Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Përsi Telegrammen. Ingezonden stukken tariërs de opening van de Staten-Gcne- raal in tegenwoordigheid van de Konin gin niet laten bijwonen. En nu mogen de soc-dem. raadsleden van Amsterdam niet naar do plechtige inwijding van de nieuwe sluis te IJmuiden gaan, omdat de Koninklijke Familie die gebeurtenissen met eigen oog wenscht te aanschouwen. Onze Bonte Winkelier heeft vanmorgen al de onderstelling gewaagd, dat een goede socialist in Nederland voortaan geen postzegels mag plakken waarop de beeltenis van de Koningin voorkomt En er zijn nog tal man andere mogelijkheden van soc.-dem. revolutionaire geestesuiting die bijv. onlangs in ander verband zich manifesteerde in het lichte colbercostuum waarin de roode Friesche opvolger van Mr Sannes zich in de Tweede Kamer liet installeeren, met verguizing van het traditioneels en daarom waarschijnlijk „burgerlijke" zwart. (Waarom de symbo liek dan maar niet ineens werd voltooid met een rood colbert costuum is ons niet duidelijk, en voor het decoratieve aspect van de Tweede Kamer betreuren wij het). Intusschen wordt het tijd, dat de S.D.A.P. zich voorbereidt op alle gevolgen van deze houding. Want een partij, die de toekomst aan zich weet, moet toch bijv. rekening houden met de aanvaar ding van de ministeriëele macht, om nu maar ineens zoo hoog mogelijk te grij pen. Het verkiezingsprogram van 1929 ver klaart dat de partij het parlementaire stelsel wil beschermen. En verder, dat zij in beginsel aan kabinetsvorming wil deel nemen, na overleg in een buitengewoon partijcongres. Zij erkent dus het parlement, het par lement van een constitutioneele monar chie. Want daar moest reeds eerder aan herinnerd worden, Nederland is nu een maal nog steeds een koninkrijk omdat de meerderheid des volks dat wil. En als goede democrate buigt de partij voor den wil van meerderheden of niet? Maar dan erkent zij dus ook voor zoolang als het duurt! de monarchie, en, het kan niet anders, de dragers van het koninklijk gezag. En wanneer zij wei gert om dit feit in de oogen te zien en daarop komt de vlucht uit het parle ment en van de sluis in IJmuiden toch eigenlijk neer gedraagt zij zich toch eigenlijk als de bekende struisvogel. De S.D.A.P. maakt het zichzelf daar mede niet gemakkelijk. Wat moet er straks gebeuren, als zij ministrabel wordt, en gelijk indertijd Troelstra naar Het Loo moest voor de kabinetsformatie, gesteld dat het zoover komt? Zal zij dan de figuur van de Koningin erkennen, die zij nu probeert te ontloopen? Zal dan de roode adspirant-formateur in een licht colbertje naar het Loo of het Noordeinde stappen, uit vrees dat een hooge hoed en een zwart pak hem tot monarchist zouden stempelen in de oogen van zijn communistische concurrenten? Maar, zal hij zeggen, bij die gelegen heid heb ik met de Koningin zuiver en alleen te maken als staatsrechtelijke in stantie, hoofd van den staat. En dat is heel iets anders dan deel te nemen aan plechtigheden, die een persoonlijke hul de zouden kunnen worden aan het Huis van Oranje. Het komt ons voor, dat de twee in ons tegenwoordig Nederlandsch staatsbestel moeilijk zijn te scheiden. Bij de opening van het parlement treedt de Koningin trouwens zeer zeker op als staatsrechte lijke figuur. En een daad als het toonen van belangstelling voor een landsbelang zooals de nieuwe sluis in IJmuiden is toch eigenlijk eveneens een daad waar het staatshoofd wel degelijk qualitate qua op treedt, hoezeer dan hier ook persoonlijk medeleven met de ontwikkeling van stad en staat moge aanwezig zijn. Trouwens, waar is de grens? Zou de S.D.A.P. door „burgerlijkheid" worden besmet wanneer het parlement geopend werd door een rechtschen minister-presi dent, als mondstuk van het staatshoofd, of als de sluis te IJmuiden werd inge wijd door een kapitalistischen Commis saris der Koningin? De Engelsche partijgenooten Braiis- ford heeft er dezer dagen aan herinnerd nemen het gemakkelijker met de „Prinzipienreiterei". MacDonald kust de hand des Konings in Windsor, en schaamt zich niet voor zijn panden jas en hoogen hoed, evenmin als hij bang wordt, wan neer hij bij de opening der Londensche ontwapeningsconferentie den vorst met eerbetoon ontvangt, en in zijn rede zijn officiëelen gelukwensch uitspreekt met het herstel van 's konings gezondheid. Maardat is in Engeland en daar zijn socialisten blijkbaar normale men- schen met zin voor werkelijkheid en. humor. Want aan dat laatste moet het toch ontbreken bij menschen, cie zich probee- ren wijs te maken, dat zij leven in een koninkrijk zonder Koning. Door de Rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: Jac. de Feij- ter, koopman te Terneuzen. Rechtercom missaris: Mr Th. Portheine, Rechter. Cu rator: Mr R. J. J. Lambooy, advocaat te Hulst. Opgeheven wegens gebrek aan baten het faillissement van J. J. Leendertse, landbouwer te Wemeldinge. Goes. Door den heer G. Remijnse te Wolphaartsdijk werd aan het museum „Gotisch huis" een oude fraai bewerkte ijzeren z.g. houtskoollepel, ten geschen ke gegeven. Mp sis» Vïijdag&voffid werd alluer een vergadering gehouden van de afdeeling „Het Groene Kruis". Bij afwe zigheid van den voorz. en wnd. voorzitter nam dhr L. Wattee, secretaris, de leiding op zich. In totaal waren 10 leden van de ruim 200 aanwezig. De rekening over 1929 bedroeg f 275.75 in ontvang en f 124.05 in uitgaaf, alzoo een batig saldo van f 151.67. Uit het jaarverslag bleek, dat waren uitgegeven 61 stuks verplegingsmateriaal aan 25 leden. Aangekocht werden 2 rie ten ligstoelen en 1 rugsteun. De commis sie, belast geweest met het inspecteeren der verpleegartikelen rapporteerde, dat alles in orde was. Kruiningen. In de Vrijdag gehouden gemeenteraadsvergadering was wegens ongesteldheid met kennisgeving afwezig dhr A. v. Hootegem en zonder kennisge ving dhrn A. v. d. Berg en v. d. Borght. De voorz. deelt mede, dat Ged. Staten hebben vastgesteld de inkomsten en uit gaven der gemeente over 1928, alsook van het gasbedrijf 2e halfjaar 1928; dat Ged. Staten op 21 Maart hebben goedgekeurd de begrooting over 1930. Ged. Staten berichten de ontvangst der raadsbesluiten omtrent de nieuwe politie verordening en maken een opmerking over Art. 37, betreffende het snoeien van heggen en andere belemmeringen aan den openbaren weg. B. en W. stellen voor in een volgende vergadering Art. 37 te be handelen en daarop de politieverordening van kracht te doen zijn. De voorz. deelt mede, dat door de gas- commissie der gascentrale Oosteinde be sloten is, niet in te gaan op het aanbod van Goes inzake gasleverantie. Dhrn Minnaar en Frangois meenen, dat dit besluit wel wat overhaast is ge nomen, zonder dat een der Raden der be trokken gemeenten iets hieromtrent weet. Ook dhr Burkimk, lid der gascommis- sie, meent dat deze zaak nader bezien dient te worden. De voorz. zegt toe, de verschillende be-, rekeningen aan den Raad over te leggen, doch wijst er op, dat niet de Raad of Raden, doch de gascommissie 'beslist. Voorstel om een voorschot van ten hoogste f 3600 te verleenen voor het stich ten van een plaatsje aan Jan Komejan. Dhr Minnaar vond het wenschelijker, dat deze plaatsjes dichter bij elkaar kwamen. De voorz. beaamt dit, doch de aankoop der gronden ondervindt moeilijkheden. Dhr Witte vindt den prijs voor den grond wat hoog. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt goedge keurd de rekening van den keuringsdienst Kring Kruiningen over 1929 met als in komsten f 5783,47, uitgaven f 5759,28; goed slot f 24,19. Daarna worden de verschillende bij dragen vastgesteld voor de Bijzondere scholen over 1928, berekend gemiddeld op f 8,6214 per leerling. Dhr Minnaar vindt dit per leerling erg laag, doch juicht dit toe, wanneer het onderwijs daardoor niet lijdt. De voorz. zegt, dat 'dit bedrag bet gemiddelde nadert. Voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning van f 16144,61 voor de converteering van een geldleening oorspronkelijk 20.000 gld. voor de gasfabriek. De voorz. zegt, dat dit voorstel steunt op een verzoek van Ged. Staten, waar door boekhoudkundig de zaak eenigszins gewijzigd wordt, doch overigens finan- tieel op hetzelfde neerkomt als indertijd door den Raad besloten is. Allen voor. Wijziging der begrooting voor 1929, ook in verband met het vorige punt der agenda en het tekort in het gasbedrijf, groot f 4946,56, hetwelk door overschot ten van andere posten en f 1401 van de post van onvoorzien gedekt wordt. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Wijziging begrooting 1930, wegens de kosten van verwarming Bijz. school te Kruiningen en het voorschot in Punt 2 vermeld, terwijl de aanbesteding van het ijzeren hek aan het Eindje in d« Ronde f 100 boven de begrooting is. Laagste in schrijver is J. A. Poleij alhier voor 1146 gld. Tegels en riolen zijn alle beneden de begrooting, zoodat de voorz. meent, dat het totaal-bedrag niet overschreden wordt. Wordt goedgevonden. Rondvraag. Dhr Witte vraagt of niet meerdere menschen bij de nieuwe riolee- ring kunnen waken. De voorz. zegt, dat dit niet mogelijk is nu het in eigen be heer wordt uitgevoerd. Dhr Dek vraagt beter speelgelegenheid bij de 0. L. school. De grint is daar te los en de kinderen zoe ken de straat, wat gevaarlijk is. Ook dhr Frangois beaamt dit. De voorz. zegt over weging toe. Ook wil dhr Dek reeds dit jaar het tegeltrottoir van de Snellemarkt door trekken tot de Geref. kerk. De voorz. zegt, dat B. en W. dit ook wenschen, doch er is hiervoor geen geld. Daarna sluiting. Arnemuiden. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de raad dezer gemeente. Ingekomen stukken: Bericht van Ged. Staten, dat de begroo ting voor 1930 door hen is goedgekeurd on der voorbehoud om op de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie terug te ko men. Verslagen van: a. de Zeevaartschool te Vlissingen over 1929; b. de Gezondheids commissie gezeteld te Veere over 1929. Bericht van goedkeuring door de Kroon van de regeling getroffen ingevolge da Ziektewet. De rekening van de Vereen, het Groene Kruis alhier over 1929. Een adres van de Nationale Commissie tegen alco holisme inzake toepassing art. 4 der Drankwet. De rekening en verantwoor ding van de Gezondheidscommissie over Alle voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter vroeg naar aanleiding van de in de vorige vergadering gehouden be spreking en in verband met de gehouden proefdemonstratie van een motorspuit, welke tevredenheidsgevoelens hij mag vernemen van den Raad omtrent deze de monstratie. Alle leden waren tevreden over de demonstratie maar gezien de hoo ge kosten en andere bezwaren werd over de aanschaffing niet direct een beslissing genomen. Dhr Franse zou gezien de hooge kos ten desnoods jaarlijks ongeveer f500 wil len afzonderen voor een eventueele motor spuit tot het geheele bedrag aanwezig is, dus zooveel als een brandweerfonds. Dhr Puipe antwoordt: als tot aankoop moet worden overgegaan dan maar direct. Dhr Crucq zegt: als wij een zoogenaamd fonds moeten stichten laten we het dan doen voor de waterleiding. De langdurige droogte laat wederom zien, welk een el lende het watergebrek voor onze gemeen te weer met zich brengt. Dan is het vraag stuk van de brandbluschmiddelen ook te gelijk opgelost. Na eenige besprekingen werd alles gelaten zooals het was. Een verzoek van den veerman om eeni ge herstollingen en veranderingen aan het veerhuis, werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Een verzoek van het bestuur van den Christelijken Besturenbond te Middelburg tot het stichten van een vergaderlokaal werd voor kennisgeving aangenomen. Met alg. stemmen werd f5 premie be schikbaar gesteld voor de bestrijding van den bastaardsatijnvlinder. Ingekomen was een verzoek van dhr Jan van Belzen tot het verplaatsen van een rioolput bij zijn woning. B. en W. stel len voor om dit verzoek in te willigen, mits de kosten der verplaatsing voor reke ning zijn van den verzoeker en meerdere eventueele uitgaven voor rekening van de gemeente komen. Dhr Crucq zegt, dat hij zich hiermede niet kan vereenigen om van iemand een financiëele bijdrage te eischen tengevolge van het gebrekkige rioolstelsel der ge meente. Op andere plaatsen in de gemeen te zijn vroeger ook verbeteringen in den zelfden geest aangebracht zonder kosten voor particulieren. Waarom kan dit nu hier ook niet? Spr. gelooft, dat de ver zoeker wel reden heeft tot verplaatsing van den put gezien de vuile toestand, die er soms heerschen kan. Ook dhr Puipe vindt het voorstel van B. en W. niet bil lijk. Het voorstel van dhr Crucq om de ge heel verplaatsing van den put voor reke ning van de gemeente te nemen wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen (tegen dhr Franse, Jansen, van Eenenaam, Schuit en van de Ketterij). Het voorstel van B. en W. wordt daarna met gelijke stern-verhouding aangenomen (tegen dhrn Puipe en Crucq). Door B. en W. worden nadere voorstel len inzake bestratingswerken aangeboden n.l. de steenen der Nieuwstraat vervoeren naar den Westwal, deze vervangen voor nieuwe steen; de oprit Westwal verlagen en voorzoover mogelijk bestraten met dé steenen uit de Nieuwstraat. Na eenige besprekingen over en weer wordt dit voorstel verworpen met 4 tegen 3 stemmen (tegen: Puipe, Schuit, Crucq en van de Ketterij). Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering gehouden besprekingen omtrent de bestrating en verkeersregeling komt nu dhr Crucq met een voorstel om de verkeersregeling te veranderen, waar door het verkeer van de kaai naar het station door de Westdijkstraat kan ge schieden; verder de oprit Westwal verla gen, bestraten met de aanwezige materi alen; de tekort komende keien te halen uit het gedeelte straat voor de woning van de Wed. Siereveld en deze te vervan gen door klinkers. Dit werd na veel be strijding van dhrn Franse en Schuit even eens verworpen met 5 tegen 2 stemmen (tegen dhrn Franse, Jansen, van Eene naam, Schuit en van de Ketterij). Ten slotte werd met alg, stemmen goedgevon den den Westwal te verlagen en weder om met het oude materiaal te bestraten. Verder werd door B. en W. machtiging gevraagd om f 400 meer uit te geven, ten gevolge van den hoogen prijs van den macadam daar de hoeveelheid macadam niet kan worden aangebracht volgens de begrooting van 1930. Dhr Cru ca zegt, dit niet noodig te vin den, daar er nog 70 ton macadam teveel is en moet zijn, van verleden jaar. Vol gens de begrooting zou er 200 ton aange voerd moeten worden dus kunnen we nu met 130 ton macadam volstaan, tegen den prijs van f 6 per ton is f 780, ongeveer het bedrag van de begrooting zijnde f 750. Hij vindt het onnoodig om f 400 meer uit te geven voor macadam, terwijl de hoeveelheid aanwezig kan zijn. De heer Franse zegt, als we de maca dam niet noodig hebben, ze niet te zullen gebruiken, maar hij wil 'n hoeveelheid aan wezig hebben bij eventueel slechte weers gesteldheid in het najaar. Dhr Schuit kan zich goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. Dhr Crucq jegt, dat er 200 ton aangenomen is in de begroo- ting met welk kwantum goed kan worden volstaan. Waarom nu nog 70 ton meer en dat tegen zoo'n duren prijs? Het voorstel van dhr Crucq werd met 5 te gen 2 stemmen verworpen (tegen dhrn. Franse, Jansen, Schuit, van Eenenaam en van de Ketterij). Het voorstel van B. en W. werd daarna met gelijke stem verhouding aangenomen (tegen Puipa en Crucq). Door de meerdere opbrengst der be lastingen en voordeelige posten over hst ajgeloopen jaar zou het vermenigvul- digingscjjfer voor de plaatselijke inkom- gtsabeteting voor d®a dienst 1930—1931 van op y gebracht kunnen worden. Dhr Crucq zou gaarne zien, dat de opcenten vermogensbelasting werden te ruggebracht van 100 tot 60 en het verme- nigvuldigingscijfer gebracht op 1.8. Zijn inziens komt men aan de kleine midden standers ook' wat tegemoet. De nieuwe regeling tusschen Rijk en Gemeenten zal vermoedelijk voor deze gemeente per soonlijke voordoelen met zich brengen, hetgeen hij voor de gemeente op zichzelf beschouwd nog in twijfel moet trekken. Hij geeft in overweging om zeer voor zichtig te zijn om hot cijfer niet te laag te stellen. De ondervinding heeft enkele jaren geleden geleerd na een dergelijk voorstel van dhr B. Franse, dat nader hand varhooging zeer noodig was. Hef tige bestrijding ondervond dit voorstel van dhr B. Franse en andere leden waar bij dhr Crucq opmerkte, dat gebleken iö dat menschen om die reden de ge meente veriaten hebban en er nog zijn die naar elders zouden vertrekken als ze niet gedwongen waren hier te blijven. Het voorstel-Cruoq wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen (tegen dhrn. Franse, Jansen, van Eenenaam, Schuit en van de Ketterij). Het voorstel van B. en W. wordt daarna met gelijke stem verhouding aangenomen (tegen dhrn Puipe en Crucq). Vastgesteld wordt het kohier der hondenbelasting. Met alge meene stemmen wordt goedgevonden om een urinoir te plaatsen bij de openbare school. In beginsel werd besloten tot uit gifte in erfpacht van een Btuk weiland aan den grindweg naar Nieuwland (ver zoeker J. K. Crucq). Bij de rondvraag vraagt dhr Puipe naar het stukje land, pachter B. Dijke, hoe de gemeente daar verpachter van geworden is daar het aan het Staats spoor behoort. De voorzitter antwoordt hierop', dat de gemeente het in onder houd en beheer heeft en zoodoende oiok de verpachter is. Dhr Schuit vraagt of de voorzitter al nadere gegevens kan mededeelen omtrent de waterleiding, het geen door den voorzitter ontkennend wordt beantwoord. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Spijk (Gr.) J. J. Wolden- dorp te Stedum. Aangenomen naar Joure A. C. H. Vol- lenweider te Birdaard. Bedankt voor Hollandscheveld (Z. O.) K. G. Kwint te Terkaple. Geref. Kerken. Bedankt voor O.- en W.-Souburg S. J. Popma te Nieuwendam; voor Urk R. J. v. d. Meulen te IJmuiden. Kerkelijke moeilijkheden. Over de moeilijkheden bij de Geref. Gem. te Gias- sendam en te Sliedreaht, schrijft Dis Kersten in de „Saambinder" o.m. Ter Particuliere Synode van 1928 der Ge ref. Gemeenten werden bezwaren, geopperd rakend bet kerkrechterlijk standpunt en de leer der beide predikanten Ds D. C. Ovex- duin te Giessendam en Ds J. Overduin te Sliedrecht. De Synode benoemde een depu tatie die in "29 rapporteerde. Hoewel de notulen der Synode 1928 staande deze en- in de volgende vergadering waren goedgé- keurd, kwam daartegen ter Synode in Febr. 1.1. te Barneveld gehouden bezwaar in; door de classis Giessendam fas dit bezwaar doorgezonden. De Synode besloot de notu len te handhaven en een commissie te be noemen die de classis bijstaan zou om! te beproeven de geschillen op1 te lossen. Dit is helaas niet mogen gelukken. Integendeel. Beide leeraren, die een verbond gesloten hadden met elkander te blijven of saam te gaan, onttrok ken zich en hun kerkerad'en g i n- gen met he.n mede. Sliedrecht was niet ter Synode. Dis J. Over duin had met zijn kerkeraad namens de ge meente een verklaring gezonden, zich te ont trekken. Met ernst en in dein geest der liefde is door verschillende leeraren, met na me ook door Ds Fraanje, leden der depu- tatie-Synodi en door Ds Verhagen gepoogd' Ds D. C. Overduin en diens kerkeraad te overreden. Niets echter mocht baten. Ik merk hierbij op dat de mededeeling in sommige bladen, als zou een brief van een lid der gemeente Giessendam ter Synode ge weest zijn, bevattende een aanklacht tegen aen leeraar dier gemeente, onjuist is. Wel heeft, naar ik vernam, dhr L. een brief aan de laatste classis geschreven, maar die is niet behandeld. De benoeming der Synodale deputatie hield met een schrijven/ van L. dan ook niet het minste verband. Neder 1. Bond van predikan ten. Wijl naar hun oordeel de Nederl. bond van predikanten steeds meer de allures van een moderne vakorganisatie aanneemt en zij de agitatie van den secretaris ds D. Boer in Den Haag in "het orgaan van den bond tegen de wettelijke kerkelijke instanties, met name tegen den raad van beheer, allerminst kunnen goedkeuren, hebben zeven Ned. Herv. predikanten te Rotterdam, benevens een' eme- ritus-predikant, voor het lidmaatschap bedankt Bevorderd aan de universiteit te Utredht tot arts de heer A. H. J. v. d. Kamp; tot tandarts de heer A. W. Bruin- ooge. Als no. 2 op de aanbeveling voor de benoeming van een Leeraar in 'de Engelsche taal en letterkunde aan een H. B. S. te Rotterdam is geplaatst de heer J. W. Haverkamp te Oostburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon hoozl eeraar in de afdee ling electrofechniak aan' da Technische HoogMsdhool te Delft, oim onderwijs te geven in do alectrotechniek, dr ir W. T. B abler te 's-Gravenhage. Naar Links? Wtf lezen in de Maasbode: Bet links socialistisch weekblad „De So cialist" is in de wolken over het besluit der roode Kamerfracties, om de sinds een paar jaar gevolgde gedragslijn ten aanzien van de jaarlijksche opening der zitting van de Sta- ten-Generaal weer te laten varen; en met een demonstratief artikel op de eerste pa gina van „bet orgaan krijgen de tot beter in zicht gekomen partij-voormannen een pluim op den hoed gestoken. Het loopt tegen Pasohen en bij de vele moeilijkheden, waarin het aanstaande con gres de partij gewikkeld vindt, was het mis schien niet ontactisch van de leiding, om weer eens in een „voorloopdg nog niet urgente kwestie als deze wat naar links te javeere®. 7ooals dan ook „De Socialist" met v; doening opmerkt, beteekemt dit „een van1 die onverkwikkelijke punten op de congres-agenda minder". Zal het hierbij blijven, of zullen we te Groningen nog meer concessies beleven aan den niet zonder eenig ongeduld ppdringendeiJ linkervleugel Wij denken aan de reprimande in het zelfde weekblad-nummer toegediend aan de afdeeling Amersfoort, die per manifest heeft doen verspreiden dat godsdienst en socialism*! elkaar volkomen dekken; wij denken jjooral aan de artikelen-serie van Mian Lansen, die al sedert een paar maanden in samenwerking met de redactie stemming maakt voor wijzi ging der socialistische onderwijspolitiek enj het stelling nemen der S. D. A. P. voor de verplichte openbare staats school. Met belangstelling mag men de komende congresdagen tegemoet zien. Vechtpartij met doodelijken afloop. EINDHOVEN, Zondagavond ontstond in een café aan do Tongelresche straat twist tusschen den kapper B. en den arbeider Smit. Buiten werd de ruzie voortgezet, die zóó hoog liep, dat B. Smit twee messteken in horst en buik toebracht. De 55-jarige Smit isi aan de verwondin gen overleden. B. hieeft zich bij de po litie aangemeld en is in arrest gesteld. KERKRADF. Gisteravond te tien uur ontstond brand in een loods te Spekl bolzerheide. Toen het vuur was gebluscht, werd op 100 M. afstand, in .de land- bon wschlU'Ur van C. brand waargenomen. De inhoud, bestaande uit machines, land- bon wwerktuigen, hooi, granen enz. ging verloren. Aangenomen wordt, dat beide branden, evenals hot groote aantal bran den van den laatsitg^,ftii<h aankwaad willigheid zijn te wijten. De schade wordt door verzekering gedekt. DEN HAAG. Op 91.-jarigen leeftijd is hier overleden de gepensioneerd gene- raal-majoor der infanterie C. F. H. Put man Cramer. DIEREN. Zaterdag sloeg de kiar, waar mee de 59-jarige voerman H. reed, om. H. kwam er onder en is ©enige oogenblik- kan later overleden. ETTFN FN LEUR. De 62-jarige B. maakte hedenmorgen zijn revolver schoon. Onverwacht jjing er een schot af. De kogel drong in de hersenen, zoo dat de man onmiddellijk dood was. PARIJS. De Fransohe Kamer heeft van nacht de tweede lezing over de begroe ting beëindigd en baar met 462 tegen 118 stammen aangenomen. Men verwacht bij de derde lezing nog eenige moeilijk heden .inzake de pensioenen'. Tardieu zal zoo noodig de kwestie van vertrouwen stellen. LONDEN. D© Indische regeering; treedt thians krachtiger op in Britsch-lndië. Een der voornaamste leiders van de Indische beweging is gearresteerd wegens overtre ding van het zoutmonopolie. De geruch ten .nmtrent een aanstaande arrestatie van Gandi worden steeds hardnekkiger. Aardverschuiving. LONDEN. In het kolengebied van "Wa les, te Tredegar bij Bargiod heeft ©en groote aardverschuiving plaats gehad. Een miljoen ton aarde is in beweging geko men. Een mijn, waarin 60O a 800 ar beiders werken, wordt zear ernstig be dreigd. Duizenden tonnen aarde zijn reeds afgeschoven in de richting van de hoofd straat en de spoorbaan. Het geheele ver keer is stilgelegd. Talrijke gehouwen zijn reeds vernield. Pogingen om te stutten, zijn .vergeefs gebleven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactiei. Geachte Redactie, De vorige week is hier opgericht een afdeeling van „Kerk en Vrede", aanvan kelijk met 40 leden. Zoo naar den s c h ij n geoordeeld, kan men niet anders, dan zich over dit feit verblijden; want èn Kerk èn Vrede ?ijn op zichzelf te welluidende woorden, om er iets tegen te hebben. Doch hebben we hier met een zaak te doen, die beantwoordt aan dien uiterlijken schoenen schijn Schreef niet een onzer groote bladen, dat deze actie gevaarlij1- ker is dan elke andere? Dat ze uitgaat van een anarchis tisch principe, en, hoewel den naam dragende van „Kerk en Vrede", inder daad met de kerk van Christus niets heeft uit te staan?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2