Rheumatiek? DE ZEEUW TOODT PIJN TWEEDE BLAD Wat er deze week voorviel Niet door eigen kracht HET ADRES A. WILKING I tfcll L I Pl-IIYl kil I Aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens in October 1914. FE U I L L ETON. Verduurt de folteringen van Rheumatiek niet opnieuw. Gebruikt een beetje Sloan's Liniment. Lichtelijk aan brengen. Niet inwrijven Het liniment dringt door, brengt de pijn der weefsels tot bedaren en maakt een eind aan bloedaandrang. De pijn verdwijnt bijna onmiddellijk. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. VAN ZATERDAG 29 MAART 1930. .No. 152. Eerste en Tweede Kamer hebben deze week druk vergaderd, maar zij zijn zóó door hun werk gekomen, dat beide op recès konden gaan. De Tweedie Kamer besteedde enkele dagen aan besprekingen over de huidige crisis in den landbouw, zulks naar aan leiding van de interpellatie van den heer Van deu Heuvel over dat onderwerp. Het resultaat van al die debatten was zooals vooraf te vreezen was dat er zoo goed als niets tegen deze crisis zal worden gedaan. Alleen zal een tijde lijke verlaging der spoorwegvrachten voor aardappelen worden ingevoerd. Over an dere desiderata van den heer Van den Heuvel moet Minister Ruys nog eens ernstig nadenken. De Eerste Kamer kwam met den be- greotingsarbeid klaar. Het laatst was Ar beid aan de beurt. Daarbij heeft het eenigszins gespannen en wel vanwege de bekende kwestie-Fruytier. Dezen ex-gou verneur van Curasao, die om de be kende j-eden naar het moederland te rugkeerde, wilde de Minister van Arbeid een mooie functie bij de Arbeidsinspectie te Den Haag geven en voor hem een ander ambtenaar doen wijken. In de Eer ste Kamer zijn daarover krasse jvoor- den gezegd. Het was vrij zeker, dat de begrooting van Arbeid om die j-eden zou zijn verworpen. Maar de Minister heeft bakzeil gehaald en gisteren medegedeeld, dat de heer Huygens, die dan voor dhr Fruytier zou. moeten plaats maken, in Den Haag blijft. Belangrijk nieuws uit onze eigen pro vincie. is verder de weder-ingebruik-ne- ming- der Groote Kerk te Goes. Minister Terpstra woonde niet alleen deze plech tigheid bij, maar bezocht dien dag in Zeeland nog meerdere monumentale ge bouwen. O.a. het Stadhuis te Veere, dat restauratie broo-dnoodig heeft. In deze week was het ook een Neder lander die in Genève van verschillende zijden huldebetuigingen in ontvangst moeht nemen. Het was de heer H. Go- lijn, die mot alle kracht en volle toe wijding getracht heetft de douaneconferen tie aldaar tot daden te brengen. Dat er niet meer is bereikt, is waarlijk niet aan hem te wijten, maar aan het egoïsme der verschillende Staten. In Duitschland is het hoofdzaeklijk ter wille van de finanoiaele politiek weer tot een kabinetscrisis gekomen. Het heet, 'dat de Centrumleider nu wil trach ten een kabinet te vonnen zonder de sociaal-democraten. Dit zal dan een min derheidskabinet zijn. Het zal de vraag zijn, hoe lang het leven zal. Ook Polen beleeft een kabinetscrisis. Volgens de laatste berichten zal Pilsudski, cLe man met de dietatorneigingan, geen deel "Van het nieuwe kabinet uitmaken. Met de vlootconferentie scheen het in het begin der week vastgeloopen te zijn. Maar gisteren werd gemeld, dat men nu wieer van voren af aan wil beginnen. Voorspoedig is deze gang van zaken al lerminst. Het zwaarbeproefde China schijnt weer voor een nieuw-en burgeroorlog te staan. Daaraan schijnt daar geen eind te kunnen komen. (Slot.) Het overschrijden van de grens door de Belgische troepen had meestal zonder bezwaren plaats. Het gebeurde wel, dat een troep nog aarzelde om Holland bin nen te gaan, doch eenige schoten aan de staart van de colonne afgegeven, met opzet of bij toeval, gaven den doorslag. Op een andere plaats stormde een troep, nadat, er geschoten was en ge door Annie Lucas. 42) o Wat Owen betreft, bij hield van Al- lam, en gevoelde groote achting voor hem, hetgeen hij ook gedaan zou hebben, in- djen Allan niet Margarets broeder en zijn vrieardelijken helper in den nood was geweest. En hij bewonderde in hem die hoedanigheden, waarin hij zelf meende te kort te schieten. Allan's krachtige wil, diens beslistheid en zelfvertrouwen dwon gen Owen eerbied af. Hij voelde echter, dat diens weinige ingenomenheid met de overtuiging, welke thans meer dan ooit vorm en doei aan zijn levem en aan zijne gedachten gaven, een voortdurend beletsel was voor een1 meer vertrouwe- lijken omgang. Van nature nadenkend en opmerkzaam ontging het hem ook niet, dat juist die hoedanigheden, welke hij bewonderde, de krachtige openbaring van een vast karakter in de hand ge werkt door 4e omstandigheden, en niet getemperd door Gods genade onge- evec-Tadige afmetingen begonnen aan te nemen, en gevaarlijk dreigden te worden roepen was „D'n Duts", met zoo'n vaart de grens over, dat de grenswacht een eind werd meegesleept. De wapens werden eensdeels ingeleverd bij de grenswachten, anderdeels waren ze al eerder weggeworpen, zoodat in het terrein nabij de grens heel wat geweren, munitie en uitrustingstukken gevonden zijn door patrouilles, die uitgezonden wer den om de terreinen af te zoeken en de verstrooide militaire .voorwerpen te ver zamelen. Ook bleken er verscheidene legerpaarden over de grens te zijn ge komen. Er werd toen een paardenpatrouille uitgezonden, die heel wat onbeheerde legerpaarden opving. Nabij de grens zijn ook verscheidene cfficierskoffers onbeheerd aangetroffen, onbeheerd en daardoor niet ongeschon den. Van de meeste waren de sloten vernield, van enkele was het deksel stuk geslagen en aan don inhoud zal wel het een en ander ontbroken hebben. De kisten zijn zorgvuldig verzameld en na dat de inhoud was geïventariseerd, wer den zij verzegeld. De geweren werden opgestapeld tot manshoog© muren en met zeilen be dekt; de ingeleverde patronen vormden een eerbiedwaardigen berg naast het stadhuis, bedekt door dekldeeden. Op den zolder van het stadhuis was van alles te vinden, officierssabels, waar bij enkele salonsabeltjes, revolvers, mi trailleurs, schrijfmachines, phototoestel- len, u-ompeiten, fanions eaz., te veel om op te noemen. Juist toen de toestrooming van ge- interneerden te Hulst het grootst was, bad de commandant een droeve plech tigheid te leiden. De commandant van bet Corps des Transports was, kort na dat dit de .grens had overschreden, over leden. De begrafenis zou te Hulst plaats heb ben en te midden van de overstelpende drukte werd nog kans gezien om den overleden majoor met militaire eer graf waarts te brengen. De baar werd gevolgd door den commandant van Hulst en een dertigtal Belgische officieren. Aan het graf werd door den commandant een kort woord gesproken, .waarna de generaal Trocmaz bedankte. De wijize waarop hun kameraad ter aarde was besteld, werd door de Belgische officieren wel gewaar deerd. Van de geïnterneerde Engelsche ma rine-brigade dj ent nog vermeld te wor den, dat deze bij Kap-ellebrug over de grens kwam. Bij de grenswacht aange komen gaf de commodore Henderson een telegram aan zijn adjudant, ongeveer zeg gende, dat bij gindsche kerk, dat was de kerk van St. Jansteen, wel een telegraaf kantoor zou z,ijn. Gelukkig verstond de wachtcommandant Engelsch en voorkwam deze eigenmachtige teïegramverzendi-ng. Op de vraag van een hunner, wat er met hen zou gebeuren, werd geantwoord, dat zij gedurende den duur van den oorlog geïnterneerd zouden blijven. Dit antwoord werd kalm opgenomen. Het vervoer van de groote massa geïn terneerden was in enkel© dagen afgeloo- pen, doch dagelijks kwamen zich nog Belgische militairen aanmelden, sommige in burgerkleeding; deze -hadden zich nog in België versoholen gehouden. Weldra kwam de order dat alleen mi litairen in uniform, geïnterneerd moch ten worden. Werd dan op dien grond zoo'n militair in burger afgewezen, dan kwam bij den volgenden dag terug in uniform en tot de tanden gewapend; aan de grens had hij. zich van het noodige voorzien. Het vervoer van wapens, munitie, paar den, voertuigen en uitrustingstukken van voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST voor het geluk van Allan en dat der anderen. Hij zag, hoe Margaret leed onder zijn terughouding, en zijn gebrek aan deelneming in de kleine bemoeiingen van het dagelijksche leven, die haar aandeel in de gezamenlijke taak uitmaakten; boe Cecil en Ella in opstand kwamen tegen zijn onvoorwaardelijk gezag; hoe Murray zich hoe langer hoe meer in zich zelf opsloot, afgeschrikt door de weinig waar- deerende koelheid van zijn broeder; hoe de kleintjes meer vrees dan liefde voor hem gevoelden. En toch was Allan wer kelijk zoo oprecht, zoo edelmoedig, zoo onzelfzuchtig, zoo zelfopofferend. Indien die sterke, fiere, gewillige schou ders zich slechts wilden bukken onder het juk van Hem, die nederig en zacht moedig was van hart, ach, hoe heerlijk zou dat wezen! Hiervoor kon Owen slechts bidden, en dit aan Margaret lee- ren. Toen bij, zooals hij verwachtte, op zijn sterfbed lag, had hij gemeend, dat indien hij in het leven had mogen blij ven, dit leven geheel anders zou ge worden zijn. En hij was blijven leven. Hij was tot het leven teruggekeerd met verzwakte .krachten en vernietigde voor uitzichten, en hoewel de zekerheid van beantwoorde liefde een lichtende plek in zijn -bestaan was geworden, toch scheen het of de donkere wolken, die hem om allerlei1 aard, nam heel wat fcjjd in beslag, al werden de geïnterneerde vrachtauto's en treimvoertuigen gebruikt. Vervoerd zijn ongeveer 20.000 geweren, honderdduizenden patronen, 2 a 300 paar den, paardentuigen, zadels, mitrailleurs, auto's, wagens. Geïnterneerden zijn meer dan 20.000 Belgen, waarbij 4 generaals, o.a. de chef van den Staf van Antwerpen, en onge veer 1200 Engelschen. Na deze periode zoo vol van span nende gebeurtenissen, brak een tijd aan, die emotie van anderen aard bracht, na melijk den strijd tegen verboden uitvoer. Het werd een wedstrijd, tusschetn de smok kelaars en de ..grenstroepen, wie de slim ste zouden zijn. Duizenden K.G. meel en andere artike len zijn op de smokkelaars veroverd en groote hoeveelheden petroleum, op een dag zelfs tien vaten tegelijk. Deze va ten werden ©enigen tijd later in de grens gemeente waarin ze waren aangehouden, publiek verkocht en het was wel spijtig voor den luitenant, die deze aanhouding had gedaan, om te zien dat de koopers hem welbekend© smokkelaars warsn. Daar vrijwel de geh-eele grensbevolking meesmokkelde, was het een zeer moei lijke ongelijke strijd en ondanks de groot ste ijver, vooral van de luitenants, voor wie de jacht op smokkelaars een tak van sport was, is er heel wat ongeoor loofd de grens over gebracht. De commandant van Halst voerde al spoedig een controlestelsel in, niet onge lijk aan de latere distributie, de grens bewoners werden gerantsoeneerd. D© meelleveranciers moesten lijsten overleggen van hunne leveringen met de namen van de afnemers. Van deze lijs ten werd aanteekening gehouden, zoo- dat bekend was waar het meel werd gebracht. Alle vervoer van meel en bloem moest gedekt zijn door vergun ningen-en de vervoerder mo-est zijn boek met bestellingen bij zich hebben, zoo-dat de luitenants controle konden uitoefe nen. Dat deze maatregel afdoende was-, wordt betwijfeld, gefraudeerd werd er toch, maar wellicht minder en zeker niet zoo gemakkelijk. Alvorens -dit artikel te beëindigen, wil ik nog een episode uit dezen internee- ringstijd vertellen. Op een Zondagmorgen, kort na de zwaarste interneeringsdag-en, brak er brand uit in Hulst. De brand, ontstaan in een boerenschuur binnen de omwalling gelegen, liet zich dadelijk onrustbarend aanzien. De brandweer, een vrijwillige, werd gealarmeerd en de strijd tegen het vu-ur nam een aanvang; echter de wijze waarop die strijd gevoerd werd, was zeer vermakelijk. Er was een brandspuit, er waren er zelfs twee, doch om brand te blu'sschen, heeft men water noo-di:g en dit moest met waterwagentj-es uit brandputten worden aangevoerd. Deze wa gentjes stortten, wat er tijdens het haas tig vervoer nog aan water over gebleven was-, uit in een groeten kui-p-, die dan d-o-or de spuit leeggepompt werd. Een tweede wijze van watoraanvoer was die per -emmer, -die van hand tot hand ging. Toevallig was er nog een derde ma nier en wel in vaten, vervoerd op ge- interneerde vrachtauto's, die bestuurd werden door geïnterneerde onderofficie ren. De burgers op hun zondags hadden niet veel lust om hun zondagsch© pak jes vuil te maken of te verwisselen met werkkleeren, en keken aandachtig: toe hoe ■onderofficieren en soldaten, met den of ficier van gezondheid aan het hoofd, dapper zich- weerden. De onwillige leden van den vrijwil- ligen brandweer werden toen door een patrouille, voorgegaan door den veldwach ter, verzameld, en militairement aan het werk -gezet. Iutusschen was alarm geblazen en snel den de soldaten to-e, d-e commandant nard de leiding en toen werd het blusschi-ngts- w-erk met grootere kracht aangepakt. Een spuit werd over de stadswal naar -de gracht gebracht en voerde, ononder broken, water naar de andere spuit, zoo overvloedig als de lekkende slangen, dar men zegt men in Hulst, dat toelieten. Dank zij de krachtige hulp van de mi litairen was men het vuur des avonds vrij wel meester, doch drie schuren en vijf koeien waren ten offer gevallen. Het flinke optreden van het garnizoen, waardoor Hulst voor een grootere ramp ia behoed geworden, werd gerapporteerd aan] den Territorialen Bevelhebber in Zee land, doch deze heeft helaas geen ge legenheid gevonden om zijn tevredenheid kenbaar te maken. Van de bevolking van Hulst heetft deze compagnie van het 14e Regiment veel vriendelijks ondervonden, en ik geloof dat die mannen, die in den interneerinigstijd tot die compagnie behoorden, nog we] eens zullen terugdenken aan hun zwaren grensdienst, dien zij zoo goed en opger wekt verricht hebben. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. LVH. De motie van de' Centrale Anti- Rev. Kiesvereeniging Sluis. De nood der tijden voor den land bouwer. Verleden week stond in „De Zeeuw" de volgende motie: De Centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging in het Statendistrict Sluis, in vergade ring bijeen op Vrijdag 14 Maart 1930, te Oostburg, gehooid de besprekingen in betrekking tot de tegenwoordige moei lijkheden van het land- en tuinbouw bedrijf sluit zich, wat het algemeene gedeelte betreft, volkomen aan bij de motie, aan genomen op de vergadering van de Centr. Anti-Rev. Kiesver. te Emmen pp Zater dag 1 Maart 1.1., besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Anti-Rev. kamerclub en de Prov. Organisatie. De bedoelde motie van 'Emmen luidt als volgt De Centrale Emmenenz., in ver gadering bijeen,enz., gehoord de .be sprekingen, enz., constateert de nood toestand,-waarin .de landbouw in het al gemeen en in het bijzonder de Veen koloniale landbouw zich momenteel be vindt vraagt vooreerst dringend om een tij delijke maatregel, om deze landbouwers groep het bestaan mogelijk te maken. spreekt ten tweede de wenschelijkheid uit, dat door een spoedige wijziging van onze handelspolitiek aan onzen landbouw in het algemeen een betere steun gewaar borgd zij. Deze moties zijn geboren uit den „nood der tjjden". De nood voor den landbou wenden stand. Het bijzondere gedeelte, wat betreft den nood voor den Veen- kclonialen landbouw, zullen we hier laten rusten. Iedere .streek heeft weer zijn eigenaardige behoeften. Wij zouden voor wat ons land van Cadzand betreft, kun nen wijzen, op de crisis, die zal komen, wanneer straks de bietenteelt eens niet meer loonend blijkt. Wij zouden kunnen wijzen op het groote nadeel, dat wij hebben, doordat wij, tenminste voor een overgroot deel, onze producten niet aan het water kunnen leveren en dus ©en minderen prijs maken. Wij zouden kun nen wijzen op het vlastreurspel, en dus zoo langzamerhand ook van den specia- len nood in den Zeeuwsch-Vlaamschen landbouw kunnen spreken, maar het is het best, dat we de speciale nooden nu maar laten rusten en ons, wat ook de Centrale Sluis deed, bij- het algemeene bepalen, en dus alleen vragen, dat door een spoedige wijziging van onze han delspolitiek aan onzen .landbouw in het algemeen een betere steun gewaarborgd worde. Nu zal misschien iemand, die niet tot den landbouwenden stand behoort, VTa- gen, of het dan alleen deze groep is, die het moeilijk heeft. Zie naar den handel, bloeit die soms? Zie naar zoo menig ambachtsman in deze dagen, wiens inkomen ook niet bijster groot is. 't Is waar en een ieder voelt „zijn eigen zeer" het meest. JMaar de landbouwende stand zit toch wel heel erg'in de knoei. En in een streek als het land van Cadzand, waar het in hoofdzaak van den landbouw moet komen, gaat het er straks spannen. Men moet hierbij niet "vergeten, dat de inzinking op dit gebied, zich in allerlei kringen direct doet gevoelen. Heel de maatschappij hangt samen. Goede prij zen in den landbouw, dan verdient de winkelier ook, dan heeft de ambachtsman ook meer werk, dan ..gaat het heel de streek goed. Maar in een tijd als deze, nu de landbouwproducten bitter weinig opbrengen, wordt op .alles bezuinigd en is het overal „slap". Het is dus niet alleen een belang voor den boer, maar voor heel het land van Cadzand, uitgezonderd dan voor de en kele vaste-traktementsmenschen, voor wie de lagere prijzen alleen een voordeel zijn. En nu vragen we aan de regeering, dat ze door een spoedige wijziging van pnze handelspolitiek aan onzen landbouw in het algemeen een hetero steun waarborge. Nu is dit makkelijker gevraagd, dan wanneer speciale wenschen worden naar veien gebracht, maar toch is het m.i. de aangewezen weg. Het is de taak der regeering deze zaak in studie te nemen. En voor wat ,onze partij betreft is het de Kamerclub tot wie wij ons te wen den hebben. Laat deze ernstig nagaan, of de handelspolitiek, die tot nu toe gevolgd is de weg is, dien wij moeten blijven velgen. Do opendeur-politiek heeft ten gevolge, dat ons land overstroomd wordt met buitenlandsche producten, terwijl wij voor onze binnenlandsche geen markt kunnen vinden De moeilijkheden pm de producten in het buitenland te plaatsen, werden hoe langer hoe grooter en de vraag dringt zich aan ons op, of daar nu niets aau te do-en is Om een enkel voorbeeld te noemen Zie naar de nieuwe bepalingen van invoer pnzer aardappelen in Duitschland Vanaf 15 Maart moet elke' zending dooT een ambtenaar van den Plantenziekten kundigen Dienst zijn onderzocht en vrij bevonden van wratziekte Dat is tot daar- entoe, paar ook moet de zending afkom stig- zijn van een stuk land, waar binnen een afstand van 2 K M. die ziekte niet voorkomt, dus in een kring van een klein uur Verder moeiten de aardappels verpakt zijn in nieuwe zakken Verder moet elke collo, dus elke zale, of elke wagon een loodje hebben van den Plan- tenziekte-nkundigen Dienst En omdat dat alles nog niet mooi genoeg is naar den zin van onze Oosterburen, moet elke zending aan de grens nog eens ppnieuw op kosten van de belanghebbenden wor den onderzocht op wratziekte Nu hebben de Duitschers gelijk, dat ze bepalingen maken, dat onze exporteurs maar niet alle mogelijke rommel naar hun land uitvoeren, maar op die- manier komen er zooveel kosten bij, dat een algeheel invoerverbod makkelijker was. Dan wist men tenminste, waar men aan toe was. Om een ander voorbeeld te noemen, zie naar den invoer van Jiet Russische graan. .Als zoo iets in jpon .ander land gebeurde, zouden al heel spoedig bepa lingen worden gemaakt, maar in Neder land gaat men waarschijnlijk net zoo lang praten, tot het niet meer noodig is den boer te helpen, omdat het te laat is. En nu is het waar, dat het mooiste worden, opnieuw ongesteld werd. Het was slechts een voorbijgaande aanval van zijn oude kwaal, maar het zette hem een heel eind achteruit, ©a deed hem inzien, dat hij op- dat oogenbiiik nog geheel on geschikt was om naar geregelde bezigheid uit -te zien. Margaret volhardde in haar eens ge nomen besluit, dait hunne verhouding niet den minsten invloed mocht uitoefe nen -op zijn plannen voor de to-elkomst. ,,'tZ-ou nergens toe dienen, Owen", zeide zij, „ik moet getrouw blijven aan de taak, mij door papa op de schouders gelegd. Eu -indien de tijd mocht komen maar ik zie niet in hoe dat gebeuren kan dat ik de uwe zo-u kunnen worden, dan deel ik liever met u ar moede om Christus' wil, dan weelde en voorspoed verkregen ten koste van ge weten en overtuiging." Owen toch had Margaret op dit punt geheel tot zijn inzichten overgehaald. In hunne drukke omgeving bestond er echter zei-den gelegenheid tot een ver trouwelijk gesprek. Maar juist daarom stelden zij elk onderhoud op des te hoo- ger prijs, te meer daar heider weg hen gedurende de eerstvolgende jaren in een verschillende richting zou leiden. (Wwit vervolgd.) ringden, daardoor nog donkerder geleken. Vast besloten om zijn ziek-alijken trots, die de oorzaak was geweest van zijn laatsten, hulpeloozen kamp, met wortel en tak uit te roeien, had hij, zoodra zijn krach-ten dit toelieten, aan ieder zij ner bloedverwanten geschreven, hun me»- dedeelende in welke moeilijke omstandig heden hij zich bevond. Na korter of lan ger tijd kwam er op eiken brief een antwoord, meest allen in denzelfden geest, eenigszins verschillend naar het karakter of -de levensomstandigheden van den schrijver.. Allen betuigden hun leedwe zen met zijn tegenspoed en met zijn ziekte, en allen zei-den hem in mee-r of min bedekte termen, dat hij dit te wij ten had aan eigen schuld ongeduld of onbedachtzaamheid. Allen, zonder on derscheid, gaven hem goeden raad, ver getende, dat het hem zoowel aan de middelen ails aan de krachten ontbrak, om -dien op te volgen. Allen gaven hem de .vage verzekering, dat het hun ge noegen zou doen hem later eens bij zich te zien; voor 'toogenblik bestonden er overal geldige bezwaren. Zijn neef George alleen schonk hem eeni-ge stoffelijke hulp. Hij sloot een banknoot in den brief, waarin hij zijn leedwezen uitdrukte hem verde-r niet te kunnen helpen. Owen moest glimlachen, terwijl hjj dit las. Hij wist maar al te zeer ,hoe zijn goedhartige neef niet do-en kon wat hij wilde. 'tSpreebt van zelf, dat deze antwoor den hem verdriet deden en teleurstelden, maar zij- verbitterden hem niet, zooals eertijds het geval zou geweest zijn. Hij kon het nu -dragen, want zijn eenige begeerte was voortaan ni-et zichzelf te leven, maar Hem, die voor hem gestor ven was. Hoe hij dit doen moest, en waar, dat liet hij aan zijn Goddelijken Meester over. Aan hem was het te leeren geduld te hebben, -te vertrouwen, te be rusten, te wachten eu stil te zijn, totdat het bevel om te „gaan" of te „kómen" of te „doen" zou gegeven worden. En dat di-t bevel tot hem zou komen, daar twijfelde Owen niet aan. Hij moest Allan gelijk geven, dat zijn tegenwoordige toestand een gevolg was van de lang durige ontbering en verwaarloozing, die aan zijn ziekte waren voorafgegaan, nog meer dan van die ziekte zielf, en dat hij slechts door zich in acht te nemen, zijn herstel kon bespoedigen. Maar het geloof en het geduld van Owen werd op een zware proef gesteld, toen hjj even na Kerstmis, nadat hij zich gedurende eenige weken in toene mende beterschap had mogen verheugen, en begrepen had, dat door de komst van James D-orrington, Allan's nieuwen leerling, zijn, huip overbodig begon te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5