No. 153 Maandag 31 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Coöperatieve Fabriek van Melkproducten Prima Zuivere Roomboter Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. „Zuid-Beveland" G. A. Gemeenteraad van Vlissingen. ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredactour: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Hiddelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKSN WERZEAS. Abonneuiuntspr^s: Per 3 maanden, Isanea per pes', 13. Losse nummers 18.03 Prijs der Advertentien: regels f 1.2C, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. School en ouders. Als een der oorzaken van de klachten over de niet-bevredigende resultaten van het lager onderwijs werd onlangs door Minister Terpstra genoemd het langza merhand uitslijten van het harelijk mee leven van de ouders met de school In verband hiermede verdient de aan dacht wat in „De Ouderraad" een te Am sterdam verschijnend orgaan werd ge schreven. Het ging over de vraag hoe het bezoek op de ouderavonden kan worden ver beterd. Een lid van een oudercommissie raad de aan, te probeeren de medewerking te verkrijgen van de hoofden en de perso- neelen der scholen, opdat door de kinde ren onder leiding van hun onderwijzers zang- en muziekdemonstraties gegeven zouden kunnen worden. Op die wijze, zoo meende hij. zou er van de zijde der ouders meer belangstelling komen. Maar het is niet alleen in de hoofd stad, dat geklaagd wordt. De „N. R. Crt." bevatte kortgeleden het volgende bericht: „Bij den post: kosten van de ouder commissies, gaf de wethouder van onder wijs te Nijmegen naar aanleiding van de vraag, of voor alle openbare scholen een oudercommissie bestaat en of de com missies geregeld vergaderen, te kennen, dat de instelling van deze commissies alhier een mislukking is gebleken. Dit ligt geheel aan de ouders van leerlin gen, die voor deze commissies niet de minste belangstelling hebben getoond. Op de uitgeschreven ouderavonden, na de wording der commissies, verschenen slechts enkele ouders en de pogingen ook door de schoolhoofden aangewend tot ver betering hebben schipbreuk geleden." En zoo gaat het vrijwel over de geheele linie, althans bij het openbaar onder wijs. Onze Christelijke scholen hebben wat dit betreft minder te klagen. Hier behoeft geen moeite te worden ge daan om de medewerking van hoofden en personeelen te verkrijgen. Die medewer king is al bij voorbaat verzekerd. En over gebrek aan belangstelling van de zijde der ouders behoeft als regel niet geklaagd te worden. Toch volgt hieruit niet, dat de opmer king van Minister Terpstra voor onze bijzondere scholen geen beteekenis zou hebben. Voor de ouderavonden, die meestal een gezellig karakter dragen is vaak nog wel belangstelling evenals voor hei werk der leerlingen, dat bij dergelijke gelegenheden meestal ter bezichtiging gereed ligt. Maar hieruit volgt nog niet, dat er nu ook is hartelijk meeleven van de ouders met de school. Dat blijkt wel gunstige uitzonderingen daargelaten wanneer ledenvergaderingen zonder meer worden gehouden. De school aan de ouders is een mooie leuze. Maar laten we oppassen, dat het niet wordt een leuze zonder inhoud. Wat wij voor onze scholen noodig heb ben is zooals de vorige week op een te Goes gehouden ouderavond werd gezegd: hartelijk, biddend meeleven van de ouders met de school. De Vlootconferentie. Er liepen Zaterdagochtend in confetren- tieikringen geruchten, dat de Rritsch-Fran- sche onderhandelingen oveir een veilig heidspact voor de Middellands che Zee zijn doodgeloopen. En oifschoon er geen en'kele .officieel© bevestiging is van dit afarmbericht, is het een feit, dat in Fran- sche kringen groot pessimisme heerschilf, terwijl d© Britten eik commentaar weige ren. Het feit eóhter, dat de Engelsch-Frah- sche experts den Zaterdagmorgen door brachten met besprekingen over het pact, teneinde het moeilijke probleem op te lossen om een formule te vinden, die voldoet aan de Fransche eischen inzake veiligheid, zonder Engeland mee te slee pen in nieuwe militaire verplichtingen, schijnt er Op te wijzen, dat het bericht, TE GOES. onder Rijkscontrèle 90 cent per pond. dat deze pogingen reeds zouden zijin opge geven, voorbarig was. Tumult in den Pruisischen Landdag. In den Pruisischen Landdag kwam het Zaterdag kort vocht heit sluiten van' de zitting tot een ernstige botsing tusschen de communisten en den president Bartel,f toen deze de debatten gesloten verklaarde, zonder dat de communisten aan het woord waren geweest. Die communisten hadden nog willen sproken, doch hadden vergieten het woord te vragen. Toen begon de herrie. De communistische afgevaardigde Men- zel noemde den Landdag een overbodige stal. Den socialistischen afgevaardigde Kuttner riep hij! toe „Schweine-Igel en leugenaar. Hij werd driemaal achter el kaar tot de orde geroepen. Toen hiji zijln beleedigingen desondanks voortzette, werd hij door den president uit de zaal gewe zen. Teigelijkerljjll werd de communistische afgevaardigd© Steinfurt eveneens wegens beleedigende uitdrukkingen buiten de zit ting gesloten. De oplossing van de Duitsche Kabinets crisis. Dr Birünning is gereed gekomen miat de samenstelling van het nieuwe, kabinet. Het zal vandaag zijln eerste zitting hou den om de regeeringsverkfclaring! vast te stellen. Morgen zal de rijkskanselier deze in den Rijksdag voorlezen. D© verklaring zal zeer kort zijln en op 3 punten neer komen: de zorg voor den landbouw, de politiek ten aanzien van het Oosten en de financieele 'vraagstukken. Verwacht wordt, dat de socialistische motie van wantrouwen zal warden afge wezen. Het Kabinet Brüning is in Duitschland door socialisten en communisten zeer on gunstig ontvangen, De „Vorwarts" schrijft: De houding van de sociaal-demo cratie tegenover de regeering staat dui delijk afgeteekend het is de houding van besliste oppositie. De sociaal-democra tie zal er van den eersten dag af voor ijveren deze regeering te doen verdwijnen. Dr Brüning zal moeten rekenen met een oppositie, die in getalsterkte grooter is dan zijn regeering. De Duitsch-nationale persdienst is ook niet tevreden en schrijft: Voor de Duitsch- nationalen geldt tegenover deze schijn oplossing slfechts: oppositie! De Duitsch- nationalen verlangen nieuwe verkiezin gen om aan het volk gelegenheid te ge ven te toonen, wat het van de regeerings- politiek der laatste jaren denkt. Opmerkelijk is, aldus „Het Volk" de rol van rijkspresident Von Hindenburg tijdens de totstandkoming van het Kabi- net-Brüning. Men zal zich herinneren, dat Brüning eenigen tijd voor de crisis bij Von Hindenburg is geweest om van hem de verzekering te krijgen, dat indien de financiëele wetten niet voor 1 April door de regeeringspartijen waren goedgekeurd, de rijkspresident zou ingrijpen. Wat in deze conferentie precies is besproken, is natuurlijk niet bekend, doch blijkbaar was Hindenburg reeds tevoren van plan dr Brüning kabinetsformateur te maken. Dr Brüning, die drager is van twee ijzeren kruisen, heeft zich gedurende den oorlog bij Von Hindenburg bemind gemaakt Als de eigenlijke drijver van het nieu we kabinet wordt kapitein Treviranus ge noemd, die daarvoor zijn persoonlijke vriendschap met Von Hindenburg zou hebben benut. Treviranus, zoo vult de Telegraaf aan, is een gevaarlijk man. Hem is het er niet om te doen, een nieuw parlementair ka binet te vormen, maar hij stuurt aan op de dictatuur. Korte Berichten. Op het Japansche schiereiland: Yzu worden, reeds gedurende meer dan een etmaal aardschokken waargenomen. Voor al te Ito, gelegen op 40 mijlen Z.W. van Yokohama, hebben bij nacht ernstige aardschokken plaats gehad. De bewoners verkeeren in een paniek. D© Poolsche Kabinetsformateur, Jan Pilsoedski, heeft zijn pogingen moeten opgeven. De president [heeft daarop ko lonel Slawek met de opdracht belast. Deze beeft ©en kabinet geformeerd van ongeveer dezelfde samenstelling als het vorige. Terwijl de effectenbeurs te Parijs in vollen gang was, heeft iemand, waar schijnlijk een vroegere beambte, die vol komen van den plaatselijken toestand op de hoogte was, in zijn bureau op de tweede étage den kassier van don ad ministratieven dienst overvallen. Hij ver doofde hem met een in ather gedraalde prop en verdween met 80.030 fr. De Falke, bet Duitsche schip dat het vorig jaar een lading wapens en munitie voor de opstandelingen in Vene zuela heeft vervoerd en na de mislukking dier expeditie in de haven van Port of Spain werd geïnterneerd, is thans ver kocht voor 40.000 mark. Het schip ligt nog te Port of Spain, maar de beslag legging is opgeheven en het zal binnen kort naar Hamburg stevenen om er te worden verbouwd. Uit Wilna wordt gemeld, dat de po litie aldaar erin geslaagd is een uit een vrij groot aantal personen bestaande ben de van dollarvervalschers, die niet alleen in Polen maar ook in het buitenland hun werk verrichtten, op bet spoor te komen. Tot nog toe 'zijn vijftien perso nen gearresteerd. Volgens een bericht 'uit Moskou zal te Leningrad een anti-godsdienstige tentoonstelling worden georganiseerd. De academie van wetenschappen wil deze in het vroegere paleis van den tsaar doen houden. Op den muur der artilleriekazern© te Mechelen hebben onbekenden, naar men vermoedt echter soldaten, over een groote lengte bij nacht opschriften ge schilderd: „Leve Bormsl Leve Vlaande ren I Wij vechten niet meer voor Frank rijk!" Deze opschriften zijn op bevel en door de zorgen der militaire autoriteiten weer onleesbaar 'gemaakt. Een streng on derzoek is ingesteld. "Het Engelsohe Lagerhuis nam een motie aan, waarbij het leaningafonds voor deni werkloozensteun de bevoegdheid wordt verleend, opnieuw een leaning van tien mjllioen pond sterling, te sluiten. Daardoor stijgt het geleende bedrag van veertig tot vijftig miilioen pond. Alcohol en snelverkeer. Dezer dagen beeft de Vereeniging voor Alcoholbestrijding bij het Snelverkeer haar eerste jaarvergadering te Utrecht gehou den. In zijn openingswoord wees de Voor zitter, Ir F. A. Brandt, er op, dat deze Vereeniging niet alleen getoond heeft le vensvatbaarheid te bezitten, doch dat zij ook van velerlei zijden sympathie met haar streven ondervond. De V.A.S. telt thans 130 plaatselijke agenten, 43 bui tengewone leden en ö6 begunstigers. Ver kocht werden tot nu toe 4000 groote propaganda-platen en 45.000 3luitzegels, terwijl bovendien veel materiaal gratis verspreid werd en op tal van andere wijzen propaganda gevoerd werd. De V.A.S. heeft op 16.000 rijbewijzen, voor bestuurders van motorrijtuigen een ad vertentie geplaatst. Uit het mijnbedrijf. In de Oranje-Nassaumijnen te Heerlen en Schaesberg is Zaterdag niet gewerkt wegens onvoldoenden afzet. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring was d© heer de Ridder met kennis geving afwezig. Bij de 'overte leggen stukken was een verzoek van den heer L. van den Heuvel om hem toe te staan den door hem 'gekochten grond op de 'door hem bedoelde wijze te overkappen. De Voorzitter zegt, dat da verorde ning het verbiedt en dat wijziging wéi nig kans beeft op goedkeuring door Ged. Staten. De heer Berger meent dat bet bier gaat om de dispensaties door B. en W. en meent dat men partjjdig doet, o.a. tegenover de Zeeland. De Voorzitter zegt, dat dit ge schiedde toen de. directeur van gemeente werken weg was. De heer Berger noemt dit toevallig en wil toch, «lat men dit nu gelijkelijk behandeld. De heer H u s o n ïs het vrijwel met den heer Berger eens. De heer De Meij meent, dat de bouw verordening niet in plagerij moet ont aarden. Er is hier geen reden om geen dispensatie te varleenen. Men verkocht eerst den grond en maakt het den kooper nu lastig. De heer Paap meent, dat de ge vallen niet gelijk zijn. Bij v. d. Heuvel blijft een open ruimte over, omdat de bouwverordening voorschrijft 'in het al gemeen, dat er 10 Meter open lucht moet zijn tusschen twee perceelen. Waar om hier 14 Meter moet zijn, ziet spr. totaal niet in. Het geldt hier een werk plaats en tuin daarachter is niet ge- wenscht. De heer M. Laernoes zegt, dat de Zeeland-kwestie een vergissing 'is. Meer malen krijgt men te hooren, dat de ver ordening te soepel wordt toegepast. Een wijziging is niet uit te .Voeren. Van den Heuvel is vooruit gewaarschuwd en wil de toch beslist den grond koopen. De heer Berger meent, dat men had moeten zeggen, dat hij1 deze toestem ming nimmer zou krijgen. Spr. zou de bouwverordening niet willen wijzigen daar B. en W. recht hebben tot dispensatie en hij geeft B. .en W. den raad meer in den geest van den raad te besluiten. De heer Van Oorschot meent, dat als de vergissing gemaakt, is, toen de directeur weg was, hij maar nimmer weg moet gaan. De heer M. Laernoes wijst op het gevaar der gassen, als deze in een ge» sloten ruimte liggen. De heer Sorel meent, dat luchtko kers kunnen worden aangebracht.. Met 13 tegen ,5 stemmen werd aange nomen gene motie-Berger, c. s., om 13. en W. uit te noodigen de dispensaties colc aan den heer C. B. J. Wijtenburg te verleenen. Tegen de heeren_ Wesseling, Harts, P. G. Laernoes, Van "Westen en M. Laer- nces. Naar aanleiding van het rapport van den "Directeur der Vlissingsche Duinwa terleiding Maatschappij' omtrent de be drijf sstoornis van 1 tot 3 Jan. met een door B. ©n W. ingewonnen advies van het Rijksbureau van Drinkwatervoor ziening deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. in den geest van dit advies een voorstel zullen doen. Ingekomen was een verzoek der be trokken oudercommissie om een verbe tering van de speelplaats bij He scholen op de Groote Markt De heeren Poppe en Van Oor schot bepleiten een goede verbetering en verwijderen der kinderen van de open bare straat Dit kan zonder veel kosten. De heer II u s o n meent, dat het gevaar in de Coosje Buskensstraat nog groo ter is. De heer De M e ij wil een kostenbere kening voor een eenvoudige oplossing. De Voorzitter zegt, dat die destijds op f1200 werden geraamd. Met 15 tegen 3 stemmen "(de wethouders) werd be- slcten, dat B. en W. de zaak nader heb ben voor te bereiden. Bij het verzoek der Ver. tot bestrijding der T.B.C. zeide de Voorzitter, dat dit buiten de schuld van de Ver. zoo laat inkwam. "De f3300 werden i. h. st. toe gestaan. Aan den heer C. L. Smagge werd eer vol ontslag verleend als lid der Commis sie tot wering van Schoolverzuim en in zijn plaats benoemd de heer A. M. de Bont met 15 stemmen en drie .blanco. Opnieuw kwam nu ter tafel het aan gehouden voorstel tot den bouw van den tweeden vleugel aan de Oranjeschool. De beer Wesseling trok zijn amen dement om slechts één lokaal bij' te bou wen in. De heer Van Hal dankt voor de ver strekte cijfers. Spr. blijft er bij dat het bijzonder onderwijs makkelijker aan nieuwe schoolruimte komt, dan bet open baar onderwijs. Het voorstel van B. en W. werd thans z. h. st. aangenomen. Bij bet voorstel tot vaststelling van een verder gaande progressie bij het schoolgeld der 'Avondschool voor Njj- Binnenland. Voorstellen voor den Gemeenteraad! van Middelburg. De landbouwcrisis. Een schrijven van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. Gemeenteraad van Vlissingen. De liquidatie jam „de Zeeland", Buitenland. Het nieuwe Duitsche kabinet. De vlootconferentie. Rumoerige zitting van den Pruisischen Landdag. verheidsonderwijs, juichte de heer v. Oorschot het stelsel toe, maar achtte het maximum nog al hoog. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. Het voorstel van B. en W. om de daarom in de termen vallende personen te verzekeren bij „Centraal Beheer" gaf den heer Harts aanleiding om te waarschuwen dat de kosten wel zullen tegenvallen. Het voorstel werd z. h. st. aangenomen. Jeugdherberg. De heeren B e r g er en Sorel zijn niet tegen do Jeugdher bergen.. maar b°Pen> dat men nu ook zorgzaam zal worden tegenover andere jeugdorganisaties. De heer M. Laernoes verdedigt het ook uit het belang van het vreemdelin genverkeer en voor de Zeeland, die de kinderen zal overbrengen. De heer Berger wil gaarne de En gelsohe kinderen goed verzorgen, maar dit wordt een subsidie aan de Zeeland en steun kan .men voor de 'jeugdorganisaties in Nederland niet krijgen. De heer P. G. Laernoes staat sceptisch tegenover de zaak maar 'komt er tegen op, dat de hoor Berger het doet voorkomen of dat alleen zoo mak kelijk gaat, omdat de heer M. Laernoes voorzitter is. De heer M. Laernoes kan er geen subsidie aan de Zeeland in zien. De heer R o r ij e meent, dat men eerst de eigen 'kinderen moet steunen en noemt speciaal de „V. T. V." De heer Van Oorschot komt er te gen op, dat voor eigen menschen geen verbeteringen te bepleiten waren, en nu kan alles in eens. Het voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 5 stemmen, die der heeren Berger, Sorel, Woltering, Wesseling en Rorye. Winkelsluiting. Het voorstel in zak© de winkelsluiting gaf den heer W o 1- tering aanleiding te zeggen, dat het verzoek van bijna alle kappers uit ging. Men moet clan niet wachten tot de wet werkt. D© Voorzitter .zegt, dat men ten spoedigste de commissie voor de straf verordening bijeen zal roepen. De heer v. Oorschot zegt, dat het hem verbaasd heeft, dat de commissie over deze kwestie niet gehoord is en dat in plaats van de 'Commissie de politie het onderzoek leidde. De heer D e "M o ij zegt dat hij begrij pen kan, dat men wachten wil. De Voorzitter zegt, dat hij uiter lijk over een half jaar- met voorstellen zal komen. Motorwals. Bij het voorstel tot aan schaffing van een motorwals, meende de heer Berger dat die niet door het we genfonds, maar uit de algemeene kas moet worden betaald. De heer Wesseling ondersteunde dit idee, .maar wilde nader overleg. De heer Berger meeat dat het camouflage van uitgaven is. De heer P. G. Laernoes is bereid de zaak nog eens 'te overwegen. Het voorstel tot aanschaffing wordt z. h. st. aangenomen. De vergadering ging voor het punt „Aankoop van gronden" in geheime ver gadering over. Na 21/3 uur werd de openbare -verga dering heropend en was aan de orde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1