Dinsdag 8 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank H.V. Goes r No. 160 EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland ALLE per 1 April vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Belangrijkste Nieuws. Caruso luidspreker» CfiRUSC Brieven uit de Oost. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZTJIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. VBF-SCmj?JT ELZEN WERKDAG. AbsnaïEasstssr^s; Per 3 maanden, franco ?er post, f 3.- Losse jsunuaere Prijs der Advertentlfins 1—4 tegels 11.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke kosting. Onderwijs-spilzucht. De Bisschop van Roermond heeft in een Vastenbrief gewaarschuwd tegen het onnoodig oprichten van bijzondere R. K. scholen waardoor de openbare lichamen in 't bijzonder de gemeenten tot ounoodige uitgaven worden gedwongen en het onder wijs schade kan lijden. „Het Volk" hiervan melding makend, verklaart dat het hoog noodig is, dat „een rem" wordt aangelegd om dan te vervol gen: „Het lijkt ons duidelijk, dat in het klemmende bezwaar alleen te voorzien zal zijn, waarneer niet meer automatisch elk bijeengebracht leerlingenaantal tot schoolstichting zal behoeven te voeren, maar een hoogere instantie objectief de noodzakelijkheid der schoolstichting te onderzoeken krij-ge. Ongetwijfeld zal er dan, ten einde alle .aantasting van het beginsel der financieel© gelijkstelling te voorkomen, zorg voor gedragen moeten worden, dat bij die beslissing van hooger gezag elke overweging van politieken of godsdienstigen aard .buiten spel blijft. 'Het is van de beheerders der openbare kas tGch werkelijk niet te vergen, dat zij maar willoos tot onderwijs-uitgaven gedwongen worden, ook waar dat ounoodige uitga ven zijn en zelfs het onderwijs er onder lijdt. Dat laatste is zeker het gevolg van tauid of stichting van zulke kleine school tjes. Er zijn gevallen genoeg, waarin be houd o fstichting van „zulke kleine school tjes onvermijdelijk is, n.l. waar 'het be- treft onderwijs-gelegenheid voor minderhe den in een overheerschend geestelijk an ders milieu. Dit geldt zoo-wel voor open baar of bizonder neutraal onderwijs in overheerschend kerkelijke streken als voor confessioneel onderwijs in streken waar de betrokken confessie een kleine min derheid uitmaakt. Maar onnoodig© uit gaven en roekeloos onderwijs-bederf moeten voorkomen worden." Tegen de laatste uitspraak zal zeker niemand bezwaar maken. Onnoodig© uit gaven moeten worden voorkomen evenals roekeloos onderwijs-bederf. Maar overigens zal het zaak zijn hier de noociige voorzichtigheid te betrachten. Bekend is dat het. bezwaar van een groot deel der linkerzijde niet gaat tegen enkele fouten die misschien het tegen woordige stelsel aankleven maar tegen de pacificatie zelf. Het do-el waarnaar men streeft, we hebben dat meermal-en kunnen waarnemen, is de .gelijkstelling engedaan te maken en de bijzondere school weer in een staat van afhanke lijkheid te brengen. Daarom is de grootste voorzichtigheid hier geboden. Komt de Staatscommissie die dit vraag stuk bestudeert met voorstellen die de fo-uten wegnem-en zonder dat de vrijheid in de knel raakt, dan behoeft daartegen geen Ipezwaax te worden gemaakt. Maar de v r ij1 h e i d moet gewaarborgd blijven. Hieruit volgt uit den aard d-ör zaak niet, dat de spilzucht en de verbrokkeling in de hand moeten worden gewerkt. Een gaan in de richting door het Ge wijzigd Unie-rapport kan hier uitkomst brengen. De vrijheid komt dan ni-et in 't gedrang. De publieke kassen zullen niet op te gro-ote kosten word-en gejaagd. Van spilzucht waavoor „Het Volk" thans zo-o beducht blijkt te zijn zal dan geen sprake wezen. En eindelijk en dat is niet de minst belangrijke vrucht zal de) veerkracht van de burgerij worden geprikkeld. Het laatste stadium der vlootconferentie? Ofschoon, volgens de jongste berichten, de Amerikaansche delegatie ter vlootcon ferentie eerst voor den 22stan April as. passage op de „Leviathan" besproken heeft, en er dus nog ruim twee weken be schikbaar zijn om tot een vijf-mogendhe- den-overeenkomst te geraken, beperken de verwachtingen zich uitsluitend tot een effectief drie-landen-accoord Hef lid der Amerikaansch© delegatie Hugh Gibson deed in een voor Amerika bestemde toespraak welke bij1 Zondag vo-or de radio heeft gehouden, een juichkreet hooren, wijl er thans definitief een acco-o-rd tusschen Amerika, Japan en Gro-ot-Brittannië is bereikt En nog wel een accoord van bijzondere heteekeinis, want negen slagschepen zullen worden ge sloopt, zonder door andere te worden vervangen Volgens de uit Londen binnengekomen berichten hebben de drie mogendheden de verplichting op zich genomen o-m tusschen 1930 tot 1936 geen gebruik te maken van de vrijheid, door het verdrag van Was hington toegestaan, om in die periode zes en twintig nieuwe slagschepen op stapel te zetten Er zullen geen nieuwe capital ships gebouwd worden, hetgeen voo-r de drie betrokken land-en de niet onaanzienlijke besparing van ruim twee milliard gulden beteekent. Voor de drie grootste oorlogsvloten ter wereld is een grondslag gevonden vo-or de beperking van alle klassen .van oor logsschepen. Dat de drie-mogendh eden-overeenkomst in menig opzicht een groot© vooruitgang is, blijkt wel uit de verklaring van Gibson, dat de grondslag voor de beperking van alle soorten schepen, dus ook van krui sers, torpedojagers en onderzeeërs, „ver ligt beneden de laagste grenzen, waarover in 1927 te Genéve gediscussieerd is". Als de drie gro-ote vlootmogendheden er in slagen een wedloop in de bewapening ter zee te voorkomen, hee-ft de Lond-en- sche conferentie jnderdaad vruchten af geworpen. Maar toch blijft bet vo-or Euro pa wenschelijk, dat bet drie-mogendhed-en- acco-ord in de komende twee weken no-g tot een algemeene overeenkomst tusschen de v ij f deelnemers uitgroeit. In den gisterochtend gehouden Frans-chen ministerraad gaf Briand een overzicht van den toe-stand op1 de vlootconferentie te Londen en de omstandigheden waarin hij de laatste weken het Fransche stand punt had verdedigd. Hij' gaf de verzeke ring; -dat het contact met geen der ter conferentie vertegenwoordigde mogendhe den verbroken was. De ministerraad keur de miet algemeene stemmen de houding v.an den minister van Buitenlandsche Za ken goed, die vandaag naar Londen terugs keert. Conservatieve aanval op MacDonaid's Vlootpolitiek. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lamp- son voorgesteld het Huis te verdagen wegens de a.s. sluiting van een acicoord tuisstih-en de regeering en een buitenland sche mogendheid betreffende de interpre tatie die men moet geven aan art. 16 van het Volk-enbondsstatuut, zonder den Raad van den Volkenbond te raadplegen, waardoor de betrekking-en met de andere mogendheden in gevaar worden gebracht. Mac Donald heeft in antwoord op Lampsons toelichting van zijn voorstel gezegd, dat als bij de verplichting op zich- nam, die Lampson eischte, om eerst de andere leden van den Raad te raad plegen en daarna het Lagerhuis, het on mogelijk zou zijn te onderhandelen over eenige wijziging in de interpretatie van de beteekenis van een ietwat vaag ar tikel als dit. Daarom kon hij geenerlei verplichting aanvaarden. Voor het overige beteekent een bespreking over art. 16 niet anders dan dat ieder onderhande laar te kennen geeft welke beteekenis hij voor zich aan het artikel toekent. Niemand weet beter dan Lampson, dat geen premier of minister van Buiten- landsohe Zaken de verplichting op zich kan nemen, die hij eiseht. Wij kunnen niet meer zeggen, dan dat wij, na ons zoo goed als menschelij-k-erwijs mogelijk is .op de hoogte hebben gesteld van de gevoelens van het land en de meaning van het parlement, ons bij de bespreking over .deze dingen die gevoelens goed in de gedachten zullen' houden- en geen oogenblik zullen vergeten. Daarnaar heb ben wij de laatste .tw-ee en een halve maand steeds gestreefd. Mac Donald verklaarde verder, dat hij de leiders der partijen, als zij hem zou den raadplegen, precies van den stand van zaken op de hoogte zou stellen. Sir Samuel Hoare zeide, dat hij het denkbeeld van Mac Donald zou over brengen aan .Baldwin, <üe afwezig was. Lloyd George nam het voorstel eveneens aan. ,omdat het uiterst wenschelijk is, dat de buitenlandsche politi-ek geen twistappel zij tusschen de partgen. Lampson trok hierop zijn motie in. Koning Boris als machinist. Wij hebben al meermalen verhaald van de liefhebberij van koning Boris van Bul garije o-m als machinist op de locomotief plaats te nemen. Onlangs heeft de koning weer eens aan de liefhebberij gevolg ge geven. Met prins Cyriel, zijn broer, als metgezel, heeft de koning dienst gedaan op den gewonen sneltrein van Sofia naar Wairaa. De trein kwam te Pl-even aan met twee minuten vertraging. D-e stations chef, van oordeel dat zulks niet te pas kwam, snelde naar de locomotief, en gaf den machinist een geiuehten uitbrander, waarop hij een verklaring van de ver traging eisribte. De koning liet den storm kalm over zich heen gaan en zette -uit voerig uiteen waarom hij te laat was. Daarop teekendie hij het gebruikelijke rap port en toen zag de chef pas w-ien hij voor zich had. De arme man viel bijna flauw van den sqhrik. De koning bleek intussch-eu zijn standje ter harte genomen te hebben, want hij kwam p-recies o-p tijd te Warna aan. Daar had men al be richt gekregen wi-e er op de locomotief van den sneltrein stond en een groote menigte reizigers en sp-o-orambtenaren bracht -den koning- o-p het perron een geestdriftige hulde. De spoorwegramp in Japan. Omtrent het ernstig spoorwegongeluk op Kioesjioe, waarbij zeventien personen werden gedood en velen ernstig gewond, wordt nader gemeld, dat bij het ondier- zoek naar de oorzaak van de ramp is gebleken, dat door een noodlottige ver gissing de tender van de locomotief van den verongelukten trein geladen was met bol-en, waardoor een groote hoeveelheid dynamiet gemengd was. To-en deze ko len in het vuur werden geworpen, volgde een geweldige ontploffing, waardoor niet alleen de locomotief, maar een groot gedeelte van -den -trein i n de lucht vlo-o-g. Het ongeluk met het Duitsche vrachtvliegtuig. D-e oorzaak van het vrees-olijk ongeluk met het Duitsche vliegtuig in Engeland wordt gezocht in het feit, dat de bestuur der in de duisternis en de mist is ver dwaald geraaid en veel lager heeft gevlo gen dan de bedoeling was. Daarbij zou fyij den grond hebben geraakt. Het ongeluk is gebeurd n-iet ver van de Fits-ey Plan tage, waar vorig jaar Augustus een Fransch toestel viel -en 4 mijl van Fos- terdown, waar in November 1929 het groote D-uitscbe toestel viel, waarbij ze ven menscbeal-evens verloren gingen. Korte Berichten. Thans is de handels-conventie van 24 Maart 1930, die door de tariefwap-en- stilstands-conferentie ijs aangenomen, ook ■onderteefcend door de reg-eerinig van Grie kenland. Hierdoor is het aantal staten dat deze conventie lieeft onderte-ekend ge- stegien tot 13. Ten aanzien van de ontdeiklking van b-oirimen in den hof van Gethseman-e is- thans vastgesteld, volgens een officieel© mededeeling, dat het ghat cum' granaten uit de Tuxk'schei periode. Die Belgische regeeringl besloot een subsidie van frs. 100.000.000 te ver leunen aan den nationalen bond ter be strijding van de tuberculose. De Koningin. De Koningin is voornemens Dinsdag 8 April per auto van Het Loo naar Den Hang terug te keeren. Reorganisatie Vrijw. Landstorm. Naar „De Avondpost" verneemt, ligt het in d-e bedoeling van den minister van Defensie voor het Vooroefeningsinsti- jtuut van den Vrijwilligen Landstorm een afzonderlijke inspectie in het leven te roepen. De met ingang van 1 Mei a.s. af tredende inspecteur der infanteriei, ge- neraai-maj-oor Borel, zou na zijn ontslag benoemd worden tot inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm. De ontslagen bij de Bataafsche. Verschillende Indische bladen oefenen heftige kritiek uit over het door de Ba taafsche Petrol-eum-Mij aan een gedeelte van bet personeel verleend ontslag. Het „Nieuws van den Dag" voor Ned.- Indië merkt op, dat het Landsbelang met voeten getreden wordt, als straks hon derden -employés in Nederland zijn terug gekeerd en even zoovele propagandisten tegen Indië zullen worden. Het blad ver volgt verder, dat bet niet wéét, of het praedicaat „Koninklijke" kan worden in getrokken doch, men zou het in het on derhavige geval bijna wanschen. Het blad verwijst verder naar de pas gemelde acti viteit van de Nedariandsche Ko-lo-nial© Petroleum-Mij. -en de Japansche Borneo Oil Company terwijl de Koninklijke Petro leum-Mij gelieft te beweren, dat bekrimpen en bezuinigen noodzakelijk is geworden. Gijzeling te Gouda. Op de vragen van bet Tweede Kamer lid den heer Duys betreffende het indien nen van een wetsvoorstel tot herziening dan wel afschaffing van het instituut van gijzeling, heeft de minister van Justitie geantwoord, dat 'them bekend is, dat onlangs iemand ter zake van een han delsschuld gedurende ruim honderd dagen gegijzeld is geweest. De betrokkene bad vóór ide ingijzelingstelling zijn faillisse ment aangevraagd, dat toen ook is uit gesproken en vervolgens weder is opge heven ingevolge art. 16 der Faillissements- wet Na de ingijzelingstelling vroeg hij opnieuw zijn faillissement aan, dat toen echter is geweigerd, o-mdat door hem nie-t overeenkomstig den ëisch van art. 18 der Faillissem-eïitswet werd aangetoond, dat er voldoende baten waren om de kos ten te bestrijden. Het is voor den minister niet noodig, te treden in de bijzonderheden van het geval, omdat, ook afgezien daarvan, de materie der gijzeling, meer algemeen het executie-recht, geacht mag worden te be- hooren tot die stof, waaraan 'de wetgever in niet te ver verwijderde toekomst zijn aandacht zal hebben .te wijden. Bestrijding der tuberculose. De Minister van Arbeid, Hand-el en Nijverheid stelt ter zake van bet ver- leenen van Rijkssubsidie voor de bestrij ding -der tuberculo-se de navolgende voor- voorwaarde: De vere-enigingen voor wijkverpleging, die ten beho-eve van de t. b. c.-bestrijding werkzaam zijn en daaxvoo-r subsidi-e ont vangen, zijn wanneer in de gemeente of in het deel van de gemee-nte, waar zij- werkzaam zijn, een door den inspecteur go-edgekeurd consultatiebureau voor zuige lingen of kleuters bestaat, dat uitgaat, hetzij van de Provinciale V-ereeniging voor de Hygiëne van het Kind, hetzij! van de genoemde vereenigingen zelf, verplicht de bij- haar in dienst zijnde wijkverplee-gster- huisbezoekster huisbezoek den beho-eve van de kinderbescherming te laten ver richten vo-or zoover dit door den inspec teur van de Volksgezondheid, in overleg met den medicus, die tat consultatie bureau leidt, noodzakelijk wordt geacht. In zeer bijzondere omstandigheden kan door den inspecteur van deze bepaling ontheffing worden verleend. Rijkscommissie Werkverruiming. Dezer dagen heeft d-e Rijkscommissie Werkverruiming, vergaderd onder voor zitterschap van prof. dr W. H. Nolens. Meegedeeld werd, dat onder voorzitter schap van het lid der commissie den heer Zaalberg, directeur-generaal van den arbeid, een conferentie heeft plaats gehad die het gunstige resultaat heeft opgeleverd, dat in overleg maatregelen zullen w-orden beraamd en .vastgesteld om te verkrijgen1, dat aan brandhluscW- materiaal, dat aaia -de eischen voldoet en van Nededandsdhi fabrikaat is, bij aan schaffing de voorkeur zal worden- ge geven. Mededeeling werd gedaan van een Uit voerig,en brief aan den minister van wa terstaat, waarin de commissie betoogt, dat de Nederianidödhia industrie in staat moet worden geacht de bruggen, we-lke in de eerste jaren noodig zijn, ook in het tempo, dat vereischt zou kuanien -wiorden), te bouwen. De commissie ham waar, dat buiten- Binnenland. De Hollandsche Mij. van Landbouw Over de landbouwcrisis. De treinverbinding GoesVlis-singen). Rijkscommissie vo-or de Werkverruiming. Dia ontslagen bij de Bataafsche. Buitenland. Duitsche invoerrechten op land- en tuin bouwproducten. De vlootconferentie in haar laatste sta dium? Conservatieve aanval op Mac Donalds vlootpolitiek. ook voor Radio-Gtntraleü en élk radio-toestel Dubb.MAmT5YSïE£H/3» 4polid ANKERSYSTEEM/40- "Wr'r NV Peters Prinsengraclït 220/24 \M5TER0AM Tel. 48582. landscto ondernemingen), welke bepaalde patenten hebben of bepaald materiaal le veren, beginnen zich te verstaan met Nederlandscbe ondernemingen', om zoo veel mogelijk de te verkrijgen orders hier te lande in. samenwerking uit te voeren. Een verbetering van de werkgelegenheid- zal hiervan, naar de commissie verwacht, het gevolg zijn. -De commissie stelde tot haar spijt vast, dat de levering van een- gashouder ten behoeve van) een der grootere gemeenten in) het Zuid-en van ons lan-d, is opgedra gen aan een buitenlandsche onderneming, terwijl door het opdragen aan een an dere -onderneming de order zoo had kun nen worden uitgevoerd, dat zij niet alleen goedkoop-er zou geworden zijn, maar o-o-k de werkgelegenheid hier te lande er meer mede zou zijn gebaat. H. Zaterdag I Aankomst van de boot uit het Moeder land I Altijd met verlangen tegemoet gezien, al is het niet door ieder om dezelfde redenen. De één is pas in bet land en ziet met spanning de eerste berichten uit Patria tegemoet van familie of ken nissen. Trouwens voor velen blijft de brieven mail, die per extra-boot besteld wordt, een evenement, waarvoor soms enkele uren nachtrust worden opgeofferd. Nieuwe berichten van familie of van kinderen, die zich ver weg bevinden Slechts voor enkele totoks gaat maildag onopgemerkt voorbij. Weer anderen verwachten een „new comer" of één die weer terugkomt en met nieuwe krachten zich weer gaat geven aan zijn taak. Voor hem echter, die voor het eerst het vaderland achter zich heeft gelaten, heeft de bootaankomst wel de grootste beteekenis. Voor dien is alles vreemd en nieuw in dit land, waarvan hij veel geboord beeft, maar dat toch onbekend is gebleven. Hij is er nu, na een reis van enkele weken en zijn arbeid, die zwaar zal blijken te zijn, gaat weldra aanvangen. De mooie reis is ten einde. Wat al moois is onderweg ontmoet! Wat een mooie en voor een Christen ook histo rische plaatsen is hij voorbij gegaan I Daar was de Middellandsch© Zee. Onwillekeurig gingen de gedachten vooral bij- stormachtig weer naar de kruistochten van Paulus, in het bijzonder zijn laatste tocht. (Hand. 27.) Kreta doemde op en verdween weer. Een eenzame wachter op een groote vlakte. Verder ging het. Kleine scheepjes ver telden hem, dat de Egyptische kust na derde. Eeuwenlang zijn deze wateren ber varen: de oude wereldzee. Het Suez-kanaal naderde; de schepping van Ferdinand de Lesseps, wiens stand beeld zich verheft aan den ingang van zijn groote werk. Port-Said. Echt Oostersche stad met al de gebreken daarvan. Een bonte men gelmoes van allerlei mcnschen, allerlei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1