Ko. 157 Vrijdag 4 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland rojngjo Hendrifcse Go's Bank N.V. Goes BÜJS_PJT stuk 25 ct AMSTEL- BATTERU EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN tand Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. een fieschje Koffieroom of Slagroom. VOORTREFFELIJKE KWALITEIT HOLLANDIA SPECERIJEN <?0 RIJ TAFELZILVER Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Binnenland Uit de Provincie. blijf&elen war id© graven in Lievens Mon- ils bekend is, October 1832 oest ward, ■aven geruimd gebracht in en de cor.tr e- 1 achter een ren verbond, ol, dan werd ;emaakten put ieft dit plaats haarplaats zoo jonnen uit te put tegenover A. J. W. H. Kweekschool) jnsdag 16 op 99 werd het te inhoud in (Z. Nsb.) .1 het Har- l Eer" alhier nderdjarigi bo elschap werd 130. rden vermeld, s bij gelegen- Herikzee door lem Alexander .6 Juli 1830; in Willem II evenzoo bij ïgin aan deze beid van het ,md's oinaflban- lende Oranje- en. Eer", die ewerking ver- hebben op 23 an als volgt: den voorlaat- boom; daarna ïktèmt op het Izikale wande- iet gezelschap Item stadhui ze les namiddags l'tie plaats in (n des. avonds de zaal van laart. |Lein Jan.se, 27 14, Cornelis Jalcoba Harpe, d. v. Gillis eer; 23, Maar- Ion Louwerina v. Adriaan ïelse. Pieternella, Johanna Din- Jacobus Wil- Watfcel, Lnse, 83 j., we- Vnna Elizabeth Ivan L. Melsp. leboren: 4, Jo- llalbert Teunis nelia van der na, d. v. Jan trnge. Maljaars, 66 Broers©; 30, weduwe van 21, Adriaan IEindhoven en )utse, 25 j. jd. 20 j. jm. te Maria Wijk- v. Blaas de rtje de Rijke; de Graag en lertus Marinus, T>ek en Thona Hem Johannes Hasina Kusse; ISchroevers en ]jan, z. v. Jo- la Marijs; 30, Irman en Jan- len op Zoom, (htgen. van Jo- 25, Laurens ^an Pieternella p&, 88 j., wed. Jan, 3 weken, Coppoolse en 29, Johan- Jte Kapelle en 25 j. jd. Aart uacobus t Geelhoed; 20, I Jan de Bruine Ier; 23, Geor- hel en Adriana [ternella, d. v. Maria Leun- Eliza Braai, ^illemina Boo- 1 I Jacobus GekM, r, 23 j.; Pioter Cornelia von en van v. David1 Jon- Irtso. MatthijS Lijnse Jevaal 23 j. Ivaal 72 j. wa ter. Dixeoteur-Hooldredaoteuri R. ZUIDEMA. Bureau s Lange Voretetraat 70, Ctoee. TeLi Redactie en AdminlBtratte No. 11. Postrekening No. 44450. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIET ELES" WEES3A3. Abonnemenlspr^si Per S m&sndsm, franco per söiï, !3.-=< Lomë Biu&morftfs.£3 PrtJs der Advertentien: 14 regels 11.20, elko regel meer 30 et Bij abonnement fcalsngrijkc korting. Vakverbond en S. D. A. P. In „Het Volk" wijdt S. de La Bell© ©en artikel aan het feit, dat de moderne vakbeweging opnieuw voor een millioen in totaal dus met f 2 milüoen deel neemt in de Socialistische pers. De aandacht is er op gevestigd, dat hieruit toch wel heel sterk spreekt het socialistische standpunt van de moderne vakbeweging. Dat is, meenit de schrijver, overbodige moeite. Immers, zoo zegt hij, is na den oorlog „onze vakbeweging een nieuwen koers ingeslagen. We behoeven slechts te wijzen op de besluiten van het I. V. V., die de moderne vakbeweging internatio naal tot een socialistische bestempelden. We hebben dat nooit onder stoeien of banken geschoven. We hebben sedert dien ook een innige samenwerking gekregen met de S. D. A. P. Ook dit is geen nieuws. Ze is gesanctionneerd in open bare congressen. Algemeen werd er in gezien een versterking dier arbeiders klasse. De steun voor de Arbeiderspers is van dit alles een uitvloeisel. Van een principieele frontverandering is geen sprake". Dit laatste is juist. D© moderne vakbeweging is niet van karakter veranderd. Alleen, meii beeft heit, als het er om ging de Christelijke arbeiders in de mo derne vakorganisaties te brengen, altijd heel anders voorgesteld. Nu echter wordt onomwonden erkend, dat deze vakbeweging een socialis tisch karakter draagt. Wie dus van een moderne organisatie lid wordt, of blijft, weet bet" nu, beter nog dan vroeger, dat hij is ingelijfd bij de hulptroepen van de S. D'. A. P., dat zijn geld gebruikt wordt, om de so- cialistiscne, d.i. anti-Christelijke beginse len te propageeren, dat hij steunt een partij die de revolutie in haar vaandel schrijft, dio den Christus der Schriften verwerpt, die Gods gezag niet erkent en die het openlijk uitspreekt: „de memsch heeft God niet noodig; hij kaïn het zelf wel af". Ér is een zeer nauw verband tusschen Vakverbond en S. D. A. P. Maar daaruit volgt dan ook, dat er geen enkele band kan en mag zijn tus schen belijders van den Christus en bet N. V. V. Arbeidsduur Handels- en Kantoor bedienden. Het Internationaal Arbeidsbureau heeft naar het „Hdbld." meldt, thans het rap port over den arbeidsduur van kantoor- en winkelbedienden en andere arbeids krachten, die niet tot den landbouw, de industrie of de scheepvaart behooren, be kend gemaakt. Dit rapport, dat bestemd is om aan de veertiende Internationale Arbeids-Conferentie te worden overge legd, doet zien, dat 29 regeeringen ge antwoord hebben op de vragenlijst, die de 12de I.A.C. over dit onderwerp had ont worpen. Achttien regeeringen verklaren zich vóór de totstandkoming van een in ternationale conventie voor de regeling van den arbeidsduur dezer categorieën arbeiders te zijn. Hieronder bevinden zich Nederland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië. De Nederlandsche regeering geeft echter de voorkeur aan afzonderlijke con venties voor de verschillende categorieën personeel, zulks in verband met de onder ling zeer uiteenloopende omstandigheden in deze bedrijven. Zes regeeringen geven de voorkeur aan een aanbeveling, en met niet geringe verbazing constateert men, dat de Engelsche Arbeiders- regeering voorkomt onder de vijf staten, die den tijd niet rijp achten voor een internationa le regeling op dit gebied. De directeur van het I. A. B., Albert Thomas is niettemin van meening, dat achttien bevestigende antwoorden vol doende zijn om aan de I.A.C. een interna tionale conventie voor te stellen. Hij wil hieraan echter een niet te ruime toe passing geven en haar beperken tot het VOOR DEN ZONDAG Iets f ij n s Coöperatieve Fabriek van Melkproducten „ZUID-BEV ELAND" G. A. TE GOES. personeel van handelsinstellingen, tot die categorieën arbeiders, die voornamelijk bureau-arbeid verrichten, alsmede tot het personeel van instellingen, die zoowel een industriëel als een commereiëel karakter hebben, voorzoover deze niet reeds onder de conventie van Washington vallen. Al dus zouden ook kappers, slagers en brood bakkers van de ontworpen regeling pro- fiteeren. De conventie zal dus van toepassing zijn op het personeel van alle engros- en de tailzaken, van banken, verzekeringsinstel lingen, advocatenkantoren, notariaten, re dacties van dagbladen enz. Het personeel van ziekenhuizen, hotels, restaurants, ca- fé's, schouwburgen en andere openbare vermakelijkheden zou uitdrukkelijk bui tengesloten moeten worden. Voor deze ca tegorieën doet het bureau aan de hand dat de conferentie een aanbeveling zal aannemen, waarbij het houden van na tionale enquêtes zal worden aangemoe digd. De conventie, die het I. A. B. voorstelt voor handels- en kantoorpersoneel, hul digt het beginsel van de 48-urige arbeids week met vrijheid van verdeeling van dezen tijd, echter zoodanig dat nimmer meer dan 10 uur per dag zal mogen worden gewerkt. De vlootconferentie. Het Lagerhuis toont zich nog steeds ongerust over de vraag of Groot-Brittan- nië op de vlootconferentie geen nieuwe verplichtingen zal aangaan. De conserva tieve afgevaardigde majoor Ronald Ross vroeg gisteren of de premier wilde garan deeren dat de Britsche verplichtingen op de volgende vergadering van den Volken bond op geenerlei wijze zullen worden uit gebreid, als gevolg van schikkingen op de vlootconferentie getroffen. Ramsay MacDonald zeide niets te kun nen toevoegen aan de antwoorden die hij vroeger reeds had gegeven. In den loop der gisteren plaats gehad hebbende onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de drie voor naamste zeemogendheden, Engeland, Ver- eenigde Staten en Japan, is men het eens geworden over het sluiten van een d r i e- mogenheden-verdrag op den grondslag van de tusschen de V. S. en Japan bereikte overeenstemming. De Fransche onderhandelingen van welker verloop de totstandkoming van een vier- of vijf-mogendheden-verdrag afhangt schijnen eveneens bepaalde vorderingen te hebben gemaakt. Tardieu weer ongesteld. De Fransche premier Tardieu, die de vergadering bijwoonde van de Kamercom missie voor de burgerlijke wetgeving, is plotseling onwel geworden. Hij moest naar zijn woning gebracht worden waar een dokter constateerde dat er slechts sprake was van een stremming van de spijsvertering tengevolge van voedselver giftiging. De toestand van Tardieu is niet van ernstigen aard. Wordt Groenland verkocht? De Noorsche correspondent van de Msb. schrijft: Er duiken geregeld geruchten op, dat Denemarken er aan denkt Groenland te verkoopen. Noorwegen is er ook bij ge ïnteresseerd en zou graag het Oostelijk deel ervan annexeeren. Als kooper wordt Canada genoemd. In de Canadeesche pers schijnt er in den laatsten tijd veel propaganda voor den verkoop van Groenland gemaakt te worden. Denemarken heeft reeds vroeger een paar West-Indische eilanden aan Amerika verkocht. Het is dus geen nieuwtje voor de Denen, die toen met geweldige meer derheid den verkoop goedkeurden. Even voor den verkoop werd den minister van financiën, toenmaals minister Edvard Brandes gevraagd of hij iets van den verkoop af wist. Hij ontkende en verkocht eenige maanden later de eilandenl Zoo- Gemalen Hollandia Specerijen van prima kwaliteit in alle goede winkels verkrijgbaar in half-ons busjes en in goedgevulde 10 ets. witte strooibusjes. Nootmuskaat, Kaneel. Zwarte Peper, Witte Peper, Kruidnagelen. Geen verlies restanten en behoud van kracht en aroma. txMevoldtsSpeceryenmalerijArinot#33 Rotterdam iets kan evengoed met Groenland gebeu ren, meenen de Noren. Toen Denemarken in 1920 de mogend heden in kennis stelde met het verlangen Groenland als Deensch bezit te beschou wen, schijnt Engeland er mee accoord ge gaan te zijn op conditie, dat Denemarken bij eventueelen verkoop eerst Engeland moest raadplegen, daar Groenland zoo dicht bij Canada ligt. In 1926 doken de eerste geruchten om trent verkoop van Groenland op. Nu deze weer actueel worden, wijt men dat aan de mislukte poging om Engelsch en Ca- nadeesch kapitaal bij verschillende indu- striëele ondernemingen op Groenland te interesseeren. Verscherpte toestand In Britsch-Indië. Volgens berichten uit alle deelen van Britsch-Indië is de toestand in het geheele land aanzienlijk verscherpt. De arrestatie van Gandhi, waarover reeds geruimen tijd gesproken wordt zou, volgens de mededeeling van een specialen verslaggever van de „Daily Telegraph", te Bombay Zaterdag a.s., wanneer hij bij de kust aankomt, plaats vinden. De politie te Soerat, waar Gandhi gis teren aankwam, is gemachtigd om Gandhi bij overtreding van het zout-monopolie in hechtenis te nemen. Aan de kust, waar Gandhi waarschijn lijk Zaterdag zal aankomen, treffen zijn aanhangers, die ten getale van ongeveer 10.000 man in het betrokken gebied zijn aangekomen, voorbereidingen voor een grootsche ontvangst. Volkstelling in de Ver. Staten. Naar uit Washington wordt gemeld, zijn 120.000 ambtenaren begonnen aan de ge weldige taak van een volkstelling in de Ver. Staten, welke o.a. mede ten doel heeft, het aantal werkloozen en analfa beten vast te stellen. President Hoover, als eerste burger der V. S. heeft dezelfde vragenlijst moeten invullen als ieder ander zijner landge- nooten. Engeland en Palestina. In het Lagerhuis heeft de Premier aan gekondigd, dat de Engelsche regeeriiig zal voortgaan Palestina te besturen in overeenstemming met de bepalingen van het mandaat; dit was een internationale verplichting waarvan Groot-Brittannië zich niet zou afmaken. Volgens 'de bepalingen van het man daat is de Bri'tsobe regeering verant woordelijk voor de instelling van een nationaal „home" voor de Joiodsche be volking in Palestina, waarbij echter dui delijk moet worden te verstaan gege ven, dat niets zal worden gedaan om aan de burgerlijke en godsdienstige rech ten der niet-Joodsobe gemeenten in Pa lestina te kort te doen, evenmin als aan de rechten en den politiekem status die de Joden in andere landen bezitten. Die regeering is vast besloten aan alle deelen van do bevolking van Palestina gelijk recht te doen wedervaren. De regeering was thans in beraad over de verschilleinide aanbevelingen van de conimissie-Shortt ten einde een her haling van de onlusten te voorkomen. Dit beteekent de onmiddellijke instelling van een politiemacht, groot genoeg om de orde te handhaven. Bulgaarsche dorpsvuilheid. Reinheid en hygiëne zijn in de Bul gaarsche dorpen gewoonlijk ver te zoeken. In de omgeving van Sofia is het echter wel het ergste met de onreinheid ge steld. Terwijl er in het Noorden van Bul garije en in Macedonië reeds heele land streken zijn, waar men zich langzamer hand gaat aanpassen aan de meest een voudige eischen van de moderne gezond heidszorg, zijn er in de omgeving van de hoofdstad des lands geweldig vuile dor pen. Thans heeft men met steun van de regeering een organisatie gesticht die zich ten doel stelt aan de bewoners van deze dorpen de meest elementaire begrippen bij te brengen van de gezondheidsleer. De toestand is tot nu toe zoo, dat men- schen in het zelfde vertrek wonen met honden, geiten, kippen, ganzen, varkens enz. Hierin moet dus op de eerste plaats ver betering gebracht worden. De muren der huizen zijn gewoonlijk vervaardigd van vlechtwerk, dat met leem bestreken is. Al deze wanden moe ten aan den buitenkant gekalkt worden, en het huis zelf moet worden „uitgemest" en al het vuil moet naar de gemeentelijke vuilnisbelt, gebracht worden. De dorpspri vaten moeten schoongemaakt worden. Ook de menschen zullen voor hun eigen lichaam de reinheid moeten betrachten: slechts zelden zal een Bulgaar zich was- schen en zijn onderkleeren draagt hij maanden aan een stuk. Ook het vee moet gereinigd en van ongedierte gezuiverd worden. Om de Bulgaarsche boeren aan te moe digen heeft de regeering verklaard, dat diegenen, die aan deze zuiveringsbewe ging deelnemen, vrijgesteld worden van de j aarlij ksche hand- en spandiensten, die zij anders moeten verrichten. Korte Berichten. De Deensche algeheele ontwapenings voorstellen zullen dit jaar niet door de kamers behandeld worden, en dus nog niet worden uitgevoerd. Buitenlandsche invloeden doen zich zeer zeker gelden om Denemarken te doen begrijpen, dat anderen absoluut geen zin hebben vroeg of laat de kastanjes voor Denemarken uit het vuur te halen of wenschen hinder te ondervinden van het Deensche experi ment. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de algemeene raad van de plenaire com missie van de sovjet unie besloten, den boeren alle achterstallige belastingschul den kwijt te schelden en een belasting verlaging voor het nieuwe economische jaar in te voeren. Volgens een bericht uit Bogota zijn bij een spoorwegongeluk in Bogota 5 per sonen om het leven gekomen en 10 perso nen gewond. De locomotief was uit de rails gesprongen en omgevallen, waarna de eerstvolgende wagens op elkaar lie pen en geheel vernield werden. Aan de Fransche kust van de Mid- dellandsche Zee is gisteren een water vliegtuig verongelukt. Een Fransch vlie ger, houder van een snelheidsrecord voor watervliegtuigen, was met een 3 motorig vliegtuig voor een proefvlucht opgestegen. Het vliegtuig is van een hoogte van 400 M. neergestort en in zee terecht gekomen. De vlieger en de monteur zijn verdronken. Bij een ontploffing in een vuurwerk fabriek te Philadelphia (Ver. Staten) zou den 12 a 15 menschen zijn gedood. Het Engelsche Lagerhuis heeft gis teren de veelbesproken mijnwet aange nomen. In de algemeene vergadering van de 'GERCn GROMALCA .0 ,1tF Binnenland. Ir Mansliolt over de crisis in. Land- en Tuinbouw. De Gemeenteraad van Rotterdam en: de 'kali-overeenkomst. Da soc.-dein. Kamerfracties ieM die opiet- ming dier Statea-Goneraal. Buitenland. De toestand in BritscJi-Indië verscherpt, Engeland en Palestina. De vlootconferentie. De arbeidsduur der handels- emi Kantoor bedienden.. Mijn-ongeluk in België. 1- Boedapester ingenieurskamer deelde de secretaris mee, dat de gereformeerde kerk den bouw van verschillende kerken aan een Nederlandsch architect had opgedra gen, die niet alleen geen Hongaarsch on derdaan is, maar ook geen bouwkundig in genieur. De kamer had van de betrokken autoriteiten de toezegging gekregen, dat zooiets voortaan niet meer zou voorko men. Naar de directeur der Boedapester waterleiding meedeelt, kunnen de straten der stad niet besproeid worden wegens watergebrek. In den Donau staat n.l. slechts 1.65 M. water tegen 45 M. nor maal om dezen tijd. Een importeur van appelen te Brigh ton is tot 12 pond boete veroordeeld, om dat hij ingevoerde Amerikaansche ap pelen niet had aangegeven. De man ver dedigde zich door te zeggen, dat hij vast overtuigd was dat Californië en Oregon Engelsche koloniën waren. De rechter liet zich door dit indirecte compliment voor het Britsche rijk echter niet vermurwen. ovecalveckc^ó/uxor. tiV.SdxPeters Prinsengracht Ï20/224 AMSTE R DAM TEL.48882 Vacant ickaarten. Naar gemeld wordt, zullen de Neder landsche Spoorwegen ook dit jaar vacan- tiekaarten verkrijgbaar stellen tegen le klasse f9, 2e klasse f7 en 3e klasse f5. De vacantiekaarten zullen verkrijgbaar zijn met Paschen, van 18 tot én met 23 April, met Pinksteren van 6 tot en met 11 Juni en in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September. Centraal Comité. Het Centraal Comité van Antirevolu tionaire Kiesverenigingen zal D. V. op 19 April a.s. des nam. om half twee, vergaderen in het Kuyperhuis. Prins Hendrik naar Zwitserland. Prins Hendrik is gisteren met zijn ge volg Je Bazel aangekomen. Hij1 begeeft zich vandaag naar Lugano, waar bij ©eni gen, tijd zal verblijven. Notariaat. Bij Kon', besluit van 2 April is aam C. Loeff, op zijn verzoek, met ingang van 25 April 1930, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking) van notaris te Zuidland. a Op verzoek eervol ontslagen met ingang van 1 Juli e.k. C. Klaassen als waterschout te Teraeuzen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1