No. 155 Woensdag 2 April 1930 44e Jaargang 1/ Dagblad voor de Provincie Zeeland tase&AAF* Hentlrilcse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Schoonmaak u -i Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle I <f\ Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een stukje Historie. Buitenland. ALLE per 1 April vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Belangrijkste Nieuws. f 'fóalkdhnden. juiknmshajuh 3 SI6APEM N.V. Zuid Ned. Sigarenhandel, v/h i. J. LAGAAY - Vlissingen. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: K. ZÜIDESÏA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Roes. TeL: Redactie en Admlniatratie No. It. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELESN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco par post, 13.— Lcaüo nununors 29.05 Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels 11.29, elke regel meer 30 cï. Bij abonnement belangrijke korting. De porsprang van de coöperatie heb ben wij te zo-eken in een 'klein plaatsje in Engeland. In een van de vele geschriften over dit onderwerp- vonden wij 'de geboortege schiedenis aldus beschreven: „Eenige wevers met een schamel week loon, van hon patroon een weigerend ant woord bekomen hebbende op- hun billijk verzoek o-m loonsverhooging, begonnen onderling middelen te beramen o-m hunne positie te verbe-teren. Na lang overleggen en bespreken werd door ieder wekelijks een klein bedrag uit gelegd totdat de- gezamenlijke som plm. f 350 bedroeg. Met dit geld werd in -een onaanzienlijke stee-g ee-n winkel -geo-pend, waar voor kostemden prijs aan elk de-r deelnemers de noodzakelijke levensbe hoeften werden verkocht. Dit was in 1843. Maar ho-e onaanzienlijk en kle-in ook be-gonnen, het duurde betrekkelijk slechts kort, of de idee was in tal van plaatsen in Engeland en daarbuiten reeds in p-rac- tijk gebracht. D-at deze beweging zulk elen opgang maakte, dat de coöperatiegedachte in zoo breeden kring weerklank vond is voor 'n niet gering deel toe te- schrijven aan den toenrrialigen middenstand. De werklieden werden van alle zijden gedrukt. Hun leven en arbeid moesten zij! tegen den laagst mogelij'ken prijs verkoop-en en op-offeren aan de schier grenzenlooze gouddorst van de werkgevers. D-e arbeidsduur was onbeperkt, de Io-o- nen ware-n uite-rst laag, vrouwen en kin deren, alles werd naar -de fabriek' ge-dre ven en opgeofferd aan den niet te verza digen zucht naar kapitaal. D-e ellende werd nog vergroot door de hooge graanprijzen en een stelsel van ge dwongen winkelnering, hetwelk tengevolge had, dat de arme werklieden hunne on misbare levensbehoeften met de hoogjst denkbare prijzen moe-sten betalen. Zoo van tweei zijden gedrukt moest -de verdrukte een uitweg zoekeu en deed dit, niet naar de zijde van den patroon], die was nog- onaantastbaar, maar naar de zijde van -den winkelier. De coöperatie zwak- en klein begonnen, is dus als uit den nood der tijden geboren. Maar het zwakke plantje heeft zich vooral in den aanvang verbazend snel -ontwikkeld. D-it behoeft niet te verwonderen. Een eenvoudiger en gemakkelijker en onschuldiger middel o-m de-kleine inkom sten te vermeerderen, is toch, oppervlak kig beschouwd nauwelijks denkbaar. Hel moet dan ook veeleer verwondering wekken, dat deze idee nog niet meer toepassing heeft gevonden, vooral wan neer we aandacht schenken aan de positie van den doorsnee-arbeider, zooals deze tot voor korte jaren was. Duizenden werklieden, gieen slampam pers of boemelaars, maar flinke werk krachten, die niets liever wilden dan hun gezin met God en met eere onder houden, leefden met de hunnen in de meest droeve omstandigheden. Een kleine onregelmatigheid, ziekte, werkloosheid of wat dan ook betaekemde voor hen een onoverkomelijke ram'p. En ook al ging alles voorspoedig dan bad menigeen toch nog de grootste moeite bet hoofd boven water te houden. Elke nieuwe wereldburger, hoe ook met vreugde begroet, brengt zijln behoeften en zorgen mede. D-e kinderen hebben een maag die eiken dag gevuld moet worden, voetjes die- nooit in rust zijln, een lichaam dat ontwikkeling en altijd nieuwe bedek king behoeft. Ieder, die niet geheel vreemd staat te genover het leven, weet, hoeveel zorgen de niet te waardeer en kinderzegen kan schenken. Er is wat tranenbrood, -gelukkig vaak onder dankzegging, gegeten. Hoe menige huismoeder, eens frisch en levenslustig, heeft haar opgewektheid en levenslust verloren do-or de altijd pijnigende zorgen. Waar zoo de zaken staan, be-hoeft het niet te verwonderen als naar middelen wordt omgezien om de begrooting klop pend te maken. De een zo-ekt bijverdienste, bij den an der tracht de huisvro-uw door naaiwerk of wat dan o-ok de zrngen te verminderen. Maar ach, het baat vaak zoo weinig. Doch nu komt een andere gedachte naar voren. Men vraagt zich af, of met het geld dat men ontvangt, niet wat meer kan wor den gedaan; of de noodzakelijke levens behoeften niet goedkooper kunnen war den ingekocht. En bij nauwkeurige vergelijking, blijkt dan al spoedig, dat hij: die van kleine mid delen moet le-ven voor verschillende arti kelen zelfs beduidend meer moet beta len, dan hij- die met meer aardsche -goe deren is gezeig-end. Men is niet in staat, door het inslaan van -gro-ote hoeveelheden een lageren prijs te bedingen, maar is do-o-r all-erlei omstan digheden vaak genoodzaakt tegen den ho-ogsten prijs te koop-en. Maar nu herinnert men zich hot spreek woord, dat eendracht macht maakt, dat twee beter zijn dan een. Men gaat voo-r ge zamenlijke rekening inkoopen, maakt van vele kleintjes één gro-ote, gaat coöp-eree- ren. Prijzenswaard zal men zeggen, dat iemand zoo de belangen van zijn ge-zin behartigt. Toch niet. Er zijn er, ook nog in onze dagen', die dezulken veroo-rdee-len, streng en hard. Ze worde-n ingedeeld bij de socialis ten, het roode stempel wordt op hun voorhoofd1 gedrukt. D-e vraag of dit billijk is, of iemand die gaat coöpereeren zich aan principieel niet te verdedigen handelingen schuldig maakt, is van genoegzaam "belang om daarbij in 't bijzonder stil te staan. Roode volksmisleiding. „Het Volk" van 1 April bevat een ar tikel waarin op scherpe wijze de houding van den -gemeenteraad van ,,-de geheid recbtsche gemeente Zuidzand-e" ten op zichte van: de werkloozienverziekering ver oordeeld wordt. „De geheid nechtsche gemeente Zui-d- zande." Toen we dit lazen hebben we ons toch even de oogen uitgewreven en daarna de uitslag van de het vorig jaar gehouden verkiezingen ter hand geno men. Daarbij bleek, dat op de rechtsche par tijen in totaal 86 stemmen waren uitgje- braohfc tegen 404 op de liuksebe pax- D-e stemmen waren aldus verdeeld: S. G. P. 9, A.R. 24, C.H. 49 en R.K. 11 stemmen, totaal 86. Braat 10, de Visser 2, Vrijz.-D-em. 74, S.D.A.P. 133 en Lib. 185 Stemmen, totaal 404. En dat heet nu een geheid reöhtsche gemeente. Als 'het stuk niet zoo venijnig was zou men aan een Aprilgrap denken. Gezien echter de wijze waarop hier tegen „de mann-en van rechts" geageerd wordt is geen a-ndera conclusie mogelijk, dat dat we hier te doen hebben met een heel .kras staal van roode volksmislei ding. De Vlootconferentie. Hoewel het duidelijk is, meldt de En- gelsche draadlooze dienst, dat veel af hangt van een bevredigend resultaat van de Engelsch-Fransche onderhandelingen over een formule, was er Dinsdag een duidelijke opleving van de hoop, dat de conferentie, die klaarblijkelijk een over eenkomst van drie mogendheden binnen haar bereik beeft, nog zal slagen in het bereiken van haar oorspronkelijk doel, 'n overeenkomst tusscben vijf mogendheden. Het optimisme der Engelscben heeft -dan ook aangehouden en gisteravond deelde ook Brian-d mee, dat -de onderhan delingen met Henderson zich gunstig ont wikkelden. Het was voor het eerst, dat de Franschen zich optimistisch uitlieten. Briand wees echter met nadruk op de moeilijkheden, -die zelfs bij een Fransch- Engelsche schikking blijven: -de eisch van pariteit met Frankrijk der Italianen. De Engelschen bepalen er zich toe te zeggen: -de patient is aan -de beterhand, maar van opstaan is nog geen sprake en zoolang dat niet het geval is, is hij niet buiten gevaar. Algemeene prijsverlaging In Italië. De prijzen van levensmiddelen, met uit zondering van vleesch, wijn, bier, ster ken drank en mineraalwater, zijn gisteren in Italië verlaagd, in verband met -de op heffing van de belasting op consumptie artikelen. De verlaging is alleen van toepassing op aan bederf onderhevige artikelen, ter wijl de prijzen van andere artikelen ge leidelijk zullen worden verlaagd voor 20 April a.-s. Een „bom"-mop. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht door de politie bij den ipjgang van het stadhuis een pakje is ontdekt, dat een wekker, twee zaklan- taren-baterijen en ©en cylinder bleek te- bevatten. De brandweer was van o-o-rdeel dat het pak met dynamiet gevuld was. De politie zette onmiddellijk de omliggende straten af' en doorzocht het heele stadhuis, ter wijl ook in de omgeving naar andere bom men gezocht werd. Toen men daarop het pak nog eens aan een nader onderzoek onderwierp, kwam men tot de ontdekking, dat het gevuld was mettuinaard- zo-odat men blijk baar met een April-geestigheid te do-en heeft. Werkloosheid In de Ver. Staten. W illiam Green, de voorzitter der Ameri- kaanscbe Federatie van den arbeid, ver klaarde in de Senaatscommissie, die de werkeloosheid bestudeert, dat de regee ring maatregel-en treffen moet om de wer- keloozen te helpen; zoo-niet, dan zal zij 't hoofd moeten bieden aan een revolutie. Green schat het aantal werkeloo-zen in Febr. op 3.700.000. Gruwelen in China. Reuter meldt d.d. gisteren uit Peking, dat bij de plundering van de stad Joa- antsioen in het uiterste westen van Kiangsi op 23 Maart gruwelen zijn bedreven. Bij die gelegenheid waren twee Britsche zendelingen en één Amerikaan- sche (o.w. twee vrouwen) door de roode troepen ontvoerd. D-e troepen vielen de stad aan en plunderden gedurende drie dagen, waarbij de inwoners elk oogen- blik werden bedreigd. De burgemeester werd in plie gekookt; nog andere voor aanstaande perso-nen weiden eveneens wreed vermo-ord. Daaronder waren de di recteur van de middelbare scho-ol en de voornaamste Chineesche geestelijken van de Chineesche binnenlandsche zending. Vele winkeliers en anderen werden ge marteld. Zes buitenlanders, onder wie zen delingen, werden gevangengenomen, maar drie hunner slaagden erin te ontsnappen. De toestanden in Kiangsi worden .met den dag ongunstiger; ov-eral zijn de ban dieten in actie. Tienduizend man roode troepen heb ben plunderend Kiangsi, Kwantoeng en Foekien nu al twee jaar afgeschuimd. Zij bedrijven gruwelijke wandaden en ver- wcesten regeeringsgebouwen en zendelin genstations. De haat tegen de buitenlanders is erger dan o-oit sedert 1927. Ook in het Boven-Jangtse-gebied zijn de roovers druk doende; zelfs in de bui tengebieden van Hankau en Sjanghai zijn zij in actie. Bloedig BulgaarschRoemeensch incident. Naar de bladen melden, kwam het in bet dorpje Bogdanoff, 5 K.M. van de Bulgaarsch—Roemeensch© grens, in de Dobroedsja tot een .bloedige botsing tus scben Roemeensche émigrés en de daar wonende bevolking. Een stuk weidegrond, dat de Roemeen sche émigrés, ondanks herhaalde klachten van de Bulgaarsche bevolking, in bezit namen, moet de aanleiding geweest zijn. Een deputatie bad zich naar de Do- britsch begeven, om daar een request in te dienen. Nadat de deputatie van den prefect een bevredigende verklaring verkregen had, keerde ze naar Bogdanoff terug en riep de verschillende bewoners van het dorp samen, om hun de verklaring van den prefect mede te See-len. De Bulgaren werden echter door de Romeensche émigrés aangevallen en uit een ge-dreven. De Roemenen vormoordden jonge mannen van 16 en 17 jaar. Ongeveer tien personen werden zwaar gewond. Een tweede Koetjepoff-aiialre? Brussel heeft op- haar be-urt eveneens een mysterieuze zaak te onderzoeken, waarin verschillende persoonlijkheden der Parijsche Russische kolonie, die er van verdacht wo-rden voor rekening! van de Gep-oe te opereeren, de hand zouden heb ben. Zij zouden getracht hebben, te Brussel een Tsjechischen hertog, o-ud-officier van bet Wrangel-leger, 'te ontvoeren. Namens den hertog] is een aanklacht in gediend. De schuldige zou e-en Brusselsche politie-agient zijln, die tevens sovjef-spiob zou zijln. Ijsbergen op den Atlantischen Oceaan. Het stoomschip „Alaunu-s" van deCu- nard lijn, zich bevindende op weg van Londen naar New Yoric, berichtte-draad loos, -dat het Donderdag bij de Zuidp-unt van de Gro-ote Zandbank voor Newfound land, die zich op de hoofdro-ute der Trans atlantische schepen bevindt, -de refei mo-es-t onderbreken, daar he-t werd omringd door acht ijsbergen, die in hoefijzer-vorm lagen. Het schip rap-porteerde verder, dat het 22 ijsbergten had ontmoet, die opi de groote scheepvaartroute op den Atlanti schen Oceaan dreven. Korte Berichten. De electrisch© centrale voor -de spoor wegen te Milaan is door een brand ver woest. De schade zou ruim 1 millioen lire bedragen. In de steden en dorpen in den om trek van Volo (Griekenland) zijn vijf he vige aardschokken gevoeld. Eenige hui zen stortten in. Van de bewoners heeft zich een paniek meester gemaakt. De schade is zeer aanzienlijk. Koning Albert werd vanmorgen te Brussel verwacht. Z. M. zal aan bet stati on door de leden der regeering worden begroet. Zooals wij- reeds eerder meld-den, zal H. M. de Koningin haar verblijf in -het land der Pharao's nog enkele dagen verlengen. Gelijk aangekondigd, is gisteren in den Duitschen rijksdag de regeeringsver- klaring voorgelezen. Eerst heden zullen ■de debatten over -die verklaring beginnen. De gedeeltelijke -stopzetting van de Saksische staalgieterijen, waarover reeds geruimen tijd gesproken werd, is thans werkelijkheid geworden. Zaterdag werden 529 arbeiders van de stopgezette afdee- lingen, de gieterij, -de hamerfabriek en de mechanische werkplaats ontslagen. Het personeel -der Saksische staalgieterij is daarmee verminderd tot 1100 man, terwijl het bedrijf voor een derde is ingekrom pen. Volgens een 'bericht uit Shanghai moet -het in de provincie Sbansi (China) tot de eerste groote botsingen tusscben de Sbansi-troepen en de troepen der Nan- king-regeering zijn gekomen. De -Sbansi- troepen moeten versterkingen hebben ont vangen, zoodat men verwacht, dat zij tot een aanval op groote schaal zullen over gaan. In de Amerikaansobe republiek Ecu ador dreigt een opstand der Italianen, die zich willen wreken over het onrecht, dat hun volgens hun opvatting is aangedaan. 'Ongeveer 10.000 Indianen -hebben zich vereenigd en maken aanstalten om een stad in het N.W. van het land aan te val len en te plunderen. De regeering heeft de noodige maatregelen tot verdediging van de stad getroffen. Binnenland. De kaliverschepingen niet via Rotterdam. Treinverbindingen Goes-Mid-delb irrg-Vlis- sfogen. Buitenland. De stemming op de Vlootconferentie meer hoopvol. Ijsbergen op den Atlantischen Oceaan. Gruwelen in China. De Bat. Petrol. Mij. Naar gemeld Wordt -heeft de Bataafsche P-etroleum-Maats-chappij -den: laatsten tijd •op vrij groote schaal orders geannuleerd], o.a. bij een machinefabriek en bij eten fabri-etó van kantoormeubelen. Men herinnert zich, dat ook in Ne- derlandscb-Indië het petroleumbedrijf in gekrompen wordt en in belangrijke mate personeel wordt ontslagiem. Krankzinnigenzorg. Bij Kon. besluit van 29 Maart is, met ingang van 1 Juli 1930, benoemd tot inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, J. H Pameijer, arts, geneesheer-directeur vanl de Psychiatrische Inrichting „Maas- cord", te Poortegaal. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. NEDERLANDSCHE JONGELUI NAAR INDIE. In de „N. R. Crt." werd eenigen tijd geleden geprotesteerd tegen de benoe ming van buitenlanders in onze Oost terwijl in -ons land groote werkloosheid heerscht en honderden en misschien dui zenden gediplomeerden onmogelijk een behoorlijke plaats kunnen vinden. Naar aanleiding daarvan schrijft het „Pol. Econ. Weekblad": „Leek dit protest gerechtvaardigd, uit een daarop volgende mededeeling van prof. Ant. te Wechel uit Wageningen bleek de juiste toedracht, die op de geestes gesteldheid der Nederlandsche jongelui een verrassend licht wierp-. Reeds eenige, maanden geleden had deze hoogleeraar aan het „Alg. Hbl." medegedeeld, dat de Indische regeering in de jaren van 1924 en '25 heeft ingezien, dat het stop zetten van -de opleiding voor houtvester een voorbarige maatregel is geweest en daarop opnieuw de mogelijkheid tot aan neming van candidaat-boutvesters heeft opengesteld. Maar nu zonder studietoet- lage. Eerst geleidelijk keerde de lust voor opleiding in. deze richting weer terug. Genoemde hoogleeraar schrijft thans aan de „N. R. Ct." het volgende: „Op het oog-eablik is de toestand zoo, dat tien buitenlanders, t.w. 1 Fin, 2 Zweden, 1 Noor, 2 Denen, 2 Hessen en 2 Oosten rijkers zijn aangeworven en waarschijnlijk het volgende jaar ditzelfde nog eens zal moeten gebeuren. Daarna 'hebben wij zelf in Wageningen weer 10 menschen klaar, die het vorige jaar werden aangenomen en nu nog twee en een half jaar studie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1