No. 152 Zaterdag 29 Maart 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HILLESHÖG" Alle Bank~ en Effectenzaken Hendrikse Co's Bank N.V. Goes N.V. Hollandsch-Zweedsche Zaad-lP VAN DEN BOSCH Co. EERSTE BLAD, SUIKERBIETENZAAD „HILLESHOGZAAD" BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Het Coöperatie-vraagstuk. li Van origineel Zweedsch stamzaad geteeld in Nederland. Sarphatistraat 9 - Amsterdam ZAADHANDEL GOES. TUBERCULOSE— Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN ZONDER DIENSTBODE? Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 4 bladen. DE STAM MET DE HOOGSTE SUIKEROPBRENGST PER HECTARE EN MET HET KLEINSTE AANTAL SCHIETERS! Verlang van Uw fabriek of inkoopvereeniging VOOR INLICHTINGEN: ÏELEF. NO. 89 w ALLE per 1 April vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: H. ZUIBEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 4Ü53. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT SLSEN WERKDAG. Abonnumuntsprijs: Per 3 maanden, fraasa per post, 2 A Losse nummers2 £1153 Prijs dar AdvertentlBn: 1I regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijks korting. Over coöperatie wordt zoowel wat be treft het wenschelijke als het principiëel toelaatbare zeer verschillend geoordeeld. Aan de ééne zijde zijn er menschen, die van coöperatie zeer groote verwach tingen koesteren en die meanen dat het een middel kan zjjn tot wegneming van sociale ellende en tot het brengen van hetere maatschappelijke verhoudingen en aan de andere zijde zijn er ook die van coöperatie niets goéds weten te ver tellen en die zelfs met beslistheid uit spreken, dat een Christen zich van co- operatie verre heeft te houden. De heer Pontier schreef indertijd in de brocburenreeks „Pro en Contra" o.m. het volgende: Meer nog dan op de gevolgen van coöperatie als werkloosheid enz. moet vooral den Christen-coöperator worden ge wezen op het socialistische ge vaar hetwelk in coöperatie schuilt. Een goed Christen mag en kan geen co- operator zijn, Dit is al een zeer krasse uitspraak. Maar een uitspraak, die toch niet op zichzelf staat. Een zeker schrijver over dit onderwerp beweerde dat coöperatie in welken vorm ook ons volk moet brengen aan den rand van den afgrond En in 1907 schreef het Middenstands- orgaan de volgende merkwaardige woor den: „Geld, dat niet circuleert, heeft geen koopkracht Daarom leiden Verbruiks-co- cperaties de maatschappij terug in de richting naar den tijd toen zij nog geen maatschappij was. Indien het aan deze coöperatie gelukte alle tusschen-per- sonen overbodig te maken, zou ieder zijn eigen fabrikant en leverancier zijn geworden en de mensch jot den dier ijken staal zijn teruggezonken. Dr Nouwens, aan wien wj dit citaat ontleenen, acht het noodig, hierbij- op te merken, dat de persoon, die dit schreef, overigens gezond en normaal redeneert. Een ander vjrrig bestrijder van co- operatie liet zich op een vergadering van Middenstanders verleiden tot het vragen van een uitspraak tegen eiken vorm van coöperatie, geoorloofd zoowel als onge oorloofd. Wanneer zulke dingen door ontwik-, kelde personen worden geschreven, dan behoeft het niet fe verwonderen dat vele eenvoudigen voor coöperatie een zekere vrees koesteren en de overtuiging heb ben dat het iets verkeerds moet zijn, ook al kunnen zij niet precies aangeven, waarin het verkeerde eigenlijk bestaat. Misschien komt dit mede door het vreemde woord en valt het bij nadere kennismaking wel ©enigszins mee. Het is daarom gewenscht eerst een duidelijke voorstelling 'te geven, van wat coöperatie eigenlijk is. Coöperatie beteekent: samenwerking; coöpereerensamenwerken, elkander hel pen Niet iedere combinatie echter waar van de leden zich ten doel stellen elkaar bij te staan en te helpen is een coöpe ratie in den gangbaren zin van het woord Nadere omschrijving is dus noodig Coöperatie, zegt Dr Nouwens, betee kent volgens het spraakgebruik gezamen lijk koopen of verkoopen van levens-mid delen of andere voedingsartikelen. Mr W. H. Lohman gaf de volgende omschrijving: coöperatie is het samen werken van vele personen, die juist door hun gezamenlijk optreden voor elkanders belangen zorgen en elkaar dezelfde, of ook nog andere voordeelen bezorgen, die huiten die Vereeniging alleen met een groot kapitaal verkrijgbaar zijn. En Prof. Pottier, om geen meerdere aanhalingen te doen, zegt niet het minst duideljk: coöperatie heeft daar plaats, waar de individueele werkzaamheden tot een gezamenljke activiteit vereenigd wor den, met het oog op de voordeelen, welke uit die samenwerking voortvloeienHet is de practische toepassing van het woord onzer vaderen: Eendracht maakt macht Coöperatie is niets anders, dan het ver- eenigingsbeginseL toegepast op de econo mische orde. Gewoonlijk onderscheidt men nog weer productie- of voortbrengingscoöperatie en consumptie of verbruikscoöperatie. Het eerste hebben wij bijv., wanneer een zeker aantal werklieden zich ver eenigen om een bepaald artikel te fabri- ceeren. Die samenwerking kan meer of minder omvattend zijn. 'tKan zoo zijn dat allen voor de gei- meenschap arbeiden en dat die gemeen schap ,de producten verkoopt, maar men kan zich ook tot enkele punten beperken. Bij een coöperatieve kaasmakerij b.v. behoudt ieder deelnemer zijn eigen vee en mest en ..weide en is alleen de kaas- makerü gemeenschappelijk eigendom. Zoo heeft men ook coöperatieve suiker fabrieken, stroo-cartonfabrieken, 'én der gelijke. Een zuivere productie-coöperatie heeft men, wanneer de arbeiders inplaats van tij een patroon hun arbeid te verrichten zich als arbeiders vereenigen om voor gezamenlijke rekening een werkplaats oif fabriek te stichten, zoodat ze de volle voordeelen van hun arbeid genieten en zelf de ondernemerswinst ontvangen. Wij moeten ons echter beperken en daarom bepalen wij ons bij onze be schouwingen tot de consumptie-coöperatie, het voor gezamenlijke rekening koopen van de levensbenoodigdheden of een deel daarvan. Objectief wenschem wij; deze zaak te hezien, door zoowel aan "de voordeelen als aan de bezwaren aandacht te schen ken. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrijke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. De Vlootconierentie. De Londensche correspondent van de „Popoio di Roma" schrijft aan zijn blad, dat de werkelijke vlootconferentie eigen lijk pas op 27 Maart begonnen is. Van 20 Januari tot 25 Maart hebben vertegenwoordigers van vijf mogendheden over vlootaangelegenheden zitten praten, tot zij op een goeden dag bemerkten, dat zij op den betreden weg niet verder kwa men. Daarom besloten zij, den beslissen- den stap te doen en van voren af aan te beginnen. Volgens den Parijschen correspondent van de „Daily Tel." denkt Briand niet meer aan een pact voor de Middelland- sche Zee, doch heeft het onderhoud van Briand met Henderson de noodzakelijk heid aangetoond, om het vraagstuk der veiligheid tot het middelpunt der onder handelingen van de vlootconferentie te maken. Hierboven een photo van dr Muller, den afgetreden Duitschen rijkskanselier en hieronder die van dr Brüning, die miet de vorming van een nieuw, kabinet is belast. aftreden van het Kabinet-Müller geen ver rassing is. Na afloop van de beraadslagingen over het Young-plan en de ratificatie van de overeenkomsten van 's-Gravenhage moest de latente crisis tot uitbarsting komen. De „Figaro" vindt in het aftreden van Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) De Kabinetscrisis in Duitschland. Rijkspresident von Hindenburg ontving den voorzitter van den Centrumsfractie, dr Büning wien hij de opdracht tot vor ming van het nieuwe Kabinet verleende. De „Germania" schrijft o.a., dat deze cri sis meer beteekenis heeft dan alleen een regeeriftgscrisis. Het bericht van het aftreden van het Kabinet-Müller heeft te Parijs groote be langstelling gewekt. De ochtendbladen bespreken in hun uit voerige artikelen over de regeeringscrisis in Duitschland vooral de vraag, welk Ka binet thans aan het bewind zal komen. De crisis werd reeds sedert eenigen tijd verwacht en bladen van verschillen de richting verklaren dan ook, dat het het Kabinet-Müller aanleiding om het par lement te wijzen op het streven, dat er in sommige Duitsche kringen bestaat om tot een herziening van het Youngplan te ge raken en vermaant de Kamerleden, daar mede bij de behandeling van het Young plan rekening te houden. De godsdienstvervolging ln Rusland. Het zal aan de lezers der Russische sovjetkranten opgevallen zijn, dat er in den laatsten tijd geen berichten meer in de bolsjewistische bladen voorkomen over het sluiten van kerken en het verbannen en bestraffen van de bedienaren van den godsdienst. Dit komt, omdat Stalin aan de vertegen woordigers der regeeringsorganen uit drukkelijk verboden heeft, nog eenigerlei Binnenland. Het maximum-gewicht vaal postpaketten verhoogd. Begrafenis burgemeester Richel van Bora- selen. De uitvoer van tuinbouwproducten. Buitenland. Winterweer in Amerika. De regeeringscrises in Duitschland en leef land. Begint de vlootoonferemtie van voren af aan? berichten op te nemen over het sluiten van kerken, of over de godsdienstvervol ging, opdat het buitenland daarin geen authentiek materiaal zou vinden om te bewijzen, dat de godsdienstvervolging nog wel degelijk voortduurt. Stalin wees er verder op, dat de actie der buitenlandsche pers tegen de anti godsdienstige politiek der Russische re geering zeer bedenkelijke vormen en af metingen gaat aannemen, waardoor het aanzien der sovjets in het buitenland danig ondermijnd wordt. Winterweer ln Amerika. Hoewel de lente officieel is begonnen, heerscht in het Noordelijk d'eel van de Vereen. Staten nog een vreeselijfce fcoudo. In de staten van het Midden-Westen moe ten elf personen zijn doodgevroren. Overal in het Noorden woeden hevige sneeuwstormen; Chicago wordt, zooala reeds gemeld werd, aJ een paar dagen geteisterd doior een sneeuwstorm, zooals men in jaren niet meer gekend' heeft. De wegen liggen zqo diepi onder de sneeuw begraven, dat het verkeer op vele plaatsen geheel onderbroken is en ook het treinverkeer moest worden stopgezet. De hevige koude drijft de wolven tot dicht bij de bewoonde oentra, zoodat ge wapende bereden politie is uitgezonden om op sommige plaatsen, waar de wol- venplaag al te gevaarlijk! wordt, de honget- rige dieren te verjagen. Regeeringscrisis ln Ierland. Heit kabinet van den ferscben Vrijstaat is afgetreden. De Valera, de leider der oppositie, die op het oogenblifc in de V. S. vertoeft, verklaarde tegenover een Amerikaansch journalist, dat hij een even- tueele verkiezing tot president van Ier land zal aanvaarden en dan voor de vol ledige onafhankelijkheid van Ierland vam het Engelsche rijk! zal ijveren. i Korte Berichten. Volgens bij de Engelsche kuststations ontvangen draadlooze berichten is het Donderdag met één passagier aan boord van Parijs naar Lympne vertrokken En gelsche vliegtuig G.A.A.N.B., hetwelk des namiddags 3.15 vanCalais vertrok om het Kanaal over te steken, over tijd, zoo dat aan de zich in het Engelsche kanaal bevindende schepen verzocht wordt, naar het vermiste vliegtuig te willen omzien. Amerika heeft Dr Hugo Eckener een grootsche ontvangst bereid. Te Washing ton werd hij door den president der re publiek, Hoover, en de leden der regeering ontvangen, Allen betoonden veel belang stelling voor het plan inzake het instellen van een trans-atlantischen luchtschepen- dienst Ten Zuiden vain Ierland! is eten vis- Ischersvaartuig vergaan, waarbijl 6 vis1- schers om het leven zijtn gekomen. Ruwe werkhanden? Maar neem dan toch ook Genius Wondbalsem, zacht en ver koelend. 't Houdt uw huid soepel en ruwe roodheid verdwijnt spoedig. Genius Wondbalsem, dat helpt tenminste. 25 en 50 ets.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1