KERK EN VREDE. Kerknieuws. Rechtzaken Brieven uit de Residentie. ïri dit vwreemigxngsj&ar vers dienen 4 nummers van het Vereenigingsnieuws, waaraan dialectlijsten waren toegevoegd. Het aantal woorden en uitdrukkingen door middel van deze lijsten gecontro leerd bedroeg 319. Het aantal antwoorden was niet onbevredigend en over het ge heel» dialectgebied verspreid. Echter kon den in verhouding tot het aantal wer kende leden de antwoorden talrijker zijn. De inzendingen van 174 dialectlijsten door de leden ten dienste van het inj voor bereiding zijnde Zeeuwsch Woordenboek was bevredigend, terwijl enkele dialect stukken aan het archief der vereeniging werden afgestaan of in bruikleen gegeven. Ingevolge het aftreden van den penning meester, den heer F. N. Bruinooge, te Wemeldinge, werd tot penningmeester be noemd de heer H. Pieters te Middel- burg. Inplaats van de aftredende districts- fcestuursleden fo Zierikzee, Renesse en Kruiningen werden benoemd resp. Mevr. der Weduwen—van Oeveren te Schuddo beurs bij Zierikzee, de heer J. M. de Ncoijer te Renesse en de heer A. Tolle naar te Krabbendijke. Na bespreking van enkele onderdeel en werden de statuten der Vereeniging goed gekeurd en de secretaresse gemachtigd rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragen. Nadat in beginsel was aangenomen in den loop van het jaar een prospectus en proefblad van het Zeeuwsch Woorden beek het licht te doen zien, werd de vergadering gesloten. Souburg. Do A.-R. Kiesvereeniging ver gaderde Vrijdagavond. Na de opening op de gebruikelijke wijze, deelde de voorzit ter mede, dat tot secretaris benoemd was dhr W. Suurmond. Tot bestuurslid werd gekozen dhr J. Bezuijen. Hierna was aan de orde de voortzet ting der vorige vergadering: Praatavond, Vragen de gemeente-politiek betreffende. Een viertal punten werden behandeld waarbij verschillende vragen gedaan en beantwoord werden en de houding der A.-R. Raadsfractie besproken werd. Aan het eind der vergadering werd den afgetreden secretaris en Dr Wurth (voor bet laatst aanwezig) dank gebracht voor hetgeen zij hadden gepresteerd als lid der vereeniging. Dr Wurth sprak een wederwoord, waar op hii de vergadering met dankzegging beëindigde. Rilland-Bath. Tot organist bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is uiit vier solli citanten benoemd de heer A. Kousemaker te Hansweert. Schore. De zitdag van den rijksont vanger welke alhier in de maand April zal worden gehouden, is verzet van Maan dag 21 April (2a Paaschdag) naar Dins dag 22 April 1930. Zaterdagmiddag is op een terrein ini den Steenweg een demonstratie ge houden met een schuim-brandblusch- apparaat. Tegenwoordig waren een aan tal ingezetenen waaronder de burgemees ter, de wethouders en de raadsleden. Aangetoond werd, dat het apparaat zeer goede diensten kan bewijzen bij een be- ginnenden brand. De demonstratie slaag de volkomen. De Vereeniging voor uitzending van kinderen naar buiten werkte tot nu toe als' onderafdeeling van de afd. Kruinin genSchore van het Groene Kruis, zulks was ook het geval met de Vereenigingen te Kruiningen en Hansweert. In 1930 zullen echter de drie vereenigingen afzon derlijk zorgen voor de uitzending van kinderen uit genoemde gemeenten. 's-H. Arendskerke. Vrijdagavond is in den ouderdom van ruim 64 jaar over leden dhr J. Timmerman, sinds 1 Aug. 1891 gemeenteveldwachter alhier. Ovezand. Vrijdagavond werd alhier de jaarvergadering van de Coöp. Boerenleen bank gehouden. Het aantal leden bedraagt 83. Op 31 Dec. 1929 bedroegen de spaar gelden f 89485.511/2 en bet tegoed in loo pende rekening f 21363.02. Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1929 f 46705.23 en in loopende rekening f21805.49. D© gemaakte winst over 1929 bedraagt f614.84. De rente werd voor 1930 gebracht voor spaargelden op 3.9 pet. en voor tegoed loopende rekening otp1 3.48 pet. Als be stuurslid werd heiikoizen de heer W. Kor- stanje, als lid van den Raad van, Toe zicht dhr J. yaa Liera en als plaatsver vangende' leden de heeren P, J. van der Slikke en M. Sommeijer. De vertrekkende kassier werd hulde gebracht voor zijn diensten ten behoeve der Bank. Baarland. Op da Donderdagavond ge houden edndles van den Algemeenelnl Tuinbouwcursus werd een diploma uitge reikt aan P. Beulens, J. Traas, J. A. de Punder, J. H. Vermeulen, P. J. de Punder, G. A. Bruggeinan, J. J. van Win- gen en P. Bal. De heer Rijlkstuinbouw- consulent prees den ijver der cursisten en spoorde hen aan ook in de toekomst hun best te doen en mee te werken aan het vereenigingsleven. De heer J. Brugge inan sprak namens de commissie van Toezicht een woord van waandeering vooa? het gegeven onderwij®. De heeren H. L. K. Leijs en W. J. Robijn ontvingen van de leerlingen fraaie aizalia's. EHewoutsdijk, Op de eindies van den algemeenen tuinbouwcursus werden naar bet tweede leerjaar bevorderd G. de Jon ge, J. Mol, A. Oosthoek, F. Paulusse, J. P. Pieterse, J. A. Smallegange, P. J. Spruit, J. Spruit, 0. Steketee, M. de Vriez© en P. van Zweeden. Borsselen. Bevolking. Ingekomen: Antho- nie J. v. Luijlk van Wolf aartsdijk, nr 320 Willem Marinus Koole van 'sH. Arends kerke, nr 81; Jacob Walhout van Kat- tendijlke, nr 161; Jan Paauwe van Vlissin- gen, nr 333; Jacobus Diirk Barth van Vlaardingen, nr 207 a; Neeltje Smalle gange van Waarde nr 129; Lourina, Wal hout van Waarde, nr 276 f. Vertroikiken: Eduard Lzaaik de Regt, nr 320 naar Wissenkekke; Maria Janna de Regt, nr 320, naar Wissen'kerke; Gijsbregt Heijnsdijk, nr 320, naar 'sH. Arendskerke; Jacobus van Westen, nr 161, naar 'sH. Arendskerke; Jan Witte, nr 44, naak 'sH. Arendskerke; Jacoba Walhout, nr 276 f, naar 's Gravenpolder; Jan Gil jam Houn- dert, naar Viedingsbee'k; Helena de Muijinc'k, nr 210, naar Nieuweikeik. lerseke. Heden is gearriveerd de aan de werf van Gebrs Boot te Alphen aan den Rijn gebouwde stalen motorboot „Cornelis", voorzien van een 35 P K. Industriemotor met water-injectie. De boot die geheel modern is uitgerust, zal een lier krijgen van de machinefabriek Bak ker, alhier. Krabbendijke. Zaterdag speelde de voet bal vereeniging D. V. G. alhier een vriend- schappelijken voetbalwedstrijd met Ajax van lerseke. De uitslag was 4^-2 ten gun ste van D V. G. van Krabbendijke. 's-Gravenpelder. De bazaar der Chr. Meisjesvereeniging alhier heeft netto 700 gulden opgebracht. Kapelle. Op verzoek van het Dagel. bestuur van de vereeniging vair Oud-leer lingen der Tuinbouwcursussen alhier was een vergadering belegd, waartoe de be staande Land- en Tuinbouwvereenigingen te Kapelle en Biezelinge met den burge meester en de hoofden der scholen waren uitgenoodigd om de vastgestelde reeds eerder toegezegde bijdragen voor de ver delging van den bastaardsatijnvlinder aan de jeugd toe te kennen. Betreurd werd, dat niet meerdere Tuinbouwers of Ver eenigingen voor dit doel iets hebben af gezonderd gezien het groote aantal nes ten reeds door de schooljeugd bijeen ge bracht. Wellicht dat op andere plaatsen nog velen hieraan gevolg geven, opdat de kinderen, die zich hiervoor interes seeren, een mooie belooning ontvangen. 's-H. Abtskerke. In de Raadsvergadering van Zaterdagnamiddag was ingekomen het verslag van de commissie van toe zicht op het L.O. en dat der comm. tot Wering van Schoolverzuim. Eveneens de mededeeling van de goedkeuring door Ged. Staten der gemeentebegrooting voior 1930. Aangeboden wordt het jaarverslag der gemeente over 1929. Vastgesteld wordt de pensioengrondslag; van den gemeenteveldwachter wegens verhooging van jaarwedde en emolumen ten met 1 Jan. 1.1. Met 6 st. en 1 van onwaarde word) de burgeimeester benoemd tot onbezol digd ambtenaar van den Biurg Stand, tevens to.t plaatsvervanger voor de bei de tegenwoordige functionarissen. De aan beveling van Bi. en W. bestond uit den be noemde als nr 1 en wethouder P. van 'tWesteinde als nr 2. Afgewezen wordt na eenige discussie een verzoiek van J. de Pundert om ver- hOiOging zijher tegenwoordig;® vergoeding over het schooljaar 1 Mei 19291 Mei 1930, ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 voor zijln op de R.K. school te Kwaden- damme schoolgaande kinderen en wel op grond van het feit, dat het kind waar voor het gevraajgd wordt, eerst qp 7 April 1.1. den leerplichtigen leeftijd bereikt heeft. De vergoeding wordt voor dat schooljaar toegestaan van 730 April 1930. Be rondvraag leverde niets bijizonders Op, waarop sluiting. Terneuzen. Vrijdagavond werd de eind- les gehouden van den tweejarigen Alge meenen Tuinbouwcursus. De 'heer Rijks- tuinbouwconsulent reikte onder een toe passelijke rede het diploma uit aan de heeren: F. Dieleman, J, Hamelink Kz., M. 1 Dieleman, A. Dobbelaar, H. de Jonge, J. Hamelink Az., J. Le Mat, A. Koole, M. Koole, P. M. Schooff, A. de Koeijbr en I. Dieleman; niet geslaagd twee. De hees K. Dees sprak namens het Bestuur van „de Tuinbouw". Dhr F. Dieleman be dankte de onderwijzers H. L. K. Leijs en W. J. Robijn voor het genoiten onderwijs, onder aanbieding van een geschenk. De heer J. B. Ruben wekte allen op lid te worden van de vereeniging van o.ud-lear- lingen van tuinbouwcursuissen te Ter- neuzen. De „Nederlander" komt er tegen op, dat op naam der kerk uitingen en be sluiten worden gesteld, waarvoor de kerk geen en'kele verantwoordelijkheid draagt. Want organisaties noemen zich met'kei'k- naam en spreken dan, terwijl zij geen en kele relatie met noch eenige opdracht van 'n kerk hebben. Zoo de organisatie „Keik en vrede", die royaler handelen zou, als zij zich andeas noemde. Zoo met name de „Wereldbond der Kerken", die freelemaal geen wereldbond van kerken is. Dit blijkt reeds uit zijn volledigen naam: „Wereldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de volken door de "kerken." Dit is heel iets anders, zooals men ziet. Het is een organisatie van particuliere personen, die de kerken willen doen werkzaam zijn om toenadering tusschen de volken aan te kweeken. Een uitnemend doel, dat veel 'kans heeft op verwezenlijking. Maar bet is niets dan verwarring stichten, wanneer men ter verkorting van zijfa langen naam nu „Bond van Keiten" zich noemt. De onderscheiding, die wij maten, is van actueel belang. Want inzake oorlog en vrede heeft de Wereldbond een zeer aanvechtbaar besluit genomen, dat nu althans in Nederland door den zonder ling gekozen naam op de rekening der kerk zou kunnen geschoven worden. Ten onrechte, want toen de officiëele afgevaar digden der kerken zich over hetzelfde onderwerp moesten uitspreken, hebben zij juist geweigerd, het bedoelde besluit over te nemen. Wat toch is er gebeurd? De wereldbond heeft in 1929 te Avig non vergaderd en toen o.a. gesproken over het Kellogg-pact. Naar aanleiding daarvan werd besloten, aan de organen van alle christelijke kerken dringend te verzoeken. „Onomwonden te verklaren, dat zjj: geen oorlog zullen aanmoedigen of op eenige wijze steunen, indien de regeering van bun land heeft geweigerd loyaal aan te bieden, het geschil aan een scheidsrech- telijke uitspraak te onderwerpen." De kerken van een bepaald land moe ten dus tot dienstweigering aansporen, wanneer do regeering bet Kellogg-pact niet - houdt. Dat dit een onverantwoordelijk besluit is, valt in het oog. Ten eerste. Een regeering, die het Kel- loggpact geteekend heeft en geen scheids gerecht aanbiedt of aanvaardt, heeft daar voor haar zeer, zeer ernstige reden. Wij zeggen zeker niet, dat die redenen dan maar blind door ieder moeten wor den aanvaard! Ze zullen moeten worden getoetst en de regeering zal zich moeten verantwoorden, maartegenover het bevoegd orgaan: de volksvertegenwoordi ging. De heeren in Avignon echter vonden dat niet-'bevoegden zonder eenig onderzoek reeds a priori zeggen mogen, dat de regeeringsdaad verwerpe lijk is. En zooiets noemen deze heeren ernst. Ten tweede: men weet nu al, dat men onverantwoordelijk gehandeld heeft; want een groep uit den Wereldbond zal in Juni 1930 te Utrecht vergaderen, o.a. om de moeilijkheden onder het oog te zien, die met de resolutie van Avignon gegeven kunnen zijn; en men gal ernstig trachten om aan het geweten der christenen den weg te wijzen. Wij zouden meenen, dat, als een zaak zich nog in zulk een stadium van onder zoek bevindt, verantwoordelijke mannen zich voorshands onthouden van een be sluit. Het blad wijst er dan verder op, dat de voorstanders der resolutie het over inhoud en strekking daarvan onderling niet eens zijn, wat gebleken is te Eisenadi waar de Kerkafgevaardigden weigerden baar zonder meer te steunen bm dan te besluiten: Deze houding van Eisenach is natuur lijk geen toeval. Mannen met een opdracht en met ver antwoordelijkheid kunnen zich niet ver oorloven, wat sympathieke maar naïeve geesten durven doen. Toch zouden wij gaarne zien, dat ook. de laatsten zich bewust waren van den ernst hunner daden. Er zon dan minder geestes-verwaTing ontstaan. 't Probleem, wat des christens taak is tegenover oorlog en vrede, is reeds zwaar en verward genoeg. Het mag niet door welwillende mensen «n nog zwaarder en neg verwarder worden, gemaakt. Gelijk toch Avignon gedaan hWt OUDELANDE. Het was Zondag een bigde dag voor de Ned. Herv. Gemeente. Na een vacature van ruim U/a jaar moaht zij' .weer een nieuwen herder en leeraar in haar midden ontvangen. Des morgens werd de Eerwaarde heer G. J. Derksen bevestigd door zijn oom, Ds J. D. Derksen uit Stevensweert, die een treffende predioatie hield over 2 Gor. 5 20, 21. De bevestiger wenschte gemeente en nieu wen predikant geluk en wees TSeiden op de kern van het Evangelie: de verzoening, welke in Jezus Christus is. Aan de handop- legging namen deel: de bevestiger, de con sulent Ds van der Loos van Baarland, Ds de Haas van Utrecht en Ds Bakker van Meliskerke. Des miSdags deed Ds Derksen in een stampvolle kerk zijn intrede. Uitgang van zijn prediking was Filipp. 4 13 „Ik vermag alle dingen 4°°r Christus, die mij kracht geeft". De prediker wilde geen pro gramma aangeven voor zijn arbeid in zijn nieuwe gemeente hij is voor dezen hulp prediker geweest in Rotterdam-Vreewijk doch slechts wijzen op. de kracht, waarvan zijn tekstwoord spreekt en welke hij als de onmisbaar voor ziah en de gemeente gevoelt en prediken wil. Na deze eerste leerrede in zijn nieuwe gemeente hield Ds Derksen de gebruikelijke toespraken tot kerkeraad, kerkvoogdij e. a. Hierna richtte de consulent nog een hartelijk woord van. welkom tot den nieuwen predikant en- zijn vrouw en vroeg de gemeente staande te zingen gezang 216 4. Ned. Zendelinggenootschap. In de vacature, onstaan door het bedan ken van dr J. R. Callenbaoh, is tot vice-voor- zitter van het hoofdbestuur en de uitvoerende commissie van het Ned. Zendelinggenootschap benoemd ds J. J. Stam, Herv. predikant te Rotterdam» die deze benoeming heeft aange nomen. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft de -navolgende vonnissen gewezen: Met een motorrijtuig niet behoorlijk uit wijken. naar links bij het inhalen: P. de J. te Domburg, vrijspraak; L. L. te Westkap-elle f 10 b. s. 10 d. b. Met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg honden: Ga. S., huisvrouw v. J. S. te Vlissiagen f5 b.s. 5 d. h. Met een rijwiel in een bocht binnen de bebouwde kom eener gemeente niet de rechterzijde van den weg houden: Ca. S., huisvrouw v. J. S. te Vlissin- gen f5 b. g. 5 d. fa.; J. M. S. te VUs- simgea fö b. s. 1 week tuchtschool. Fietsen op verboden weg: G. L. te Vlissingen f5 b. s. 5 d. h. Weg in verboden richting berijden: J. P. H. te Vlissingen f5 b. s. 5 d. h. Rijden met een voertuig zonder spie gel: S. W. D. te Middelburg f5 b. s. 5 d. h. Zich op een rijwielpad bevindende, an ders dan op een rijwiel, niet op tijdige waarschuwing van den bestuurder van een rijwiel bet rijwielpad verlaten: L. B. te Middelburg f 10 b. s. 10 d. b, Een rijwiel op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid berijden, dat de vrij heid van het verkeer wordt belemlmard C. M. te Arnemuiden f20 b. s. 20 d. h. Straatschenderij-: M. B. te St. Laurens f 15 b. s. 1 maand tuchtschool. Dronkenschap: C. J. v. d. B. te Mid delburg f 15 b. s. 15 d. h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen over eens anders grond: P. M. en M. L. huisvrouw v. P. M„ beiden te Vlissingen, ieder f0.50 b. s. ld. h.; J. v. d. H. en J. C. B., beiden te Vlis singen, resp. f5 b. s. 1 week tuchtschool On f3 b. g. 1 week tuchtschool; J. J. B. te Vlissingen, geen straf, ia verband met de omstandigheden waaronder bet feit is gepleegd. Overtreding art. 11 le lid der IJk- wet: M. A. r. V. te Middelburg f0.50 b. s. 1 d. h., met verbeurdverklaring e-n bevel tot vernietiging van den inbetslajg- genomen melkmeetemmer. Niet zorgen dat in zijn onderneming geen arbeid wordt verricht door een jeug dig persoon, terwijl hij niet iin bet bezit iis van een dien persoon betreffende ar beidskaart; niet zorgen dat in zijn onder neming, waarin arbeid wordt verricht, een arbeidsregister aanwezig isP. B. te Oost- en 'West-Souburg f10 plus f5 b.s. 10' plus 5 d. fa. i Niet zorgen dat in zijn onderneming De ruïne ep het achterschip van de waarin men tevergeefs het dear een arbeidslijst wordt opgehangen: A. v. O. te Middelburg f25 b. s. 25 d. fa. Overtreding artikel 23 der Arbeidswet bij herhaling: P. H. te Meliskerke vier maal f 10 b. s. 10 d. fa. voor iedere boete. Zonder de vereisohte vergunning ster ken drank in het klein verkoopen: C. H. te Westkapelle f0.50 b. s. 1 d. h. Als hoofd van het bedrijf in een lo- caliteit, waarvoor een verlof is verleend, sterken drank aanwezig hebben: J. M. te Vlissingen fÖO b. s. 50 d. h. Als bestuurder van een voertuig niet behoorlijk uitwijken naar rechts bij het tegenkomen: J. D. L. te Middelburg f10 b. s. 10 d. fa. Te Middelburg aan de straat met kaar ten spelen: J. C. K. en A. J. L., beiden to Middelburg, ieder f3 b. s. 3d. b. In de gemeente Middelburg op de markt een andere ruimte innemen dan hem door den marktmeester is aangewe zen L. H. te Amsterdam f 10 b. s. 10 d. b. Te Middelburg op de straat vuilnis werpien: J. H. te Nieuwdorp en S. D. te St. Laurens, ieder f 5 b. s. 5 d. h. Te Vlissingen zich niet onmiddellijk uit een volksverzameling verwijderen, het geen hem door de politie was gelast: B. F. .V te Vlissingen f25 b. s. 25 d. fa. T-e Vlissingen fietsen over een voet pad: J. M. 0. te O.- en W.-Souburg, £5 b. s. 5 d. li. In de gemeente Westkapelle spelen inet en om geld: M. H. en W. de P., beiden te Westkapelei, Leder berisping. Aanranding te Epe. Voor de Rechtbank te Zutphen werd Vrijdag behan deld de aanranding van een veertienjarig) meisje, op 17 Maart j.l. te Epe. In den avond van dien dag werd de veer tienjarige Maria Plok aangesproken door een beer jn een auto, die haar den weg vroeg naar een. wasscherij en verzocht, met hem mede te rijden. Het meisje voldeed aan deze uitnoodiging, doch weldra bleek, dat de „heer" andere bedoelingen koesterde. In den wa gon randde hij het meisje aan, dat, toen de auto langzaam tno-est rijden wegens den slechten toestand van dein weg, kans zag, uit den wagen te springen. De bestuurder zette haar na, doch toen zijn slachtoffer in de richting van een vrouw vluchtte, gaf hg zijn slachtoffer op. De politie wist den aanrander opti te spo ren. Deze, die bleek te zijn de 26-jarige A. H. v. d. Velde, handelsreiziger te Rotter dam, werd in verzekerde bewaring gesteld nn had zich thans voor de rechtbank te verantwoorden terzake van overtreding van- art. 247 Wi. v. Strafr. De zaak werd met gesloten deuren behandeld, waarna de eisctfa luide 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Wij krijgen in Den Haag nogal eens bezoek, ook van buitenlanders. Onze resi dentie wordt meer en meer een interna tionaal centrum, waar de menschen uit verschillende landen elkaar ontmoeten. Zoo hebben wij hier den laatst-en tijd de z.g. Codificatie-Conferentie, waarvan de nog altijd krasse Mr Heemskerk presi dent is. Vermakelijk was het, dat bij bet dezer dagen aan 'den stok had met de Amerikaanscho dames, die hij buiten het Vredespaleis deed houden, omdat ze den conferentiegang stoorden. Die Amerikaan- sche dames, die den strijd voeren voor de rechten der vrouw ook op het gebied i der nationaliteit, hebben op mij' nu niet zulk een erg sympathieken indruk ge maakt. 'tls niet erg mijn genre-, als ik de uitingen van zulke militante dames lees, zeg ik altijd: leg mijn portie maar op het bord van Dirkl We hebben nog een vreemdeling hier gehad over wiens optreden ik wat wensch te schrijven. Hij kwam niet heel ver weg, uit Engeland. Het was het soeiabs- tische lid van het Lagerhuis, de heer H. N. Brailsford, die in onze residentie kwam over: Het socialisme nul Persoonlijk heb ik hem niet gehoord, trouwens, hoewel er in onze stad een zeer sterke groep der S. D. A. P. bestaat, hebben niet veel „parlijgenooten" het de moeite waard gevonden, om naar hun Engelschen kameraad te gaan luisteren. Als ik van Brailsford hoor, of lees, dan denk ik ook dadelijk aan den Neder- landschen sociaal-democraat Henri Polak. Deze, die bekend staat om zijn groote sympathie voor Engeland, beeft Brails ford indertijd hier geïntroduceerd door oen vertaling van diens geschrift: Het Socialisme nu!, dat wij gelezen hebben. We kennen dus de gedachten van de- „Runa.". Op dein achtergrond de kajuit, vrouw Rocht, i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6