No. 166 Dinsdag 15 April 1930 44e Jaargang 3T D Dagblad voor de Provincie Zeeland en Hendrikse Go's Bank N.V. Soes contant. EERSTE BLAD. gkrusg Belgisch geld RG Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland ri* Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. eet men Karnemelkschepap „Zuid-Beveland" Gemakkelijk, Goedkoop, Gezond. tegen voordeelige koersen bij («ren riem. de stof ooi en tainnen- ers rimpelt het bandje Het cein- ■twelk men looi. rtrijkt dezö taille, een Men rijgt naakt men el en beleg genzoomen. De voering lanstikken, beleg on- aan den ouwvoering L Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na 44*59. Bijkantoor te Hiddelburg. Firma P. P. DHUIJ, L Burg. TeL Na 258. VERSCHIJNT 2LKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Po? 3 maanden, franco po? post, f 3.— Losse nummers 13.03 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Op Vrijdag 18 April (Goeden Vrijdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. In verband hiermede wordt de Rubriek „Vraag en Aanbod" bij uitzondering in bet nummer van Donderdag opgenomen. DE DIRECTIE. Inderdaad ontstellend. In de te Goes gehouden vergadering voor „Kerk en Vrede" zou volgens de ver slagen, de spreker Ds Wartena zich als volgt hebben uitgelaten en naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld is deze weergave zakelijk juist: „Spr. acht het ontstellend, dat in het midden van de Christelijke gemeente avonden moeten belegd worden als deze, waarin gesproken wordt over onze roe ping inzake oorlog en oorlogstoerusting. Stel U een dergelijke behandeling voor in den kring der discipelen! roept spr. uit. Hadden deze dan het zwaard in de hand om de wereld te veroveren? Eens slechts heeft een discipel van Jezus Christus naar het zwaard gegre pen en een oogenblik zichzelf vergeten." Het is werkelijk ontstellend, dat, nog wel door een predikant, op een dergelijke oppervlakkige wijze over zoo gewichtige vraagstukken als dat van oorlog en vre de, wordt gesproken. - Sen-dergelijke behandeling zou in den kring der discipelen waarop de spr. zich beriep inderdaad ondenkbaar zijn. Immers, de discipelen hebben nooit be twist het recht en den plicht en de roe ping van de Overheid om desnoods met het zwaard het gezag te handhaven. Zelf hadden zij het zwaard niet te ge bruiken. -Dat was niet hun taak. In den geestelijken strijd past niet het zwaard en is alle geweld contrabande. Maar wat geldt van het Koninkrijk van Jezus Christus is daarom nog niet van toepassing, waar de Overheid geroepen is het recht te handhaven en den boos doener te straffen. Het was een der Apostelen, die er met grooten nadruk op wees, dat de Over heid als Gods dienaresse, het zwaard draagt Het is haar taak, het recht te hand haven. Naar binnen in de eerste plaats, maar ook wanneer door vijanden van buiten, land en volk aan hare zorgen toever trouwd, waarvoor zij dus verantwoorde lijk is, wordt aangevallen; wanneer het recht en de vrijheid worden bedreigd. Dan kan het voeren van een oorlog plicht zijn. Wij mogen over deze dingen niet licht vaardig spreken. Een ontzaglijke verant woordelijkheid rust op hem of haar, die een oorlogsverklaring onderteekent. Wij huiveren bij de gedachte wat zulk een enkele daad tengevolge kan hebben. Daarom, het kan niet genoeg worden herhaald, heeft alles wat kan meewerken om lichtvaardige oorlogen te voorkomen, onze hartelijke sympathie en hebben we ook te ijveren voor alles wat het oorlogs gevaar beperken kan, als arbitrage, in ternationale rechtspraak enz. Daarom moeten wij ook als Christenen niet on verschillig staan, tegenover de pogingen, die gedaan worden om het vrede door recht te propageeren. Maar ook hierbij hebben we de nuch terheid te betrachten. De humanistische opvatting, dat de mensch inzichzelf goed is en dat dit goede het kwaad, ook het kwaad van den oorlog zal overwinnen, mag ons niet in de war brengen. Hoezeer ook onze menschelijke trots door zulke theorieën wordt gestreeld, de werkelijkheid is nu eenmaal anders. Gods Woord leert ons, dat de menschen zijn hatelijk en elkander hatende. En de levenspractijk bevestigt dit In 1914 is dit overduidelijk gebleken. Toen meende men ook, dat de mensch het al zoo heerlijk ver had gebracht, dat een algemeene oorlog niet meer mogelijk zou zijn. Maar helaas, het tegendeel bleek waar. Met die ontroerende werkelijkheid moet rekening worden gehouden. Wij moeten strijden voor de doorwer- king van de vredesgedachte, n.l. de vre- desgedachte die op het RECHT gegrond is, wij moeten strijden tegen den wortel van den oorlog door personen en volken terug te roepen tot de Wet en de Getuigenis. Maar tegelijkertijd moeten wij als Chris tenen erkennen het recht en den plicht van de Overheid om het recht ook naar buiten te handhaven, desnoods met ge bruikmaking van het zwaard haar door God in de handen gegeven. En het is ontstellend, om deze uit drukking van Ds W. te gebruiken dat een predikant, die propaganda maakt voor een organisatie, die haar beweging tracht te dekken met het schild van de Kerk, deze eenvoudige Bijbelsche waar heden uit het oog verliest en dat hij over deze dingen in zulke termen spreekt, dat geen andere conclusie mogelijk is, dan dat hij sympathiseert met degenen, die zich door den dienst te weigeren stellen tegenover de Overheid. De Engelsche begrooting. Minister Snowden heeft bij het indie nen van zijn begrooting in het Lagerhuis verklaard, dat de vlottende schuld met 100 millioen pond sterling is verminderd waarmede het laagste niveau van na den wereldoorlog bereikt is. Snowden zeide. dat tot zijn spijt het af- geloopen financieele jaar een tekort had opgeleverd van 14)4 millioen inplaats van het geraamde overschot van 4.196.000 pd. st. De inkomsten van het loopende jaar •hadden 'bijna 782 millioen bedragen, maar de uitgaven, met inbegrip van de 1434 millioen tekort van den vorigen dienst, zouden dit cijfer van 782 millioen met 42.246.000 pd. st. overtreffen. Voor deze 42 34 millioen had de minister dus dek king moeten vinden en dit was helaas onmogelijk gebleken zonder venhooging van de inkomstenbelasting met zes stui ver per pond, welke verhooging 21 mil lioen in dit jaar en 24 millioen in een vol belastingjaar zou opbrengen bij voorzich tige raming. De kleine inkomens tot 3000 gld konden hierbij een verlaging onder gaan van 234 shilling (f 1,50) per pond. Meer dan de helft van 'het tekort was hiermee dus reeds weggewerkt. Verder deed de Minister nog mededee- ling van enkele andere nieuwe belastin gen. De minister overwoog nog de heffing van belasting op de in Engeland verdien de inkomens van personen, die niet in En geland woonden, waaronder ook buiten landers zouden vallen. De minister betreurde het, dat de be staande economische toestanden niet ge doogden, dat de regeering debescher- mende rechten, die bekend stonden onder den algemeenen naam van „Mc Kenna-rechten", reeds dit jaar 'kon in trekken volgens haar verkiezingsbeloften. De be1 oftebleef echter geldig en zou voor het einde dezer wetgevende periode ingelost worden. Evenmin had de regeering volgens haar oorspronkelijk plan alle bestaande belas tingen op eerste levensmiddelen kunnen intrekken, maar ook hier zou uitstel geen afstel beteekenen. De Koetepoff-affaire. De „Daily Herald" meldt, dat onlangs in eon der conservatieve Engelsche bla den een advertentie voorkwam, waarbij personen, die belang stellen in het lot. van den verdwenen generaal Koetepoff uitgeno.odigd werden, zich onder het num mer der annonce aan te melden. Personen die op de advertentie schre ven, ontvangen een circulaire met het op schrift „geheim" waarin zij uitgenoodigd werden, zich aan te sluiten bij een ter beschikking van de Russische monarchis tische partij staande strijdmacht. NS116 HAM^TWtÜl Als doel werd in de circulaire aangege ven, den generaal te bevrijden door gij zelaars gevangen te nemen. Voorts werd als doel genoemd de omverwerping van de tegenwoordige regeering in Rusland en het herstel der heerschappij van de tsarenfamilie. Engelands onderhandelingen met Egypte. Volgens do „Daily Mail" moet een ern stige crisis, uitgebroken zijh bij de onder handelingen tusschen Engeland' en Egypte. Engeland hoeft verlangd, dat de Engel sche troepen uit Soedan teruggetrokken zullen worden en ook dat het opperbevel aan eon Egyptenaar opgedragen zal wor den. Over hot algemeen moet de Egyptische delegatie geheel andere voorstdien aan de orde hebben gesteld, dan opgenomen waren in hot ontwerp verdrag, dat Hen derson aan het vorige Egyptische kabinet had voorgelegd. De Egyptische delegatie moet thans veel verder gaande eischen hebben gesteld. Knoeierijen bl] koop van panden en ter reinen voor de stad Berlijn. In verband met de knoeierijen, gepleegd bij de transacties met panden en terrei nen ten behoeve van de stad Berlijn, zijn in de laatste dagen op bevel van het par ket een aantal huiszoekingen gedaan bij personen, die bij deze verschillende trans acties als bemiddelaar zijn opgetreden. Het parket tracht in de eerste plaats vast te Stellen, waar de 'hooge provisies zijn gebleven, 'die in verschillende gevallen werden uitbetaald. Groote spanning in den Duitschen Rijksdag. De regeering in de meerderheid. Het was gisteren een spannende Rijks dagzitting. Aan de orde was de derde le zing over de dekkingsvoorstellen en de wet tot bescherming van den landbouw. De sociaal-democraten hadden al hun afgevaardigden opgeroepen, doch ook de burgerlijke partijen waren tot den laat- sten man gemobiliseerd. Zoo waren ook de afgevaardigden, die in het buitenland vertoefden, terug geroepen. Verschillende afgevaardigden hadden hun vacantie on derbroken en zijn naar Berlijn terug ge keerd. Zaterdag dacht men, toen men den Rijksdag verliet, dat de eigenlijke strijd gestreden was. De afgevaardigden, die in de provincie wonen, meenden zelfs, dat hun aanwezigheid te Berlijn bij de derde lezing niet zou worden vereischt en keer den vrijwel allen naar hun respectievelijke woonplaatsen terug. De leiders der fracties dachten er ech ter anders over. Nadat de zitting van Za terdag was gesloten, gingen ze aan 'het rekenen; daarbij bleek, dat het toeval bij de stemmingen in de tweede lezing een groote rol had gespeeld; immers, alleen 24 sociaal-democraten hadden niet aan de stemming deelgenomen; waren- ze ter plaatse geweest, en hadden ze zoo ge stemd als 'hun geestverwanten, dan zou vermoedelijk de rijksdag nog Zaterdag ontbonden zijn geweest. Alle partijbesturen begonnen nu hun leden op te trommelen; men telefoneerde met hun woningen of hotels, telegrammen werden naar alle deelen van Duitsch- land verzonden. Het bleek, dat meerdere afgevaardigden hun vacantiereis reeds naar Italië hadden begonnen en men moest trachten hen te bereiken. Langzaam maar zeker liep de zaal toch vol. Met bijzondere sympathie werd de af gevaardigde Albrecbt van de Duitsche Volkspartij begroet, die 48 uur in den trein had gezeten en van Palermo was gereisd om zijn stem te kunnen uithren- gen. Niemand wist echter, dat de Duitsch- nationalen besloten hadden ditmaal eens gezind voor de regeeringsontwerpen in zake de tarieven te stemmen. De parle mentsleden, die hun vacanties hebben moeten onderbreken, hadden dus best in Italië of Zwitserland kunnen blijven. Na eeaige debatten had de eindstem ming plaats over het tarief-ontwerp, dat thans net tarief op benzine, de agrarische reorganisatie-voorstellen en het tegelijker tijd in weriring doen treden vani de agra rische en financieele reconstructie om vat. Het voorstel werd met 250 tegen' 204 stemmen aangenomen. Tegen stemden alleen' de communisten, de sociaal-democraten en de nationaial- socialistem, terwjjl de Duitsdhrinationalen alk» vóór stemden. Binnenland. Opgericht de Zeeuwsche Prov. Brandweer- bond. I j Geen vrouwelijke burgemeesters. Buitenland. Staatscommissie voor Land- en Tuin bouw. De Duitsche regeering; behaalt da meer derheid. f Geen Rijksdag ontbinding. i De Engelsche begrooting en belasting plannen. t Engeland en Egypte. f ook voor Sadio-Centrale'a en elk radio-toestel Dubb. M A6N EET5YST EE M fV> 4gli|ATIKER5reT£EI1/40> NV Peters Prinsengraclit 220/24 - M5TEH0AM Tel. 48802. Het kleinst was de meerderheid bij de verbooging van de bierbelasting en de belasting op minerale wateren. De verhooging van de bierbelasting werd met 229 tegen 224, dus met een meerderheid van slechts 5 stemmen aangenomen. Voor de belasting op minerale War teren was slechts een meerderheid van 4 stemmen. Door de aanneming van 'de wetten ia de ontbinding.. van den' Rijksdag voor komen. De Rijksdag is thans met Paaseh- vacantie gegaan. Geen vrouwelijke burgemeesters. In het wetsontwerp tot wijlziging dear Gemeentewet, dat in 1923 onder het mi nisterschap van den heer Ruys de Beeren- brouck' werd ingediend, kwam een bepa ling voor, waardoor de benoembaarheid van vrouwen tot het ambt van burge meester en van gemeentesecretaris werd mogelijk gemaakt. Minister Kan handhaafde in zijh gei- wijzigd ontwerp deze bepaling. Thans zal, naar de „Tel." verneemt, minister Ruya bij de Memorie van Antwoord, die spoe dig te wachten is, deze bepaling terug nemen. Varkens voor Duilschland. De Directie van den 1/andboiaw deelt mede, dat het invoerrecht op levende vaikens in Duitschland met ingang van 14 April wederom is gebracht op 27 Maak per 100 K.G. Da Arbeidswet 1919. Da Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat, indien dei vrije halve dag van een arbeider, werk zaam in een winkel, in een' der weken, waarin Goede Vrijdag, Tweede Paasch- dag, Hemelvaartsdag of Tweede Pinkster dag valt, in afwijking van het te zijnen aanzien op de arbeidslijst vermelde, wordt gegeven op dien, in dia weken vallenden feestdag, de vermelding daarvan kan geschieden door <gp een naast de arbeidslijst gedurende dé betreffende week opgehangen geschrift met inkt aan te tee- fcenen den naam van den betrokken ar beider en den feestdag, waarop deze ra- geling wordt toegepast. Vrijstelling Wegenbelasting. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat er met ingang van 1 Mei 1930 voor motor rijtuigen, welke uit don aard bestemd zijn om elders dan op wegen te voorden gebruikt, indien die uitsluitend ten dienste van het landbouwbedrijf vau den open baren weg gebruik maken, geen belasting verschuldigd is. Naar .aanleiding van het bovenstaande wordt et do aandacht op gevestigd, dat is

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1