DE ZEEUW TWEEDE BLAD EEN BEZOEK AAN DE MIJNSTREEK. FEUILLETON Niet door eigen kracht Zoeklichtjes Uit de Provincie. VAN DINSDAG 8 APRIL 1930. Nr. 100. XIV. Die verblijftijd is 8 uur per etmaal, welke S urn' ingaan bij1 't begin van het neerlaten van de ploegl tot het ophalen van de ploeg. Dus van losvloer tot los- vloer. Alleen 's Zaterdags duurt de dienst 6 uur. De werkweek begint 's Maandagsmor gens te 6 uur. De eerste ploeg gaat dan tot 2 uur 'öndergrondsde tweede ploeg van 210 uur, de derde van 106 uur v.m. Zoo gaat het de week door tot 's Zaterdagsmorgens 6 uur, wanneer de 6 uur-dienst intreedt. Nu harl ik het tot dusver slechts over mijnwerkers, die in 'twerk komen als jongens. Er melden zich voor 't onder- grondsche werk evenwel ook wel ouderen aan, want tot 30 jaar worden ze voor 't ondergiondsche bedrijf aangenomen. Wie zich aanmeldt, goedgekeurd is, en kan overleggen een bewijs van good ge drag van zijn gemeente van herkomst, gaat na een driedaagsche opleiding1 bo vengronds de mijn in en moot daar den- zelfden weg volgen als de jongens, die er van hun 16e jaar a£ in gekomen zijto. Natuurlijk melden zich de meeste men- sc.hen voor- 't bovengi omdsche bedrijf aan. Maar op het oogenblik is dit vol werk krachten, terwijl er ondergronds nog we] krachten kunnen gebruikt worden. Wie trouwens een tijdlang ondergronds ge werkt heeft, begeert niet bovengronds, "k Sprak verscheiden mijnwerkers, die graag beneden wilden blijven. Ze hadden geen last vap regen, niet van felle winterkoude, of zomerhitte; ze hadden altijd moon weerEner viel niets tegen in te brengen. Maar 'k stap verder van de loomen af. Wie liefhebberij voor den mijnarbeid heeft en 'tis bausch geen kwaad bei- roep, terwijl men in Heerlen wel wat flin ke principieel© Christelijke jongelui kan hebben kan alle inlichtingen verkrijgen aan de arbeidsbeurs -daar en voorts bij1 de diverse organisaties: voor onze jongernen- schen d© Prot. Chr. Mijnwerkersbond, Mee- zenbroekerweg, Heerlen. Met een bespreking van den arbeid, de Opleiding en de loon en hebben we echter nog slechts «en deel der sociale aangele genheden aangestipt, Dier sociale aangele genheden van het Mijnbedrijf dan. 'k Vertel later nog wel iets over het Vakoiganisatie- wezen. Naast arbeid, opleiding en loonregeling, vordert allereerst de aandacht wat gedaan wordt met het oog op den ouden dag, op invaliditeit of ziekte van den mijnwer ker. Reeds eerder sprak ik ojver het in 1919 opgedoekte ondersteuningsfonds, „Opgedoekt" is eigenlijk niet het juiste woord, want het fonds bestaat nog, maar de toetreding er toe is in 1919 stopgezet. Zoodat het langzamerhand door versterf of vertrek der fondslecLen 'n kleiner groiep leden krijgt; maar meteen daardoor ster ker wordt. Men heeft de uitkeering1 krachtens dit fonds al eens verhoogd met 50 pet. en 't streven is er op gericht haar nog eens weer met 50 pet. te verhoogen, daar 't maken van reserve overbodig is. Voor dit in 1919 opgedoekte fonds is in de plaats gekomen het „Algemeen Mijnwerkersfonds", dat uitkeert bij ziek te, ouderdom of invaliditeit. In het ziekenfonds betalen werkgever en werknemer beiden gelijk, van f 3f 4 per maand. De werknemer profiteert er niet alleen van, maar ook diens gezin, dat vrij dok ter, apotheker, vroedvrouw, ziekenhuisver- pleging (eventueel operatie) en sanato- riumverpleging heeft. Elke arbeider in 'tMijnbedrijf werk zaam heeft recht op uitkeering bij ziekte, zoodra hij aan 'twerk is; en wel op 70 pet. van 'tloon,'gedurende 12 maanden en daarna nog 3 maand extra-uitkeering van 60 pet. van het loon. Bij een eventueel sterfgeval in 't gezin krijgt de arbeider ook een uitkeering. Voor 't geval een zijner kinderen beneden de 10 jaar sterft, bedraagt die uitkeering die bedoeld is als een tegemoetkoming in de kosten f 25; boven de 10 jaar f 50; en voor een volwassene f100. Dan kan hij zijn brandstof heel goed koop koopen tot een maximum van 40 H.L. 't Is steenkool. Dat echter uitstekend brandt en dat hij krijgt voor ongeveer 60 cent per H.LOm van te water tanden! Jaarlijks geniet hij zijn vacantie: een vacantie met behoud van loon. Is hij één jaar in 't bedrijf werkzaam, dan heeft hij 3 dagen vacantie; en voorts voor elk jaar langer diensttijd, tot 15 jaar, 1 dag meer tot een maximum van 10 dagen. Is hij lan ger dan 15 jaar in dienst, dan heeft hij nog 2 dagen'langer vacantie, dus 12 da gen; welke dagen alle werkdagen zijn. De Zondagen zijn er niet bij inbegrepen. De feestdagen worden in het mijnbe drijf niet uitbetaald, maar een mijnwer ker kan van zijn vacantiedagen offeren Een der groote Paaschvee-tentoonstellingiea in ons land was die te Eist, welke Donderdag gehouden werd. Een aardig snapshot. De 'koop wordt met handslag beklonken. door Annie Lucas 49) o Het was een sombere, grimmige dag, waarop Owen vertrok. Zooals te voor zien was kwam de lange reis in die scherpe koude hem duur te staan. De lichte verkoudheid, waarvan hij terloops melding maakte in een brief, die niet spoedig door een tweeden gevolgd werd, eindigde in een ernstigon aanval van zijn oude kwaal. Gedurende deze onge steldheid werd hij met veel verstand en groote hartelijkheid verpleegd, niet alleen door de goede Mevrouw Bentley, die hem onmidde.lijk een ruime plaats in haar trouw, liefhebbend hart had gegeven, maar eveneens door zijn zonderlingen, ouden oom. Doch 'tscheen wel of met de zen .aanval het laatste overblijfsel zijner ziekte verdwenen was. Of wellicht deed de invloed van een buitengewoon vroeg en zacht voorjaar, of de verandering van lucht hem goed, 't zij, hij herstelde spoe dig en volkomen, en voordat de zomer half verstreken was kon hij Margaret schrijven, dat hij zich even sterk, ja ster ker gevoelde, dan in jaren het geval was geweest, en dat hij begon uit te zien naar een gelegenheid om zijn prak tijk weer op te vatten. Maar Richard Dene wilde er niet van hooren, dat zijn neef ham vóór den win ter zou verlaten, zoo het heette uit vrees voor diens gezondheid. Hij weigerde Vol standig aan zijn herstel te gelooven, be grijpende dat dit de voorbode zou zijn van een naderende scheiding. Maar toen Owen tegen het eind van den winter hij had zijn proeftijd geduldig door gemaakt hem een brief liet lezen, waarin aan üir Charlton een betrekking in een Londensch ziekenhuis werd aan geboden, toen wilde hij daar niet van hooren. „Wat moet dat beduiden? Hm, him! En dat nog wei in een ziekenhuis", brom de hij. „Werken tot dat gij weer vel over been zijt. Neen, neen, Owen, dat gaat niet. Schrijf het af, schrijf het af." „Ma,ar, oom, danik zij uwe goedheid ben ik thans weer sterk, en gezond, en geschikt, ja, zelfs verlangend om weer aan het werk te gaan." „Hm, hml Gij hebt genoeg van den ouden man niet waar Owen? Zeg het maar ronduit, mijn jongen. Maar dat behoef ik u niet te zeggen. Gij spreekt altijd de waarheid." „Neen, .oom, waarlijk niet, iqpar het om toch in de -week waarin de feestdagen vallen zijn volle loon te hebben. Over de pensioenen sprak ik tot hier nog niet. De organisaties zijn met alle kracht be zig die te verhoogen. Wat ook wel mag. Als iemand in 't mijnbedrijf 36 maan- delijksche pensioenstortingen heeft ge daan iedere storting bedraagt f 3.80 en wordt hij dan afgekeurd voor 't mijn bedrijf, dan ontvangt hij gedurende zijn leven f 102.60, waarop op 't oogenblik een toeslag gegeven wordt waardoor het be drag stijgt tot f 187.40. Wanneer hij langer in 't bedrijf is ge weest, dan stijgt het pensioen verder voor elke maandelijksche storting, die hij doet met 95 cent per jaar, tot op den leeftijd van 60 jaar. Gedurende zijn ziekte stort het Alge meen Mijnwerkersfonds de premie in het pensioenfonds, terwijl de betrokkene dan vrij is van de premie voor 't ziekenfonds. Wat ik hier thans heb meegedeeld over ziektegelden en pensioenen, geldt voor alle mijnen, niet alleen voor de Staats mijnen. Dus voor de Domaniale Mijn, de Willem Sophie, de Laura en Vereeniging de Julia, de Oranje Nassaumijnen I, II, III en IV, de Wilhelmina, de Emma,, de Hendrik en de Maurits. Deze mijnen tezamen hebben met de ar beidersbonden het fonds in 't leven ge roepen en zij samen storten er voor ieder de helft in, terwijl op 't oogenblik nog met de regeering overlegd wordt over het aan deel, dat de regeering zal bijdragen krach tens de verzekeringswetgeving. Het is niet onaardig thans eens enkele cijfers te geven over den stand en de deel name van 't fonds, dat onder beheer staat van vertegenwoordigers van 't bedrijf en van de daarin te werk gestelden. Voor me heb ik het jaarverslag over het tiende boekjaar (1 Januari—31 December 1928). De overgroote meerderheid der leden van het fonds is lid zoowel van een der ziekenkassen als van het ziekenfonds en van de pensioenkas. Bedroeg in 1919 het totaal aantal leden der kassen 23045, 31 Dec. 1928 was het ledental 34681. Het gemiddeld aantal zieken bedroeg in 1928 1917; het gemiddeld ziekenpercen- tage over het geheele boekjaar 5.6 pet. Het totaal aantal ziektedagen (wacht- dagen inbegrepen) bedroeg 586.455. Van de 34681 tewerkgestelden waren 25315 Nederlanders, in ons land of daar buiten geboren en 9366 vreemdelingen en wel uit Duitschland, Polen, België, Joe- go-Slavië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Italië, Hongarije, Rusland, Frankrijk, Lu xemburg, Engeland, Litauen, Amerika, Roemenië, terwijl van, die 9366 vreemde lingen er 61 zonder bekende nationaliteit waren. (Wordt vervolgd.) pen van de stations Goes en Amemuiden naar Middelburg en Vlissingen en des avonds vanuit laatstgenoemde gemeente naar Goes, zulks in het belang van eenige tientallen jonge arbeiders uit Goes (welke thans per autobus worden vervoerd) en zeer vele arbeiders uit Amemuiden, die aan de Schelde te Vlissingen en The Vi- trite Works te Middelburg en andere fa brieken en werkplaatsen aldaar werken. Gisteren ontving de Besturenbond ant woord, waai in vermeld wordt, dat ingaan de 15 Mei, bij wijze van proef, onder staande motortreinen op werkdagen wor den ingelegd: Van Goes 5.58, 's H. Arendskei'ke 6.07, Noord-Kraaij'ert 6.15, Amemuiden 6.24, aankomst Middelburg 6.30, Vlissingen 6.40. Van Goes 6.38, 'sH. Arendskerke 6.55, Amemuiden 7.04, aankomst Middelburg 6.40, lissimg'en 7.20. Van Vlissingen (alleen Zaterdags) 12.25, van Middelburg 12.35, van Amemuiden 12.41, Noord-Kraaijteirt 12.50, 'sH. Arends>- keike 12.58, Goes 13.06. Van Vlissingen (Zaterdags niet) 17.30, van Middelburg 18.04, te Amemuiden 13.10, Noord-Kraaijert 18.19, 's Heer Arendskerke 18.27, Goes 18.35. Van Vlissingen (ierleren werkdag) 18.02, van Middelburg 18.12, te Amemuiden 18.18, te Noord-Kraaijert 18.2?, te 'sH. Arendskerke 18.35 en te Goes 18.43. Warmwater. Aanleg centrale ver warming en warmwater: J. M. Polderman, Goes. Tel. 1^9. Adv. Middelburg. Naar wij vernemen heeft het deskundig onderzoek uitgewezen, dat van de vrachtauto uit Goes, waaimede gisteren alhier een wielrijder werd aange reden, de reminrichting niet aan de eischen voldeed. Aan het station alhier is een groote verandering aangebracht. Oip de plaats, waar vroeger een dubbele deur toegang gaf van de vestibule naar de waning van den stationschef, is een doorgang gemaakt tot de perrons. De wachtkamers kunnen van uit de vestibule niet meer worden bereikt en moet men dus om deze te bereiken voorzien zijln van een plaats bewijs of een perronkaartje. Ook voor het Spoorweg-Mijl Gent—Ter Neuzen. De buitengewone algemeene vergadering va,n aandeelhouders van de spoorwegmaatschappij! GentTerneuzen heeft aan den raad van beheer volmacht verleend om de overneming van de Ne- derlandsche en Belgische concessies door den Belgischen Staat, die ze op zijn beurt zal overdragen ,aian de Nationale Maatschappij' van Belgische Spoorwegen, definitief te regelen. Het net, gemeenschappelijk geëxploi teerd door de Maatschappijen Mechelen Temeuzen en Gent'Terneuzen zal door de eerste worden overgenomen. Medegedeeld is, dat de Maatschappij GentTerneuzen een minimumvergoedin'g va.n 32l/2 millioen francs zal bekomen voor den afstand van haar lijln aan den Belgischen Staat. Voor haar aandeel in MechelenTer Neuzen bekoimt zij 3 mil lioen francs. Omtrent de overneming van materieel wordt nog onderhandeld. De waarde er van wordt berekend op 8.400.000 francs. Voor het boekjaar 1929 zal het winst saldo ten minste 2l/2 millioen francs be dragen. De treinverbinding Goes— Vlissingen. De Chr. Besturenbond te Middelburg heeft d.d. 22 Maart een schre ven gezonden aan de directie der N. S. te Utrecht, waarin er oip aangedrongen wordt 's morgens een trein te laten loo- wordt tijd, dat ik niet langer misbruik maak van uwe goedheid." „Misbruik maken? Onzin, praatjes! Wat moet ik beginnen zonder u, Owen?" Owen kreeg een kleur van genoegen en voldoening. Die vraag was het eerste, duidelijke bewijs, dat zijn oom een maan denlange, bijna kinderlijke toewijding op prijs had gesteld. „Ik ben blij, dat gij mij een weinig missen zult", kon hij niet nalaten te zeggen. „Een weinig! hm. Gij zijt wel zeer bescheiden. Maar ik ben niet van plan u veel of weinig te missen. Neen, neen, mijn jongen. Gij zijt in Dick's schoenen gestapt, zooals mijn plan was, hoewel ik niet wilde, dat gij het merken zoudit. Blijf hier, en heb geduld met de nukken en de gebreken van een ouden man. Als ik er niet meer ben dan zal Dene- Court u toebeh'ooron. Misschien, zult gij niet lang behoeven te wachten, Owen." „Dat hoop ik waarlijk niet, oom." „Ik evenmin. Ik weet hoe ik het hier heb, en ik ben niet, zooals gij, gerust op het hiernamaals. Daarom wil ik zoo veel mogelijk van het mijne genieten, zoolang ik er nog ben, en het daarna in goede handen achterlaten. Dene-Court moet in het bezit van een Dene blij ven, Owen. Gij moet mijn naam aanne men als gjj het goed erft, en ik hoop, De debat-avonden die vroeger in verkie zingsdagen zoo groote belangstelling trok ken, zijn langzamerhand uit de mode geraakt. En ik geloof, dat we daar niet om behoeven te treuren. Zeker, er zijd wel eens mooie debatten geleverd, die naar vorm en inhoud op hoog peil stonden. Maar in vele gevallen was' het niets anders dan wat door de volksmond zeer terecht als „bekvechten" werd aangeduid .en waarbij de brutaalste aan het langste eind trok. Hoe 'hel daarbij soms toeging, werd dezer dagen in „Het Volk" door Henri Polak in het licht gesteld. Een zekere Dr Kuperus sprak tegen het socialisme en bracht daarbij verschillen de aanhalingen van Herbert Spencer te pas. Bij het daarop gevo'gde debat, kwam de Socialist Fortuyn verklaren dat Spencer in een werk welks titel hij noemde al de door Dt Kuperus aangehaalde citaten her roepen had. Toen'DrK. verklaarde dit niet te hebben gelezen en het bedoelde boek zelfs niet te kennen, riep Fortuyn: Maar man, wat doe je dan hier te ko.men spreken over een onderwerp1 wa.arvan je zelfs de litera tuur niet kent? Natuurlijk maakte Dr K. een slecht fi guur en was Fortuyn de „overwinnaar". Na afloop der vergadering, verklaarde hij echter aan een .groepje partijgenooten: „Dat boek bestaat niet, maar'i'k moest Kuperus toch een duw geven!" Nee, waarlijk, we behoeven naar de opwindende 4ehaLver@a-<i®ringen niet te rug: te verlangen. OPMERKER. verlaten van het perron is dit als re gel de eenige gelegenheid, doch bij groote drukte kan ook de vroegere uitging wor den gebruikt, wat o.a. ook schijnt te ge beuren als kort na elkaar treinen in in beide i'ichtingen vertrekken. Althans gisterenavond waren wij! er getuigen van, In de duinen by' Noordwyfcerhout zijn voor bet eerst in Nederland zeilvluchten gemaakt. Het vliegtuig werd gebouwd door de firma Pander, terwijl de heer J. E. Fyen uit Bussum de eerste vluchten maakte. De heer Fyen op de stuurstoel. dat ik het nog zal beleven,, een paar kleine voetjes in het oude huis te hooren trippelen." „Ik hoop, dat gij nog zoolang gespaard zult blijven, oom. Maar gij weet, dat er nog geen sprake is van, Margaret misschien nog in verscheiden jaren niet", antwoordde Owen. Hij wist, dat hij een 'teere snaar ganroerde, en was voorbe reid op de uitbarsting van boosheid, die volgde. Die verbintenis, zonder eenig vooruit zicht met de gister van een „gekort- wiekten" jongen dokter, was een groote ergernis voor den eerzuchtigen, voortva- lenden ouden man. „Dan moet gij van haar afzien Owen" beet hij hem toe, na eerst door allerlei geluiden lucht te hebben gegeven aan zijn vertoornd gemoed. „Dat kan ik niet doen oom zelfs niet om uwentwil", antwoordde Owen kalm maai' beslist. „Dan moet zij binnen het jaar met u trouwen." „Dat zal zij nooit doen, oom. Gij weet dat zij zich gebonden gevoelt door de plechtige belofte aan haar stervenden vader gedaan". „Ik weet, dat gij een groote dwaas zyt. die de beste partij uit het graafschap kunt krijgen een Treheme of een Tre- vanion of een Polwhela \vie gij1 maar wilt. en dat, gij een meisje blijft na- bopen zonder fortuin of relaties, en die meer houdt van een troep lastige bengels dan van u. Ik zal het nooit gedoogen, Owen. Zij zal voorwaar veertig jaar oud zijn, voordat het jongste schaap een broek aankrijgt" „Toch niet, oom", antwoordde Owen met. een glimlach. „Over tien jaar is Willi© al vijftien." „Over tien jaarl En denkt gij al dien tijd op haar te wachten?" „Zeker, indien het noodig is, boewei ik niet hoop, dat mijn geduld zóólang op de proef zal worden gesteld. Maar ik wil liever tweemaal tien jaar wachten, dan een andere vrouw trouwen." Maar thans gaf zijn oom hem de volle laag. In zijne boosheid spaarde Richard Dene bedreigingen noch krasse woorden. „Ik zal het niet gedoogen, Owen, ik zal het niet gedoogen. Gij hebt te kiezen tusschen Dene-Court en Margaret May- burn". Hier bereikte zjjn woede baar toppunt. „De keus valt mij niet moeilijk, oom. Ik zal naar Londen schrjjven, en deze betrekking aannemen". Met die woorden nam Owen den brief op, en wilde zich verwijderen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5