No. 169 Zaterdag 19 April 1930 44e Jaargang t Dagblad voor de Provincie Zeeland 1 L J KAREL I SIGAREN Hendrikse S Go's Bank H.V". Boes Belgisch geld EERSTE BLAD. A. C. VAN DER REST, Buitenland. BOHEMIA gehamerd Brons Binnenland Voor de Pasgeborene Belangrijkste Nieuws. Uit de Provirccis. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Ge Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, Zlekenverpleglngsartikelen, Bronwateren, Bronzouten, Toiletartikelen. Ontvangen een aardige collectie 30 andaitt 'ia dezer dagen rganisatie onder deeld, waaraan ten en vereeni- is toegevoegd, natuurlijk, niet van vruchten nesten tot een de kinderen te >er opgevat wor de verleende zich meer en tuur op hoogerf de Btrijid te- krachtiger ge* [zeer zeik er van ie reeds vroeg Liervan gewezen dat ook een |opitreedt, omdat geweest voof Krachtig ter Ichtingen is de eest. Toch zijp [men nog al wat ïoeten we „niet goed vanal iertusschen een Komt de aantas- it een dergelijke [is, doch dat is reeds vroeger betreflende de ida verordening |an 1389. Hierin nemen en ver? «■geschreven en kracht is werd fd. ld worden bekende ringel- romen en hier- ïde het record Lgetjes van 8183, Jen Tuinbouw, vrachttarieven. Ëe ter beantwoor- rer de landbouw- beeft de minister- de spoorwegen ven van het ver eende het tijdvak pot. te verlagen over een verla- In nog niet be ll het geval en Ir de betrokkenen ie Msb. Zoowel als de directie laan het Centraal richt, dat, in ver ren van overeen- Bngseien van land Itariefklassen voor Izijn gerangschikt. I worden zoodanige een algemeene ook met het oog de spoorwegen, enomen kon wor- Smede dus iedere pn waarvoor ook gepleit, van de aarmede wij con- Jvrachten veel la- Irvoert de versche le markt komen, ]-prijzen. bijn op zich te niets willen doen |mogelijkheid van nog in uitzicht |ie tegenwoordige heeft de directie In zich intusschen 'n vrachtverla- 20 procent b ij |paalde producten dand, in over- het vervoer van arvan binnen ze- I kan worden ge- |isch, want land- niet en de han- geen .contracten, vastgesteld hoe- In worden in een ring der N e - ïwegdirectie lerlandschen iste beteeke- I en fruit is niet loor talrijke hari ge van hen heb- acten met de Ne- Isloten, doch de |urs, die tezamen en, komen daar- afzet van groen- ppelen te bevor- in een a 1 g e- vracbten met ten osten der Neder- B in absolute wan- ijzen van groen- kardoor een ern- afzet dezer pro- rerwondering, dat rich opmaken tot ïenlijke krachtige ■estigd op de re- -■ adat deze onge- uitoefenen. M i Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHU1J, JU. Burg. TsL No. 250. De Zeeuw VSRSGEI-JTvT ST.hF.V WBHEBAS, Abonnementsprijs; P®r 3 jRaandem, fcransa ïar post, IE Losse nummers fö.05 Prijs der AdvextantiSn: 1—4 rogels 11.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Op den tweeden Paaschdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. DB DIRECTIE. De spiegel der werkelijkheid. Het is niet altijd opwekkend, maar daarom toch niet minder noodig, telkens weer te zien in de spiegel der werke lijkheid. Het beeld dat wij daar te zien krij gen, en dan denken wij speciaal aan de internationale verhoudingen is ver van bemoedigend. Er wordt veel geconfereerd, den laat- sten tijd; de eone internationale confe rentie is nog niet geëindigd, of de -an dere is al weer begonnen, maar het resultaat van al die conferenties is bui tengewoon mager. Misschien zijn we dichter bij de waar heid als we zeggen, dat de eene confe rentie na de andere mislukt, maar zoo als terecht is opgemerkt, voor de goede vormen schijnt men beter te kunnen spre ken van een schijntje resultaat dan van schijnresultaten. De economische conferentie te Genève heeft ondanks de voortdurende inspan ning en de krachtige leiding van een man als Coiijn zoo goed als niets be reikt en wat er dan nog bereikt werd, is door Duitschland met zjjn nieuwe ta- riefwetten onmiddellijk verloochend. De Londensche conferentie, men weet het, heeft alleen eenig resultaat kunnen boeken, door het aantal deelnemende mo gendheden met twee vijfde te beperken. En de te 's Gravenhage gehouden con ferentie tot codificatie van het Volken recht, heeft al evenmin iets van betee- kenis tot stand weten te brengen. Hoe wel deze conferentie zich beperkte tot een zeer beperkt terrein, gelukte het toch niet tot overeenstemming te komen. Niet ten onrechte is dan ook de op merking gemaakt: „Het gevoel van internationale saam- hoorigheid, waar zoovelen hun hoop op hebben gesteld, blijkt zeer gering als er nationale belangen in het spel zijn. Bij zondere geschillen tusschen buurstaten maakten het onmogelijk algemeen gel dende afspraken te maken. Het nationa lisme is sterker dan de tooverkracht der groene tafel." Het is niet prettig om het te zeggen, maar de feiten zijn nu eenmaal niet anders: de kans dat het gelukken zal te komen tot een belangrijke beperking van de bewapening, tot economische sa menwerking en tot codificatie van het wereldrecht is uiterst gering. Nog eens, het is niet prettig dit te moeten constateeren, vooral niet, nu bij velen zoo sterk verlangen leeft naar een betere wereld, waarin voor den oorlog geen plaats meer zou zjjn. Maar de werkelijkheid is niet anders. En met die werkelijkheid moet nu eenmaal rekening worden gehouden. Men kan wel trachten daarvoor de oogen te sluiten zooals zoovelen met hun hooge verwachtingen van den mensch de oogen gesloten trachten te houden voor het droeve en ontzaglijke feit van de zonde maar daarmee bereikt men niets anders èn voor zich zelf èn vpor anderen, dan de meest bittere ontgoocheling. De spiegel der werkelijkheid kan niet worden gemist. Er is nog perspectief. Het is geen opwekkend beeld, hetwelk de spiegel der werkelijkheid ons te zien geeft. Integendeel, er is veel, dat neer drukt en tot een sombere stemming aan leiding kan geven. Maar Gode zij dank, er is ook nog een andere werkelijkheid. De werkelijkheid van Golgotha en van de Opstanding. Onze Heere Jezus Christus heeft door Zijn lijden en sterven, den vloek der zon de gedragen. Hij heeft de verbroken ge meenschap met God hersteld. Hij heeft het verlossingswerk volbracht. Hij heeft de zonde en den dood overwonnen en de gerechtigheid en het leven aan het licht gebracht. Aan Hem is gegeven alle macht in den hemel en op de aarde. (Elastieken kousen, Buikbanden, Breukbanden, enz.) HET BEST bij Ass. APOTHEKER, Lange Kerkstraat. GOES. Telef. 168. Aparte, zéér uitgebreide afdeeling Hij heeft getriumfeerd en Hij zal trium- feeren. De macht van Satan en zonde is in be ginsel gebroken. En nu moge het nog donker zijn in ons en om ons, het moge soms schijnen alsof de zonde de overwinning zal beha len, de spiegel der werkelijkheid moge en dat is óók naar de Schriften! een somber beeld te zien geven; dit mag voor ons geen reden zijn om de luiken te sluiten en den moed te verliezen. Er is nog perspectief. Jezus leeft! De Heere is waarlijk opgestaan! En daarin hebben we de zekerheid, dat eens in vervulling zal gaan de be lofte, dat de bergen vrede zullen dragen en de heuvels heilig recht. Ja, er is nog perspectief. We gaan het Licht tegemoet. Regen. Sedert drie dagen regent het in ver schillende streken van België, vooral in het centrum van het land en in de Arden nen, met gevolg, dat vrees voor gebrek aan water voor den komenden zomer vrijwel is geweken. Sommige bijrivieren van de Maas, Vesder en Semois dreigen op sommige plaatsen buiten de oevers te treden. In de Ardennen is 't zeer koud. In het Hooge Veen en bij de Baraque Michel heeft het Donderdag nog fel gesneeuwd. De drankwet-overtreders in de Ver. Staten. Een hooggeplaatst ambtenaar der jus titie in de V. S. hëeft in da commissie van. het huis van afgevaardigden gewezen op het feit, dat de Amenkaansche gen vangenissen overvol zijn. De reden daarvoor is te zoeken in1 de strafmaatregelen wegens overtreding van de alccholwet. Negen tienden van de personen, die zich in de gevangenissen bevinden, zijn veroordeeld wegens over treding van het alcoholverbod. Het aantal gevangenen in da Vereen. Staten is in de laatste 20 jaar bijna verzesvoudigd. Aardbeving in Griekenland. Donderdagavond, «kort na tienen, wer den verschillende deelen van Griekenland door een hevige aardbeving geteisterd, vooral Athene, de Peloponnesus en El- boea. In Isthmia stortte de pilaar van een kerk in, waardoor verschillende perso nen gewond werden. In Sparta stortte de koepel van een kerk in. Dok in Tripolis en Megalopolis werd de aardbeving waargenomen. Overal ont stond een paniek onder de bewoners. In de kerken van Piraeus werden tengevol ge van de paniek verschillende personen gewond. Te Athene zijn 20 personen gedood. Uit de later binnen gekomen berichten blijkt, dat de schade, die de aardbeving heeft aangericht, zeer aanzienlijk is. De regeering treft maatregelen om de slachtoffers hulp te bieden. De sluiting der kerken. Naar de „Tribune" meldt, werd vol gens den eisch van de meerderheid der arbeiders het volgend aantal kerken ge sloten: Oxthod. kerken Moskeeën» Synagogen In 1928 402 35 59 In 1927 111 9 14 In 1929 1129 124 126 Korte Berichten. Uit Sagunto (Spanje) wordt gemeld, dat een trein met een autocar in botsing is gekomen. De autocar word totaal ver nield. De baanwachter en 12 reizigers werden gedood, 16 andere zijn ernstig gewond. Te Born'hem bij Antwerpen is het plafond van een brouwerij onder den last van 80.000 K.G. mout ingestort. Van de drie arbeiders, die in den kelder er onder aan het werk waren, werden er twee le vend begraven onder 't cntzaggelijke ge wicht. In het Zuiden van Frankrijk tre den zware onweders op. Een kerk in een dorp werd door den bliksem getrof fen waardoor verscheidene kinderen let sel opliepen. In de Pyreneëen valt veel regen. Met de oprichting van het monu ment ter herinnering aan de Belgische gesneuvelden in den oorlog van 1914- 1918, op de Frankrijklei, tegenover het gebouw der Nationale Bank te Antwer pen, is men thans klaar gekomen. De onthulling heeft met groote plechtigheid plaats Maandag 21 dezer. Waarschijnlijk zal de heele Belgische koninklijke familie daarbij aanwezig zijn. Vrijdagochtend hebber' de koks van 14 groote Brusselscfie restaurants het werk gestaakt, zij eischen 11 pet. loons- verhooging. In 3 restaurants waar zjj voldoening kregen, zijn de koks aan den arbeid gebleven. Tengevolge van een bij het parket ingekomen klacht heeft het gerecht de boekhouding van den bankier P., te Luik, in beslag genomen en een onderzoek ingesteld. Het tekort blijkt ongeveer 1 millioen francs te bedragen. Komt u eens zien? W. J. VAN DOESELAAR. Verjaardag Prins Hendrik. Vandaag herdenkt Z. K. H. Prins Hen drik zijn 54en verjaardag. Daar de Prins momenteel in het buitenland vertoeft, zal deze verjaardag gevierd worden tege lijk met die van Prinses Juliana op 30 April a..s. De moeilijkheden van den eierhandel. Het bestuur van de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn heeft zich met een schrijven tot den Ministerraad ge wend, waarin bij de regeering aange drongen wordt op spoedige maatregelen tot afweer van de gevaren, die den eierhandel en den kleinen boerenstand speciaal van Duitsche zijde bedreigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft op dit adres geant woord, dat door de regeering reeds de noodige stappen zijn gedaan om te trach ten behulpzaam aan den afzet van eieren naar het buitenland te zijn. De minister merkt in zijn antwoord voorts op, dat hoewel de Duitsche Rijks dag het autonomerecht op eieren heeft verhoogd dat hooger tarief toch nog niet in werking kan treden, zoolang het ver dragstarief dat in het Duitsch- Italiaansch handelsverdrag is vastgesteld, van kracht is. De minister zegt, dat aangenomen mag met het teere huidje Genius Wondbalsem, zacht en koel als sneeuw. Zie hoe smetten, pijnlijke roode huid direct geneest. Ja Genius Wondbalsem, dat helpt ten minste. 25 en 50 ets. SIGARENMAGAZIJN L. DUVEKOT Sz. - GOES Gr. Markt 19, naast Hotel Korenbeurs. worden, dat vóór 15 December a.s. geen wijziging in den bestaandea toestand zal komen. Het interlocals telefoontarief. Op de vraag van den heer Ebels inzake verlaging van het interlocalo telefoonta rief, heeft minister Reymer geantwoord, dat hij in de vergadering van de Tweede Kamer van 10 December j.l. den steller van de vraag nadere overweging heeft toegezegd van de mogelijkheid van ver ruiming der eerste tariefzone in het in- terlocaal telefoonverkeer van 10 tot 15 Kilometer. Reeds vóór het ontvangen van de vraag had de minister de aangelegenheid nader overwogen. Het is hem aangenaam, thans in de gelegenheid te zijn, ook op deze wijze ter zake een mededeeling te doen. Wanneer men de aangelegenheid be ziet als een van practischen aard, zijn er vooral twee punten, die de aandacht vragen. Vooreerst het groote bedrag naar raming f375.000 dat, gelijk de minister in de bovenbedoelde vergadering reeds mededeelde, aan inkomsten zou worden gederfd en de offers, die het P.T.T.-bedrijf zich reeds ter! zake van de jongste herziening der telefoontarie ven heeft getroost. Hiernaast staat het vraagstuk van den kostprijs van het in- terlocale telefoonverkeer. Een onderzoek daarnaar heeft uitgewezen, dat de hoog te der zelf kosten, die uiteraard stijgen naarmate de afstand, waarover de gesprek ken worden afgewikkeld, grooter is, een ernstig bezwaar tegen de bedoelde ver ruiming zoude worden. In verband met de bovenvermelde om standigheden meent de minister, hoezeer hij het aantrekkelijke in het denkbeeld van den steller der vraag volkomen er kent, bij de tegenwoordige bedrijfsverhou- dingen, zooals hij die thans ziet, de ont wikkeling der gevolgen van de jongste tariefswijzigingen nog te moeten afwach ten, alvorens hij zich gerechtigd zou ach ten, een beslssing in den zin van het in overweging gegeven denkbeeld te nemen. De radio-telefoonverbinding Nederland Nederlandsch-Indië De Haagsehe Courant meldt, dat bij de administratie der posterijen en telegrafie en telefonie 'in overweging is, de radio telefoonverbinding Nederland— Nederi. In- dië, die thans ruim een jaar in gebruik is, ook voor het voeren van gesprekken met en uit andere Europeesohe landen beschikbaar te stellen. Onderhandelingen over de opening van het telefoonverkeer worden thans gevoerd met Denemarken, België, Frankrijk, En geland en Zwitserland, terwijl voorts over leg wordt gepleegd met de Duitsche admi nistratie, ten einde de bepalingen1 voor do verkeersafwikkeling via Nauen zoo veel mogelijk gelijk te doen zijn aan die Kootwijk. Hiermede zou worden bereikt, dat bij storing van een der beide radio wegen de gesprekken zonder bezwaar via de andere verbinding kunnen worden óm- geleid. Het overleg met de -Belgische admini stratie is reeds zoover gevorderd, dat bin nenkort proefgesprekken België—Indië ge voerd kunnen worden. Bij eventueele ope ning van dezen dienst zal het tarief voor een gewoon gesprek van 3 minuten wor den vastgesteld op 123 goudfrancs. Jachten voor Amerika. Aan het initiatief van een inj Amerika gevestigden Nederlander, Ir F. van Ros sen Hoogendijk, te New York, dankenen kele Nederlandsche werven, dat bij hen thans, jachten voor Amerikaansche reke- ning worden gebouwd. De bouw van groo- tere booten zal bij Wilton op Feijenoord, volgen. Winkelsluiting. De Nederi. Bond van Vereenigingen van winkeliers in koek, banket, chocolade en suikerwerken heeft aan de Eerste Ka mer verzocht, de Winkelsluitingswet niet aan te nemen. Door deze wet zouden vol- Binnenland. De moeilijkheden voor den eierhandel. Voorstellen voor de vergadering van den Polder Walcheren. Brand in de Heldring-gestichten te Zetten. De radio-verbinding Nederland-Indië. Buitenland. Aardbeving in Griekenland. Vreeselijke kerkbrand in Moldavië. tegen voordeelige koersen bij gens adressant 190.000 zelfstandig (zon der personeel) werkende winkeliers met totalen ondergang worden bedreigd. Bij Kon. besluit is: 1 I. met ingang van 1 Mei 1930, den luitenant-kolonel H. Bierman, comman dant van het 14e regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, zulks met de verplichting om op den voet van het bepaalde bij de Wet voor het reserve-personeel der land macht 1905 ter beschikking te blijven; II. met ingang van 1 Mei 1930, be noemd, bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der infanterie, tot reserve-luitenant-kolonel, bjj het 14de re giment infanterie, de luitenant-kolonel Bierman, voornoemd; r 1 III. met ingang van 1 Mei 1930 1930, benoemd bij het wapen der infanterie, tot commandant van het 14de regiment in fanterie, de tot luitenant-kolonel benoem de majoor G. A. van Beugen Bik, zulks met intrekking van zijne benoeming tot commandant van het 17e regiment infan terie. i De Provinciale Stoomboot- diensten. Volgens de met ingang van 15 Mei ingaande dienstregeling van de Provinciale Stoombootdiensten, komen op de lijn Vlissingen—Breskens op werk dagen slechts een paar kleine wijzigingen voor, n.l. dat de hoot van Vlissingen vertrekt te 13.20 inplaats van 13.10, en van Breskens te 14.05 in plaats van te 14 uur en te 17.55 in plaats van te 18.05. Op Zondag wordt de vierde boot we der ingelegd, vertrekkende te 13.20 van Vlissingen en te 15.30 van Breskens. Op de ljjn Vlissingen—-Neuzen bepalen zich de wijzigingen tot het volgende: in de week vertrekt de boot van Vlis singen te 12.40 in plaats van 12.45, te 16.10 in plaats van 15.45, en van Neuzen te 14 in plaats van te 14.15 en te 161.55 in plaats van te 17.15. Des Zondags vertrekt de boot van Vlissingen te 18.10 in plaats van te 18.30 en van Neuzen te 19.40 inplaats van te 20 uur. Een veel grooter verandering heeft plaats op de tweede lijn die Neuzen tot eindpunt heeft. Op deze lijn zullen de booten niet verder meer varen dan NeuzenHoedekenskerke, en dus zal de ochtendboot op werkdagen evenmin als de beide Zondagsche booten niet meer naar Hansweert door varen. Op de lijn WalsoordenHansweert is de eenige wijziging, dat des Zondagsmor gens een nieuwe dienst van Hansweert te 6.10 en des Zondagsavonds een nieuwe van Walsoorden te 21.15 is ingelegd. Die dienst op de O'osterschelde Zierik- zeeWolphaartsdijk is ongewijzigd. Bondsdag van Geref. J on gel ingsvereenigingen. Op a.s. Paasoh-Maandag wordt wederom de Bondsdag van Jongel. Vereenigingen op Geref. Grondslag in Zeeland gehouden. Een annonce in dit nummer geeft daar van nadere bijzonderheden. Ongetwijfeld zal deze Bondsdag wederom, zooals ge woonlijk, druk bezocht worden. Middelburg. Dat alle verandering niet tevens een algeheele verbetering is, blijkt o.i. door het maken van den nieuwen uitgang aan bet station alhier,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1