No. 165 Maandag 14 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hsndrikse Cos Bank N.T. Gobs coupons en lossingen EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. leis over de wei op de Inkomstenbelasting. c. renten van andtóe schulden; ALLE per 1 Apriï vervaiiende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie Na ÏL Postrekening Na 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. Zeeuw VEESSSIJNT HLSSN WEEESA® Abonnementsprijs; Fer 2 maanden, Scaaee per jp«st, 5 Leasa aiiniiütirB «.05 PrËjs der Advertentiën: i4 regels 11.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Van oorlog en vrede. D;e vorige week! is te Go.es oen. open bare vergadering gehouden, die, zooals later bleékj beoogde de oprichting van een alfdeeiing van „Kerk en Vrede" en die in verband mét de theoriën die daar verkondigd werden bet noodig maakt, dat we daarop hier terug komen. Het is nieit mogelijk en oojk niet noo dig, aan alles wat zooal in openbare ver gaderingen verkondigd wordt, aandacht te schenken. Hier staat de zaak echter anders. Niet alleen om de zeer gevaarlijke denk beelden die "in deze vergadering nog wei met een beroep op God» Woord werden gepropageerd, maar ook in verband met de wijlze waarop zij werd1 voorbereid. De aankondiging zag er onschuldig uit. Niemand kan er toch bezwaar tegen hebben dat voorlichting wordt gegeven omtrent het vraagstuk van „Onze Christe lijke roeping inzake oorlog en oorlogs toerusting". Daarbij komt nog dit. Deze vergadering stond onder leiding van een predikant, die om zijn persoon en werk bij velen geliefd is en die met name op de jeugd een groeten invjoed heeft. En als spreker trad eveneens op een predikant, van wien men zou mogen.ver wachten dat hij' „onze Christelijke roe ping" zou behandelen in overeenstemming met wat Gods Woord dienaangaande leert. Het tegendeel gebeurde echter. Hier werden met uit rijn verband' ge rukte Bijbelteksten en onder schoenen schijn theoriën verkondigd, die niet steu nen op den Bijbel, maar die met de Hei lige Schrift in lijnrechten strijd zijn. Hier werd het ambt en de roeping der Overheid op een bedenkelijke wijze miskend, de leiding Gods in de historie zonder meer ter rijde gesteld, de weer loosheid gepredikt enal gebeurde dat niet met ronde woorden, toch pracfiseh propaganda gemaakt voor de dienstweige- rmg. Tegen deze actie te waarschuwen is ■Christenplicht. Het serin moet hier op on v ei 1 i g wor den gesteld. Wij 'komen op deze zaak dan ook nader terug. i De vredesactie in den gezonden zin heeft onze hartelijke sympathie. Wij heb ben als Christenen alles te doen wat in ons vermogen is om jhe>t oorlogsgevaar te beperken en alles wat de pa ^orde ring van het pecht en den vrede kan. dienen met kracht te steunen. Maar wij hebben ons o'Ok daarbij te richten naar Gods Woord en naar dat Woprd alleen. L 1 1 (In verband hiermede verwijzen wij naar een artikel over hetzelfde onderwerp in het tweede blad van heden.) Treinvertragingen. Allang leest men in de Russische pers klachten over de vele vertragingen van passagierstreinen. De laatste dekade van Maart heeft het niet beter gemaakt. Van de 536 treinen over grooten afstand, die tusschen 21 en 31 Maart te Moskou aan kwamen, waren er slechts 374 op tijd; op de noordelijke spoorwegen waren 46 pet. van de treinen te laat, op den spoorweg Moskou-Zazanj 4 pet., Moskou-Koerstk 35 pet., de spoorwegen naar het westen 24 pet., enz. Gemiddeld kwamen de trei nen op de lijn Moskou-Kazanj 2 Mi uur te laat, uit 'het noorden 1 uur, op den spoorweg naar Koersk 1 Yi uur. Noch tans is er eenige verbetering: in de eer ste twee decaden van Maart bedroeg het percentage laatkomers n.l. 41.3 en 37 pet., thans 30.6 pet. Geen ontbinding van den Duitschen Rijksdag. In den Duitschen Rijksdag werd Zater dag de beslissende stemming gehouden over de gecombineerde financieels en agrarische wetten. De rijkskanselier dreigde bij het begin van de zitting met de ontbinding van den Rijksdag, voor het geval de wetten mochten worden verwor pen. Daarop liet de groep-Westarp, daar de stemming voor de Duitsch-nationalen vrij was, de groep-Hugenberg in den steek en vielen de Duitsch-nationalen in twee groepen uiteen. Uitgebracht werden 424 stemmen, waar van 217 vóór, 206 tegen en één blanco, zoodat de regeering de overwinning heeft behaald en de Rijksdag dus voorloopig niet wordt ontbonden. De toestand in Britsch-Indië. Op een bijeenkomst van den nationalis- tischen leider Malaviya en een aantal In dische importeurs is besloten, dat dezen zich gedurende een jaar zouden onthou den van het koopen van Britsche goede ren. Gandhi is Zaterdag van Soerat naar Pinjrat vertrokken, waar de actie tegen het zoutmonopolie door zijn talrijke aan hangers zal worden voortgezet. Naar men in Engelsohe kringen aan neemt, zal de regeering de volgende week haar tot nu toe tegenover Gandhi gevolg de politiek wijzigen. Als Gandhi voort gaat met de wet te overtreden, is spoedig zijn arrestatie te wachten. Te Bombay was de Beurs volledig ge sloten, ten teeken van protest tegen het optreden van de politie, die in de straten een charge op de menigte uitvoerde. Korte Berichten. Na afloopi van een feestmaaltijd in een hotel in het Western! van Londen, waaraan ongeveer 20 persionen deelna men, grootendeels vooraanstaande figuren in politieke en handelskringen, werdetnl do meeste deelnemers aan het diner ziek, onder het toornen van vergiftigingsver schijnselen. Er wordt een omderzqelk inge steld of misschien een der genuttigde spij'zen dei oorzaalk der vergiftiging kan zijn. De volksraad van Zuid-Afrika hoeft het wetsontwerp op helt vrouwenkiesrecht in derde lezing aangenomen. Gisternacht werd in Engeland Frankrijk en België de zomertijd' inge voerd. De raad van volkscommissarissen van de Oekraine is tot de conclusie geko men, dat het mogelijk is de heele industrie een jaar vroeger dan het plan was, n.l. met 1 October 1932, tot den zevenurigen werkdag te laten overgaan. Op het oogen- blik is 30 pet van de arbeiders in het ge not van den zevenurigen werkdag. Het stoomschip Leonardo da Vinei met de collectie Italiaansche schilderijen uit de Staatsmusea aan boord, is, bege leid door een Italiaanschen torpedojager, in alle stilte van een der pieren van het West India-dok te Londen vertrokken. De politie had 'het 'dok afgezet. De schade, die door brand in de fa briek Provodnik te Riga is aangericht, waar vlas van de Russische handelsver tegenwoordiging was opgeslagen, is veel grooter dan uit de eerste berichten 'bleek. De sovjet-handelsvertegenwoordiging ver klaart, dat het haar nu moeilijk zal val len haar overeenkomsten voor vlasleve ranties aan het buitenland uit te voeren. De politie te Kowno heeft het com munistische hoofdkwartier gesloten. Een aanzienlijke hoeveelheid, voor de 1 Mei viering bestemd propagandamateriaal werd in 'beslag genomen. Zeven personen, onder wie de leider van het communisti sche politieke bureau voor Litauen, zijn in hechtenis genomen Het luchtschip Graf Zeppelin is na een tocht boven Zwitserland, die negen uur geduurd heeft, Zaterdag om 16.55 uur vlot geland. Men heeft vrijwel dezelfde route gevolgd als bij den eersten tocht boven Zwitserscb grondgebied. De Wegenbelasting. Naar het H b 1 d. verneemt, heeft die belas tingad ministratóe toch wedier de ge legenheid geopend! otm een driemaands- klaart, welke niet afloopt Op 30 April, maar opt 31 Mei of 30 Juni, te laten volgen door een voljaaxskaaxt zonder dat men over een of twee maanden dubbel belasting behoeft te b'etalen. Wie dus b.v. thans, in de maand April, mot een driemaandateart rjjdt en liever in het vervolg een voljaarsk'aaxt heeft, die moet op o|f even -na "1 Mei op het belastingkantoor de drietrnaands- kaart ter verwisseling voor een voljaars- kaart aanbieden. Hij; moet dan over elf of tien maanden bijbetalen, naar gelang de driemaandslkaart loopt tot 31 Mei of 30 Juni. Bovengenoemde faciliteit is alleen te verkrij'gen met een driemaandskaart gel dend voor eon In het Opvolgend belasting jaar overloopend driemaandstijdvak, dus voor het tijdvak Maart, April, Mei of April, Mei, Juni. Chr. Boeren- en Twindersbond in Nedarland. Die Chr. Bperen- -en Tuindersbond' houdt Woensdag 21 Mei te Gouda rijfn jaarver gadering in Kunstmin „Sociëteit Ons Ge noegen", 1 aanvang 's morgens 11 uur. De voorzitter, 'Prof. Mr. P. A. Diepen horst van Amsterdam, hondt de openings rede, waarna de 'huishoudelijke aangele genheden volgen. In de middagvergadering spreekt Trof. Dr J. R. Sloteuiaker de Bruine, van Was senaar, over: „De landbouw en de sociale wetgeving". Na deze vergadering1 wordt een orgel concert in dei St. JanskePk gehouden en hierop, volgt een gemeenschappelijke maaltijd. 'sAvondte half negen vinden twee sec tievergaderingen plaats betreffende ver schillende bestaande en in oprichting zijin de zaaizaadkeuxingen en het verband der Cbr. lagere landbouwscholen en het vor men een er eventueel® organisatie van oud-leerlingen dier scholen en cursussen. Den volgenden dag, Donderdag, Wordt de Goudsch© varkensmaxkt bezichtigd, g'e- volgd door een boottocht naar Boskoop1, waar 'drie groote kweekerijien zullen wor den bezichtigd'. De postvluchten naar Indig. Naar het Hbld. verneemt, heeft ida Engelsohe xegeering in haar brief aan de Nederlandsche regeering inzake de her vatting van de postvluchten op Nedierl.-Ini- dië met ingang1 van 1 October, aan haar toestemming vier voorwaarden verbonden. Van 1 Oct. af wordt de gevraagde toe stemming verleend met dien verstainde, dat d'e dienst zou worden stopgezet, zoioe dra de toestand der luchtvaartberreiheta' dcjor zwaren regenval idit nopdzafeeiijk mocht maken. Verlangd wopdt een wederkeerige toe stemming van Nederlandsche zijde voor het gebruik van de N'aderi.-Indischevliegl- velden door Blritsche vliegtuigen op die lijn naar Australië. Intern vervoer van passagier» of goe deren in Britsch-Indië wordt niet toege staan. Luchtpost, bestemd voor plaatsen in Britsch-Indië, moet op' dei uitreis te Kaj- ratsji, op cte terugrei» in ©en nadetf te bepalen plaats in Burma jworden afge geven. Wijziging Radenwet. Ingediend is een wetsontwerp! tot wiji- ziging van de Radenwet. Blijkens de me morie van toelichting beoogt dit ont werp twee wijzigingen in de Radenwet aan te brengen. Die eerste wijziging bedoelt de 'Raden van Arbeid te ontheffen van de hun opgelegde verplichting tot geheimhouding1 voor zoover betreft de voogdijraden, zoo- dat zijr aan die lichamen de inlichtingad zullen kunnen verschaffen welke deze voor een richtige uitoefening van hun taak no'odig hebben. De andere wijlziging hofudt verband met de inwerkingtreding van de Ziektewet. Monumentenzorg. Bij Kom. besluit is btenoemid tot com mies bij het rijksbureau voor monumen tenzorg 'dr M. Cfcinga, thans adjunct-comi- xnias bij die instelling. De kali-verschepingen. Uit Brussel wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: In Antwerpsche handelskringen heerscht zekere ongerustheid omtrent de kalikwestie, daar de jongste berichten uit Parijs blijken te bevestigen, dat de Société Commerciale des Potasses d'Al- sace niet geneigd zou zijn Antwerpen het monopolie der kaliverschepingen te ver zekeren en toch nog een deel van den uitvoer over Rotterdam zal leiden. Het doel van de nieuwe reis van burgemees ter van Cauwelaert naar Parijs zou wel degelijk zijn, dit monopolie schriftelijk te zien verzekerd, in welk geval de stad Antwerpen bereid zou gevonden worden, nieuwe kali-installaties op te richten, be stemd om aan de S. C. P. A. te worden verhuurd. Deze installaties zouden dertig millioen francs kosten. Holland op zijn malst. De Nederlandsche vereeniging, die de belangen behartigt van onze zoo sterk bedreigd© molens, zocht aanraking met do vereeniging „Da Vlaaimache Molen" en.— natuurlijlfc mét een Franscben brief. Di ir. Stan Leurs gaf, volgens „Het Vaderland" een antwoord, dat mét den volgenden striememdlen slotzin eindigde; Tot onze spijt kunnepi wij dp dit schrijven niet reageieren, daag het in eene voor ons totaal onverstaanbare taal is opgesteld. U zoudt ons ten zeerste- verplichten met in hét Neder- landsch even te willen schreven, waar over er eigenlijk sprake ia. Dat 'antwoord, zegt da Maasbode, is een ware verkwikking. Wanneer zullen we toch eindelijk öems ophouden, oins tegenover onze Vlaamsche brooders misdadig belachelijk te maken? Nu de tijd wederom is aangebroken, dat ieder belastingplichtige voor de In komstenbelasting, binnenkort zich voor de taak ziet gesteld, om. het hem uit gereikte belastingbiljet voor die belas ting in te vullen, is het wellicht niet ondienstig, de voornaamste bepalingen van die wet aan een korte en ook eenvoudige bespreking te .onderwerpen en daarbij eenige wenken te geven, die bij de invulling van bet aangiftebiljet in acht moeten worden genomen. Om te beginnen willen we ©en nog veelvuldig voorkomend misverstand weg nemen, als zouden n.l. aan die belas ting slechts onderworpen zijn zij die meerderjarig zijn en dus den leef tijd van 21 jaar hebben bereikt. Dit is niet het geval. Aan de Inkomstenbelasting zijn onder worpen zij, die binnen het Rijk wonen, onverschillig van welke nationaliteit en van welken leeftijd zij zijn, dus ook min derjarigen, zelfs al wonen zij' bij hun ouders in. Ze zijn toch zelf belasting plichtig. Alleen minderjarige kinderen die in het bedrijf van hun ouders werk zaam zijn, worden uit dien hoofde niet zelf aangeslagen, terwijl de onders als dan het arbeidsloon ,of kost en inwo ning verstrekt aan hun .minderjarige kin deren, die jn hun bedrijf werkzaam zijn, niet in mindering van hun inkomen mogen brengen. Minderjarigen, die niet in het bedrijf van hun ouders werkzaam zjjn, en der halve inkomsten genieten wegens af zonderleken vlijt, worden, indien hun inkomen f800 of meer bedraagt, wel de gelijk zelf in de Inkomstenbelasting aan geslagen. Een belangrijke vïaag is, waarnaar en wanneer men belastingplichtig is. Welnu, de binnen het Rijk wonende natuurlijke personen zijn belastingplich tig naar hun zuiver 'inkomen. Onder inkomen wordt verstaan de som van hetgeen in geld of geldswaarde '(vrij kost, inwoning, vuur en licht) zuiver genoten wordt als opbrengst van lo. on roerende goederen (gebouwde en onge bouwde eigendommen); 2o. roerend ka pitaal; 3o. onderneming en arbeid (be drijf) 4o. rechten op periodieke uit- keeringen van bet leven afhankelijk (wachtgelden, pensioenen, lijfrenten). Onder zuiver inkomen wordt ver staan het bruto inkomen nk aftrek van de bedrijfs- en-beroepskosten. Wat dan overblijft, is in den zin der wet zuiver inkomen. Dit wil echter niet zeggen, dat van het aldus berekende inkomen de belas ting wordt geheven. Om te komen tot het belastbaar inkomen, dus het inkomen waarvan de belasting berekend wordt, mogen nog worden afgetrokken de door de belas tingplichtigen verschuldigde a. lijfrenten, pensioenen en andere pe riodieke uitkeeringen en verstrekkingen in den zin der wet (b.v. ondersteuning aan behoeftige ouders); b. altijd durende renten; Binnenland. De postvluchten naar Indië. Jaarvergadering van den Chir. Doeren en' Tuindershond. Moord te Eindhoven. De 'kali-verschepingen. Buitenland. Geen ontbinding van den Duiitsehen Rijks dag. De toestand in Britsch-Indië. Aardverschuiving in Wales. d. premiën voor levensverzekering, lijf rente ol pensioen. De onder a., b. en c. genoemde aftrek moet berekend worden naar den toe stand op 1 Mei van het belastingjaar (dus dit jaar naar 1 Mei 1930). De aftrek onder d. genoemd (premie levensverzekering, begrafenisfonds van het gehééie gezin enz.) is gebonden aan een dubbel maximum. Vooreerst mag niet meer dan 5 pCt. van bet inkomen worden afgetrokken voor premie levensverzekering, lijfrente .of pensioen, en in geen geval meer dan 100 gulden. Onder de levensverzekeringen vallen ook verzekeringen in begrafenisfondsen 6chter niet dia in ziekenfondsen, stu die- en uitzetverzekeringen. Deze laat ste mogen dus niet van het inkomen worden afgetrokken, evenmin als premie voor spaarverzekeringen. Renten van particuilerei- of bedrijf s- schulden kunnen echter onbeperkt, ten volle worden afgetrokken. Zoo b.v. hy potheekrente. Ook de verschuldigde con tributie voor een vakvereeniging mag werden afgetrokken. N Daarmede is echter niet alles gezegd. Behalve de aftrekposten, die we onder a. tot „en met d. hierboven noemden, mogen ook worden afgetrokken bedrijfs- en beroepskosten. Daaronder worden ver staan o.a. de kosten noodig voor de uit oefening van -een bedrijf of beroep of dte rechtstreeks daartoe betrekking heb ben. Zoo mogen worden afgetrokken, het arbeidsloon van het in het bedrijf werk zaam zijnde personeel, kosten voor re- clame en advertenties, kosten voor ver warming of verlichting van de bedrijfs gebouwen of lokalen (winkels, enz.), de kosten voor het plakken van zegels voor het personeel, inningskosten enz. Kort om alle bedrijfs- en beroepskosten. Ook mogen worden afgetrokken de kos ten van onderhoud, verschuldigde ren ten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken. Daaronder valt niet de verschuldigde Inkomstenbelasting, wel de Perscneele belasting, voorzoover deze belasting geheven wordt van zaken, die tct het beroep of bedrijf behooren. Ook mogen worden afgetrokken de kosten van verzekering en onderhoud van onroe rende goederen (gebouwen en gronden) en de op die goederen rustende belastin gen (grondbelasting, straat- en polder- lasten.) Wie b.v. een eigen huis heeft, "bere kent de opbrengst daarvan als volgt: Hij bepaalt de huurwaarde van hef huis, die meestal gelijk is aan de huurwaarde der Personeele Belasting, of vraagt zich af, hoeveel de huur zou bedragen, .indien hij het huis zou verhuren. Daarna ver mindert hij die huurwaarde met: de on derhoudskosten over het laatst ver kopen kalenderjaar, de hypothecaire ren te, de grondbelasting, straat of polder- lasten, assurantiekosten enz. Wat dan nog over blijft wordt als opbrengst voor de Inkomstenbelasting aangegeven. KONINGSVREES BIJ DE S.D.A.P. Wij moeten bekennen, aldus het Hdbl., dat wij niet kunnen bevroeden hoe ver de S.D.A.P. dé consequenties zal willen doorvoeren van haar anti-monar chale houding, Zij wil haar parlemen-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1