Fietsen Afloop, Verkoopingen, Aanbestedingen, en; Rechtzaken Telegrammen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Briefwisseling. Scheepstijdingen. Radio-nieuws Adyertentiën. bijzonder af op den A.-R. candidaat, om dat die Roomsch was, en op de Room- schen. Ds Huet zei niets, doch vroeg cm een potlood. Het was nog in den tijd teen wij ons stembiljet te voren kregen cm thuis in te vullen. Klemkerk gaf hem Vn blauw potlood; ds Huet nam zijn stembiljet uit zijn zaak, en schreef zoo, dat wij het alle drie goed zagen, mot greote letters: M. A. Stieger, stapte naar het stadhuis, en bracht zijn ingevuld stem biljet naar de stembus. Zoo was ds Huet. Afrikaansche gedichten, door P. Huët. Achtste onveranderde druk. Uitg. Mazijlk's Uitgeversbu- reau te Rotterdam. Als deze dichtbundel bij velen al niet zoo bekend was, dan zou de titel verwarrend kunnen werken. Wijl hebben hier toch niet een bundel Afri'kaansche poëzie, maar zooats de schrijver in de voorrede bij den eersten driik opmerkte „een aantal gedichtjes, alle op Zuid-Afrikaanschen bo dem vervaardigd." Ds Huet verklaarde overtuigd te zijn, „dat ze niet de minste dichterlijke waar de bezitten". Wij willen daarover niet twisten, maar wel kan worden toege geven dat de groote beteekenis van deze verzen hierin schuilt, dat ze uit de diepte des harten zijn voortgevloeid en dat ze een doorloopend en warm ge tuigenis bevatten van de liefde des Hee- ren Jezus. Dat deze gedichten in veler harten weerklonk hebben gevonden blijkt wel uit bet feit, dat thans reeds de achtste druk verscheen. Vinde ook deze uitgave een warm ont haal. De uitgever zorgde voor een keurige uitvoering. Verbetering. Failliet ver klaard: Jacobus de Feijter, koopman te Hulst. (Door een foutieve opgave van onzen correspondent meldden wij in ons num mer van Maandag j.l. abusief Terneu- z e n. Red.) Verduistering bij1 de spaar bank te Gorredijk. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden eischte tegen den 62-jarigen koopman H. B., verdacht van verduistering en valsch- heid in geschrifte bij de Nutsspaarbank te Gorredijk gepleegd, 3 jaren gevange nisstraf. Uitspraak 30 April a.s. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL Brieven uit Middelburg. li. Amice, De lente is in het land. Langs de wegen op Walcheren bruist het nieuwe leven. Bakkruidjes en Paaschlelies wedijveren met de flieren, wie het eerst zijn bloem stengel omhoog steekt, 't Vogelenheir bouwt zijn nest en zingt om 't best. De landman poot zijn aardappelen en zaait zijn kruid. Alom leven en beweging. In de stad gaat men aan den bouw- arbeid. De ambachtsman neemt zijn ge reedschap ter hand, ten einde het werk aan te vatten, dat hem werd opgedra gen. In Middelburg zal er, naar het lijkt, geen gebrek zijn aan werk. De neerge- brande huizen aan Langedelft en Groo te Markt moeten weder opgebouwd. Aan het Hofplein gaat een nieuw kerkgebouw verrijzen. In Vlissingen begint men een nieuw ziekenhuis in eigen beheer te bou wen, wijl de aannemers bij de aanbeste ding te prijzig waren en zoo is alle nij vere hand weer bezig, totdat men van revolutionaire zijde op het feest van den Arbeid weder tracht den arbei der te bewegen om zijn gereedschap neer te leggen. Van socialistische zijde wordt op vrij korteren arbeidstijd aan gedrongen, nu het aantal werkloozen in Europa enorm toeneemt. Voor hen, die nog veel te lang arbeiden, moet een behoor lijke arbeidstijd worden ingevoerd, Ook zullen aan het Partijcongres der S.D.A.P. voorstellen worden voorgelegd, waardoor uitgesloten wordt, dat vele voormannen dier partij een te groot aantal bezoldigde baantjes aanvaarden, waardoor de spoe ling voor anderen te dun wordt. Er zijn socialistische leiders, die meer dan tien duizend gulden per jaar inkomen hebben door het vervullen van het lidmaatschap der Tweede Kamer, van het wethouder schap van groote gemeenten, van 't lid maatschap van Ged. Staten enz. Dit zal nu voortaan over meerderen worden ver deeld, die thans bezig zijn langs de ruggen der arbeiders omhoog te klim men. Daarbij komt nog wat door de arbeiders aan de z.g.n. vrijgestelden moet worden opgebracht. Enfin, men moet we ten waar de hooge contributies blijven. Om smakelijk te maken, dat de leiders zooveel uit de ruif trekken, tracht men hun arbeid in de publieke lichamen zoo veel mogelijk op te hemelen en het werk van de vertegenwoordigers der andere klassen zooveel mogelijk neer te halen. Gebeurt er wat goeds, het zijn de Socialis ten wien er de eer van toekomt; komt hun werk verkeerd uit, het is buiten hun schuld. Reeds eenige maanden verschijnt met dit doel te Middelburg op ongeregelde tijden een blaadje, getiteld „De Volks- strijd". Het doel is om over een jaar de oude kiezers weer mee te krijgen en er zooveel mogelijk nieuwe weer bij te ver zamelen. En komen er op de vergaderin gen der S. D. A. P. niet genoeg belang stellenden dan de straat maar weer op. In verkiezingsdagen treft dit doel. Werd verleden zomer het Molenwater gebruikt voor het afsteken van vuurwerk, thans zal de Meidag door een fakkeldans van de Arbeiders-Jeugd-Centraïe worden be sloten op dit grootste plein der stad. We keeren tot de zeden der oude Germanen terug. En men zorgt wel, dat men zoo veel invloed heeft in het gemeentebestuur, dat men voor weinig of geen geld de be schikking over het geschiktste gemeente terrein .verkrijgt. Wil een ander echter op zijn eigen terrein een kerk bouwen, men tracht het te beletten. In bovenbedoeld blaadje gaat men er prat op, dat door de weigering van den Middelburgschen Raad de ge meenteverordening te wijzigen er geen kerk komt op den Seissingel. „Immers, zoo schrijft men, „de Seissingel (is) voor het wandelend publiek behouden geble ven." Alsof de Geref. Gemeente van plan was haar kerk dwars over den wandelweg te bouwen en de passage te belemmeren! Wat zouden de roode raads leden gedaan hebben, als zij eens in staat en van plan waren aan den Seis singel een nieuw „Volksgebouw" te bou wen, zooals te Gent op de Vrijdagsmarkt, met in den gevel de trotsche woorden: „Proletarieërs aller landen, vereenigt u"? Zouden zij dan er bezwaar in hebben den Seissingel voor het wandelend publiek „verloren te doen gaan"? Voor de feesten in Augustus a.s. is wer kelijk een hoog bedrag aangevraagd, n.l. f3500. We zijn het. er mee eens, dat de kosten daarvoor zooveel mogelijk uit eigen zak moeten worden gedragen. Ove rigens moesten de sociaal-democraten de laatsten zijn om op de hoegrootheid der som aanmerking te maken. Al de overige politieke partijen te zamen hebben in Juli 1929 nog niet zooveel geld uitgegeven aan allerlei pretjes als de S.D.A.P. al leen. Zoodoende gewennen zij de groote massa hieraan en hebben zij zooveel te meer moeite hunne volgelingen van de Oranjefeesten af te houden. Immers is het opmerkelijk, dat deze bij dergelijke feesten gewoonlijk in het eerste gelid staan ie kijken. Ons raadslid de heer Vertregt, die al tijd op de bres staat om de gemeente voor opgedreven uitgave» te bewaren, kan het den heeren ook maar moeilijk naar den zin maken. Tegen hem wordt geïnsi nueerd, dat de „solidariteit met aanne- De groote schoonmaak voor Pasohen. Jumbo, de lieveling van alle bezoekers van den Londenschen dierentuin verwacht met Paschen druk bezoek en bekijks. De oppassers geven den reus een grootea schoonmaakbeurt, 1 mere" hem parten speelt, als hij zich voor te hooge kosten voor de zwemgele- genheid bezorgd toont. We hebben intus- schen nog nooit gemerkt, dat de heer Vertregt zich bij de aannemers populair trachtte te maken. Wel het omgekeerde, Wij zijn nog van de verouderde meening, dat wie de plechtige belofte aflegde om voor het gemeentebelang zooveel mogelijk te zorgen en die belofte tracht na te ko men, een beter raadslid is dan hij, die met beide begeerige handen zooveel mogelijk uit de gemeenteruif plukt en daartegen over tracht zooveel mogelijk van den plicht die ruif te vullen, verschoond te blijven. Met een enkel woord komen we nog eens terug op de weigering van den Raad eenige lokalen aan de oud-gereformeerde schoolvereeniging in bruikleen af te staan. De zelfverblinding of liever de zelfophemeling gaat zoover, dat „De Volksstrijd" onderstelt, dat rechtsche te genstemmers van het voorstel-Paul de door dezen aangevoerde gronden eigenlijk niet onjuist achtten endus tegen beter weten in hun stem uitbrachten. Fraai! Men beweert nu, dat „onder de wer king van het z.g. stop wetje geen subsidie kon verkregen worden" en dat hoewel nu een voldoend aantal leerlingen is „ge kweekt'^!) de oorsprong der oprichting onjuist is en de Raad dus geen school lokalen in bruikleen behoeft af te staan. Als dit zoo is, dat eigenlijk hierom „geen subsidie verkregen kon worden" rijst de vraag: Waarom heeft dan het Rijk toch de gewone subsidie in den vorm van betaling der salarissen ver leend? En nog meer: Waarom heeft de gemeente de gewone uitkeering voor iedc- ren leerling uitbetaald? En ten slotte: Waarom hebben de s.-d. raadsleden zich tegen dit laatste niet verzet, maar deze uitgaaf zonder stemming doen passee- ren? En zou het niet op hun weg liggen een voorstel te doen om het schoolbestuur deze gelden als onverschuldigd aan de gemeente te doen terugbetalen? Van het dwaze van een en ander zal men zelf wel overtuigd zijn, nu de wel licht aanvankelijk precaire toestand, is geconsolideerd sinds het aantal leerlin gen dubbel en dwars aanwezig is en Rijk en Gemeente hun wettelijk stempel op de school hebben gedrukt. En als men A. heeft gezegd, moet men ook B. zeggen, nietwaar? Met vriendelijken groet de Uwe METELLUS. Vreeselijke kerkbrand. 150 personen omgekomen. WEENEN. (Telegr.) Uit Boekarest wordt gemeld, dat de kerk van Jiet dorp Cos- tesi (Moldavië) gisteravond geheel in de asch is gelegd, waarbij 150 personen om het leven zijn gekomen. De brand ont stond, doordat altaarkleeden in aanraking kwamen met brandende kaarsen. Doordat het geheele gebouw van bout was opge trokken stond het in korten tjjd in lichte laaie. De kerk was geheel gevuld, onder de kerkgangers ontstond een paniek. De kerkdeuren, die tot overmaat van ramp naar binnen opendraaiden, konden door het opdringen der menschen moeiljjk ge opend worden. Onder de omgekomenen bevonden zich veel vrouwen en kinderen, verder twee priesters, de burgemeester, een advocaat, enz. (United Press) Middelburg. Bij de op Donderdag j.l. door den notaris H. R. Struve gehou den veiling in heit veilingsgehouw Mercu- rius, werden publiek verkocht: Een karoterij, bestaande in woonhuis, met schuur, varkenshok, erf, tuin en moes grond, aan den Veeïschen Singel wijk S no. _29 te Middelburg, groot 17 A. $0 o.A. aan C. Tanis aldaar voor f4572; Bouwland aan den -Ouden Veerschen weg te Middelburg groot 28 A. 90 c.A. aan A. Jongepier Gz. aldaar voor f842. Bouwland nabij den Middelburgschen straatweg tusschen Groote en KI. Abeele te O. en W. Souburg, groot 42 A. 20 o.A. aan A. Kodde Jz. aldaar 'voor f 1260. Weiland en sprink nabij den Ritthem- schen straatweg achter Zuidzicht te Rit- tbem, groot 2.23.25 H.A. aan J. de Pag- ter Az. aldaar voor f4360. MIDDELBURG. Eierveiling van 17 April. Op de veiling waren 71.244 stuks aangevoerd. De prijzen waren voor kipeie ren 4850 k.g. f3.69; 5254 k.g. f4.04, 54—56 k.g. f4.20, 56—58 k.g. f4.32 —f4.39, 58—60 k.g. f4.40—f4.46, 60— 62 k.g. f4.52f4.55, bruine idem f4.75, 6264 k.g. f4.81, 6466 k.g f510, brui ne idem f 5.31. Eendeieren f 4.65, ganzen eieren 19f21, kalkoeneieren f8fll. VLISSINGEN, 18 April 1930. Kieperen 18, Ermgaard 1112, Uien 1.5, Witlof 815, Spinazie 37, Postelein 5558, Bruine boo- nen 5, alles per K.G. Aardappelen 3137 per 10 K.G. Eieren 4952 per 10 stuks. Bloem kool 830, Sla 2.57, Radijs 6.59, Sel derie 1/24, Prei 6—9, Peen 1821, Rabarber 34, Flieren 67, Narcis 67.5, Tulpen 4050, prumus 10, alles per bos. Bakkruid 3.54 per plant. Peterselie 1116, Zuring 6 16 per kist of mandje. GOES. Veilingsvereen. „Zuid-Beveland". Expertveiling van 17 April. Kropsla 3.10 —5.20 per 100 krop. Kleine veiling: Kropsla 0.40—3.90, roo de kool 11, per 100 stuks. Prei 9, Radijs 6. Selderie 1.70, per 100 bos. Witlof 9— 14 per 100 K.G. KAPELLE-RIEZELINCtE, IS April 1930. Kleine veiling 410 per 100 K.G. Kropsalade 26 per 100 krop. Rabarber 4, Worteltjes 5, beiden per 100 bos. Bloemkool 1424, Tulpen 8, beiden per 100 stuks. MIDDELBURG. Huw.-aangiften: M. Janse en P. Gabriëlse. Bevallen: C. Huijsman, geb. van Varik, d.; E. M. Overwijk, geb. Geervliet, d.; J. J. de Witte, geb. Nijssen, z.; A. R. M. Dekkers, geb. van der Does, d. Van 10 tot 17 April 1930. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. J. van Akkeren 27 j. en E. A. de Rijke 23 j.; LI. P. van de Schelde 30 j. en L. Vos 20 j.A. P. Stouthart 32 j. en G. Plom pen 29 j. Getrouwd: J. 'J. Notebaart 21 j. en C. C. Daamen JÏ3 j. Bevallen: T. de Smit, geb. de Nooijer, d.; M. Braem, geb. Karelse, d.; S. Lee man, geb. Brouwer, d.; L. M. de Vries, geb. Tournoy, z.; A. C. Maas, geb. van Loon. z. Overleden: J. F. Kokelaar, wed. van P. de Heer 73 j. (Vliss. Crt.). Van 10 tot 17 April 1930. KRUININGEN. Getrouwd: Adriaan Dronkers 25 j. te Axel en Catharina Elizabeth de Visser 22 j. Gebcren: Catharina, d. v. Hendrik Sa lomons en van Hinderkien Blaak. Van 11 tot 18 April 1930. IERSEKE. Ondertrouwd: Piefcör Johan nes Oele 30 j. jm. en .Janna Leuntje Soeters 24 'j. jd. Getrouwd: Frans Ossewaarde 22 j. jm. te Wolphaartsdijk eu Jacoba Jacomina Murre, 20 j. jd. Geboren: Stoffelina Adriana, d. v. Abraham Hoebeke en Catharina Jacoba van Liere. Overleden: Adriana Hoogesteger, 53 j., echtg. van Cornelis de Witte. Van 10 tot 17 April 1930. SOUBURG. Getrouwd: Liza Oele, 30 j. jm. en Jannetje Elizabeth Risseeuw, 27 j. jd. Geboren: Arie, z. v. Johannes Goedege- bure en Leintje Gillisse; Johannes Pe trus, z. v. Johannes Bernhard Otto Koel huis en Pieternella Sturm; Adriaan An- thoni, z. v. Laurens Duvekot en Geer- truida Jacomina Bos. Francois Pieter, z.v. Jan Baljeu en Wilhelmina Pieternella Ma ria Stoutjesdijk; Hendrik Willem, z. v. Josephus Marinus van der Roest en Neeltje Boon; Paula Louisa Maria, d.v. Dèseré Picavet en Rosalia Rottier. Overleden Johanna van Wallenburg, 20 j. ongeh. W1SSEKERKE. Ondertrouwd: 12. Cornelis Zwemer 25 j. jm. en Neeltje Maria Tilius 28 j. jd. Getrouwd: 17. Marinus Elenbaas 26 j. jm. te Zaamslag en Sara Magdalena Cornelia Schippers Md. 26 j. jd. Geboren: 9. Leandert, z. v. Marinus Douw en Maria Moerman; 11. Louise Neeltje, d. v. Joost van Halst en Adriana Cornelia de Vos; 17. .Janna Catharina, d. v. Jacobus Dieleman en Janna Wisse. Een ingezonden stuk van Ds Wartena te Zevenaar wordt a.s. Dinsdag geplaatst. Stoomvaart Mij Nederland. MAD'OERA, thuisr., 18 v. Port Sudan. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 18 v. Genua. Kon. Ned. Stooaib. Mij. ZEUS, 18 April van Rotterdam naar Vigo. VENEZUELA, 18 v. Amsterdam n. Colon. N1CKERIE, lö v. Amsterdam n. Suriname. BP ION, 18 v. Amsterdam n. Rotterdam. Rotterdamsche Lloyd. BAL0ERAN, uitr., 18 (5 nm.) v. Southpt. KOT A INTEN, uitr., p. 18 (8 nm.) Pt de Galle. BANDOENG, Burmah n. Hbg. p. 18 (2 nm.) Dover. Stand van Zaterdagmorgen 10 uur. Stand van Donderdagmiddag 3 uur 755. Licht op voor fietsers: Zondag 7 u. 23. Maandag 7 u. 24. Dinsdag 7 u. 25. Programma van Zondag 20 April. HILVERSUM 1071 M. 9.00 Orgelspel. 9.45 Declamatie. 10.15 Orgelspel. 10.80 Vrijz. Kerkuitzending, 15.00—19.45 PjwksV klokken bespeeld door den beiaardier Toon van Balkom. 1.15—2.00 Concert. 3.30— 4.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Vocaal en instrumentaal Paasohooncert. Het versterkte omroeporkest, HUIZEN 1875 M. 7.30—9.20 N.C.R.V. Morgenwijding. Bespeling van de klokken van het Kon. Paleis te Amsterdam. Bariton en kerkorgel. 10.25 Klokgelui. 10.30 Uitzen- din R. K. Hoogmis. 12.0012.30 Gramo- foonpl. 12.301.30 Concert. 2.00- 2.30 Literair halfuurtje. 2.304.10 Con. cert, 4.104.30 Gramofoonplaten. 5.00 N.C.R.V. Kerkdienst vanuit de Geref. kerk (Noorderkerk) te Leeuwarden, voorganger ds Bos. 8.0510.36 Concert door K.R.O.- orkest met medewerking van solisten. DAVENTRY 1554.4 M. 9.45—10.50 Kerk- dienst. 2.20 Kerk-cantate no. 4 van Bach. 3.35 Concert. Militair orkest, so praan. 4.50 Pianorecital. 5.205.35 Bijbellezing. 7.15 Kerkdienst. 8.25 Con cert, bariton. Symphonieorkest. Programma van Maandag 21 April. HUIZEN 1071 M. 9.50 Kerkdienst vanuit de Kerk der vrije Evang. Gemeente te Apel doorn. Voorganger: Ds W. D. Linthout, pred. aldaar. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Con cert. 3.30 Gramofoonplaten concert. 4.00 Wtijdingsuur. - 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 Uitvoering. 7.00 Concert. 8.00 Eerste gedeelte concert. 9.00 Voordracht door dhr P. J. Risseeuw te 's-Gravenhage. 9-30 Vervolg concert. Ondertrouwd C. BOOGAARD en J. H. E. ELENBAAS. 7 Hoedekenskerke A Goes 17 APnl 1930' Huwelijksvoltrekking 1 Mei a.s. Getrouwd P. D. LINDENBERGH Jzn. en JO L. VAN OEVEREN Cd. die mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele belangstelling bij hun huwe lijk ondervonden. Wolphaartsdijk, 17 April 1930. Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders DANIËL HENDRIK DE BRUIJN JANNETJF E LANGE, op 2.4 April ur>ne 40 jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen en Verloofde. 's-H. Arendskerke, April 1930. Ondergeteekende betuigt, ook namens de familie zijn hartelijken dank voor de blijken van belang stelling, ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van zijn geliefde Echtgenoote. A. REMIJN Nz. Nteuwdorp, April 1930. Voor ds vele bewijzen van belang stelling en deelneming, gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer W. CE VA AL Pz„ betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de familie: P. CE VA AL. Ritthem, April 1930. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming ons betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve Moeder en Behuwdmoeder JACOMINA COPPOOLSE Wed. Johs. Louwerse, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, C. LOUWERSE. Serooskerke (W.), 19 April 1930. Voor de vele bewijzen van deel neming. ontvangen voor en na het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen wij onzen oprechten dank. P. A. DIJKE, Kinderen en Kleinkinderen. Middelburg, 17 April 1930. Voor de vele bewijzen van vriend schap bij hun 40-jarig Huwelijksfeest ondervonden, zeggen ondergeteeken den hun hartelijken dank. F. BURGER en Echtgenoote. Wemeldinge, 18 April 1930.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5