Schoonmaak Hebt gij iets op te ruimen LANDBOUWERS-INSPAN, Leestafel. Telegrammen. Financieële Berichten. Afloop, Verkop,oingen, Aanbestedingen, m Burgerlijke Stand. Marktberichten. Openbare Verkoopinp en Verpachtingen. Advertentiën. Hit WOOD- sn WINKELHUIS en ERF Het Woonhuis en Erf, 1.77.40 H.A. Bouwland Bóeren-Inspan, Aanbestedingen. Gebrs. STURM, Veere. Leerling-Verpleegsters den volledigen 4 Werkpaarden, 11 baatgevende Melkkoeien, Zaterdag 19 April a. s., aan te besteden: Het maken van een Basalt- glooiïng aan den 0. Havendam, oppervlakte plm. 1200 M2. Maandag 31 Maart 1930, publiek verkoopen: Woensdag 23 April 1930, publiek verkoopen: Diens Kapitalen 6 Paarden, 46 stuks Hoornvee, Melkgereedschap, Een gedeelte van den Inboedel, Christelijk huwelijk nog in ewe en de vastheid van den familie-band regel. Twaalf jaren Bolschewistische heer schappij zijn blijkbaar nog niet in .staat geweest, de eeuwenheugend© tradities van het geloovige landvolk te breken. En al zijn 600.000 Communisten bij machte gebleken de 150 millioen Russen meedoogenloos te onderdrukken, hun macht is niet toereikend om de zeden wet te verstikken in de harten der slacht offers van hun schrikbewind. En dan moge de „Humanité" den lof zingen van de „Union libre", die het Parijsche blad „une forme supérieure du mariage" noemt, de gruwzame gevolgen van dit zoogenaamd „hervormd en ver edeld huwelijk" zijn van dien aard, dat zij ieder Christen de .vurige smeekbede op de lippen brengen: „Geve God, dat de macht van .het Bolschewisme worde gebroken, voordat het er in slaagt, zijn zedelijk vergif nog verder 'te verspreiden over het arme Rusland en het beschaaf de Europa,". geeft menige 'huisvrouw en dienstbode ruwe en ronde werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Individu en Gemeenschap', door Prof. Dr Ph. Kohnstamm. Uit gave D. A. Daamen's Uitg. Mijl, 'sGra- venhage. Onder dezen gemeenschappelijlken titel vinden wij hier gebundeld 24 artikelen, vroeger reeds verschenen in verschillen de tijdschriften en weekbladen. Het zijn voigels van diverse pluimage1, schijnbaar sterk uiteenloop end soms, maar die toch in zooverre een eenheid vormen, dat ze allen een saciaal-paedagogisch ka rakter dragen. Er is in deze artikelen veel aantrek kelijks. De betoogtrant is rustig; de schrij ver, al verdoezelt hij' zijlne beginselen al lerminst, doet zijin best de zaken objec tief te behandelen en zijn tegenstanders zooveel mogelijk recht te laten wederva ren. Dit boek lezende, zou men waarlijk niet zeggen, dat de schrijver in de politiek tot de Vrijlz.-Democraten behoort. Meer dan eens laat hij nadrukkelijk uitkamen), dat hiji da Christelijke wereldbeschouwing is toegedaan. Soms schijnt hij1 vlak naast ons te staan en vraagt men zich af hoe de man die "zóó schrijft, toch een voorstander kan zijn van de openbare school. Merk waardig is, dat hij zich telkens met kracht keert tegen de z.g. neutraliteit van het ■openbaar onderwijs. „De .openbar© school zegt hij1, mag niet worden gedrongen in 'den hoiefc van het absolute verbod van het uiten van eenige overtuiging ,op het gebied, van levens- en wereldbeschou wing.'En op een andere plaats: De open bare school is niet neutraal, behoeft het ailthans niet te zijn In sommige gevallen zou dit deze school ongetwijfeld meer bruikbaar maken voor hen die Christelijk onderwijs begeeretx. Maar door vast tei stellen dat de open- hare school niet neutraal behoeft te zijn en dat er plaats is voor het uiten van eigen overtuiging, z.al men er ook toe ko men te erkennen, dat deze school niet alleen om haar negatief karakter voor een deel der bevolking onbruikbaar is, maar niet minder omdat een onderwijizer eï noodzakelijkerwijs toe komt z'ijn eigen le vensbeschouwing ook .als die van de Christelijke beginselen afwijlkt, tot uiting te brengen. Aan allen, die belang stellen in onder wijs- en ppvoedingsvragen zij bestudee ring van dit boek gaarne aanbevolen. Geheimzinnige aanranding. AMSTERDAM. De politie te Dieimen beeft hedenmorgen een Amsterdamsche taxi-chauffeur bewusteloos naast zijn auto gevonden. Nadat hij bij kennis was ge komen heeft hij de politie verteld dat hij met 4 passagiers op weg was .van Amsterdam naar Bussum. Op een ge geven moment werd hij ingehaald door een andere auto die de taxi rakelings voorbij schoot en zich toen dwars yoor hem op den weg plaatste. De chauf feur was daardoor gedwongen plotse ling te stoppen, waarop de 4 inzittenden hem te lijf gingen. Van .wat daarna is gebeurd kon hij zich niets meer herin neren. APELDOORN. Door onbekende oor zaak is hedenmorgen om 4 uur brand ontstaan in het café van den heer L. Wellink. Het achterhuis brandde geheel uit. De oorzaak is onbekend. HEERLEN. De R. K. Bond van Bouw vakpatroons heeft „gisteravond met 24 tegen '3 st. goedgekeurd het resultaat van de Maandag met den Rijksbemid delaar Mr Aalberse gehouden conferentie. W1LNIS. Gistermorgen is de woning van den heer Schaaphuizetn door brand vernield. Ook het belendende perceel werd aangetast .en is geheel verbrand. Van de inboedel werd niets gered. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Sneeuwstormen boven Chicago. NEW-YORK. Sedert 48 uur woedt bo ven Chicago een hevige sneeuwstorm. De aangerichte schade wordt reeds <?p meer dan 25 millioen dollar geschat. Langs de wegen zijn verschillende auto's in gesneeuwd. NEW YORK. Ondanks de ingespannen pogingen van de reddingsbrigade is men c-r niet in geslaagd de tengevolge van een mijlsgasontploffing in de mijin Farmout in West-Virginië ingesloten mijnwerkers te redden, zoodat dit ongeluk 12 slacht offers heeft geëischt. De Londensche Vlootconlerentie. LONDEN. De thans begonnen pogingen om de Vlootconferentie door politieke overeenkomsten te redden, worden van Engelsche Zijde met belangstelling ge volgd. Er bestaat evenwel geen enkele aanwijzing omtrent de waarschijnlijke ont wikkeling v.an den gang van zaken. Met vrijl groote zekerheid kan gemeld worden, dat het Engelsche Kabinet de kwestie van een verdrag voor de Middel- landsche Zee nog niet heeft besproken en dat derhalve een beslissing om op deze wijze de Fransche wenschen inzake de veiligheid te bevredigen, nog niet is geno men. Principieel is de houding van de Engelsche regeering, geen militaire of ma ritieme verplichtingen o|pl zich te nemen,, piet gewijzigd. Volgens de „Times" is de Engelsche regeering 'evenwel bereid, elk deel van het statuut van den Volkenbond, het verdrag van Locarno en het Kelllogpact aan te vullen of te verduidelijken, wat naar de meening van andere rpogendheden ondui delijk is. 1 LONDEN. De Engelsche communisten zijp voornemens als protest tegen de. werkloosheid een hongermarsch naar Lon den te organiseeren. Hieraan zal uitslui tend door mannen worden deelgenomen. De vakvereenig'ingien en, de Labourpartij hebben hun allen steun ontzegd- ROME. Gisteren is het eiland Filicudi door een aardschok geteisterd. Bijna alle huizen zijn onbewoonbaar geworden; de- bewoners moesten in de open lucht over nachten. Het eiland Filicudi telt ongeveer 1200 inwoners. Wisselkoersen. Amsterdam> 27 Maart, 2.30 u- Brussel 34.7634.77 Berlijn 59.4959.50 Parijs 9.75729.761/2 Londen 12.1272—12.125/8 New York 2.49Vs2.49s/8 Wsmeldinge. Woensdag werd door heeren Kerkvoogden yan de Ned. Herv. Kerk .alhier voor den tijd van 7 jaar publiek verpacht: 23 peroeelen Bouw en Weiland, gelegen ;in Wemeldinge en Kattendijke, gezamenlijk groot 19.91.87 H.A. voor een totaalsom van f2119.30. Behoudens enkele .perceelen bleven de pachtprijzen „constant. Kruiningen. Door Notaris Van Dijfce, 'weid gisteren (Woensdag) publiek geveild het Hotel „De Korenbeurs" alhier. Hoog ste bod was f 6500.—, niet gegund. Waarde. Gistermiddag werd 'ten over staan van notaris M. Oele Jz, te 's-Gra- venpolder, ten verzoeke van den heer L. J. Overbeeke publiek venkochit in de gemeente Waarde: 50 A. 40 c.A. weiland aan den Kerfc- weg. Kooper hiervan werd dhr M. Alle- wijn te Waarde voor f2065 per geanef of f 2650.09 den hoop. 1 H.A. 22 A. 10 c.A. bouwland aan den Kerkwag. Kooper hiervan» werd dhr M. Allewijn aldaar voor f2300 per g.eanet of f7153 den hoop. 1 H.A. 40 c.A. bouwland bij den Ker- kedijk. Koopers dhrn Pieter de Bart te Waarde en Pieter van Hoorn te Krab- bendijfce, beiden q.q. voor f1725 per ga rnet of f 6152.50 den hoop. 1 H.A. 27 A. 10 c.A. bouwland aan den Breeweg. Kooper dhr Maas. van Fraassen te Waarde voor f1400 per ge- met of f4531.34 den hoop'. 69 A. 10 c.A. bouwland aan den Plat- tedijk. Kooper dhr Corn. Daane te Waaide voor f 1540 per gemet of f 2710.40 den hoop 1 H.A. 27 A. 50 c.A. bouwland aan den Zeedijk. Kooper 'dhr Mar. van Houte Fz. te Waarde voor f1260 pi. H.A. of 4090.80 den hoop. Totale koiopteommen bedragen f27.287.43 plus 8 p'ct. .onkosten en assessoiren. GOES. Ondertrouwd: Wiillem Jacobus de Jager 24 j. jm. t.e Kattendijke en Maatje Elisabeth Rouw 28 j. jd. Gehuwd: Hendrikus Kauwenberg 26 j. jm. en Adriana van de Rafelaar 19 j. jd. Geboren: Cornelia Adriana, d. v. Jan Fran- cies Baarends en Henrietta Adriana van Riet. MIDDELBURG. Aanvoer op de graanmarkt gering. Tarwe 9.259.75, Witte boonen 38.00 —42.00, Kroonerwten 11.00—12.00, Schokkers 13.00—13.76. Aangevoerd door boerinnen: Boter 871/*. Kipeieren 4.50, Eendeieren 5.00, Gaaseieren 15.00. Aangevoerd door handelaren: Boter 85 Kip-eieren 4.25, Eendeieren 5,00. Part. prijs: Boter 97Vs, Kipeieren 5.50, jper 10 stuks 52V> ct., Eendeieren 6.50. KAPELLE. Kleine veiling van 26 Maart Goudreinetten 34, Bismarck 21, Bender- zoet 11; Armgaard 11, Roem v. Vlaande ren 16; St .Remy 1316, Kleiperen 16, Spinazie 1121, witlof 19, Spruiten 8—25, snijsla 28—30 ct., alles per 100 fc.g'.; kropsla 24 gld. p. 100 krop; Radij's 23, prei 4, knolselderie 3, narcissen 68 gld., alles per 100 bos; primula's 20, Dahlia's 12, kipederen 4.40, eenld- eieren 4.40 gld. alles per 100 stuks. OOSTBURG, 26 Maart. Tarwe f9.25— f 9.50, gerst chevalifer f 6.75f 7, haver f5.50i'6.50, kroonerwten f10f 11, brume boonen f 11.50f 12.50. Maart. 28 Serooskerke, hofstede, Blaupot ten Cate. 28 Wolfaartsdijk, oude gemeentehuis, Jonkers. 29 Arnemuiden, twee huizen, Fuhri Snethlage. 31 Goes, huizen, Jonkers. April. 2 Noord-Kraaijert, twee huizen, Van Werkum. 2 Kloetinge, koeien, de Kok. 2 Serooskerke, kl. inspan, Struve. 2 Kattendijke, huis, Van Dissel. 9 Middelburg, landbouwers inspan, Hioo- len. 9 Nisse, bouwland, Verbist. 10 Sinoutskerke, inspan, Oele. 11 Biiggekerke jaspan, Blaupot ten Cate.. 16 Goes, vendutie, de Kok. 16 Serooskerke, inspan, Blaupot ten Cate. 23 Grijpskerke, inspan, Blaupot ten Cate. 23 's Heer Arendsfeerke, boereninspan, Jonkers. 29 N.- en St.-Joosland, inspan, Blaupot ten Cate. Heinkenszand, heerenhuis met koets huis, paardenstal, tuin, enz., Verbist. Mei. 2 Gapinge, inspan, Blaupot ten Cate. Maart. 28 Goes, diverse werken-, Gemeentebe stuur. April. 2 Middelburg, vernieuwen Hofplein- kerk. 2 Vlissingen, bouw Chr. Ziekenhuis. 5 Baarland, bouwen woonhuis. Bouwk. Hoogvliet. 15 Wilhelminadorp, verhoo-gen zeedijk Oost-Bevel andpolder. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 Maart: Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, meest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk dioog weer, iets zachter overdag. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 770. Licht op voor fietsers: Vrijdag 6 u. 48. Een rijwiel Ie een rijwiel, maar is daarom nog niet een GOED rjjwlel. Een goed rijwiel is SIMPLEX BURGERS (E.N.R.) F0NGERS H ft pt tt BAT0 Deze rijwielen, benevens zeer goed- koope soorten in voorraad bij In de Psychiatrische Inrichting „Het Apeldoornsche Bosch" te Apeldoorn kunnen eenige worden geplaatst. Opleiding voor dipl. B (verpleging van zenuw- en zielszieken). De nieuwe cursus begint 1 Mei. Zij, die voortgezet of huishoud- onderwijs hebben genoten genieten de voorkeur. Br. franco aan den Geneesheer- Directeur. Een kleine advertentie In de rubriek „Vraag en Aanbod" in de nrs. van Dinsdag en Vrijdag kost slechts f 0.75, bij vooruit betaling te voldoen. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg is voornemens in het openbaar te verkoopen: op Woensdag 9 April 1930, des morgens 10 uur ten verzoeke van den Heer J0ZUA MAAS, op de door hem bewoonde hofstede aan den Ouden Vlissingschenweg te Middelburg: bestaande onder meer uit als: Mortje, vosmerrie, geb 1919; Kadet, vosmerrie. geb. 1921Dora, vosmerrie, geb. 1921 en Flora, bruine merrie, geb. 1926; Kalfvaars, 2 anderhalfjarige Vaarzen, 2 Vaarzen van 14 maanden, 1 jaar ling Vaars, 3 Kweekkalveren, 2 vette Varkens, 35 Kippen, 20 Eenden, Waakhond, 2 Men wagens met toe- behooten, Drielingwagen met toebe- hooren, Melkkar op veren. Honden kar op veren, Driewielskar, Arreslede, 2 Cocksploegen, Moorploeg. 8 Eggen in soort, Turk, Veldslede met bor den, Sleepdeur, Voorsleeper, Culti vator, Grasmaaimachine (Albion), Hooischudder, Hooihark, Rolblok, Handwiedmachine, Windmolen, Kort en Mangelmolen, Vleeschblok, zinken Waterbakken, en Waterkuipen, 3 Kruiwagens, Wagenlichter, Slijpsteen, Geeselstoel met steen, Kickenren, Meelkisten, Klaverruiters, Damhorden en Palen. Melk- en Mestputplanken, Brandhout, Trappen en Ladders, Kort en Langtouwen, Pongers en Hals jukken, Af3teker, Hand- en Trek zagen, Houweelen, Rieken, Spaden, Schoppen, Hooivorken, Hooihaak, Hooizaag, Rijven, Reepen en Blok ken, Zolder- en Melkersgereedschap, Graanreven, Bascule, Maten en Ge wichten. Melkemmers, Melkbussen, Melkzeven, Jukken en Touwen, Graan- en Aardappelzakken, Zeil, Stallan taarns, Manden, Aardappelkistjes, Paardenwant, Calimacsproeiet met sproeistok, Tweeloopsjachtgeweer (caliber 16), Partij Hooi, Stroo, Mangels. Eenlg Huisraad, als: Stoelen, Tafels, 2 ijzeren Ledikanten, 2 Veerenbedden, Kachels, Kleerkist, Bureau, Linnenkast, Bank, Brood- blikken, Ovenhaak, Keulsche Potten, Spekstaander en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Onkosten 5 Bekende koopers hebben crediet tot 9 Juli 1930. Koop lieden betalen contant. De verkooping van de paarden en het vee zal te 1 uur aanvangen. Geen stalling. Geen muziek. Bergplaats voor fietsen. Burgemeester en Wethouders van lerseke zullen op 's voormiddags 10 uur, in het Ge meentehuis, trachten Het bestek ligt ter secretarie ter lezing en is bi) den Gemeente-Op zichter door wien inlichtingen worden verstrekt verkrijgbaar f 2.50. De wnd. Notaris H. JONKERS, te Goes, zal op des avonds om 8 uur te Goes, in de Prins van Oranje, ten verzoeke van den heer M. SIERV0GEL te Goes, te Goes, St.-Jacobstraat nr 50, groot een Are twintig Centiaren. Te aanvaarden 1 Juli 1930 of bij vroegere ontruiming. Te bezichtigen Woensdag en Vrij dags n.m. 2x/j—'31/» uur< De wnd. Notaris H. JONKERS te Goes, zal op Maandag 31 Maart 1930, na afloop van de verkooping voor den Heer M. SIERVOGEL in de Prins van Oranje publiek verkoopen: voor de Diaconie der GEREFOR MEERDE KERK te Goes: in de gemeente Goes, aan de Kleine Kade, nummer 41 groot 83 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling. Te bezichtigen Maandag 24 en Vrijdag 28 Maart n.m. van 2 tot 5 uur. De Notaris A. TH. VERBIST te Goes, is voornemens op Woensdag 9 April 1930, des namiddags 2 uur, in het café van den heer C. de Blaeij te Nisse, ten verzoeke van den heer JAN KEGEL te Nisse, in het openbaar te verkoopen; aan den Zandweg te Nisse, in 2 perceelen en in massa. Aanvaarding bij betaling. Nadere inlichtingen verstrekt de Notaris. De wnd. Notaris H. JONKERS te Goes, zal op v.m. 9 uur, ten verzoeke van den heer ADR. REMIJN te 's-H. Arends- kerke, op de door hem bewoonde hofstede „De Drie Klauwen" bestaande uit: w.o. 5 Werkpaarden: Tries Bruine Merrie 9 jaar, Bruine Merrie 10 jaar veulenc.ro.gend, Trui Bruine Merrie 5 jaar, Kato Bruine Merrie 4 jaar veulendragend, Madam, Lier Merrie 3 jaar en een Bruine Mer rie 1 jaar. w.o. 9 Melkkoeien, 1 Kalfvaars, 1 tweejarige Stier, 10 2%-jarige Vaar zen en Ossen, 4 tweejarige Vaar zen en Ossen, 10 jaarling Vaarzen, 11 Kalveren en 1 Varken. Voorts: 2 Men wagens, Driewiels kar, Zaaimachine. Maaimachine, gecombineerde Hooischudder, Hooi hark, Cultivator, 2 Sacks- en 1 Cocksploegen, 6 Eggen in soort, Rolblok, Sleepbord met tanden, Aardappelsorteerder, Wiedmachine met toebehooren, Windmolen, Gee- selsteen met paard, 2 stel Mestplan ken, Stroo- en Peeënmolen, Rosmo len met stangen, Landslee, 2 Kui- kenhokken, Stoomkoker, Ruiters, Draadpalen, Musterd, Koebak met goten, Rijven, Vorken, Mesthaken en Griepen, Manden, Reepen en Pleien, Zeeften, Bascule met Ge wichten, Maten; en als Ontroomer, Karn, Boterbascule, Schotels, Tonnen, Emmers, enz. en verder als: waschmachine (als nieuw), Meelkist, Spekkist, Zakken, Wagen- zeil, Buiskachel, Ledikanten, Bed den, Koperen Ketel, Fiets, Glas- en Aardewerk, enz. Verkooper verleent aan bekende koopers voor koopen boven f 50. uitstel van betaling tot 1 Novem ber 1930, desgewenscht onder borg tocht. Geen stalling, wel bergplaats voor fietsen. Geen muziek. Door ALLE Boekhandelaren worden ADVERTENTIËN en ABONNEMENTEN voor ons blad aangenomen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3