No. 167 Woensdag 16 April 1930 44e jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Belgisch geld Uit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag»contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeeSige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WEEHDA3. Abonnsmsatspr^s: P®r 3 maaaden, firanso »&sï, fS.— Losse Mtmmoïs f ff.CS Prijs dor AdvertentiSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 «L Bij abonnement belangrijke korting. Op Vrijdag 18 April (Goeden Vrijdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. In verband hiermede wordt de Rubriek „Vraag en Aanbod" bij uitzondering in het nummer van Donderdag opgenomen. DE DIRECTIE. Communistische propaganda. In 'het „Schouwvenster" vertelt Dr Alexandrowitch een en ander uit het vo rig jaar verschenen hoek: „Moscou sans voiles", van Joseph Douilet, die vijf en dertig jaar van zijn leven in Rusland doorbracht. Hij vertelt daarin o.a. van de anti godsdienstige propaganda op de Sovjet- scholen het volgende: „Onverwachts trad ik een schoollokaal binnen (in de honger-periode) en vond den onderwijzer vóór de klas, met een der communistische leiders uit het stadje. Zij waren „bezig" met een jongen van een jaar of acht. Ziehier het gesprek dat ik opving: De onderwijzer: „Zeg jongen, bid je wel eens tot God?" Het kind: „Ja. kameraad, ik ibid tot God". De onderwijzer: „En geeft God je, wat je vraagt?" Het kind zwijgt. De onderwijzer: „Zou je niet eens wil len probeeren aan den goeden God te vra gen, of Hij je brood wil geven? Heb je honger?" Het kind: „0 ja, kameraad, ik heb wel honger". De onderwijzer: „Prachtig! Bidt nu tot God! Wie weet, misschien geeft Hij' je te .eten!" Het 'kind buigt deemoedig de knieën, maakt het teeken des kruises, en bidt zooals het dat thuis gewend is. Het is roe rend het eenvoudig maar rotsvast geloof van het kind te aanschouwen. Maar de zwarte zielen van hen, die nevens het kind staan, worden niet geroerd. Zij val len het in de rede: De onderwijzer: „Wel, heeft God je brood gegeven?" Het kind (met tranen in de oogen en zonder te begrijpen) „Neen, kameraad, de goede God heeft mij niets gegeven". De onderwijzer: „Nu zie je eens wat je goede God is! Inpiaats van Hem om brood te vragen, had je dat aan den communis- tisohen kameraad moeten doen. Vraag hem: „Geef mij alsjeblieft brood kame raad", je zult zien dat hij het doet." Het hongerige kind gehoorzaamde. De communist: Daar had je mee moe ten 'beginnen. Als je je 'direct tot mij ge wend had, dan zou ik je oogenblikkelijk brood gegeven hebben. Je wendt je tot den goeden God, maar je* hebt Hem nooit gezien, niet waar? Neen.... want Hij bestaat niet". De communist haalde nu een stuk wittebrood uit zijn zak, en gaf dat aan het Ê'ind. Dat is slechts één staaltje van de wijze waarop de anti-religieuze propaganda bij de jeugd gevoerd wordt. Terecht voegt de schrijver hieraan toe: De wereld moet weten hoe het bolsje wisme tegen de religie ageert. Want het gebeurt niet alleen in Pms- land, maar óók in ons land, misschien veel meer en veel intensiever dan het op pervlakkig schijnt. Na de nieuwe belastingwetten In Duitschland. Duurder leven? Zal het leven in Duitschland veel duur der worden, nu de Rijksdag tot verhoo ging van een aantal belastingen en ta rieven heeft besloten? Deze vraag werd gisteren door tal van Duitsche bladen gesteld. Ze zijn het er vrijwel alle over eens, dat de uitwerking der eergisteren in den Rijksdag genomen besluiten op het oogenblik nog niet kan worden overzien, maar de bladen zijn eensgezind van mee rling, dat thans binnen afzien- baren tijd ook wel een algemee- ne stij ging der prijzen te ver wachten is. In de eerste plaats zullen de prijzen van varkensvleesch, vet en melk stijgen. Dat vleesch wel degelijk duurder zal wor den, is een gevolg van het feit, dat een einde komt aan den vrijen invoer van bevroren vleesch. Over de ontwikkeling der boterprijzen kan nog niets positiefs worden gezegd, zoolang niet over het lot van het DuitschFinsche handelsverdrag zal zijn beslist. Wordt dit verdrag door den Rijks dag aanvaard, dan zal het botertarief 50 Mark per 100 K.G. weldra worden ge heven, hetgeen onvermijdelijk een stij ging van de boterprijzen zal ten gevolge hebben. Dat de prijs van het brood eveneens den invloed van de dooi den Rijksdag genomen besluiten zal ondergaan, blijkt wel hieruit, dat reeds heden voor een zak tarwe van 100 K.G. 2% Mark meer dan gisteren werd verlangd. Dat de warenhuizen al hun prijzen zul len verhoogen, nu ze worden verplicht tot het betalen van een extra-belasting op den omzet, ligt ten slotte ook voor de hand. De tocht van de Graf Zeppelin naar Spanje, De Graf Zeppelin is gistermiddag te 14.11 uur gestart voor zijn tweedaagsche reis naar Spanje. Aan boord bevonden zich 16 passagiers. De landingsmanschap pen moesten wegens den sterken Westen wind versterkt worden. Op het vliegveld te Sevilla heeft men alle voorbereidingen voor de ontvangst van het luchtschip Graf Zeppelin ge troffen. Boos weer. Gebied Italië wordt door hevige oni- weders en; stortregens geteisterd. Op de bergen1 van Udine is sneeuw gevallen, de temperatuur is overal sterk gedaald. Het water in de rivieren in Noord-Italië staat boog. Men vreest voor overstroio- miingen. Bij Cuneo sloeg de bliksem in een kazerne; een soldaat werd gedood. De winter is gisteren met ijzige noor denwinden en bevigen sneeuwval in cen traal Frankrijk teruggekeerd. In sommige plaatsen van Auvergne ligt de sneeuw 30 c.M. boog. Volgens berichten uit Belgrado heeft een hevige storm in Joego-Slavië groote verwoestingen aangericht. In het Zwarte Woud is, nadat een tijd lang prachtig voorjaarsweer had ge- heerscht, plotseling een verandering in het weer opgetreden. De termometer daal de tot enkele graden onder nul, terwijl het tot een hoogte van 100 M. aanhou dend sneeuwde. De sneeuw ligt op som mige plaatsen 20 c.M. hoog. In de dalen valt veel regen, zoodat de rivieren snel wassen. De Vlootconferentie. De beidie commissies, die bezig zijn bet vlcotverdrag te redigeeren, hopen van- da,ag met haar werk gereed ta komen. Het document zal dan aan de verschil lende er bij betrokken regeeriixgen wor den voorgelegd, maar daar het onzeker is hoeveel tijd hiermede gemoeid zal zijn met name wat Japan betreft, is het mogelijk, dat de slotzitting zal moe ten worden uitgesteld. Terreur in Rusland. 50 60 doodvonnissen te wachten. Naar uit Moskou gemeld wordt, is te Gbarkoff een monsterproces begonnen te gen 12 personen, die beklaagd worden van economische contra-revolutie tegen de sovjet-regeering. Op de 'beklaagdenbank zitten o.a. ver scheidene Russische ingenieurs, arbei ders en vertegenwoordigers der oefcrain- scbe intellectueelen. Volgens officieele berichten hangen op het oogenblik in Oekraine drie groote processen, waarbij in totaal 300 personen 'betrokken zijn. Men verwacht, dat als resultaat van deze processen 50 tot 60 doodvonnissen zullen worden geveld, aan gezien de beklaagden ervan beschuldigd worden, bet sovjet-regime ten val te heb ben willen brengen. Uit Moskou wordt gemeld, dat ver schillende leidende ambtenaren van de Russische coöperatie „Centrosojus" met den directeur Sjkolnik aan het hoofd zijn gearresteerd onder beschuldiging van het voeren van economische contra-revolutio naire actie. Negen directeuren zijn gearresteerd,'die voor het hoogste gerechtshof der sovjet unie terecht zullen staan. De Nationalisten-actie in Br.-Indië. Gandhi zet zijn onafhankelijkheids- marsch voort. Heden zal hij Bombay bereiken. Men rekent op de mogelijkheid, dat hij te Bombay gearresteerd zal worden. Uit Calcutta wordt nader gemeld, dat ondanks het politieverbod groote betoo gingen zijn gehouden tegen de arrestatie van Neroe, den voorzitter van het Al- Indische congres en tegen de veroordee ling van den burgemeester. Een algemee ns rouwdag werd afgekondigd. De be- toogers staken de tramwagens in brand. De menigte wierp met steenen naar de politie en brandweermannen, die de in brand gestoken tramwagens trachtten te redden. Een beambte werd ernstig gewond, zes Europeesche ambtenaren werden gewond, o. w. twee ernstig. Een nader telegram meldt: Men is den toestand thans meester, het tramverkeer is weer normaal. De boycott van buitenlandsche alcoho listische dranken is gisteren begonnen. Optochten van vrouwen begaven zich naar de café's en spoorden de aanwezigen aan zich voortaan van het gebruik van alcohol te onthouden. Een later bericht meldt: De particuliere secretaris van Ghand- hi is gearresteerd. „De geest van Londen en Locarno"? Te Washington is door de marine een nieuw type machinegeweer beproefd, dat 800 schoten per minuut kan afgeven over een front van 9 mijl. Dit wapen, een van de doodelijkste, 'die ooit werden geconstrueerd, is het werk van Robert Hudson, een gewezen handels reiziger uit Richmond. Thans is Hudson bezig aan het con- strueeren van 'n anti-luchtvaartuig snel vuurkanon, dat 30 kaliber patronen kan afgeven in een tempo van 1400 per mi nuut. Eveneens is hij bezig met een 1.1 inch machinegeweer, waarmede per mi nuut 800 ontplofbare patronen kunnen worden afgeschoten over een front van 13 mijl. De Engelsche Begrooting. De linkervleugel van de arbeiderspartij toont zich zeer ontevreden over de be grooting. Waarschijnlijk zal op de con ferentie van de onafhankelijke arbeiders partij, die deze met Paschen zal hou den een motie worden gesteld waarin afkeuring wordt uitgedrukt. De linkervleugel wensoht verhooging van de belasting van meervermogenden, maar kan dit in het debat over de be grooting niet ter sprake brengen daar het reglement van het Huis verbiedt dat leden verhooging van een voorgestelde belasting vragen. Het is .mogelijk, dat de linkervleugel aan de regeering thans zijn steun zal entzeggen en tegen de begrooting zal stemmen. De doodstraf in het Engelsche leger. Het Hoogerhuis heeft met 44 tegen 12 stemmen de onlangs door bet Lagerhuis afgeschafte doodstraf in het leger voor lafheid en desertie hersteld. Het amendement om bij- land- en lucht macht de door het Lagerhuis afgeschafte doodstraf voor lafheid in het aangezicht van den vijand en desertie, weder in te voeren, werd ingediend door burggraaf Fitzalan en gesteund door veldmaarschalk burggraaf Plumer, die zeide, dat hij 'dit van harte deed als oudste officier van het leger Hij achtte behoud der doodstraf noodzakelijk voor de handhaving van de discipline bij den dienst in tijd van oorlog Korte Berichten. In de omgeving van Parijs is het tot een vechtpartij gekomen tusschen Ita lianen. Twee hunner werden gedood, één zwaar gewond. De politie heeft een arres tatie verricht. Het schijnt, dat politieke oneenigheid de aanleiding is geweest van deze botsing. Volgens bericht uit New York heeft de liga voor de werkloozen een telling van het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten gehouden en is daarbij tot het re sultaat gekomen, dat er in de Vereenigde Staten 6% millioen werkloozen zijn. De Engelsche minister van handel, Graham, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat binnenkort in Engeland een raad van verbruikers in het leven zal worden geroepen Deze raad zal het recht van controle verkrijgen over grondstoffen zoowel als over fabrikaten. Gisteren heeft Ramsay MacDonald een bezoek gebracht aan den Engelschen koning op Windsor Castle. Hij; is in audiëntie ontvangen. Vandaag vertrekt hij met vacantie naar Lossiemouth. Het be zoek bracht in politieke kringen nogal wat sensatie .teweeg. De onderhandelingen tusschen Enge land en Egypte moeten thans het moeilijkste punt, n.l. de toekomst van den Soedan, hebben bereikt. Maandag avond werd vergaderd en eerst gister morgen om half vijf ging de vergadering uiteen. Uit Moskou wordt gemeld, dat e'en directeur van de Russische Staatsbank, Armasj, de juridische deskundige Dol- bisjew en zeven andere leidende ambte naren van de bank zijn gearresteerd, aan gezien men groote onregelmatigheden op het spoor is gekomen. De gearresteerden zijn uit hun functie ontslagen ein ter be schikking van de justitie gesteld. Voor den 5den Juli wordt een com munistische tocht naar Washington aan gekondigd. Tienduizend communisten zul len aan dezen tocht deelnemen en wel als protest tegen de toenemende werkloosheid in 'de Vex-eenigde Staten. De „Observer" meldt uit gewoonlijk betrouwbare bron uit Kaxro, dat er in Abessynië onlusten zijn uitgebroken. Bij het gehouden plebisciet, of de staat Victoria „droog" of „nat" zou zijn, spraken 419005 stemmen zich uit voor „droog" en 552286 voor „nat". De verjaardag van Prins Hendrik. De secretaris van den Prins der Neder landen deelt bet volgende mede: In verband met het feit, dat da Prins op zijn verjaardag, 19 April, nog met zijn zuster, de groothertogin van Olden burg, in het buitenland vertoeft, wordt de verjaardag tegelijk met dien van Prin ses Juliana op 30 April gevierd. Daarom wordt in overweging gegeven aan hen, die hun geldkwensoben opeieni- gerlei wijze wenschen aan ta bieden, deze wenschen tot uiting te brengen op 30 April in plaats van op 19 April. De NederlandIndië luchtlijn. Naar wij vernemen, wordt door de K. L. M. ernstig overwogen de Fransche „Titan" motoren, waarmede haar voottf de Hoiland-Indië lijln bestemde drie^-mio- to,rige Folkkeir vliegtuigen zijn uitgerust, te vervangen door de in Frankrijk i!n li centie gebouwde Amerifcaansche Wright j. 6 motoren van 300 pdkL elk. Tot deze overweging hebben da buiten gewoon gunstige resultaten geleid, die door de Zwitsersche „Balair" luchtvaart- maats chapipij behaald zijn met 'drie-moto- rige Fofcfcer-vliegtui'gen die met het ge noemde type Amerilcaansche motoren zijb uitgerust. Uitgerust met de zwaardere Wright motoren, kon de Zwitsersche maatschappijl met haar volledig belaste toestellen een maximum! hoogte bereiken van 5600 meter, en dus met succes over het Zwitsersche hooggebergte vlie gen. Deze éiigenschappen worden voor de vliegtuigen der HollandIndië lijln van groote beteekenis geacht, daar op déze lijn het vliegen boven het Taurus-gebergte dat in Klein-Azië moet worden gepas seerd, een groot maximum sfcijjgvermagen •zeer wenschelijfc maaikt. Radio-verkeer met Indië. Het radiotelegraafverkeer met Nederl. Indië vertoonde in het eerste kwartaal van 1930, vergeleken met hetzelfde kwar taal van 1929, een achteruitgang van on geveer &y2 pCt. De opbrengst bedroeg f 420.650, tegen f 454.700 in het eerste kwartaal van het vorige jaar. De N.W. Zuiderzeepolder. Naar het Hbld. verneemt, zal de dienst voor het in cultuur brengen van de Wie- ringermeergronden worden gevestigd te Alkmaar. De leden van dezen dienst, ir Smeding, ir, Mesu en ir. Rolbroek zullen zich metterwoon te Alkmaar vestigen. Binnenland. Herziening der Gemeentewet. .Dia heer P. J. van Dixhoom "overleden. Buitenland. Boosl weer in verschillende landen. Terrepr in Rusland. Vele doodvonnissen te wachten. De actie van Gandhi in Rritsch-Indië. De nieuwe belastingwetten in Duitschland en de duurte. De doodstraf in bet Engelsche lager. Benoemd met ingang van 1 Juli a.s. tot directeur der registratie en domeinen te Maastricht P. van der Brugge, inspec teur der registratie en dom. te Goes. Goes. Gisteravond hield de vereen. „Heit Muziekgezelschap Hosanna" zijn jaarver gadering. De w.n. voorzitter, dhr A. M. Duivewaard, opende de vergadering, 'g|ing vopr in gebed en sprak daarna een kojrt welkomstwoord, daarin tevens latende uit komen het zich niet meer verkiesbaar stellen voor het voorzitterschap door den heer H. Janse Bz. Het jaarverslag van den secr. is in opgewekten toon. Het 40ste vereenigingsjaar is voor Ho sanna een voorspoedig jaar geweest. Voor de eerste maal na een reeks van jaren sluit de rekening met een batig saldo. Het optreden 'in het openbaar door Ho sanna geeft aan: 13 concerten, 1 omme gang en medewerking aan 1 Zendingisdag. Het ledental is achteruitgaande. Na het vieren van het jubilé meenden einkeleU hun tijd gekomen, en verlieten 5 leden de vereen!ging. Het ledental bedroeg op 31 D>ec. 1.1. 33. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er, diank zijnde milde bij dragen door de burgerij geschonken ter gelegenheid vpn het 40-jarig jubilé, een goed slot kon geboekt worden van f212. De begrooting vopr 1930 wordt aange boden en vastgesteld in ontvang etoi uit gaaf op f1080, met een geraamd' goed slot van f140. Hieruit blijkt, dat de ont vangsten der vereenigingi de uitgaven niet dékken. .In overweging wordt gegeven eer lang tot contributieverhoogiing over te gaan. Het aftredende bestuurslid dhr D. Gle- rum wprdt herkozen. In de vacature wordt benoemd de heer J. H. Slabhökoom. In de plaats v$n den heer H. Janse "Bz. Welke zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld, wordt als voorzitter gekozen d<? heer A. M. Duivewaard, welke de benoe ming aanneemt en daarop een woord slpreelkt, waarin hij! wijst op den lang- durigen en velen arbeid- door den heer Janse gedurende zijin 40-jarig lidmaat' schap van het bestuur verricht. De heer Janse behoorde tot de oprichters, heeft den eersten tijd meegewerkt, en heeft me de moeten strijden tegen achteruitzetting, tegen het stempel van minderwaardigheid, dat zoo gaarne een christelijke vereeniging wordt opgedrukt. Spr. vraagt de medewer king van allen om hem te helpen bij de taak welke hem thans is Opgelegd en zegt toe al zijn 'kracht voor 'Hosanna te zullen geven. De heer W. Q. de Bieste, lid van de Comm. van Advies, spreekt hierop den nieuwen voorzitter toe, en verzekert hem van den steun der com missie. Nadat nog enkele interne aangelelgtelnbe- den behandeld zijin, wekt de voorzitter de leden op tot trouw repetitie-bezoek, in- zopderhedd met bet oog op 24 April als voor de microfoon zal gespeeld wor den. De heer W. C|. de Beste gaat hierop voor in dankzegging. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad alhier voltallig. In gekomen is een adres van den Nationalen bond tegen het alcoholisme, waarin ver zocht wordt het aantal vergunningen te beperken. Daar vroeger reeds in dien geest besloten is wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1