No. 161 Woensdag 9 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Heeft U een patient(e) in huis Hendrikse Go's Bank N.V. Boes STER-TABAK EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. versche gepasteuriseerde Melk, prima gepast. Karnemelk in fiesschen, gepast. Koffieroom en gepast. Slagroom. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELERN WERE2AG. A b o n n e m e n t s p s ij s: Per 3 maanden, franco eer nest, 53, Losse nummers 5 f5,33 P r ij s dorAdverteuflün: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ci. Bij abonnement belangrijke korting. Een van. de meest gehoorde bezwaren tegen] de coöperatie is wel, dat hiet ia een zoeken van bet eigen belang, een vrucht van het meest verderfelijk© egoïsme. Dat is een krasse veroordeel ing, want egoïsme wat is het anders, dan een over treding van bet gebod der naastenliefde? Op den voorgrond zij daarom gesteld, dat een ieder in de eerste plaats ver schuldigd is te zorgen voor het onder houd van zich en zijn gezin. Dat is een goddelijke roeping. Wie dat niet doet, terwijl hij het zou kunnen doen, ver zaakt zijn plicht. Toegestemd, zal menigeen zeggen; maar bij coöperatie komt een verkeerd egoïs me naar voren omdat hier het eigen belang wordt bevorderd ten koste van een ander, in dit geval van den Midden stand. Immers, zoo heeft men geredeneerd, de coöperatie zal dein, Middenstand doen verdwijnen; zij zal uit den maatschappe lijke»! ladder een sport wegnemen welke door de Voorzienigheid is, geplaatst tus- iscibeni kapitaal en arbeid, een sport die maakt dat er zoowel naar boven als naar beneden een geleidelijke overgang' is, waardoor in de maatschappij een krachtig element leeft dat het evenwicht houdt en den socialen vrede bevordert. En omdat mu de coöperatie zich alleen' kan .ontwikkelen ten koste van den Midden stand, omdat door de coöperatie de win keliers overbodig zullen worden, en in elk geval hun strijd voor het bestaan zal worden verzwaard, mag hier van een verkeerd egoïsme worden gespro ken. Deze redeneering lijkt zoo op 'teerste gezicht niet onaardig, maar bij eenig na denken blijkt toch al spoedig de on houdbaarheid. 'tls zooals Prof. Pottier schreef: waar staat geschreven dat de naastenliefde ons gebiedt om in den zak van den even naaste, alleen omdat men dit vroeger wel gedaan heeft, het geld te storten dat men door van een, onbetwistbaar recht gebruik te maken voor zichzelf besparen kan? Zoo is bet. De verbruiker, en inzon derheid de verbruiker met geringe mid delen heeft volkomen het recht om wan neer bij evengoed of beter zijn eigen belangen kan behartigen, de tusschenper- sonen, hoe nuttig overigens ook, uit te schakelen. Men heeft aangevoerd,dat elke winke lier die op deze wijze wordt uitgestooten een maatschappelijke moord beteekant, op rekening van de coöperatie. Rij eenig nadenken gevoelt men even wel, dat men met zulke argumenten toch een weinig voorzichtig moet zijn, daar men er dan toe moet komen te erkennen dat een groot deel van den handeldrij- vemiden middenstand uit zulke maatschap pelijke moordenaars bestaat. Wat zijn er in dezen stand niet velen dia bij; hun peinzen over uitbreiding der zaken, het vestigen van nieuwe winkels, het beden ken van nieuwe reclame- en concurrentie middelen dag aan dag met moordplannen rondloopen. 0 0 0 Hier komt nog iets bij. Iedereen is in onze dagen winkelier of noemt zich al thans zoo. Men hangt zoo heeft iemand guitig opgemerkt op een goe den dag een gedroogde bokking en een gekleurde zakdoek voor het raam en de zaak is geopend. In deze opmerking schuilt waarheid. Er is een overvloed van winkeliers en nu kan toch niemand van de veer- bruikers vergen dat ze al deze ,nhdden- standertjes" op de been houden. Itn het maatschappelijk leven is steeds de aandacht van alle ondernemers ge- rioht op het voorkomen van kracht- en geldverspilling. In handel en industrie traoht een ieder zijn doel langs den fcort- sten weg te bereiken. Niemand laat een machine nutteloos draaien. Niemand gébruikt meer tussoben- personen dan noodzakelijk is. De Coöperatieve Fabriek van Melkproducten „ZUID-BEVELAND" G.A. TE GOES levert U dagelijks Welnu, wanneer de practijk dan mocht leeren leeren, dat van de machines die de verbrniksgoederen verplaatsen één kan worden uitgeschakeld of vereenvoudigd, waarom zou dat dan ongeoorloofd zijn? Waarom zou dan een stelsel dat (foor heel het menscbelijk leven toegepast wordt .niet mogen worden aanvaard door de gebruikers ,die zulks het meest noo- dig hebben. Het maatschappelijk leven heeft de laatste jaren ontzaglijke veranderingen on dergaan. De machines worden steeds meer ver volmaakt. De techniek behaalt telkens nieuwe triumfen. Het werk waarvoor vroeger homderde werklieden noodig wa ren, kan' nu door enkelen worden ver richt. Vooral de toepassing van de electri- citeit is hier van grootte beteefcenis, Het is verklaarbaar als vele werklie den den schrik om het hart slaat als ze denlken aan de arbeidskrachten die daar door overbodig worden. Maar het is even eens verklaarbaar, dat dit den midden stander niet kan weerhouden in zijn be drijf die verbeteringen aan te brengen, die voor een commercieel® leiding nood zakelijk zign. Gelukkig heeft de practijk geleerd, dat de maatschappij zich spoediger aan nieu we toestanden aanpast dan het vaak schijnt. Dat is gezien bij stoombooten en spoor wegen. Wat heeft men zich beangst ge maakt over de vrachtrijders en beurt schippers die met werkloosheid en broo deloosheid werden1 bedreigd. En toch is 't meegevallen. Laten de winkeliers daaraan denken en zich' bij het zien van ,de coöperatieve vereenigingen niet al te zeer door schrik laten overmeesteren. In elk geval zal, naar wij vertrouwen, duidelijk zijn geworden, dat het niet aan gaat iemand die aan coöperatie doet te beschuldigen van een verkeerd egoïsme en beam te beschouwen als een maat- sdhiappelijken moordenaar. De Vlootconferentie. Briand is naar Engeland teruggekeerd. In het "Lagerhuis vroeg gistermiddag Commander Southby den premier of het in de bedoeling lag, op de vlootconferen tie iets anders tot stand te brengen dan een pact tusschen de vijf mogendheden. Ramsay Mac Donald antwoordde ont kennend en voegde er aan toe, dat de regeering nog steeds haar best deed om de overeenkomst tusschen de vijf mo gendheden tot stand te brengen. In een gistermiddag gehouden bijeen komst van het eerste comité der confe rentie verklaarde Alexander, de minister van Marine, het uit naam der Britsche delegatie zeer te betreuren^ dat men niet tot een overeenkomst was kunnen ko men volgens het standpunt, door Groot- Brittamnië, do Dominions en de Vereenig- de Staten bekend gemaakt voor de af schaffing der duifcbootea, en dat ten slotte was overeengekomen mede te dee- lem, dat er in geenen deele overeenstem ming bestond. Gisteren hebben de Engielsche en de Fransohe delegatie een vergadering ge houden, welke' I1/2 uur duurde, en waarin Briand verslag uitbracht over de bespre kingen te Parijs en Mac Donald over de discussie gedurende Briamds afwezigheid. In Britsche kringen is men algemeen van oordeel, dat het Engelsche en het Fransche standpunt nader tot elkaar ko men. De toestanden In Britsch-Indië. Een speciaal telegram van de „Times of India." meldt uit Jalalpur, dat 'het zeer waarschijnlijk wordt geacht, dat Gandihi spoedig zal worden gearresteerd. Men verklaart de verscherping der re- geeringspolitiek door het feit, dat 150 vrijwilligers, volgelingen van Gandhi, in de omgeving van Jalalpur groote propa ganda zijn gaan maken onder de be volking om zich aan 'te sluiten bij- het lijdelijk verzet tegen de regeering. Wedgwood Remn, de Engelsche minister voor Irudië, had gisteren eenige vragen te beantwoorden met betrekking tot de campagne van Gandhi. „Zooals het huis bekend is, zeide hij, heeft de marseh van (randhi in Bombay eenige opwinding veroorzaakt, in het bizonder in de door getrokken districten. Elders schijnt het optreden slechts weinig belangstelling op te wekken. Het hoofddoel van het optreden van Gandhi is,, de regeering te dwingen, de zoutwetten in te trekken, doch aangezien deze. beweging pas is aangevangen, is het nog voorbarig, een meening te vor men over de uitwerking. Te Soerat Broach en Ahmadabad zijn een groot aantal leiders en vrijwilligers gearresteerd, die de wet omtrent het zoutmonopolie overtreden hebben. Te Borsad zijn reeds enkele vonnissen uitgesproken, waarbij de overtreders tot 2 jaar gevangenisstraf en een boete van 50 roep'ijen veroordeeld werden. De Russische collectieve boerenbedrijven. Zooals bekend is, weigerden een groot aantal Russische boeren, die met geweld gedwongen werden, hun particuliere be drijven op te geven en aan de collectieve boerenbedrijven hun medewerking te ver- leenen. Het centrale comité dea' bolsjewistische partij heeft er daarna, op grond van verschillende uitspraken van Lenin, op gewezen, dat de boeren in deze over- gangsp'eriode moeten worden vrijgelaten, om tot de collectieve boerenbedrijven toe te treden of niet. Om de boeren tot deelneming aan de gemeenschappelijke bedrijven aan te lok ken, publiceert het centraal comité der Russische oommunistische partij een aan tal voorstellen, om bepaalde voorrechten voor de deelnemers aan de collectieve bedrijven te verkrijgen. O.a. zal aan bet centrale executieve comité van den bond der Sovjet-repu blieken worden voorgesteld, alle paar den, ossen, enz., die in de collectieve bedrijven werkzaam zijn, belastingvrij te maken voor den tijd van twee jaar, eveneens alle 'koeien, varkens, gevogelte en schapen, die het collectief eigendom zijn van gemeenschappelijke bedrijven, of het individueel eigendom vgn hen, die aan deze bedrijven deelnemen. Verder worden een reeks materieele voorrechten opgenoemd, o.a. worden zoo- als reeds in 't kort gemeld, alle boeren, 'die zich bij de collectieve bedrijven' aan sluiten, ontslagen van alle geldboeten, gerechtelijke vorderingen wegens achter stallige belastingen en andere dergelijke schulden, die hun tot 1 April 1930 wer den opgelegd. Nog verschillende voorstellen zullen worden' gedaan aan het volksoommissa- riaat van handel en het centraal bureau der collectieve boerenbedrijven, o.a. om den boeren toe te staan, buiten hun werktijd in het boerenbedrijf, gebruik te maken van de gemeenschappelijke paar den o,m de bossohen te bewerken en voor tramsportdoeleindeii, op voorwaarde dat zij een zeker procent van hetgeen zij hiermede verdienen afstaan. Russische methoden. De „Morning Post" publiceert het facsi mile van een brief, welken de Russische consul-generaal Lytscheff tot 20 te Lon den vertoevende Russen heeft gericht, die tot 'kort geleden in dienst van da Russische handelsvertegenwoordiging te Londen waren. Hun wordt daarin medegedeeld, dat zij zich als buiten de wet geplaatst heb ben te beschouwen. Voorts worden zij gesommeerd om bin nen 7 dagen naar Rusland terug te 'kee- ren. Weigeren zij dit, dan stellen zij zich bloot aan de straffen, in de verordening van 21 November 1929 vastgesteld, dus confiscatie van hun bezittingen en vol trekking van de doodstraf binnen 24 uur, nadat zij' op Russisch gebied zullen zijn gekomen. Indirecte strijd tegen den godsdienst. In Moskou is aan de coöperatieve win kel®, banketbakkerijen en bakkerjjien caite- „!n die pijp van jou schuilt tooverkracht. Telkens als jij een pijp rookt, voel ik mij opgewekt en vroolijk." „Datligtnietaanmijn pijp» maar aan de tabak,die ik rook. 't Is Koop jij ook maar een pijp, stop die met Ster-tabak en jouw rooken brengt an deren onder de bekoring." 3— gorischi verboden „voorwerpen van re- hgieusen eeradienst" (Paasohlboeken, Paaschbrooden, Joodsch Paaschbrood) te bereiden en ten verkoop aan te bieden. In thee- era eethuizen moeten de coöpe raties tegen de Paaschviering ageeren door te wijzen op het 'klassekarakter van den] godsdienst, enz. Hevige stormen op den Atlantlschen Oceaan. Tengevolge van hevige stormen op den Atlantischen Oceaan hebben tal van sche pen aanmerkelijke vertragingen. Het stoomschip „America" is met een vertraging van 2 dagen te New York aan gekomen. Acht andere mailschepen zijn eveneens over tijd. De „Bremen", die gisteren te New York werd verwacht, zal eerst vandaag de haven 'kunnen bereiken. Tariefverhooging in Duitschland. Naar het „Berl. Tagebl." uit parlemen taire kringen verneemt, zal het wetsont werp ter bescherming van den landbouw, dat binnenkort den Duitschen Rijksdag zal bereiken, de volgende nieuwe tarieven bevatten. Spek M. 20 in plaats van M. 14. Reuzel M. 10 in plaats van M. 6. Ook zullen de tarieven op de grondstof fen der margarinefabrieage en verder talk, dextrine en stijfsel verhoogd wor den. Verder zal een hooger invoerrecht voor melk worden voorgesteld. Tenslotte zal ook voor de pluimveeteelt wat worden gedaan. Er wordt gedacht aan verhooging van het invoerrecht op eieren. De afneming der Fransche bevolking. 'Die jongste statistiek inzake de Fran sche bevolking over bet jaar 1929 wijst, 'tegenover 'het jaar 1928, op een terug gang van geboortecijfer en huwelijken en toni .toeneming van hat aantal echfechei- dingen. Terwijl in het jaar 1928 het geboorte overschot 70.000 bedroeg, is dit in het jaar 1929 mot 12.564 gedaald. Sprinkhanenplaag. Egypte wordt door een sprinkhanen plaag bedreigd die als een der ergste uit de geschiedenis wordt beschouwd. Uit Palestina en Transjordanië in het Oos ten] gn den Soedan in het Zuiden trek ken groote zwermen, op sommige plaat sen zoo dicht dat zij de treinen tegen houden op de spoorbanen waar zij neer- 'strijfcen, op naar het Suezkanaal en het 'Nijldal. Zoo ernlstig is de bedreiging, dat de regeering niet alleen 600.000 gulden heeft toegestaan voor verdedigingsmaat regelen; maar ook de corvee weer heeft ingesteld, een stelsel van gedwongen ar beid, dat meer dan veertig jaar geleden Binnenland. Drama te Helmond. Bedreigt Duitschland onzen uitvoer? De belasting op den gebouwden eigen dom in de Breode Watering bewesten Ierseke. Buitenland. De vlootconferentie. Communistische actie in Polen. De toestanden in Britsch-Indië. De' Bolsjewisten en de landbouw. Sprinkhanenplaag in Palestina en Egypte. De achteruitgaande bevolking van Frank rijk. door lord Cromer was afgeschaft. (Het Siuez-fcanaal is girootendeels onder dit stel sel aangelegd.) Ook in Transjordanië zijn krachtige maatregelen genomen. Diaar wekken dag en nacht 75.000 man om den voortgang te stuiten der zwermen die reeds groote oppervlakten, bouwland hebben verwoest. Korte Berichten. De begrafenis der keizerin van Abessynië is met groote praal gesobied. Niet minder dan 50.000 runderen werden ter huldiging der overleden vorstin g|e- offerd. .Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 31 Maart 1.677.500 of 38.701 meer dan in de voorafgaande week. ,De politie heeft te 'Berlijn weder een geheime linksradicale drukkerij ge- sloten, de vierde sinds korten tijd, en den directeur gearresteerd. Een groote hoeveelheid verboden lectuur werd jn beslag genomen. In weerwil van het feit dat er een overvloed van tarwe js, is te Londen de prijs van het brood met een halven stuiver- gestegen, zoodat deze nu acht en een halvenstuiver bedraagt voor een quartern loaf (brood van vier Engel sche ponden). De levensmiddeienraad zal zich binnenkort met de zaak bezighou den. H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is gisteren omstreeks 5 uur per auto van haar verblijf op het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. Hare Majesteit en Prinses Juliana heb ben thans het landhuis den Ruigenhoek te Scheveningen betrokken. De haven van Rotterdam. Het gemeentebestuur van Rotterdam beeft thans eien voorstel bij1 den Raad ingediend om, ter bevordering van een meer systematische qn doelbewuste ha- venpolitiek, in beginsel te besluiten tot de instelling van ©en gemeentelijk haven bedrijf en daarin op te nemen den haven dienst en de gemeentelijke handielsinrich- tingen. Tevens wordt voorgesteld om ten behoeve van het havenbedrijf te beslui ten tot instelling van een commissie van advies, samengesteld uit bij uitstek des kundigen, werkzaam in handel en scheep vaart. Radionachtvorstberichten. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat van 8 April tot nadere aan kondiging nachtvorstverwachtingen radio- telefonisch zullen worden geseind door het station van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te de Bilt (P. I. M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 M. te 15.45 en 20.00 Amsterdamschen Tijd (in het laatste ge>- val na het gewone avondweerbericht). Van 15 Mei geschiedt de uitzending te 15.45 en 21.00 AmsterdamscLen zomer tijd. Het Boekbindersconflict. Naar „Het Volk" verneemt, is er eeni ge jvij'ziging gekomen in het conflict tus-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1