No. 163 Vrijdag 11 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes AMSTEU- BATTERU EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland ALLE per 1 April vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Belangrijkste Nieuws, Prijs per stuk 25 d I ovaxU wfaygéaac. iLV.Sek. fliten fkn:engmfitflO/Xft AMSTERDAM IEL.48898 Uit de Provincie. Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 1Ü55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUXJ, L. Burg. TeL No. 250. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franca par post, 13.-^ Losse nummers 10.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 «L Bij abonnement belangrijke korting. Ouderen en Jongeren. De klacht wordt vaak gehoord, ook in Antirevolutionairen kring, dat er bij de jongeren niet is de geestdrift en het heilig vuur, dat de oudere generatie, die onder zooveel moeilijker omstandigheden leefde, kenmerkte. Het verschijnsel is algemeen. •Naar aanleiding van wat daaromtrent in „Het Volk" werd opgemerkt gaf de heer Roodhuijzen in het „Vaderland" en kele beschouwingen, die zeker ook in an deren kring wel overweging verdienen. „Het is zoo in-waar, dat het heilig vuur, dat de voortrekkers bezielde, die zich den weg moesten banen door het oerwoud, niet in dezelfde mate gevonden kan wor den bij hen, die in volle veiligheid de vruchten genieten van het zoo vaak le vensgevaarlijke werk van die voortrek kers, het is aan den anderen kant zoo waar, dat desniettegenstaande voor ieder, .die durft leven, de beste tijd is waarin men leeft. En het laatste besef wordt in hooge mate versterkt, als in de harten der jongeren leeft de dankbaarheid voor hetgeen de voortrekkers deden. Daarop mag wel eens gewezen worden, omdat de dankbaarheid eene van de hoogste deug den is, die het beste bewijs van zielsadel geeft." Na er dan op gewezen te hebben, dat de jongeren het zoo goed hebben en ge makkelijk in 'vergelijking met vroeger en dat het verdedigen eener eenmaal bezette stelling nu eenmaal minder geest drift wekt dan de verovering van het begeerde terrein, Vervolgt de schrijver: „Vandaar eene lusteloosheid bij de jon geren, die óf tot gemis aan krachtsin spanning leidt óf tot critiek op de leiding, die het resultaat is van de ondervinding, die de ouderen, die door het oerwoud drongen, in den loop der jaren hebben opgedaan. Wat hier van de S.D.A.P. gezegd wordt, geldt in meerdere of mindere mate van alle partijen, al is dat dan ook hèt sterk ste het geval bij de partij, die zich oor spronkelijk als revolutionair aandiende. Wij zien hqt bij de anti-revolutionairen, die door Dr Kuyper uit het diensthuis zijn uitgeleid, en die door de financiëele ge lijkstelling op het gebied van het Lager- Onderwijs in een toestand geraakt zijn, waarvan de stoutste optimist onder hen niet had durven droomen; er is tamelijk algemeene klachte in die partij over ge mis aan geestdrift." t Wat hier gezegd wordt, is zeker wel waard er aandacht aan te schenken even als aan wat verder wordt opgemerkt, dat bij de ouderen het gevaar bestaat, dat zij 'verouderden worden en bij de jongeren, dat zij, omdat de tijd van zich een weg te banen door het oerwoud achter hen ligt, zich ongelukkigen gevoelen voor wie niets meer te doen valt. Terecht wordt hieraan nog toegevoegd deze waarschuwing, dat de Kruisvaarders reeds hebben ondervonden, dat het min der moeilijk was, Jeruzalem te nemen, dan het te houden. De taak waarvoor wij thans en de jongeren in de toekomst staan is zeker niet minder moeilijk dan die der heen gaande generatie. En ook niet minder belangrijk. Vooral in dezen tijd, vol van luidruch tige afbraakpogingen. Inbraak in het Legermuseum te Weenen. Naar de politiedienst te Weenen meldt, hebben gisternacht dieven kans gezien een bezoek te brengen aan het legermu seum. Vermist worden o.a. talrijke deco raties uit den vrijheidsoorlog, gouden en zilveren dapperheidsmedailies, verder uit het Radetzki-tijdperk de sleutels van de vesting Venetië, dateerende uit 1849 toen deze vesting veroverd werd, de sleu tel van de stad Milaan, door veldmaar schalk Radetzki in 1848 aan keizer Frans Jozef gezonden, en een gouden halsband met diamanten kruis, geschenk van het Oostenrijksche leger aan den vorst van Collorado-Mansfeld. Juist 40 jaar geleden, eveneens in den nacht van 9 op 10 April, werd de maar schalkstaf van Radetzki, een geschenK van keizer Frans Jozef en het leger aan Radetzki, gestolen. Het eiude der Vlootconferentie* De groote bedrijvigheid onder de dele gaties gisteren bewees, dat men een hoogst kritieke faze in de onderhande lingen had bereikt. Officiëel wordt medegedeeld, dat tus schen Engeland, de Vereenigde Staten en Japan op alle punten volkomen overeen stemming is bereikt. De Amerikanen zouden een nieuw denk beeld geopperd hebben om alsnog tot een accoord tusschen de vijf mogendheden te komen. MacDonald heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat er een accoord is tot stand gekomen tusschen Amerika, Engeland en Japan. J tinsdag zal er een plenaire zitting der Vlootconferentie plaats heo- ben; daarna zal de conferentie eindigen. Woensdag zal er een accoord tusschen de vijf mogendheden onderteekend worden, waarin ook de overeenkomst tusschen de ilrie groote maritieme mogendheden vervat is. Verder komen er in dit accoord de bepalingen betreffende een zoogenaam de vlootvacantie, alsmede die over de humaniseering van den duikbootoorlog. 'Er zullen ook eenige technische overeen komsten onderteekend worden. MacDonald werd toegejuicht nadat hij zijn terklaring had afgelegd. De woord voerders van de conservatieven én van de liberalen wenschten hem geluk met het verkregen resultaat. De toestand in Britsch-Indië. De politie heeft gistermiddag te Bom bay eindelijk energieke maatregelen ge nomen. Een groote macht van ruim 300 agenten omsingelde het gebouw van het Congres en verschafte zich daarna met geweld toegang. Ahmed Ali, die ziclr „secretaris van de nationale militie" noemt, werd gevangen genomén na eeni- gen tegenstand van zijn aanhangers, waarbij drie personen ernstig en een tiental minder ernstig gewond werden. De politie heeft al het aanwezige zout vernietigd en de potten en verdere in grediënten voor de bereiding in beslag genomen. Sen Gupta, de burgemeester van Cal cutta, heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij Zondag in de straten der hoofdstad zout te koop zal bieden, dat op onwet tige wijze is gewonnen. Eenige honder den studenten hebben zich onmiddellijk aangeboden zijn voorbeeld te volgen. Korte Berichten. Volgens ©en bericht uit Belgrado zal daar een nieuwe brug over den. Bonau worden gebouwd, welke de Langste brug van Eurotpa zal worden. De bouw is opge dragen aan ©en Fransche maatschappij, die het werk gemeenschappelijk met een Buitsche construktiefabriek zal uitvoeren- Ongeveer 1/3 van de bouwkosten zijin voor de ijzerconstructie beuoodigd. Be brug zal tegen einde Juli 1933 gereeld komen. In Noord-Italië zijin op verschillende plaatsen zware hagelbuien gevallen, waar door veel schade aan de jonge gewassen en de vruchtboomen is toegebracht. Op een vergadering van de impor teurs op het bureaü van de Australische en nieuw-Zeelandsche productie is beslo ten de beste Nieuw-Zeelandsche boter te gen 122 sh. per „hundredweight" of on geveer 13 14 pence per pond te vërkoo- pen. (Dus zoowat f 1.40 per kilogram). Ook te Lübeck zijn communistische relletjes onder de scholieren, meer in het bijzonder onder die der vakscholen, voor gekomen. Een en ander heeft den onder- wijsautoriteiten aanleiding gegeven tot het nemen van energieke maatregelen. De politie stelt thans een onderzoek in naar de drukkerij, die opruiende geschrif ten, zooals „der Gewerbeschüler" e.d. in omloop heeft gebracht. In heel Californië en in westelijk Nevada zijn gisteren lichte aardschokken gevoeld. Er zijn geen berichten van ern stige schade. Hier is een huis ingestort- Er zijn twee gewonden. De Kamer op reces. D© Tweed© Kamer, zegt De Maas bode is tot 6 Mei op reces gegaan, met .een schoon© lei. Alles, wat voor afdoening gereed was, had zij' afgedaan. Tot een der oudste middeltjes tot on dermijning van het Parlement behoort ook het afgeven .op heit reces. Ook thans weer liet „De Telegraaf" die sinds jaren aan dit) soort ondermij ning van het parlementair stelsel mee deed men herinner© zich hare vroe gere „humoristische" kameroverzichten 1 haar teekenaar een plaat vervaardigen, waar als titel boven staat „De bloemetjes bloeien in Mei... tralal Motto: Da-boog kan niet altijd gespannen staan." en met dit onderschrift „De Tweède Kamer neemt 12 weken vacantie in een periode van 20 Dec. tot 5 Mei." De bedoeling is doorzichtig: da kerels voeren niets uit. Maar als ze wel meer vergaderen, dan heet het: „de nationale tijd wordt ver praat!" Er ware voor deze critiek iets te zeg gen, wanneer de Tweede Kamer met vacantie ging, terwijl er stapels wets ontwerpen dringend op afdoening wacht ten. Gelijk wij zagen, is het juist anders om gesteld. 't ls trouwens een 'te betreuren misver verstand, als zou het Parlement eigenlijk permanent moeten vergaderen, alleen on derbroken door enkele weken van vacan tie. Ware de toestand zoo, dan zou men terecht hierin ©en symptoom kunnen zien van de verwording van het parlementaire stelsel. Maar terecht pleegt men bij de Tweede Kamer niet van vacantie te spreken, maar van reces Er wordt tijdens een feces niet in bet openbaar vergaderd. Maar het werk der kamerleden gaat door. Zij hebben den tijd noodig, om de ingekomen wetsont werpen en andere stukken te bestudeeren. De moeilijkste commissie-vergaderingen worden bij voorkeur tijdens het reces gehouden. Tegen het einde van het reces, dat allerminst een vacantie bleek, ziet men de lijvige Voorloopige Verslagen ver schijnen. 't Is trouwens een gewoon verschijnsel, dat de recessen tijdens bet eerste jaar na het optreden van een nieuw kabinet langer duren dan anders. Er is minder werk voor den openbaren winkel. Omge keerd is het in bet vierde jaar. Veel wat in de voorafgegane jaren voor de e p en bare b ehandeling gereed gekomen is, wil men nog afdoen. Ook voor bet peil der kamerleden zou het zeker niet gewenscht zijn, wanneer het Parlement in permanentie bijeen was. Thans reeds is bet voor velen, die een sieraad van de Kamer zouden zijn, ab soluut onmogelijk zich voor een kamer zetel beschikbaar te stellen, omdat hun andere werkzaamheden er te zeer onder zcude-n lijden. Willen deze knaagdieren van het par lementaire stelsel een Volksvertegenwoor diging, bestaande alleen uit beroeps-po litici? Niets zou daar meer toe leiden, dan wanneer de Kamer, gelijk sommige bui- tenlandsche parlementen, slechts korte tusschenpoozen het gansche jaar door vergaderde. De Postvluchten naar Indië. Van officieel e zijde wordt thans bet bericht betreffende de vluchten naar Ned. Indië bevestigd. Het Departement van Waterstaat deelt thans mede», dat de Rritsche Regeering, in de onderstelling dat de toestand der landingsterreinen in Britsch-Indië dit toe laat, vergunning heeft verleend voor het gebruik van die terreinen ten behoeve van een geregelden luchtvaartdienst Amster dam,Batavia. De Wieringermeerpolder. De minister van Waterstaat is met de heeren ir S. Smeding, rijkslandbouwcon- sulent te Schagen, ir F. P. M-esu, rijkis- üanidbouwconsulent te Zwolle, en ir. Alph. Reebroek, rentmeester der domeinen te Klundert, tot overeenstemming gelkoimien betreffende de .oprichting van een dienst voior de voorbereiding en uitvoering van de werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringenueerpol- der dropg vallende gronden. Met deze werkzaamheden wordt onmid dellijk een begin gemaaikt Slachtvarkens. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht van den Ned. gezant te Bern, de Zwitser- sche bondsraad heeft besloten de sinds December j.l. geldende verlaging van het invoerrecht van 50 tot 30 francs op slachtvarkens, wegende meer dan 60 K.G. met ingang van 15 April a.s. op te heffen. DE VRIJE UNIVERSITEIT EN DE NATUURWETENSCHAP. Als Gereformeerden belijden wij God te kennen door twee middelen. Ten eerste door de schepping, onderhouding en re geering der geheele wereld, overmits de zelve voor ons is als een schoon boek, in hetwelk alle schepselen, groote en kleine, gelijk als letteren zijn, die ons de onzienlijke dingen Gods geven te aan schouwen. Ten tweede geeft Hij zich zei ven ons nog klaarder en volkomener te kennen door zijn heilig en Goddelijk- Woord. Deze belijdenis, dat God zich openbaart zoowel in de natuur als in de Schrift, stelt aan ons, die weten, dat slechts de verwerving van de kennisse Gods de weg is ten eeuwigen leven, van zelf tot eisch, om onze geloovige aandacht bij voort during evengoed gericht te houden op de natuur als op de Schrift. Los van alle wetenschap vloeit hier uit voort, dat geestelijke oefening, al moge zij de ziel tijdelijk zelfs tot extase kunnen vervoeren, slechts tot een duurzaam werkdadig geloofsleven voert, wanneer zij haar aanvulling vindt in een gezonde, maar weldoordachte beleving van al het natuurlijke gebeuren. Eenerzijds loopt ge vaar van geestelijke verdorring al wie het huis des Heeren verwaarloost om te gaan wandelen in de kerk van ongekorven hout; maar aan den anderen "kant sluit toch ook degene, die verzuimt Gods kracht en wijsheid te leeren ervaren in alle dingen van de natuur, opzettelijk het oog voor de helft van de middelen, die het God behaagd heeft aan te wen den om zich aan ons te openbaren. Voor de wetenschap volgt uit deze belijde nis meer in het bijzonder als taak, om haar onderzoek niet te beperken tot het terrein van den geest, maar om dit ook uit te spreken over het gansche gebied der natuur. Reeds dit op zichzelf vormt een afdoen- den' grond voor de toevoeging eener na tuurkundige faculteit aan de Vrije Uni versiteit. Een toevoeging, die overigens ook ingevolge de wet in 1930 haar beslag moet krijgen, wil onze Universiteit niet haar recht verliezen om naar wetenschap pelijke graden door den Staat op voet van gelijkheid met die van andere universitei ten erkend te zien. De roep naar uitbreiding spruit echter tevens nog voort uit een diepgevoelde behoefte naar een wetenschappelijk cen trum, waar leeraars en leiders op natuur kundig terrein gevormd worden naar ge reformeerden trant. Inzonderheid voor de scholen onzer kin deren verlangen wij mannen en vrou wen, die niet alleen zelf rotsvast staan in de leer, maar die ook zoodanig zijn on derlegd, dat zij de ongeloofstheorieën op het gebied der natuur ten overstaan van de zoo critisch aangelegde jeugd met vrucht zullen kunnen bestrijden. De nieuwe faculteit, die in wording is, werd opgericht, opdat wij meer nog dan voorheen Gods grootheid zullen lee ren verstaan in de werken der natuur. Maar zij werd ook opgericht ter wille van den strijd om de waarheid in het gemoed van onze kinderen. Hulptroepen moet zij ons leveren, die op de bres zullen staan overal waar de jeugd wordt bestormd door een vijand, die niet anders wil dan zijn eigen gebrek aan begrip van de ware verhouding tus schen God en natuur over te planten in de harten der onzen. En aanvoerders zal zij ons kweeken, met geestdrift bezield om de vaan des geloofs te planten te midden van het vijandelijke kamp. Leidslieden, wier we tenschappelijk werk eerbied afdwingt aan al hun vakgenooten, en wier woorden in Binnenland. JBeinl magnetiseur voor hleit Kantongerecht te Goes. Opnieuw ©en landbouwtelling. Buitenland. Het .einde der ..vlootconferentie ini zicht. De toestand in Britsch-Indië. zaken van het geloof juist daardoor ook indruk zullen maken buiten den Christe- lijken kring. Mannen, die zullen getuigen, dat zij de kracht en de liefde voor hun natuurkundige werk ontleenen aan het geloof alleen, en die, als ongeloovige ge leerden in alle oprechtheid spreken van de heiligheid der zuivere wetenschap, hun kunnen aanzeggen, dat Gods algemeene genade somtijds reeds een voorsmaak van heilgenot gunt aan degenen, die dorsten naar kennis, zonder zelf nog te beseffen, dat ware kennis ten diepste genomen niet anders is dan de kennisse Gods. M. VAN HAAFTEN. Middelburg. De veilingen der veilings- vereeniging Walcheren alhier gaan steeds vlug, maar toch streeft men er steeds naar ze nog vlugger afgewerkt te krijgen. Een middel daartoe is gevonden in een projectielantaarn, waarmede reeds proe ven zijn genomen. Tot nu toe worden de wagentjes, waarop de ingebrachte par tijen te veilen vruchten, groenten of eiers zijn geplaatst, voorgereden en worden de partijen getoond aan de adspirant- koopers. Het zoeken naar de aan de beurt zijnde partij en het toonen daar van houdt steeds op. Door vooraf de par tijen te keuren en de afwijkingen of an dere bijzondere eigenschappen er van op te schrijven en ze met de bedoelde- lantaarn op een wit scherm te projectee ren weten de kooplieden direct hoeveel heid, inzender en eventueele afwijkin gen en kunnen daarnaar hun bod bepa len. Gisteren heeft deze wijze van veilen als proef uitstekend voldaan en was men veel vlugger gereed dan vroeger. De af- mijner kan van uit zijn erker door mid del van een voetrem den motor bedienen, die de film met de aanteekeningen over iedere partij in beweging houdt. De verkoop van de E mmab loemetj es is dit jaar .o.ófc weeir belangrijk gestegen, en de dames-verkoopsters kunnen met -Srusi) praqjE urvq dn StaraeoptOA op»-18 zien. Die opbrengst was f804.30, tegen f650 in 1929 of een stijging met ongeveer 24 pet. r i Goes. Bevolking. IngekomenA. Gou- looze, dienstbode, van Wissenkedk'e, L. •Kerkstraat 22; A. J. Boot, dienstbióde, van Wissen kerke, Ganzepoortstraat 6;. F. O. Callenfels, en echtg., adj. dir. vera. Mij., van Ritthem, Voorstad 79; S. Gou- looze, dienstbode, van WisBenkearike, West- singel 141; C. Geen© géb. Tan-ge, zondier beroep, van Wolf aartsdijk, Heernissew-eg 3; J .de Jonge, kantoorbediende, van Kap'elle, M. Sm.buurt 20; H. Verton en echtgen., zonder beroep», van Amsterdam^, Vogelzang sweg 25; H. A. Jacobs, bak* kersknecht, van Z-waluwe, Wilhelminastr. 98; T. van den Dool, sum. reg., vani Ste-enwijk, Blandkstr. 3; Wed. J. Koot- stra en gezin, zonder beroep, van P.ernis, Scheldestraat 115. Vertrokken: H. KierS, klerk reg., naar Eminien, Dordr.weg 11; P». K- de Jonge, zonder beroep, naar Lisse, Schaolstr. 13; A. de Jongje', tMenstbod©, naar Woiphaarts»- dijfc O 111C. Bliek, dienstbode, naar 's H. Arendskerke, Zandweg; A. Westerhof, bo- termaker, naar Woghum; M. E. de Jager1, geb. Rouw, zonder beroep; naar Katten- djjke; J, J, M- rm. den Brink, verpleeg-'

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1