No. 168 Donderdag 17 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Ca's Bank K.V. Goes AMSTEL- BATTERÜ EERSTEB LAP. Niet door eigen kracht UITZENDAVOND Buitenland. Belgisch geld Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. FEU ILLETON. op Donderdag 24 April 1930, te GOES, tegen voordeelig.e koersen Friss per stuk 25 ci .(wemlmh^übcuur. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie Na 11, Postrekening Na <££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P, DHUIJ, L. Burg. TeL Na 25B» ve Zeeuw VEHSGHWNT ELKEN WEHKD&fS, Aboa&amentagzijs; Per 3 m&apds;?, fcranso per post» Losse wuraaww f SUS Prijs der A(1 vortontiSn: regels 11.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belengr^ka lortlasi De mensch geeft zich geen reken schap Ds Wartena, de propagandist voor „Kerk en Vrede" beeft zich in de te Goes gehouden vergadering o.m. als volgt uitgelaten: „We groeien op onder de suggestie dat de oorlog onafwendbaar is en spre ken er van als zijnde de uiting van Gods wil. De mensch geeft zich geen reken schap meer, hij wordt machine. Maar in de praktijk des levens handelt men zoo toch niet. Als men zijn geld verliest of arm geconcurreerd wordt, dèn. roept men pok niet: het is Gods wil, maar tracht te herwinnen." Dit lezende beeft mee neiging hevig instemmend te knikken. Immers Ds W. levert hier zelf het be wijs, dat er mensoben zijn die zich ge roepen gevoelen over diep ingrijpende problemen anderen voor te lichten, zon der dat zij zich behoorlijk re kenschap hebben gegeven van de beteekenis van wat zij propageerem en de argumenten <Tie zij' daarbij ge bruiken. Als deze prediker van de weerloos-; heid dit wèl gedaan had, dan zou hij toch althans een poging hebben ge daan om de vraagstukken die 'hij' be handelde prinoipiëel te belichten en zou hij niet opzettelijk zijn oogen hebben gesloten, voor de lessen van Schrift en historie. De spreker merkte op, dat de tijden veranderd zijn en dat de moderne Chris ten heelemaal niet meer gehaat wordt door de wereld. Zeer juist. Men lette er slechts op hoe het op treden van Ds W. wordt toegejuicht door hen die er rond voor uitkomen, dat zij zich' bij het bespreken van het vraagstuk van oorlog en vrede niet laten leiden door Gods Woord, dat voor hen geen bin dende kracht heeft, maar uitsluitend door humanitaire beginselen; toegejuicht ook, door de predikers van de we reldrevolutie die er alle belang bij hebben dat het gezag van de Overheid wordt verzwakt en dat zij tegenover zich vinden weerlooze volken^ niet in staat om hunne rechten en vrijheden te ver dedigen. Had de spreker zich behoorlijk re kenschap gegeven van zijn taak en positie, hij zou dit hebben voorkomen, door vóór alles Gods Woord laten spreken ook als dit afbreekt wat door menschen gebouwd wordt. Had hij zich rekenschap gegeven van de draagwijdte der door hem ge bruikte argumenten, dan zou hij in dit verband zeker niet zonder meer het hier boven aangegeven voorbeeld hebben ge bruikt. Immers wat daar gezegd wordt is juist een argument tegen de weerloosheids- prediking. Hier werd en zeer terecht door Annie Lucas. 56) o Margaret barstte in tranen uit. Cecil ikwam op eens in een zachtere stem ming. ,„0 Magjgie, doe dat niet, neen, neen1, grj moet niet schreien," zeide hij, naast haar neerknielende, en zijn armen om haar heen slaande, „het was heel ver keerd van mij, en het zal niet meer gebeuren, maar gij weet hoe streng Al lan voor mij is." „Dat is hij niet met opzet, Gecil. Hij heeft altijd goede en wijze redenen voor hetgeen hij doet, hoewel hij het niet noodig oordeelt van alles uitleg te geven. In dit geval had hij zeker gelijk, toen hij er op stond, dat gij van avond op uw tijd tehuis zoudt wezen. Gij zijt u zelf niet. Ga nu naar bed, dan zullen wij! morgen verder praten." „Maar gij zult het dan niet aan Allan zeggen? Ik .zou geen raad weten als gij het deedt, Maggie. En het is de eerste keer, Maggie."' „Zeg dat niet Gecil. Gij' hebt meer door middel van de Nederl. Chr, Radio Ver., des avonds om 8 uur precies, in de Concertzaal van „Het Schuttershof" uitgaande van het Goesche Chr. Radio Comité. Muzikale medewerking verkenen het Chr. Gemengd Koor en het Muziekgezelschap „Hosanna". Sprekers de Heeren Mr. W. GOED- BLOED, Wethouder en A. VERMAIRE, vice-Voorzitter van het Comité. Uitv. programma met bewijs van toegang ad f 0.60 (sted. bel. inbegrepen) verkrijgb. bij de Heeren J. de Kruijter, Bierkade J. Steketee, OprilA. Vermaire, Lange Vorststraat; J. van Zweeden, Groote Markt en aan Het Schuttershof. Plaatsbespreking van Dinsdag af in Het Schuttershof. het gebruik van de middelen aangeprezen. God de Heere heeft aan elk volk een eigen taak en plaats gegeven. En als nu zulk een volk in zijn be staan en vrijheid bedreigd wordt, .dun is het niet alleen gerechtigd, maar ook geroepen zijn bestaan te verdedigen, dan, om de eigen woorden van den spreker te gebruiken: roept men niet bet is Gods wil, maar tracht men de gevaren af te wenden. Natuurlijk mogen wij ook maar niet fatalistisch den oorlog zonder meer aan vaarden. Ook hier zijn wij gebonden aan de middelen. Wij zijn er niet mee klaar als we zeggen: de oorlog is er altijd ge weest en zal er blijven. Evenals wij de ziekten bestrijden ook al weten wij, dat de mensch tenslotte aan den dood ten prooi valt, zoo hebben wij ook de rechts- gedachte te propageeren. Maar, en laten wij ons dit voor gezegd houden, het recht en de vrede worden niet gediend door de roeping der over heid te miskennen, de weerloosheid te prediken en de dienstweigering aan te prijzen. Als het ooit gelukken zal een instan tie te scheppen en effectief te maken die de internationale geschillen uit den weg ruimt, dan zal dat alleen mogelijk zijn, doordat èlk land bereid is mee te wer ken om tegen overtreders daadwerkelijk op te treden. Zooals nu zonder een vrij! sterke po litiemacht en in sommige landen zelfs zender hulp van het leger de binnen- landsche vrede niet wordt bewaard en orde en rust verzekerd, zoo zullen ook op internationaal' gebieid orde en rust, vrijheid en recht, alleen worden verze kerd, als de kwaadwilligen tegenover zich weten een macht die zich weet te handhaven. En het is alleen doordat velen zich geen rekenschap meer geven van de beteekenis van deze dingen, maar zich door gevoelsoverwegingen en oppervlakkige praat laten lei- dan eens dien weg door het venster afgelegd." 1 „Hoe weet 'gij dat?" „Omdat het u zoo gemakkelijk afging. Gij hebt bet meer gedaan, Gecil. Vererger de zaak niet door onwaarheid te spre ken." „Dat bedoelde ik ook niet, Maggie. Ik wilde alleen maar zeggen, dat het de eerste keer is, dat ik' wat veel gebruikt heb. Ik ben nog een twee misschien een paar maal meer op die manier uitge weest. Tien uur is zoo bespottelijk vroeg." „En waar gingt gij dan heen, Gecil?" „Meestal naar Bertram Hayes; soms ook naar Sydney Gamp." „En zette Bertram u daartoe aan?" „O neen, Mangaret. Integendeel. Hij leest mij altijd de les, en dreigt dat hij het aan u of aan Allan zal zeggen. Het kost mij moeite genoeg hem het zwijgen oip te leggen, dat verzeker ik u. Gij moet er hem geen verwijt van maken." Gecil meende dat hij de waarheid' sprak. Hij had geen doorzicht genoeg om op te merken, dat de invloed, die Bertram' Hayes op hem uitoefende, in strijd was met diens woorden. Hoewel Margaret zag, dat hij zijn. vriend te goeder trouw verdedigde, kon zij zijn meaning toch niet deel en. den, dat er ten opzichte van het gewel dige vraagstuk van Oorlog en Vrede, zcoveel verwarring heerscht en dat zelfs mannen, die leiders behoorden te zijn, meewerken om die verwarring te vermeer deren en met name de jonge menschen op het verkeerde spoor te brengen. Het verzet in Britsch-Indië wordt ernstiger. In Britsch Indië n^men de onlusten thans 'grooteren omvang aan. Olp verscheidene plaatsan is het tot bloedige botsingen tusschen de inlanders en de .politie gekomen. Te Calcutta is da Europeesche wijk door de inlanders aan gevallen. Naar Europeanen, die van hun bureaux naar huis terugkeerden, werden steenen geworpen. Op de belangrijkste politieposten worden troepen gereed 'ge houden. Te Bombay willen ettelijke honderden aamhangers van Gandhi het zoutmagaziju der regeering plunderen. Men vreest dat het tot ernstige botsingen zal komen. Ook te "Karachi, in het Zuid-Westen van Britsch-Indië, kwam het tot ernstige botsingen. Een .groote menigte "School de voor liet gerechtsgebouw samen en trachtte dit gebouw te bestormen. De politie maakte herhaaldelijk van haar vuurwapenen gebruik. Een Indiër Lg gedooid, terwijl er 33 gewond werden. Italië en Sovjet-Rusland. De Russische handelsVartegemwoordiger der Sovjets Wassilief bracht dezer da gen rapport uit omtrent ue handelsrelaties tusschen Italië en Rusland. Nadat den 7em Febr. 1924 een handels verdrag tusschen Italië en Rusland tot stand kwam', hebben de beide landen steeds nauwer relaties aangeknoopt. Van 1 October 1925 tot 1 October 1929 is de uitwisseling van goederen tusschen Italië en Rusland met 150 pot. gestegen. De Russische eexport naar Italië steeg met 125 pet. en de Italiaansche export naar Rus land met 3S4 pet. Door de nieuwe organisatie van het economisch leven in Rusland, treedt de sovjet-unie in een nieuw stadium van haar handelsbetrekkingen met het buiten land. Uit Rusland zullen voornamelijk rookvleesch en gerookte visch naar Italië worden uitgevoerd, verder kolen, nafta en hout. i In de toekomst zal de Russische re geering uit Italië vooral invoeren automo bielen en katoenen stoffen; en eveneens ligt het in de bedoeling der Russische regeering op1 de Italiaansche werven schepen voor haar rekening te laten bou wen. Dubbel spoorwegongeluk bi] Lyon. In de buurt van Lyon heeft gisteren 'n dubbel spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein ontspoorde dicht voor Andancette en werd voor een groot ge deelte vernield. De sneltrein van Lyon, die hetzelfde traject passeerde, wist nog op het laat ste oogemblik, kort voor de plaats van het ongeluk, te stoppen. „Hij is veel ouder dan gij, Cecil, en hij heelt grooten invloed op u. Als hij zag, dat gij u daar niet aan stoordet, dan was het zijn plicht geweest ons te waar schuwen, dat gij ons bedroogt. O, Gecil, Cecil, gill weet niet hoe ongelukkig gij mij maakt." „Het spijt mij geweldig, Margaret. Ik heb er heusch verdriet van, en ik schaam mij diep. Ja, nu ik er goed over nadenk moet ik bekennen, dat bet een leelijke, gemeene streek is. En Allan is in den grond zoo 'kwaad niet. Als hij maar niet zoo den baas over mij wilde spelen. Op stuk van zaken is bij' niet zoo veel ouder dan ,ik. Het spijtt mij, dat ik u zooveel verdriet heb aangedaan. Ik zal mij voortaan naar Allan schikken als gij belooft mij voor ditmaal te vergeven, en er hem niets van te zeggen." „Maar u vergeven en Allan bedrieger^, dat zifn twee verschillende zaken." „Ik vraag je niet om Allan te bedrie gen. Zoodra gij weer zoo iets van mij merkt, dan moogt gij het hem gerust zeg gen. Ilk ben vast beslaten nooit meer zoo iets gemeens te doen. Wilt gjj dat niet gelooven, Margaret?" „Ja, ik geloof graag dat gij' nu van plan zrjt het niet meer te doen. Uwe beloften zijn altijd goeid gemeend, Gecil; bu Enkele minuten later kwam op betzelf de spoor de Parijsche sneltrein aan, die niet meer tijdig kon stoppen en op den stilstaanden sneltrein inreed. De locomotief en 3 bagagewagens ont spoorden en 15 reizigers werden min of meer ernstig gewond. De „Zeppelin" in Spanje. Volgens berichten uit Sevilla is bet luchtschip „Graf Zeppelin" daar kort na 1 uur aangekomen. De landing bad een vlot verloop. 'Op het vliegterrein was een menigte van 45.000 personen samengestroomd, welke bet luchtschip bij zijn verschijnen vol geestdrift toejuichte. De koning van Spanje begaf zich ter stond na de landing aan boord en heette kapitein Lebmann en de bemanning 'har telijk welkom. Hij bleef ongeveer een 'half uur aan boord, en liet zich de technische bijzon derheden verklaren, waarbij bij telkens zijn groot© bewondering betuigde. Om kwart voor 7 steeg bet luchtschip weder op om naar Duitsobland terug te 'keeren. De handelsovereenkomst tusschen Enge land en Rusland. De handelsovereenkomst tusschen En geland en Rusland is door Henderson, den minister van Buitenlandsche Zaken, en Sokolnikow, den Russischen gezant, geteekend. De overeenkomst zal dienen als mo dus vivendi in afwachting van het slui ten van een volledig handels- en scheep vaartverdrag. Zij geeft Rusland het recht, in Groot-Brittannië een handelsdelegatie te vestigen, bestaande uit een handels vertegenwoordiger en twee medewerkers, die de privilegiën en immuniteit van diplomaten zullen genieten. Verder stipu leert zij onder voorbehoud van eenige uitzonderingen wederkeerige nationale be handeling van schepen, ladingen en pas sagiers. De overeenkomst kan ook wor den uitgebreid tot de Koloniën, bezit tingen en protectoraten en mandaatge bieden op den voet van reciprociteit. Een onderhoud met Gandhi. De bekende Fransche schrijver André Viollis reist op 'toogenblik in Engelsch- Indië en heeft een onderhoud gehad met Gandhi. De Fransche journalist vond Gandhi, met de beenen gekruist en alleen met een lendendoek aan op een matje gezeten, bezig aan 't spinnen op een oud spinnen- wiel. Onmiddellijk begon hij te praten over de arrestaties, welke hadden plaats gehad. Gandhi vond het zeer weinig groot moedig, dat de Engelschen enkele over treders van de zoutwet hadden gestraft, waar toch zoovele duizenden tegen de wet in opstand waren gekomen. maar gij houdt ze niet. „Neen, niet met het geld, dat weet ik, maar er 'kwam altijd iets, waarop ik niet gerekend had." „Juist, dat is het Cecil. Er gebeurt altijd iets, waardoor je goede voornemens op de proef worden gesteld. En er zaJ nu ook weer iets gebeuren om je de vervulling van deze belofte onmogelijk te maken, en dan Cecil kreeg het te kwaad, en hij kon zijn tranen niet bedwingen. „Ik zal er over denken, Gecil, en God olm wïjtsheid vragen. Ik vrees, dat ik het Allan zal moeten zeggen, en toch Gecil ontdekte onmiddellijk, dat zij be gon te weifelen. „Het zou hem maar ver driet doen," zeide hij. „Hij heeft toch al genoeg aan zijn hoofd." „Ja, dat heeft hij, Gecil. Gij weet, dat de praktijk niet meer zoo'goed' is, sedert Dr Raniett een helper heeft, en in de laatste dagen behandelt hij' een paar zeer ernstige patiënten. Wij ouderen moesten alles doen wat wijl konden oim zijn zor gen te verlichten." „Waarvan ik, dat vrees ik ten miastel, een der grootste ben." „Ik kan je dat, helaas, niet tegenspre*- fcen. Gjj geeft ham veel zorg zoowel door uw eigen gedrag als door den verkeerden Binnenland. Staking der bouwvakarbeiders te Zierik- zee. De scheuring in de Geref. Gemeenten. Grooter snelheid bij de spoorwegen. Wijziging in de abonnementstarieven bij de spoorwegen. De Rijksmiddelen in Maart. De Veendammer Hypotheekbank-affaire. Buitenland. Het verzet in Britsch-Indië wordt ern stiger. De Russischs handel met Italië en En geland. De onderhandelingen tusschen Engeland en Egypte. stV.Sebr. Péters Prinsengracht220/224 AMSTERDAM TE1.48882 Mij zullen ze niet durven arresteeren, zeide Gandhi verder; blijkbaar hoopt En geland dat de beweging na het einde van deze week spoedig zal verflauwen en alle beteekenis verliezen. Dit is echter een vergissing. Wij gaan nu na de actie tegên de zoutwet een nieuwe actie be ginnen tegen den verkoop van spiritua liën en van opium en daarna de boycot van de Engelsche textielvoortbrengseien met meer kracht dan ooit aanpakken. Bij dit alles zullen wij kunnen rekenen op den steun van de Indische zakenwereld en van de fabrikanten hier te lande. Hij Gandhi is er volstrekt van overtuigd dat deze tactiek de Engelschen er toe zullen brengen het land op te geven. Van eenige verzoening met de Engel schen wil Gandhi thans niet meer weten; wel meende hij dat er, na het slagen van de revolutie, nog wel een overeenkomst zou zijn te sluiten op den grondslag eener volkomen gelijkheid en over be paalde onderwerpen, zooals b.v. de in structie van bet te vormen Indische na tionale leger, de 'technische organisatie van de nijverheid enz. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Moskou heeft de volkscommissaris voor onderwijs een verordening uitgevaardigd, volgens wel ke voortaan aan grooter aantal vrouwe lijke studenten aan de hoogescholen toege laten moeten warden. Aan de technische hoogescholen moeten zooveel vrouwelijke studenten worden toe gelaten, dat zij tenminste een vijfde van het totale aantal uitmaken, terwijl op de overige universiteiten hun aantal ten minste 3 tien'de moet bedragen. Gisteren zijh te Weenen nieit minder dan 22 pogingen tot zelfmoord gepleegd, het hoogste cijfer, dat tot nu toe op één invloed, dien gjj! op Ella en de jongens uitoefent. Maar nu praten wij niet langer. Gij rilt, en ik ben ook koud. Goeden nacht en, beste Gecil, vergeet niet God om vergeving te vragen voor het be gane kwaad, en zijn hulp in te roepen om u In bet vervolg, op den goeden weg te houden." „Neen, dat zal ik' niet vergeten, maiar ik iaat u niet gaan, voor dat gij mij belooft niets aan Allan te zullen zeggen. Dat moogt gij niet doen. Maar ik zal u wat zeggen. Daar valt mij op eens iets in. Als gij mij niet kunt vertrouwen, Margaret, ontneem mij' dan de gelegenheid om mdjln. belofte te breken. Geef mij een andere kamer, Iaat mij met Murray ruilen. Ik zou daar niet kunnen ontsnap pen, al wilde ik nog zoo graag, zonder mijn hals te breken. Hebt gij daar vrede mee, Margaret?" Margaret bedacht zich' een oagenblik Er was veel voor "het plan te zeggen. Zooals Gecil zeide, daardoor zon er vooaf goed een einde gemaakt worden aan zijn nachtelijke .uitgangen. Zwichtende voor zijn smeefcen gaf zij eindelek toe. Den volgenden dag had da ruiling der kamers plaats. i (WiCgdt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1