Kerknieuws. Onderwijs. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Gemengd Nieuws. Rechtzaken Telegrammen. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Zoeklichtjes Ingezonden stukken blJ°Wielrjjden PU ROL Vau deze vergaderingen word er- één gehouden ten stadhuize te Goes, twee te Heinkenszand, één tc Ovezand, één te Kloetinge, twoe te Wolfaartsdijk en één elders to Goes. Dit jaar werden geïnspecteerd de ge meenten llcinkenszand, Ovezand, Kloe tinge, Ellewoutsdijk, Wolf aartsdijk, Goes en 's Heer .Arendskerke. De gezondheidstoestand in het ambts gebied der Commissie was in 1929 niet ongunstig. Het sterftecijfer was iets booger dan in 1928. Speciale vermelding verdient in deze wel de gemeente Ellewoutsdijk, waar in het af geloop en jaar geen enkel sterf geval plaats bad. Het geboortecijfer was lager dan in de afgeloopen drie jaar. Het hoogste cijfer per 1000 zielen werd bereikt in de ge meente Nisse, n.l. 26.85. Was dit cijfer in 1928 nog in twee gemeenten hooger dan 30, in 1929 was dit in geen enkele gemeente het geval. Het laagste sterftecijfer werd per 1000 zielen bet uitzonderlijk geval van El lewoutsdijk buiten beschouwing gelaten 'bereikt in de gemeente Ovezand, n.l. 6.02; het hoogste in de gemeente 's Hee- renhoek, t.w. 15.66. In het algemeen valt sedert 1905 een daling zoowel van het geboorte- als het sterftecijfer te constateeren. Wat het aantal gevallen van besmet telijke ziekten betreft, trekt het de aan dacht, dat de gemeente Goes ditmaal weer een buitengewoon boog cijfer we gens diptheriegevallen behaalde, n.l. 47. Het schijnt wel, of deze ziekte in genoem de gemeente periodiek in bijzondere ma te optreedt. Tal van gevallen omtrent slooten, mest vaalten, goten enz. werden behandeld. In bet afgeloopen jaar werden te Goes slechts 28 nieuwe woningen gebouwd, hetgeen minder is dan gedurende de laatste tien jaren het geval was. Op 31 December waren er nog 18 in aanbouw. De oorzaak, van dit geringe getal wo ningen moet o.i. gezocht worden in het feit, dat de bouw van arbeiderswoningen nagenoeg geheel stilstaat. Blijkbaar is de bouw van deze soort woningen voor par ticulieren nog steeds niet voldoende loó- nend. Alles wat er gebouwd werd, valt te rangschikken onder de rubriek „klei ne en grootere middenstandswoningen". Tenzij er spoedig eenige verandering ten gunste in den toestand komt, zal het noodzakelijk zijn, dat de bestaande bouw- vereenigingen weder in de behoefte aan degelijke arbeiderswoningen gaan voor zien. Dit jaar werden door de Commissie bezocht de gemeenten Heinkenszand, Oudelande, Ellewoutsdijk, Kloetinge, 's Heer Arendskerke en Goes. Ter onbewoonbaarverklaring werden voorgedragen; 7 woningen te Heinkenszand; 1 wo ning te Oudelande; 1 woning te Elle woutsdijk. Met betrekking tot een viertal wonin gen te Nieuwdorp, gemeente 's Heer Arendskerke, werd geadviseerd, deze aan den Raad ter onbewoonbaarverklaring voor te dragen. Mede werden op advies der Commissie de eigenaars van een woning te Nieuw dorp en een te Coudorpe door Burge meester en Wethouders van 's Heer Arendskerke aangeschreven tot het aan brengen van verbeteringen. Tenslotte werden ter onbewoonbaar verklaring voorgedragen drie woningen in den Noord-Kraaijert onder 's Heer Arendskerke. Aan B. en W. van Goes werd geadvi seerd ter onbewoonbaar-verklaring voor te dragen een woning in de Bocht van Guinea, een in de Korte Nieuwstraat en drie aan den Molendijk. Verder werd aan B. en W. derzelfde gemeente in overweging gegeven, den eigenaar van een woning aan de Mat- theus Smallegangebuurt en van een aan deMolendijk aan te schrijven tot het aan brengen van verbeteringen. Verder werd geadviseerd tot het rich ten van aanschrijvingen aan verschillen de huiseigenaars in de gemeenten Elle woutsdijk, Heinkenszand, Oudelande, Goes en Kloetinge, waaraan gevolg werd gegeven. Gunstig werd geadviseerd op eenige concept-besluiten van den Raad van Heinkenszand totverlenging van den termein van ontruiming van eenige on- bewoohbaarverklaarde woningen. Nog drie woningen te Heinkenszand werden ter onbewoonbaarverklaring voor gedragen. Geadviseerd werd tot onbewoonbaar- verklaring van tien woningen in de ge meente Wolphaartsdijk. In den loop van het verslagjaar be sloot de Raad der Gemeente Rorssele tot aansluiting dier gemeente aan het net der Zuid-Bevelandsche Waterleiding. Het behoeft wel niet gezegd, dat de Commis sie hiervan met vreugde kennis nam. Zij hoopt, dat hierdoor, al zal aan het vrij groote aantal typhus-gevallen, dat zich jaarlijks in deze gemeente voordoet, wel niet dadelijk geheel een einde komen, dit toch in belangrijke mate zal worden ver minderd. Alle Zuid-Bevelandsche gemeenten zul len thans binnen zeer korten tijd van lei dingwater zijn voorzien. De ontvangsten der Commissie hebben bedragen f 1900; de uitgavenf 1325,20. Batig saldo alzoo f 574,80. Uitslag behendigheids wedstrijden te Vlake. Door Landelijke» Bond van A-rielelvbs i» Nederland, aid. Zeeland, werd op den 2en Paaschdag onder Vlake een Motorbehen- digheidswedstrjjd gehouden aan welken wedstrjjd de Kon. Antwerpsche Motorclub alsmede de motorclubs „Zeeland" on „iScheldegouwen" hare medewerking ver leenden. Het Reglement voor den wedstrijd be helsde o.a. plankrijden, wipplank rijden, rijden over een veerende plank, en zeep- plank, rijden door los zand, ringsteken en rijden tusschen paaltjes. Als attractie aan dezen wedstrijd was verbonden een kinderwagenrace. Begun stigd door het mooie weer genoot deze wedstrijd een groote belangstelling van de zijde van het publiek. Door het Ge meentebestuur van Schore was tot het houden van deze wedstrijden een onder die gemeente liggend terrein welwillend afgestaan. De organisator van dezen wed strijd was de heer G. de Leeuw te Krui- ningen. Het aantal deelnemers beliep 32. De uitslag van den wedstrijd was als volgt: le pr. een zilveren lauwertak, werd gewonnen door dhr J. Smit te 'sH. Arendskerke, 36 winstpunten. 2e pr. zilveren Arielmedaille, dhr A. de Rijke te Zierikzee, 36 winstpunten. 3e pr. Motorsportmedaille, dhr G. E. Kievit te Ivruiningen, 35 winstpunten. 4e pr. Bronzen medaille, dhr E. Smal, te Antwerpen. 35 winstpunten. Deze heer kwam tevens in het bezit van een verzil verde beker, beschikbaar gesteld voor de beste Belgische praestatie. 5e pr. een gouden Arielvulpen en een partij sigaretten, dhr J. Maasdam te Sou burg, 34 winstpunten. 6e pr. een gouden Arielvulpen, dhr H. v .d. Werff te Wemeldinge, 33 winst punten. 7e pr. eensportlicht, dhr L. Boone te Ritthem, 33 winstpunten. 8e pr. een K.L.G.-Bougie, dhr G. Traas te Heinkenszand, 33 winstpunten. 9e pr. een doos sigaretten, 50 stuks, dhr J. van As te Goes, 32 winstpunten. De kinderwagenrace werd gewonnen door den heer W. Bruinzeel te Kruiningen die in het bezit kwam van een Arielpaard (kunstvoorwerp). Vervolgens werd nog een wedstrijd ge houden in het langzaam rijden, de win naar van dezen wedstrijd was dhr C. Gel derman te Zierikzee, aan wien een ver guld bronzen medaille werd uitgereikt. Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen, voor zoover de deelnemers aanr wezig waren, door den heer van den Bos uitgereikt in café "Luik te Vlake. Goes. Tijdens een voetbalwedstrijd op 2en Paaschdag had de aanvoerder van „Goes", de heer C. Krijger, het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Dr Looyen constateerde een enkelblessuur. Gisteren werd door de Handboog- societeit „Jacoba van Beieren" het eerste concours gehouden in dit seizoen, waar aan door 8 sociëteiten werd deelgenomen. De hoofdprijzen werden behaald als volgt: Hoofdvogel met extra prijs dhr P. Ver meulen van „Jacoba van Beieren"; le klepprijs dhr A. Luik van idem; 2e klep- prijs F. Wolse van „Zorgvliet", Ellewouts dijk; 3e kleppprijs L. de Jager van „Doel naar Hooger", Wolfaarsdijk; le Zij vogel dhr F. v. Loenhout van „Jacoba van Beieren"; 2e zijvogel dhr J. Priem, van „America", 's-Heerenhoek; le hoofd- kal dhr J. Joossens van „Jacoba van Beieren"; 2e hoofdkal J. Meeuwse van „Ons Genoegen", Oudelande; le kleine kal dhr C. van Gink van „Ons Genoegen", Oudelande; 2e kleine kal dhr P. Boon man van „Jacoba van Beieren". De meeste kleine vogels werden behaald door dhr A. Oele van „Ons Genoegen", Oudelande. Een sprekende reclameplaat (lino- leumdruk) op verschillende plaatsen in de stad aangebracht, vestigt de aandacht op de padvinders-demonstratie-dagen, deze week in het Schuttershof alhier. Bedoelde plaat geeft evenals een advertentie in dit nummer hieromtrent nadere bijzonderhe den, Tholen. De kleinlandbouwer J. v. Doe selaar uit Poortvliet, vervoerde dezen mor gen een kalfvaars, toen het dier zich los werkte en nadat het een poos door de stad had gedwaald, bij de kade plotseling de rivier in sprong; ongelukkig geraak te het dier verward in zijn halster. Of schoon een roeiboot spoedig ter plaatse was, werd het dier levenloos opgehaald. Een en ander is voor den betrokken per soon een groote schadepost. Ritthem. Maandag werd in de school ten bate van de restauratie der kerk een bazar gehouden, welke zeer druk be zocht was. Door het prachtige weer was er ook veel bezoek uit de omliggende plaatsen De predikant Dr H van Oyen sprak het openingswoord De vele artikelen vonden gretige koo- pers en koopsters, terwijl de verschillende attracties ook veel belangstelling trokken De naam der Walchersehe pop was Wil- helmina, het aantal erwten in de flesch bedroeg 1409; bet zakje met steenenwoog 14 65 K.G. Daar een mooi bedrag aan de kerkvoog dij1 kan afgedragen worden, hebben de meisjes- en jongelingsvereeniging, die den bazar hebben op touw gezet, alle eer van hun werk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen, a. d. Lek, H. Ewoldt te Baamadonkveer. Te W&pser- veeti, G. A. Schenk te Berkhout, 'le Heemse, M. E. van der Veen te Lang weer. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort, G. C. Berk- ouwer te Oudehorne en S. J. Popma te Nieuwendam. Bedankt voor Oudega (Sm.), H. Brink te Onderdendam. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Delft, J. A. Riekel te Slie- drecht en C. van der Zaal te Deventer. Geref. Gemeenten. Tweetal te Tholen, G. 'H. Kersten te Rotterdam en J. Fraanje te Barneveld. Zondag nam cand. M. den Boer als hulpprediker afscheid van de Geref. Kerk te Haarlem; 's morgens in de Wil- helminakerk en 's avonds in de Klop persingelkerk. Aan het eind van beide diensten dankte hij kerkeraad en gemeen te voor de liefde en waardeering, die hij in de 2% jaar van zijn verblijf te Haar lem heeft mogen ondervinden. Aan het einde van den dienst in de Kloppersin gelkerk werd dhr den B. toegesproken door ouderling Zomer, die hem namens kerkeraad en gemeente hartelijk dankte voor den arbeid in prediking en cateche tisch onderwijs in hun midden verricht en hem liet toezingen Ps. 121:4. In den morgendienst werd hem toegezongen Ps 134:3. 's Morgens preekte dhr den Boer over Matth. 28:18 en 's avonds over Luc. 24:3344. De kerken waren over vol. Vooral des avonds was de belang stelling zeer groot. Cand. den Boer zal waarschijnlijk eerst in Juli of Augs. zijn intrede doen bij de kerk van Oudeschoot, zulks in verband met den bouw eener nieuwe pastorie. Wolfaartsdijk. De voordracht voor het te benoemen hoofd der openbare lagere school te Oostkerke alhier is als volgt samengesteld: nr 1. Ci. v. d. Velde te 's Heerenhoek, 2. Ci. L. Hack te Zonne-' maire, 3. M. Nieuwenhuize te Hoek (Z.- VI.) 's-H. Arendskerke. Benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere school alhier, de heer J. Brouwer, onderwijzer wonende te Goes. Poortvliet. Voor de vacante betrekking van hoofd der openb. school alhier meld- zich slechts één sollicitant. Ernstige vechtpartij te Rotterdam. De Schiedamschedijk te Rotterdam is gisternacht weer het too- neel geweest van een ernstige vechtpartij. De 29-jarige B. liep met de 31-jarige mej. v. d. G., die bij hem inwoont, huis waarts. Plotseling kwam uit het donker een man te voorschijn, die met een geo pend knipmes zwaaiend, op B. toesprong. Mej. v. d. G. was eerst hevig geschrok ken, doch spoedig beheerschte zij. zich en had den moed den man van den rqg van haar vriend af te trekken. Deze en de aanvaller, de 38-jarige B., waren weldra in een hevig gevecht gewikkeld, waarbij harde klappen vielen. Beiden raakten ernstig gewond. De een werd een stuk boven het linkeroog weggebeten, terwijl van de ander het geheele gelaat ontveld was en uit enkele hoofdwonden hevig bloedde. - De aanvaller zag kans weg te komen en rende als een krankzinnige bet politie bureau binnen. Verscheidene agenten wa ren noodig om den woesteling te over mannen. Nadat bij eindelijk vertoonden en eenigszins gekalmeerd was, kon bij ter verdere behandeling naar bet Ziekenhuis gebracht worden. Hierna is bij aan het bureau in bewaring gesteld. Hij was pas Zaterdag j.l. uit de gevangenis ontslagen. (Telegr.) Vechtpartij te Arnhem. Te Amhem had Zondag eetn hevige vecht partij .plaats tusschen den 25-jarigen H. uit Nijmegen en den 29-jarigen K. uit Ileerenveen. Met een scheermes bracht K. aan H. eenige diepe wonden toe. H. is naar het ziekenhuis vervoerd; zijn toe stand is ernstig. De dader is aangehouden. Hooger beroep. Door P. B. te Oost en West Souburg is appèl aange- teekend tegen het vonnis van den Kan tonrechter te Middelburg van 9 April 1930 waarbij hij wegens overtreding der Ar beidswet is veroordeeld tot een .geldboete van tien gulden en eene van vijif gul den bij' .gebreke van betaling en ver haal te vervangen door hechtenis gedu rende tien en vijf dagen. Door de Ambte naar O. M. is tegen dit vonnis eveneens appèl sangeteekend- HARDENBERG. Hedenmiddag te hal! een sloeg het paard van den landbouwer Jan Jurgens op hol, met het noodlottig gevolg, dat de landbouwer over den weg werd geslingerd en in levensgevaarlijken toenstand opgenomen. Groote brand ln een gevangenis. NEW-YORK. Thans is gebleken, dat in de gevangenis te Columbus twee branden hebben gewoed. De tweede brand is door de gevangenen in de wolspinnerij van de gevangenis aangestoken. Tot nu toe is komen vast te staan, dat bij den brand in de staatsgevangenis 375 personen om het leven zijn gekomen, ter wijl 400 gevangenen tengevolge van de hevige opwinding zoo ongeveer krank zinnig zijn geworden. Het vuur brak 's avonds te 6 uur uit juist toen de 5000 gevangenen naar hun ne cellen werden teruggeleid. De brand sloeg op twee plaatsen tegelijk uit. De brandweer stond aanvankelijk machte loos. De bewaarders maakten bezwaar de cellen te openen, terwijl de sleutels in de verwarring zoek raakten. Vreese- lijke tooneelen speelden zich af. De brand bereikte het hoogtepunt toen de wolspin nerij in brand werd gestoken. De mili tairen hadden de grootste moeite de orde te handhaven en de opdringende gevan genen in bedwang te houden. De sluiting der Vlootconferentie. LONDEN. De slotzitting van de Vloot conferentie werd hedenmorgen geopend met een groote rede van den Britschen minister-president MacDonald, die er op wees, dat als resultaat van de Conferen tie het vervangen van verouderde schepen achterwege blijft. Namens de regeering deelde hij mede, dat Groot-Brittanië be reid is de sterkte van de vloot te beper ken, tot de met het oog op haar veilig heid, laagst mogelijke grens. Verder ver klaarde hij, dat de beschermingsclausule niet bedoeld is als een uitvlucht om de bepalingen van het verdrag te ontdui ken. MacDonald besloot met woorden van dank aan de delegaties en deelde nog mede, dat de Vlootconferentie, die volgens het verdrag van Washington in 1931 moet plaats vinden, in verband met deze conferentie is uitgesteld tot 1925. Hierna sprak de leider der Amerikaan- sche delegatie. De Amerikanen, zoo zei- de hij, achten zich gelukkig met Frank rijk en Italië aan de oplossing der alge- meene problemen te hebben samenge werkt. Het verheugt hem, dat de bespre kingen tusschen deze landen zullen wor den voortgezet, teneinde te trachten als nog tot een 5-mogendheden-overeenkomst te geraken. Namens de Italiaansche delegatie voer de, daar Grandi wegens ongesteldheid afwezig was, generaal Siriani het woord. Briand verklaarde namens de Fransche delegatie dat zijn regeering gehoopt had een basis te leggen voor een politieke overeenkomst, die een algemeene ontwa peningsconferentie dient vooraf te gaan. Het tusschen 3 en 5 mogendheden gesloten verdrag is van te veel gewicht voor de algemeene handhaving van den wereld vrede, dan dat Frankrijk en Italië niet den wensch zouden koesteren de overeen komst ook tot hunne landen uit te brei den. De Fransche regeering zal hier toe gaarne medewerken. GOES. Geboren: Anna Maria, d. v. Johannes Weezepoel en Anna Maria Co- letta ,Theresia de Koning; Engelbertus, z. v. Maxinus Cornelis Baarends en Jan netje Johanna Verbeem; Joban Karei, z.v. Joseph Jacobus Le Conté en Maria Re- jack. Overleden: Jobina Maria Courtin, 2 j. te Heinkenszand. Goes 22 April. Wegens feestdagen op de graanmarkt geen aanvoer en noteering. Eieren 3.80, Middenprijs 0.95, Winkelprijs 5 ct., Eend eieren 3.80, Ganseieren groote J.0, kleine 7. Boter per K.G. 1.50, Middenprijs 0.75, Winkelprijs 0.85, Fabrieksboter 0.85. GOES 22 April 1930. Eierenveirkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V. P. N. Aanvoer 18652. Prijs 4.10 per 100 stuks. Rotterdam, 22 April 1930. Aanvoer: 193 paarden, 6 veulens, 1854 magere runderen, 720 vette runderen, 243 kalveren, 1619 nuchtere kalveren, 70 graskalveren, 129 schapen en lammeren, 768 varkens, 121 biggen, 5 bokken. Prijzen per V> K.G.: koeien 31-37, 47- 50, 53-57.5; ossen 40, 46-49, 52-55; stie ren 41-42, 43-45, 48-50; vette kalveren 52.5-57.5, 65-70, 80-85; schapen 32-40; lammeren (overjarigen) f 22-28 per stuk; zuiglammeren f 15 per stuk; varkens 35, 35.5, 36; zouters 37-37.5. Prijzen per stuk: melkkoeien f 225-410, kalfkoeien 210-420, stieren 130-500, pin- kenl35-185, graskalveren 60-110, vaar zen 175-240, werkpaarden 190-280, slacht paarden 170-210, veulens 80-140, hitten 100-180, biggen 20-32, nuchtere fokkalve- ren 20-26, nuchtere slachtkalveren 12-16, biggen, per week 2,75-3. Omschrijving: Koeien en ossen op de vette markt matig met tamelijk vluggen handel en over de geheele linie stijvere prijzen. Een prima spoelingkoe ging tot li/a cent en een prima spoelingos tot 2 cent boven noteering. Stieren met korten aanvoer vlotten handel en goed prijshoudend. Aanvoer van vette kalveren 0p het congres van de S.D.A.P. hebben de heeren arbeiders komen daar zoo goed als niet aan 't woord het hevig aan den stok gehad over de baantjes. Óf liever over de inkomens daaraan ver bonden. Officieel ging het over „cumulatie van functies" klinkt dat niet deftig I maar in werkelijkheid over cumulatie van tractementen, Nu behoeft dit niet al te zeer te ver wonderen. 'tls te begrijpen dat er men- schen zijn, die, onder den indruk van 't gedaas tegen het kapitaal en het kapi talisme, maar niet kunnen begrijpen, dat er partijgenooten zijn die al razende tegen bet kapitalisme met het grootste genoegen b.v. als Kamerlid en Gedeputeerde, 10 h 12.000 gulden per jaar opstrijken. Opvallend was echter de manier waar op sommigen spraken en de weinige waardeering die tot uiting kwam voor de oudere partijgenooten die volgens meerde ren niet vlug genoeg plaats maken aan de hooge-inkomens-ruif voor jongere par tijgenooten. Ik kreeg bij 't lezen van de debatten zoo den indruk dat de opvoeding in socialis- tischen geest in eigen kring nog volstrekt niet voltooid is. OPMERKER. redelijk, tamelijk vlugge handel, ook hier de prijzen iets stijver. Een puik best kalf 57V2 ct. boven noteering. Op de magere markt aanvoer van melk en kalfkoeien behoorlijk, handel in ver band met 't koude weer over 't geheel slepend, de oude prijzen slechts met moeite bedongen. Jong vee flink aange voerd. Ook hier had 't koude weer in vloed op den handel, hoewel de oude prijzen gehandhaafd bleven. Graskalveren met weiqjg aanvoer, }uie handel en oude prijzen. De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren was minder. Hier vlugge handel en werden hoogere prijzen besteed. Werk- en slachtpaarden hitten en veulens matig ter markt. Kalme handel met vrijwel onveranderde prijzen. Biggen aanvoer gewoon, stugge handel en duur. Schapen en lammeren met kor ten aanvoer, zeer kalme handel en vrijwel 4e oude prijzen. Varkens aanvoer aanmer kelijk minder, handel willig, doch in de prijzen kwam weinig verandering. Van granen, zaden, vlas en aardap pelen geen noteering. MIDDELBURG. Veiling van 18 April. Nieuwe aardappelen 6367, aardappelen 33,5, koolrapen 12, wijnpeen 1, sprui ten 2123, witlof 612, uien 1, bak- sla 29, moskrul 1325, snijsla 1.5, spinazie 17, kroten 12, dunsel 29, Molsla 34, Wagenaarsboonen 122—126, postelein 3953, nero 1618 ct., alles per kilo. Peen 1020, prei 610, roode kool 49' selderie 14, peterselie 12, ra barber 48, radijs 69 ct. alles per bos, kropsla 111.47, bloemkool 372.29, zuring 927 ct. alles per kist, komkom mers 1024 ct. p. stuk, tuinkers 45 ct. per doosje, koolrabbi 2729 ct. p. 10 stuks. Aardbeien 1,58,5 ct. per stuk. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie/. Geachte Redactie. Waarschijnlijk heb ik aan uw beleefd heid de toezending van uw blad van 14 April te danken. Ik stel dit zeer op prijs. Het werd mij trouwens ook reeds van bevriende zijde gestuurd. Mag ik u verzoeken mij een paar op merkingen toe te staan naar aanleiding der artikelen over hetgeen op 10 dezer door mij te Goes is gezegd? Met de plaatsing daarvan in uw blad zal u mij zeer verplichten. Bij voorbaat ook daar voor mijn dank. Zoowel in het leading artikel als in het stuk van den heer Schuitmaker wordt vrijwel alle nadruk gelegd op onzen chris tenplicht van gehoorzaamheid aan de Overheid. Ik wensch voor niemand onder te doen in het betrachten van dien plicht. Maar ik wilde vragen: Zijn er hiervan geen grenzen? Als men beide stukken in „De Zeeuw" leest, zou men meenen van niet. Toch kan dat uw bedoeling niet zijn. Als de Overheid ons iets beveelt, wat tegen Gods heiligen' wil ingaat, zal ieder christen, die dit inziet, zich in zijn geweten gebonden gevoelen om gehoorzaamheid te weigeren en hiervan getuigenis te ge ven. Nu staat het voor mij vast, dat oor- -logvoeren in onzen tijd duivelsch is. Het is een weg van goddeloosheid, anders niet. Lijnrecht in strijd met wat Gods Zoon ons in Zijn woord en werk heeft geopenbaard als Gods wil; precies "het omgekeerde van wat Hij Zijnen geloovi- gen opdroeg te doen, toen Hij zeide: „Gil zult Mijne getuigen zijn". Wanneer iemands oogen voor deze een voudige waarheid zijn opengegaan, dan mag hij niet anders doen dan Gode meer gehoorzamen dan den menschen. Maar er is voor christen-staatsburgers toch ook nog iels anders. Onze Overheid staat immers niet los van ons. In onze tegenwoordige staatsregeling zijn wij me de verantwoordelijk voor wat de Overheid doet een toestand dien Paulus noch Petrus hebben gekend. Aan de geestesge steldheid van de meerderheid des volks beantwootdt zijn Begeering. Nu komt het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2