Gemengd Nieuws. Rechtzaken Land- en Tuinbouw 5200 aandeelen moeten nu de bezitters van ongeveer 4400 aandeelen verklaard hebben, dat zij de bedoelde f300 zullen bijstorten en zal de combinatie dus slechts kunnen rekenen op de bieten van 300 aandeelen. Zij heeft gebruik ge maakt van haar recht om bepaalde aan deelhouders niet over te nemen en daar onder vallen alle landlooze aandeelhou ders der Zeeland. Brandweervergadering en -demonstratie. Te Bergen op Zoom zal op 13 en 19 Juni a.s. de jaarvergade ring van den Provincialen Noord-Brabant- schen Brandweerbond worden gehouden. Aan deze vergadering is tevens verbon den een tentoonstelling op het gebied van brandbluschmiddelen, terwijl op '19 Juni tevens gelegenheid zal worden „geboden aan de fabrikanten van brandbluschmid delen, om daarmede te demonstreeren. De organisatie van deze jaarvergadering is opgedragen aan de Bergen op Zoom- sche Brandweer, die groote plannen koes tert om dit congres aantrekkelijk te ma ken, zoodat een druk bezoek wordt ver-' wacht. De vergaderingen en de tentoonstelling z Ten worden gehouden in de sociëteit Thalia", terwijl er plannen bestaan om het den gasten gedurende hun verblijf te dier stede 'zoo aangenaam mogelijk te ma ken, o.a. zal er een autorit worden ge houden in den omtrek van Biergen op Zoom voor de congresleden. De verschillende gemeentebesturen en brandweren uit Zeeland zullen even eens uitgenoodigd worden en de reeds talrijke toezeggingen van exposanten en firma's, die willen demonstreeren, belo ven een paar drukke dagen. De Bergen op Zoomsche Brandweer, die een goeden naam heeft als zoodanig, wil toonen als gastvrouw van dit congres eenzelfde goede naam te verwerven. De Prov. Brandweerbond. B.y den secretaris van den Prov. Brand weerbond is bericht ingekomen, dat Oos- terland, een der 5 .gemeenten, die nog beslissen moest, zich heeft aangesloten. Ultraphoon .platen on N. S. F. küffer-grammaphoons. (f 48.). J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. Adv. H L. Dormaar. f Zaterdagmid dag is to Middelburg op bijna 90-jarigan leeftijd, overleden de heer H. L. Dormaar, cud-hootdcommies ter Provinciale griffie. De heer Dormaar werd op 6 Augustus 1840 geboren en ging reeds op 1 Januari 1851 met zijn vader, die ook op de grif fie werkzaam was, naar het bureau, wat toentertijd mogelijk was. In 1854 werd door God. Staten een reglement vastge steld volgens hetwelk men eerst op 18- jarigen leeftijd tot gewoon ambtenaar kon worden benoemd, doch reeds op 15-jari- gen leeftijd tot buitengewoon. Wijlen de heer Dormaar heeft de ver schillende rangen van klerk en a'djunct- commies doorloopen en werd op 25 Mei 1883 benoemd tot commies. Met ingang van 1 Jtmi 1900 werd hij hoofdcommies en bleef dit tot jhijj 1 April 1910 den dienst, na ruim 59 jaar daarin werkzaam te zijn geweest, met pensioen verliet. Zijne verdiensten als ambtenaar werden officieel erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Middelburg. Thans is ook bij de firma Lavooy de staking der kleermakers opge heven, door het teekenen van de lande lijke overeenkomst. Zaterdagavond werd ontdekt, dat vermoedelijk door baldadigheid hout enz. in een onderaardschen gang op het ter rein der firma Bosman en v. Goozen aan de Werf straat in brand was geraakt. De politie heeft eerst met een minimax en toen met een groot aantal emmers water bet smeulende vuur gebl-uscht en daarna de overblijfselen met aarde bedekt. Wolfaartsdijk. Bij de gehouden inven tarisatie van aardappelen is gebleken, dat nog 5 pet. (S750 H.L.) van de to tale opbrengst van 1929 aanwezig is. Kruiningen. Men meldt ons, dat de voordrachlenwedstrijd, waarvan wij in ons nr. van Zaterdag verslag gaven, niet Don derdag-, maar reeds Dinsdagavond is ge houden. Heihkenszand. Tot uitvoering der wo ningwet is alhier opgericht een woning- bo'uwvereeniging. In een voorloopig co mité hebben zitting genomen de beeren Ds Boo-ij, Pastoor Geldermans, Ds van Koot-en, C. Griep, arts, van Werkum, no taris. A. Simonse Bz. en J. Steketee, ge meenteraadsleden en Mr Mes, burgemees ter. Krabbendijke. Zaterdag speelde de voet balclub „D. V. G." van Krabbendijke tet- gen „Zeelandia", Hansweert een vriend- schappelijken wedstrijd. Uitslag was 3—0 ten gunste van „D. V. G." Vanaf heden is de melkprijs alhier met 2 cent per liter verminderd, en be draagt alzoo thans per liter 12 cent. Wemeldinge. Donderdagavond vergader de de afdeeling Wemeldinge van den Bijz Vrijw. Landstorm, bij afwezigheid van den voorzitter dhr P. Lindenbe-rgh, cnder voorzitterschap van den eere-voo-r- zitter F. Wabeke Az., burgemeester van deze gemeente. Dhr P. G. Laernoes wordt door den voorz. welkom geheeten, evenals alle aanwezigen, Dhr Laernoes houdt vervolgens een. cau serie over het instituut van den B. V. L. Na afloop der bespreking geven zich enkelen als nieuw lid op. De voorzitter zegt aan het einde der gadering dhr Laernoes dank voor zijn duidelijke uiteenzetting, en getuigt zyn tevredenheid over het gezellig verloop dezer vergadering. Eenige versnaperingen waren rondgediend. Bresken». Naar de „Breskensche Grt." meldt, hebben de gemeenten Biervliet, Goes, Groede, Middelburg en Vlissingen adhaesie betuigd aan het door de V.V.V. alhier aan de Prov. Staten gericht verzoek om verlaging van de boottarieven. De brand in de Heldring-ge stichten. Het bericht, dat het Magdalena- huis te Zetten door brand is verwoest, heeft groote ontroering te weeg gebracht bij allen, die in den arbeid van de Heldringgestichten belang stellen. Het Magdalenahuis was reeds een oud huis. Het dateerde van het jaar 1882, dus van bijna een halve eeuw ge leden. Omdat het gebouw niet meer aan de eischen van dezen tijd voldeed, was het kort geleden volledig gerestaureerd. Men had bij de restauratie bijzonder gelet op het brandgevaar. Dat nu al de aangebrachte ver beteringen in betrekkelijk korten tijd aan het vernielend element ten prooi vielen, was eener- zijds, vooral voor hen, die den brandnacht meemaakten, een reden tot groote droefheid, maar anderzijds kon voldoening het hart ver vullen, dat de restauratie was doorgezet. Want daaraan is het mede te danken, dat niet één slachtoffer gevallen is er 'o 'n geveer dertig ongehuwd, moeders, m het Huis verpleging ontvingen, allen werden gered. De directrice, Jkvr. Baronesse vein Lynden, heeft zich met haar staf van helpsters zeer geweerd om alle verpleegden in veiligheid te brengen. Dit was voor haar hoofdzaak. Maar daardoor hebben de dames, waarbij er zijn, die vijf en twintig en meer jaren in uei Magdalennhuis h bben gediend, hun have en goed verloren. Ze hadden die nog kunnen redden als ze slechts aan haarzelf hadden gedacht. Maar aldus deden ze niet. D'e ver pleegden gingen voor. Zoo hebben ze al haar bezit geofferd. Een geluk bij een ongeluk is ook dit, dat wegens de Paaschvacantie, de Christine Her- mineschool (de vak- of huishoudschool) leeg stond. Daarin zijn de verpleegden thans onder gebracht. Een sollicitatiebrief. Op een groote fabriek in de nabijheid van Amster dam werd onlangs een bediende gevraagd. Hierop kwam o.a. het volgende schrijven in. Aan den Wel Edele Gestrenge Mijn Heer Van 't advertentie van den Courant het Nieuws van den Dag. Daar u schrijft of gedrukt heeft in 't advertentie om een Breedvoerig uitleg van ondervondigheden. Daar ik gaarne met u in Contact wenscht te komen Daar ik staat huishoudkundig alles voor u kan bij leiden en in elke vorm van Biewegingtoestanden op thuis ben, daar ,ik jnenschenstudie en tact bezit; elke ziels of zenuwprikkel van rea- gisme waar het invaduw op reageerd kan ik ontleden. Daar ik alle karaktereigenschappen voor u uiteen kan zetten, van welk mensch ook. Met een woord gezegd: Ik ben Dictator op elk gebied. Maar ik vraag u beleefd: Dat, u mijn tijding geeft En strikt Geheim. Mijn naam is Gevaarlijke grap. Een 18-jarig jongmensch wandelde dezer dagen te Mont- foort op een avond met eenige zijner vrien den langs den IJssel, toen plotseling uit een der langs den wal liggende schuiten een ge daante kroop met onnatuurlijke en schrik aanjagende vormen. Hij was geheel in het wit en opeens greep hij den jongen vol gens diens later gedaan verhaal beet. Zijn vrienden zagen het ook, en zij sloegen gil lend op de vlucht. Da jongen rukte zich los en gaf den „geest" een flinken trap, met het gevolg dat hij onder in de schuit ver dween. Nader is gebleken dat een zijner z.g. „Vrien den" zich verkleed had en met een wit laken in de schuit was gaan zitten, met de bedoeling den jongen aan het schrikken te maken. De andere vrienden, die bij hem wa ren, waren in het plan ingewijd en toen ze dan ook „het spook" zagen begonnen zij op een gevaarlijke manier te schreeuwen. Het was dus maar een aardigheid, die ech ter onvoorziene gevolgen heeft gehad. Ieder een vroeg den jongen naar het spook en thans ziet hij dit schrikbeeld steeds voor zijn geest. Met verwilderde oogen rijdt hij de stad op en neer en op Achthoven reed hij met fiets en al een huiskamer binnen en kroop onder de tafel onder den uitroep „ze zitten me achterna, help me". De bewoners vielen bijna van zichzelven van den schrik en met groote moeite konden eenige jongens hem uit de woning verwijderen Nu dwaalt hjj rond met een mes in zijn zak om het spook te „vermoorden". Hij is goheel overstuur en bij het minste geritsel springt hij overeind en vliegt de af o lhans is hem door den geneesheer aue werk ontzegd en volkomen rust voorgeschreven. Spoorwegen en publiek. In „Spoor- en Tramwegen" schrijft de V. Steeds komen in de dagbladen klach ten voor van het publiek ten opzichte van de spoorwegen. Maar ook de spoor- wegmenschen zouden wel eens hun wen- schen betreffende het publiek uit willen spreken. Misschien dat het uiten van deze wen- schen ten goede zou kunnen werken op de meening van het publiek over de spoorwegen. Voor een zeer klein onderdeeltje van het groote spoorwegbedrijf, n.l. den plaatskaartenverkoop, zijn zonder moeite een vijftal wenschen bijeen te brengen. 1 Betaal niet steeds en vooral niet in de eerste uren van den dag, met briefjes van 10 en 25 gulden. 2. Spreek duidelyk en neem vooraf sigaar, pjjp of sigaret uit den mond. 3. De dames zouden ons zeer gerie ven, indien zij, bij het terug ontvangen van geld, haar handschoenen uit zouden willen trekken. 4. Vermjjd alle onnoodige vragen om trent overstappen enz. aan den commies aan het loket, daar dit oponthoud ver oorzaakt en niet in het belang is van de „achtevstaanders". 6. Wacht uw beurt af en schreeuw niet over den schouder van uw voorman uw verlangens naar het loket. Indien het publiek deze raadgevingen eens ter harte zou willen nemen, dan zou dit bijdragen tot het veraangenamen tol beider genoegen van het verkeer tus- schen spoorwegpersoneel en publiek. Brand in een tram. Zaterdag avond omstreeks half zeven is onder Veur ten gevolge van kortsluiting brand ontBtaan in den motorwagen behoorendo tot het grootste type van een uit drie rjjtuigen bestaande tram van Den Haag LeidenKatwijk, De bestuurder wist den reizigers hun kalmte te doen bewaren en den motor wagen rustig te verlaten. Nadat de beu gel was neergelaten is het vuur met een bluschapparaat gedoofd. De volgende tram heeft de rijtuigen naar Leiden opgeduwd, waar zij met een half uur vertraging aankwamen. Dat komt er van. Zaterdag- middig wilde de timmermanszoon D. te Venlo met e°n "<etal vrienden een au'" t< ntje maken, haalde daartoe on gevraagd uit het magazijn van den graan handel Meulemans een vrachtauto. Na eenigen tijd gereden te hebben, wilde hij den auto weer in het magazijn rij den. Hierbij gebruikte hij echter het gas pedaal in plaats van de voetrem, waar door de auto met groote vaart tegen een boom reed. De boom knapte af en kwam op den auto terecht. Twee van de inzittenden liepen een lichte hersenschud ding op. Een jongen, die in de nabij heid stond, werd licht gewond. De auto is totaal vernield. Ontploffingen te Antwer pen. Zaterdagnacht hebben hevige ont ploffingen plaats gehad in de fabriek van vloeibare lucht „l'Air Liquide", ge vestigd aan de Eug. Melusstraat te Merxem (Antwerpen). De fabriek werd nagenoeg geheel vernield en omliggende fabrieken en hui zen liepen ernstige schade op. Door de geweldige ontploffingen, welke tot ver buiten Antwerpen wer den gehoord, sprongen vele ruiten, ter wijl door weggeslingerde brokstukken van reservoirs aan omliggende gebouwen be langrijke schade werd veroorzaakt. Voor zoover bekend, hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats. Inbraak in een kerk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inge broken in de Hervormde Kerk te Kat- wijk.-Binnen. Men heeft getracht het slot van de toegangsdeur te forceeren, doch dit is niet gelukt. Vervolgens heeft men een baar uit het lijkenhuisje genomen en deze als ladder gebruikt. In één van de fraaie glas-in-iood ramen is een groot gat geifiaakt, waardoor men de kerk is binnengekomen. Uit de offerblokken is ruim f50 ontvreemd. De inbraak is pas gistermiddag ontdekt. Schatgravers. Te Zaandam zijn sedert enkele dagen, na machtiging van het gemeentebestuur, op een terrein ach ter de Ned. Herv. Kerk aan de Oost zijde schatgravers bezig op zoek naar een voor enkele honderden jaren daar begraven schat. De schabgraver is de heer Hans Lang- hirt uit Wiirzburg (Beieren), die in een bijeenkomst van een genootschap voor Geheimwissenschalt mededeelingen zou hebben gekregen, dat ter plaatse in de 17e eeuw een door een Duitscher be woond klooster of kasteel heeft gestaan. Een dame, uit Berlijn, die de wis selroede hanteert, heeft op de plek een onderzoek ingesteld, waarna men met 'het graven is begonnen. De verborgen schat moet voor mil- lioenen waarde hebben. De toezegging is gedaan, dat de gemeente Zaandam de helft van de waarde zal krijgen, in dien de schat wordt gevonden. Het geluk wil, dat het terrein, waarop een stalhouderij heeft gestaan, in verband met een wogdoorbraak geheel open ligt. Het geheele terrein wordt eenige me ters diep uitgegraven. Brutaal. Donderdagavond is een onbekend gebleven man, onder het voor wendsel, dat hij een goede bekende van de directie was, in het kantoor van de N.V. Algemeene Oliehandel aan deLeuve- haven 'te Rotterdam komen telefoneeren. Iemand van hel personeel, die bij hem i het vertrek -as, werd kort daarna in een ander vertrek aan de telefoon geroepen. Het bleek, dat hij per abuis was opgebeld. Toen hij in de kamer terug kwam, waar de onbekende had getelefoneerd, was deze verdwenen. Hjj heeft uit een geldkistje een bedrag van f 13.50 gestolen. Kantongerecht te Middelburg. Terechtzitting van 16 April 1930. De Kantonrechter te Middelburg heeft de volgende vonnissen gewezen: met een motorrijtuig niet uitwijken naar rechts bij het tegenkomen van een voer tuig P. C. te Vlissingen f 25 of 25 d. h. met een rijwiel een verboden weg berij den: H. v. E. te O. en W. Souburg f5 :of 5 d.; rijden met een motorrijtuig zonder lich ten: J. J. de W. te Goes, f5 of 5 d. rijden met een motorrijtuig zonder be hoorlijk zichtbaar en verlicht nummer met letter: J. H. te Serooskerke f3 of 3 d.; rijden met een rjjtuig zonder spiegelF. de V. te Grjjpskorke f3 of 8 fietsen zonder licht; J. W. te St. Lau rens fö of 5 d.j met een motorrijtuig over een weg rij den op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd: J. G. V. te'Goes f 16 of 16 d. met een motorrijtuig over een weg rij den op zoodanige wqze, dat de vrijheid van het verkeer wordt belemmerd: L. J.' H. te Middelburg f5 of 6 d.; straatschenderij: W. W. S., te Vlissin gen: plaatsing in een tuchtschool gedu rende een maand met een proeftijd van twee jaren; Terwijl men verkeert in staat van dron kenschap eens anders veiligheid bedrei gen: J. H. Z. te Vlissingen: 6 d. h.; dronkenschap: A. de P. te Vlissingen f10 of 10 d.; P. J. M. a te Mid delburg f 15 of 15 d.; idem bij eerste herhaling J. P. A. H. te Middelburg: 3 d. h.; zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over eens anders grond: A. 0. B. en P. G. S., beiden wonende te Middelburg: geen straf; E. K. Z. en A. I. W. beiden te Vlissingen ieder f 0.50 of 1 d. h.; A. v. d. V. en G. de R. beiden te Vlissingen: vrijspraak; eieren van wild zoeken: W. de K. te Zoutelande f20 of 20 d.; te Vlissingen puin vervoeren op ver boden wijze: J. v. d. M. te Vlissingen f3 of 3 d.; overtreding ventverbod te Middelburg: H. B;. J. v. G te Middelburg f3 of 3 d. terwijl men niet is geneeskundige: le, in het openbaar aankondigen, dat men de geneeskunst uitoefent, tweemaal ge pleegd; 2e een !itel voeren, die hem aan het publiek als geneeskundige aan wijst, tweemaal gepleegd, na gedaan ver zet N. K. te 's Gravenhage. Bekrachtiging van het vonnis waartegen verzet t.w. vier geldboeten van f25 b. s. 6 d. h. voor iedere boete. BOTER EN MARGARINE. Een verbod van het mengen van boter en margarine gevraagd. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- b-ond (F N.. Z.) heeft zich met een axires tot den minister van binnenlamdsche zaken en landbouw gericht, waarin dringend ver zocht wordt, zoodanige maatregelen te ne men, dat er ,een eind komt aan de moge lijkheid om 4>oter en margarine te men gen en djt mengproduct als melange in den handel te brengen. Adressant grondt zjjn verzoek o.a. op het feit, dat de melanges, die vaak onder een verpakking, welke gelijkt op die van boter en onder allerlei schoon klinkende narnen in den handel gebracht worden, zich gemakkelijk leenen om het publiek in den waan te brengen, dat het boter koopt, .terwijl het in werkelijkheid te doen heeft met een .product, dat voor ten min ste 85 pet uit margarine bestaat. De F. N. Z. heeft reeds in 1924 en 1925 bij den directeur-generaal van den landbouw stappen gedaan om aan het mengen van heter en margarine een einde te maken, er op wijzende eenerzijds, dat het be staan der bedrijven een doeltreffende con trole ter voorkoming van knoeierijen in den b-oterhande-l bemoeilijkt, anderzijds, dat het publiek geen belang heeft bij het bestaan der melanges daar degene die èn boter èn margarine wil koopen, deze producten veel heter naast elkaar kan koopen dan gemengd, daar men "dan weet, wat men koopt, en men bovendien de be werking van het mengen, op welk ge bied ook, altijd te duur betaalt. In het adres .wordt er op gewezen, dat het aantal mengbedrijven steeds stij gende is volgens het verslag der Rjjks- zuivel-inspectie steeg hun aantal van 74 in 1925 tot 213 in 1929 hetgeen er op wijst, dat het een lucratief bedrijf is. Het wordt veelal op primitieve wijize uitge oefend en men tracht het product meestal aan den man te brengen door intensieve bewerking van "bet publiek aan huis, waarbij men vaak de meening tracht in gang te doen vinden, dat men met een product te doen heeft, dat door zijn bij zondere samenstelling bijna zoo goed als boter is. Adressant geeft van een en ander enkele voorbeelden en komt tot de con clusie. dat bet mengen van boter en mar garine veelvuldig aanleiding tot mislei ding van den consulent geeft, het een oneerlijke concurrentie voor de boter-pro- ducenten schept en bet voortbestaan d®r melanges geen economisch belang kan werden genoemd. Voorts wordt er op gewezen, dat onze bcterafzet hoe langer hoe meer den druk der omstandigheden ondervindt, eenerzijds door de hooge invoerrechten, welke ver schillende boter invoerende landen heffen, anderzijds door (je steeds toenemende productie en zware concurrentie van an dere bo-ter produceerende landen. Daaren boven heeft men te kampen met de af nemende koopkracht der bevolking in binnen- en buitenland en de toeneming, welke mede daardoor het marga- rineverbruik steeds aanwij'st. Het mar- garineverbruik in ons land is per hoofd der bevolking van 5.8 K.G. in 1921 ge stegen tot 8,4 K.G. in 1928; het boter- verbruik daarentegen gedaald van 6.8 Kg in 1923 tot 5.8 in 1928. De boterprjs gaat in steeds dalende richting en had eenige weken geleden zelfs het peil van vóór den oorlog be reikt. De productiekosten daarentegen zijn nog belangrijk hooger, hetgeen mede ver oorzaakt wordt door de vele sociale en andere lasten, die het bedrjjf van over heidswege worden opgelegd. O.&. wordt gewezen op de kosten van de uitvoering van het Melkbcsluit, hetwelk ongetwijfeld ook in het belang van de producenten is, maar niettemin extra lasten veroor zaakt, die niet in den prjjs van het pro duct teruggevonden kunnen worden. Adressant wil allerminst stelling nemen tegen deze en dergeljjke maatregelen, doch wjjst er op, dat, waar de overheid eener zijds zware verplichtingen op het vee- houdersbedrjf legt, men anderzijds ook mag verwachten, dat zij ervoor zal wa ken, dat dit bedrijf geen oneerlijke con currentie wordt aangedaan, door het laten voortbestaan van een toestand, die noch in het belang van den consument, noch in dat van den producent is, terwijl zij bj machte is, aan dezen ongewensohten toestand een einde te maken. De tijd, dat eieren gelegd worden van belang voor stamboekcontrole. In onderstaande tabel laat ik zien hoe eigenaardig de eieren verdeeld werden over de verschillende uren van Hen dag door goede en minder goede legsters. Wie verdeelen de kippen al naar de hoe veelheid eieren die zij in een serie leggen, bijv. de legsters van 1, 2, 4, 10 eieren, per serie. Nu is nagegaan hoeveel van de eieren vóór en na den middag gelegd werden en krijgen we in procenten uitgedrukt het vol gende Voormiddag Namiddag 1 ei per serie 50 °/o 50 o/o 2 ft tt 55 o/o 45 o/o 3 tt 64 o/o 36 °/o 4 II ff 70 o/o 30 o/0; 5 ft tt tt 74 o/o 26 o/o 6 ft tt tt 78 o/o 22 o/o 7 ft tt tt 80 o/o 20 o/o 8 tt tt 82 o/o 18 o/o 9 tt tt 84 o/o 16 o/o 10 >1 tt tt 85 °/o 16 o/o Nemen we dus drie kippen van 1 ei, 6 eieren en 10 eieren per serie, dus van een slechte, een middelmatige en een beste leg- ster, dan heb ik dus als ik morgen-eieren neem een zeer hoog percentage van de beste legsters er bij en als ik middag-eieren neem een zeer laag percentage. Nemen we dus allen te samien dan kunnen nit deze proeven afleiden, dat als we (morgeh)- eieren nemen, we betere eieren, betere bevruchting, betere broeeïbaarheid, betere kui kens en hennen van hoogers productie hebben. We hebben dus nu gezien dat de tjd waarop een ei gelegd wordt van belang is en eveneens of een hein, dagen achtereen legt ol niet. Nemen we nu eens een bepaalde hen en controleeren we haar leg, bijv.: 1 Apil geen ei, 2 April 9 uur, 8 April 11 uur, 4 April 1 uur, 5 April 3 uur, 6 April geen ei. Deze hen legt dus om de 26 uur haar ei. Zoo bedroeg het aantal uren bj hennen die slechts twee eieren achter elkaar legden, 28 uur, dus bjv. 1 ei 's morgen 9 uur, 2e ei volgenden dag 1 uur, 3e dag geen ei. Bj hen nen die een groot aantal achter elkaar leg gen is het aantal uren natuurljk kleiner. Zoo geef ik hierbj een tabel van tussohen- pauzen van een hen- die 7 -eieren legde: Aantal uren Tusschen boven de 24 uur le en 2e plus 1.8 2e 3e plus 2. 3e 4e plus 05 4e 5e min 2.3 5e 6e plus 1.5 6e 7e plus 3. Het 5e ei werd dus binnen het etmaal na het 4e gelegd en we zien dat de tusschen- periode tusschen het laatste en het voor laatste (tusschen 6e en 7e) het langst is. Dit is bj andere hennen ook het geval. Nu geef ik hierbj nog een tabel, die een overzicht geeft van de gemiddelde tjden bo ven het etmaal van verschillende soorten leg sters uit een koppel van 172 Wit Leghorns: Aantal eieren achter elkaar 2 3 4 6 6 7 8 9 10 11 12 Aantal uren boven het etmaal 4 uur 2.8 1.9 1.5 1.2 1.1 0.6 0.7 0.4 0.7 0.2 W,e zien hieruit hoe dus de hoogste leg sters slechts weinig meer dan 24 uren noo- dig hebben om een ei te vormen, terwjl de slechtste legsters er ongeveer 26 tot 28 uur voor noodig hebben. Toch is er nu men op deze eigenaardige feiten is gaan studeeren nog veel meer gebleken, o.a. als men de kippen een paar jaar controleert, dat de uitervallen (zoo noemt men de tjd tusschen twee eieren) bj de oudere kippen langer worden, ze gaan dan ook zooals bekend minder leggen. Ze hebben meer tjd noodig om een ei te vormen. Gebleken 'is verder dat deze uitervallen bj elke hen tameljk constant zjn. zoodat men er de hennen min of meer aan kennen kan. Dit is van groot belang gebleken bj de controle van fokkers die bj stamboeken (Amerika) aangesloten zjn. Stel bjv. een fokker heeft op een leg- staat geknoeid en voor een hen op vjf dagen iederen dag json ei opgeschreven, Nu komt een inspecteur die zelf controleert en ziet dat de hen op dien dag 's morgens een ei legt. Tien tegen een dat de fokker er dan In vliegt, want een normale kip zou haar zesde ei niet 's morgens gelogd hebben. Di. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr Te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rot terdam. Postzegel van 0 cent voor antwoord Insluiten en blad vermelden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6