No. 170 Dinsdag 22 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland ROOMBOTER ZDID-BEVELAND Hendrikse Cos Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Eens geprobeerd. Altijd gevraagd. Belgisch geld Binnenland Belangrijkste Nieuws. esRuse Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag«contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen De aftredende bestuursleden werden Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. ve Zeeuw VBRSGHTJNT BLSBN WSEBEDAS. A fc G n a s in n t s o r jj Per 3 maand®?, frasïïa per post, 13. - Losse ttomjnexa0 (i5 Prijs der Advertentifin: 1—4 regels 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Er zijn tal van verschijnselen die er op wijzen, dat de tegenstand tegen de bijzondere school weer sterker wordt den laatsten tijd. Van alle kanten begint zich verzet te openbaren tegen de financieele gelijkstel ling tusschen openbaar en bijzonder on derwijs. De Bond van Ned. Onderw. staat hierbij uit den aard der zaak in het eerste gelid. Er is in dezen bond een zeer sterke strooming die ijvert voor de ver plichte openbare Staatsschool. En „De Socialist", het orgaan van de Links-Sociaal-Democraten, die in de S. D. A. P. heel wat meer invloed hebben dan het soms wel schijnt, staat op het zelfde standpunt en laat week aan week het: „Te wapen 1 Voor de verplichte open bare Staatsschool", hooren. De bedoeling van deze drijvers is dus niet aan de financieele gelijkstelling een einde te maken, neen, hun ideaal is het bijzonder onderw ijs kortweg onmogelijk te maken en de ouders te dwingen hunne kinderen aan de openbare school toe te vertrouwen. De S.D.A.P. stelt zich vooralsnog op het standpunt der gelijkstelling, maar zij heeft het toch noodig geacht eene stu diecommissie te benoemen, om na te gaan hoe de gelijkstelling van hare uit wassen kan worden bevrijd. Het liberale „Vaderland" juicht het toe, als in deze richting iets gedaan zou kunnen worden al gelooft het vooralsnog niet dat het gelukken zal een bevredi gende oplossing te vinden. Als men hierbij nu nog denkt aan de sterke actie die van de zijde van ..Volks onderwijs" gevoerd wordt om de open bare school te propageeren en de Chr. school in miscrediet te brengen, dan zal het duidelijk zijn, dat er, zooal niet voor ongerustheid, dan toch wel reden is om aan te sporen tot waakzaamheid. Eerder dan velen het vermoeden kan een nieuwe schoolstrijd worden ontke tend. Polen teekent de Geneefsche conventie niet. Eenige dagen geleden had Sokal, de permanente vertegenwoordiger van Polen bij den volkenbond, namens zijn regeering aan den secretaris-generaal van den vol kenbond een nota overhandigd ter zake van de op 24 Maart 1.1. te Genève onder- teekende conventie aangaande een dou anebestand. Polen zou, zoo heette het in die nota, bedoelde .conventie slechts "dan kunnen ratificeeren, als geen andere staat tus schen 1 April en 1 November 1930 nieu we douanerechten invoert, welke tegen de belangen van Polen zouden indrui- schen. Nadat nu de Duitsche rijksdag in zijn zitting van 14 dezer 'definitief een wets ontwerp heeft aangenomen, dat een scher pe verhooging "der invoerrechten behelst, heeft Sokal thans een nieuwe nota aan den secretaris-generaal doen toekomen. Daarin heet het o.a. Na moeitevolle onderhandelingen te Genève hebben de staten, die vertegen woordigd waren op de conferentie voor het tot stand brengen van een collectieve economische actie, een handelsovereen komst onderteekend, waarbij zij zich ver plichtten hun vrijheid van handelen ten opzichte van de douanewetgeving te be perken. Geheel in strijd met deze belofte heeft de Duitsche rijksdag in zijn zitting van 14 April een regeeringsontwerp aangeno men, dat de bestaande rechten welke den Poolschen export raken, aanzienlijk ver hoogt. In verband met deze omstandigheid en onder verwijzing naar de onderteeke- ning van het op 24 Maart te Genève aan vaardde ontwerp-overeenkomst, wensch ik u, namens mijn regeering mede te deelen, dat een geheel nieuwe situatie is ont staan, sinds Polen zijn handteekening on der de handelsovereenkomst plaatste. Paaschweer in het buitenland- Het is Zaterdag en Zondag bijna over al in Engeland zeer slecht weer geweest. In Leicester, waar de vliegclub een op tocht georganiseerd had, sneeuwde het twee uur achtereen en ook verscheidene bloemen-corso's moesten uitgesteld wor den. Op de vermaarde pier te Brighton liepen de menschen in zware winterklee- ding en aan de badplaatsen aan de Oost kust konden de bezoekers van de ra men der gelagkamers uit Se regen- en hagelbuien bewonderen. Ook in Duitschland was het guur Paaschweer. De stormen, verbonden met sterken regenval en zwaar onweer, heb ben in de bosschen van Württemberg en Baden zware schade aangericht. Veel boomen werden vernield door den sterken wind en de sneeuwstormen. Ook zijn een aantal telefoonpalen gebro ken, zoodat het telefoonverkeer groote storing ondervond. In 't Zwarte Woud werden overal de sleden weer te voorschijn gehaald. In de hoogere gedeelten van de streek ligt de sneeuw 90 c.M. hoog. Tal van plaatsen in het, gebergte zijn in een paar dagen door do sneeuwstormen geheel afgesneden van het dal. Tengevolge van den regen worden ver schillende plaatsen van Beieren door overstroomingen geteisterd. In de Allgau heeft het reeds eenige dagen hevig ge sneeuwd. 1 I Een groot aantal particuliere auto's is in de sneeuw blijven steken. Berichten uit Oslo melden, dat in het Zuidelijk gedeelte van Noorwegen de sneeuw dit jaar vroeg is begonnen te smelten, waardoor gevaar voor overstroo- mingen bestaat. In het Noorden van Noorwegen, vooral aan de kust van de IJszee, heerscht stren ge winter en woeden hevige stormen. Een mijn onder water. Het hovengrondsch bedrijf van de mijn Werminghoff van de Eintracht te Senften- berg is in den nacht op Goeden Vrij dag onder water gezet, doordat een dam door aardverschuiving in het gebergte was doorgebroken. Ongeveer 1 miljoen M3. water moet weggewerkt worden, wat vermoedelijk twee weken zal duren. Slechts aan het feit, dat de mijn werkers juist de mijn hadden verlaten na het einde van hun dienst is het te danken, dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. Engeland en Egypte. De „Daily Mail" meldt, dat de En- gelsche regeering tot de Egyptische de legatie het laatste woord heeft gespro ken en dat .geen verdere concessies kun nen worden gedaan. De onderhandelin gen zijn vastgeloopen op de voorwaar den die Egypte inzake den Soedan heeft gesteld. Het blad meldt verder, dat Na- has Paslia, de Egyptische premier en zijn minister van financiën, die den groot sten invloed in Egypte hebben, gisteren de onderhandelingen wenschten af te bre ken, doch op advies van den Egypti- schen minister van buitenlandsche za ken, Wassif Ghali, besloten zij tot ver daging onder mededeeling, dat zij hun collega's te Cairo wenschten te raad plegen. Zooals de zaken thans staan is de eenige moeilijkheid de kwestie van den Soedan, op welk punt, naar ver nomen wordt, de heer Henderson zich niet laat vermurwen. Smokkelarij La verdoovende middelen. Te Gaïro had de politie onlangs dxio Joden uit Palestina gearresteerd, die betrokken waren hij een smokkelarij van verdoovende middelen. Door één van hen kwam de politie de handlangers te Wee- nen op het spoor. Nadat een Egyptisch politie-amhtenaar daar was aangekomen, zijn 7 menschen gearresteerd. Het on derzoek heeft op het oogenhlik uitge maakt, dat de smokkelaars 350 E.G. he roïne voor een waarde van 23.000 pond sterling vervoerd hebben. Deze smokkelarij' duurde Teeds sinds '25. De smokkelwaar werd eerst in brieven ver zonden, later in dunne zakjes tusschen vergrootingen van fotografieën en ten slotte in closetdeksels, portretlijsten en weegschalen. Van Caïro gingen de ver doovende middelen over Azië naar Jas pan. Daar vandaan werden ze weer ver zonden naar Canada en tenslotte naar het einddoel, Amerika. Remarque en de oorlog. „L'OEuvre" heeft den voornaamsten Duitschen schrijvers de vraag gesteld, of de Duitsche oud-strijders weder ten strij de zouden trekken, indien een nieuwe oorlog mocht uitbreken. Het antwoord van Remarque, den schrijver van „lm Westen nichts Neues" luidde als volgt: „De oorlog is voor mij de meest vol maakte negatie van het .leven geweest, de wreedste vorm van den dood, van het niet-leven, waartegen ik ine verplicht heb gevoeld te reageeren. Doch ik ben geen politieke ideoloog. Indien vandaag vijandelijke legers West- falen mochten binnendringen, zal ik mor gen opnieuw soldaat worden. Ik hen een vredelievend man, maar geen pacifist". De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Strenge ordemaatregelen zullen wor den getroffen bij de opening van de Ant- werpsche wereldtentoonstelling op Za terdag a.s. De koninklijke familie zal om 2 uur, per extratrein, aan het Antwerpsche Cen traalstation aankomen. De koning zal vergezeld zijn van de koningin, prinses Astrid, prins Leopold en prins Karei. In statiekoetsen, geëscorteerd door een es- cadron cavalerie,, zal naar de tentoon stelling worden gereden, waar de offici- eele openingsplechtigheid om drie uur plaats heeft in de feestzaal, die 2600 per sonen kan bevatten. De regeering, het parlement, en het corps diplomatique zijn tot deze plechtigheid uitgenoodigd. Het is niet onmogelijk, dat bij de rond rit, na de plechtigheid in de feestzaal, het Belgische koninklijke gezin even halt zal houden bij de paviljoenen van Frankrijk, Italië, Engeland en Nederland, 's Avonds heeft een groot feestmaal, met ruim 1000 aanzittenden plaats. De koning en de ko ningin hebben beloofd aanwezig te zijn. Om zes uur 's avonds zal aan het pu bliek toegang worden verleend tot de ten toonstelling. De vreeselijke kerkbrand In Roemenië. Onder de puinhoopen van de op Goe den Vrijdag door brand vernielde kerk te Costesci in Roemenië, heeft men 96 lij ken gevonden, die geïdentificeerd konden worden, benevens 6 dooden, waarbij dit tot dusver nog niet mogelijk was. Bovendien bevinden zich nog 16 zwaar ■gewonden in hef ziekenhuis. Naar nader gemeld wordt, is geen der bezoekers van de kerk erin mogen slagen volkomen ongedeerd het gebouw te ver laten. De drie jongelieden, die zich in vei ligheid wisten te stellen, zijn korten tijd later aan de hekomen verwondingen be zweken. Men meent, dat nog ongeveer 70 doo den onder de puinhoopen liggen. De kerk is 'binnen een uur afgebrand. De meeste slachtoffers zijn jonge menschen en kin deren. Alle gezinnen te Costesci zijn in rouw gedompeld. Korte Berichten. Op de vorige week gehouden Ge reformeerde Conventie te Boedapest is ten stelligste tegen de beoogde oprichting van een internationale speelbank in Hon garije geprotesteerd. In een fabriek op het eiland Taipa, waarin de bliksem insloeg heeft een ont ploffing plaats gehad, waardoor het ge- heele fabrieksgebouw werd verwoest. Acht en dertig personen, voor het groot ste deel vrouwen, kwamen om het le ven. Bovendien kregen tal van arbeiders min of meer ernstige verwondingen. Zaterdag is te Antwerpen een als hotel en restaurant ingerichte wolken krabber in gebruik genomen. Het ge bouw, gelegen aan de Keyserlei, nabij het Centraal Station, is 14 etages hoog. Op do veertiende verdieping van den bij wolkenkrabber bevindt zich een restau rant met plaats voor 1200 personen en panoramisch uitzicht op de geheele stad. Enkele dagen geleden is te Gent een bond van geloovige socialisten op gericht. Het is de eerste vereeniging van dien aard in België. In de Noordzee bij Zuydcoote is een visscbersschuit gezonken, vermoede lijk van Belgische nationaliteit. Men ge looft dat er twee of drie man aa.n boord waren. In de aan onderaardsche druipsteen grotten zoo rijke provincie Namen men denke slechts aan het natuurwon der van Han, de grotten van Rochefort, Dinant en Furfooz heeft men thans niet minder dan vijftien nieuwe derge lijke grotten ontdekt. Deze bevinden zich dicht bij den weg van Bouvignes naar Sommière, op enkele kilometers ten wes ten van Dinant. Goedkoope treinen in 1930. Evenals vorige jaren .zullen ook dit jaar weder de bekende populaire goed- koope treinen loopen, meldt „Spoor- en -Tramwegen". De deelneming neemt van jaar tot jaar toe en was voor da excur sies naar de Zuiderzeewerken, zóó groot, dat verleden jaar aan alle aanvragen niet kon worden voldaan, zoodat velen, moes ten worden teleurgesteld, daar de gelegen heid om de Zuiderzeewerken, onder des kundige leiding vanwege de Directie der Zuiderzeewerken te bezichtigen uit den aard der zaak beperkt is en zich. toen bepaalde tot vier excursies. Dank zij de welwillende medewerking van genoemde Directie, zullen dit jaar 7 excursies worden gehouden. Het programma der goedkoope treinen voor 1930 is overigens ongelveer gelijk aan dat van 1929. De gelegenheid tot regmverzetkering wordt weder gegeven. Het 35ste Congres van de S.D.A.P. De S.D.A.P. heeft gedurende de Paasch- dagen te Groningen haar jaarlijksch Con gres gehouden onder leiding van den heer Oudegeest. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat het ledental thans de 66000 heeft overschreden en dat men dit getal nog in den loop van dit jaar tot 70.000 hoopt op te voeren. Omtrent de pers werd medegedeeld, dat deze zich dank zij de samenwerking met het N.V.V. krachtig heeft ontwikkeld. Het streven is te komen tot groote nieuws bladen, gedrenkt met den socialistischen geest. Op 1 Januari 1032 zal men de be schikking hebben over zeven dagbladen. Het aantal abonné's van „Het Volk" en „Voorwaarts" bedraagt nu reeds meer dan 96000. Bij de behandeling van de diverse voor stellen, werden die op het onderwijs be trekking hebbend naar de desbetreffende commissies verwezen, nadat officiéél ge constateerd was, dat de openbare school voor de S.D.A.P. de richting-gevende is. Verder verdient aanteekening, dat een uitspraak van den heer Schmidt, die sprak van de walgelijke huichelachtige actie der clericalen tegen Rusland, met applaus begroet werd. Het rapport inzake de cumulatie van functies werd na een langdurig debat waarbij bleek, dat het bij vele tegenstan ders méér ging om de cumulatie van inkomens, goedgekeurd. Inzake de landbouw-crisis werd een resolutie aangenomen, waarin wordt uit- gesproken, dat alleen van socialisatie maar dan in een zeer verre toekomst heil is te verwachten terwijl daarin voorts op maatregelen ter beteugeling van den grondwoeker en op directe hulp voor met ondergang bedreigde boeren in den vorm van opschorting van belastingen en verleening van credieten wordt aangedrongen. Binnenland. Een verbod van het mengen van bo ter en margarine gevraagd. De Zeeuwsche Bondsdagen van Jonge- lingsvereenigingon. Het Paaschcongres der S.D.A.P. Buitenland. Bijzonderheden over den vreesolyken kerkbrand in Roemenië. Smokkelarij in verdoovende middelen. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Polen teokent de Geneefsche tarieven- overeenkomsf; niet. Het weer in 't buitenland. De sluiting der vlootconferentis. Groote brand in een Amerikaansche ge vangenis. ook voor Radio-Centrnle'a cn élk radio-toestel Dubb.MAGHEET5YSTEEH ƒ30 4pdig ANKER5Y5TEEH/40> Gwta/v NV Peters Prinsengracht 220/24 AMSTERDAM Tel. 48882. voorzoover zij zich beschikbaar stelden herkozen, terwijl in de vacatures Duys en Stokvis gekozen werden de heeren Schmidt een man van de oppositie en Craxner. Uit de communistische beweging. Gemeld wordt, dat in de Cl. P. H. (C. Ci) de communistische partij, door den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer, deh Raad en de Staten vertegenwoordigd, ernstige pogingen worden aangewend om, op 'den grondslag van den open brief van het Uitvoerend Clomité der Commu nistische Internationale te Moskou en de daaruit voortvloeiende resolutie van het z.g.: „Politiek Bureau" der officieele com munistische partij, de eenheid met de laatste herstellen. In den kring der „Wijnkoopianen" meent men, te oordeelen naar uitlatingen van leiders der „officieelen", dat bij in- dividueele aanmelding voor het lidmaat schap, de „Hollandsche sectie van Com- mintern" de heeren Wynkoop en Van Blu- rink niet zal toelaten, nóch hen als ver trouwensmannen der O. P. tl. in de overheidslichamen zal erkennen. De Wijnkoopgroep zal echter niet als groep worden erkend. D|e leden zullen zich individueel moeten aanmelden. Een, die op de hoogte isl In Groningen werd dezer dagen het jaarlijksch congres der S. D. A. P. gehou den, naar aanleiding waarvan in „Het Volk" van Vrijdag het een en ander van de stad werd verteld. Ook historische her inneringen. Wij lezen b.v.: „Groningen is een oude stad. In den tachtigjarigen oorlog speelde het een rol en telken jare, op 28 Augustus, herdenken stad en provincie het ontzet, na een zware belegering door de troepen van den bis schop van Munster, die achtervolgd, bij Heiligerlee, en later bij Jemimingen in Oost-Friesland met weinig succes slag leverde tegen het Staatsche leger. De stad heeft uit dien tijd nog een aantal mooie gehouwen hewaard". De schrijver van dat artikel, zegt on ze „N. Pr. Gr. Crt.", mag zijn schoolgeld wel eens terug gaan halen. Een van bei den: hij heeft geen onderwijs in onze va- derlandsche geschiedenis genoten of hij heeft er geen kaas van gegeten. De jaren 1566 en 1672 haspelt hij door elkaar, als of het zoo niets is. Hier is nu eens werk voor de dezer dagen samengestelde onderwijs-coininis- sie uit de S. D. A. P.l Gezondheidscommissie. Aan het verslag der Gezondheidscom missie, zetel Goes, ontleenen wij:: In het afgeloopen jaar werden door de Commissie 7 vergaderingen gehouden en wel op 3 April, 6 Mei, 29 Mei, 28 Augus tus, 10 October, 27 November en 18 De cember,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1