche bladen melden, is er tusschen de Duitsche en Nederlandsche regeering een overeenkomst tot stand ge komen, waarin bepaald wordt, dat het invoercontingent van Nederlandsche ko len in Duitschland met 25 procent op 100.000 ton per maand wordt verhoogd. De Nederlandsche mijnbouw had een verhooging op 160.000 ton verlangd maar de Duitsche regeering heeft aan dezen wensch, met het oog op de ongunstige positie van de Duitsche kolenmarkt en de ongunstige situatie van den Duitschen mijnbouw, geen gevolg kunnen geven. De Verzekeringsraad. De werkgevers-leden van den Verzeke ringsraad met hun plaatsvervangers heb ben, met ingang van 18 dezer, voor den tijd van drie jaren aangewezen als lid van den raad van toezicht, bedoeld in art. 11 der Wet op de Rijksverzekeringsbank, Staatsblad 1920, no. 780: H. J. F. Smulders, Utrecht; F. L. van der Bom, Amsterdam; Jhr Mr P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, Arnhem; D. H. Wicherson, Steenwijk. en als plaatsvervangend lid van dien Raad: B. F. Krantz, Leiden; P. Leeuwenberg, Amsterdam; W. F. Piek, Wassenaar; J. A. E. Verkade, Zaandam. De werknemers-leden van den Verzeke ringsraad met hun plaatsvervangers heb ben, met ingang van genoemden datum, aangewezen als lid van voornoemden raad van toezicht: A. C. de Bruijn, Utrecht; A. A. A. A. Sleyser, 's Gravenhage; .E. Kupers, Hil versum; J. S. Rupert, Utrecht; en als plaatsvervangend lid van dien raad: Jos Veldman, Utrecht; B. de Boer, te 's Gravenhage; F. van de Walle, Amster dam; G. J. Leppink, Lonne'ker. Nieuwe spoorrijtuigen derde klasse. Naar „De Crt." verneemt, zullen over eenigen tijd de Ned. Spoorwegen nieuwe derde-klasse coupé-rijtuigen in gebruik ne men. Vrijdag 25 April a.s. zal met deze rijtuigen voor een aantal genoodigden een proefrit worden gehouden op de lijn UtrechtArnhem. Postvluchten naar Indië. Naar gemeld wordt ligt het in het voornemen der K.L.M. met de postvluch ten naar Indië op Donderdag 25 Sep tember aan te vangen. Het tweede post vliegtuig zal een week later vertrekken, de volgende postvliegtuigen vervolgens om de veertien dagen. Sterk progressieve kinderaftrek. B. en W. van De Bilt stellen den Raad voor, in de gemeentelijke inkom stenbelasting een kinderaftrek van de volgende progressie op te nemen: voor 1 kind f 15j voor 2 kinderen f 80' per kind, voor 3 kinderen f85 per kind, voor 4 kinderen f95 per kind, voor 5 kin deren f 120 per kind, voor 6 kinderen f 150 per kind, voor 7 kinderen f 185 per kind, voor 8 of meer kinderen f225 per kind. Notarissen. De beer J. H. v. d. Poll, notaris te Apeldoorn, is gisteren, 51 jaar oud, te Düsseldorf plotseling overleden. Zeeuwsche Bondsdag Geref. Jongelings- vereeni gingen. De Jaarvergadering van de Zeeuwsche af deeling van den Ned. Bond van Jonge- lingsvercenigingen op Geref. Grondslag werd den 2en Paaschdag te Middelburg gehouden. De huishoudelijke vergadering had plaats in de Gasthuiskerk. Zij werd ge opend door den voorz. dhr J. P. Kö- geler, met een bezielend openingswoord „Bouwen en Bewaren" waarin hij op wekte tot volhardenden arbeid in het vereenigingsleven. Uit de verslagen bleek, dat in de meeste vereenigingen een opge wekt vereenigingsleven heerseht. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd de Voorz. herkozen. Dhr H. R. Woltering van Vlissingen hield een referaat over de J. V. en hei sociale "leven. De ögsainÊï'e vergadering weid gehou den in de Noorderkerk. liet ruime kerk gebouw was als naar gewoonte tot in alle hoeken gevuld. Dhr P. van Nes te Nijkerk, eind-redacteur van het Geref. Jon gelingsblad, hield een rede over „Het juiste midden". Aan de hand van een vijftal punten werkte spr zijn leerzame rede uil Onder het zingen van 2 couplet ten van het Bondslied beklom P, C. v .tl. Vliet den kansel om zijn opwekkende rede uit te spreken, waarvan de titel luidde: „Zyn, hebben en worden". Dit slotwoord werd met groote aandacht ge volgd. Terneuzen. Alhier is in het kanaal Ter- neuzen-Gent, in de nabijheid van de Lood- senwacht opgehaald het lijk van den schippersknecht A., geboortig uit Terneu zen. Uit het feit, dat het schip in de Oostsluis gelegen was, vermoedt men niet, dat van een ongeluk moet gesproken worden. Zierikzee. Door de politie is aangehou den en ter beschikking van de Justitie te Middelburg gesteld zekere van D., als verdacht van aanranding en huisvrede breuk. ALGEMEENE VERGADERING CHRIS- TELIJK-HISTORISCHE UNIE. Rede Mr Schokking. In gebouw „Bellevue" te Amsterdam is hedenmorgen de algemeene vergadering aangevangen van de Christelijk-Histori- sohe Unie. De vergadering, welke uit alle deelen van het land zéér druk bezocht was, werd geopend met een uitvoerige rede van den voorzitter, mr J. Schokking. Aan deze rede is het volgende ontleend: Spr. wees er op, dat het eerste ge meenschappelijke ontmoeten van elkan der na de gehouden verkiezingscampagne aan deze vergadering een eigen beteekenis geelt en een daarmee verband houdende stemming wekt. Deze behoett aldus spreker gelukkig niet gedrukt te zijn; want ook verhoudingsgewijs zijn wij, Chr. Historischen, bij de vorige verkiezingen vergeleken, in stemmenaantal vooruitge gaan. Met kracht wees spr. vervolgens de van buitenaf nog steeds gegeven voorstelling van de hand, dat de Chr.-Historischen niet anders zouden zijn dan een conser vatieve Heerenpartijintegendeel, aldus spr., vinden de beginselen der partij den meesten weerklank bij hen, die tot de t re ede lagen des volks behooren. Uit voerig schetste spreker voorts de nood zakelijkheid van een voortgezette werk zaamheid, in verband waarmede hij de taak der kiesvereen'gingen besprak. In het vervolg van zijn rede maakte spr. er met groote voldoening melding van, dat de houding, welke de C. H. Kamerfractie bij de jongste kabinetsfor matie als gevolg van de ontslagaanvrage door het intermezzo-kabinet-De Ge-er aan H.M. de Koningin heeft ingenomen, on danks de daar van andere zijden op uit geoefende critiek, met een enkele uitzon dering aanstonds in de gelederen der Christelijk-Historischen begrepen is. Wij behooren niet tot hen, zeide spr., die het standpunt innemen, dat er voor opportu nistische bewegingen nooit plaats mag zijn neen, zonder eenig opportunisme gaat het niet in het leven; op het politieke terrein bij de onder ons bestaande ver houdingen zelfs minder dan ergens elders. In groote lijnen duidde spr. het beeld aan. dat het politieke veld vertoont en waar de Regeering haar taak vindt. In dit verband wees de heer Schokking o-.m. op het besluit der sociaal-democraten ten aanzien van de opening der Staten-Gene- raal en op hun politiek betreffende- het Rijk in Indië. Het is duidelijk, zeide spr., dat wij door hetgeen sedert bij de sociaal democratische partij is voorgevallen en door haar is naar buiten gebracht voor een veranderde constellatie- staan. Dit mag door ons niet worden onder schat, in verband met de omstandigheid, dat de revolutionaire actie, door het com munisme voor een deel overgenomen van de sociaal-democratie wordt gevoerd op veel breeder terrein dan o-o-it te voren, op geniepiger en geraffineerder wijze dan misschien mogelijk werd geacht en met een brutaliteit, die haar wedergade niet kent. Een vaste band en een scherpziend oo-g zijn noodig ter onderscheiding van het al of niet opstandige element. Spr. besprak vervolgens in verband met deze en andere verschijnselen de taak van Regeering en Parlement en in het bij zonder de aan te- nemen bo-uding der Chr. Historischen tegenover de andere partijen, er daarbij op wijzendei, dat de verdeeling tusschen de Roomsch-Katholieke en Chr. Protestantsche partijen onoverbrugbaar blijft. De mogelijkheid van eenheid dezer laat ste partijen ter sprake brengend, liet spr. uitkomen, dat de Chr.-Historische Unie het recht mist om voor meer eenheid te pkataa,, tiaMi 5a&rto® g&ea bereidheid is in eigen kring. Het zou struisvogel politiek zijn om niet te zien en niet voor elkander te willen weten, dat er moeilijkheden zijn en niet louter van zakelijken aard wier schaduw nog niet is geweken. Aan het slot van zyn met krachtig applaus beloonde rede zeide spr. „De kracht van het Christelijk beginsel hebben wtf noodig bjj de verdere behan deling van onze agenda, waarop voorstel len voorkomen, die vermoedelijk tot ver schil van gevoelen zullen aanleiding geven Dit hindert niet, wanneer slechts op den voorgrond blijft staan het gemeenschap pelijk streven, om in ernstig onderling overleg te zoeken naar datgene, wat onze Christelrjk-Historische Unie te beter aan haar doel kan doen beantwoorden. Nieuwe bezieling ga er daartoe onder ons uit, die niet nalaten kan zich mee te deelen aan anderen, en land en volk ten goede mo-et komen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hilligersberg (2e pr.pl.), F. C. Bosboom te Geesteren. Naar Feijenoord, A. H. Edelkoort te Meppel. Bedankt voor Ierseke, F. C. Bosboom te Geesteren. Voor Groenlo, B. M. v. d. Voet te Lemmer. Voor GiessendamHar- dinxveld, A. M. den Oudsten te Elburg. Geref. Kerken. Bedankt voor Ambt-Vollenhove (B), G. C. Berkouwer te Oudehorne. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Soestdijk en te Harder wijk, W. Bijleveld te Haarlem. Bedankt voor Dordrecht, K. G. v. Sme den te Haarlem. Voor Rijnsburg, J. W. van Ree te Barendrecht. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke, A. de Blois te Dirksland en B. van Neerbos te Ter- neuzen. Bedankt voor Grand Rapids (Noord- Amerika), A. Verhagen te Middelburg. Afscheid drJ. Th. Ubbink. Maandagmorgen, 2en Paaschdag, nam prof. dr J. Th. Ubbink in een overvolle kerk afscheid van de Ned. Herv. gemeen te te Souburg. Spreker had tot tekst gekozen Matth. 28 vers 1620. Na afloop van de predi- catie nam Dr U. afscheid onder woorden van dank voor de aangename samenwer king en steun in zijn werk, van kerke- raad, kerkvoogden en notabelen, van den organist en den koster. Voorts richtte hij het woord tot het bestuur der burgerlijke gemeente, voor de medewerking dankend ook van deze zijde ondervonden bij ver schillende gelegenheden, om ten slotte het woord te richten tot de gemeente, die hem lief was en waaronder hij zoovele vrienden telt, waardoor het afscheid ne men hem zwaar valt. Ook een woord van waardeering richtte Dr Ubbink tot de collega's die van verschillende gemeenten aanwezig waren voor hun tegenwoordig heid, waarna hij met dankzegging ein digde. De scheidende predikant werd hierna namens den kerkeraad toegesproken door den heer Boogaard en door den consulent dr Van Oyen van Ritthem, op wiens ver zoek staande gezongen werd Gez. 224: 5. Vlissingen. In het Vlissingsch Predik- beurtenbla-d deelt ds J. S. Hartjes me-de, dat het bedrag voor den grond der nieuwe Herv. Kerk in het Westen van Vlissin gen, reeds voor een zeer groot deel is bijeengebracht. Sedert de laatste verantwoording werd door hem ontvangen f 1141.50, w.o. een gift van f 300, één van f 100, en drie van f 100. De Unie „Een School met den Bijbel". De algemeene vergadering. Gisteren heeft te Utrecht de Unie een School met den Bijbel haar jaarlijkscbe algemeene vergadering ge houden onder voorzitterschap van Dr K. Dijk van Den Haag, die in zijn openings woord een woord van eerbiedige hulde bracht aan de nagedachtenis van zijn voorganger Ds A. de Geus. Spr. herdacht verder het aftreden van Mr Terpstra wegens zijn benoeming tot mi nister, als secretaris der Unie en wensch- te dezen Gods zegen toe. Van de oude garde is alleen in het moderamen over gebleven Ds J. L. Pierson, de drager van heilige tradities en de gelukkige be zitter van echt Christelijk idealisme. Spr. verbond daarna zijn openingswoord aan het woord uit Ps. 102: „Gij o God, Gij zijt dezelfde, Gij o Koning der eeuwen blijft bestaan." Het jaarverslag van .den secr.-penn. Mr J. J. Hangelbroek werd goedgekeurd. Het totaal aantal locale comité's bedraagt thans 873. Van deze collecteerden er in 1929 668, d.w.z. acht minder dan in 1928 De collecte bedroeg in 1929 f 107.000, dat is bijna f 4000 lager dan in 1928, de jubileumcollecte. Op voor stel van het bestuur werden verschillende uitkeeringen uit de kas der Unie ge daan. Eveneens werd besloten om uit het Fonds Paed. Leerstoel uit te keeren een bedrag van f 450 aan het Geref. Schoolverband ten behoeve van den pae- dagogischen leerstoel der Vrije Universi teit te Amsterdam. Ds J. Barbas en de heer S. Luiking, aftredend als bestuurslid, hadden zich niet herkiesbaar gesteld. In hun plaats werden gekozen de heeren J. Rijpma te Zelhem en J. Bos Kzn. te. Wilder- Yiük. 9 In de middagvergadering hield Ds J. Barbas een referaat over het onderwerp: „De belangstelling der ouders voor de School met den Bjjbel". In dit referaat betoogde Spr., dat beter gesproken kan worden van school met den Bijbel dan van Chr. School, omdat in deze dagen veel zich als Christelijk aandient, wat niet Christelijk is, In de belangstelling der ouders is inzinking en verslapping te constateeren. Spr. noemde verschillende oorzaken van deze mindere belangstelling. In dagen van strijd leeft het beginsel sterker en thans blijkt overduidelijk de waarheid van: 't Zijn sterke beenen, die de weelde, dragenI Den ouders wordt het thans te gemak kelijk gemaakt en alles letterlijk wordt hun uit de handen genomen. Zij hebben hun kind maar op de schoolbank te doen plaats nemen en dan gaat verder alles als op rolletjes en van een leien dakje. Dan is daar verder als oorzaak de ster ke inmenging en bemoeiing van de over heid, die in verband met de gelijkstel ling van haar kant zeer begrijpelijk deed toepassen den bekenden regel: „Voor wat hoort wat", en de school met een sterke zilveren koorde door artikel op artikel der wet aan zich bond, zoo, dat de ouders hun zeggenschap en vrijheid, hun recht en invloed moesten inboeten en prijs ge ven. Op de vraag, wat er te doen is om de belangstelling der ouders weer wakker te roepen, antwoordde spr. met te wijzen op verschillende middelen, die een zekere waarde en beteekenis hebben. Daar zijn schoolbesturen, waarin geen of bijna geen ouders zitting hebben; toen deze bestuursleden voor het eerst werden benoemd, waren zij misschien wel vader van één of meer schoolgaande kinderen, maar uit conservatisme of piëteit dan wel om hun verdienstelijkheid, zijn zij steeds herkozen. En menig ouder is niet lid van de schoolvereeniging in plaats van te voldoen aan zijn plicht, zoo, dat 't regel is: elk ouder lid van de schoolver eeniging. Wij noemen, aldus Spr., het instellen van kleine buurtcommissies voor het voortdurend aanraking zoeken en hou den met eventueele a.s. schoolouders, die in de neutrale zone liggen, naast ouder commissies voor het behartigen van ver schillende school- en onderwijsbelangen, met name het regelen van schoolreisjes en het organiseeren van schoolfeestjes. Verder onze ouder-avonden, waar school en gezin elkaar ontmoeten en na der tot elkaar kunnen gebracht worden. Worden zij meer dan eens per jaar ge houden, en op de juiste manier zorgvul dig voorbereid, en goed georganiseerd wat helaas niet altijd het geval is dan kunnen zij stellig iets goeds uitwerken. Allerlei practische en principieele on derwerpen op paedagogisch, onderwijs- en schoolterrein kunnen worden ingeleid en een rondvraag kan allerlei wat bij de ouders leeft tot uiting en bespreking brengen. Een middel vormen voorts Unie-verga deringen met Unie-sprekers, Unie-dagen, maar dan ook met Unie-vrienden en Unie-hoorders, want de oude beproefde belangstelling is getaand, Unie-bidston den, onze Unie-collecte, de thermometer voor de belangstelling der Unie. Alle tot nu toe genoemde middelen zijn niet afdoende, zoolang er niet een andere geest over ons volk vaardig wordt. De oude Unie-geest van onze voortrekkers en oud-strijders moet weer worden opgeroe pen! De goede oude traditie, die als een kostbaar pand en kleinood van vader op zoon moet worden overgedragen, is zoek geraakt en verbroken. De kinderen moeten opnieuw in de plaats van de vaders, misschien zelfs van de grootvaders en overgrootvaders komen Onze roeping is het, het groote geeste lijke beginsel weer sterk naar voren te brengen, ons hooge ideaal een eereplaats in de harten te hergeven. Spr. besloot met te wijzen op de aan grijpende geschiedenis van Rizpa en haar beide zonen. Als Rizpa dit offer over had voor de doode lichamen harer kinderen, wat moeten wij dan niet in het werk stel len, waar het gaat om de waarachtige, hoogste tijdelijke en eeuwige belangen, om het heil en de ziel onzer kinderen. Bij de gedachtenwisseling over dit on derwerp werd o.m. door Prof Dr Wa terink naar voren gebracht, dat nu de taak is om te zoeken naar een goede me thodiek voor het Christelijk Onderwijs. God heeft nu rust geschonken, maar nu moet het onderwijs in dien zin uitge bouwd worden. Wat leermiddelen betreft, staat het Christelijk onderwijs aan de spits. Maar de methode dateert nog van 1806. Er moet thans gezocht worden naar een andere methode, waardoor b.v. de beter begaafde leerlingen niet behoeven te wachten op de middelmatigen, waarhij ook niet allen in éénzelfde tempo het zelfde bereiken. In het gezin komt de variatie der kinderen uit en toch gaat alles langs één lijn. Deze gedachte moeten we meer in de school tot gelding zien te brengen. Door Ds J. L. Pierson werden weer zijn bezwaren ontwikkeld tegen de Onderwijs wet 1920 en gepleit voor de vrije school voor heel de natie. De voorz. tenslotte zeide naar aanlei ding van een opmerking van Ds Vreug- denhil, die meegedeeld had dat een in specteur van het L.O. smalend gesproken had over leden van een schoolbestuur, dat we ons daarvan niets moeten aantrekken. Al wordt er smalend gesproken van een boerenknecht, een bakker, een molenaar, enz. als schoolbestuurder, wijj hebben ia ons Christenvolk vertrouwen (applaus) en wij weten, dat die menschen zoo ze geen geleerdheid hebben, toch de wijsheid en de liefde bezitten om een school te be sturen. En uit dit voorbeeld blijkt ook weer, aldus de voorz., dat het noodig is dat wo een eigen inspectie krijgen (ap plaus). De voorz, bracht dank aan de schei dende bestuursleden Ds RarbaB en den heer Luiking, voor wat zo voor de Unie deden, waarna Ds Barbas de vergadering met dankzegging sloot. Vereen, voor Chr. paedago- g i e k. Gisteravond vergaderde te Utrecht de vereen, voor Chr. Paedagogiek onder voorzitterschap van Prof. Dr T. Hoek stra van Kampen. Deze opende om ze ven uur de vergadering met het voorle zen van Markus 10:17 tot 37 en gebed. Spr. deelde na een woord van welkom een en ander mede over het orgaan der vereeniging „Het Paedagogisch Tijd schrift". De heer G. Meima van Groningen, secr. kon voor zijn jaarverslag met een enkele mededeeling volstaan. De penningmeester de heer A. Lasterie van Den Dolder kon melden dat bij een inkomst van f462.46 er een saldo was gekweekt van f 355.35. Een door het bestuur voorgesteld nieuw Statuut werd goedgekeurd. Besloten werd hierop Kon. goedkeuring aan te vragen. Prof. Dr T. Hoekstra werd bij acclamatie met luid applaus als voorzitter herkozen. Prof. Dt A. van Veldhuizen van Gro ningen sprak hierna over het onderwerp: „Jezus als opvoeder", welke titel hij ver koos boven de in de agenda aangegevene „Jezus als Paedagoog", welk woord wel bij Paulus voorkomt, maar nooit door den Heiland gebruikt is. Het liefst nog zou spr. handelen over „Jezus als Meester". Spr. besprak hoe Jezus Zelf werd ge vormd, hoe Hij anderen vormde, en wie dit voorrecht hebben genoten. In het eerste gedeelte stond hij stil bij de nede rige woning te Nazareth met pleegvader, pleegmoeder en pleegbroeders, Jezus' band met zijn vader en zijn geestelijken wasdom. In het tweede gedeelte bepaalde hij zijn gehoor bij Jezus' optreden in het land van Galilea, eenvoudig, maar niet simplistisch, want die zachte Jezus komt met verpletterende eischen. Zijn Bergrede is niet om er mee te dweepen, maar om er voor te huiveren. De zalig sprekingen zijn voor rampzaligen, de Bergrede is enkel te verstaan als de eerste van een vijftal, als voorafgaand aan het „Komt tot Mij en Ik zal u rust geven," als rede die gevolgd moet worden door de redding, die Christus schenkt. Tenslotte werden eenige discipelen geteekend, .vooral Pe trus, terwijl spr. wees op het belang van het discipelschap dat alle volken moet omvatten, waarom wij tot taak heb ben in onzen eigen kring het licht van Jezus door te geven. Prof. Waterink herinnerde er bij de rondvraag aan, dat de wagen van het Ned. Paedagogisch Congres in het moeras staat, omdat een groot deel der Chr. paedagogen niet meedoet. Spr. stelde voor te trachten een confederatieve samenwer king te verkrijgen met de vereeniging „Het Ned. Paedagogisch Congres" waarbij misschien mogelijk zou zijn samenwerking voor het algemeene en differentiatie voor het principieele. Het bestuur zal dit punt nader bezien om eventueel volgend jaar met een voorstel te komen. Na samenzang van Ps. 846 en dank gebed door Prof. Van Veldhuizen werd de vergadering gesloten. Eindexamens H. B. S. Bij1 be schikking van den Minister van '.Onder wijs is bepaald, dat de eindexamens der H. B. S. dit jaar zullen worden afgenomen op de hierna volgende voor elke school aangegeven dagen; en zijn aangewezen de navclgende deskundigen (gecommit teerden), met wier medewerking deze exa mens zullen worden afgenomen: I. B.-afdeelingen. R.H.B.S. te Zierikzee op 26, 27 en 28 Juni; R.H.B.S. te Goes op .30 Juni, 1 en 2 Juli; R. H. B. S. te Ocstburg op 3, 4, en 5 Juli; R. H. B. S. te Neuzen op 7 en 8 Juli. R. H. B. S. te Vlissingen op 9, 10, 11 en 12 Juli; R.H. B.S. te Middelburg 14, 15, 16 en 17 Juli. Deskundigen: Ir W. A. J. van den Hurk, 's Gravenhagemr dr A. Fonteine, Am sterdam; dr L. W. A. M. Lasonder, te 's Gravenhage; G. Timmerman, Wasse naar. A.-afdeelingén. Bij de eindexamens der R.H.B.S. te Zierikzee 1 en 2 Juli; R.H. B.S. te Vlissingen 3, 4 en 5 Juli; R.H.B. S. te Middelburg 7 en 8 Juli; R.H.B.S. te Goes 9 en 10 Juli; R. H. B. S. te Oost burg, 11, 12 en 14 Juli. Gecommitteerden J Brandenbergen, Amsterdam; prof. H. A. Kaag, te Tilburg; dr E. Messing, te Rotterdam; dr J. G. Bruins, Dordrecht. De woning van het school hoofd. In de gemeente Schoterland wor den de woningen bij de openbare scholen aan de betrokken schoolhoofden voor een tijd van drie jaar verhuurd. Met 1 Juli is de termijn verstreken, alle hoofden wenschen de woning weer in te huren, behalve de functionaris aan de O. L. school te Oudehorne, 2de Sluis. Dit hoofd heeft namelijk een andere woning ge huurd, gelegen in een andere gemeente en op meer dan een uur afstand van zijn school. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. aan den gemeenteraad voor de ver ordening op het lager onderwijs in dien zin te wijzigen, dat de onderwijzer ver plicht is te wonen in de gemeente Scho terland binnen een afstand van 30 mi nuten gaans der school waaraan hij werk zaam is en de woning bij de O. L. school te Oudehorne als ambtswoning wordt aan gemerkt en het schoolhoofd verplicht is deze te bewonen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2