DE ZEEUW TWEEDE BLAD EEN BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK FEU I LLETON. Niet door eigen kracht Gemeenteraad van Goes Zoeklichtjes VAN VRIJDAG 11 APRIL 1930. No. 163. XVI. Welnu die 3 uur moeten voor heim bijzonder frottig gemaakt worden. Hij moet niet in een klein bedompt vertrekje zitten; hij mioet ook geen „jank" krijgen naar de straat of naar de kroeg1, maar z'n lust moet zijin huis en zijn tuintje zijn. Dat maakt hem rustig, opgewekt: een zaak van onschatbare betee'benis in een wereld van zoo heterogene elementen als in de mijhstreek gevonden worden. Daarom heeft men in de mijnstreek vastgehouden aan het eensgezinshuis en bij dat eensgezinshuis een flin ke tuin, terwijl bovendien aan de mijnwerkers door de Staatsmijnen nog. volkstuintjes verhuurd worden voqr.... een heelen cent per vierkanten Meter. Daarbij is bij den bouw der woningen de natuur zooveel mogelijk ongerept gela ten. Bosch en heesters, paden, men vindt ze „ruim voorhanden". Natuurlijk was dit in Heerlen niet mo gelijk. Maar wat men daar gedaan heeft, is dit: men heeft de groote complexen mijnwerkerswoningen gebouwd aan den buitenkant der stad. Men kan eigenlijk zeggen, dat de stad Heerlen een kern heeft: de winkelstad. En van den kern loopen verschillende wegen naar buiten, naar de verschillende kolo nies, die dorpjes haast op> zichzelf zijn; elk verbonden door goede busverbindin gen met de stad. 't Voordeel daarvan is, dat de stad 's avonds niet do.or mijnwerkers wordt overstroomd, maar dat dezenl, ook al door den afstand daartoe gedwongen, op hun gedoetje blijven, en hun vrijen tijd aan de verzorging daarvan ten koste leg gen. In de dorpen buiten Heerlen, in Brun- sum, Hoensbroek, Lutterade, enz. heeft men de kolonies zoo dicht mogelijk bij de mijnbedrijven gebracht. In de eerste plaats, ,om de mijnwerkers gelegenheid te geven zoolang moge'ijfc van hun vrijen tijd te genieten en in de tweede plaats om dat men zoo heel graag een kern van flinke werkers, wier verzuim uiterst gering is, bij 't bedrijf houdt. O i het oogenblik hebben de Staatsmij nen 2843 eigen mgnwerkerswoningen, ver deeld over verschillende kolonies. In gezelschap van den heer Kok bracht ik den tweeden dag van mijn verblijf in de mijnstreek een bezotefc aan de Emmaj, waar de adjunct-woninginspecteur-admini- stiateur en behartiger der sociale aange- leeenheden,, de heer J. W. Dörr, ons een en ander over den woningbouw ver telde en ons eens rondleidde, door het prachtige tuindorp Treebeek. Van wat hij ons vertelde, zal ik hier een en ander laten vo'gen. Men zal zien, dat het element paedagogiek ook in de woningp.olitiek der Staatsmijlnen niet ont breekt. Hierboven noemde ik het aantal Staats mijnwoningentotaal 2343. Van deze 2843 woningen zijn er ech ter een 700 houten woningen, gebouwd in oorlogstijd toen het aantal mijnwerker? snel 'klom in verband met het feit, dat ons land was aangewezen op de productie van onze eigen mijnen, waardoor die productie snel moeist worden 'Opgevoerd. Met het doorvoeren der productie ging gepaard groote .toevloed van arbeids krachten naar de mijinstreelk; er was niet tegen te bauwen; en dus werden houten noodwoningen opgericht. Even we] keurig ingericht en sinds uitstekend ver zorgd. Wat doet de mijindirectie p.u? Wanneer mijhwerkers van elders war den aangenomen en dezen komen zich aan'melden om een woning, dan wordt hun een houten noodwoning men spreekt thans van semi-permanente wo ningen op steenen fundeering aange boden voor 12 a 13 giulden per maand. En waarom? Wel, omdat er onder de mijnwerkers een zeker kwantum is, dat eerst tot het netjes bewonen van een woning moet worden opgevoed. Toen in de oorlogsjaren tal van Drenten naar de mijnen kwamen, afkomstig uit plaggenhutten, heeft men begrepen, dat dezen eerst via een houten woning moes ten worden opgevoed voor een keurig bewonen »an een steenen huis. Juist het vooruitzicht van in de toekomst een der inderdaad fraaie steenen mijhwerketrswo- ningen te mogen bewonen, deed de bewo- neis streven naar orde en netheid die beloond zou worden met de verhuizing. Huishoudcursussen, naaicursussen, kook cursussen werden in- 't leven geroepenl voor de vrouwkens, aan wie geleerd werd zuinig met het huishoudgeld om te gaan I en met weinig geld een huisje aardig in te j richten. En waar het geld voor de inrich ting van een woning zelfs ontbrak en dat was vaak maar al te veel het geval, wer den door de afdeeling sociale zaken, goe deren op afbetaling verstrekt tot een maximum van f25 en onder restrictie, dat de echtgenoot niet reeds bijl de mij Het nieuwe mailschip „Baloeran" van de Rotterd. Lloyd heeft Woensdag zijn proeftocht gemaakt. Minister Reytoer (met bolhoed) en minister Deckers (met deukhoed) hegeven zich aan boord. door Annie Lucas. 52) o—" De zaak zelf had allen, Lucy even goed als de andereu, niet weinig verrast. Op zekeren morgen ontving Allan een brief van den heer Devan, de hulppredi ker vau de Jacobikerk. Een deftig,, za kelijk epistel. De sohrijver had de eer Dr Mayburn mede te deel en, dat zijn bloedverwant de Earl van Seagrove hem de predikantsplaats van Thorpe-Alderton met een inkomen van 800 pond sterling 'sjaars had aangeboden. Hij had dit aan bod niet van de hand gewezen, en na rijp beraad was hij tot de overtuiging gekomen, dat het voor hem in de ge geven omstandigheden wenscholijk zou zijn den heiligen band des huwelijks te sluiten. Onder al de dames van zijn 'kennissen scheen er niemand meer ge schikt om hem ter zijde te staan, bij de vervulling zijner nieuwe plichten, dan juffrouw Lucy Mayburn, die niettegen staande baar jeugdigen leeftijd zulk een bewonderenswaardige bezadigdheid, ge zond versland, en prijzenswaardige.! ijver in gemeentezaken had aan den dag ge legd, dat hij geen oogenblik in twjjfel had gestaan om haar zijn hand aan te bieden. Bijgevolg verzocht hij Dr Mayburn, in dien deze geen bezwaar tegen zijn voor stel had, de jonge dam® met dit ver zoek in kennis te stellen, en van baar de vergunning te vragen om zijn zaak in persoon te komen bepleiten. Allan en Margaret maakten zich vroo- ljjk over dit vormelijk en zelfzuchtig schrijven, en geen van beiden dachten iets anders of Lucy zou er eveneens den draak mede steken. Zij had den heer Devan gedurig ontmoet naar aanleiding van gemeentebelangen, schoolbezoek en armenverzorging, maar niets in haar ge drag had ooit het vermoeden doen ont staan, dat de man zelf eenigen indruk op haar maakte, en toen Allan de3 mid dags, nadat hij den brief ontvangen had, de verplaatsing van den predikant op zettelijk besprak, en hij haar aandachtig gadesloeg, had zij slechts de opmerking gemaakt, dat het haar plezier deed, want dat de heer Devan een ijverig man was, en dat hij zeker een uitstekend predikant zou wezen; al dien tijd met onverstoor bare kalmte haar aandacht bij haar bord bepalende. Desniettegenstaande beweerde Allan, tot Margaret's niet geringe varontwaardi- nen in voorschot was, en dat geen luxe goederen werden aangeschaft. Op deze wijze trachtte men ook te voorkomen, dat de gezinnen in han den van woekeraars vielen en zorgde men meteen, dat er arbeid het ver vaardigen van ledikanten enz. was voor invalide geworden mijinwerkers. Dit alles heeft uitstekend gewerkt; en't systeem werkt nog uitstekend. Men moet maar eens in de huizen der mijnwerkers 'komen. Wat een keurige be woning en voorts keurige huizen. Vooral in Treebeek, wel het neusje van de zalm der Staatsmijnwoningen. „Een woning in Treebeek", dat is zoo ongeveer het ideaal van eiken mijnwerker. En dat is niet te verwonderen. Wat een heerlijke woonwereld is het daar. De huizen hebben alle keurige tuin tjes en groote achtertuinen. Ze staan er in ten heuvellandschap' met prachtige ver gezichten, met er in uitgegraven aspihalt- wegen, die omgeven zijin door gazons. Het is er een heerlijkheid 1 En dan de inrichting der huizen Beneden een paar flinke ruime ka mers met keuken; en boven twee drie slaapkamers met zolder, en in den tuin een ruime „stalling", wat wij: noemen een schuurtje voor 't bergen van wasch- gerei, brandstof, fietsen, enz. Treebeek is aardig om zijin. natuur. Echter ook de andere koloniën mogen zich laten zien. Die van Heerlen mogen een ietwat stadsch karakter hebben; ze zien er toch ook keurig uit. De stra ten zijn ruim, de huizen zijn keurig on derhouden en goed bewoond. Deze goede bewoning is mee te dan ken de diverse curses noemde ik reeds aan het wakend oog van de opzichters en de inspectrices en dan van de eigen mijnpoJitie, die een beambte in elke ko lonie heeft wonen. Dezen tezamen zorgen voor den goeden gang van zaken. Ze rappor toeren alle ge beurtenissen aan de woningcommissie, waarin de drie inspectricas en de heeran Dörr en W. A. Damen, hoofdopzichters voor 't woningonderhond, zitting hebben en dezen regelen de zaken wanneer ze verkeerd dreigen te gaan. Welk een sociaal en maatschappelijk goed er van dit toezicht uitgaat, laat. zich nauwelijks denken. De commissie is voor vete' gezinnen zelfs een reddings boei omdat zij zelfs met. veel succes vaak in gezinskweslios advies kan geven en dreigende splitsingen weet te voorko men. f Trouwens het meeleven van de mij'n- auloiiteiten met de mijn werkersgezinnen is voorbeeldig. Ik wees in een der vo rige artikelen pp de opleiding der jon geren voor 't bedrijf ondergronds. Maar deze opleiding is meteen een opvoeding, daar de onderwijizers in zeer nauw contact staan met de ouders der knapen. En dat zelfde contact nu is er tusschen de woningcommissie, die weer staat onder controle van den chef der sociale aange legenheden van het geheels Staats-mijn- bedrijf, den heer J. Mous, die in zeer moeilijk kwesties zijn adviezen geeft. Dat goede contact tusschen de gezinnen en de woningcommissie - laat mri.mair zeggen de commissie voor sociaal-maat schappelijke zaken leidt ook tot voor koming van pauperisme. De commissie beschikt, namelijk over een ondersteu ningsfonds een fonds gevormd door de boete-storting in het mijnbedrijf waaruit kan geput worden ais er nood, door langdurige ziekte, b.v. ontstaat in de mijnwerkersgezinnen, die ai eenige jaren in de mijnstreek genesteld zijn. (Wordt vervolgd.) (Vervolg.) Het voorstel tot het aangaan van een ruiling van grond op den hoek van de Blauwe Steen en de St. Jacobstraat wordt z.h.st. aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt beschikt op het bezwaar schrift van den heer Ch. Verhoeven tegen zijn aanslag in de straatbelasting. Besloten wordt te reclameeren tegen den aanslag in de Grondbelasting voor- zooveel betreft het Openbaar Centraal Slachthuis. Voorstel .tot uitbreiding der straatver lichting aan. den 's Heer Hendrikskinde- rendijk wordt z.h.st. aangenomen. Met de Mij Victoria te Amsterdam zal ging, da.t het zijn plicht was zorg te dragen, dat Lucy niet lichtzinnig een hu welijksaanzoek van de hand wees, het welk zoowel uit een financieel als uit een maatschappelijk oogpunt niet te ver werpen was. ,,'t Zou juist een geschikte positie voor haar zijn", zeide hij, „indien zij er toe besluiten kon heem aan te nemen. Laat haar den brief lezen, Mar garet. Gjj kunt beter te weten komen hoe rij er over denkt dan ik. Later zal ik met haar spreken. Zeg haar, dat ik haar mijn meening niet wil opdrin gen, maar dat zij niet uit het oog moet verliezen, dat zich wellicht nooit meer zulk een goede partij zal voordoen. Of gelooft gij, dat zij van iemand anders houdt?" ,,0' neen, Allan." „Dan zie ik niet in, waarom zij hem niet zou aannemen. Lucy is niet roman tisch, zooals gij, Margaret, zij is als ge knipt voor een domiaés vrouw." En toen Margaret, na ziah eerst over tuigd te hebben, dat Lucy geen flauw vermoeden had van deszelfs inhoud, den brief aan haar zuster ter lezing had gegeven, was zij niet weinig verbaasd, dat deze jonge dame zonder de minste aarzeling zich bereid verklaarde het aan bod van den heer Devan welwillend te zullen aannemen. „Natuurlijk zal ik bean een vaste geldleening worden aangegaan ad f 110.000, rentende és/s. 'koers 99*/2, aisluitingsprovisie s/s pCt. Dhr van 'Poelgeest meende eerst, dat het beter was even te wachten met deze leening, aangezien we leven in een tijd van dalende rentestandaard. De voorzitter achtte het echter niet onmogelijk, dat dan de aanbieding wordt ingetrokken. Uitstel is niet wen- scbeiijk, ook al, omdat de gemeentekas door uitgaven voor kerkrestauratie, enz. beneden niveau io geraaiu. Het voorstel wordt daarna aangenomen Ook wordt besloten, een lijdelijke geid- leening aan te gaan ad t ilu.ouü ten behoeve der kerkrestauratie. Het verzoek van den heer J. de Kok om te mogen bouwen buiten de rooilijn, aan den. Uostsingel, c.q. hem een scnaue- vergoeding toe te kennen, wordt aange houden tot na de beslopen zitting. Besloten wordt geen verzoek tot H.M. de Koningin te richten om he,, maxi mum-aantal vergunningen voor den ver koop van sterken drank te veriagen. Bepaling rooilijn voor de dreef, af slaande van de westzijde der Middel- Lurgsche straat. Dhr van Poelgeest meejit, dat de belangstelling bjj B. en W. voor de rooi lijnen nog niet zoo is, ais die moeist zijn. Moeilijkheden als deze had men kunnen voorkomen. Er is nu een benoorlijke kaart van Goes (De voorzitter: zeg u maar zeer behoorlijk.) Laat men daarop nu een rooilijn zetten voor geheel Goes te gelijk. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. dit zullen bespreken. Het voorstel wordt daarop met alg. st. aangenomen. Rondvraag. De voorzitter vraagt machtiging aan den Raad, om de voorwerpen, die nu in de Oudheidkamer zijn ondergebracht, ever te brengen naar het Gothischo huis. Dit .wordt goedgevonden. Alleen vraagt dhr Buijs of die voor werpen daar behoorlijk tegen brand zijn beveiligd. Zijn er minimaxen in dat ge bouw De voorzitter meent van wel. Werkverschaffing. De voor zitter doet eenige mededoelingen over de werkverschaffing, die .22 Maart of ficieel is stopgezet. Er is uitgegeven aan werkloon f 7711.22 en aan andere kos ten f5626.57, totaal f 13.337.79. De volgende werken zijn uitgevoerd: Dempen en rioleeren Achterhaven. (Het is de bedoeling van B. en W. eens te confereeren met de eigenaren van de aangrenzende panden, teneinde den verkregen .grond aan de bewoner-s (egen betaling in gebruik te geven.) Verbetering hoek Oostsingel, Oude Sin gel, die zich straks aansluit bij de ver bouwing der II. B. S. In dat verband deelt spr. mede,, dat de gemeente een stukje grond op den hoek Oostsingel-Kade kan krijgen, waardoor het verkeer ver beterd zal worden.. Dhr Koning betwijfelt of de gevon den oplossing inzake den verbouw van de H.B.S. voor öe gemeente wel een gelukkige is. Het H.B.S.-gebouw is niet zoo goed meer. En men gaat er nu 1 40.000 aan uitgeven. Het ..complex grond Naar do bladon melden hoeft do Hervonndle Gomoento te Oppenhuizen (bedoeld ia waar schijnlijk do Kerkvoogdij dier Gemeente) be sloten de losse landerijen dit jaar niet bij publieke verhuring tegen opbod te verpachten*, doch ©en proef te nemen piet verhuring tee gen taxatieprijzen. Een verblijdend bericht. In de eerste plaats pui de zaak zelf, omdat hier weer eens gebroken wordt met het in vele opzichten verderfelijke stelsel van ver huring bij opbod. Maar dan ook omdat het hier de lande rijen van een kerk .betreft. De kerk kan niet alleen door de prediking maar ook door haar voorüeeid invloed uitoefenen op het maatschappelijk leven. Daarom las ik dat bericht met genoegen evenals ik eenigen tijd geleden met vreugde zag dat de zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk te Goes tegen een vast tarief beschikbaar werden gesteld. OPMERKER. dat daar ligt, (H.B.S. plus ex-gevangenis) is van groote waarde voor handel en industrie. Het is zeker f20 a 130.000 waaid. Kan men niet beter een nieuwe en moderne H.B.S. op een andere plaats bouwen? Er zal nu veeL geid worden uitgegeven en men houdt een oud ge bouw. De voorzitter: bet is een Rjjks H B. S. Dhr Koning: maar de Raad mag toch bij het Rijk we) enkele opmerkingen maken W etbG o e d b 1 o e dwanneer U een dergelijken ruil zoudt willen aangaan, zou U toch zeker moeten weten in het belang der gemeente te handelen. Dhr Koning zal in de besloten zit ting een andere geschikte plaats voor een H.B.S. noemen. Voor hetzelfde geld kan men een nieuw, modern gebouw krijgen. De voorzitter meent, dat de Raad hier niet aan beginnen moet. Dhr Eckhardt betwijfelt, of handel en industrie wel zooveel belang stellen in dat terrein. De gevangenis heeft lang genoeg te huur gestaan. Maar er kwamen geen liefhebbers. Dhr Koning dat gebouw deugt ner gens voor, dan om afgebroken te wor den Do voorzitter ziet op dit punt lie ver een H B.S. dan een industrie-terrein. Dhr C r u c q gelooft ook niet, dat dat terrein zooveel waarde heeft Dhr K c n i n ghet is zeer gunstig ge legen De voorzitter zou het liever niet in particuliere handen geven. Dhr Van Poelgeest onderschrijft, dat de tegenwoordige H. B. S. als gebouw niet deugt. Dc- voorzitten de een js gauwer tevreden dan de ander. Spr. is al heel blij, dat die muur gaat verdwijnen Hierna gaat spr. verder met de werk verschaffing. Ook is de Zonnebloemstraat aangelegd en een gedeelte van de Oostvest ge- Een kijkje in het schilderachtige stadje Lugano waar Z. K. H. Prins Hendrik mooneniteed vertoeft. aanvaarden", zeide zij. „Zulk een leven trekt mij het meest aan. Ik heb altijd gewenscht om de vrouw van een predi kant ite worden. En de heer Devan is ©en achtenswaardig man, bovendien is hij verwant aan den Earl van Seagrove. Dat wist ik niet. En dan 800 pond ster ling per jaarl 'tZal een groote verlich ting voor Allan wezen, een van ons allen bezorgd te zien." „O Lucy, zeg dat niet, daar denkt Allan in 't geheel niet aan. De vraag is maar: hebt gij den heer Devan lief lief genoeg om met hem te trouwen?" „Och, Margaret, wat zijt gij toch ro mantisch", luidde het kalme antwoord. „Natuurlijk kan ik hem niet zoo op eens lief krijgen. Ik had niet het minste ver moeden, dat hij aan zoo iets dacht. Maar nu ik weet, dat ik zijn vrouw zal worden, nu zal ik wel van hem gaan houden, dat spreekt vanzelf. Ik mag waarlijk van geluk spreken." „Dat hoop ik lieve, en dan feliciteer i'k u van ganscher harte", hernam Mar garet, haar zuster eeu kus gevende. „Toch raad ik u: neem geen overhaast besluit. Gun u eenigen tijd om na te deuken, en om te bidden. Vraag om wijsheid van Boven, Lucy." Maar Lucy volhardde bij haar besluit, en op haar manier was zij gelukkig. 't Viel niet te ontkennen, dat de heer Devan .een achtenswaardig man was, en een goede partij bovendien, eji wanneer Lucy, zooals Allan zeide, zich kon ver zoenen .met zijn gevorderden leeftijd, zijn weinig aantrekkelijk voorkomen, en zijn .stijve manieren, welnu, dan behoef de niemand zich om harentwil daaraian te ergeren. Toch vond het aanstaand huwelijk geen behagen in de oogen van de jongere broers en zusters van de bruid, te min der, daar op uitdrukkelijk, verlangen van den heer Devan hef huwelijk in alle stilte zou voltrokken worden; ja, de bruid in stemmige zijde moest gekleed zijn. Doch ■daar de beide personen, die hij de zaak het meeste belang hadden, volkomen te vreden met elkander schenen te zijn, kwam het er feitelijk minder op aan hoe de overigen er over dachten. Het engagement duurde slechts kort., en dat was een geluk, zooals Cecil be weerde, want Lucy, die altijd geneigd was geweest een beetje den baas te •spelen, werd in haar nieuwe waardigheid gewoon onuitstaanbaar; altijd volgens rijn oordeel. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5