Gemeentesecretaris. Afloop, Verkoopingen, Aanbestedingen, en* Telegrammen. Scheepstijdingen. Marktberichten. Burgerlijke Stand. Wijkverpleegster-Huisbezoekster VEILING - VLISSINGEN. NUTSSPAARBANK Adyerientiën. BIJ Inschrijving ie koop Bogardstraat D 51, Middelburg. WEES SLIM GEBRUIK GLIM ten betalen. Zelf verkoop ik deze midde len niet. Getuige verklaart verder gevraagd te hebben, wat zij hem schuldig was. Hij antwoordde: dat laat ik aan uw beleefd heid over. Zij heeft iederen keer f 1 gegeven, Kant.: hoe gaat het nu met u? Get.: Best. Kant.: Ik begrijp niet, dat u uw kindje aan den eersten den besten kwakzalver toevertrouwt.. Tweede getuige was de majoor der rijksveldwacht Ganseman. l)e kant. vraagt hem, hoe verdachte aan zooveel klanten kwam. Getuige: hij behandelt meestal vrou wen. Deze vertellen het aan elkaar. Zoo wordt het ruchtbaar. Voor zoover get. bekend is, houdt verdachte geen spreek uur. Wel laat beklaagde bij sommige menschen zijn adres achter. Bekl.: ik geef alleen een visite-kaartje (waarop geen beroep staat) als men het mij vraagt. Derde getuige was mej. B. de Vos, vrouw van A. P a a u w e te Driewegen. Deze was lijdende aan de borst en had vernomen van buren, dat er een man te Vlissingen was, die veel menschen genas. Toen heeft ze hem gevraagd eens te komen Hij heeft haar beide handen vastgehou den Ze moest des morgens een glas warm en 's avonds een glas koud water drinken Ook moest zij door den neus in- en door den mond uitademen. Een week later kreeg zij kruiden. Den eersten keer heeft zij hem f 1, den tweeden keer niets en den derden keer f 3 gegeven. Beklaagde heeft haar niets gevraagd. Zij heeft het geheel uit eigen beweging ge geven. De behandeling heeft goed geholpen. Volgende getuige was A. Hunders- marck te Ovezand. Hij had van anda ren gehoord, dat verdachte wei in de buurt kwam en heeft hem toen ontboden. Drie keer is beklaagde bij' zijn zoontje geweest en heeft dit magnetisch behan deld. Kant.: Hebt u verstand van magnetis me? Getuige: hij heeft gezegd, dat mijn zoontje 's avonds warm en 's morgens koud water moest drinken. Ook beeft hij een warmwaterverband om de keel voorgeschreven. Kant.: Is dat nu magnetisch? Getuige: Maar hij hoeft ook beide han den boven het hoofd van Jacob gehouden. Ambt 0. tyj.: Was U wel eens bij1 een gewonen dokter geweest? Getuige: Ja. Ook in Gent bij een pro fessor. Maar het hielp weinig. Hij kan nu beter hooren. Maar de keel is nog niet geheel beter. Ook verklaart get. nog aan bekla'agde f 1 te hebben gegeven. Verdachte verklaart het kind rond de Goren gemagnetiseerd te hebben. Het kind heeft n.l. „klierstof". Volgende getuige was Jac. Noels, vrouw van Joh. Nijssen te Driewagen. Deze is geregeld onder zijn behande ling geweest. Haar werden hiand- en voet baden voorgeschreven. Ze kreeg ook kruiden voor ontlasting. Iederen keer als hij kwam werd ze gemagnetiseerd. Uit eigen beweging gaf ze iederen keer f 2.50'. Ook van haar had verdachte gezegd, dat ze „één bonk zenuwen" was. Ambt. 0,M. tot beklaagde: Ik begrijp niet, dat U niet meer vraagt. Een collega van U vraagt wel f8 a f 10' en krijgt ze ook. Bald.: het is mijn bedoeling niet van het magnetiseeren een beroep te maken. Van behoeftige menschen wil ilk zelfs geen geld ontvangen. Het is in deze buurt toevallig wat druk geloopen met de patiënten. Ambt. O.M.: Dat iis wel jammer voorU. Getuige: en ook voor de patiënten. Ik ben drie jaaronder behandeling van dï Schuurman geweest en heb geen baat. ge vonden. N u, na 6 weken onder beklaagde's behandeling, merk ik al beterschap. De volgende getuige, mej. G. de Wit te, was ook al volgens heldaagde, een en al zenuwen. Oo'k zij moest afwisse lend warm en koud water drinken. Bökl. wilde geen: geld van haar heb ben. Pas, als ze beter zou zijn, had ge tuige hem wat willen geven. Die be handeling heeft veel geholpen. I'k! was beter. Kant.: Maar nu toch! niet. U bent nog zenuwachtig. Nu verscheen als getuige Mej. M. Komejan, vrouw van J. v. Oost te Borsselen. Ook zij is gemagnetiseerd. Verdachte heeft over haar buik met de handen bewegingen gemaakt. Ambt. O.M.: moest U zich1 ontkleeden? Getuige: Neen. Ambt. O.M.: das die feiraahit ging door de 'kleereu heen? Kant.: Heeft het geholpen? Getuige: Ik heb er veel beterschap hij gehad. Zij verklaart verder nioch voor de behandeling noch voor de kruiden iets te hebben gegeven. Bekl. heeft ook nergens om gevraagd. Zij was van plan ham wat te zullen geiven, als ze beter zou zijn. Ambt. O.M.: werd bij het miagneti- seeren in slaap gebracht of zag U vi sioenen? GetuigeNeen. Ambt O.M.: dus 'tis alles: boerenbe drog geweest. Bekl.: ik trof die vrouw in overspan nen toestand aan en heb toen een mag netische beweging gemaakt. Zij .heeft ar baat vkn gehad. De volgende getuige Joh. Vermaire te Borsselen, kwam meedeelen, dat hij bekl. geroepen had bij zijn kreupel tien jarig dochtertje. Hij heeft het beentjie betast en gewreven en gezegd het waar schijnlijk wel beter te kunnen maken. Hij is 3 k '4 keer geweest. Uit eigen beweging heeft hij bekl. 2 maal f 2.60 gegeven. Desgevraagd zegt getuige, dat het kind neg niet beter is, en dat dr Folmer er niets aan kan doen. Bekl.; het kind kon eerst alleen op het hieltje loopen en nu kan het het voetje neerzetten. Op $en vraag van den Ambt. O. M. wat toch eigenlijk dat magnetiseeren is, zegt bekl., dat er fluïde yan den mensch uitgaat. De volgende getuige, Leunt je Schipper, vrouw van G. Nijsse te Driewegen, heeft godsdienstige bezwaren tegen het afleggen van den eed. Zij zweert liefst niet voor den aardschen rechter. Na een formulier onderteekend te heb ben, verklaart zij, dat zij een dochter van' 21 jaar had, die 31/2 jaar ziek! was. De dokter kon haar niet meer helpen. Deze heeft nooit gezegd, wat haar doch ter scheelde. Zij heeft toen haar toe vlucht gezocht bij dezen man. Hij kwam tweemaal per week en overnachtte er ook jyel. Hij heeft de patiënte gemagne tiseerd en deed natte verbanden op den huik leggen. Het meisje is wel gestorven, maar haar lijden is toch verlicht. Bekl. zegt, dat van genezen hier geen sprake meer kon zijn. Hij kon alleen het lijden verlichten. Laatste getuige was Mej. M. v. d. E n d e, vrouw van M. G r i m m i n k t e Borsselen. Zij heeft een kind van 5 jaar, dat «enigszins lam is en reeds vroeger onder dokters behandeling is ge weest. Bekl. beeft direct gezegd: dat kind heeft vroeger stuipen gehad. Hij zou ech ter trachten het te genezen. Hij heeft met zijn handen over het kind gestreken. Getuige heeft hem iederen keer onge vraagd f0,25 gegeven. Bekl. verklaart di't kind eeaige ma len uit medelijden behandeld te hebben. Er valt eeni'ge vooruitgang, waar te ne men. .De Ambtenaar O. M. zegt, dat bat jaar 1930 steeds in zijn herinnering zal blijven voortleven wegens, de vele over tredingen van de wet op de geneeskunst. Meer dan ooit bloeit in Zeeland de kwakzalverij. Er is bijna geen maand, of er verschijnt een nieuwe artist. Hier is iemand, die al 37 jaar deze praktijk toe past, maar er nu toe<s» gebracht is zijn woonplaats te verlaten en zich te begeven naar het geïsoleerde deel van Znid Beve land. De Zeeuwsche plattelandsbevolking is goed-geloovig. Ze ontvangt den eersten den besten vreemden mijnheer en schenkt hem direct vertrouwen. Spr. heeft een zekere .deernis met de getuigen. Ze hebben zich laten wijsmaken, dat hier een weldoener der menschheid staat en ze kan genezen. Deze man van geringe ontwikkeling verricht eenige manipulaties, weet direct, welke ziekte de menschen hebben, voelt al vóór hij de menschen heeft gezien, wat ze mankeeren en beschikt over een zesde zintuig, waarvan Spr. echter het bestaan niet aanneemt. Spr. erkent, dat de voorgeschreven mid delen vrij onschuldig zijn. Maar hij wekt den indruk, dat hij de menschen kan ge nezen, menschen, die dikwijls ten einde raad zijn en vaak in hun omgeving op één dokter zijn aangewezen. In een paar weken heeft hij zich dan ook een geweldige cliëntèle geschapen. Ook nadat de processen-verbaal zijn op gemaakt, heeft hij de menschen bezocht of bij zich aan huis geholpen. Bekl. oefent het beoefenen der genees kunst als bedrijf uit en krijgt er geld voor, zij het dan weinig. Al het ten laste gelegde acht spr. be wezen. Hij eischt in het geval-Kloet twee maal f 100 b. s. 2 maal 5 d. h. en in alle andere (acht) gevallen elk f 100 b. of 5 d. h., in totaal dus f 1000 b. s. 50 d. h. Beklaagde ontkent, dat hij van het be oefenen der geneeskunst een beroep heeft gemaakt. Hij voelt zich door den eisch van het O. M. zwaar aangepakt. Hij is onbemiddeld en zijn gezin zal er onder lijden. Hij wil de dokters absoluut niet in den weg staan en komt alleen, als hij ge roepen wordt. De kantonrechter zegt de kwakzalvers te vuur en te zwaard te zullen vervolgen en veroordeelt beklaagde overeenkomstig den eisch van het O. M. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank te Middelburg werdlem heden de navolgende vonnissen uitgesproken. Diefstal.- M. A. G., 26 jaar, venter te Gent, in voorarrest. Vier maanden giev.straf m|et aftrek voorarrest. Overtreding SpoorwegwetG. H. 45 jaar, overwegwachter te VHeer-Arendsk&rbe. Vonnis waarvan beroep vernietigd!, f25 b. s. 25 d. h. Overtreding Motor en Rijwiel wet: P. B. 49 jaar, vrachtrijder te Baarland. Vonnis waarvan beroep vernietigd, f 25 b. s. 25 d. h. en drie maanden ontzegging van het recht motorrijtuigen te besturen. J. H., 35 jaar, koopman te Axel. Vonnis waarvan beroep bevestigd. Ontslagen van rechtsvervolging. Overtreding Politieverordening Axel: J. D.. 23 jaar, rangeerder bij de Z.V.T.M. Vonnis waarvan beroep, bevestigd. Vrijgesproken. Diefstal en oplichting: F. L. K., 56 jaar, metselaar te Middelburg. Een maand gevange nisstraf. 'Overtreding Jachtwet: J. J., 47 jaar, land bouwer te Kleverskerke; Wi. Dl, 28 jaar, koopman te VrouwepolderS. D„ 37 jaar, koopman te SerooSkerke (WI.). Vonnis waar van beroep vernietigd en vrijgesproken. Straatschenderij1: R. C. Bi., 17 jaar, ar beider te Sluis. Vonnnis waarvan beroep. Ene maanden tuchtschool. Landbouwtelling. DEN HAAG. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw om in het tijdvak van 20 Mei tot 20 Juni a.s. een algemeen© telling van het grondgebruik en van den veestapel te doen houiden, op dezelfde wijze als in de jaren 1910 en 1921 heeft plaats gevonden. De plaatse lijk® leiding van de telling zal bij de burgemeesters berusten. Leger des Hells. AMSTERDAM. Tot chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland, als op volger van 'kolonel Westergaard, is be noemd Kolonel Franz Stanfcuweit, thans veldsecretaris van het Leger des. Heils in Duitschland. Doodelijk ongeval. MEDEMBLIK. Gisteravond heeft zich te Twisfc een zeer ernstig ongeluk voorge daan. Die Ijeier L. Smit, smid aldaar, was bezig een 'electrische pomp- te plaatsen opt zijn nortonwel. Aanvankelijk wilde dit niet best vlotten, maar 'tegen den avond was hijl zoover dat de pomp in werking kon worden gesteld. Nadat deze een poosje had gewerkt, wilde de heer S. zich overtuigen of het reservoir niet lekte. Hij had de onvoorzichtigheid daarbij een brandende lucifer te gebruiken met heit gevolg, dat het 'knalgas, dat zich daar ontwikkeld had, het toestel uit elkaar deed springen. S, werd eenige Meters ver weggeslingerd en in zeerernstigen toestand opgenomen. Ben dadelijk geroe pen geneesheer kon slechts, den dood constateer en. De overledene was gehuwd en vader van 1 kind. Veertien kinderen verdronken. TOKIO. Op de Jaloenrivier in Korea is tengevolge van een plotselinge storm een plezierboot, waarop1 zich 20 kinderen met hun onderwijzer bevonden, omgesla- -gen, met het gevolg dat 14 kinderen en de ondeirwijizer verdronken. De overige kinderen konden worden gered. JERUZALEM. De sprinkhanenplaag die nu al verscheidene dagen Trans-Jordanië teistert,, houdt nog steeds aan. De bevol king, die zich met alle mogelijke midde len tracht te beschermen, vergadert dage lijks 20 ton sprinkhanen-eieren en 10.000 zakken sprinkhanen. KOPENHAGEN. Het Deenscbe parle ment beeft het nieuwe Wetboek van Straf recht aangenomen. Hiermede is in Dene- maTkean de doodstraf afgeschaft. Conflict in de wolnijverbeid. LONDEN. Het conflict in de wolnijver heid is gisteravond een feit geworden. 100.000 arbeiders, die de loonsverlaging hebben verworpen, zijn in staking gegaan. In andere fabrieken zop. heden het werk worden neergelegd. Wisselkoersen. Amsterdam 11 April 2.30 u. Parijs 9.741/2—!9.76. Londen 12.111/s—12.1i/4. Berlijn 59.4iys—59.43i/2. Brussel 34.75V234.771/2. New-York 2.487/s2.49. Stoomvaart Mij Nederland. ENGGANO, thuisr., 10 te Havre. KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitr., 9 v. Belawan. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 10 v. South. PRINSES JULIANA, thuisr., 10 v. Colombo'. RADJA, uitr., 9 v. Genua. Kon. Ned. Stoomb. Mij, AURORA, 10 v. Fiumio te Gravosa. BOSKOOP, 10 v. Amsterdam n. Curacao. CRT.TNSSEN, 9 v. Ajjjst. te Willemstad. PROTEUS, 9 v. Danzig te Stettin. Roiterdamscbe Lloyd. INSULINDE, uitr,, 10 te Marseille. SLAMAT, thuisr., p. 9 Perim. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den .avond van 12 April: in 'tNoorden: zwakke tof matige, N.O. tot N.W. of Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenige regen, zelfde temperatuur. In 'tZuiidiewf weinig veranderlijk weer, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets zach ter. Stand van hedenmiddag 3 uur: Licht op voor Metsers: Zaterdag 7 lu. 12. Dooi1 den ingenieur der Ned. Spoor wegen te Breda is aanbesteed: het ver richten van herstellings en vernieuwings- werken met bijleveren der materialen aan gebouwen, kunstwerken en inrichtingen, behoorend tot de lijnen VlissingenBox tel enz. Minste inschrijver was voor het eerste perceel de heer J. N. D. Bijl, Vlissingen, voor f5649 en voor het tweede perceel D. van Maris te Kapelle bij Goes voor f 1540. MIDDELBURG, 10 April. Op de eier- veiling waren 72.866 eieren aangevoerd. De noteering was voor kipeieren 5052 K.G. f3.80; 52—54 K.G. f4.10; 51—56 K.G. f4.20; 56—58 K.G. f4.31—f4.32; 58—60 K.G. f4.40—f4.45; 60—62 K.G. f4.60— f4.64; 62—64 K.G. f4.78; 6466 K.G. f4.96; Bruine Kipeieren 6062 K.G. f5.21; 64—66 K.G. f5.2.8; 70—72 K.G. f5.84; Eend eieren f4.45f4.49; ganzeneieren f 16; Kalkoeneieren f9. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. H. Li©- haam 25 j. en P. M. Hamelink 25 j.; A. J. Bafjens 29 j. ea I. C. Witte 26 j. Bevallen: C. van Wallenburg1, geb. Francikie z.; E. L. van den Bfoeke, geb. Piel, d. Overleden: J. G. van Dort 10 mind. z.A. J. van Boven 52 j. gah. met A. Kroon. Van 3 tot 10 April 1930. VLISSINGEN. Ondertrouwd: A. de Kat 29 j. en J. van der Heijdt, 28 j.; L. A. Leroolj 28 j. en S. ,S. E. Joukies 28 j.I. A. Ris- seeuw 27 j. en A. Huson 24 j. Getrouwd: D. Lawende 29 j. en M. A. Rijnaard 27 j.; H. H, Marohand 28 j. en P. J. E. Tromp 25 j.; B. Pluijmers 33 j. en M. P. M. de Vos 33 j.; J, van der Burght 25 j. en M. P. Kalle 25 j. Bevallen: C. J. Nieuwenburg, geb. Polder man, d.; L. A. Heijen, .geb. Nobels, z. D. Nieuwenhuijze, /geb. van der Velde, d. Z. Bos, geb. de Groot, d.; M. Verhulst, geb. Philipse, z.P. Gilde, geb. Gabriëlse, d. Overleden: C. Maas, weduwn. van M. A. Verschooten, 80 j.; A. Wprndergem, weduwn. van F. Passenier, 75j.H. Besteling, wed. van A. Maquelin, '91 j.G. Boersema, jm. 19 j.; M. M. van Sprang, wed. van H. B, Siegers, 73 j.Et A_ Willemse, vrouw van J. Raljé, 65 j.A. J. van .Boven, man van A. Kroon, 52 j. (Vliss. Crt.). Van 3 tot 10 April 1930. Heden ontsliep in Zijnen Heere en Heiland, onze geliefde Vader, en Behuwdvader, de heer EGBERT HARMS BAKKER, te Hoogeveen, in den ouderdom van 70 jaar. A. BAKKER. A. A. BAKKER- MAATJES. Koudekerke, 11 April 1930. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht. 38 A. 58 c.A. of 295 R. Bouw land, te Aagtekerke, bij het Tram station, bij den Straatweg van West- kapelle naar Aagtekerke in pacht bij Joh. Maljaars Jr. tot r.o. 1936 voor f 103.50 's jaars. Briefjes vóór of op Donderdag 24 April 1930, ten kantore van Notaris BLAUPOT TEN CATE, alwaar nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. „HET GRQENE KRUIS" te Terneuzen vraagt met diploma T. B. C.-bestrijding. Liefst zoo spoedig mogelijk. Salaris f1700 plus f35 voor rijwiel. Brieven met inlichtingen worden ingewacht bij den Voorzitter Dr. VAN PIEN- BROEK te Terneuzen. Burgemeester en Wethouders van BORSSELE roepen sollicitanten op voor de vacante betrekking van Salaris ingevolge circulaire van den Heer Commissaris der Koningin. Diploma vereischt. Sollicitaties in te zenden vóór 19 April 1930, aan den Burgemeester. Persoonlijke kennismaking alleen na oproeping. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BRUINOOGE, Wd. Burgemeester. F. W. J. IMMINK, Wd. Secretaris. Te beginnen met MAANDAG 14 APRIL a.s. VEILING op Maandag, Woensdag en Vrijdag, 's middags 3 uur. DE ADMINISTRATEUR. Even attentie. Wilt U met de Paaschdagen iets bijzonders, koopt dan bij M. v. d. SLIKKE uw Paascheieren en Figuren. Naar onze jarenlange er varing hebben wij ze gemaakt van de beste chocolade, n.l. van de Van Houten-fabrieken te Weesp, welke op dit gebied vooraan staan. Als U dus iets koopt, ga dan naar M. v. d. SLIKKE, Langeviele, M'burg De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op Maandag pril 1930, te Grijpskerke, in het openbaar verkoopen, A. des namiddags te half twee uur, in Café „Groenewoud" Een Huis met steenen Varkens hok, annex Kippenhok met loop, Erf en Tuin, te Grijpskerke, aan Booties'wegje, wijk A no. 106, ter grootte van 3 A. 78 c.A. of 29 R. Dadelijk te aanvaarden. Bezichtiging Vrijdag 25 April van 10—12 en van 2—4 uur, en Maandag 28 April van 10—12 uur. En B. onmiddellijk daarna aan ge meld huis A 106 Inboedel, als Kabinet, Linnen kast, Tafels, Stoelen, Spiegels, Regu- lateurklok. Veerenbedden, Dekens, Ledikant, Kachels, Vloermatten, Zeil. 1 Dames- en 1 Heerenfiets, Lampen, Glas- en Aardewerk, Landbouwge reedschap, Kruiwagen, Spekstander, Meelkist, Trog, Droogrek, Wasch- tobbe, Emmers, Bascule, Aardappel zakken, 8 Kippen en Haan en al hetgeen meer is te bezichtigen op den morgen van den dag van verkoop van 10—12 uur. Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarbank-Bureau. Eiken dag geopend van 10—1 uur Donderdags van 10—12 uur en 1 2 uur. Woensdag- en Zaterdagavond van 78 uur. Rente 3 pCt. van één tot lOOOO gulden, per dag berekend. Sedert jaren gelegenheid tot be taling van belasting door tusschen- komst der Spaarbank, sinds 1 Jan. 1926, dito van schoolgelden. Inlichtingen hieromtrent, omtrent spaarbusjes, het ontvangen van traktementen en pensioenen per giro Spaarbank No. 92296 worden gaarne verstrekt. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster TANNETJE, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. NIJSSE L. NIJSSE—Schipper. MAATJE. Driewegen, 11 April 1930. Voor de gelukwenschen, welke hij heeft mogen ontvangen, bij zijne benoeming tot Notaris te Goes, be tuigt ondergeteekende hierbij zijn besten dank. H. JONKERS. Goes, 10 April 1930. SOUBURG. Ondertrouwd: Liza Oele 30 j. en Jannetje Elizabeth Risseeuw 27 j.; Jan Poppe 30 j. en Maatje Joziasse 25 j. Geboren: Jan, 5. v. Andries de Visser en Ad'riana Diék'fcer. Overleden: Noel t je Cornelia Wiestdorp 75 j. wed. van Maroelis Ripmeester. Van 3 tot 10 April 1930. KRUININGEN. Ondertrouwd: Adriaan D'ron- kers 25 j. en Catharina Elizabeth de Visser 22 j. Geboren: Maria Elizabeth, dl v. Abraham Markus Jansen on van Catharina Neeltje Vo gelenzang Wilhelmina, d. v. Marinus Ka naar en van Maria Nieuwdorp. OverledenJoseph van den Berge 36 j. echtgen. van Doortje Jacomina Polderman Johannes Nieuwenhuijse 45 j. overleden ie Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3