No. 156 Donderdag 3 April 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland M DOL5 Hendrikse Go's Bank N.V. Goes .3 KARNEMELKSCHE PAP EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN I Concert door Kapelkerk te |en.s de Ned. tJitzendavond'. fe,20 Concert, -2.20 Orgelr 4 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag~contr6le Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „ZUID-BEVELAND" Gezond - Voedzaam - Goedkoop Buitenland. Binnenland Eerst uw Bols - dan uw servet - want Bols smaakt 'tbest vóórheteten. FIRMA WATERLANDER J OE STOPPELAAR Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Gemeenteraad van Middelburg. m?J dus >rding van hij ook »ft vergist i.kt in de laaide arti- logen bij- iisverstand [mijn dank le plaats- |der, ter SecT. ra. |30. pen gedag- 22 jaar, I wegens be- tiella Hom- ik: f 10 of Ite Middel- Ti. P. Hom paak: f 10 loudster te iiging van Eisch en sknecht te lg v. Maar- Ispraak: 20 |an te Mid- van zijne i, aldaar. |aak: 1 mnd aar. Trainingen, |ia Paauwe uitspraak: de V., 27 |dorpe, we- sohoenen, lek, aldaar, d. [te Vlissin- Ln geldsbe- pebehooren- talke gelds- jiet ophalen lad ontvan- loest afdra- jmd gev.str. Arnemui- |van Pieter 2 ruiten laar. Eisch te Vlis sin- In Joost de Eisch en lm an te 0.- Idiging van fee, die hem lonkenschap lvan politie praak: f 15 Izonder vas- ppannigheid Eisch en Malknecht te een gelds- van E. J. Eisch: 1 gev.str. 3 April. 5—2.00 Con- Gramofoonr 6.30—6.45 ,8.15 Aan- te Amster- fender leiding uur 1071M. Idoor het 'da rn. 10.30 Groote, Ev. |Chr. lectuur. |ll.45 Uurtje Concert. lursus Fraaie rtje door De [rod, 6.00 4.05 Itet. 7.00- litzendim.fr. Orkest. 0—7.20, 9.85 - 12.25 4.50—5.50 istooncert. 8,20 Strijk- Trio-ooncert. 8.35 Kamerf- [2.15 en 1,20 -4.50 Con- onplatanl. (alt). 1 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. De Zeeuw Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. VERSCHIJNT ELK2N WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per past, i 3.— Losse nummers 8 55.03 Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 259. Pifls der Ad ver tentiSn; 1i regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. 1 ,-..x Een onderbandelingstariel? De vraag of ook in ons land tot de invoering van een onderhandelingstarief moet worden overgegaan, trekt, ook in verband met den minder gunstigen econo- mischen toestand, telkens weer de aan dacht. Toegestemd kan worden, dat hier voet angels en klemmen liggen; toegestemd ook, dat groote omzichtigheid op dit ge bied geboden is, en dat, gezien de internationale verhoudingen op econo misch gebied van zulk een tarief niet te groote verwachtingen mag worden ge koesterd. Maar aan den anderen kant moet wor den toegegeven, dat in het orgaan van de Vereen, voor actieve handelspolitiek volkomen terecht wordt gewezen op den onnatuurlijken staat van onze handels politieke verhoudingen. „Onnatuurlijk is onze positie; schril steekt zij af, bij die van schier alle andere landen. Nederland heeft een uni form laag tarief, waarvan niet kan wor den afgedaan en waaraan niet kan wor den toegedaan. Voor alle landen, onver schillig hoe ze ons bejegenen, voor boo- zen en goeden, geldt dezelfde lage heffing. De mogelijkheid tot een uiteenloopende bejegening der onderscheiden mogend heden ontbreekt ten eenen male. Niet alleen gunt Nederland aan den buiten- landschen ondernemer bij den invoer- van diens waren een vrijheid, welke in fel contrast staat met den druk, dien de Nederlands che producent in het buiten land ondervindt, het is ook eenig in de rij der volkeren om de groote lijdzaam heid, die het bij het sluiten van handels- tractaten betracht. Alle ruilobjecten ont breken; onze onderhandelaren kunnen niet beloven, niet geven, niet bedreigen, nietnemen." Wat hier gezegd wordt is niet voor tegenspraak vatbaar. Evenals onhoudbaar is het argument ter verdediging van onze weerloosheid: dat onze lijdelijkheid bij andere mo gendheden een sympathieken indruk zal wekken en deze tot een milde houding nopen. - Terecht merkt het bovengenoemde or gaan in verband hiermede op: „In een der geschriften van de Neder- landsche Vereeniging voor Vrijhandel wordt niet zonder gevoel opgemerkt: „Neen, wij komen niet met ledige han den; wij komen, zoolang wij ons niet met retorsie afgeven, met een zaak van groo te waarde. Onderhandelaars zullen tot het buitenland zeggen: gij zegt in begin sel vrijhandelaar te zijn, doch te bescher men omdat iedereen het wil, welnu, maakt dan een uitzondering voor het eenige land, dat het juiste beginsel hoog houdt." De wreede practijk spot met dergelijke mystieke stemming. In de practijk klonk en klinkt de stem van Stresemann: „Het al of niet sluiten van gunstige ver dragen met het buitenland hangt niet af van de vriendschappelijke sfeer, maar van de vraag, wat men te bieden heeft tegen over voordeelen, die men hoopt te ver werven". In de practijk klonk en klinkt de stem van den hooggeplaatsten Fran- schen ambtenaar, die onzen onderhande laren toevoegde: „Gij volgt uw open-deur- politiek niet om het buitenland te gerie ven, maar omdat gij zelf dit voor u het voordeeligst acht". De gedachte dat Nederland, hetwelk andere landen geen stroobreed in den weg legt, „enfant chéri" zou wezen als aan de ronde tafel wordt plaats genomen, bleek een illusie. Herhaaldelijk werden onze producten zwaarder belast dan die van andere landen. Door de invoering van een onderhande lingstarief zal met onze lijdelijkheid wor den gebroken. Het mag als een deugde lijk middel tot verweer worden aan vaard. Het is niet een hulpmiddel van aanvallende politiek, geen geweldmiddel. Het is niet de toepassing van de wraak- gedachte, van het beginsel: oog om oog, tand om tand, in den zin van ongebrei delde wraak. Het is niets meer en niets minder dan de huldiging van het oud- Hollandsche loyale zakenstandpunt: voor wat boort wat!" Coöperatieve Fabriek van Melkproducten „ZUID-BEVELAND" G. A. TE GOES. De praktijk van jaren heeft de waar heid van wat hier gezegd wordt, beves tigd. Tot niet geringe schade ook voor onzen land- en tuinbouw, die door het buitenland steeds meer in de knel ge raken. Er is dan ook alle reden om ernstig te overwegen de vraag of het niet noodzake lijk is, met de weerloosheid en de lijdelijk heid op dit gebied te breken en invoering van een onderhandelingstarief met ernst onder de oogen te zien. Het Gentsche Universiteitsvraagstuk. In den Belgischen Senaat is Woensdags middag1 gesteund over het reeds door de Kamer aangenomen regeeringsvoorstel tot vernederlandschinlg van de rijlksuniveiïsi- teit te Gent. Het Waalsche Franskiljons'ch© amendement-Digneffede Kerchove, strek kende tot behoud van de Franscbe tech nische scholen te Gent, werd verworpen met 101 tegen 33 stemmen en S ont houdingen. Het Vlaamsch nationale amen dement-Van Dieren, bepalend dat deze Fransche technische scholen met ingang van 1932 in plaats van 1935 naar Luik zouden wo-rden overgebracht, onderging hetzelfde lot met 119 tegen 22 stemmen en 1 onthouding. De eindstemming, had plaats onder groote belangstelling. Het regeeringsvoqr- stel werd onder luid applaus der Vlaam sch e katholieken en socialisten en van en kele liberalen aangenomen met 111 tegen 14 stemmen en 17 onthoudingen. De Vlaamsche nationalisten waren, onder de tegenstemmers. Communistische propaganda in de Duitsche Rijksweer. Naar de Lokal Anzeiger meldt, heeft de politieke politie te Neurupp'in drie communisten gearresteerd, die in de Rijks- weer communistische propaganda voer den. Een van hen is de leider van de afdeeling der communistische partijl te Neuruppin. Tegen alle drie zijln bevelen tot arrestatie afgekondigd. Reeds midden Januari werden bijl het tweede bataljon van het vijtfd© Infanterie Regiment verscheidene communistische vlugschriften gevonden. Hieronder waren „De Rijksweersoldaat" en „De Kameraad", lil deze, in een geheime Berlijnscha druk kerij gedrukte geschriften, worden de sol daten opgeroepen zich van hun officieren te ontdoen en tot au communistische par tij toe te treden. De door de politiiekel politie gevolgde sporen leidden naar Neuruppin. Vastgesteld is, dat de drie gearresteerden met andere communisti sche organisaties in verbinding stonden. Een communistische schoolstaking te Berlijn. Leerlingen van de vijftiende en zestien de openbare school in de Lessingstrasse en de 131e en 32e openbare school te Neukoelln organiseerden wegens de „te strenge bezuinigingsmaatregelen" der autoriteiten Woensdagochtend een school staking. Met roode vlaggen marcheerden de leer lingen onder het zingen van .communisti sche strijdliederen door de straten van Neukoelln en trachtten daarna in de Openbare scholen in de Schillerpromenade en in de Weisestrasse herrie te veroor zaken, door, gesteund door oudere com munisten, de leerlingen te bewegen de scholen te verlaten en moeders van kin deren, die naar school werden gebracht, tegen te houden. Op1 verschillende plaat sen werden leerlingen en hun moeders, die de kinderen toch naar school brach ten, mishandeld. Valt het Duitsche Kabinet vandaag? De Duitsch-nationalen hebben een stem ming gehouden over hun houding. Daarbij werden 37 stemmen uitgebracht vóór de motie van wantrouwen, 18 tegen en 8 voor onthouding. In regeeringskringen is men er op voorbereid, dat vandaag; de mor tie van wantrouwen aangenomen en de Rijksdag' ontbonden wordt. In dit geval zal Rijkskanselier Brüning een verklaring afleggen, dat airt. 48 slechts opi grondwet- tigen grondslag toegepast zai worden en dat voor alle verordeningen en decreten op grond van dit artikel vooraf de consti- tutionaire 'toelaatbaarheid zal warden on derzocht. Later wordt gemeld: De Duitsch-nationale fractie in den Rijksdag heeft na beraadslagingen, die ne gen uur hebben geduurd, de beslissing tot morgen uitgesteld. (Men zie onder telegrammen.) De godsdienstvervolgingen in Rusland. Het debat openend in het Engelsche Hoogerhuis over de toestanden op gods- dienstgeb'ied in Rusland, zeide de aarts bisschop van Canterbury, dat hiji een groot aantal bewijzen verzameld heeft, waaruit blijkt, dat het stelsel, ingericht voor de voortdurende onderdrukking van den godsdienst, verder bestaat in Rusland. De aartsbisschop verklaarde, dat hij berichten ontvangen had, volgens welke in het afgeloopen jaar 71 personen ver oordeeld waren om gefusilleerd te wor den en 112 tot gevangenisstraffen van 2 tot 10 jaar. Ik weiger te gelooven, dat een aanmer king aan bet adres van de Sowjet-regee- ring een gevaar van .oorlog zou meebren gen en ik stel voor, dat de Engelsche regeering de aandacht van de Russische vertegenwoordigers op "de volgende pun ten zal -vestigen: 1. de gelijkheid van burgerlijke rechten voor de geestelijkheid en de andere burgers; 2. dè gelegenheid vcor de arbeiders om den Zondag te heiligen; 3. de toestemming tot de publi catie en den omloop van da boeken voor bet godsdienstig onderricht; 4. de af schaffing van de beperkingen omtrent het onderwijs aan kinderen in groepen; 5. de bevrijding van de geestelijken, die in Siberië in de gevangenissen zuchten; 6. de stopzetting der algemeen© sluiting der kerken. Lord Parmoor, die namens de regeering antwoordde, zei, dat zij niet voornemens is de diplomatieke betrekkingen te ver breken Parmoor zeide verder, dat de houding van een .Staat ten opzichte yan de op voeding een binnenlandsche aangelegen heid van de regeering van dien Staat is en dat aanmerkingen uit dien hoofde ongerechtvaardigd zouden zijn. Wij ver foeien de systematische onderdrukking van godsdienstige tolerantie in Rusland, maar wat kunnen wij doen? Verbreking der diplomatieke betrekkingen zou niets opleveren. Brentford, vroeger conservatief minis ter van Binnenlandsche Zaken, betoogde, dat de aartsbisschop verpletterende bewij zen van de godsdienstvervolging geleverd heeft en meent dat het stellig mogelijk zou zijn aan Rusland vriendschappelijke opmerkingen te maken naar aanleiding van de denkbeelden van den aartsbis schop. Ponsonby (Arbeiderspartij) meent, dat een démarche meer kwaad dan .goed zou zijn. Het debat werd daarna gesloten. Korte Berichten. Naar vanwege de Luchtschepenwerf wordt medegedeeld, zou de Graf Zeppelin vanmorgen te acht uur voor den eersten keer van dit jaar opstijgen. De tocht zou zich in hoofdzaak over 'de Bodensee uit strekken. De Directie der Rijksspoorwegen te Neurenberg deelt mede, dat in den nacht van 31 Maart en 1 April nabij de halte plaats Busendorf een aanslag is gepleegd op een trein door dwarsliggers op de rails te leggen. De dwarsliggers konden ge lukkig nog tijdig verwijderd worden. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. Het Centraal Girokantoor. De dienst van het Centraal Girokan toor neemt den laatsten tijd sterk toe. Bedroeg het aantal nieuwe rekeningen in het eersite kwartaal 1929 3757, in hetzelfde kwartaal van het loopende jaar bedraagt dit 5826. De heel© geldelijke om zet over bet jaar 1929 bedroeg ruim '11 milliard. Het aantal boekingen, dat alleen in den dagdienst van 1 April tot stand kwam, bedroeg 180.452. ELKEN DAG ÉÉN GLAASJE Vraag Bols en zie toe, dat ge het krijgt Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. De Koninklijke Familie. De Koningin en de Prinses zullen op 8 April a.s. het landhuis Den Ruygen- boek te Scheveningen betrekken. De Ko ninklijke Familie heeft het voornemen begin Mei haar verblijf op het Loo te vestigen. Burgemeesters. Op 38-jarigen leeftijd is na een korte ongesteldheid overleden de heer A. Wa genaar Azn., sedert 1 Juli 1921 bur gemeester van Workum. Curateele van drankzuchtigen. De wet van 12 December j.l. betref fende herziening van de curateele, be paaldelijk met het oog op drankzuchtigen zal in werking treden met ingang van 1 Mei 1930. Slordige behandeling door militairen dokter? Het Tweede Kamerlid Ter Laan beeft eenige schriftelijk© vragen gericht tot den minister van Defensie, naar aanleiding van de behandeling door den militairen geneeskundigen dienst van den dienst plichtige Frans Hageman uit Vriescheloo, gemeente Bellingwoide, die kort na deze behandeling is overleden. Volgens de in de vragen vervatte bijzonderheden, zou Hageman aan een blinde darmontsteking hebben geleden, waaraan de militaire dokter niet voldoende aandacht zou heb ben geschonken, hoewel daar alleszins reden toe was. De heer Ter Laan vraagt verschillende inlichtingen over de toe dracht dezer zaak en over de maatregelen van den minister ten opzichte van den verantwoordelijken militairen dokter. De weg RoosendaalBelgische grens. D© gemeenteraad van Roosendaal heeft met 10 tegen 6 stemmen besloten tot bat totaal opnieuw aanleggen .van den weg Roosendaalgrens op een breedte van 71/2 meter, waarvan 5Va meter rij weg en ter weerszijden een fietspad van klinkerbestrating. De bestrating van dien rijweg zal volgens het nieuwste procédé geschieden. Voorts werd besloten, in de Dorpstraat te Nispen ter weerszijden van den rijweg tegeltrottoirs te leggen. De kosten zijn geraamd op f210.000 en f12.000. Commando Vrijw. Landstorm. Naar bet "Handelsblad verneemt, ligt het in de bedoeling het commando van de afdeelingen en verbanden van den tijzondexen vrijwilligen landstorm op te dragen aan reserve-officieren, die hiervoor eene toelage zullen ontvangen. Luchtpost voor West-Indië. Het luchtrecht voor correspondentie, ever te brengen met Amerikaansch© lucht lijnen, is verlaagd voor de bestemmingen Aruba Bonaire, Britsch Honduras, Co lumbia, Curasao, Dominicaanscihe Repu bliek, Ecuador, Haïti, Honduras, Nicara gua, Panama, Peru, Porto Rioo, Suriname, en de Vereen. Staten. Voor de genoemde Nederlandsche gebiedsdeelen bedraagt dit luchtrecht thans veertig cent per vijf gr. Tevens is de gelegenheid, om met de bedoelde luchtlijnen te verzenden, uitge breid tot Saba, St. Eustatius en 'St. Mar tin, De .pverbrenging geschiedt dan tot St. Thomas per luchtpost en vandaar met de gewone middelen van vervoer. Het luchtrechht voor deze verzending be draagt veertig cent per twintig gram. Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. Hoe de nieuwe gouverneur van Curagao optreedt. De Kali-verschepingen niet over Rotter dam. Buitenland. De Duitsche regeerin voor een crisis be waard. Ook de Belgische Senaat besloot tot ver- ylaamsching der Gentsche Universiteit. Het Engelsche Hoogerhuis en de gods dienstvervolging in Rusland. De nieuwe gouverneur van Curagao. De rechte man. Dat Z.Exc. Van Slobbe, de nieuwe gou verneur van Curagao, een militair is van de eerste soort, blijkt wel uit het vol gende, dat van particuliere zijde aan het „Centrum" wordt meegedeeld. Gouverneur Van Slobbe 'is op '19 Fe bruari j.l. op Curagao aangekomen. Direct werd hem al gevraagd, of hij het fort niet eens inspecteeren wilde. Z.Exc. antwoord de, dat de tijd daartoe hem vooreerst wel ontbreken zou. 's Nachts om twee uur, vertoonde Z. Exc. zich echter 'in kolonelsuniform aan het oog van den verbaasden schildwacht en zijn consigne was: „Kiezen op me kaar". Op zijn ©entje inspecteerde hij ver- vclgens het geheele fort. Naar men be weert, heeft hij daar heel rare toestanden aangetroffen, zooals schildwachten, die den .slaap des rechtvaardigen sliepen, enz. Enkele weken geleden vervoegde zich bij een militairen wachtpost ongeveer 2 uur loepen Van Willemstad af een in tropencostuum gekleed heer, die zich be kend maakte als de gouverneur. Dat het hier ook niet „all right" was, bleek wel- uit het feit, dat van de drie militairen die de wacht moesten houden, er twee rustig op één oor lagen. (Vervolg van het Tweede Blad.) Regeling tarieven zwemin richting. Ingekomen is een schrijven, van. de particuliere zwemschool, om deze kwestie aan te houden. Mevr. de Graaf, v,d„ bepleit aanhou ding van deze aangelegenheid.De zwem school heeft hier 50 jaar het zwemmen verzorgd. Ze ziet zich nu bedreigd in haar bestaan door de tarieven der ge meente. Laten we de zwemschool nu eenigazins ter wille zijn; De voorzitter meent, dat de zwem school allang met een schrijven had kun nen komen. T)e zaak is lang genoeg aan hangig. Mevr. W e ij 1, v.d., gelooft niet, dat het mogelijk zal zijn bij de tarieven geheel refcenin,g te houden met de zwemschool. Maar uitstel van een maand is toch wel mogelijk. De voorzit ter bestrijdt dit. De ver gadering van 30 April moet geheel aan het Ambtenaren-reglement gewijd worden. De zwemschool kende het voorstel al in Februari. Dhr Portheime steunt het voorstel van mevr. de Graaf„ Laten we alle par tijen hoeren. Mevr. de Graa f: men moet niet ver geten, welke consequenties het verdwij nen van de zwemschool voor de ge meente met zich zou brengen. Dihr Paul is tegen aanhouding. Hier is geen sprake van doordrijven van een1 voorstel. Het is twee maanden aanhan gig- Wethi. Onderdijk zoekt in heel deze kwestie een te geringe activiteit van het Bestuur der Zwemschool. Snr. acht de bezwaren van die zijde ongegrond. Wil de Raad echter toch aanhouding, laten we dan voorloopiig de oude tarieven handhaven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1