No. 171 Woensdag 23 April 1930 44e jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HeÉikseft Go's BaiEi.V. Goes STER-TABAK EERSTE BLAD. Belgisch geld Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag>contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lauge Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 1L Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, Lu Burg. TeL No. 259. ELK3N W5RH3A?-,, A b q ft ft e a s ij Per 3 maanden, iraoeo-ser aost, S3.-= Losse immmérs i 2 0.05 Pr ij s der Advertentie n: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 33 ci. Bi] abonnement belangrijke korting. Benoemingen. Het „Prot. Zuiden" van die vorige week bevat een artikel, waarin op grond van de samenstelling van de bevolking zoo- als die gebleken is bij de Kamerverkie zingen in 1929, gevraagd wordt de be noeming van een Chr. Hist, burgemees ter van Borsselen. „Het spreekt wel vanzelf, zoo merkt het blad hierbij op, dit zij ingevoegd ter voorkoming van misverstand, dat het hier niet gaa.t om de macht of de baan tjes, maar om het uitoefenen van Chris- telijk-Historischen invloed op ons Zeeuw- sche volksleven, door het bezetten van de ambten. En er is ongetwijfeld geen enkel ambt dat in dit opzicht van zooveel belang kan worden geacht, als juist de functie van burgemeester .eener gemeente. De invloed, die van dezen 'functionaris uit kan gaan is inderdaad van heel veel gewicht wat iedere lezer met tal van voorbeelden uit eigen omgeving ongetwij feld zou kunnen aantoonen." Volkomen mee eens. Het gaat, ook als van Anti-revolutio naire zijde tegen de achteruitstelling van bepaalde groepen wordt opgekomen, niet om de macht of de baantjes, maar om den invloed. Het gaat niet om de personen maar om de beginselen. Dat die invloed niet gering is, weet een ieder die meeleeft Niet alleen bij burgemeesters etc., maar ook bij hooge ambtenaren. Op de vraag b.v. hoe het komt, dat bijplaatsing van aSvertentiën ook "in overwegend rechtsche 'streken waar de Christelijke pers waarlijk niet achteraan komt, die pers toch zoo vaak gepasseerd wordt is maar één antwoord mogelijk: door den invloed van de hoogere ambte naren. Daarom is de zaak der benoemingen onze volle aandacht waard. Hier staat meer pp het spel dan per soonlijke belangen. Het is geen kwestie van de baantjes, maar van invloed. De vlootconferentie gesloten. Om 12.40 uur werd gisteren het Lon- densch vlootverdrag door ,de gedelegeer den onderteekend. Het tractaat bestaat uit een inleiding, 26 artikelen en een tractaat aaühangsels en is in vijf deelen verdeeld. Het derde deel, dat voorloopig alleen Amerika, En geland en Japan betreft, kan later, als Frankrijk en Italië tot overeenstemming komen, nog gewijzigd worden. Allereerst vindt men in het verdrag een opsomming van het aantal kapitale sche pen, die buiten dienst gesteld worden. Engeland dankt vijf kapitale schepen af, Amerika drie en Japan een, binnen dertig maanden. He tractaat voorziet in het behoud van één kapitaal schip voor Engeland, Amerika en Japan elk voor op leidingsdoeleinden, en geeft aan, hoe de ze schepen ontwapend zullen worden. Het verdrag bevat verder de beperking wat betreft grootte en aantal der duik- booten. Het verdrag bepaalt, dat binnen een maand na het op stapel zetten en het vol tooien van een oorlogsschip, dat geen slagschip is, partijen elkaar op de hoogte zullen stellen van de bijzonderheden van een zoodanig schip. "Wat de duikbooten betreft, bepaalt 'het tractaat, dat duikbooten zich moeten houden aan de regelen van het volken recht betreffende het optreden tegenover •koopvaardijschepen. Behalve bij 'hardnek kige weigering om te stoppen of dadelijk verzet mag een oorlogsschip een koop vaardijschip niet in den grond boren of onbruikbaar maken, zonder eerst de vei ligheid van passagiers en bemanning te verzekeren. De booten van bet schip wor den niet als n' veilige plaats beschouwd, tenzij de veiligheid verzekerd is door het weer of de nabijheid van land of aanwe zigheid van een ander schip. Het tractaat blijft tot 31 December '36 van kracht. Het derde deel omvat de reeds beken de drie mogendheden-overeenkomst tus- scben Amerika, Engeland en Japan, be treffende de tonnenmaat van kruisers, torpedoboot-jagers en duikbooten. Wijziging in de immigratiebepaiingen in de Vereen. Staten. De Senaat te Washington heeft met 39 tegen 34 stemmen een amendement van den Rep. senator Norbeck aangeno men op het immigratie-wetsontwerp, het welk de bepaling omtrent de nationale afstamming opheft. Het amendement brengt de immi gratie uit de Europeesche landen terug van 160.000 op 120.000, doch kiest de oude quota-basis. Duitschland, Zweden en Noorwegen erlangen een grooter per centage van het totaal aantal landverhui zers. Communisten in Litauen. Het communistische centrum te Kowno is door de politie overvallen. Vele per sonen werden in hechtenis genomen, zoo ook in de provincie. Bij de gehouden huiszoekingen is een commissaris van politie door een schot gewond. De da der is ontkomen. Uit de in beslag ge nomen papieren bleek, dat de commu nisten tegen 1 Mei een groote actie op touw gezet hadden. Felle critiek op Snowden. Op den laatsten dag van het congres der Onafhankelijke Arbeiderspartij werd een door den nationalen raad ingedien de motie aangenomen, waarin de be grooting van den Engelschen Minister Snowden als onsocialistisch wordt ver oordeeld. Slechts drie stemmen werden tegen deze motie uitgebracht. Moore, die de motie inleidde, zeide, dat met een dergelijke begrooting noch dit jaar, noch de komende jaren gel den beschikbaar zijn om de besluiten der Labourconferentie uit te voeren. Jewsen zeide, dat de methode van Snowden op zich zelf niet kwaad is, maar niet ver genoeg is doorgevoerd. Snowden heeft zijn kans als kanselier van de schatkist laten voorbijgaan. In dien hij het volgend jaar een nieuwe begrooting indient, zal hij moeten toe geven. Wij moeten een actie voeren om hem daartoe te dwingen. De brand in de gevangenis van Columbus. Volgens de laatste gegevens zijn bij den brand in de gevangenis te Golumbus 317 personen omgekomen. Over de gruwelijke tooneelen bij den brand worden nog de volgende bijzonder heden medegedeeld: Gevangenen voorza gen zich van touwen, 'bijlen en hamers en namen heldhaftig deel aan het red dingswerk te midden van de vuurzee. Een van 'de vreeselijkste oogenblikken bij den brand deed zich voor, toen een groep van 60 gevangenen van de bovenste verdieping gillend in de vlammen om kwam, terwijl de bewakers wanhopige po gingen aanwendden om hen te redden. Van 276 slachtoffers is de identiteit vastgesteld kunnen worden, maar de an dere lijken zijn zoo deerlijk verminkt, dat herkenning vrijwel onmogelijk is. Biewa- kers en gevangenen verklaren, dat zij tot hun dood achtervolgd zullen worden door de kreten der mannen, die letterlijk levend geroosterd werden. Bewakers en gevangenen beide hebben heldendaden bedreven. De beruchte bankroover Nor ton heeft zich herhaaldelijk in het bran dende gebouw gewaagd, telkens een me degevangene meebrengend, tot hij door den rook en de hitte overmand werd. Onder de dooden bevinden zich meer dan 20 moordenaars, die tot levenslang veroordeeld waren en feitelijk zijn de 317 slachtoffers allen dieven en moorde naars, die langdurige straffen ondergin gen. In verband met den brand heeft de Gouverneur van den Staat Ohio dep di recteur van de gevangenis van zijn ambt ontheven en een streng onderzoek bevo len. Thans is gebleken, dat de ramp zulke groote afmetingen heeft aangenomen, doordat de sleutels der cellen niet te vin den waren. De directeur verklaart, dat al het mogelijke is gëdaan om de gevange nen van den dood door verbranding te redden. Intusschen is men meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat deze gruwelijke ramp aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven. Een sterke aanwijzing hiertoe is het feit, dat de brand op ver schillende plaatsen tegelijk uitbrak. Er zijn ook teekenen, dieper op wijzen, dat een aantal gevangenen de versprei ding van den brand heeft begunstigd door terwijl hun makkers heldhaftig meehiel pen aan het blusschingswerk de brand slangen door te snijden. De gevangenis was gebouwd voor het verleenen van onderdak aan 1500 perso nen, bet blijkt echter, dat er thans 4300 personen waren ondergebracht. Op verscheidene plaatsen werden in pe troleum gedrenkte lompen gevonden. Het blusschingswerk ondervond groote moei lijkheden, mede doordat de gevangenen verscheiden malen aanvallen trachtten te dóen op de brandweer. Bloedige Communistische Paaschviering. De communistische jeugddag te Leip zig, die op den eersten Paaschdag werd gehouden, heeft tot nu toe drie dooden en talrijke ernstige gewonden geëischt. In het centrum der stad kwam het Zon dagavond tot een botsing, waarbij twee politiebeambten werden gedood; zeven an dere personen werden gewond. Door de politie werd het volgende hier omtrent medegedeeld: Aan den communistischen jeugddag namen 'ongeveer zeventien duizend per sonen deel. Op eenige plaatsen werden plakkaten met opruiende opschriften in beslag genomen. Terwijl het bij de optochten betrekkelijk ordelijk toeging, kwam het bij de demon stratie op den Augustusplatz tot hevige botsingen. Op den Grimmaischen Steinweg hadden demonstranten getracht een auto aan te houden en omver te werpen. Terwijl het de politie gelukte, de auto een doorgang te bezorgen, -werd zij zelf door demonstran ten aangevallen en met latten en stokken geslagen. De politieagenten trachtten zich met hun revolvers tegen zes der aanvallers te verdedigen. Daarbij werd de hoofdagent van politie Gall zoo geslagen, dat hij dood neerviel. De opperwachmeester Kappe is eenige uren na het gebeurde aan de gevolgen der verwondingen overleden. Een derde politieagent verkeert in levensgevaar. Drie politieagenten zijn nog zwaar ge wond. Om zich te verdedigen hebben de po litieagenten gebruik gemaakt van hun revolvers. Een der oproerkraaiers kreeg een doodelijk schot, terwijl vier anderen gewond werden. In verband met deze gebeurtenissen had de politie alle demonstraties op Maandag verboden. Paasch-Maamdag is echter ondanks de verboden communistische demonstra ties niet rustig verloopen. Te 8 uur 's morgens werden politiebe ambten lastig gevallen door de commu nistische jeugd en op verscheidene plaat sen moest de politie handelend optreden. Op den eersten Paaschdag hebben ook in de omgeving van Praag verschillende botsingen tusschen communisten en gen darmerie plaats gehad. Te Radotin hadden zich, ondanks het verbod, vele communisten verzameld, die de gendarmerie bedreigden. De me nigte, onder welke zich vele vrouwen en kinderen bevonden, viel de gendarmerie met steenen aan en ook werd er gescho ten. De afdeeling gendarmerie antwoordde met een salvo, waardoor vijf vrouwen gewond werden. Door te hulp gesnelde versterking werd de oproerige menigte verstrooid. De Philippijnen door een typhoon geteisterd. Naar uit Manilla op de Philippijnen gemeld wordt, werd Leyte door een ty phoon geteisterd, waardoor duizenden per sonen dakloos werden. Het aantal dooden en gewonden kon nog niet worden vastgesteld. In totaal werden veertien plaatsen, waaronder twee aan de Oostkust gelegen steden Dulag en Tolosa, totaal verwoest De „Graf Zeppelin" naar Lenden. Kapitein Lehmann heeft in een onder houd medegedeeld, dat het luchtschip de „Graf Zeppelin" Zaterdagochtend a.s. te zeven uur zal vertrekken voor de vlucht naar Engeland. Daar de Engelsche regeering toestem ming heeft verleend voor een landing te Darlington ten Noorden van Londen, zal, wanneer de weersomstandigheden het toe laten, een tusschenlanding worden ge maakt. De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan Wan t het genotvan elk pijp- ieSter-tabakiseen verkwik king van lichaam en géést. Dr Eckener, die terzelfder tijd uit Ame rika in Londen aankomt, zal zeer waar schijnlijk met de „Graf Zeppelin." naar Friedrichshafen terugkeeren. De vlucht gaat zeer waarschijn lijk niet over Nederland, doch over Bazel, Besampon en vandaar langs de luchtlijn Londen. Muiterij in een gevangenis. Uit Providence (Rhode-Island), wordt gemeld: De gevangenen in de staatsgevan genis Howard zijn in opstand gekomen. De muiters, die wapens van buiten de gevangenis gekregen hadden, openden heit vuur op de beambten. De politie, die spoedig gealarmeerd was, opende het vuur op de muiters, die zich eerst overgaven na een gevecht van twee uren, waarin van traangasbommen werd gebruik gemaakt. Twee gevangenen werden gedood, twee gewond, .terwijl ook een beambte getroffen werd. Twee gevangenen wisten te ont snappen. Korte Berichten. Bjj een doopplechtigheid aan de Missouri bij St. Louis zijn vier negers verdronken. Een neger, die poogde de drenkelingen te hulp te komen, kon zelf slechts met moeite worden gered. Tijdens een pleiziertooht op den Nijl is een zeilboot met ongeveer 20 passa giers omgeslagen. De inzittenden ver dronken onder de oogen van honderden op de Nijlbrug verzamelde, menschen, die niet in staat waren, hulp te bieden. Het weer was in geheel Engeland op Paasch-Zondag winterachtig. Er viel re gen en sneeuw. Sinds 22 jaar was dit de koudste Paschen. Ondanks de ongunstige vooruitzich ten is te Berlijn gedurende Paschen het weer vrij' gunstig geweest. Op tweeden Paaschdag steeg de temperatuur tot twin tig graden. Te Tokio zijn door een brand 350 huizen verwoest. Volgens sommige ge ruchten zou de brand gesticht zijn door stakend trampersoneel. Bij den brand van een boerderij in Jemtland (Zweden) is de eigenaresse, de 101-jarige Maris Persson, in de vlammen omgekomen. Haar 80-jarige dochter wist zich te redden. De verongelukte was de oudste vrouw van Zweden. De „Paris Midi" schat het aantal slachtoffers van autobotsingen gedurende de beide Paaschdagen in Frankrijk op 20 dooden en 75 zwaar gewonden. De Engelsche chemische industrie heeft met de Russische regeering een overeenkomst getroffen vpor do levering Binnenland. Het onderhoud der steenslagwegen in Zeeland. De verkoop op afbetaling in den rij wielhandel. Onthulling van hot gedenkteeken voor Ju liana van Stolberg. Algemeene vergadering der Chr.-Hist. Unie. Algemeene vergadering van de Unie „Een school met den Bijbel". Buitenland. Bijzonderheden over den vreeselijken ge- vangenisbrand te Columbus. Typhoon op de Philippijnen. De vlootconferentie gesloten. Communisten-relletjes te Leipzig en Praag. Communisten-actie in Litauen verijdeld. bij van chemische producten. De Engelsche industrie verleent hierbij een crediet van 20 millioen pond sterling. De sneeuwstormen der laatste da gen hebben in het Zwarte woud heel wat schade berokkend. Op tal van plaat sen ligt de sneeuw een meter hoog; dit is den heelen winter nog niet ge beurd. Voortdurend bleven auto's in de sneeuw steken. Duizenden boomen zijn omgevallen en hierdoor is een schade van millioenen berokkend. In verband met den sterken sneeuwval stijgt ook het water van de beken voortdurend. De politie te Rome heeft twee valsche muntersbenden gearresteerd. Die eene werkte te Verona en had als hoofd een Argentijn, die te Buenos Aires woont. De andere bende had haar hoofd kwartier te Brindisi. De volledige valsche- muntersinstallatie alsmede een groot aan tal valsche biljetten van 50 en 100 lire werden aangetroffen. 15 personen werden gearresteerd. Verkoop op afbetaling In den rijwiel- handeL De Raad van Toezicht op het Cen traal Bureau voor den Rijwielhandel be noemde een commissie welke de op dracht kreeg om na te gaan of de mo gelijkheid bestaat van het uitvaardigen van voorschriften ten aanzien van ver koop van rijwielen op afbetaling. Blijkens het uitgebrachte rapport, dat is opgenomen in het orgaan voor het Rijwiel- en Automobielbedrijf, acht de commissie het voor groot- en kleinhan del in de rijwielbranche gewenscht, dat door het G. 'B. R. zoo mogelijk door middel van nadere voorschriften een or dening wordt gesteld in den tot dusverre vrijwel ongebreidelden verkoop van idj- wielen op afbetaling. Een organisatorische 'beperking van het stelsel wordt zeer wel mogelijk en noodzakelijk geacht. Voorgesteld wordt: Het dient verboden te worden rijwielen in welken vorm ook, op afbetaling te ver strekken, zonder dat de normale verkoop prijs ten minste met 10 pet. verhoogd is. 2e. Het dient verboden te worden rij wielen, in welken vorm ook, op afbetaling te verstrékken, zonder vooruitbetaling van ten minste 10 pet. van den verkoop prijs. 3e. Het dient verboden te worden rij wielen op afbetaling te verstrekken met geringere afbetaling dan f 1.50 per week. 4e. De tijdsduur, waarbinnen een op afbetaling verkocht rijwiel dient te zijn afbetaald, behoort niet langer te zijn dan 1 jaar. 5e. Het dient verboden te zijn rijwielen J met lageren verkoopprijs dan f 60 op af betaling te verkoopen. Indien bovenstaande voorstellen aan genomen worden, zij het op enkele dé tails ia ondsriiag overleg gewijzigd, dan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1