Uit de Provincie, Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken Telegrammen. het voorstel tot aankoop van verschil lende perceelen grond voor de .gemeen te. Dit werd z. h. st. aangenomen. Hetzelfde geschiedde met alle overige reeds vroeger vermelde voorstellen. Rondvraag. De heer Rovye vraagt wanneer er ^cgonnen wordt met asphal- teeren aan don Prins Hendrikweg. De heer M. Laernoes antwoordt binnen een paar weken. De heer R o r y e beklaagt zich over het voetbalspelen bij het jonge plantsoen aan den Kogelweg. De Voorzitter zegt dat hierop reeds gelet wordt. Nog vraagt de heer Rorye oï het juist is, dat het regelement van het per soneel van het gasthuis in werking is getreden. Geantwoord wordt, dat het juist is ontvangen. De heer Berger bepleit nu eens spoedig te komen met de toegezegde behandeling van bij de begrooting bespro ken zaken als badinrichting, zwemonder- richl abattoir enz. De Voorzitter zegt dit spoedig toe en sluit de vergadering. DE NED.-BELGISCHE KANALEN- QUAESTIES. Een objectief artikel in de „Times". Het is een woord van waardeering waard, zegt het H d b 1., wanneer buiten- landsche bladen van standing zooals de Londensche „Times", zich de moeite ge troosten om zich behoorlijk te laten inlich ten omtrent de ingewikkelde vraagstuk ken die tusschen Nederland en België zijn gerezen. Uit de perspolemieken tusschen de beide onmiddellijk belanghebbende partijen zal het voor den buitenstaan der niet altijd gemakkelijk zijn om zich een goede voorstelling der zak ente vor men. En om uit partijdige voorlichting het juiste te kiezen is onder die omstan digheden natuurlijk ook zeer moeilijk. Maar we zijn op dit punt niet verwend. Maar de „Times" ontvangt nu van „a correspondent" een beknopte maar zeer objectieve uiteenzetting van het kanalen- probleem in het Limburgsche en het Luiksche; het Belgische Grand Canal, de verbinding met Maastricht, de bedreiging der wateraftapping en het verband dat de Belgen wilen leggen tusschen de Rijn Scheldebinding en de oostelijke oplos sing. Wat de „Times" schrijft over de kwes tie der wateraftapping is van belang. Het Britsche rijk beeft soortgelijke pro blemen, zegt het blad, in Amerika, waar Canada protesteert tegen wateraftapping bij Chicago en in Afrika, waar het Nijl water moet worden verdeeld. De „Times" zegt, dat het internationale riviorenrecht op dit punt nog in staat van wording is. Maar hoewel de leer van „chacun chez soi roi est" herhaaldelijk door belangheb bende parijen is ingeroepen, neemt het blad, dat het beginsel van begrensie rech ten voor oeverstaten toch duidelijk har monieert met de algemeene ontwikkeling van het volkenrecht. D>e „Times" noemt dan het geval van ons Ju li an a-kanaaldat wat r aan de Maas onttrok, maar dit verderop weer aan de' rivier teruggaf. Het Belgische plan (het Grand Canal) vindt het blad „amb'.tieu- ser" want dit houdt in de afleid'ng van water van de Maas naar de Schelde. „Nederland schrijft de Times" in dit verhand schijtat nog geen diplomatiek protest tegen het plan voor het Grand Canal te hebben ingediend." Dat een verantwoordelijk Engelsch blad het geval zoo objectief stelt is voor ons van te grooter belang, omdat de Britsche opinie ons minder dan ooit onverschillig kan zijn, nu in de Rijnvaart-commissie waarin Engeland ook zetelt in den laatsten tijd zooveel pressie op ons is uit geoefend. Vlissingen. Vrijdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereeniging in het Milit. Tehuis, onder voorzitterschap van den heer P. G. Laernoes. De penningmeester bracht zijn jaarverslag uit, dat een batig saldo aan wees. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Sommeijer Sr. Hierna verkreeg de heer B. H. Ligteringen het woord voor zijn causerie over „De moderne vrouw". Het vrouwenvraagstuk is niet iets al leen van onzen tijd, reeds van oude tij den af bestaat deze brandende kwestie. Spr. zet in den breede de positie der vrc.uw uiteen zooals die zich in den loop der geschiedenis heeft ontwikkeld. Hij gaat na hoe deze behoort te zijn volgens de H. Schrift en hoe het liberalisme, so cialisme en communisme hierover denkt. De H. Schrift doet ons zien, dat God den mensch, dat is man en vrouw, schiep naar Zijn beeld. De vrouw als hulpe tegenover den man, dienende in liefde. Bij den zonde val heeft de man heerschappij over de vrouw, wat in den loop der historie tot allerlei tirannie heeft geleid, vooral bij onontwikkelde heidenvolken. Zelfs bij Grieken en Romeinen was, op enkele uit zonderingen na, de vrouw minderwaar dig In Israël was de positie hoewel niet volwaardig, toch veel vrijer, dank zij Gods wetgeving. Bi] het Christendom treedt de vrouw als gelijkwaardige van den man op, welke weg door Christus gebaand is. De vrouw, die eigen aanleg en karak tereigenschappen heeft is niet geschikt om op alle terreinen op te treden, zooals het feminisme dat wil. Het socialisme en communisme beweren de ware bevrijders der vrouw te zijn. Doch door de vrije liefde zal de ware bestemming der vrouw Verloren gaan, de kinderen komen ten laste van de maatschappij. Volgens spr is voor de ongehuwde vrouw op velerlei terrein nuttig werk te verrichten, zooals onderwijs, verpleging, liefdadigheid enz. Als regeeringspersoon, voor beslist wetenschappelijken arbeid, en arbeid waar veel krachtsinspanning vereischt wordt, is de vrouw niet ge schikt. Er is dus ten allen tijde ongelijk heid tusschen man en vrouw. (Jok in het gezin voor de opvoeding der kinderen wordt veel van de vrouw geischt, terwijl zij ook in deze zware tijden den man tot steun moet zijn. Spr. wekte op tot aller medewerking tot verkrijging der normale positie van de vrouw en alzoo tot eer van God. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen sloot de heer van de Putte de vergadering met dankgebed. Arnemuiden. Vrijdagavond, vergaderde „Het Groene Kruis", door ongesteldheid van dhr J. J. v. Doeselaar, onder voor zitterschap van dhr B. Franse. Uit het jaarverslag van den secretaris is het vol gende ontleend. Het ledental der vereeniging vermeer derde in den loop van het jaar met '20, terwijl door verhuizing uit de gemeente of overlijden 17 leden werden afgeschre ven, waardoor het totaal aantal op het einde van het jaar 425 bedroeg. De wijkverpleging kon, dank zij het herstel der zuster weder haar gewonen loop hebben. Het verplegingsmateriaal werd voor zoo veel noodig vernieuwd en aangevuld en was in voldoende mate aanwezig. Aan 92 patiënten werden 127 verplegingsarti- kelen in bruikleen verstrekt, terwijl in 8 gevallen deze het geheele jaar onafge broken ten behoeve van dezelfde patiën ten ten gebruike werden afgestaan. Door de wijkverpleegster-huisbezoekster werd in 1929 aan 132 personen hulp ver leend w.o.: 41 uitsluitend t.b.c.-lijders, 38 andere ziektegevallen en 53 bevallingen. Het aantal door haar verrichtte huis bezoeken beliep 3175, w.o. 2306 bij andere ziektegevallen en 470 bij bevallingen. De vereeniging beschikte over drie ligtenten, waarvan er één in gebruik is geweest. Ontsmetting had vijfmaal plaats. Het in 1928 gestichte bouwfonds ten behoeve van een eigen magazijn steeg op 31 December 1929 tot f 699. Namens de kascommissie belast met het nazien van de boeken van den penningmeester, bracht de heer J. Langebeeke rapport uit, als volgt: de ontvangsten voor het Groe ne Kruis bedroegen over 1929 f 1656.19, idem uitgaven f 16^7.40, alzoo een over schot van f 8.79. Voor de t.b.c.-bestrijding bedroegen de ontvangsten f 668,27, idem de uitgaven f 668.05, overschot f 0.22. 's-Heer Arendskerke. In. de Zaterdag middag gehouden aigeineane v-Tgid-ring van de Go-op. Roerenleenbank alhier, werd herkozen tot bestuurslid dhr P. Blok, tot lid van den Raad van Toezicht dhr J. No-teboom, en tot plaatsvervangende bestuursleden d-e h-eeren K. Janse en N. Obte. Uit het vers-lag over 1921 bleek o.m., dal bet aantal soaarbanfchoek'es op 31 D-ec. 1921 in .gebruik belro-eg 571. Het eindcijfer van d-e rekening bedraagt f2013539.09. Winstover het 14e boek jaar f 7G9.C4. Het aantal leien op 31 Dec. 1921 be droeg 294, het verminderde gedurende 1929 met 3 leden en vermeerderd© miet 29, zoo-dat het aantal leden op- 31 Dec. 1929 bedro-eg 311. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Feij-eno-o-rd, A. H. Edol- ko-o-rt te Meippel. T© St. Anna-Parochie, H. B-oiten te Garrelsweer. Aangeno-rrvc-n naar Vuursche, A. H. J. G. van Vo-orthuize-n te Rij'sse-n. Naar Hooge- vec-n, J. A. van Nie te Zetten. Bedankt vo-or Enkhuize-n, D-. A. v. Kre velen te D-einum. Voor Oo'tgensnlaat, El- burgi, Oldebroek, Loon op Zand, Hoornaar, Nieuwp-oort e-n Schalkwijk, A. H. J. H. van Vo-oithuizen te Rijssen- Vo-or Steg- igerda, J. v. Dijk, te Overdinlke-1. Voo-r D-o-rdrecht, R. Bartlema te Zeist. fGeref. Kerken. Twee-tal te D-e-n Helder, C- W. Keur, te Oudewater en P. Molles te Gees. Goes. Gisteren werd de eerste dienst des Wo-ords in de gerestaureerde Gro-o-te Kerk alhier gehouden, waarbij voorging 'da. jda Vries. Vóór de prediking, sprak Z.Eerw. in een inleidend woord zijn blijd schap uit, dat de gemeente weer in haar eigen, nu gerestaureerde, bedehuis mag samenkomen. Weliswaar woont God niet iru tempelen met handen gemaakt, maar toch moigen wij zeggen, dat God óók hier wil Wonen. De gemeente mag naar dit -kerkgebouw opgaan om hare schuld 'te belijden, -en ook om er te roe-men in -de schuldvergevende liefde Gods, Die dienst -droeg verder een gewoon karakter. Als tekst voor zijn prediking had ds de Vries- gekozen 1 Petr. '2:5. Er was voor -dezen dienst groote boh langstelling. Velen ook van buiten de gemeente waren opgekomen. Onder d-e aanwezigen merkten wij ook op den heer Burgemeester. 1 De prediking bleek in het geheel© ge bouw, z-elfs zonder geluidversterkers go-od te volgen -te zijn. Hulpprediker. De fcerkera-td der Ned. Herv. Gemeente te Velsen heeft be slaten een hulpprediker aan te stellen. Legaten. De .Hervormde Diakonieëü te Vuren en Dalen hebben elk een legaat van f2000 ontvangen van wijlen mej. C. J. Everwijn te D-en Haag, dochter van e-e-n vroegeren predikant, die beide gemeenten ruim 50 jaar diende. Theol. candidaten. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zijn ge slaagd voor het candidaatsexa nen theo logie de hoeren L. B-atelaan, Bodegtaven en T. de Baar, te Den Haag. Staat en Evang. Kerk in Prui sen. Na veel onderhandelingen schij-nt het nu op te schieten met het concordaat tusschen den Pruisischen Staat en de Evangelische Landeskirche. Volgens de „Rcformderte Kir- chenzeitung" zal het eigenlijke schoolvraag- ,-itak in het geheel niet in dit concordaat wor den behandeld. Wat de bezetting der theo logische hoogleeraarsbenoemingen aan de uni versiteiten betreft, hierin zal de kerk geen beslissenden invloed uitoefenen-, doch slechts van advies kunnen dienen, in tegenstelling tot de R. K. bisschoppen, 'die hierin peggen- schap hebben. Overgangs- en Eindexamen Ambachts school te Goes. Timmeren van le naar 2e klasse: P. B-arends, J. Dekker, W. Hund-ersmai'k, J. A. Kant, J. Meij-e-rs, A. C, Mol, M. TNieu- wenhuissc-, voorwaardelijk, F. Priester, R. Slotema, D. C. P. Smallegange, C. de Smit, voorwaardelijlk, J. Verschuure, J. P. v. Waarde, B-. Veldhuis, afgewezen 4. Smeden van le naar 2© klasse: H. van "Belo-is, H. Be-rnauw, J. J. van Bo ven, G. Bruinoogei, A. J. Caan, A. Fou- draine, J. R. van Fraasso, G. Heijboien, J. A. Hoogkamer, P. J. van Hoiute-, M. v. Koeveringe, G. Ko-rstanj-e, J. v. d. Loo, L. G. Openeer, P. Pannekoefc, J. Rottier, J. C. Schrijver, voorwaardelijk, I. Sinke, J. A. Smallegange, 'W. Verp-laMce, J. Vis ser. Afgewezen 4. Timmeren van 2e naar 3e klasse-: J. II. van B-elois, P. v. Belo-is, L. J. Benwoets, J. J. v. d. Bliek, M. J. LeGrand, 'P. Kloosterman, H. A. Ko-esman, J. Meeuw- se, A. G. Oele-, M. A. Osse-waarde, A. D-. Vleugel, L. Walho-ut, J. B,. Wuijlkhuijsse, J. Waverijln, afgewezen 2. Smeden van 2e naar 3© klasse: N. v. d. Berg, J. Bruinzee, W. Galsho-ek, A. P. Koodpaart, P. L. J. Diaige-vos, A. M. de Dreu, M. Drie-dijk, P. J. Herdink, P. v. d. Kreeke, S. P. Pauw©, M. A. Ramondt, M. G. Ribbens, M. J Rauw, D. Sinke, J. C. de Smit, J. Strijd, G. M. Verheijke. Schilderen van le naar 2© kl.: J. Kole, M. Kopmels, J. J. van Liere. Schilderen van 2e naar 3e kl. J. de Keijzer, P. van Schaik. Eindexamen timmerenJ. A. d-e Rruijine, J. G. Do-.ninicus, A. Framje, J. M. Goe- dem-o-n-dt, L. C-. Hubrechtse, J. M. Jere- miasse, J. F. Pie-ters, J. E. Schipper, J. F. Weststrate. Eindexamen smeden: J. v. B-oven, A. M. Ho-lies telle, A. v. Ho-ute, J. v. Maris, G. Moerland, M. Peels, J. F. J. v. d. Peijl), A. Steketee, P. J. To-lho-ek, J. G. Treffers, J. A. v. d. Vliet, M. G. v. Weele M .de Wild©, afgewezen 3. Rijwiel- en moto-rherstell-en, eindexa men: W. M. v. Kalmthoat, J. Lo-uisse, P. Markusse, A. Nij'sse. Schilderen eindexa nein: N. Corstanje, C. de Graaft", J. M. Huijssei, M. Ko-rstanie, H. F. O-e-le-. Ambachtsschool voor Bergen op Zoom en Omstreken. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse o a. de lee-rlin en vo-or Timmeren: J. te Clorcq, Hansweert en D. Burgers, Tii-o- len. D-e leerling in electro techniek: J. Tango, Rilland. Bevorderd werden van de 21© tot de 3de klasse De leerling in het timmeren: P. Lu- teijn, Ierseke. D-e leerlingen in elec-tr©techniek: H. Vis, Tholea; P. v. Dalen, Wemeldinge. Voor waardelijk: C. Gerling, Poortvliet. D-e leerling in schilderen: W. Kievit, Krabbendij'ke. D-e leerlingen in smeden en balkwer ken: L. Kloeck en A. de Veij, Rilland; P. Saman, Rilland; J. Sandee, Krabben- dijke; P. v. d. Boom, Tholen; C. Prevo, Rilland. Bevorderd tot de 4de klas-s© winter- cursus schilderen: J. Kievit, Kruiningeiri. Het ge-tuigeschrift w-erd toegekend aan: de leerlingen in het timmeren: J. Kur- vink, St. Annaland; M. Nieuwe-nhuys-e, Rilland; M. le Clercq, Iiansweert; N. v. d. Linde, Hanswe-ert. D© leorinlgan in electrotechniek: W. Keste-loo, Poortvliet; K. Koppejan, Goe-s. D-e leerlingen in smeden en banikwer- 'ken: M. v. Dijke, Poortvliet; D. Ger ling, Poortvliet. D-e leerlingen in rijwiel- en autoher- stellen: J. v. Baal, Rilland; A. Mol, Ril land. De leerling in schilderen: J. Quist, S-t.- Annaland. Verkoop van kinderen in S i le z i Uit een o-nd-arzoek van de Ver eeniging Kinderbescherming is gebleken, dat in Silezië herhaaldelijk kinderen ver kocht worden. Een vader van drie kin deren, die ''in financieele moeilijkheden was geraakt, vroeg vo-or elk van zijn kinderen een prijs van duizend mark. Met het geld wilde hij een zaak oprichten. Een "Ündre ya-der had meubelen op afbe taling geko-cht; to-en hij zijn schuld niet kon betalen en de leverancier dreigde de meubelen terug te nem-en, poogde hij zijn vierjarig dochtertje te vorko-o-pen. De Vereeniging voor 'kinderbescher ming slaagde er niet in den man te overtuigen van de minderwaardigheid van zijn besluit, zoolat de p-oiltie den ver koop van het kind moest verhinderen. Een arbeider uit ean kleine stad, vader van negen kin-dere-n, wi.de een van bon verkoopen om zj'm financieele zorgen kwijt te .goraken. Uit een brief, die in beslag werd genomen, bleek dat de va der alle -goeie hoelanighoion van zijn kind uitvoerig had beschreven om een zoo hoog mo-geiijken prijs voor het kind te verrlj-gen. Coöp. Suikerfabriek „Zeeland". Naar wij vernera-ein zal als gevolg van het liquidatiebesluit voor -eenige weken te Roo sendaal genomen, vermoedelijk morgen de akte van verkoop van de Coöperatie-ve Sui kerfabriek „Zeeland" door beide partijen woi'd-en geteekend. Mom-emteel zijn op het terrein van de Coöpe ratieve Suikerfabriek Zeeland, in opdracht van! de toekomstige bezitters, experts aanwezig, van een. sloopersmaatschap-pjj, die de waarde van de fabrieken als afbraak en slooping zullen bepalen. Het is dus niet onwaarschijn lijk dat d-e „Zeeland" niet m-eer in werking zal kqm-en. Betreffende het personeel zullen op- d-e fa brieksterreinen nog 4 personen werkzaam blij ven, terwijl het administratief personeel nog zoolang in dienst van de „Zeeland" zal blij ven, totdat de werkzaamheden verbonden aan de liquidatie zullen zijn afgewikkeld. Daarna is ontslag aangezegd. Verhooging invoerrechten in Duitsch- land. De Rijkslandbouwconsulent te B-erlijn geeft de volgende beschouwingen naar aanleiding van de jongste tari-efverboogingen in Duitscb- land. Het is thans de derde maal sinds den zo mer van het vorige jaar, dat de Rijksdag tot verhooging van het invoerrecht o-p- ver schillende landbouwproducten heeft besloten. De verhooging betreft in de eerste plaats de granen en verschillende voedermidide-lem. Aangezien -de tot dusver tot steun van den- loggeprijs getroffen maatregelen niet het ge- wenschte resultaat hebben opgeleverd en ook de aanhangige broodwet te dezen slechts wei nig verbetering zal komen brengen, heeft m-en thans zijn toevlucht genom-en tot verhooging van het invoerrecht op die artikelen, welke de rogge concurrentie aan doen. Door verhoo-ging van het invoerrecht op tarwe en meel hoopt men het verbruik va.n rogge voor de m-e-nschelijke vo-eding te be vorderen, terwijl met e-en verhooging van het invoerrecht op gerst, haver en zem-ele-n, als mede m-el de invoering van een maismono- polie, welke noodig werd geacht in verband- met de tariefconsolidatie voor mais in he-t Duitsch-.Toego-Slavisch verdrag, een grooter verbruis van rogge als veevoeder w.mdl beoogd. Bij de behandeling der voorstellen in den Rijksdag erkende de Minister van Landbouw, dat duurdere voedermiddelen een gevaar be- teek-en voor d-e dierlijke pr ducti-e en vooral voor hen, die voedermidde-len moeten bijkoop-en, de concurrentie tegen het buiten land bemoeilijken. In het bijzonder noemde hij de pluimveehouders1, welke door de nieuwe maatregelen met ve-el duurdere voed-'rmid'- delen zoude-n moeten werken dan hun Ne- dorlandsche e-n Dee-nsche collega's. Hij wees echter in dit ve-rband op 3 sub 2 van de nieuwe maiswet, volgens welke de Reg-eel- ring bevoegd is in overleg met den Rijks raad de overschotten van het maisbureau naar goeddunken te besteden. Met ingang van 27 Maart j.l. traden nu de volgende wijziginge-n in werking: Het invoerrecht op tarwe is verhoogd van 9.50 op 12.per 100 K.G., dat op haver van 8.op 12.Mark, dat van bouw- gerst van 9.op 10.Mark en Hat van voedergerst van 5.op 10.Mark per 100 K.G. Met ingang van 29 Maart a.s. traden ver der de volgende wijzigingen in werking: Het invoerrecht op zemelen bedraagt de helft van het invoerrecht op- rogge. Uitge zonderd hiervan zijn tarwezemelen, welke vrij van invoerrechten mogen worden- ingevoerd, indien de zending voorzien is van een doo-r de Rege-e-ring erkend certificaat van zuiver heid. Het invoerrecht op mout is vastgesteld o-p U/3 X -dat op gerst, vermeerderd met 8. Mark per 1000 K.G. Meel zal worden belast m-et een invoerrecht ten bedrage van 11/2 X het invoerrecht op tarwe, vermeerderd m-et een bedrag van R.M. 5.25 per 100 K.G. Het invoerrecht op cpnsumptiesuiker is ver hoogd van 25.op- 32.— Mark en dat van ruwe suiker van 21.op 27.Mark per 1O0 K.G. T-eneinde den als luxe beschouwden in voer van zee-r vroege aardappelen te beperken, is het invoerrecht op- aardap pelen voor het Jij-dvak van 15 Februari tot 31 Maart verhoogd van 4.op 20 Mark per 100 K.G. Dit geldt niet voor aardappelen, welke ge oogst zijn vóór 1 December van. het vorige jaar; voor deze geldt, zooals bekend, van 15 Februari tot 15 April ingevolge het Ne- derlandsch-D-uitsche handelsverdrag, -een jn~ voorrecht van 1.Mark. De Landbouwcrisis. Het K. N. L. C. heeft aan die provinciale maatschappijen van Landbouw den volgen den brief gezonden „Het is van algemeen© bekendheid, dat de landbouw in ons land, -evenals trouwens in de geheele wereld, in ongunstige omstandig heden verkeert. Ten opzichte van het akt- kerbouwbedrijf mag m-et recht worden ge zegd, dat het in een crisistoestand verkeert ja, in sommige gevallen is wellicht de uit drukking „noodtoestand" niet overdreven. „Noodig is het dan ook, dat wordt omge zien naar middelen om aan deze crisis het hoofd te kunnen bieden en te overwinnen. Al liggen de middelen tot een spoedig her stel buiten het bereik en het kunnen van een enkeling, alsook buiten dat van onze landbouworganisaties, toch is het niet onmd- gelijk, dat met behulp van de, „organisatie" van alle Nederlandsche staatsburgers, als wier vertegenwoordigster onze regiering op treedt, iets kan worden gedaan om onze tegen de ongunst der tijdon zwaar worste lende akkerbouwbedrijvem, te heipon. De land bouworganisaties zouden zich daartoe in den kring hunner led-en kunnen beraden over de vraag hoe tot verbetering van den toestand ware le komen. „Na kennisneming en overweging van die adviezen, welke zij van do provinciale organi saties zou ontvangen, zou door de centrale landbouworganisatie een z.g. urgentioprogram, waarin het nemen van bepaalde maatrege len tot oplossing of verzwakking van die crisis wordt aanbevolen, aan de regeering kunnen word-en voorgelegd. Wiü- verzoeken uw© organisatie beleefd, aan het bovenstaande wdl gevolg te willen geven, waarvoor wfj u bij voorbaat wel zeer onzen dank betuigen". Door d-e rechtbank te Middelburg is heden failliet verklaard: M. van de Werk©, kassenbouwer te Wiemeldinge, en aldaar han delende onder den. naam M. van- de Werke en Co. Rechtercommissaris Mr A. A. van der Hoop, Rechter. Curator Mr C. M. Kegge, advocaat te Goes. Ter burgerlijke zitting van de Rechtbank te Middelburg, is heden beëdigd als advocaat en procureur dhr Mr W. H. T. C. Baron tboe Schwartzenberg en Hohenlandsberg, wnmd. Griffi-er bij d-e Arrondissem-ents-R-eohtbank te Middelburg. DE VOLKENBOND. Het orgaan Christelijk Volksonder wijs somt o-p, wat de Volkenbond in de eerst© tien jaren van zijn bestaan heeft be reikt. Ziehier het niet onbelangrijke lijstje: 1. Vele ernstige geschillen bijgelegd' en daar door -eenige dreigende oorlogen voorkomen. 2. Het Perman-ente Hof jran Internationale Justitie gesticht. 3. Oostenrijk en Hongarije van een- finan- ciëelen ondergang gered. 4. Een klein millioen Grieksch© uitgeweke1- nen ondersteund; Russische en- Armeensch-e uitgewekenen bijstand v-e-rleend. 5. Uit Rusland 427090 krijgsgevangenen be vrijd en in hun land teruggebracht. 6. Typhus in Polen bestreden; een Perma nent Gezondheidsbureau ingesteld, waar o.a. malaria, kanker, slaapziekte en tuberculose bestudeerd worden. 7. Hand-el in blanke slavinnen en opiumi- kwaad tegengegaan. 8. In vele opzichten en in verschillende landen de toestanden der arbeiders verbeterd en een begin gemaakt met het vastleggen van algemeene internationale arbeidsregelen-, 9. Minderheden beschermd in hun nationalet godsdienstige ©n taalrechten. 10. D© geheime diplomatie tegengegaan,- meer dan 1000 verdragen gepubliceerd. 11. D-e codif'catie van het Volkenrecht weer opgevat. 12. Een basis gelegd voor den economisohen opbouw van Furopa -en voor international© ontwapening. 13. Door het mandatenstelsel de belangen van nog niet voor zelfstandigheid rijpe volks gemeenschappen beschermd. 14. Internationale arbitrage bevorderd. WIERINGEN. In den nacht van Zater dag op Zondag ontstond door onbekende oorzaak brand in het nieuwe groote win kel- en woonhuis van L. Spaander te Den Oever. Het perceel brandde geheel uit. Ook een belendend perceel werd grooten- deels een prooi der vlammen. SCHELLINGWOUDE. De 20-jarige mo torrijder R. V. kwa,m te Schellingwoude in botsing met een vrachtauto. De jongeman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De vrachtauto is zwaar beschadigd. TEN BOER. In den nacht van Zater dag op Zondag reed de heer De M„ hoofd van een school te Schildwolde met een auto, komende van Uithuizen nabij Ten Boer in een nabij den weg gelegen sloot. Wonder boven wonder bekwam de heer De M. geen letsel. NEW-YORK. Uit St.-Helen in den staat Origon wordt gemeld, dat gisteren op de Columbia-rivier twee vaartuigen met el kaar in botsing kwamen. Hiérbij werden 3 personen gedood en 20, meerendeels ernstig, gewond. BERLIJN. Op de Ochrida-rivier, die ge deeltelijk tot Joega-Slavië en gedeelte lijk tot Albanië behoort, heeft Zon dagmiddag een aantal buitenlandsche consuls en consulaat-beambten met hun dames een tocht ondernomen to-e-n plotse ling een motor defect geraakte. In de op winding sprong een aantal opvarenden overboord om te trachten de kust op 200 M. afstand zwemmende te bereiken. Hier bij zijn 9 personen verdronken onder wie de Grieksche consul en zijn vrouw. BERLIJN. Hedenmiddag om 5 uur komt het nieuwe Rijkskabinet voor de eerste maal bijeen. Rijkskanselier Dr Brüning heeft zijn collega's uitgenoodigd hun pro gram voor wat hun eigen departement betreft, uit te werken, waarna vanmid dag beproefd zal worden het geheel om te smelten tot een regeeringsprogram van het nieuwe Kabinet. In de Dinsdagmiddag om 4 uur te houden Rijksdagzitting zal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2